Tegels Specialiteit in Corsetten, DISTRICT III KIEST DlfeSDAG 9 AUGUSTUS OUD GEMEENTE-ARCHITECT. BOUWK. OPZICHTER. Juffrouw gevraagd, Uurwerken. C. Huijser, „GEMEENTEBELANG". MIEN. Uit den omtrek. STADSNIEUWS^ ADVERTENTIËN. Gevestigd: Wasch-, Glans-en Strijkinrichting, Aanbesteding. eene flinke Dienstbode, Keukenmeid, W.F.A. GROENHUIZEN, ZINGENDE VOGELS A. N. DE LINT. van de goedkoopste tot de duurste modellen. Wasschen en repareeren van CORSETTEN. Buikbanden. Bustehouders. HET BESTUUR DER KIESVEREENIGING Grand Hotel Flora lijk, alsmede tot de Regeeririg om deze te ver- zoeken in elke school, openbare en bizondere, het derde gebod duidelijk leesbaar te doen ophan gen. De oommisde van rapport vereenigde zich alleen met he* eerste gedeelte van het verzoek. Haar advies wordt door velen als geheel overbo dig afgekeurd, wat door andere leden met het oog op de ontrouw, ja op het voorbeeld van tol van kerkeraa<is!eden wordt betwist. Met 11 tegen 8 stemmen wordt de conclusie verworpen. IX- C) De algemeene vergadering van die Nederlandsche Vereeniging van Land- en Tuinbouwonderwijzere werd. Zaterdagmid dag géhoudieai in het hotel de ï'Europe te Utrecht. De heer S. M o 1 e w ij k, uit Groningen, opende de druk bezochte vergadering met een hartelijk welkom. Spreker releveerde uit het afgeloopeu jaar, dat het ledental met 57 is toegenomen, dus van 160 tot 217 geklommen, doch nog honderden landbouw- onderwijzers zijn niet aangesloten. Een goede propaganda moet dit euvel in het volgende jaar opheffen. Toegewenscht werd spoedig herstel aan den penningmeester Ostendorp, Colnieehotte en diens plaatsvervanger Plante, die dit jaar weinig hebben kunnen doen aan de vereeniging wegens ziekte. Den secretaris werd hulde gebracht voor zijn bemoeiingen voor liet orgaan. De notulen werden goedgekeurd. Volgden de mededeelingen. Do secretaris bracht een uitvoerig verslag uit. Aan talrijke provin cies zijn adressen verzonden om subsidie in de cursussen. Van de meeste provinciën zijn 25 cent per lesuur subsidie in uitzicht gè' steld. Alleen Zeeland en Gelderland weiger den, de Friesche Staten zouden alleen 50 cent geven voor dio cursussen, die uitgaan van de Friesche Landbouw-Maatschappij. Als jaarverslag komen de mededeelingen in het orgaan. De afdeel ing Limburg liet weten, dat do Limburgsche Staten de subsidie hebben af gewezen. De rekening en verantwoording 1908 en 1909 werd hierop behandeld. De staat sluit met een saldo van 142. De volgende algemeene vergadering zal worden gehouden te Utrecht, met dien ver stande, dat het II 13. later nog kan aanwij zen een andere plaats, als daar een tentoon stelling of iets anders leerrijks valt te zien. De afdeeliug Utrecht zal gaarne een excur sie tegen do volgende vergadering op touw zetten Aan de beurt kwam hierop: Wijziging van statuten en huishoudelijk reglement. Het H.I3. stelde voor, om de Koninklijke goedkeuring op de statuten te vragen. Al dus werd besloten. Vaststelling der contributie voor het jaai 1911 volgde. Zij werd bepaald op 1.25. De begroot ing werd vastgesteld op 275. Aan het rapport over Steun", naar aan leiding der landelijke enquête, ontleeneu wij De gemeenten zijn niet overvloedig in het geven van vuur en licht aan de laudbouw- cursussen. Meestal geven de plaatselijke Boereu bond afdeelingen de noodige steun. Geldelijke steun is zeldzaam. Het zeer uit voerige rapport zal worden opgenomen in het orgaan. Het rapport over minder gewenschto ver houdingen, bevatte vermelding van 49 ant woorden, hoofdzakelijk gaande over de pro vinciale subsidies. Deze mededeelingen droe gen een huishoudelijk karakter. l>e conclusie luiddeherziening van het onderwijs is dringend noodig. Ook dit ver slag komt in het orgaan. In bespreking kwam hierna de motie van de afdeeliug Zuid-Holland. Zij luidt De afd. Z.-Holland van de Ned. Ver. van Land- en Tuinbouwonderwijzers overtuigd van het groote belang der practici voor het lager land- en tuinbouwonderwijs, spreekt de wenschelijkheid uit het lidmaatschap dei vereeniging ook open te stellen voor de prac tici, die onderwijs aan een cursus geven. De motie werd afgestemd. Aan de beurt kwam hierna een voorstel van het H.B. ,,de algemeene vergadering drage het H.B. op, stappen te doen, om te komen tot pensioen. Het orgaan teekent hierbij aan Voor vele van onze leden is de bijver dienste, verkregen van den wintercursus, een zeer welkome aanvulling van het trakte ment, dat de lagere school geeft. Huishou ding en leven worden naar traktement lesgeld ingericht. Later op den ouden dag bedraagt het pensioen het 5 van het trakte ment, en de lesgelden blijven achterwege. Het is dan ook niet te verwonderen, dat bet hoofdbestuur met een voorstel komt, om namens de algemeene vergadering bij auto riteiten de wenschelijkheid van een pensioen te bepleiten. Of weduwen- en weezenpensioen reeds nu daarbij moeten warden besproken? Zeer ze ker. Het weduwen- en weezenpensioen is reeds laag en door het overlijden van den onderwijzer wordt een groote financieele schade geleden, te grooter, naarmate de bij verdiensten hooger zijn. Doch ook voor beelden kennen we gelukkig nog niet zouden voor het geven van les aan de cur sussen op kleiner of grooter afstand bij nacht en soms bij hondeweer geen ongelukken kun nen voorkomen? Daarbij kennen we wel voorbeelden, dat de onderwijzers zich door hot verplaatsen een ziekte op den hals haal den. Zouden we dan niet mogen vragen om weduwen- en weezenpensioen, in de eerste plaats als het overlijden in of (en) door den dienst is veroorzaakt? Het voorstel werd aanvaard. Na afloop der- vergadering hield de heer D. van Veen Jz., van Groningen, een demon stratie met een lantaarn voor lichtbeelden en lantaarnplaten. In den stand der staking bij de firma Hamburger komt uog niet de minste veran dering. Geen van beide partijen toont de minste toenadering en zoo schijnt dezo sta king nog van langen duur te kunnen zijn. Vrijdag avond heeft de vijfde uitkeer ing aan do stakers plaats gehad. Van wege het hoofdbestuur is nogmaals in een manifest aan de burgerij de staking uiteengezet en wordt op moreelen en financieelen steun aan gedrongen en in krachtige termen tegen de werkonde arbeiders der firma Hamburger, vooral tegen hen die er vroeger al waren, te keer gegaan. Heden avond wordt in de groote zaal van het Park Tivoli eeue groote openbare verga dering gehouden, waarin als sprekers zullen optreden Mr. P. J. Troelstra, W. F. Dok kers, voorzitter van den Algemeenen Metaal- bewerkerebo nden dr. J. van Leeuwen. Zaterdag heeft het bestuur der Ned. Luchtscheepvaart vereeniging de vliegter- terreinen te Soest en te Soesterberg en Ede bteiide Laatste van de firma Verweij en Lu- gard bezocht. Te Ede heeft de aviateur 'Hilgers met zijn Blériot-machine voor liet bestuur ge vlogen. Hilgers maakte een vlucht van 3J minuut, waarbij hij 10 a 12 meter hoog ging. Daarbij raakte de staart der machine tegen een dennenboom, waardoor ze ver bogen werd. Verder vliegen werd daardoor onmogelijk. Bunschoten. Voor de hoofdacte zijn geslaagd de heeren J. van Diermeu en G. Blokhuis. Een raadsvergadering te Veenendaal. De correspondent van het Hbld. schrijft Door het raadsiid G. J. van Krieken en zes anderen te Veenendaal, was gebruik ge maakt vaai liet laatste lid van art. 40 der ge meentewet om schriftelijk een vergadering te eischen. Als punten van behandeling wa ren opgegeven opheffing van de geheimhou ding, waartoe in de vergadering van den 22. Juli .1. was besloten bij de behandeling van het kohier van den Hoofdelijken omslag dienst 1910, en het bepalen van het verme- nigvuldigingscijfer, bedoeld bij art. 6 der verordening op die heffing, op 0.88, terwijl dat cijfer 111 de vorige vergadering op 100 was gesteld. Dit, bij alles wat hier ook al in d© laatste jaren voorgekomen, nog niet ,,dagewesen" geval, lokte van zelf in de laatste dagen reeds veel beweging uit in de plaats. Men sprak zelfs algemeen van het ontslag indie nen van vier antirev. raadsleden als protest daartegen. Een half uur voor den aanvang der ver gadering, 8 uura stond al ongewoon veel publiek voor het gemeentehuis te wachten. De burgemeester had kort te voren de go- meen te verlaten en berichtte wegens „uitste- digheid afwezig te zijn, zoodiat de oudste wethouder, G. C. van Stuijvenbrg, de ambtsketen droeg. De straks genoemde raads leden hadden gezamenlijk een schriftelijke kennisgeving ingezonden van hun afwezig heid en protesteerden meteen daarin tegen deze handelwijze van de overige zeven col lega's. Na het voorlezen van het gebed en notu len van de vorige vergadering, werden, na eenige toelichting door den heer G. J. van de Bovenkamp, de in d© laatstgehouden ver gadering daaromtrent genomen besluiten, in getrokken en de twee voorgestelde punten met algemeene stemmen aangenomen. Aan dit, voor den buiterstaander schijn baar betrekkelijk eenvoudig geval, wordt van den kant der meerderheid in deze, de vol gende verklaring gegeven. In het volgende jaar zijn van de drie aftredende raadsleden twee a.-r. en moeten volgens de laatstgehou den volkstelling, daarbij nog twee nieuwe ledeu gekozen worden, zoodat er alle gele genheid bestaat om den raad met zijn tegen woordige meerderheid 6 tegen 5 om t© zet ten, wanneer do meerderheid der kiezers maar aan hun zijde staat. Nu zijn hier de klassen van den Hoofdelijken omslag zoo vastgesteldi.dat in de le f 0.50, de 2e f 1.10, de 3© f 1.75 wordt betaald, zoodat degenen die in de 2e klasse zijn aangeslagen (een kleine 100) bij ene percentage van 0.88 be neden den gevorderden gulden voor gemeen te-kiezer blijven en bij 100 daar juist 10 eent boven komen Waar nu bij de laatste verkiezingen geble ken is, dat de Kamer- en Staten kiezers meer anti-stemmen dan die voor de gemeente, zou de burgemester, in overleg met zijn anti vrienden, door bewering dat belastingsver- hoogiug noodzakelijk was, in de laatst ge houden geheime vergadering ongemerkt een meerderheid hebben weten te krijgen voor het cijfer 100. Van den anderen kant wordt deze bewe ring met beslistheid verworpen en belasting- verhooging noodzakelijk geacht, te meer, daar nu reeds moet worden ge'eend om te voorzien in kasgeld. De bewoner van Eist die Vrijdag bij het te drogen hangen van tabak uit de „han- ken'' van d)e schuur viel is Zaterdag morgen overleden. De le luit. J. E. Haitsnia Muiier is thans in de legerplaats bij Oldebroek be last niet het bevel over het treiu-detaclie- inent. De generaal-majoor, inspecteur der cavalerie heeft benoemd tot opperwacht meester-hoefsmid (hoefsmidsbaas) bij de rij en hoefsmidsschool, den wachtmeester-hoef smid J. H. Scholten van -die inrichting. Voor dit examen hadden zich vier hoef smeden aangemeld. Voor de acte Engelsch L. O. is ge slaagd mejuffrouw A. Godvliet. Ter wille v a n h e t Kind. Het correspondentie-blaadje van het dames-comité bevat een artikel over de ope ning van het Zwartend ij k-hui6, behalve door verschillende autoriteiten, ook bijge woond door do hoeren Lemmers en Ser- neels, vertegenwoordigers van de vereeni ging „Diesterweg" te Antwerpen. Een 17-tal dames hield 2 Aug. j.l. een boulevard-collecte, die f 684.92Ï benevens een aantal buitenlandsche munten op bracht. In café Electrique te Schevenin- gen werden tegen verminderde prijzen aan de dames ververschingen aangeboden. Zilverpapier kwam in uit Eist, Zaandam en Alkmaar. I11 hotel Bongere te Velp zal een kegel concours gehouden worden, waarvan een gedeelte der baten voor koloniehuis Zwar tendijk is bestemd. Donderdag j.l. verlieten 56 kinderen in uitstekenden gezondheidstoestand de kolo- niehuizen te Nunspeet, terwijl 6 Augustus die tehuizen weer bevolkt werden door 57 bloed arme en zwakke kinderen uit onder scheidene afdeelingen van het genootschap. De afdeeling Amersfoort van den Algem. Ned. Geheelonthouders Bond zal Zondag 14 Augustus a.s. een propagar.da- tocht doen naar Hamersveld, Achterveld en Stoutenburg. In den hoofdkorpswedstrijd van den internationalen schietwedstrijd, te Loosdui nen, behaalde het le regiment huzaren den eersten prijs van de regimenten cavalerie, bestaande uit een verguld zilveren medail le. 'Het zelfde korps behaalde met 31 pun ten de zilveren madeille in den korpswed strijd „Oranje." Bij een hordenren voor officieren, op de baan Duindigt, kwamen „Good Shot" eu. „Intrepid" van luit. van Santen reep. als no. 2 en 3 aan. Good iShot werd bere den döor den eigenaar, Intrepid door luit. Co blij n. Op de internationale honden ten toon stelling van de Kon. Ned. Jachtverjeniging „Nimrod", te 's Gravenhage, weixren met een eersten prijs (bekroond „Favorita van ltaafd", Fransche herdershond, en „Veld man", jachthond van niet gevraagd, doch enkend ras, beide eigendom van den heer H. C. A. de Jong. Polowedstrijd. Gisteren middag werd in de Amers- foortsche zweminrichting een polowedstrijd gehouden tusscheu een 7-tal van de Amers- foort6che Zwem- en Poloclub en een 7-tal van de Zwolsche Club ,Zwartewater". Ongeveer 10 min. voor 3 wordt beginnen gefloten en, 11a eerst gekiekt te zijn, bege ven de spelers zich te water. Amersfoort is samengesteld als volgt doel, K. Beem, achter, W. Maassen en J. E. de Boer, midden, C. Mahler, voorwaarts, Ch. Marin, H. Munze-brock en C. Beem. „Zwartewater" heeft de volgende samen stelling: doel, G. Glazer, achter, W. Snij der en B. J. v. 't Eiide, midden, W. Mei- gatter, voorwaarts, E. J. v. 't Ende, M. Meigatter Jr. eu W. J. van Delden. Direct na aanvang wordt gespeeld op Zwartewater's helft eu gooit C. Beem den bal recht op het doel af, maar raakt de lat. Een oogenblik later weet Beem echter weer den bal te bemachtigen en gooit ditmaal met meer succes, onder luid gejuch, in Zwolle's doel. De Zwollenaars zetten nu krachtig op en bestoken fel Amersfoort's doel, maar Karei Beem weert prachtig af. Dan lijkt het of Amersfoort een tweede punt zal maken. Kees Beem zwemt vlug met den bal weg, maar plaatst iets te hoog, zoodat hij weer op de lat gooit. Nogmaals krijgt hij den bal, maar nu keert Glazer het schot prachtig af, waarop „Zwartewater" op dringt; maar Munzebrock weet den bal op te vangen en over te gooien aan Maas sen, die via Marin het gevaar voor Amers- froot's doel keert. De aanvallen van Zwolle worden echter steeds vlugger, en 11a een hevige» strijd, passeert de bal K. Beem, zoodat de stand gelijk is (11). Dadelijk daarop weet Zwolle door mooi samenspel den bal weer op te werkenKarei Beem lioudt. echter goed tegen, maar slaat den bal in eigen doel. De voorsprong der Zwol lenaars doet Amersfoort flinker aanpakken en weer is het Kees Beem, die den bal in Zwolle's doel weet te de poneren, zoodat de rust ingaat met 22. Na rust moet C. Beem wegens kramp het water verlaten en speelt -Amersfoort met 6 man verder. Zwolle valt herhaalde lijk goed aan, maar weet niet t-e doelpun ten. Amersfoort is gelukkiger. Mariu zwemt met den bal weg .en maakt onder luid ge juich het derde punt. Kees Beem komt nu weer te water en weet nog eenige mooie schoten te geven, maar zonder resultaat. Ook Zwolle krijgt geen kans meer, zoodat, als tijd gefloten wordt, Amersfoort wint met 32. Hierna gaven een drietal Amersfoorters nog fraaie duikproeven, die luide werden toegejuicht. De temperatuur van het water wae heden morgen 7 uur 62 graden Fahrenheit. Stoomvaartdienst. Koning Wilhelm III vertrok 1 Augustus van Sabang. Grotius vertrok 2 Augustus van Suez. Beide van de maatschappij Nederland. Potsdam vertrok 6 Augustus van Rotter dam^ Noordam vertrok 2 Augustus van New- York. Beide van de Holland-Amerika-lijn. Telegrafisch Weerbericht. Na»' waarnemingen in den morgen va® 8 Augustus 1910. Medegedeeld aoor hel Kon Ned Met Instituut te de Biit Hoogste stand 768.9 te Horta; laagste stand 749.2 te Riga. Verwachting tot in den avond van 9 Aug. Zw. veranderlijke wind, meest zwaar be wolkt, mogelijk onweer, stijging van tempe ratuur. speciaal Fijn Goed en Gordijnen. Utrachtsche weg 49. Aanbevelend L. A. VAN MUNSTÉR. Op Woensdag 10 Augustus 1010. des middags 13'/, ure. zal in het café „De Korenbeurs" van den Heer R. NIJHOFF, te Barneveld, worden aanbesteed Het bouwen vas een Pakhuis met Kantoren en een Woonhuis met Paar denstal. op eeo terrein gelegen tegen over het station der N. C. S. te Barneveld. Voor rekening der Vereeniging De CoOp. Landbouwersbank en Handeisveree- nlging .Barnevold en Ometreken", te Barneveld. Bestek met teekening zyn van af Donderdag 4 Augustus tegen betaling van f 10 per etel verkrijgbaar ten kantore van den Architect en worden tegen f 7.50 per compleet stel op den dag der besteding weder teruggenomen. Aanwijzing op het terrein, den dag der beste ding voormidaags 9 ure. Nadere inlichtingen zjjn te bekomen b\j den architect H. E. ZEGGELINK te Enschedé. Terstond gevraagd, aankomend 3e opzich ter, bokend met de practijk. Brieven onder letter W., aan het bureau van dit blad. Gevraagd voor direct, te Amsterdam, MEID-ALLEENgoed kunnende koken, van goede get. voorzien. Aanvangsloon f 120, waschgeld f 26, eens per maand reiskosten vergoed. Brieven Mevrouw WIESSINGVilla Sonnehoeck, Bentveld bij Haarlem. P. G., in staat een jongen van 8 jaar te leeren lezen enz., op dorp omtrek Amers foort. Condities nader te bepalen. Brieven No. 193 by den Boekh. VAN 't HAAFF, Donnenwog, Den Haag. Tegen 1 Novomber wordt gevraagd in een klein gozin oone zeer bekwame tevens gonogon eenig licht huiswerk te vor- richten. Hoog loon naar bekwaamheid. Zich aan to moldon ondor overlegging van bewijzen van kundo on goed gedrag, mot franco brieven, onder No. 15-1 bij DE ERVEN J. J. TIJL to Zwolle. Horloger, Langestraat 42, Grootste sorteering I- klas ARTIKELEN. Reparatie-Inrichting billijkving en goed. Telefoon Interc. 83. met J F. UI KM-VIS' Verpakte Zaden en Voeders. Op elk pak staat de gebruiksaanwijzing en behandeling. Zangzaad voor Kanarievogels 15 ct. Papogaaienvoeder35 Zevenzaad voor Wildzang10 Parkietenvoeder16 Voeder voor Ind. Vogels16 Zoet Zomerraapzaad13 Lijster- en Leeuwerikenvoeder, per '/i kilo13 Lijster- en Leeuwerikenvoeder, per '/i kilo pakje35 Geparfumeerd gezuiverd Vogelzand 15 J. F. Kiem—Vis' Krachtoehtend- voeder voor Hoenders, bevordert het eierleggen. Uitsluitend verpakt in geplombeerde zakken met naam en adres, men lette daarop 21/» 5 25 50 kilo. f 0.45 f 0.90 f 4,— f 7.85 Verkrijgbaar bij .1. VAN GENDE REN, alwaar Prijscourant gratis ver krijgbaar is. J. F. RIEM-YIS. Zaadhandel, N. Molstr. 13, Den Haag. Delft. O Den Hang. VLOER- OUDKERKHOF. 33 UTRECHT. W. H. KAM Voor f 1.50. In prachtband v-f 1.90. Nieuwe, groote Sensatieroman van G. vonOinpteda, naar het Hoogduitsch door F. van Erlevoordt. Prijs slechts f 1.50. In Prachtband f 1.90. Ëlke bladzijde in dit boek brengt nieuwe verrassingen. Verkrijgbaar bij den Uitgever D. BOLLE, Hang 9é te Kotterdam, en vorder alom Frauco na ontvangst van Postwissel waarop meidon: Mien. Best bekend staand Knr-Etablissement in bevoorrechte hooge omgeving volkomen droog en gezond voor Suiker-, Haag-, Lever-, Galsteen-, Nier- en andere ziek ten. Centrale verwarming. Lift, alle soorten Raden, Fangobehaudeling enz. Fijnste Kur-Kouken. Moderne comfort. Pension. Geïll. prospectus gratis en franco door don Eigenaar FRANZ SCIIROEDER.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 4