Nieuw Parits wordt thans ook io de Gemeente DE BILT en in de buurt van het STATION DE BILT geregeld bezorgd. Een bus voor bestellingen op de „Huis ter Aa-Melk" is geplaatst aan de Remise van het „HOTEL NAS". Uurwerken. Ontstaan der Wereld. Werking der Vulkanen. Van dier tut Mensch. STADSNIEUWS. ADVERTENTIÊN. W. F. A. GROENHUIZEN, Noodhulp Hotel des Galeries, LANGESTRAAT 37. Groote Keuze Vlaggen, Lampions en Guirlandes. Grand Hotel Flora- STEAR1NE-KAARSEN no fle Stearine-Kaarsenlabriek „Apollo", lijken aard besproken waren sloot de voor zitter met een woord van opwekking tot be vordering van de belangen der vereeniging, de vergadering. De gemeenteraad van Soest hoeft 10.000 beschikbaar gesteld voor de verbetering der gemeentewegen. De jaarwedde van den te benoemen ge meente-geneesheer werd vastgesteld op 1000 Soesterberg. De bataljons van het 4de regiment infanterie, uit Leiden, Delft eu Gouda, zijn in het kamp van Zeist aan gekomen. Tot 9 September zullen aldaar regiments- en bataljons-oefeningen plaats hebben. DestakingteHilversum. In verband met een in de afgeloopen week geplaatst bericht van de zijde der patroons, declen de 6lakers aan de sigarenfabriek der firma Van Oenen en Manseu, te Hilversum, mede, dat er op het oogenblik slechts twee mau aan den arbeid zijn, nl. 1 staker en 1 uitgedotene. Op de fabriek der firma te Kampen., zijn geen 60, doch slechts ruim 40 man aan het werk, onder wie vele min derwaardige arbeidskrachten. Uit de verschillende christelijke on neu trale organisaties heeft zich een steuncomité ▼oor de stakers en uitgestotenen gevormd Bussum. In een alhier gehouden ver gadering is opgeridht de vereeniging Gool- sche H. B 'S. met ,5-j. c. te Bussum. Do vergadering werd geleid door den heer C. J. Kruisweg, die ged'urönde 3 jaren voor zitter van het centraal comité tot oprich ting eener H. B. S. is geweest. ,Na vaststel ling der ötauuten werden d>e volgende hoe ren tot bestuursleden, gekozen .0. A. J. van Dishoek, II. K- de JTremery, J?. Guepin, J J. M. (Guy de (Cora3. van J»eu- wen Boomkamp, Fred. .Moes, mr. A. Moo ie n'burgh, C. 1). ,Naigtglas, Verst eegh, ,D. Stigter, J. -G. H. Verbeek. ,De hoer Kruis weg wensc'hto «geen -zitting te .nemen in- 'het bestuur. Do 'burgemeester, mr. H. Th. 6 Jacob /aanlvaardde het ec-revooraü'tterschap der vereeniging. Het bestuur zal er naar streven, (de school 1 iSept. 1911 te operien. ,Zij izal ge bouwd worden op een terrein aam de Kruis- laan nabij den Brédiusweg. Bussum. Zaterdag is hier een 'houten gebouw, dienende als timmerlootio en als bergplaats voor 'hout, op 'het erf van den aannemer V. R. Wiggers de Vries aan de Prinses Marrelaan, afgebrand. De -brand ontetondi door kinderen die met lucifers spoelden. Openbare schennis van de eerbaarheid. Herhaaldelijk kwa men te Naarden kinderen, die aan den Bus sum merweg woonden, op school .met klach ten, dat een vreemde lieer hen op eenzame wegen wilde troonen, onder voorwendsel, dat hij jarig was, en hen op die wegen wilde tracteeren. Gelukkig hebben reeds langen tijd gele den de onderwijzers in alle klassen als pro ven tie ven maatregel de kinderen gewaar- «schuwd, om met niemand, onder welk voor wendsel of bedreiging ooki mede te gaan, zoodat bet laaghartig individu, die nog niet- door de politie ontdekt is, nog geen slacht offers heeft kunnen maken. Zaterdagmiddag te kalf 5 kwamen- opge schoten jongens van 14 jaar de politie in kennis stellen mot eeu ander onzedelijk be drijf. Op den Huizer straatweg nl. waren zij achtervolgd door een heer met' lage schoenen, korte broek, sporthemd en pet gekleed, doch doe zich echter zeer oneerbaar gedroeg. Vermoedelijk onraad bespeurende, haalde hij uit een pak, dat hij bij zich had, een kapelaansjas eu kapelaanshoed te voor schijn en kleedde zich schielijk daarmede. Dc politie, van een en ander in kennis gestéld, spoorde hem op. Aanvankelijk moe rende mei een pseudo-kapelaan te doen te hebben, kwam zij al spoedig tot de ontdek king, dat zij werkelijk een kapelaan gear resteerd hadden. De getuigen, o.a. ook een werkman van Huizen, die den verdachte ook oneerbaar had zien optreden, werden allen aan een lai gdurig verhoor onderworpen. Allen her kenden zij den verdachte, die bekende zon der zijn kleeding als geestelijke aldim ge loop© n to hebben. Eerst te 7 uur werd den verdachte verlof gegeven te vertrekken, nadat proces-verbaal was opgemaakt. (Hbld.) Do kapitein J. L. van der Moer, va» bet 5e Regiment Infanterie is, onder eer volle ontheffing uit zijn betrekking als compagnies-comman 'ant, door den gene- i aal-majoor divisie-commandant benoemd tot kapitein van speciale diensten bij het korps. Hij wordt in het bevel over 'zijn ckjmpag- niie opgevolgd door den- k'apiteifn H. Boet, die van liet 10e bij hét 5e regiment Infan terie is overgeplaatst. De 2e-luitenant H. A. Luppes van het 5e regiment Infanterie is, bij Kon. Be sluit var» 17 dezer, in zijn rang overge plaatst ibij het Leger in Ned. Indië. De lieer H. JBaaiman. is geslaagd: voor de hoofdéete. Programma van het concert, Woens dagavond in Amicitia te geven, door "de Muziek van liet le regiment Huzaren, ka pelmeester de hoer H. Scholtens. 1. Im Zigeunerlage, marech, Oscheit. 2. Ouverture ..Berlin wie es weint und lacht", A Comadi. 3. Künetenleben, wals, Joh. S'traiuss. 4. Birds of the forest, polka -vfcor 2 pir étons^ S. Mayr. 5. Fantasie, Job. v. J)am. 6. Ouv. Militaire, Zwlcbler. 7 Mo nan acht auf de Ateter, wals, Oscar Fret as 8. Rendez-vous, gavotte, Allétter. 9. Die Mulile im Schwarzwald, Eilenberg. 10. Berlin bei Nacht, miueikaliscbe Bu'm- metfalhrs, Liucïce. Men verzoekt, ons er nogmaals aan te herinneren dat Woensdag de voetbalwed strijd er de ringrijderij op „Barkhoven" zullen plaats hebben. Het bloemencorso wordt in de stad ge houden. De stoet wordt opgesteld in de Hendrik van Viandenstraat. Gisteren namiddag werd in de Amers- foortscho Bad- en Zweminrichting de aan gekondigde -polo-wedstrijd gespeeld tusschen de A. Z en P. C. en een 7-tal van de A. Z. (Amsterdam). Te ruim half 3 stelden zich op voor Amersfoort: K. Iïeein (doel), H de Bruijn, W. Maassen (achter), H. Munzebrock (mid den), C. Mahler, Ch. Marin en C. Beem (voor). Voor Amsterdam speelden: J. Molenaar (doel), J. B. Knuijt, E. Bromberg (achter), H.H Antoni (midden), W. Hagenzieker, Joh. M. de Soet en L. K. Antoni (voor). Scheidsrechter was de heer L. Pezie grensrechters waren de heeren F. van Din- tor (Amsterdam) en H. Lagerwey (Amers foort). Direct na het beginsignaal weet A. Z. (A'dam) den bal te 'bemachtigen en lost een even onverwacht als hard schot op hel: Amars- foortsche doeldoch de bal gaat over de lat. Nog een paar mooie kansen voor A. Z. hebben hetzelfde resultaat; de Amsterdam mers houden vol, en geven K. Beem veel te doen. Heel mooi weet deze vele malen te redden, doch kan niet verhinderen, dat A. Z. vóór rust 1 maal doelpunt. (01). Vóór de rust speelden de Amsterdammers zeer goed, en onze stadgenooten schenen een weinig overbluft Doch na rust wordt het heel anders en pakken ze flink aan. 't Pu bliek moedigt ook aan en er komt vuur in. 't Duurt dan ook niet lang, of C. Beem weet gelijk te maken, door een overzet van Mun- zebrock om te zetten in een doelpunt (11). Nu volgen ©enige oogenblikken van span- ning. A. Z. dringt geweldig op, doch de A. Z. en P. C.'s verdediging houdt 6tand en werkt met de voorspelers uitstekend samen zich beijverend A. Z.'s doel te be stoken. Voor de 2e maal weet C. Beem, nu door een overzet van Marin, te doelpun ten, hiermede aan zijne partij de leiding be zorgende (21). Amsterdam werkt hard, en weet o-p éénmaal heel dicht Amersfoort's doel te naderen, de speler heeft echter niet goed gericht, de bal gaat keihard over. Nog twee maal moet K. Beem handelend optre den, maar dan is 't ook gedaan met A. Z. Hun spel verslapt Aanmerkelijk, doch niet dat van ons 7-tal. Onder daverend applaus doorboort C. Beem voor de derde maal het vijandelijk doel, doch hij bevindt zich op verboden terrein, dus wordt het punt niet toegekend. De Amersfoorters winnen dus met 21. In het nummer popduiken kwamen 11 deelnemers uit, die allen de pop naar boven wisten te halen en aan land te brengen. C. Mahler deed het in 24 2/5 sec., C. Beem in 25 6ec., E. Brom'berg in 25 2/5 sec. enz. Den langsten tijd maakte K. Beem, 33 1/5 sec. De belangstelling van het publiek was minder dan men verwacht had. De heer H. Smit, lid van de A. Z. en P. C. behaalde bij den nationalen zwemwedstrijd te Gouda een derden prijs in het nummer 80 meter buikzwemmen (in 1 min. 10 1/5 sec.), en eveneens een derden prijs in het nummer 400 meter buikzwemmen (in 7 min. 5 4sec.) In de zwemschool werd het diploma van geoefendheid uitgereikt aan de jonge- juffr. A. M. Kooievaar en M. Gaemers, alsook aan jhr. J. C. E. W. van Styrum. Een. groot aantal kinderen., vormen de een onderafd. der zangtvereeniging van de Alg. Ned. Ver. t-ot afseh. van alc. dran ken, vertrok gisteren morgen ,per locaal - trein naar Zeist, om aldaar een dagje in de heerlijke bosschen door te brengen. Deze jeugdige leden van „De Kleine Stem" droegen allen een blauw roosje op de borst. Te 6 uur n.m. keerden z© in opgewekte stemming terug. De meesten werden door hun ouders hier opgewacht-, wien het was aan t-e zien dat ze blij. waren dat de peu ters zoo hadden genoten. De temperatuur van het water in de Amersfoortsche bad- en zweminrichting was heden morgen 7 uur 61 graden Fahrenheit Boekbeoordeeling. Blind ea Doofstom tegelijk, door H- J. Lander-ink. 'Een boek van ruim 400 pagi na's groot formaat over 2 ikotom 'bedrukt, op •mooi papier, met duidelijke letter, stevig gebon den, voorzien iva-n tal van illustraties en geschre ven door den Directeur van het Insittuut van Blinden te Amsterdam. Een reuzenwerk heeft de schrijver er aan gehad, 'hier bijeen te brengen de geschiedenis van het onderwijs aan de in zoo menige oprichten middeelde-n in de veriseh.illende •landen der besohaffde wereld, Nederland niet uit. gesloten. Het is interessant, dut werk in de hand te nemen eu te lezen van dézen arbeid der huma niteit. Een woortl van hulde aan den heer Len_ derhik en zooveel anderen, die hun leven wijden aan hot schoone doel, licht eu geluk te 'brengen in de levens van 'hen, die zbcfreel ontberen moe ten! F -i g -u r b uit de Passiespelen te Oberammergau uitg. J, Waltman. te Maas sluis. Een zestal ..ansichten" imet de hoofdper sonen uit dit -geestelijk spel. Alleen stel ik mij voor, dat zij in Oberammergau meer gekocht zul len iworden dan hier. Bovendien lijkt het mij toe, dat een serie -van -zes piaten meer gewild zou zijn dan prentbriefkaarten, waar -het geldt de afbeeldingen van Jezus, -Maria, Petrus, Judas. Op de uitvoering valt in tusschen niets aan te merken Van Oude T ij den tot Heden, ge schiedenis van ons Vaderland, door Jao. M. Vos, U'itg. P. Noordih'off te Groningen. Dat van dit boek thans de elfde druk verschijnt, is een feit niet zonder 'beteekenis en 'bewijst genoeg voor de bruikbaarheid er van. Lentegroen, door S. Abramsz en T. v. d. Blink. uitg. als -Voren. Van het. eerste stukje dezer serie leesboeken verscheen de tweede druk, 't bevat een reeks aardige schetsjes en verhaal tjes en versjes, hier en daar voorzien -van illus traties, 'geteekend door W. V. de Bruin en J- Sluyters. Wie sagst du. Oefen- en leesboek voor het spreken, schrijven en lezen in de Duitache taal door R. de Raaf, uitg. als voren. Voor mij ligt de tweede -géheel omgewerkte druk van het eerste stuk. Ons Opstellenboek, dtoor L. de Vries, uitgever dezelfde als van de vorige onderwijs- boekjes. Thans reeds de vijfde drukIk kan mij begrijpen dat dit 'boekje telkens zoo spoédig herdrukt moet worden, 't lijkt mij bizonder prak. tisch voor 't onderwijs in onze taal en stijl.- Buiten Nederland, eenvoudig leer boekje der aardrijkskunde van Europa en de Werelddeelen, ook bestemd voor zelfwerkzaam, heid, door R. Bos uitg. P. Noordhoff, te Gro ningen. Zesde druk. Een handig -boekje, dui delijk geschreven, aardig geïllustreerd, -telkens na elk hoofdstukje een vragenreeks -voor repe titie. De (Du instem, Orgaan -van de Stichting ,,De Gemeentewoning te Noordwijkerhout." Ons werd toegezonden de Aug.-afl. waarom geen ge regelde toezending? waarin verslag over 1900 1910, beschrijving van een Gemeentewoning" en Kijkje in die inrichting" en een plaat, zijnde een kiekje van de Permanente Zomer tentoonstel ling, dio een aardig overai-pht van den arbeid geeft. Den Gulden, Winckel. maandschrift voor de boekenvrienden in G-root Nederland, red. G. v. Eckeren, uitg. Holland ia Drukkerij te Baarn. Inhei Aug.-nr. wordt een en ander ver teld van de Tentoonstelling van Het Boek en komt o. a. een aardig geïllustreerd artikel voor over cl© MannekenS'bladen of Oortjesiprenten en een s-tuk over Nieuwste Nederl. Dïehffcust. De Klaroen, politiek sociaal tijdschrift, red. Mr. Dr. V. D. Laar, aiitg. 'P. Veen, to Amersfoort. No. 26 van den 2den jaarg. ibevat een stuk over partieel© en algeheele socialisatie en een ander over Benriëtte Roland Holst' drama De Opstandelingen." De Hollandse he Lelie, red. Anna de Savornin Lobman, uitg. L. J. Veen. to Amster dam. De laatste ail. bevat o. a. een uitvoerig en gei-11. art. over de Scthevendngsahe tentoonstel ling; de redactrice zet haar roman ,,Uit Christ© lijke kringen" voort, en eindelijk vinden-wij hier een klucht, naar het Duitsdh. _.,De Wet in Uit huizen." De Natuur, populair grill, maandbl., red. Dr. Z. Bonman, uitg. J. G. Broes© te Utrecht. De Aug.-afl. bevat artikelen over de Parsonstur- bine met vele afbeeldingen, Ongewensohte Logés (Lintwormen), Heideontginning. met platen, Over verhitte Stoom, Zuidelijke vruchten, Redden ibij onderzeese he .booten, on eindelijk Stera-ekundige mededeel ingen voor den herfst van 1910 met af beelding. Morks M a ga z ij n (voorheen Boon's) uitg. C. Mor te te Dordrecht. De Aug.-afl. ibevat o. a. stukken over De Route 'de la Comicbe naar San Remo (met foto's), Vlaamsdhe Lente (slot), Aals meer (met afbeeldingen o. a. van -rozenkas ©n gevormde planton), Waterfeest te Rotterdam, Zeebanket, Oh-ina's Toekomst, en voorts eenige schetsen en verzen. Holland Express, red. G. v. Hulzen, officieel orgaan van ihct Centraal bureau voor Vreemdelingenverkeer, uitg. C. Geleijns te Rot terdam. I)e laatste all. ver-plaatst ons in 't Geul dal en geeft o. a. kiekjes van hdksenkeuken en berbelpooit laat ons voorts vertoeven in het schilder ach tig Esneux of brengt ons in 't kamp der Laplanders in het hooge Noorden. Aan keu righeid van uitvoering ontbreekt 'het Ibij dit tijd schrift niet. Het Leven, red. F. v. Erlevoordt, bureau Rokin 2, Amsterdam. De laatste afleveringen be vatten o. a. kiekjes van 't Kamp van Volteweer baarheid en de Kon. Ned. Weerbaarheid beide vereenigingen worden echter met elkaar verward, al verschillen zij in elk opzicht van elkander de Boy Soouts diie ons land d'oorreizen in -hun eigenaardige kleed ij, de Coregonen of nieuw ont dekt© inheemsche viseh, 't Kerseland (een aardig Bebuwsch schetsje met -plaatjes), de Glasfabrieken te Leerdam, enz. enz. Nog werd zooeven door mij ontvangen Korte Handleiding bij Onderwijs in Kerkgeschiedenis tot de Hei-vorming door P. Etdering, predt. te Rotterdam, u-itg. D. Mijs, te Tiel. Gedurende een vijftal jaren gebruikte do schrijver dezen leergang met zijn leerlingen van 15 tot 17 jaar, die wat meer dan gewoon lager onderwijs genoten. Het beviel hem en hun goed en daarom gaf hij die leerstof thans in druk, op dat ook anderen als leiddraad er Ibij hun onder wijs gebruik van kunnen maken. F. W. DRIJVER. Telegrafisch Weerbericht. Nas-* waarnemingen in den morgen *av 29 Augustus 1910. Medegedeeld doot hel Kon Ned Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 766.8 te Horta, laagste 746.2 te Holy-Head. Verwachting tot den avond van 30 Aug. Eeret- krimpende en toenemende, daar na deinende, afnemende wind, eerst zwaar bewolkt, regenbuien, met kans op onweer, later opklaring, weinig verandering in tem peratuur. Krommi Mliovt Bracht 41. Utracht. Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal 11,000,000. Verschaft op billnke voorwaarden crediet koopt en verkoopt Effecten, Coupons en Buitenlandscli Cold, sluit prolonga tion tegen den koers van den dag en opent rekening - courant met rentevergoeding Neemt gelden in dopót met 2 dagen opzegging 4 31/2 pCt. 14 4 8»/« voor drie maanden vast 4 3*/4 voor zes maanden vast 4 3i,(a voor een jaar vast 4 4 haro Spaarkas 4 3 Belast zich met het in bewaring nesueu van waarden in hare brandvrije in richting. Kantoor geopend eiken werkdag van smor gons 9 tot s namiddags 3 uur. Botaaltijd van 10—1 uur. Do Directie, J. J. VAN ASCn VAN WIJCK. G. W. J. HOOFT. Horlogsr, Langestraat 42, Grootste sorteering I' klas ARTIKELEN. Reparatie-Inrichting billijk^ Tlug en goed. Telefoon Interc. S8. V* In «en klein gezin wordt 15 September gevraagd oene flinke voor keuken- on huiswerk. Adros 's Gravelandscheweg 151, Hilversum. Wondervol pakket voor f 1.—. Ten le. Het Ontstaan der Wereld en van de Aarde. 1 deel. Ten 2e. Het ontstaan en de ver woestende uitwerkingen der Volka nen. 1 deel. Ten 3e. Van Oerdier tot Mensch, Populaire beschrijving van den tegenwoordigen stand der afstainmings- en ontwikkelings theorieën, 1 dool. Met een stamboom der dieren, 14 platen en albeeldin- gen in den tekst. De 3 deelen samen voor f 1.—. Qn norit ÏT met Postwissel van slechts ÖJJUuUl U, f 1.te zenden aan D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boe ken, llang OH te Botterdam, waarop vermeld: Wondervol Pakket, dan ont vangt u het franco thnis. SCHEVESUVGEN. Telephoon Interc. 440. ------ -++- HUIS VAN DEN EERSTEN RANG. Voordeelige Arrangementen gedurende dB Maand September. Kamers van af f 1.50. Pension (3 Maaltijden) f4. LEO* KOHL. DE HUIS TER AA-MELK BOERDERIJ-UITSPANNING. Het vee der IV. V. Boscli en Duin is getuberculi- neerd en staat onder toezicht van den Bijksveearts Dr. FIC'AKD. Best bekend staand Knr-Etablissement in bevoorrechte hooge omgeving volkomen droog en gezond voor Suiker-, Maag-, Lever-, Galsteen-, Nier- en andere ziek ten. Centrale verwarming. Lift, alle soorten Baden, Fangobehandeling enz. Fijnste Kur-Keuken. Moderne comfort. Pension. Geïll. prospectus gratis en franco door den Eigenaar FRANZ SCIIROEDER. HARDE, WITTE en ZUIVERE te SCHIEDAM. BEK ROOND te Weenm in 1873 mot de Vordienste-Medaille, te Parij» in 1878 met de Gouden Medaille, te Amsterdam in 1883 met de Gouden Medaille. te Antwarpen io 1885 met het Eerediploma te Parijs to 1900 met de Grand Prlx. (Hoogste onderscheidingen). Deze kaarsen vonken niet na en geven zeer weinig rook bij het uitblazen verkrijgbaar by alle roorname winkeliers.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 4