DISTRICT III KIEST VRIJDAG M AUGUSTUS OUD GEMEENTE-ARCHITECT. H.Bootz Oranjebitter P, SAMSOM, Uurwerken. „GENIEENTEBËLAHG". Hotel de L'Empereur. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. Gevestigd: Wasch-, Glans- en Strijkinrichting, Zomer-Cacaodrank. W. F. A. GROENHUIZEN, D A Dl IQ Grand HóteI de Maite lGONO_ MAÏZENA HET BESTUUR DER KIESVEREENIGING ZINGENDE VOGELS MARMEREN SCHOORSTEENMANTELS. VALKENBURG. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid- Holl*n<l heeft aan den heer B. A. de Jong. pre dikant bij do Ned. Herv. geaieent© to Giessen- Nietrwkerk. tegen 10 Augustus a. s. na ruim 4o-jarigen dienrrt en den heer D. Gladder, pred. te Sohoonrewoerd, met ingang van 1 November o. js. wogen.s voortdurende ongesteldheid, eervol emeritaat verleend. Het Provinciaal Kerkbestuur van NoordWElol- land heeft aan den heer J. W. Knottenbelt, pred te Haarlem, op diéns verzoek, na 32-jarige Évan gelie-bediening. ®®n eervol emeritaat verleend u-gen 1 September a s. Alcj. Synode der 'Ned. Herv. Kerk. Na d« opening der vergadering van Vrijdag brengt do vice-voor zit ter den praeses den geluk- «Onach der geheele vergadering met zyn jaardag toe, D*. Sohrieke leest een rapport voor na n-ens do commissie ad hoc over de adviezen der prov ine. korkbeeturen en de consideraties der classic, verg. betreffende liet concept nieuwe regeling der kerkvisitatie. De meerderheid der prov. kerkbesturen en een nog grootore meer derheid der classic, vergaderingen treeft zich ver klaard ton gunsto van het concept. Vijf classes voorwaardelijk; 14 classes en de Waalsche com missie hebben het niet gunstig beoordeeld. De hoofdgedachte der voorgestelde herziening is, door splitsing der onderwerpen en van het on derzoek een zuiverder beeld van den in- en uitwendigeo toestand dor Kerk te verkrijgen, en de heersoimppij va» sleur en gewoonte by deze zaak een einde te doen noemen. Sommige classes wilden meer of minder visitatoren (in specteurs of super-intendentoa) die zich niet niets anders zouden bezighouden, of een vaste com missie daarvoor me*, wisselend personeel. Ande ren wensen ten de schriftelijke kerkvisitatie te doen vervallen <?n de persoonlijke jaarlijks over 1/3 der classes te doen houden. Het rapport sprak de vrees uit, dat zoodoende een bestuur te ineer zou ontstaan. Het wenscht de solirif- telijke visitatie vereenvoudigd, maar gehand haafd te zien. Het zou wel willen elk jaar in 1/3 der classes persoonlijke, novene een jaarlijkse lie schriftelijke visitatie, daar, waar geen persoon lijke gehouden wordt. Het handhaaft don drie jarigen termijn, ar.et verwerping van een 5- of 10-jarigen, gelijk enkele classes begeerden. Vi sitatie. bepaald met het oog op den arbeid dor predikanten, voorgesteld door de classis Middel burg. acht de commissie niet vereeiuigbaar met het nu voorgestelde concept- Zij wil noch bij do persoonlijke noch bij do schriftelijke visitatie de ganecho tabel B gevolgd te zien, dl handhaaft, tegenover door sommige classes ingebrachte be zwaren. met mul ruk de vrijheid voor de Synode om niet opgegeven vragen te doen, welke even wel tijdig ami de gemeente moeten worden in gediend. Zij stelt voor artt. 3 en 4 van het con- oept een gewijzigde redactie voor en iugelijks eenigo wijzigingen in de andere artt. Do con clusie van het rapport strekten tot afwijzing van liet stolsel van inspecteurs of voste commissies, tot aanneming va» het beginsel dat de schrif telijke visitatie behouden blijft en do persoon lijke jaarlijks gehouden wordt in 1/3 der clas ses; tot wijziging van artt. 3 en 4 en van de verdere artt.. iij het rapport daarvoor aangewe zen; tot aanbeveling van de vaststelling, na re visie. van bet concept. Op voorstel van ds. Wey- land zal het rapport voor de leden worden ge drukt. om daarna in behandeling genomen te Worden. Ds. i^eenmans brengt rapport- uit over den arbeid der commissie tot samenstelling van een nieuwen, liederbundel (tie hcoren Gro- nemeijer, Bronsveld, Weiter, Zeijdner). Zulk een bundel was in gedrukt concept aan do leden der Synode gezonden. Hij bestaat uit 300 nrs., waar van B)3 ontleend aan den ouden Gezangbuwlel eu tien Vervolgbundel, en andere binnen- on buitenlandsclie gezangenboefcen, terwijl ook en kele onuitgegeven nrs. zijn opgenomen. Bij 3ö nrs. zou nog een melodie gezocht of gemaakt moeten worden De conclusie der commissie van rapport luidt gunstig voor den arbeid aan de ver/.amelTng van dezen bundel besteed. maar tegelijk tot schrapping van sommige nrs. of cou pletten, tot opneming van sommige weggelaten siukkon. en tot enkele emendatie-., en tot aan wijzing van de met de afzonderlijke nrs. cor- respondeerende uit de oude bundels. Behoudens deze opmerkingen en de vraag of de juridisch noodzakelijke schikkingen zo uilen kunnen ge troffen worden, beveelt do commissie dezen bun del aan tot aanbieding aan de gebeenten. Het rapjiort wordt tpr visie gelegd. Ds. Edüng rapporteert ever een motie der classis, verga dering va» Groningen om terug te keeren tot do zuiver presbyteriale kerkorde door herstel der classi vergaderingen, en over een voor stel van de classis Wijk van dezelfde strekking. Het rapport strekt tot afwijzing van zulke in grijpende verandering, waarvoor de voorstellers geen voldoende motieven hadden medegedeeld. Ofschoon enkele stemmen de grondgedachte toe juichen, is de onrijpe vorm dezer voorstellen tooh oorzaak dat ze door de Synode worden af gewezen Mr. Boot herhaalde in den vorm van een officieel voorstel den wensch. den vorigen dag door hem uitgesproken, betreffende de uitkee- ring der sohadeloosstelüng door de eventueele opvolgers van predikanten, die door de Tiend- wet van 1907 inkomsten hadden ir.oeten derven. De Synode neemt dit voorstel aan- Een rap port van mr. Huber over een voorstel der classis Utrecht tot wijziging van art. 6 van het. Regl. o. d. Ben. en Bez. (..binnen 3 maanden na vei loop van dezen termijn"!, strekkende tot aan- iio^ing van het voorstel, wordt besproken, en de conclusie aangenomen- Mr. Huber brengt insgelijks rapport uit over een voorstel van de heeren Eilerts de Haan en Ellens, tot. "aanvul ling van art. 36 Regl. o. d. Vacatures, uitvloei sel van de wijziging van art. 37 door de Syn. des vorigen jaars. Het rapport vereenigt zich met de toelichting door de voorstellers aan hun voorstel gegeven, en zal ter visie worden ge legd. Dezelfde rapporteur deelt mede de con clusie der commissie ad hoe op een voorstel der classic, verg. van Zutphen,. tot aanvulling van art. 1 Regl. o. h. Godsdienstond. om aan de a.s. lidmaten een overzicht te verstrekken van de bestuursinrichting onzer Kerk. De conclusie wil wel aangaande deze inrichting aan de a.s. lid maten eenig onderricht gegeven zien. en dit in art. 1 bepalen, niaar niet het formulier, daar voor aan het voorstel toegevoegd, aannemen. Do Synode verwerpt evenwel deze conclusie. Aan de orde was Zaterdag het reeds gedurig ingekomen en afgewezen voorstel van mej. Ger- lillgs e. a. betreffende de inschrijving van vrou welijke studenten in de theologie in liet al'lnim der kerkelijke lioógleeraren en ad'missie tot het examen tei toelating tot de evangeliebediening- Het rappoit over het vernieuwde verzoek was door prof. Veldhuizen de vorige week voorge lezen; het leidde tot afwijzend advies. Thans komt dit rapport i» behandeling. Prof. Dauban- ton verklart zich in zjjn praeadvies beslist tegen het verzoek, als in strijd met den geest der H. Schrift, inzonderheid des N. T.. met de psyche der vrouw, niet den toestand der Herv. Kerk en ci:ct de eischea eeuer gezonde praxis. Willen de vrouwen dienen in den evangeliearbeid, dan staan haar andere en betere wegen open. Niets verhindert haar theologie te studeeron en de col leges bij te wonen. Maar tot den kancel geve men haar geen toegang. Prof. Van Veldhuizen handhaaft de gevoelens, neergelegd in het rap port, mant' brengt hulde aan de dames, die door haar volhaiding het ..semper mutabdis feuiina" logenstraffen. Hij is op .•-dhriftuurlijke en op practische gronden tegen de toelating der vrouw tot. het leerambt. De ..dominees-vrouw" blijve in eere; de „vrouw-dominee" doe bij ons haar in trede niet. Ook do secretaris acht het leeraars- afV'bt niet goed voor de vrouw, noch de vrouw voor dit ambt. Buiten het ambt kunnen zij toch zoo gezegend werkzaam zijn. De heer Eilerts de Haan is van ander gevoelen, maar refereert zich aan het ten vorigen jare door hem aangevoerde. De lieer Adriani pleit voor het verzoek, terwijl volgens heiai de zaak tooh nooit een hooge vlucht zal krijgen. Desgelijks dr. Weyland, die niet begrijpt waarom men de vrouw als hoorder essen zou toelaten, zonder het ambt als doel. Uit practisoh oogpunt ziet de heer Schrieke er noch veel bezwaar tegen, noch veel heil in; principi eel is hij ei' echter voor Hij is met dr. W. van mooning, dat ar.eu de H. Schrift hierbij zoowel voor. als tegen kon gebruiken. Ds. Heerspink is er tegen De Heiland koos geen vrouw onder Zijne twaalven- Ds. Van Melle verklaart er zich ook op socialen grond zeer beslist tegen, en wijst op de practische bezwaren aan liet cateclii- sceren en het leiden van kerkeraadsvergadei ingen verbonden- De heer Mentheu zou eerst het kies recht aan de vrouw willen toegekend zien en is daaiom tegen het verzoek. De voorzitter kan er ook niet voor zijn. Met 10 tegen 9 stemmen wordt het verzoek afgewezen. Dr. Weyland leest een belangrijk rapport vooi over een vraag van het prov. kerkbestuur van Groningen, om voorlichting betreffende de kwes tie der pastoralia, een kwestie, waarin in 'het oog der rapporteerende commissie, aanleiding be- lioort genomen te worden, tot bet benoemen eend' afzonderlijke oommissie voor dit belang, om zoo lEogelyk in deze vergadering nog de Synode van nader advies te dienen. Do Synode gaat hier mede acooord en wijst de 'heeren Huber, Wey land en den voorzitter als leden dier commissie aan- Vervolgens brengt mr. Huber rapport uit over een voorstel van de cla-ssic. vergaderin gen van Tiel, Bommel en Dordrecht, om de ..Ker kelijke Ct." voortaan con uitsluitend officieel blad: te doen zijn. Volgens het rapport staat dit niet in <le macht der Synode, maar alleen in die van den uitgever-eigenaar, maar behoort aan den redacteur kennis gegeven te worden van de ge rezen bezwaren. opdat hij zich zooveel mogelijk daarnaar regele. Er gaan in de Synode sten me» op. die vragen of de rechtsverhouding der Synode lot de „Kerkel. Ct." niet voor verandering vat baar zou zijn. en of de ..Kerkel. Ct," niet zou kunnen worden een zuiver officieel orgaan. De conclusie der oommissie wordt door de Synode aangenomen. Nadat men nog kennis genomen heeft van een besluit der Alg. Syn. Cc'.r.mi-rie in hooger beroep van den heer Geesink te Zwolle en de voorzitter den heer Offerhaus, die de plaats van den lieer Dijksterhuis als secretaris heeft in genomen- eenige hartelijke woorden ten afscheid, heeft toegesproken, welke de heer Offerhaus even hartelijk beantwoordt, wordt de vergadering tot Maandag verdaagd. (N. C.) Utrecht. In een te Utrecht gehouden, vergadering van uitgevers van katholieke dag- en nieuwsbladen ie, naar De Tijd meldt, in. beginsel besloten tot oprichting eener ver eend ging van uitgevers van katholieke nieuwsbladen in Nederland. Aan een com missie werd opgedragen het tot standkoaneu der organisatie voor te bereiden en voor de volgende vergadering een besluit te ont werpen, waarbij, met volkomen inachtne ming van den plicht, der katholieke pers zal worden uitgesproken, dat gemeenschap pelijk tegen misbruiken krachtig zal wor den strijd gevoerd. Tot de volgende bijeenkomst zullen ook hoofd-redacteuren worden uitgenoodigd. Het hoofdbestuur van. den Metaalbe- werkersbond heeft, naar aan Het Volk wordt gemeld, aan die firma Hamburger heb ver zoek gericht, het geschil dloor een scheids gerecht te doen beslechten. Hilversum. Onlangs hebben wij mel ding gemaakt van een openluchttheater te Hilversum ia het Susan napark, naar oudl- Ronieinschen trant, dat volgens d& plannen van mevrouw Grothe-Twiss, te Hilversunn, gebouwd werd. In dit openluchttheater zullen nu den laatsten Zondag dezer maand. 28 Augustus, en den eersten Zondag in September, den 4don, nieuwe opvoeringen voor genoodigdon w-orden gehouden, welke des middags te half drie aanvangen. Vertoond wordt, door een gezelschap da mes en heeren „Van het oude en het nieuwe geloof", door Mevr. Amy Grothe-Twiss, met liederen van J. on S. Redldingius, op muziek gezet -door Leo Ruygrot. Hil versum. Na gehouden besprekin gen is door de sigarenfabrikantea Vaa Oc- uen en Mansen te Hilversum besloten, lie den aan de 17 christelijke ©u ongeorgani seerde sigarenmakers onbepaald verlof te geven. Zooals men weet- zijn dé 103 anderen door de firma op heden ontslagen. De siga renfabricage ie door dit alles aan genoemde fabriek stop gezet. B us 6 u m. De lieer Wiedenbrugge, hor logemaker ou winkelier in, zilveren en gou den artikelen te Buseum, is het slachtoffer geworden van een slimmen oplichter. Don derdagmorgen vervoegde zich bij hem een net gekleed persoon, die vertelde in pension te zijn bij H. J. Kemper, Visscherstraat 9, alwaar hij dan ook onder voorwendsel van monteur te zijn voor een werk aan de 's-Gra- velandeche ,,laan", intrek had genomen se dert Woensdag. Van den heer Wiedenbrugge wenscht© hij ©enige niet te dure horloges op zicht, om zijn meisje er een uit te laten kie zen. De heer W. gaf er in plaats van vier, vijf mede, waaronder een gouden. Een paar uur later keerde de monteur" terug met de vraag, of hij nog een paar uurtjes de horlo gee mocht houden, daar zijn meisje even uit was. Dit werd goed gevonden. In den loop van den dag moesten ze terugbezorgd wor den. Toen de heer W. later ging vragen aan 't opgegeven adres, was meneer de monteur reeds verdwenen op een rijwiel, dat de han delaar Van Dorsten op zijn verzoek had laten 'bezorgen aan zijn kosthuis. Vier per sonen zijn dus van dezen oplichter het slachtoffer geworden, n.l. Kenrper, een arbeider, Wiedenbrugge en Van Dorsten. B u s s u m. Alhier i«s Zaterdagnacht voor de vierde maal in dit jaar een poging ge daan tot inbraak met diefstal in het kan toor van den houthandlelaar H. J. Weitjens aan de Brin.klaan. Een ruit werd uitgesne den en het raam losgemaakt.. Door twee survei 1 leerende agenten van politie werd; de man bijna op heeterdaad be trapt en gegrepen. In zijn vlucht wierp de inbreker zijn achtervolgers nog een geopend mes naar het hoofd. De man ontkwam in de richting naai' Naaiden. Pogingen, om hem diezen morgen nog met een speurhond te vinden, hebben tot geen resultaat geleid. Zomer conferentie voor Zen dingsstudie. (813 Aug.). Lunteren. 13 Aug. Heden ochtend had de officie,le sluitings- samenkomst plaats dezer conferentie. Ds. Laui. merts van Bueren. van Amsterdam, en Dr. Gal- ieubach, van Rotterdam, spraken in deze ver gadering. Hierna gingen do deelnemers naar de verschillende oorden van waar zij kwamen, uit een. Zeker zal de Zend iugs-studie-raad, die deze conferentie zoo uitnemend organiseerde, het niet bij deze eerste conferentie doen bl(jven. Apeldoorn. Het bestuur van het doorgangshuis Hoenderloo heeft hedenmid dag aanbesteed het bouwen van een nieuw gestichtsgebouw voor 100 jongens, de ver bouwing der directeurswoning en het ver luchten van verdere werkzaamheden op het terrein. Ingekomen; 13 biljetten, waarbij 1 van onwaarde; laagste inschrijver de firma J. H. Jansen, voor f 126,096. N ij kerk. Tot\llrecteur van het Posb en Telegraafkantoor alhier, is benoemd de ■heer B. W. C. van' Rijo, thans te Neder Hatdinxveld. De afdeel ing Anversfooifc van de Soc.-dem. Arbeiders Partij, heeft besloten bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad, op Vrijdag 19 Aug. a.s. de carudidatuur van den heer W. H. Karn te 6teumen Dr. H. J. Toxopeüs te Harlingen, heeft het beroep 'bij de Lutliersche gemeente alhier, aangenomen. De luitenant-kolonel D. W. de Jager on de kapitein A. A. Heisterkamp, van het 5o regiment Infanterie, dii© zitting hebben in de commissie tot afneming van het eindL exainen aan de ouderofficieren van den Hoofd'-cursus te Kampen, koeren op 20 Au gustus bij hun korps terug. De 2e luitenants H. A. Luppee, van het 5e regiment Infanterie, en G. P. van Hecking Colenbrander, van de infanterie 0. I. L., hebben verzocht van dienstbetrek king te mogen ruilen. Examens. Geslaagd voor de hoofd acte mej. E. Grelinger en de heer W. J. F. A. Ribberink id., voor de acte En- gele ch 1. o. de heeren G. A. L. Spelberg en C. Everaars. Door de vereeniging voor Vreemde lingenverkeer ,,W. V.'' te Nurüspeet, werd een fotografiewedstrijd gehouden, waarbij de heer E. P. J. Smith, architect alhier, in klasse 3b den eersten prijs verwierf. Het zevental van de Amersfoorbsche Zwem- en. Poloclub, sloeg gisteren Dolfijn II te Amsterdam met 50. He.t diploma als geoefend zwemmer i werd door den zwemmeester uitgereikt aan de jongeheeren W. van Achterbergh, A. Hogervorst, W. Vonk en J. F. Jaeger. Een candidaat kon (het niiet halen. De temperatuur van hat water in de 1 Amersfoortsche Zwem- en Badinrichting, j was lieden morgen 7 uur 63 graden Fall- I renheit Proces-verbaal werd opgemaakt te- gen 5 wielrijders, die gisterenavond na j gezetten tijd zonder licht reden. Gevonden voort erpe n. Een aaitomobiellbril. len acityleenlantaarn (fiets.) Een defect sportkarretje. Faillissementen. Failliet verklaard 10 Aug. T. H. die Vries, liandèlaar in vee voeder te Vreeland. Rechter-c. mr. dr. C. J. H. Schepel; cur. mr. A. P. J. M. van G.i's, te Utrecht. •H. Mulder, vrachtrijder te Buseum. Rech- tor-c. mr. F. C. van Geer; cur. mr. C. J. Heemskerk te Hilversum. S cheepstijd ingen. Agentschap Alex Mackintosh Co., Amersfoort. s.s. Koning Willem I kwam 10 Augustus t© Sabang aan. s.s. Oranje vertrok 11 Augustus van. Ba tavia. 6.s. Koningin Wilhelmina kwam 12 Au gustus te Lissabon aan. Alle van de Stoomv.-Maatschappij Neder land. Telegrafisch Weerbericht. Na»» waarneiningon in den morgen vap 15 Augustus 1910. Medegedeeld door het Kon Ned Mei Instituut te de Bilt Hoogste &tand 766.4 te Coruna. Laagste 750.0 te Malin-Head. Meest matig, Z.-O., later W. wind. Toenemende bewolking. Onweer. - Daarna daling van temperatuur. Heden overleed, tot mijne diepe droef heid, na oen kortstondig lijden, mijn ge liefde Echtgenooto en der kindoren zoo zorgvolle Moeder Mejuffr. ELISABETH STRÜVE. gab. Da Groot, in den ouderdom van 54 jaren. J. D. STRUVE. Amersfoort, 14 Augustus 1910. Homoeopathisch Arts, Utrecht. Nachtegaalstraat 39. Spreekuur «e Amersfoort, des Dinsdags van 3'/,—4V, nar, MCI KHIÜZEX 17. speciaal Fijn Goed en Gordijnen. Utrachtache weg 49. Aanbevelend L. A. VAN MUNSTÊR. een heerlijke rerfrlsschende Wordt gedronken met koude melk of spuitwater. Fenige fabrikanten F. KOK FF Co.. Cacaofabriek, Amsterdam Horloger, Langestraat 42, Grootste sorteering I* klas ARTIKELEN. Reparatie-Inrichting billijk, ving en goed. Telefoon Interc. 83. A ill.1.1. (geheel vernieuwd.) 63 Rue ö8 Rjcheiieu. nabij de Boulevards en het talais Royal. Comfortabelst Familie-Hotel. Matige prijzen. 75 kamers. Tuin, Rookkamer. Leeszaal. 1'itstekendc Keuken en beste Wynen. Kamer met 1 bed van af 4 frs. Kamer met 2 bedden van af 7 frs. bediening, electrische verlichting en cen trale verwarming inbegrepen. Déjeuner a la fourchotte 3 fr. Diner 4 fr. Restauratie a la carte. Baden. Telefoon, Electrische Lift. Arrangementen en pensi ons. Telegr.-adresSVENDSEN, Parijs. -is De Beste: Het uitmuntende voedsel voor kin deren, zwakken en gezonden. W.H.KAM met J. F. RIEM-VIS' Verpakte Zaden en Voeders. Op elk pak staat de gebruiksaanwijzing en behandeling. Zangzaad voor Kanarievogels 15 ct. Papogaaienvoeder25 Zevenzaad voor Wildzang10 Parkietenvoeder10 Voedor voor Ind. Vogelslö Zoet Zomerraapzaad12 Lijster- en Leeuwerikenvoeder, per kilo13 Lijster- en Leeuwerikenvoeder, per kilo pakje25 Geparfumeerd gezuiverd Vogelzand 15 J. F. Riem—Vis' Kraclitoclitend- voeder voor Hoenders, bevordert het eierleggen. Uitsluitend verpakt in geplombeerde zakken met naam en adres, men lette daarop 21/, 5 25 50 kilo. f 0.45 f 0.90 f 4,— f 7.25 Verkrijgbaar bij J. VAM GF.KDE- REM, alwaar Prijscourant gratis ver krijgbaar is. J. F. RIEM-VIS, Zaadhandel, N. Molstr. 12, Den Haag. Amsterdam. G. J. COOL, Rotterdam. UTRECHT, Biltstraat 30. Teleph 322 Oudst on meest gerenommeerd groot Familie-Hotel van den len Rang met Tuin en Veranda's. ALGEMEEN BEKEND VOOR ZIJN UITSTEKENDE TAFEL Int. Telefoon No. 13. Firma L. ELIAS. Behoort zonder bijvoe ging van ander Gedis tilleerd te worden ge bruikt en is daarom te verkiezen boven alle andere Bitters, die vaak met inférieur Gedistil leerd worden toege diend.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 4