BINNENLAND. (voor een. week of voor ©en dag) was zij nog soo mooi. De Belgische afdeeling, de prachtige scheepsmodellen m de Engelsche afdeeliiig, de honderdtallen marmeren beelden in de ItaUaanscbe, de rue des Nations,, de kermesse de Bruxeltes, zijn die nu verminkt Dai bete ©kent, dat haar gelaat ie verbrand. Wie had dat toen kunnen denken 1" En wie nog gaan zou en het waren er velen, die iiet oogenbMk verbeidden, dat ze de reis naar Brussel zouden aanvaarden schrikt nu terug. De idee, naar een plaats des oiuheils in stede vau naar eon tentoonstelling t£ gaan, lokt nu eenmaal niet aan. De trotse he, groot- sche, verheven, stad, die twintiig-ueuwsche cultuur wist op te trekken, heeft haar glo rie verloren, haar majesteit ingeboet, en de belangstelling en bewondering voor haar is tot deelneming geworden. Zoo ergens, dan past- hier het bekende „sictransi t... Zondagavond om 9 uur brak de al ver nielende brand uit, en verteorde dat deel der tcntoonetelsng, hotwelk drie maanden achtereen in toenemende mate de meeste bezoekers trok. Wat oen enorme menigte stond er samen gepakt in do wandeltuine», toon in eens brand!" word geroepen. Op dat moment reeds lokten looiende vlammen aan den hoofdgevel der tentoonstelling en zetten de van een panischen schrik bevangen massa in oen rossig schijnsel. Het bureau vau de post, telegrafie en telefonie en het gebouw van het uitvoerend comité gingen het eerst in vlammen op. De aanblik van dezen aanvang dor ka- tastrophe bracht een pandek te weeg, die vrouwen en kinderen onder de voet deed komen, en iedereen heil in de vlucht deed zoeken. Aanstonds worden maatregelen getroffen., brandweerlieden rukten aan., maar de brand was tiot zoo oen vlammenzee aangegroeid, dat men er vertwijfelend tegenover stond. Om half tien lag <Lc Belgische electrici- teitS'-afdeeliiig reeds in puin. Iets later deed de brand een verwoeden aanval op de Engelscho afdeeliiig en deed haar in rook opgaan. Daarmede gingen heel wat schatten, te loor! Daar bevond zrcli eeu zeer zeldzame collectie antieke meubelen, een beeld ge vend van elk tijdperk der Engelsche ge schiedenis. Zij was afgestaan door verschil lende Engelsche verzamelaars. Eveneens be vonden zich daar de beroemde Tudor-panee- le», dio eigendom waren van het Toronto- Museum in Canada, kostbaar porselein en reproducties van liet Zilverwerk van d)e City, uit liet Victoria en Albert Museum. Het verbrande is niet te vervangen, het is een onherstelbaar verlies, dat algemeen ge voeid wordt. Op de plaats waar eens de Belgische en Engelsche afdelingen waren, ziet men nu een ijzeren dak op de puinen gestort, de go- binten eui dwarsliggers verbogen. Bru xel les- Kermessewerd bedreigd Men ontruimde het. De wind joeg de vlam men om naar het bois do la Cambre, een ontzaglijke vonkenregen Iwstuivelde zelfs de huizon in de avenue Louise. Akelig zijtn de bijzonderheden over de vernieling van de menagerie Bostock op Bruxelles-Kermesse. Eerst trachtte men de verscheurende dieren dood te schieten, doch later besloot men ze aan hun lot over te laten. Onder een gruwelijk gehuil zijn zij verstikt en geroosterd. Een kring van ver bogen tralies wijst, de plaats aan. waar de menagerie Bostock gestaan heeft. Een bloe derige muil, waarschijnlijk afkomstig van oen der leeuwen, een gebarsten krokodillen- lijf, zijn er de oenigo overbl ij fejelon van. Doch koeren wij tot den brand terug. Al wat maar uniform droeg, werd gerequi- reerd om mee te helpen. Het garnizoen kwam in looppas opdagen, de brandweerlie den van Brussel en voorstoden waren reeds lang tor plaatse. Om half elf was de hoofdgevel en de ge- heele Belgische afdeeliiig in asch gelegd. Nu werden alle krachten ingespannen om de Franschc afdeeling on de Nafciënlaan te redden, doch het was alsof me» de zee wilde leeg scheppen. Onschatbare kostbaarheden en antiquitei ten in de Engelsche afdeeling zijn zoo als gezegd vernield, schilderijen, tapijten en meubelen, welwillend afgestaan door tal van liefhebbers. In liet- hoofdgebouw ligt een schat van ju- weelen onder smeulende ruïnes. Een zeer gioot gedeelte der exposanten hadden uit slecht begrepen zuinigheid hunne inzendin gen niet verzeikerd. In de Belgische sectie bevonden zich grooto hoeveelheden ontplofbare stoffen en chemicaliën, die herhaaldelijk met luiden knal ontploften on zoodoende de vlammen steeds hielpen aanwakkeren. Gelukkig kon- de de schilderijen van oude Belgische meestere, die tentoongesteld waren op een van den vuurhaard nog al ver verwijderde galerij, nog tijdig in veiligheid gebracht wor den, maar de onschatbare gobelins uit de Fransche koninklijke paleizen werden oen prooi der vlammen. Galbriel Fa ure, de kabinets-chef van den Frauochen staatssecretaris voor Schoon© Kunsten Dujurdin-Beaumetz, verklaarde, dat de vernieling van het Fransch© pavil joen ©en onmetelijk artistiek verlies zou zijn. Er hingen acht kostbare, echte gobelins, ter wijl de afdeeling schilderijen ongeveer 300 doeken bevatten Gelukkig waren deze laat ste elders, in liet Pare du Cinquantenairo geborgen. Aan marmerwerkon waren er in de verbrande afdeeling niet minder dan 20 beeldengroopcn, enz., waarbij enkel Rodins. Om half twaalf was de wind gedraaid en zette de brand met elementale woede aan naar de avenue dos nations. Al de paviljoe nen werden aangotast en de Fransche afdee ling men las liet reeds hierboven ver zonk in de vlammen. Terzelfder tijd werden de bekoorlijke en schilderachtige gebouwen van Bruxelles- Kermesse aangegrepen door het vuur en zij verteerden tot asch. De soldaten der genie, van Antwerpen ge komen. hebben de brug doen springen, dio de twee deolon der Fransche en Engelsche afdeelingen verbinden, dio boven de Sol- boschlaan ligt. Maar ondanks dit liep het vuur met groot© snelheid voort Daarna breidde het zich uit over de an dere afdeelingen en opvolgenlijk werden de sectiën van Denemarken, Rusland, Noorwe gen, Oostenrijk, Japan, China, enz. aange tast. Daarna werd de Italiaanse lie afdeeling aangetast en ondanks al den goeden wil van pompiers en troepen, was ook deze spoedig grootendeele de prooi van het allesverslin- dend element. Te half twaalf uur schijnt de brand be perkt te zijn. Algemeen hoort men klachten over den reddingsdienst. Want overal heerschte ge brek aan water. Er bleek geen druk genoeg, om aan d® groote behoefte te voldoen. Dut er niet honderden slachtoffers te be treuren zijn. ligt hieraan, dat de brand te-, gen 9 uur uitbrak, terwijl alle gebouwen en pavijoems reeds om 6 uur gesloten worden, zoodat het aanwezige publiek alleen nog maar in en vóór de restaurants en koffiehui zen, en in de inrichtingen van openbare ver makelijkheden kon zitten. Toen de brand uitbrak, was in de feest zaal een tuinfeest aan den gang. Meer dan 3000 gymnasten voerden oefeningen uit voor een stampvolle zaal. Er brak een begin van paniek uit bij 't vernemen van de ramp. De voorzitter stel de het publiek gerust en verzocht het orkest de Brabanponne te spelen, terwijl de zaal ontruimd werd. Zoo werd een groot onheil vermeden. De menschen, die zich in het tentoonstel lingspark ophielden, er waren dien avond ruim 150.000 bezoekers staken hun para- pluie boven hun hoofd op, of bedekten hun hoofd met mantels, doeken of 6jaals, ©m zich te beschermen tegen de rondvliegende vonken en stukken liout. Juist. Zaterdag wa ren 'buitengewoon vele vreemdelingen uit de provincie en uit het buitenland, vooral Duitscbland, aangekomen. Alle hotels waren tot op de laatste plaats bezet, en de indruk, dien het bericht van de vernieling van een groot deel van de tentoonstelling op de Brus selsche en vreemde bevolking maakte, was verpletterend. Door vele com mereieéle be- vekeningen, die op het slagen van de ten toonstelling berustten, moet de brand een streep gehaald hebben. De schade, die de s*ad middellijk of onmiddellijk door den brand lijdt, is onmgtélijk. De geheel© schade wordt ge raamd op 50 0,0 0 0,0 00 franc 6. Alle verzekeringsmaatschappijen werden Maandagochtend reeds bij aangeteekend schrijven verwittigd. Een Engelscho maat schappij moet voor niet minder dan 75 mil- lioen francs verzekeringen in de expositie hebben aangegaan. Verzekerd wordt, dat het Britsch commissariaat voornemens ie, het algemeen commissariaat der Belgische regee- riug voor het gerecht te dagen. In tegenspraak met de medcdeelingen, die uit Brussel aan verschillende bladen waren geseind, blijkt, nu ook nog, dat de proces sen-verbaal van de jury gespaard bleven, zoodat de bekroonde exposanten ten minste de hun toekomende bekroningen nog zulten ontvangen. En zoo zijn meerdere mededeolingen over dreven, en het is ©enigermate begrijpelijk, dat er wat met spek geschoten wordt. Niet waar, het klinkt impose&nt, als men iemand vraagt: ,,Heb je gehoord, dat de heele Brusselsche tentoonstelling is a f g e b r a n d?" En de bladen hebben naief medegedaan aan die vraag en aldus meer schrik gebracht dan wel noodSg was. Wel zijn talloozo schatten van kunst en nijverheid vernield, wel is ©r ontzaglijke schade aangericht, maar men ie er toch nog in geslaagd een gedeelte te redden. Vreesdo men in het begin, dat bet vuur niet te be dwingen zou zijn en de geheel© tentoonstel ling in vlammen zou opgaan, later, toen men het gebeurde kon overzien, bleek dat de afdeelingen in de internationale galerij (Oostenrijk, Rusland, Denemarken, Noorwe gen, Amerika, Japan, Turkije en Zwitser land) in het geheel niet geleden hadden. En oen gedeelte van de Fransche expositie bleef gespaard De Nederlandsche afdeeling heeft in het geheel niet geleden, zelfs geen waterechaide. Verwoest- zijn do Belgische hoofdafdee- ling, do Engelsche afdeeling en de voedings- middelententoonstelling van de Fransche af deeling, het paviljoen van de stad Parijs, Ik>vendien 21 woonhuizen, die op het ten toonstellingsterrein een groep vormden, en de Brusselse 1>© kermis. Erg gehavend zijn bovendien nog do juweelententoonstelling van de Fransche afdeeling, die het dichtst bij de brug over de Solboschlaan ligt. Het Brusselsche gespuis heeft natuurlijk getracht zijn 6lag te slaan en van de vei-war ring gebruik te maken om te rooven en te 6telen, niettegenstaande soldaten streng toe zagen dat niemand, die niet ambtshalve op het terrein moest zijn, zich daar, onder het. een of ander voorwendsel, ophield. Een dier soldaten betrapte nog tijdig vier dieven, toen zij juist het deksel van een vitrine stuksloe gen, waarin juweelen van groote waarde wa ren geborgen, en een andere kwam zijn waakzaamheid zelfs duur te staanhij kreeg ul. een dolksteek van een apache, dien hij in hechtenis wilde nemen. De Belgische bladen vatten de katastro- phe als oen nationale ramp op. Oin 4 uur Maandagochtend werd aan den Koning ge seind. die te Possenhofen vertoeft. Dadelijk kwam namens de Koningin het rouwbeklag en de vraag om zooveel mogelijk bijzonder heden. De Koning zelf bevond zich in het gebergte. Het telegram van president Fallièree aan den Koning meldden wij reeds. De tentoonstelling zal, volgens de berich ten, geopend blijven. Door decoraties zal men do sporen van den brand trachten te bedekken en zij, die tot dusverre nog niet in de gelegenheid waren de te Brussel bij eengebrachte schatten in oogenschouw te ne men, zullen nu althans de overblijfselen nog kunnen zien, van wat og kort geleden zulk eeu keurig geheel uitmaakte. Eén inrichting echter en wel juist die, welke zich in het talrijkste bezoek mocht verheugen, de Brus selsche kermis nl., is geheel en al vernield; daarvoor zal een andere attractie in do plaat6 moeten worden gesteld. Maandag heeft men wel de maximum-re cette gemaakt. Men ontving meer dan 90,000 francs. Doch dit bedrag zal do volgende dagen nog overtroffen worden. Heel het land kwam op dc treur mare naar Brussel gesneld, 't Is op de terreinen gevaarlijk vol. Natuurlijk wordt er geen muziek gemaakt. In de tentoonstel lingsgebouwen, die intact bleven, is het treu- rig en verlaten. Het grootste deel der go- bouwen is voor het publiek gesloten. De Commissaris-generaal voor de Ne derlandsche afdeeling ter Brusselsche ten toonstelling, de lieer Van Asch van Wijck, seinde gisteren Bij verschrikkelijken brand die tentoonstelling deels verwoest heeft, zijn, Gode zij dank, de Nederlandsche ge bouwen geheel gespaard; zelfs geen water- scliade. P a r ij s, 15 Aug. De president van den ministerraad heeft- bij den Belgischen gezant zijne betuig.ugen van deelneming doen uitspreken naar aanleiding van den brand op de Brusselsche tentoonstelling. President Fallières telegrafeerde eveneens van uit Besancon naar Koning Albert. Pi- chon liet uit naam der Fransche regeering stappen doen bij de Belgische regeering. Brussel, 15 Aug. Het uitvoerend comité der tentoonstelling heeft een com munique verspreid, volgens hetwelk om 11 uur hedenmorgen een deel der Belgische afdeeling, de Engelsche afdeeling en de afdeeling ..Voedingsmiddelen" op de Fran sche afd. verbrand bleken. Al het. overige der tentoonstelling is onbeschadigd geblel ven. (Dit zal misschien wel wat te optimis tisch zijn voorgesteld. Bed. U. D.) Maatregelen zijn genomen om de cir culatie der menigte mogelijk te maken. B r u s 6 e 1, 1 5 A u g. De telegrammen, die den Koning gezonden zijn over den ba and op de tentoonstelling, hebben hem nog niet kunnen bereiken, omdat hij een uit stapje doet in de bergen van Tirol en eerst zeer laat in den avond in ziju hotel zal tei ugkeeren. De Koningin heeft uit Possenhofen aan den -secretaris van den Koning een telegram gezonden, waarin zij hare ontsteltenis uit drukt bij het vernemen van de verschrik kelijke ramp en hem verzoekt den voorzitter der tentoonstelling haar innig leedwezen te betuigen en hem te zeggen, hoezeer zij deelt in den nationale» rouw. De secretaris heeft zich van deze taak ge kreten en alle nadere bijzonderheden aan de Koningin geseind, die antwoordde, dat zij diepgeroerd was over alles wat zij ver nomen had. Tweede telegram. De Fransche minister van handel Dupuy is heden avond hier aangekomen om met eigen oogen den toe stand van de Fransche afdeeling op te ne men. De Engelsche gezantschaps-secretaris De- leval is namens lord Granville zijne deelne ming gaan betuigen aan het ministerie van buitenlandsche zaken. Het spoorwegongeluk «e Saujon. Op den morgen van. denzelfden dag, die den vreesélijken brand op de Brusselsche tentoonstelling zou aanschouwen, had in Frankrijk een zoo ontzettend spoorwegonge luk plaats, als daar in. langen tijd niet ie voorgevallen. De 15e Augustus is in Frankrijk een grooten feestdag. Daar deze ditmaal op Maandag viel, begon natuurlijk Zondag reeds de groote reiswoede van de plezierrei- zdgore. De pleziertreinen werden bestormd en het oude staatsspoorwegnet, waaraan Saujon ligt, is eigenlijk nooit goed berekend geweest voor zulk een menschenboevoer. De trein, die uit 24 waggons bestond, vervoer de ruim 1000 passagiers, terwijl honderden op het perron moesten achterblijven. Tot zelfs de gangen in de D-wagens stonden propvol reizigers. De iredn zou het traject van Bordeaux naar Roy an zonder oponthoud in twe© uren hebben moeten afleggen, maar was zoo enorm zwaar, dat hij zich twee uren na het vertrek nog pas bij het station Saujon be vond. Nu is daar het spoorwegnet zeer ondeug delijk. De meeste lijnen hebben slechts enkel spoor en ook de seintoestellen zijn onvol doende. Men moet, zegt een der Fransche bladen met luguberen ernst, op feestdagen eigenlijk 6teeds voorbereid zijn op zulke on gelukken, daar onaehtzaamheüd van het per soneel niet streng genoeg wordt gestraft. Om het station Saujon door te rijden, ver langzaamde de machinist nog eenigszins de vaart van zijn trein. Deze liep met een snelheid van 40 K. M. toen hij, op 200 me ter voor het station, op een goederentrein liep, die van Royan kwam, en waarvan de lo comotief zich op het spoor bevond, dat de pleiziertrein moest volgen. De schok was ontzettend. De vijf eerste waggons van den pleiziertreAn werden letter lijk in elkaar geschoven en die twee locomo- tiven omgeworpen. Na een seconde van angstwekkende stilte roes nu een afschuwelijk gehuil en gekerm. Een ontzaglijke paniek maakte zich van de ongekwetste passagiers meester. Maar na deze eerste oogenblikken van verbijstering kwamen beambten en reizigers weer naar de ontvluchte, vernielde waggons snellen. Da delijk werd alles wat Saujon aan geneeshee- ren had, mobiel gemaakt, en begon men met het uitdelven der dooden en gewondenvan de meesten waren de beenen af gekneld. Op het perron lagen al spoedig 32 lijken naast elkander, op afzichtelijke wijze ver minkt. De meesten zijn totaal onherkenbaar en de verwanten moesten de lijken identifi ceer©» door voorwerpen en kleederen, die de dooden droegen. De machinist van den pteziertrein en zijn stoker zijn niet gewondbeiden konden, in tijds vau de locomotief springen. Eenige oogenblikken na do ramp ver klaarde de eerste aan verscheidene reizigers, dat het sein op veilig stond, toen hij het sta tion Saujon voorbij reed. Hij had nog alles in 't werk gesteld, om zijn trein te remmen, toen lnj liet ongeluk zag aankomen, maar tevergeefs. De macliinist van den aangereden trein, ligt onder zijn locomotief. Zeven en dertig reizigore werden zwaar gewond, waarvan er reeds 3 zijn overleden. Ouder de slachtoffers moeten zich behalve de jonge meisjes uit de eerste waggons van den trein, talrijke sportmannen bevinden, die naar de courses van Royan op weg wa ren. Mede werd gedood de heer Dubois, de chef van Staatsspoorwegen, die met het oog op het groote verkeer zich persoonlijk van do in Bordeaux genomen maatregelen wilde overtuigen. Uit de laatste telegrammen blijkt dat- de machinist van den goederentrein, die zich op de enkele lijn Saujon-Royan be vond-, niet genoeg aandacht heeft besteed aan het haltesignaal. Hij hoopte nog vóór den pleziertrein aan het zijspoor te komen en dat heeft hem bedrogen. Uit de mede- deelingen der gewonden blijkt, dat hun pij nen door een brandenden dorst -bij de tropi sche hitte nog ontzaggelijk vermeend wer den. Een woeste strijd ontstond om het drinkwater, dat een half uur ver gehaald moeet worden. Velen der gewonden eterven van de geleden ontberingen. Pontarlier, 15 Aug. De Du-it- sche Keizer heeft aan president Fallières een telegram van deelneming gezonden naar aan leiding van de ramp van Saujon. President Fallières antwoordde met een telegram vau dankbetuiging. Frankfort a/M., 16 Aug. Heden morgen heeft de eerste luitenant von Tiede- mann bij eene proefvlucht een val gedaan, waardoor hij het bovendijbeen brak.' Tokio, 15 Aug. Blijkens het van regeeringswege ingestelde onderzoek hebben teil gevolge van do overstroomingen 1112 personen het- teven verloren. 3953 worden vermist. Duizenden zijn dakloos en aangewezen op publieken onderstand, omdat hunne wonin gen zijn weggespoeld. Kaapstad, 15 Aug. De Terra Nova is te Simonsbaai aangekomen. Aan boord was alles wel. Do reis was vertraagd, door het doen van magnetische waarnemin gen. De Staatscourant van Dinsdag 16 Aug. bevat- o.a. die volgende Ko-n. beslui ten benoemd bij het 3de reg. ini. tot kapitein de le luitenant M. J. Lagerwey, van bet 9. reg.tot le luit. de 2. luiit. L. A. van Loon, van- het korpsbfj het 5. reg. i|nf. tot 1. luit. de 2. luit. A. Govers van het korpsbij het 8. reg. tot kapitein de 1. luit. A. M. C. Seeuwen-, adjudant bij het 9. reg.bij het 10. reg. tot kapitein do 1. luit. N. G. van Gemert van de grenadiers en jagers bij de marechaussee tot kapitein de le luit. H. J. Meijboom vah de 1. divisie; op verzoek eervol ontslagen als lid van de commissie voor eerste hulp bij bedrijfs ongevallen, ond-V dankbetuiging, dr. W. lteussen t® Arnhem benoemd tot regeeringavertegenwoordi- ger bij de inwijding der nieuwe veeartsenij school t® België in Augustus 1910 W. C. Schimmel en J. J. Wester, resp. directeur en 1 e®naar aan de Rijks-veeartsenijschool te Utrecht; gedetacheerd bij het Nederlandsche le ger de 1. luit. der inf. W. J. Lucandio, korpsadjudant- bij de koloniale reserve en de 1. luitenant der artillerie M.- Boerstra, beiden van. het Indische leger. verlof verleend tot het aannemen van de onder scheidt n gst eekenen achter hunne namen vermeld, aan de na te noemen personen A. Kiene, directeur der Uitgeversmaatschappij ..Vivat", te Amsterdam, wonende te Bussum, en F. Th. Ma-n us, directeur dor diamantslijper ij ..Ooster", te Amsterdam, beiden het ordetceken van officier d'Académie, hun namens den Presi dent door den Minister van Openbaar Onderwijs en Sehoone Kunsten der Fransche Republiek ge schonken R. May, lid van het bankiershuis Lippjmanoi, Rosenthal cn Co., te Amsterdam, het ordeteeken van ridder 2de klasse der orde van den Heiligen Stanislaus, hem door Z. M. den Keizer aller Russen geschonken; H. J. do Wilde, huisknecht bij graaf van Ben- tinok en Waldeck Limpurg, te de Steeg, de me daille, verbonden aan do Kroonorde, hem dooi' Z. M. den Duitsohen Keizer, Koning van Pmis sen, geschonken. De Prins en Prinses von Wied en Prinses Louise kwamen gisterenavond te 8 uur per lokaal trein van uit Utrecht aan de halte Soestdijk aan. Van daar uit werd per liofrijtuig naar het Paleis Soestdijk gereden. De Prins en Prinses Wilhelm von Wied en Prinses Louise von Wied met gevolg, vertrokken heden naar 'Scheveuingen. Bij beschikking vin dén Minister van Marine is de adelborst der 1ste klasse bij de Kon. marine-reserve J. W. de Jong, met 1 September a.s. geplaatst aan boord Hr. Ms. At joh. Nieuwe uniformen. Naar aanleiding van de berichten omtrent de nieu we uniformen deelt men aan bet Centrum mode. da die proef niet alleen bij d® mitrail- leur-afdeeling, doch ook bij de compagnieën wielrijders wordt genomen, waartoe evenals 'bij de mitrailleur-afdeeling de eene helft is gekleed in grijsblauw en dc andore helft in groen laken, en dat zeer waarschijnlijk wel de voorkeur zal worden gegeven aan de groe ne kleeding, daar deze, behalve dat ze wat netheid betreft, alreeds te verkiezen is bo ven de grijze, nog de eigenschap heeft, dat ze zich in veld en boscli niet tegen de om geving afteekent. Do Duitscbe keizer, koning van Prui sen, heeft benoemd tot ridder 2e klasse in de Kroonorde met de 6ter, mr. A. D. W. de Vries, secretaris-generaal aan het Ministerie van Justitie en tot ridder 3e klasse in de Kroonorde mr, W. F. A. Mathon, substituut- officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Roermond. Tot directrice van 't eerlang te ope nen sanatorium voor tuberculose-]ijdere te Beekbergen is benoemd mej. J. C. M. Proost, hoofd der huishouding van de Nij- meegsche Huishoudschool. Bij beschikking van den minister van j Oorlog is den assistent-drukker bij de Typo-j grafische Inrichting, J. C. Bender, uithoof de van lichaams- en zielsgebreken, met in gang van 1 October 1910, een eervol ontslag uit zijne voormelde betrekking verleend. Kapt. E 1 h o r s t. f Uit 's Gra ven hage wordt het overlijden bericht van den. kapitein der infanterie F. Elhorst, ad judant van den inspecteur van onderwijs. VLIEGEN. Hoe de Veendammers zien vliegen, f't Wa6 Zondag de eerste dag van de vliegweek te Veendam, waar de Fransche aviateur Chantelly zou opstijgen, 't Gebeur de niet weer en 't- nog niet klaar zijn van het toestel werkten tegen. Goed, dan Maandag. De aviateur hup pelde op zijn toestel een eindje over 't ter rein, verhief zich toen eenige meters in d'- lu'en daalde bijna onmiddellijk. Hij beweerde om het publiek, den bocht niet te- durven nemen. Het publiek was natuurlijk verontwaardigd. Hiermede was do tweede vliegdag geëindigd, 't Zal ons benieuwen, hoe 't met den derden en volgenden zal gaan. Gelukkig maar, dat we hier met Oliesla gers van iets goed-s zijn verzekerd. V a n niet-v liegen te Den Haag. Te vijf uur Maandagmiddag bood het ter- vei van de hoeve Hanenburg, waar Van Maasdijk deze week zijn vliegdemonstraties l.ondt, een gansch anderen aanblik dan heti opwekkende schouwspel eener druk praten de groote jnenschenmenigte van Zondag. Behalve vier inspecteurs van politie in uni form en een hoofdinspecteur in burgerklee- ding met een aantal politie-agenten, was er op het uitgestrekte terrein bijna niemand te zien. Er stond een sterke zuidwester bries, die in een storm dreigde over te gaan. Een do lucht ingezonden proefvlieger van dutmi latjes en linnen bewees wel, dat de wind ir de boogerft luchtlagen minder lievig was maar bet werd toch levensgevaarlijk geoor deeld bij zulk een sterken wind te vliegen. Tegen zeven uur werd aan de op het ter rein en in de omgeving aanwezige politie beambten order gegeven ia te rukken, daar het vliegtoestel in de loods zou blijven. De ongeveer honderd menschen, die in middels op het terrein waren gekomen en de iets grooter in aantal zijnde toeschou wers daarbuiten, die den wind en den slech te; weg, waar stof en asch den wandelaar in de oogen vlogein, hadden getrotseerd, keerden toen ook weder stadwaarts Toevallig. De „O. H. Ct." deelt mede, dat Vrijdag, toen de rechter van in structie de Groote Markt passeerde, hij toe vallig getuige was van een twist tu6scheii twee mannen, van wien de een den ander dreigde eens te zullen vertellen, wat hij. wist omtrent de mishandeling van den heer Hos pes, die tijdens de kermisweek 'n ernstige messteek in den rug heeft gekregen. Om hem de uitvoering van dit lofwaar dige voornemen gemakkelijk te maken, L- de man maar direct meegenomen, en gehoord D o o d s 1 a g. Zeker© Jan Marbe« Penners, een 29-jarig arbeider, woonachtig te Neerbeek, gemeente Beek (Limburg), be vond zich Zondag avond met eenige kame raden in ecu herberg. In den laten avond ontstond twist. Penners begaf zich met een der Kameraden naar huis. Toen ze bemerk ten, dat zij door een drietal personen ach-, tervolgd werden, verborgen zij zich achter de heg van een tuin, om het drietal te laten passeeren. Zij weiden echter opgemerkt. Een van het drietal moet daarop Penners zijn aangevallen, en heeft hem met een zooge- naamden brik (baksteen) op onmenschelijke wijze herhaalde malen op het hoofd gesla gen, zoodat Penners voor dood bleef liggen. De dader nam toen ijlings de vlucht. Door den kameraad van Penners werd dadlelijk een geneesheer gewaarschuwd. Het was toen echter te laat. Na eenige oogenblikken gaf Penners den geest. Door de maréchaussees van Beek werd dadelijk eeü onderzoek inge steld. Als vermoedelijke dader werd aange houden en in verzekerde bewaring gebracht de 23-jarige J. P. M., arbeider te Spau- beek. Deze werd in do ouderlijke woning gearresteerd(Tel In De Krim te Enschede heeft Zater dagavond de 16-jard.ge A. Baars zijn 26-ja- rigen broeder met messteken in den arm en het dijbeen vrij ernstig gewond. Genees kundige hulp was noodig. Te Glanerbrng werd Zaterdag de bri gadier der marechaussee Vosmeer door iemand uit eene kort te voren uiteengejaag- den troep bruiloftgasten, die opnieuw sa menschool, met een naar hem geworpen stok zoodanig getroffen, dat hem eenige tanden uit den mond vlogen en hij eene verwonding aan de lippen bekwam. De dader bleef on bekend). Ook hadden dien zelfden dag daar twee 8-jarige schooljongens een hooggaande ru zie, waarbij de een den ander eene snede van 12 c.M. lang in den arm toebracht. Deverdwijningvanfl 1,0 0 0. De beide gebroeders N., te Amsterdam, ge arresteerd in verband met de verdwijning van f 11,000 der fii-ma Moquette en Co., bevinden zich nog in voorloopige hechtenis in het huis van bewaring aan de Wetering schans. Ook de justitie heeft last gegeven, met speurhonden naar eenig spoor te zoeken. Of schoon van de f 11,000 nog niets is gevon den, moet dit speuren met de door rijks veldwachters geleide honden niet geheel vruchteloos zijn geweest. In het belang van het justitieel onderzoek laten we vooralsnog nadere bijzonderheden achterwege, zegt de Tel. Straatroof. Zondagavond werd de kantoorbediende H. J. M. P. wonendie te Schiedam, toen hij zich op weg naar huis, op den Mathenesserweg tusschen Delfsliaven en Schiedam bevond, door drie straatroovers aangerand en van zijn portemoinnaie be roofd, welke f 5.29 inhield. De aanranders bleven onbekend.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2