ri 94e Jaargang. Donderdag 15 September 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. H.A.NZEA. TEN. M\ 108. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: P®r 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post 1.90 Afzonderlijke nummer 0.09. Dn-.'j Couian verschijn dagelijks bekalv op Zon- en Feest dagen Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtechestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 15 regels f 0.59 Elke regel meer - O.lfc, Dienstaanbiedingen en aanvragen 89 cents btf vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bjj abonnement. Een# circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. JLan hendie met 1 October a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand September nog zullen verschijnenkos teloos toegezonden. Politiek Overzicht De Grieksche nationale vergadering. Gisteren is de nationale vergadering in Griekenland, op welke de plicht rust de con stitutie van het land aan eenc herziening te onderwerpen, bijeengekomen. Daarom moge hier nog een en ander volgen wat betrekking heeft op hare samenstelling en taak. De verkiezingen, welke voor deze nationale vergadering zijn gehouden, zijn in kalmte verloopen. Doch niettemin hebben zij getui genis afgelegd van een krachtige beweging onder de bevolking, welke is uitgeloopen op ccne veroordeeling van de oude politieke par tijen, die van Rhallys en Thcotokis. „Men werpt" zoo schreef onlangs de Temps „op hen de verantwoordelijkheid voor de on aangenaamheden der laatste jaren, vernede ringen tegenover hel buitenland, wanordelijk heden in het binnenland. Die beweging is de weerslag en de herhaling door het kiezers korps van de grieven, het vorige jaar gefor muleerd door den militairen bond, zij het ook met veel overdrijving en onhandigheid. En het succes is geweest aan de partijen der on- afhankelijken en de vele „nieuwe mannen", overal waar zij zich opwierpen. Velen hebben daarop geen vermoeden gehad, overtuigd dat dc oude gecoaliseerde partijen makkelijk de overwinning zouden behalen. Zij hebben zich daarin vergist. En indien er nog meer can- didaten waren geweest van de nieuwe frac ties, zouden zij wellicht thans in de natio nale vergadering over de meerderheid be schikken. Meer dan iemand heeft Veniselos geprofiteerd van de behoefte aan verande ring, welke in het land wordt gevoeld. Hij was de eerste der vier en veertig gekozenen in de provincies Attika en Boeotie. cn zulks met 32000 stemmen, een cijfer dat geen enkel staatsman ooit heeft bereikt". Het is hierbij de plaats iets te zeggen over de verhouding van Veniselos tot de an dere partijen. Zijn tweedaagsch bezoek in Athene, dal onlangs heeft plaats gehad, heeft duidelijk bewezen, dat het tafellaken tusschen hem en de verbonden partijen van Rhallys en Theotokis is doorgesneden en dat de politieke strijd tusschen deze twee oude partijen cn de nieuwe partij van Veniselos reeds is begon nen. Bij zijn doorreis op Ivorfoe, waar Theoto kis op het oogenblik vertoeft, heeft Veniselos zich niet met hem in verbinding gesteld; ook in Athene heeft hij de aanraking met op den voorgrond tredende personen onder Theotokis' aanhangers vermeden. Ook Rhal lys, met wie hij vroeger dikwijls confereer de, heeft hij niet bezocht. Over zijn program voor de toekomst heeft Veniselos zich niet uitgelaten, doch uit de verklaringen van poli tici en couranten, die in nauwe betrekking tot hem staan is reeds gebleken, dal hij er niet naar streeft de regeering op zich tc nemen, wijl zijn aanhang over geen meerderheid in de nationale vergadering beschikt, ook niet wanneer Rhallys, die zich gehaast heeft de stemming als een plebisciet ten gunste van den Kretenser staatsman te qualificccrcn, zich bij hem aansluit, terwijl van Thcotokis bezwaarlijk valt te verwachten, dat deze in zijn houding verandering zal brengen. Over de sterkte van Veniselos' partij loopen de ramingen uileen. Hare aanhangers becij feren ze op 50 a 60. Voorts is het een feit, dat tot dusver weinig van de gekozen 146 onafhankelijken zich bij hem aangesloten heb ben. Ook wanneer in de eerste dagen dc toe vloed tot zijn partij sterker wordt, is er veel optimisme noodig om hem meer dan of '/s der 362 mandaten toe te bedeelen. Het is daar om verklaarbaar, dat Veniselos het ministe rie Dragoemis liever aan het bewind ziet blijven, waarhij hij door hetzelve, door den invloed van den minister van oorlog Zorbas en den militairen bond zijn eigen partijbe langen kan bevorderen. De sterkste van alle partijen is altijd nog die van Theotokis met hij de 100 afgevaardigden. Daarop volgen de Rhallysten met tusschen de 60 en 70 man daten, de fractie Mavromichalis met tusschen de 30 en 40 zetels, de Zaïmisten met 13 kamer leden en de nieuw gevormde, vermoedelijk bij de onafhankelijken tehuis te brengen, par tij van agrariërs uit Thessalië, welke onteige ning van het grootbezit wenschcn ten bate van het klein boerenbedrijf, met 40 personen. Ten slotte is er nog een kleine zich socialis tisch noemende arbeiderspartij van 8 leden. Of de beide laatste groepen zich hij Veniselos zullen aansluiten, zal afhangen van het pro gram, dat genoemde staatsman na zijn terug keer van Kreta wellicht bij gelegenheid van de hem te bereiden ontvangst, zal bekend maken. Veniselos gaat in zoover voor conserva tief door, dat hij vijandig gezind is aan de ■verandering der nationale vergadering in ecne constituante. Plooibaar als hij is, zal hij het ook wel zoo lang mogelijk met den Koning weten te vinden, die allicht geneigd zal zijn door het verleden een streep te halen. De arme majesteit moet met -de wolven in het bosch meehuilen Nu de vergadering bijeen is, zal zij niet aarzelen met de vraag onder de oogen te zien, op welke wijze zij haar taak zal heb ben te vervullen. Volgens de termen van het oproepingsdecreet moet zij zich bepalen tot de herziening van bepaalde artikelen der grondwet. Doch dit decreet zelf, grondslag van haar bevoegdheden, is niet volgens den regel. Want volgens de grondwet had de bij eenroeping eener nationale vergadering door de Kamer moeten zijn gevraagd in twee wet gevende perioden en men herinnert zich, dat het Koninklijke decreet door slechts één Kamerstemming is voorafgegaan. Mavro michalis en eenige anderen met hem zijn van meening, dat om in overeenstemming met de wet te blijven, slechts één middel over blijft: zich lot constituante te proclamcercn. Daardoor zou zij zichzelf tot souvcreln maken. Ook de radicalen eischen deze transformatie, niet vanwege het opgeworpen bezwaar der wettelijkheid, ,doch om de herziening nog uitgebreider te kunnen maken. De toekomst eerst zal uitwijzen welken weg inen opgaat. DtiitechkiiuL Volgens inlichtingen uit officiéele bron, zou hel program van den reis van den Duit- schen kroonprins naar het verre Oosten in groote lijnen zijn vastgesteld. De kroonprins zal op 14 December te Bombay aankomen, na een oponthoud te Ceylon vanwaar kroon prinses Cacilie, die hem tot zoover vergezelt, naar Europa zal teruglceeren. Verder weet men, dat de kroonprins op zijn laatst 14 Fe bruari Calcutta zal verlaten. Vandaar zal hij zich via Singapore, dat misschien het uit gangspunt zal zijn voor een „trip" naar Java, en Bangkok naar Hongkong begeven, waar de aankomst op midden Maart is geraamd. Omstreeks 10 April aankomst te Peking en op weg daarheen bezoekt de kroonprins Canton, Sjanghai en Kiautsjou. Te Tokio zal hij 25 April aankomen, begin Mei heeft het vertrek plaats per Transsiberischen spoorweg naar Europa. Het gevolg zal uit zeven personen bestaan, waaronder generaal von Schenek, een van de aides dc camp des keizers en Von Treut- ter, verbonden aan het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken. De Times geeft een beschouwing over de reis van den Duitschen Kroonprins naar het Verre Oosten. Het blad is van meening dat men daaraan niet te veel politieke beteeke- nis moet toekennen. Het reizen is een be langrijk stuk van de opvoeding van toekom stig regeerende vorsten geworden en de we dergeboorte der Aziatische volkeren zal naar alle waarschijnlijkheid een der belangrijkste kwesties blijven van de wereldpolitiek in de twintigste eeuw. Wanneer Keizer Wilhelm het Oosten uit eigen aanschouwing gekend had, dan zou hij tal van verkeerde opvattin gen over allerlei kwesties, het Verre Oosten betreffende, vermeden hebben. Voorts zegt het blad overtuigd te zijn, dat de prins ner gens zoo hartelijk ontvangen zal worden als in Britsch-Indië. De Duitsche bladen wijden lange artikelen aan het aftreden van vorst Radolin als Duisch gezant te Parijs, nadat hij negen ja ren dit ambt hoeft waargenomen. De Duit sche kolonie te Parijs heeft den aftredenden gezant een afscheidsmaal aangeboden waar hartelijke woorden werden gewisseld. Prins Radolin wordt 1 April 1911 zeventig jaar. Hij denkt zijn rusttijd 's winters te Parijs te blij ven doorbrengen, waar hij zich gedurende zijn negenjarig verblijf is gaan thuisgevoe len. België. Brussel, 14 Sept. De koning heeft een bestuurbaren luchtballon voorzien van alle verbeteringen, die aan de „Belgique III" zijn aangebracht, ter beschikking van het leger gesteld. Frankrijk. De minister van financiën Cochery zal in de begrootings-commissie een crediet van 45 millioen francs voorstellen welke noodig zijn voor de uitvoering van de wet op dfc arbei dersverzekering over de eerste helft van het jaar 1911. Het bedrag zal moeten gevonden worden door verhooging van de zegel- en successierechten. Engeland. Belangrijk nieuws is in de laatste dagen van de arbeidscrisis in Noord-Engeland niet te vertellen; men verkeert nog steeds in het stadium der onderhandelingen. De ketel makers en personen uit aanverwante beroe pen verkeeren nog in uilsluiting. Ook elders gist het in vele kringen. De bootwerkers, mijnwerkers en geëmployeerden der Great Northern Railway zijn geneigd lot staking. Vele van hen dringen zelfs aan op de alge- meene stalling. Ook in de textielindustrie is de toestand ernstig; eenige wolfabrikanten be pleiten eene uitsluiting, alvorens de arbei ders hen met een staking vóór zijn. De eerste dag van het te Sheffield gehouden congres van vakvereenigingen is niettemin vrij kalm verloopen. De leiders der vakvereenigingen staan er voorts op, ,dat de door hen met de werkge vers getroffen overeenkomsten, waarbij par- tieele stakingen verboden worden, geldigheid verkrijgen. Een deel der georganiseerden kan zich met deze overeenkomsten niet vereeni gen. Spanje. De clericalen in Spanje bewegen hemel en aarde om den door hen zoo gehaten minister president Canalejas ten val te brengen. Thans heeft de Cartistische afgevaardigde Vasquez Mella de onthulling gedaan, dat Canalejas in het jaar 1896 deelgenomen heeft aan eene door de toenmalige Koningin-Regentes Maria Christina op touw gezette intrigue, welker doel geweest zou zijn de beide takken van het huis Bourbon door een huwelijk tusschen Don Jaime, die thans de Carlistische troonpreten dent is, en de infante Mercedes, zuster van den tegenwoordigen Koning, mét elkander te verzoenen, een intrigue die overigens schip breuk zou hebben geleden, doordat Don Car los voor zijn zoon Jaime het huwelijksplan rondweg van de hand heeft gewezen. Daarover ondervraagd heeft Canalejas ver klaard: Deze onthulling is de zuiverste phan- tasie. De een zal het gelooven, de ander er aan twijfelen en weer anderen zullen er om lachen. Men heeft mij reeds van te voren ge waarschuwd, dat weer iets in de buitenland sche pers tegen mij zou worden losgelaten. Ik zal echter mijn rol als hoofd der regeering niet uit handen geven om mij met polemieken in te laten. Wanneer de Cortes 3 October zullen worden geopend, zie ik met vertrou wen de interpellaties tegemoet, welke van reactionnaire zijde reeds tegen mij zijn aange kondigd." Evenals de republikein Lerroux heeft ook de socialistenleider Pablo Iglesias in een on derhoud met een berichtgever van de „Temps" zich voor ondersteuning van het kabinet Ca nalejas verklaard, zoolang dit zijn anti-cleri- cale politiek beslist blijft doorvoeren. Iglesias heeft wel eenige bedenkingen geopperd om trent de oprechtheid en beslistheid van het anti-clericalisme des minister-presidenten, maar hij verklaarde toch, dat de socialisten zich eenmaal met de republikeinen hadden verbonden om de reactie te bestrijden en hier aan zouden ze trouw blijven. „De liberalen zoo zeide hij ten slotte, „zullen onzen steun voor hunne anti-clericale politiek hebben, wanneer het gaat om een ernstigen arbeid. Doch dat zal onze vijandige houding tegen over de monarchie niet veranderen". Portugal. Het schijnt toch dat de Portugeesclic re geering op het voorbeeld van den Spaan- schen minister-president de geestelijkheid zal gaan aanpakken. Als eerste maatregel is last gegeven, tot de sluiting van het klooster der Spaansche Jezuiëten van Aldeo da Ponte cn tot de ontbinding dezer orde, onder ver bod eene nieuwe nederzetting op Portu- geescli gebied te vestigen. Oostenrijk-Hongarije. Over de reis van keizer Wilhelm naar de Donau-monarchie worden de volgende bij zonderheden medegedeeld. Aartshertog Frans Ferdinand zal te Bellye den Duitschen Kei zer als vertegenwoordiger van keizer Frans Jozef begroeten. Na afloop der jacht zal de keizer zich naar Weenen begeven, maar on derweg zijn reis afbreken te Oldenburg om een bezoek te brengen aan Esterhaza een der meest beroemde paleizen in Hongarije. Een tochtje op het Fertoemeer is van hieruit voorgenomen. De Duitsche keizer zal zich vermoedelijk ook naar het vorstelijk jacht gebied van Felzorony begeven. De Keizer wordt den 20en te Weenen verwacht, waar de Keizer en de aartshertogen hem zullen ontvangen. De officieele ontvangst door de overheid heeft plaats in het kasteel Sehön- brunn. Hierna zal keizer Wilhelm de aarts hertoginnen en de hertogin van Hohenberg begroeten en dan de ministers ontvangen, 's Middags zal de Keizer bezoeken afleggen, 's Avonds is er een familiediner te Schön- brunn en daarna een soirée, welke aartsher tog Frans aanbiedt. Woensdag den 21sten vertrekt de Keizer 's avonds weer uit Wee- De bond van Czechische afgevaardigden in den landdag heeft gisteren eene vergadering gehouden waarin over de onderhandelingen met den minister-president rapport werd uit gebracht. De vertegenwoordigers van de oud- Czechische partij verklaarden dat zij hunne partij zouden aanbevelen deel fe nemen aan de conferenties welke dienen zullen om tot eene oveerenkomst te geraken. Het bestuur van den bond van Duitsche af gevaardigden heeft gisteren eveneens verga derd. Daar bracht de afgevaardigde Eppener rapport uit van de bespreking die hij met den minister-president heeft gehouden. Het bestuur besloot de door Eppinger gedane ver klaring betreffende de deelneming aan de voorloopige beraadslagingen goed te keuren. Daags voo rde bijeenkomst der conferentie zal de houding der Duitsche afgevaardigde difinitief worden vastgesteld. Bulgarijë. Sofia, 1 4 S e p t. Het ministerie heeft zijn ontslag ingediend. Turktyo. De Jeni Gazeta meldde op denzelfden dag, dat het pessimistisch luidende bericht in ons vorig nummer afkwam, volgens hetwelk de Porte de voorwaarden der Fransche regee ring omtrent de leening had afgewezen, dat de Fransche regeering de notcering der lee ning aan de Parijsche beurs onvoorwaardelijk heeft gewaarborgd. Welke zijn de voorwaarden voor deze on voorwaardelijkheid, mag men vragen. Het wordt een doolhof! Naar verluidt heeft de minister van bui tenlandsche zaken, toen hij gisteren de gezan ten der beschermende mogendheden ontving, niet verheeld dat indien Pologeorgis zijn mandaat voor de Grieksche nationale ver gadering aannam, zonder van te voren ont slag te nemen uit zijn Kretenser functies, de toestand buitengewoon moeilijk zou kunnen worden. Gelijk wij reeds gemeld hebben, zouden de mogendheden Pologeorgis nopen uit zijne be trekkingen op Kreta ontslag te nemen. Bij het laatste onderhoud tusschen den Turkschen minister van buitenlandsche zaken Rifaat Pacha en den Griekschen gezant te Konstantinopel Gryparis moet deze laatste zich in scherpe bewoordingen hebben u 'ge- laten over den anti-Griekschcn boycot en over de houding der Porte tegenover het econo- 46 DOOR RUDOLF HERZOG. HOOFDSTUK X. Koortsige bedrijvigheid hecrschte op de werf van K. R. Twersten. Overal was men bezig, in dc machinewerkplaats, dc ketelma kerij, den huistimmermanswinkel en de sme derij. En de oorzaak van al die bedrijvig heid lag in dat gedeelte van de werf, waar heen de Brambergsclie schepen waren ver haald om geheel gereed te worden gemaakt. Dag en nacht hoorde men het kloppen van hamers, het knarsen van zagen en het ge luid der schaven. Een heir van cyclopen was onafgebroken aan het werk. De „Theodoor Brambcrg" werd binnen- en buitenboord geschilderd. Kajuiten en salons werden in orde gemaakt en tal van werklie den klopten, poetsten en hamerden dat hoo ien en zien verging. De „Ingeborg" was te gen den kaaimuur aangehaald, cn de kraan op de kade hief zonder ophouden de groote machinedeclen in het schip en die honder den zware voorwerpen, die noodig waren voor de uitrusting en afwerking. Niet lang zou het meer duren of de schare schilders en meubelmakers zouden ook hier hun werk kunnen beginnen. Een zoel westenwindje, dat voorbarig de lente aankondigde, trilde in de lucht. Hel der stond dc Februarizon aan den hemel en schitterde in het lichtbewogen water van de haven. De Spaansclic scheepsbouwingcnieur, die toezicht hield op den bouw van den kruiser, bleef koud cn onbewogen voor het mooie weer. De Westenwind streelde hem niet en de zonneglans gaf hem geen vreugde. Van tijd tot tijd ging hij langzaam van de helling naar de .plaats waar de beide schepen la gen, die zoo spoedig reeds de vaart zouden kunnen beginnen, zag ze weemoedig aan cn ging dan weer even langzaam naar de hel ling terug. Ook heden stond hij weder den dagclijkschen vooruitgang in hel gereed ma ken der schepen gade te slaan, toen de chef van de werf op hem afkwam en hem goeden dag zei. Een oogenblik stonden zij beiden zwijgend naar de schepen te kijken. „Nog een paar weken," zeide Twersten, „dan kunnen zij wegstoomen, Goddank!" „Ik wou," zeide dc ingenieur, „dat dat „Goddank!" van m ij n lippen kon komen." Twersten keek hem terloops in het don kere gezicht. ,IIebt u de laatste berichten gelezen?" De Spanjaard maakte een heftig gebaar. „Ja, 't is schande! Schande, zooals die Ame- rikaansche pers aan 'l ophitsen is!" „En dat zou nu nog niet zoo erg zijn, als de Beurs er den invloed maar niet van on dervond." ,Ach, Spanje is rijk genoeg. Men heeft geen begrip van de rijkdommen, die in Spanje liggen opgehoopt." „Ja, maar, wat geeft dat," antwoordde Twersten ernstig, „als de middelen ontbre ken om die rijkdommen niet alleen te bren gen daar waar zij kunnen worden aange wend, maar... zelfs om ze te beschermen." „Zoo is 't," antwoordde de ingenieur, ter wijl hij zich op de lippen beet. „Maar onze vloot spreekt ook nog een woordje mee." „Daar twijfel ik niet aan. Uw zeelieden zijn dappere mannen, maar ge zult uw vloot tc veel moeten verdeeleo om al uw kolonies, Cuba, Portorico, de Philippijnen tegen onver- hoedsche aanvallen tc kunnen beschermen. Bovendien zijn uw schepen ver van huis, terwijl Amerika zijn groote operatiebasis steeds dicht achter zich heeft." „O, zeg dat niet aan mij, dat weet ik al zoo lang!" Twersten weifelde slechts een oogenblik. Daarop ging hij kalm voort. „Ik zeg dat ook niet om u den moed te benemen, maar om u den weg te wijzen naar nieuwe hulp bronnen." De ingenieur haalde de schouders op. „Zooeven hebt u zelf gezegd, dat de Beurs overhelt naar Amerika. Kunt u mij soms beter berichten geven van de Hamburgsche beurs?" „Neen," antwoordde Twersten. „De Spaan sche fondsen dalen hard. En 'l is moeielijk zeilorders op Cuba te plaatsen. U zult zien, dat men daar spoedig gebrek krijgt aan de noodzakelijkste behoeften. Worden de Cu- baansche havens geblokkeerd ik bedoel als de oorlog werkelijk verklaard zal wor den „Daaraan is niet meer te twijfelen. Amerika wil nu eenmaal den oorlog." „Nu, dan zult u zien, dat de magazijnen op Cuba leeg zijn en men de soldaten niet eens behoorlijk zal kunnen uitrusten." Wederom zwegen beiden en keken zij naar de twee schepen. „U hebt gelijk," hernam eindelijk de inge nieur, „waarom zou ik dit niet bekennen? Wat ons ontbreekt, zijn schepen, schepen en nogmaals schepen. Over een paar weken durft geen Spaansch koopvaardijschip zich inecr wagen in het gebied der Antillen. Het is bepaald noodzakelijk, dal wij maatregelen nemen. Nog gisteren heb ik dit opnieuw aan mijn regeering geschreven." „U bedoeltschepen charteren, die ge dekt worden door de vlag van een andere natie. U zult niemand vinden, die dat waag stuk aandurft." „Nu, danmoeten wij ze koopen!" „Koopen, dat zou eerder gaan. Maar als u de schepen hebtdan hebt u nog geen la ding." „Die quaestie houdt mij dag en nacht be zig. De Spaansche koopman schijnt in deze crisis den moed om iets te wagen verloren tc hebben, en vreemde kooplieden houden zich verstandig terug. Ja, hadden wij maar schepen met lading, meneer Twersten! Als ze dan de lading gelost hadden, zouden wij ze best voor de vloot kunnen gebruiken als proviand-, hospitaal- of kolenschepen." „Schepen zooals deze," zei Twersten, ter wijl hij op de beide schepen wees. De Spanjaard keek hem scherp aan. „U raadt mijn gedachten, meneer Twersten! Ja, schepen zoo als deze. Ik kom niet voor niets zoo dikwijls naar ze kijken. Bij alle heili gen, 't is werkelijk niet alleen bewondering, dfe mij daarbij drijft." Telegrafeer dan aan uw rcgcering, dat zij mij commissarissen zenden, die voldoende volmacht hebben." De Spanjaard zag hem verrast aan. „Is dateen ernstige offerte, meneet Twersten?" „Zooals u in geheel Hamburg geen tweede gedaan zal worden, tenminste voor zoover ik 't overzien kan." De Spanjaard haalde diep adem, „Ja, deze schepen zouden wij moeten hebben," zeide hij op schier teedcren toon. Maar dadelijk daarop werd hij de man van zaken, die scherp op zijn doel afgaat. „Er is geen tijd te verliezen. Ik zal dadelijk telegrafeeren. U neemt op u de schepen tc leveren bene vens de lading, die u wordt opgegeven, en zulks zoo spoedig mogelijk. Uw kapiteins brengen dan de schepen over. Uw firma zorgt bovendien voor dc assurantie, dan heb ben wij de beste waarborgen, die wij onzes inziens kunnen krijgen. Hebt u er nog iets aan toe te voegen, meneer Twersten?" „Natuurlijk," antwoordde Twersten op za- kelijken toon, „geschiedt de geheele onder neming onder garantie van de Spaansche rcgcering. Dat is dc hoofdvoorwaarde. Over de andere zaken zullen wij 't wel eens wor den. Vraag maar eerst telegrafisch of uw rcgcering het er in beginsel mee eens is. U kunt vanavond nog antwoord uit Madrid hebben, 't Is nu pas tien uiir." Dc Spanjaard nam met een korten hand druk afscheid ch Twersten ging naar 7ijn bureau terug. „De zaak rolt," zeide hij bij zichzelf, ioen hij voor zijn schrijftafel zat. „Nu bedakrd blijven en je verstand bijeenhouden. De te legraaf is al in werking en noemt mijn naam voor de onderhandeling. Dat is een zaak, waarvoor vorsten en ministers zich niet zouden behoeven te schamen. En al moet ik Bramberg het mes op de keel zetten, hij zal meedoen." Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1