Uit den omtrek. niet door uitgebreidevenmin dient vreemd gel<l aldus tot eenige kapitaal vorming hier te lande. Het onderzoek, betreffende de polderjon gens loopt over enkele duizenden, terwijl er in liet jaar 19081909 niet minder dlan 41.791 Nederlanders zich bij de Deutsche Feldorbeiter Centrale hebben laten in schrijven. Ter vergelijking dienendat er in 1908 1909 zich lieten inschrijven van andere natiën. Polen uit, Rusland 216405Polen uit Gallicië 86.050; Ruthenen uit Rusland 267; Ruthenen uit Gallicië 75.102; Duit- schers uit Rusland en Oostenrijk 49.595; Hongaren 25.770; Italianen 37.137; Bel gen 3002Denen 6367andere nationali teiten 55.862. P ersdelict, Door den heer H. A. van 'Dalsum., notaris en lid van de Prov. Staten te Hulst, is, naar hij in het door hem uitgegeven blad ,,De Volkswil" mededeelt, bij het gerechtshof te 's Gravenhage appèl aangeteekend tegen het vonnis van de recht bank te Middelburg van 23 Aug. jl., waarbij hij wegens eenvoudige beleediging van pas toor Sehets te St. Jan6teen veroordeeld werd tot 100 boete subs. 20 dagen, hechtenis. Ais reden voor het appèl aanteekenen geeft den heer Van Dalsum op, dat hij pas toor Schets niet beleedigd heeft, doch slechts gewaarschuwd voor den Eeuwigen Rechter. Speelholen te Schevenin- g e nEen der Fransche 6peelclubs moet haar domicilie verplaatst hebben naar Was senaar, waar zij werkt met een 6teunkapi- taal van 180,000, haar verleend door de speelbank te Monte-Carlo. Ook moet zij in verbinding staan met de banken van Blankenburgh en Ostende, die haar beschouwen als een soort Nederlandsch filiaal. (Vooruit). De H. Ct. ontving van een 6peelclub te Scheveningen de op een keuring en met ini tialen versierd karton gedrukte en in, het Fransch gestelde jnededeeling, dat de club tijdelijk elders gevestigd is. Het „comité" biedt daarbij zijn „saluta tions distinguées" aan. Het ontslag Nathans. Het scheidsgerecht heeft beslist, dat het ontslag van den commies der H. IJ. S. M. Nathans gehandhaafd zal blijven, doch dat er een uitbeering zal worden verleend van f 525. Despeelhuizenop Scheve- n i n gen. Voor eenige dagen werd in en kele bladen meegedeeld, dat, nu de speel- gelegenheden te Scheveningen door de po- litie-maatregelen zoo goed als gesloten zijn, de vaste bezoekers van die gelegenheden zich gecombineerd hebben tot "kleinere club jes, welke zich vereenigen in de pensions of huizen, tijdelijk door enkele leden er van bewoond. Natuurlijk zou hier tegen over de politie machteloos staan en de toon van het berichtje, zooals het werd gelan ceerd, maakte dan ook min of meer den in druk alsof het bedoeld was,, eenigszins als een smeer op de politie, zoo ongeveer al6 een straatjongen zou roepen: lekker, nou kan je me niet krijgen. Intussehen is aan het Vad. gebleken, dat het bewuste bericht geheel onjuist is, al thans in den vorm waarin het werd gege ven. Er wordt, nu ja, gespeeld in particu liere woningen en in pensionkamers, maar dit 6pelen draagt een volmaakt particulier karakter. Er wordt uitsluitend kaart ge speeld, roulette gebruikt, men niet. Ook een vaste bankhouder is er niet. En er wordt gespeeld onder kennissen, dus te eenenmale niet openbaar, zooals in de speelhuizen of ficieel niet maar feitelijk wèl geschiedde. Nu zou het natuurlijk mogelijk zijn, dat dït particuliere 6pelen zich langzamerhand ging uitbreiden, maar waarschijnlijk is dit niet, waar de „beroepsspelers", die zich voor het seizoen te Scheveningen gevestigd heb ben, thans voor het grootste deel eiken dag naar Zandvoort gaan, zooda't in het veTvolg Zandvoort waarschijnlijk de twijfelachtige eer zal mogen genieten, de heeren te her bergen. Ook gaan er enkelen geregeld naar Amsterdam. Poging tot het do e-n s t ij- gen van fondsen door een 1 o- geuachtig bericht. Den 15en Sep tember a.s. wordt voor de arr.-rechtbank te Amsterdam een zaak behandeld, waarvan bovengenoemde beschuldiging de grondslag is. Ze betreft een in April van dit jaar aan verschillende bladen toegezonden bericht omtrent den verkoop van bezittingen op Java eener maatschappij van indische cul tures. 't Was in den bloeitijd van de Rub ber speculatie. Het bericht was getypt op een brief met gedrukt hoofd van de be doelde maatschappij, maar toch niet van haar afkomstig. In den beschuldigde A. J. E. H. meent men den bedrijver van deze poging te kun nen zien. Aanvankelijk zou de zaak vroeger behan deld zijn, maar door het verdwijnen van den verdachte is zij van de rol genomen, waar op zij thans weer onverwacht- geplaatst i6. (N. v. d. D De moord te Renkum. Men meldt uft Arnhem De aangehoudene van R. heeft volledig bekend den moord op de 13-jarige Adriana Pu 11e gepleegd te hebben. Hij ie gevankelijk naar Arnhem overge bracht. In zake de bekentenis van Van Renesse wordt nader vernomen Do sterkste aanwijzing, dat hij de dader wa6, was, dat hij Woensdag, wandelende met een zekeren B., toen deze, vernemende dat do politiehonden zouden komen, daar een€ heen wilde gaan, R. zeide, niet lekker te wezen, waarop hij naar huis ging en daar den geheelen dag bleef. Verder, dat bij Maandag suikergoed heeft gekocht, en vergeefs getracht heeft het meisje van Bakker mee te krijgen in het bo6ch In de dei-de plaats zijn geheele houding tijdens het onderzoek, die zóó was, dat twij fel aan zijn schuld bijna was buitengesloten. Vrijdagavond hadden de rechtor-commissa- ris mr. v. d. Dussen en de subst.-officier vai justitie mr. Schaepman., hem zóóver, dat hij op het punt 6cheen te bekennen, 's Nachts omstreeks 4 uur is hij naar het huis van bewaring te Arnhem overgebracht, waar hij omstreeks 9 uur Zaterdagmorgen den recïiter-commissaris te spreken vroeg, wien hij het misdrijf in al zijn gruwelijke bijzonderheden meedeelde. Omtrent het onderzoek van Vrijdagavond kan de Arnh. Ct. nog meedeelen Nadat alle verdere getuigen waren ge hoord, werd de verdachte voorgeleid, nog maals gehoord, vooral ook, waar hij de lartste dagen was geweest en hoe hij zijn tijd had besteed. Toen bleek het reeds, dat verschillende dingen werden verzwegen, die aan de justitie bekend waren. De verdachte bleef alle schuld ontkennen. In tegenwoor digheid van de politie werd de verdachte toen <loor den rechter- c o mmiss ar is op ge moedelijke wijze toegesproken. Hem werd gewezen op het verschrikkelijke van deze misdaad; in 't kort alles werd gedaan, om op zijn gemoed te werken, doch, hoezeer ook onder den indruk, de verdachte bleef ontkennen. Daarna heeft mr. Schaepman hem opnieuw toegesproken en hem als 't ware verpletterd met alles wat de justitie in deze zaak de laatste dagen had verzameld. Hij wees hem er op, boe hij nog den dag voorafgaande aan de misdaad bad getracht de dochtertjes van Bakker mede te lokken, hoe hij om trent een ander mooi meisje onzedelijke praatjes had verkocht, hoe hij eenige uren voor het misdrijf suikergoed had gekocht de verdachte had zulks niet meegedeeld hoe bij omstreeks 't uur» der misdaad in bet- bout was gezien en nog zeer vele feiten en omstandigheden. Toen werd de verdachte als 't ware verbijsterd door al deze gegevens, en zoozeer kwam bij onder den indruk, dat hij ineenzakte op een stoel. De heer Schaepman drong er op aan, dat hij toch zou bekennen en daardoor zich van den last dezer vree6elijke misdaad bevrij den. Hij wees hem op het verschrikkelijke van zijn misdaad, hoe de schuld daarvan op zijn gezicht was te lezen, doch bet mocht niet gelukken hem tot bekentenis te krij gen zijn laatste woorden warenik kan het niet bekennen." Toen heeft men het opgegeven, ook om dat de verdachte totaal gebroken was, doch alle aanwezigen waren overtuigd, dat v. R. de dader was en niemand andere. Men deelde hem mede, dat hij naar Arn hem zou wo-rden overgebracht, en dat hij daar, al was het ook midden in den nacht, den rechter-commi66aris of den officier kon vragen bij hem te komen, indien hij zich wilde ontlasten door een volledige beken tenis Zaterdagmorgen heeft de verdachte wer kelijk den vechter-commissaris verzocht bij hem te komen en aan dezen een volledige bekentenis afgelegd. Zaterdagmiddag had onder groote belang stelling de begrafenis van bet jeugdige slachtoffer plaats. Aan de groeve 6prak Ds. Heijer, Herv. predikant te Renkum, naar aanleiding van Ps. 103 15, een kort aangrijpend woord. Vele bloemen dekten de baar. Aanslag op zijn vader. Za terdagochtend beeft in bet gezin M Dijk- ■straat, Amsterdam, de zoon zijn vader met een mes een steek in de linkerzijde toege bracht. De vader werd in het Binnengast huis overgebracht, en de zoon gearresteerd. De zoon was pas drie maanden geleden uit het krankzinnigengesticht te Apeldoorn ontslagen. Wanneer wordt men wij- zer? Men meldt aan de Tel. uit Eind hoven Donderdag avond werd de stationschef al hier gewaarschuwd door Venlo, dat er zicb kwartjesvinders in den trein bevonden. Niet tegenstaande de loffelijke pogingen van spoorwegpersoneel en politie te Venlo, die alle reizigers waarschuwden, niet te spelen, schijnt toch een zekere I. A. er in geloopen te zijn, althans bij aankomst te Eindhoven deed hij aangifte, dat hij was afgezet voor f 40. Een medereiziger waarschuwde nog, niet te betalen; echter uit vrees voor de oplichters schijnt hij dit toch gedaan te hebben. Twee der oplichters zijn bij naam bekend, n.l. B. J. F., Amsterdam, Nes no. 3 en F. v. B-, 'e Gravenhage, Kalkoen- straat. Cholera! Twee schippers, gebroe ders Sietema, die water hadden gedronken uit een poel onder Surh uister veen, werden Vrijdag avond onder .Bercum ongesteTd' en zijn spoedig overleden. De geneesheer, wiens 'hulp was ingeroepen, meende cholera nos tras te constateeren Ongelukkige val. Zaterdag avond heeft de 35-jarige v. R. te Sliedrecht, die leerde wielrijdcn, zulk een ongelukkigen val gedaan, dat hij op de plaats doodbleef; Verdronken. Zaterdag in den vroegen morgen verdronk in het kanaal te Eindhoven een zekere Schuurmans, bediende op eene linnenbleekerij te Strijp bij Eind hoven. De man is waarschijnlijk door de duisternis misleid te water geraakt. Ineen tobbe verdronken. Te Oudepekela (Gr.) is het driejarig kindje van den papiermaker B. Mellema, al «pe lende in een tobbe met water geraakt en verdronken. Brand in een fabriek. Za terdagavond ongeveer 10 uur ontstond door onbekende corzaak brand in de sigarenfa briek van den lieer Goossens te Stratum bij Eindhoven. De brand ontstond aan de ach terzijde der fabriek en weldra stond het groote gebouw in vlam, terwijl ook een aan tal belendingen door liet vuur werden aan getast. De fabriek behoort in eigendom aan den heer Goossen6, graanhandelaar te Eindhoven. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade moet door verzekering op beurs- polis gedekt zijn. Door den bliksem getrof fen. Vrijdag namiddag is de werkman Dubbelman, uit Lage-Zwaluwe, op de Amer werkzaam, door den bliksem gedood. O ii w e c r. Op de drukkerij van H. P. M. Ve id inden, te Belgen-op-ZoOm, its Vrijdagnamiddag 'n .zetter, die een raam wïld'e sluiten, door den bliksem 'getroffen', waardoor lvij geheel bTind weid. Vrijdagavond sloeg bij een kort doch hevig onweder de bliksem in den schoorsteen \an de woning vas den arbeider G. v, S. te Zandvoort, zonder brand te veroorzaken. Eén der in hui€ aanwezige kinderen werd 1 aan het been getroffen en moest onder ge neeskundige behandeling gesteld worden. Bij het oiiwedev, dat Vrijdag boven Ber- gen-op-Zoom woedde, bevond zich op de Schelde een visschersvaartuig, gemerkt B.Z. 21, eigenaar P. van Dort. Deze zoo meldt het Hbld, was met zijn drie gebroeders en een zoomje van een hunner oesters gaan korren. Zij bemerkten op de terugreis liet noodweer waarin zij te verkeerden te laat en werden door de rukwinden door het vaar tuig, hetwelk geheel kantelde, in zee ge worpen. Drie hunner hingen aan het want, terwijl twee hunner met levensgevaar zich uit het vooronder door het water konden redden. Zoo bleven zij geruimen tijd in angst hangen tot de vrachtetoomboot ,,8tad Gent", kapitein P. C. van Nispen, met zijn knecht even nadat het onweder was bedaard, hcu aantroffen en met eigen levensgevaar redden. De tjalk zat zoodanig vast in het zand, dat het onmogelijk was deze lo6 te krijgen. Te Vlijmen sloeg Vrijdagavond de blik sem in het huis van den landbouwer Jan van den Dungen. Het huis brandde tot den grond af. Slechts liet vee werd gered. Verzekering dekt de schade. Te Druilen sloeg de bliksem in de villa van den ingenieur Van Lidt de Jeude, waar door een gedeelte der woning werd vernield. Te Nieuwkuik weid de zoon van J. van Echelen getroffen en half verlamd, terwijl het paard voor de kar werd gedood. Nog op verschillende plaatsen is de blik sem ingeslagen, min of meer schade veroor zakende. Clement van Maasdijk t« Za+eidagavond is Van Maasdijk op het lerrein onder Warndboin bij een vliegproef met zijn vliegtuig gevallen van 50 a 60 M. hoogte. Hij kreeg den motor op zijn lichaam en was op slag dood. Om half vijf had de commissie vergaderd op het vliegterrein. Daarna ging men geza- melijk de vliegmachine bezichtigen, waarhij v. Maasdijk uitleggingen gaf. Hij had geen idee om te vliegen, doch toen het bijna blad stil werd steeg hij op en beschreef op 50 M. hoog*3 een mooien cirkel. Plotseling zag men bij het. nemen van een korten draai de machine een zonderlinge beweging ma ken en neerstorten. Toen de commissiele den Engelberts, Lams velt en H. W. Fodke- ma 'bij den vlieger kwamen was Van Maas dijk al overleden. Het lijk i6 overgebracht naar het Diaco- nessenhuis. De indruk wélken het gebeurde an Arnhem heeft gemaakt, is ontzettend. Van Maasdijk's méoanicien beweert dade lijk bij de vlucht gezien te hebben, dat iets niet in orde was. Na den val bleek de ma chine echter volkomen in orde. In den loop der eerste ronde helde de machine wat veel en vermoedelijk oim dit te veihelpén voer de Van Maasdijk eenige drukike bewegingen uit. Plotseling viel de machine 50 meter loodrecht naar beneden. De motor kwam den bestuurder op de 'bonst en verwondde hem bovendien een weinig aan den slaap. De aviateur was terstond dood. Ziehier dan zoo zegt- de sportmedewer- ker van de Nieuwe Courant Leo Faust een der voorzichtigsten, een die hier in Den Haag door het op sensatie-beluste deel van 't publiek gehoond werd om zijn voorzich tigheid, óók Weer een slachtoffer dier aan lokkelijke, wreede nieuwe bewegingswijze, die slechts met de rijkste lauweren en de afschuwelijkste vernieling werkt-. Wij die Van Maasdijk van naibij gekend hebben, van nabij gevolgd hebben zijn op treden in Heeren veen, weten wat de Neder- landsche aviatiek in liem verliest. Bemin- lijk mensch en bezadigd sportman niét al leen, doch hoog-ontwikkeld technicus zoo wel als theoreticus in alle onderdeelen van zijn vak, zou hij stellig krachtig ertoe heb ben medegewerkt ons land niet te doen ach terblijven op dit gebied. Het. heeft niet zoo mogen zijn. Even vijf-en-twintig jaar oud hij werd 9 Augustus 1885 in Den Haag geboren is hij gesneefd op 't véld van eer. Hij ruste in vrede 1 De Tel. geeft van den overleden aviateur de volgende biographic: Clément van Maasdijk i,s in korten tijd hier in ons land zeer populair geworden. Reeds in zijn jeugd toonde hij veel aanleg op machineriegebied. Op 20-jarigen leeftijd ging hij reeds in het automobiel vak, ont ving o.a. bii de firma Verwey en Lugard te 's-Gravenhage zijn opleiding. Voortge sproten uit een niet onbemiddelde Haagsche familie, ging hij daarop naar het buiten land, waar hij zich 6inds 1909 aan de avia tiek wijdde. Hij was leerling van Blériot, vloog met een Farman, en haalde begin Mei zijn diploma als aviateur, dat hem door de Aéroclub de France na dTie "welgeslaagde proefvluchten werd uitgereikt. Toen kocht hij zich een Sommer-tweedek- ker met een Gnome-motor en trok naar Ne derland, waar hij door diverse comité's werd aangezocht om te komen vliegen. De Friezen waren de eerste gélukkigen; te Heoren'veen vloog hij voor het eerst op Zondag 31 Juli, ten aan6chouwo van dui zenden toeschouwers, die hem bij het dalen een uitbundige ovatie brachten. Trouwens, de Heerenveen vliegweek was voor hem een doorloopend succes. Daarna kwam hij te 's-Gravenbage op Hanenburg, alwaar hij op 14 Augustus 7 minuten vloog. Doch het weer werkte tegen, het woei voortdurend, zoodat Van Maasdijk de Hagenaars, jammer genoeg, teleur moest stellen. De organisatie was in de residen tie bepaald slecht. Talrijk Varen de klach ten. De Haagsche bladen bevatten dezer da gen tal vai. ingezonden stukken. Een inzender in „Het Vaderland1' gi&g zelfs zoo ver, om het fiasco van HanenlBurg aan Van Maasdijk toe tc schrijven, die daar tegen persoonlijk in hetzelfde blad nog Za terdagochtend opkwam. Erkennende, dat de organisatie slecht was, werpt Van Maasdijk in dat ?tuk de verantwoordelijkheid ver van zich af. Hij zelf heeft zich geërgerd bij het lezen, dat buiten hem om bepaald was, dat hij Maandag jl. ook nog zou vliegen. Dan is er ook herhaaldelijk geschreven, dat Van Maasdijk bang was. Hij werpt deze beschuldiging ver van zich af en schrijft dan nog het volgende „Neen, dan nam ik dierbaarder herinnen ring mede uit Heevenveen, waar ik con tractueel slechts éét vlucht moest maken. I)k maakte er negen, afgewisseld vun 5, 7, 12, 15 of 27 minuten en vloog steeds 150 a 200 M. hoog. Aan mijn goeden wil ontbreekt 'het niet en dat ik niet vermocht soortge lijke vluchten te maken in de residentie, moet aan den aanhoudenden Z.W. wind worden toegeschreven, die nooit gaat liggen 's avonds en die bij het minder wor den heel laat 's avonds draaikolken en ge vaarlijke luchtstroom in gen achterlaat, ten gevolge van de onmiddellijke nabijheid van zee en duinen. Zeer zeker was Olieslagers binnengebleven de dagen dat ik tóch gevlo gen heb, of hij had gezegd: „Betalen jullie de schade, als ik bij zulk weer vlieg, dan zal ik vliegen." De beste stuurlui staan aan wal en de meeaten beseffen niet hoeveel ge vaar ei- voor den aviateur aan verbonden is, om te vliegen met weder gelijk ik dit deed de drie keer in Den Haag." Dinsdag jl. maakte Van Maasdijk met den ballon Amsterdam" van de Nederlandscho Vereeniging Voor Luchtscheepvaart van uit Utrecht nog een tocht mede en Donderdag middag was hij getuige van Olieslagers' suc ces te Utrecht. Hij behoorde tot de eersten, die den Antwerpechen Jan na zijn daling gingen geluk wenschen. Op rijn beun wenschte Olieslagers hem voor Arnhem veel succes toe. Van Maasdijk was contractueel verbonden om na Arnhem te Zwolle, Leeuwarden en Maastricht te gaan vliegen. Nog een tragische bijzonderheid! De heer I. L. van den Berch van Heem stede, secretaris van de Nederlandfeche Ver- eeniging voor Luchtvaart, die in den eersten Ncderlandschen vlieger zeer veel belang stélde en hem schier overal vergezelde, deelde in het. laatste officieel orgaan mee, dat den heer Van Maasdijk op 1 September te Arnhem een diner zou worden aangebo den, waarbij hem een herinneringsplaquette zou overhandigd worden. Arme Van Maasdijk Elke nieuwe naam, die aan de doodenlijst der aviatiek moet worden toegevoegd, 6temt weder tot diepen weemoed. Toch dient men, meent het Hbld., ook in zulke oogenblikken in het oog te houden, dat de moedige jonge mannen niet voor een ij delen waan hun leven hébben gegeven. Ongeveer drie jaar geleden 6laagde men er voor het eerst in, met behulp van een vliegmachine een kleinen sprong te maken. Sedert vloog men o.a. reeds een aantal ma len over het Kanaal, en maakte een aantal vliegers een voorgeschreven rondreis van verscheidene dagen over het oo6ten van Frankrijk. De vooruitgang m de aviatiek is een tref- fend-snelle, doch volmaakt is de vliegma chine zeker nog lang niet. De „verovering der lucht" is nog lang geen voldongen' feit. Daaraan komt elke nieuwe ramp ons her inneren. Rékent men de onbeduidende en onvol maakte vliegproef van Hilgers, toen deze nog niet met een vliegmachine kon keeren, te Ede niet mede, dan was de sympathieke Van Maasdijk onze eerste Nederlaudsche vlieger. Hij is ook, we zeiden het reeds, het eerste Nederlaudsche slachtoffer I De namen der gesneuvelde helden-marte laren der lucht zullen in de geschiedboéken van den vooruitgang der meuschheid met eere worden genoemd. Aan de Ct. ontleenen wij nog het vol gende „Onlangs op Hanenburg nog zei Vjftn Maasdijk ons, dat hij er absoluut geen zin in had, zijn nek te breken. Aan dergelijke halswagerij vertikte hij mede te doen. Ten eerste zou niemand hem zijn machine ver goeden, en ten tweede voelde hij er niets voor oui noodeloos zijn leven te wagen. Voor de hand ligt het, nu machine en mo tor in orde bleken te zijn, dat Van Maas dijk een zoogenaamde „valsche manoeuvre" heeft gedaan. De te korte draai, die hij heeft willen nemen om dicht bij zijn han gar neer te komen, heeft hem wellicht par ten gespeeld. In dit verband dient herin nerd te worden, dat Van Maasdijk reeds vroeger een dergelijken val deed, doch er toen heelhuids afkwam. Dat was in zijn leertijd. Zijn machine werd toen verbrij zeld, doch de motor bleef heel en werd in dezen Sommer-tweedekker geplaatst. Wan neer hij nu niet zoo hoog was geweest op het mement van het ongeluk, en niet het ongeluk had gehad door den motor getroffen te worden, wellicht ware Vau Maasdijk's leven behouden gebleven. Hij droeg bij al z'n vluchten een v&l-kap, waardoor zijn hoofd gespaard bleef. Doch de motor trof zijn borst. En binnen de seconde was het pleit beslist. Zijn broeder, de heer J. E. van Maasdijk, een der organisators van de Haagsche vlieg week, was getuige van deze vreeselijke ge beurtenis. Reeds vroeger waren wtij in de gele genheid, ons af te vragen waar het heen moet, wanneer telkens en telkens de lucht vaart meer en meer slachtoffers gaat eischen. Is het niet verschrikkelijk, te weten, dat Clement van Maasdijk reeds het negentien de slachtoffer der aviatiek is, in nog geen drie jaren tijdsï School- en Kerknieuw. De buitengewoon hoogleer&ar Prof. Dr. Scato Gooko <le Vries, Directeur der Ryks-Uni- vereiteitsbi'blioöheek te Leiden, aal op 10 October a. s. den dag herdenken, waaTop hij 25 jaren geleden aan de Leidsohe Universiteit werd be vorderd: tot doctor in de klassieke letterkunde, na. verdediging van een academisch proefschrift, getiteld- ,,Epistula Sapphu* ad Phaonem." 's-Gr ave nhage 27 Augustus. Voormiddag-examens Hoogduitscbe taal, Mid delbaar Onderwijs. Akte A. Toegelaten mejuf frouw W. H. J. Bongers, Hengelo (O.). Afgewe zen één mannelijke en één vrouwelijke candidaat. Voormiddag-examens Hoogduitscbe taal, Lager Onderwijs. Toegelaten de dames: M. E. Schooue, Bergeik; M. A. P. Weegeahuiee, Bergeik. Afgewezen één vrouwelijke en vier manneljke candidates Naar men mededeelt, zal de ver- ceniging „Het Groene Kruis" gevestigd te Utrecht, op -de a.s. tentoonstelling, te hou den in het park Tivoli aldaar met eene plastische voorstelling uitkomen, welke be oogt een indruk en overzicht te geven van al hetgeen deze vereeniging beoogt en ver richt. Oliefelagérs te Utrecht. Wegens den onguuetigen wind heeft Olie slagers ook Zaterdagavond niet gevlogen. Hij verklaarde wel omhoog te willen gaan, dodh wa6 bevreesd, dat zijn vliegtuig een ongeluk zou krijgen en daardoor het vlie gen op Zaterdag onmogelijk zou zijn. Te half acht zag hij er voor goed van aflang heeft hij getwijfeld, cïoch hij meende den laat éten vliegdag niet te mogeni bederVen door een gebroken toestel. Gisteren zouden er twee verto'oningen ge geven worden, de eerste .tusecheoi 12 en 3 uur en de tweede tusschen 5 uur en half zeven. Olieslager steUtrecht. De laatste dag is voor den koene aviateur en Voor het vliegcomité een reuzensuccee ge weest. Aanvankelijk bestond het plan twee Vluchten tc hóuden. De sterke wïn'd braoht daarin echter verandering. Precies 5.5 u. 6norde de elegante Blériot-monoplane de lucht in, onder geweldig gejuich van de vele duizenden, op hei terrein aanwezig. Niette genstaande de wind nog niet was gtaan leg gen, doorkliefde het vliegtuig de staalblau we lucht, groote cirkels bÓ6chrij'vend, ter wijl „Anfwerpsche Jan" telkens, als hij, over het 'terrein vloog, vriendelijk mét dó hand wuifde. De grootste hoogte, die be reikt werd, was tusschen' de 400 en 500 me ter. Olieslagers vloog over een gedeelte van dé 6tad, ver genoeg om ook daar duizenden en nog eens duizenden in verrukking te brengen. De koene vliegenier, op wien het bericht van Van Maasdijk's dood Zaterdag avond greóten indruk had gemaakt hij' wilde het aanvankelijk beslist niet gelóoven en daarom seinde hij om bevestiging naar deni Arnhemschen hoofdcommissaris van politie was gisteren zich zelf weer. Na 50 minuten 31 1/5 sec. in de lucht te zijn geweest, had om 9 minuten voor zessen de landing plaats. Het publiek was dol van enthousiasme, het verbrak de afsluithekken, sprong over e'n in slóoten, omringde het vliegtoestel en droeg „Antwerpsche Jan" onder luid gejubel naar den hangar. Deze dolle oVatie hield wél een kwartier aan. Drie lauwerkransen weiden Olieslagers om gehangen. In „Maison Okhuysen", waar Olieslagers logeerde, had eenreceptie plaats. {Speeches werden over en weer gehouden. Teekenend was het oc gen blikwaarop Olieslagers in uiteret sympathieke bewoordingen den jam merlijken dood herdacht van zijn armen collega Van Maasdijk. „Die mij vandaar beeft zien vliegen", zeide hij, „kan on mogelijk begrijpen, dat een kléin ongeval een dergelijken ongelukkigen afloop met zich 'kan brengen." Toen de Nagant-auto, van den' heer LanC- deweer, die Olieslager© maar den trein bracht heden vliegt hij in Oetende Ma'isom O'khuysen verliét, drukten verschei dene dame® den vliegenier in vervoering de hand. Ook ,aan Ihét station was de Ovatie overweldigend Gisteren werd te Utrecht in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen de jaarlijksche algemeene vergadering gehou den van de Vereeniging voor Levens- en Pensioenverzekering van Spoor- en Tram wegpersoneel, gevestigd te Amsterdam, aan gesloten bij de Onderlinge Levensverzeke ring-Maatschappij ,,\s Gravenhage". Na opening der vergadering door den voorzitter, den lieer G. J. Bosch, te Hil versum, werd door den secretaris en pen ningmeester verslag uitgebracht over het af'géloopen boekjaar. Uit dat verslag blijkt, dat het verzekerd kapitaal gedurende het jaar 1909 is vermeer derd met f 419,357.50 en de verzekerde rente met f 470, zoodat op 31 December 1909 uitsluitend onder het sj>oor- en tramwegpersoneel waren afgesloten 5796 polissen met f 723,860 verzekerde rente, verdeeld over verschillende tarieven. Het tonaal der uitkeeringen bedroeg f 2149.50. Aan premiën werden ontvangen f 16.710.85J en aan koopsom f 2048.46 of in totaal f 18,759.27J. Het verzekerd kapitaal tot ul timo Augustus 1910 steeg tot f 1,250,000, tmet pl.m. 11.000 contracten. Als commissarissen zijn herbenoemd de heeren C. Foscher, inspecteur van handels zaken H. S. M.; P. F. N. Heije, contro leur der comptabiliteit H. 8. M., en A. J. A. v. d. Stadt, commies te Haarlem C.W.P., terwijl in den loop van het jaar in plaats van wijlen den heer Van Hall werd benoemd de beer J. Hellmone, hoofd con ducteur Staatsspoorwegen. Ingevolge het besluit van de vorige alge meene vergadering, werden boofdcorrespon ds n ten der vereeniging aangesteld in Am sterdam, Haarlem, Den Haag, Rotterdam, Tiel, Arnhem, Oldenz&al, Apeldoorn, Utrecht, 'e Hertogenbosch, Roermond, Zutphen, Zwolle en Groningen. Nadat nog eenige punten van huishoude-

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3