Hf°. 104. Tweede Blad. O"6 Jaargang. Zaterdag 10 September 1910. BINNENLAND. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers - 0.05. Deze Courant rersohijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feest dagen. AdvertentiSnmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 urn 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 8- C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRÜS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f O.ÖO, Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents by voeruitbet*lin$ Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen UA het herhaald adverteeren in dit Biad, by abonnement. Ew circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvra^ toegezonden. Staten-Generaal. Het tekort der Rijksverzeke- ringsbank. De Memorie van Antwoord is verschenen nopens het wetsontwerp ter aanvulling van het Xe hoofdstuk der Staatsbégrooting van 1909 tot dekking van het tekort der Rijksver zekeringsbank. De minister van Landbouw, Nijverheid en Ilandel zegt op de reeds vroeger aangegeven gronden van oordeel te zijn, dat het tekort der bank, in hoofdzaak een gevolg van de in den aanvang gebrekkige indeeling, ten laste van den Staat behoort te worden gebracht. Juist noemt de minister de meening, dat volgens de beginselen waarop de Ongevallen wet berust, de lasten der verzekering behoor den te komen voor rekening der industrie. Doch ontkennend beantwoordt de minister de vraag, die thans gesteld moet .worden, of het verschil tusschen het bedrag van de kosten der verzekering over de eerste jaren en het bedrag van premiën en bijdragen over die ja ren, ten laste van de werkgevers, die onder de wet vallen, behoort te worden gebracht. De minister begrijpt niet hoe in hel feit, dat geschroomd wordt tot het doen van uil gaven over te gaan, wanneer daarvan niet een althans tegen die uitgaven opwegende verhooging van inkomsten der bank wordt verwacht, aanleiding kan worden gevonden tot het verwijt, dat het beheer der bank niet gevoerd wordt, zooals uit een commercieel standpunt wenschelijk ware. Dat een 15-tal ontwikkelde personen vol doende zou zijn voor het vervullen van de aan de agenten opgedragen taak, acht de minister niet juist. Voor een reorganisatie van den dienst der agenten noemt de minis ter overigens het oogenblik slecht gekozen, waar het in de bedoeling ligt de thans door hen vervulde taak op te dragen aan de Raden van Arbeid en hun voorzitters. De Minister kan zich niet vereenigen met de meening, dat iedere maand betaling van de premie behoort gevorderd te worden, om dat daarvan overlading der administratie van de Bank hel gevolg zou zijn. Het is <jen Minister niet gebleken, dat de werkgevers, die niet bij de Rijksverzekerings bank zijn aangesloten, hoe langer hoe meer er toe zouden overgaan, zoo min mogelijk ge huwde, oude en minder valide arbeiders in dienst te houden. De ervaring leert, dat onder de werkgevers velen zich beijveren veiligheidsmaatregelen te nemen. Een regeling, krachtens welke de geldelijke schadeloosstelling geleidelijk verhoogd wordt lot aan het bereiken van den leeftijd, waarop de getroffene 't loon van een vol werkman zou hebben verdiend en geleidelijk verlaagd wordt na het "bereiken van den leeftijd, waar op hij niet langer dat loon zou hebben ver diend, zou in het afgclrokkene de voorkeur verdienen boven de bestaande, doch zou groo te moeilijkheden opleveren. De Minister is niet in staat thans een regeling in dien geest te ontwerpen, van welke verwacht mag wor den, dat zij in de practijk voldoen zou. Voor de meening van eenige leden, dat bij de regeling der verdeeling van de administra tiekosten, het aandeel van de eigen-risico dragers en de risico-dragende vcreenigingen op een te hoog bedrag is bepaald, worden in het Voorloopig Verslag evenmin motieven aangevoerd, als voor de mecning van andere leder, dat de administratiekosten, door de Centrale Werkgevers Risicobank aan de Rijksverzekeringsbank veroorzaakt, veel hoo- gcr zouden zijn, dan door die particuliere bank worden vergoed. Het is niet wel moge lijk met nauwkeurigheid te bepalen het be drag der administratiekosten, dat de bank tengevolge der risico-overdracht te dragen heeft. Bij de tegenwoordige regeling schijnt de billijkheid te zijn betracht. Bovendien is zij hoogst eenvoudig. Het niet in rekening brengen van gevallen, waarin alleen genees kundige hulp is verleend, heeft hel voordeel, dat de factor van ongelijkmatigheid in de aangifte van gevallen, waarin slechts kort stondige geneeskundige hulp noodig was, wordt uitgeschakeld. Door den duur en het bedrag der ten laste van werkgevers en ver- eenigingen, welke het risico dragen, komende schadeloosstellingen bij de verdeeling der ad ministratiekosten in aanmerking te nemen, zou men de regeling ingewikkeld maken, zon der haar te verbeteren, daar duur en bedrag der schadeloosstellingen met den omvang der daarvoor gevorderde administratie niet in recklstreeksch verband staan. Naar aanleiding van de vraag, aan welke redenen de Regeering meent te moeten toe schrijven, dat de premie te betalen bij de Centrale Werkgevers Risicobank zoo aanmer kelijk lager is voor verschillende bedrijven dan die te betalen bij de Rijksverzekerings bank, merkte de minister op, dat bij de Cen trale Werkgevers Risicobank van een premie voor bedrijven geen sprake is, aangezien het stelsel der Centrale Werkgevers Risicobank medebrengt zooveel mogelijk iedere onderne ming met de door haar veroorzaakte kosten te belasten. Een vergelijking tusschen het be drag der premiën aan de Rijksverzekerings bank te betalen en het bedrag te betalen aan de Centrale Werkgevers Risicobank is dus alleen mogelijk voor een bepaalde onderne ming, waarvan het gevarencijfer door het bestuur der Rijksverzekeringsbank is vastge steld, niet voor een bedrijf. Daar hel zich niet laat aanzien, dat het ontwerp van wet zóó tijdig door de Staten- Generaal zal kunnen worden aangenomen, dat de aankoop der noodige fondsen nog in dit jaar zal kunnen afloopen en mitsdien de op dien aankoop betrekking hebbende beta lingsstukken, welke ten laste van den dienst 1909 zouden moeten worden gebracht, niet vóór 31 December 1910 door de -Algemeene Rekenkamer zouden kunnen worden ver evend, is nader voorgesteld om niet het Xde hoofdstuk der Staatsbégrooting voor den dienst 1909, doch dat voor het dienstjaar 1910 met het bedrag tot dekking van het tekort dor Rijksverzekeringsbank te verhoogen. Berichten. Louis Bouwmeester naar Amerika. De redacteur van De Prean- gerbode had een onderhoud met Louis Bouw meester. Is het waar dat u binnenkort naar Amerika op tournée gaat, werd gevraagd, 't Was waar hoofdknikte B. en vertelde daar op, dat een paar Amerikanen, die op zoek waren naar niehwe sterren voor den Ame- rikaanschen tooneelhemel, hem indertijd te Amsterdam -hadden zien optreden, waarna een aanbieding was gevolgd. Van risico zij nerzijds was geen sprake. De aanbieding ging vergezeld van de toezegging van zulk een schitterend bedrag, dat van aarzeling geen sprake kon zijn. Hij stelde zich voor in Amerika allerlei draken te zullen vertoo- nen. Daar smullen ze ginder nu eenmaal in, voegde hij er met een knipoogje aan toe. In ieder geval zou „De Greep" er worden ge geven. Van dergelijke éénactertjes verwachtte hij veel. Misschien zou de heer Fabricius nog een kampongdrama voor hem samen stellen, een drama, waarin de blanke krissen flikkeren en het bloed in stroomen vloeit. Wie weet keert u nog als multimillionair te rug! 't Wordt tijd, antwoordde hij sahamper. Even trok er 'n sluier over zijn gelaat, 't Was hem aan te zien, dat minder aangename her inneringen hem op dat oogenblik bestorm den. Bitter klonk zijn toon, toen hij daarop een vergelijking maakte met Engeland, Frankrijk en Duitschland, om tc doen uitkomen, hoe weinig Nederland zijn kunstenaarsgaven had gewaardeerd. Zoo kwam het gesprek op „De rechte Lijn". Die Wilko de Hond was een figuur naar zijn hart. Als het moet, zet ik er ook m'n kop onder, niet den rooien kop van Wilko De Hond, maar den zwarten van Louis Bouw meester. Daarbij maakte hij een expressieve hoofdbeweging, die onmerkbaar bijna, toch aan kracht en duidelijkheid niets te wen- schen overliet. Alvorens naar Amerika te vertrekken, dacht hij eerst nog een vier of vijf maanden in Hol land, waar hij einde November waarschijn lijk zal arriveeren, tc vertoeven. Tot en met October blijft hij zich dus in de tropische zon koesteren. Over Indie had hij over 't al gemeen niet te klagen. In Batavia zal hij zich veimoedelijk een goede maand ophouden, met uitstapjes in verschillende richtingen, ook naar Bandoeng nog eens. Het monument voor Clément van M a a s d ij k. ■f— Namens het Arnhemsche Vliegcomité is aan heeren bestuurderen van alle sporlver- eenigingen in Nederland en aan de vele vrien den van wijlen Clément van Maasdijk, de vol gend* circulaire verzonden: Mijne Heeren, Het comité tot voorbereiding der vliegweek- Arnhem zag al zijn werk, met zooveel moeite en toewijding verricht, te niet gedaan door de ontzettende gebeurtenis, welke op Zater dag 27 Aug. jj. op zoo wreede wijze het leven nam van hem, ter ecre van wiens nagedach tenis wij ons thans tot u richten. Onder den eersten indruk van zijn dood rijpt - bij ons het plan een gedenktecken op te richten ter plaatse, waar het eerste Ne- derlandsche slachtoffer der aviatiek op zoo droevigwijze om liet leven kwam en het was daarvoor dat wij aanvankelijk steun en medewerking inriepen door een annonce in de bladen, waarop reeds verschillende bijdra gen en toezeggingen werden ontvangen. Kort daarop mocht ons comité dc stellige verzekering ontvangen, dat van particuliere zijde zou worden gezorgd voor de oprichting van een gedenktecken ter plaatse waar C. van Maasdijk viel. Ons comité had toen zijn taak als geëindigd kunnen beschouwen onder restitutie van het reeds ontvangen geld, maar kon hiermede geen vrede hebben, dit tc meer niet, waar uit lal van sedert ingekomen brieven zoo duide lijk de begeerte bleek, de hartcwcnsch sprak, om mede bij te willen dragen in de kosten van een of ander gedenktecken, dal als van zelf het plan geboren werd thans aller sym- pathi te concentrecrcn op ons voornemen om op het graf van den zooveel belovenden jonggestorvene een sierlijk monument te plaatsen, waartoe dc familie gaarne haar me dewerking heeft toegezegd. W.j houden ons overtuigd, dat allen die den koenen aviateur gekend hebben en een blik uit zijn zonnige oogen mochten opvan gen en mede dc velen, ook al kenden zij hem niet persoonlijk, wier hart ontroerd wcr'1 hij het vernemen van zijn tragisch ein de, zilh opgewekt zullen gevoelen iets te mogen bijdragen om dit grafmonument, als geschenk van het Ncderlandsche volk, aan zijn nagedachtenis te mogen opdragen. Te grooler waarde zal dit gedenkteeken, dat een sieraad moet zijn van het schoone Moscowa, waar hij begraven ligt, ongetwij feld hebben, wanneer een zoo groot moge lijk aantal bijdragen, ongerekend de hoe grootheid daarvan,' voor dit doel zal inko men bij ons Comité, dat gaarne ter bereiking van zijn doel de medewerking inroept van alle bladen, ook van dc Sportbladen in Ne derland. Men wordt verzocht zijn bijdrage in te zen den bij den ^secretaris-penningmeester van ons comité, den heer H. Lamsvelt, Willems- plein 5, Arnhem, die zorg zal dragen, dat alle ingekomen bijdragen onder initialen wor den verantwoord in de dagbladen. Ten slotte nog dit: in Hecreijvccn, waar onze aviateur zijn eerste triomfen gevierd heeft, zal ook hem ter eere een gedenktee ken worden opgericht; ook dit plan heeft onze volle adhesie, daór zal men hem ge denken als de eerste Ncderlandsche aviateur, die over de vaderlandschc velden vloog, ge lijk een leeuwerik hoog in de lucht.... in zijn grafmonument zal een duurzaam gedenktee ken verrijzen voor den jongen held, zooals hij daar tot ontzetting van wie het zagen, on machtig in den strijd tegen dc elementen en ontzield ter aarde moest storten, zijn le ven ten offer brengende aan wat hij als zijn roeping heeft beschouwd. De uitgevers van het groene weekblad „de Amsterdammer" stonden ons ten gebruikc af de cliché van Braakensiek's jongste en treffende plaat „Icarus-van Maasdijk", waarvan wij gaarne een afdruk hierbij voegen, zonder daarmede te willen beïnvloeden den nader te noemen kunstenaar, aan wicn het ontwerp en de ver vaardigd.g van het monument zal worden op gedragen. De K o n i n k 1 ij k e grafkelder te Delft. Men schrijft aan de Avondpost: Men meene niet, bij het lezen van boven staand opschrift, dal de Koninklijke grafkei- der te Delft aanspraak maakt op dit prae- dicaat door zijn uiïwendigen praal of luister. De laatste rustplaats der Oranjes is geen pompeus mausoleum; zij is meer een crypt, welke zijn koninklijk karakter ontleent aan het feit, dat hij rustplaats biedt aan de voor zaten van een der meest roemruchte vorsten huizen van Europa. Het graf der Oranjes is eenvoudig, sober, als de leden van ons Vorstenhuis zeiven. Maar: de stemming in deze betrekkelijk klei ne ruimte is er eene van ongerepten eer bied. Te weten: dat men daar staat temidden van het stoffelijk hulsel der grondvesters onzer vrijheid; van hen, die de grootste veldhecren van hunnen tijd waren; stedendwingers... Links van het praalgraf voor Willem I daalt men langs een gemakkelijke trap, met een zwarten looper belegd, af in de crypt. Rechts treft men daarin aan den dusgenoemden ouden kelder, waarin men niet rechtop kan staan; recht doorgaande komt men in den nieuwen kelder, waarin o.a. koning ANillem III, Prins Frederik en twee andere leden van het Huis van Oranje uit den laleren tijd rus ten. Daglicht dringt in den kelder niet door; een aantal kandelaars, elk voor acht kaarsen en van een halve mans hoogte, omwoeld met zwart velours, stralen een zacht, maar voldoend licht in de ruimte, waarin de kis ten tot twee en drie op elkander zijn gesta peld. Bij ljet jongste bezoek aan den kelder, ge bracht door dc Pruisische officieren depu tatie van het regiment infanterie He Westf. No. 15, waarvan vroeger Prins Frederik chef was, deed zich de moeilijkheid voor, dat de burgemeester van Delft, commissaris van den koninklijken grafkelder, die de deputatie begeleidde, aan een ander moest vragen, welk Oranjevorst in elk der kisten rustte. Aan dc voorzijde der kisten (dus aan het voeteneinde) ontbreekt n.l. elke aanwij zing, en aangezien dc kisten op elkaar staan, kan de oningewijde niet welen, wie in ehte kist rust. De burgemeester heeft aan II. M. dc Ko ningin eerbiedig' in overweging gegeven, in dit euvel te doen voorzien, door aan de voor zijde der kisten een plaat te doen aanbren gen, waarop omtrent den gestorvene datgene wordt vermeld, wat van belang is tc ach ten. II. M. de Koningin zal het lijdt wel geen twijfel zeker gaarne Hare bevelen in deze richting geven. Extra-treinen naar Brus sel. De Hollandschc IJzeren Spoorweg- Maatschappij laat de speciaal voor de Brus- sclsche tentoonstelling ingelegde Brussel- Express-treincn no 45 en 46, die zooals in de dienstregelingen is aangegeven, aanvankelijk slechts tot 15 September worden ingelegd tot ultimo September loopen. Trein 45 vertrekt van Amsterdam C. S. 10.06; van Haarlem 10.27; van Den Haag 11.07 en komt te Brussel Noord aan ten 1.53. Trein 46 vertrekt van Brussel Noord ten 3.25, aankomst Den Haag 7.01, Haarlem 7.40, Amsterdam C. S. 8.00. Zooals hekend is doen deze treinen Ant werpen niet aan en loopt daarin een restau ratierijtuig Amsterdam—Brussel v.v. Brieven, die zoekraken. In de „Arnh. Ct." deelt een postambtenaar mede, dat jaarlijksch 40,000 brieven door onvolledig adres onbeslcld blijven. Daarvan worden er slechts 2000 door de afzenders opgevraagd. Die overige 38,000 worden natuurlijk door de afzenders als „op de post verloren" geacht. Werkelijk teekenen deze cijfers. Wat is er toch eenvoudiger dan zijn naam en adres op iederen brief te vermelden! Een vergissing op een adres is zoo gauw gemaakt. Een derde hoofdremise der Amsterdamsche tram. Wij verne men, dat de plannen voor een derde hoofd remise bij onze gemeentetram in bewerking zijn, en dat een schetsplan er voor al gereed is. Een terrein voor de niet*we hoofdremise is reeds aangewezen, doch het is nog niet be kend, wanneer de gemeente over dit terrein de beschikking zal krijgen. Wordt tot den bouw dezer nieuwe hoofdremise besloten, dan kan tevens een voordracht tegemoet ge zien worden om het Wilhclmsparkkwarlier door een tramlijn met dc Plantage te verbin den. e (Ilbld.) De Damplannen. Tot de gega digden voor vrijkomend terrein aan den Dam, na amoveering van het Commandantshuis en de voor onteigening aangewezen perccelen, behoort gelijk we reeds eerder meldden ook een combinatie, die met buitenlandsch kapitaal werkt en op het Damterrein een groot hotel met café-restaurant zou willen stichten. Het opnieuw te bebouwen terrein heeft een oppervlakte van 2200 a 2300 M2, en, naar wij vernemen, wordt de waarde er van ten stad- huize op f 1.300.000 of ongeveer f 600 per Mz. berekend. Bedoelde combinatie is tot koop of erfpacht bereid. Dc bouw van zulk een groote inrichting wordt op f 1.500.000 begroot, zoodat voor deze onderneming een zeer groot kapitaal vereischt wordt. Het zijn dan ook, schrijft het Ilbld., moei lijkheden van financicelen aard, 'die den voortgang der onderhandelingen vertragen. "—Een n i e u w (1 o r p. Op Ovcrdin- kcl, een eenzame hoidc-vlaktc gelegen on middellijk aan de Ncderlandsch-Duitsche grens, is binnen enkele jaren een geheel nieuw dorp verrezen van fabrieksarbeiders- gezinnen uit alle oorden des lands en zelfs uit Duitschland. Deze menschen hebben daar bun huizen nccrgczel midden op de heide, om in de groote textielfabrieken tc Gronau tc gaan werken en een flink bestaan tc vin den. Naast die huizen zien we aardige moestuintjes aangelegd en zorgvuldig be werkt. Een straatweg, door de provincie Overijscl aangelegd, verbindt thans Ovcrdin- kel met hel dorp Losser en aan dezen nieu wen straatweg verrijzen de huizen van ar beiders en neringdoenden bij tientallen. Zoo is hier in een tiental jaren een geheel •nieuw dorp ontstaan. Een nette Herv. Kerk niet pastorie is reeds voor een paar jaar vol tooid, een openbare school zal weldra in ge bruik worden genomen, een bondsgebouw voor arbeiders is al in gebruik, terwijl een Katholieke Kerk met pastorie de voltooiing nadert. De Middenstands-enquête. In den laatsten tijd hebben berichten dc ronde gedaan, dal in sommige gemeenten (Bussura, Wildervank, Zutfen) de door de betrokken staatscommissie ingestelde enquête naar den economischcn toestand van den middenstand was mislukt en aan deze mededeelingen werd hier en daar de conclusie vastgeknoopt, dat de enquête in haar geheel evenmin zou sla gen. Ten einde hieromtrent eenige zekerheid te krijgen en een en ander over den stand van het onderzoek der staatscommissie te kunnen melden, heeft dc Ilaagschc corres pondent van de Tel. zich gewend tot iemand, die ter zake geheel deskundig en op de hoog te moet worden geacht. Hij deelt mede, dat de middenstands-enquête, naar het zich laat aanzien, zeer goed gelukken zal. „Onze zegsman wees ons er allereerst op, hoe moeilijk het enquêteeren in het algemeen is, maar welke bijzondere moeilijkheden zich bovendien voordoen bij een middenstands- enquête, waarbij een vijftigtal vakken en be drijven grondig moeten worden onderzocht. Met het oog nu op de vele moeilijkheden, heeft de staatscommissie voor haar onder zoek de gemeenten verdeeld in een drietal groepen. De eerste groep wordt gevormd door de plaatsen beneden 2000 zielen. Dit zijn er niet minder dan 500. Van meer dan -100 gemeenten zijn gegevens ingekomen: een uiterst bevredigend resultaat. I)e tweede groep bestaat uit de gemeenten van 2000 tot 20.000 inwoners. Uit deze groep koos de com missie typen van gemeenten en hierin werden van alle vakken volledige monographische beschrijvingen opgemaakt. Ook hier slaagde de enquête in het overgroote deel der plaat sen. De derde groep eindelijk vormen de grootere steden. Hier wordt een onderzoek naar verschillende vakken ingesteld: in iedere gemeente wordt een verschillend bedrijf on derzocht. De enquête in deze groep is, in te genstelling met die in de beide andere afdee- lingen, nog niet afgeloopen, maar er valt reeds zeer duidelijk te bespeuren, dat het werk der commissie ook hier goede resulta ten zal hebben. De belangrijke enquête zal dus slagen. Dat in eenige gemeenten het onderzoek geen bevredigend verloop had, èn door tegenwer king van den middenstand zelf èn door ver zet van anderen kant, zal aan het totale re sultaat zeer weinig afbreuk doen en werd dan ook van den aanvang af wel verwacht." Ziekenvervoer per automo biel. Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben aan D. Bakker, te Groningen, die in ver band met een overeenkomst, die hij met het hoofdbestuur van de Provinciale Friesche Ver- eeniging „Hel Groene Kruis" heeft aangegaan voor het vervoer per ziekenautomobiel van zieken of per gewonen automobiel van her stellenden van het platteland na» de zieken huizen te Leeuwarden, Groningen, Zwolle, enz. en omgekeerd vergunning had gevraagd om alle verboden wegen in Friesland met zijn auto's te mogen berijden, bij wijze van proef voor den tijd van een jaar ten behoeve van ziekenvervoer met daarvoor ingerichten auto mobiel (f automobielen ontheffing verleend van het verbod, vervat in art. 13 der Motor en Rijwielwet, voor al de voor automobielen gesloten wegen in Friesland, met uitzonde ring van die in dc gemeenten Ameland, Schiermonnikoog, Doniawerstal en Workum en van enkele wegen in Ferwerderadccl, on der voorwaarde o.a., dat niet harder worde gereden zoowel bij het -heen- als teruggaan dan 25 KM. per uur. Ilbld. School- en Kerknieuw*. De heeren dr. II. Blink, te 's-Gravcnhage, en W. Kreukniet, te Rotterdam, zullen hot con gres voor handelsonderwijs tc Wccncn, van 11 tot 16 dezer, bijwonen. Tooncelspelcndc Gereformeer de Gymnasiasten. In de bladen circuleert het volgende bericht „De letterkundige Vereeniging van leerlingen van hel Gereformeerd Gymnasium te Amsterdam „Actate Rectius Sapimus", zal op Dinsdagavond 20 September e. k. in den Stadsschouwburg, op het Leidscheplein aldaar, eene uitvoering geven van Shakespeare's „Julius Caesar", in de vertaling van den heer dr. P. W. Merkes, leeraar nan genoemd gymnasium. De heer Euduard Verkade heeft wel willend de leiding dezer voorstelling op zich ge nomen." Naar aanleiding hiervan hebben curatoren van genoemd gymnasium aan de ouders of voogden der leerlingen het volgend schrijven gezonden Curatoren van het Gereformeerd Gymnasium te Amsterdam, vernomen hebbende, dat eene op voering is aangekondigd van Shakespeare's Julius Caesar (welk stuk in de hoogste klassen vertaald en behandeld was), door eenige oud-leerlingen en leerlingen van het Gymnasium in den Stadsschouw burg tegen een bepaalde cntréc te geven, achton zich verplicht u mede te declen, dat. toen hun ia het begin van dit jaar verzocht werd, tot de op voering van dit klassieke stuk hun toestemming tc geven» zij besloten hebben dit verzoek slechts on der deze voorwaarde toe tc staan, dat de opvoe ring alleen zou bijgewoond worden door familie leden der gymnasiastes en geen entri-e zou mogen geheven worden. Daaruit volgt vanzelf, dat een opvoering in den Stadsschouwburg, wanneer men zich houdt aan hetgeen curatoren hebben toege staan, buitengesloten is. Het doet curatoren leed, dat door oud-leerlingen en leerlingen, zij het ook te goeder trouw, maat regelen genomen zijn, waardoor aan het genoemde besluit niet de juiste uitvoering gegeven is. In de classis llcerenvecn is opgericht eene Vereeniging „De Hervormde Kerk" voor vrijzinnig- hervormden; 1-1 van de 22 'Vrijzinnige gemeenten der classis waren vertegenwoordigd door elf pre dikanten, 12 ouderlingen, 5 diakens, 5 kerkvoog den, alsmede eenige notabelen en leden van kies colleges. De Vereeniging zal niet den naam dragen van „propaganda-vereeniglng", omdat dit woord te veel aan politieke actie doet denken en deze in de opgerichte vereeniging niet wordt toegelaten. Zij stelt zich uitsluitend ten doel: „het bevorderen van vrijzinnig-godsdienstig en -kerkelijk leven in de Hervormde gemeenten der classis Heerenveen en het wekken van belangstelling voor het werk der Vereeniging van Hervormden in Friesland." De verhouding tol de Vereeniging van Vrijzinnig-Her vormden voor Friesland zal zijn die van zoo innig- raogclijke samenwerking. Als leden van het bestuur werden gekozen de heeren ds. S. Cuperus, tc Ureterp (tot dusver voor loopig penningmeester); F. \V. dc Jong, te Gorre- dijk; ds. II. A. Ludwig, te Tjallcbcrd; L. ten Wolde en ds. F. Reitsma (tot dusver voorloopig secreta ris), te Noord'woldc. (N. v. d. D.) St. Vincentius-gcsticht. In het St. Vincentius-gcsticht aan het Westeinde te 's-Gra- venhage werd Donderdag feestgevierd ter gelegen heid van het gouden professicfccst van broeder Carolus, directeur van de r.-k. normaallessen, en san het 25-jarig professiefeest van dc broeders Hilduardus, hoofd aau de tusschcnschool aan het Westeinde, Amantius en Rudophus, beiden even eens aan het r.-k. onderwijs aldaar werkzaam.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1