1U°. 111. Tweed© Blad. 9de Jaargang, Zaterdag 17 September 1910. KOLONIËN. BINNENLAND. FEUILLETON. HA.NZEA TEN. AMERSFOOR DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.09. Idem franco per post - 1.50. Afzonderlijte nummers- 0.05. Deze Courant rersohynt d^elgksbehalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1B regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienptaanbiedingen en aanvragen 85 «ent* by vooruitbetaling, Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen iti het herhaald adverteeren m dit Btad, by abonnement. Rt oiroulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-IN DIE. Vlagvertoon. Reuter seint ons uit Sydney den 16. September Van uit Indië arriveerden heden alhier de oorlogsschepen De Ruyter, Koningin Regentes en Her tog Hendrik. De bemanning werd hartelijk welkom geheeten en vele vermakelijkheden aangeboden. Op 26 September vertrekt het es kader naar Melbourne. WEST-INDIE. Ministerie van Koloniën. Een heden uit Curasao bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram bevat het bericht dat op het eiland Sint-Martin het Zoutmeer overstroomd is en wegen verwoest zijn. Wet op het auteurs recht. Naar liet Vad. meedeelt, is <fc indiening van een wetsvoorstel tot herziening en uitbreiding van de wet op het auteursrecht, in verband met de wet betreffende de toetreding lot de Ber- ncr conventie, in voorbereiding. Het ontwerp zal weldra aan den Raad van Staten worden gezonden. Ned. Bond van Gemeente ambtenaren. Woensdagavond werden de leden van dezen Bond door het gemeen tebestuur van Middelburg ten raadhuize ont vangen, waarbij de gebruikelijke toespraken gehouden werden. Daarop volgde een coucert in den Buiten tuin. Donderdagochtend te half tien werd in de sociteit St. Joris de algemeene vergadering door den voorzitter, den heer Jac. van der Laan, van Sneek, met een toespraak geopend. De opkomst was zeer talrijk. De rekening over 1909 werd vastgesteld in ontvang op f 7.498.19 en in uilgaaf op f 7.309.94*, dus met een voordeelig slot van f 188.24*. De begrooting voor 1911 werd aangeno men op f 8018.25*. Daarna kwamen de verschillende bestuurs voorstellen aan de orde. Een voorstel om in 1911 eene loterij ten behoeve van het Hulpfonds te houden werd aangenomen. Een voorstel om over te gaan tot de instel ling van een bureau voor inlichtingen werd door het bestuur teruggenomen. Een voorstel om in beginsel te besluiten tot de stichting van een rust- en vacantieoord, en een blanco crediet te verleenen voor het instellen van een onderzoek en het uitwerken van een plan ward aangenomen. Een voorstel om tegen 1911 een prijsvraag uit te schrijven werd aangenomen. Een be drag zal worden uitgeloofd van f 500. Een voorstel om der Regcering te verzoe ken maatregelen te willen treffen ter bevor dering van de Zondagsrust van de gemeente ambtenaren werd aangenomen4. Hierna kwam ter tafel een voorstel der afdeeling Noord-Holland i. z. toekenning van toelage voor huishuur aan gehuwde ambte naren, hetwelk werd verworpen. Door het bestuur werd inzake den rechts toestand de volgende motie voorgesteld: „De algemeene vergadering van den Neder- landschen Bond van .gemeente-ambtenaren, gehouden te Middelburg, 15 September 1910; overwegende, dal in steeds sterker mate wordt gevoeld hel algeheel gemis eener wet telijke regeling van den rechtstoestand der gemeente-ambtenaren; dat telkens weder gevallen bekend worden van ongevraagd ontslag, van jaarwedde-ver- mindering en van andere, ambtenaren in hunne inkomsten treffende, hen vernederen de of grievende behandeling, gevallen waarin naar het oordeel van zeer velen aan belang hebbenden onrecht "wordt aangedaan; dal in bijna al die gevallen zoowel hooger gezag als belanghebbenden tegenover plaatse lijke willekeur volkomen machteloos staan, den ambtenaren meermalen zelfs de reden van de hun aangedane behandeling niet wordt medegedeeld cn hun in den regel niet de minste gelegenheid lot verdediging wordt ge laten; dat de gemeente-ambtenaren in deze sedert de invoering van de wet op het arbeidscon tract zelfs belangrijk achterslaan bij nrbei- ders ir. het vrije bedrijf; dat in deze omstandigheden moet worden gevreesd, dal steeds meer. gevallen zich zul len voordoen, waarin bekwame krachten hui verig zullen blijken den gemeentedienst in te treden en bovendien vele ambtenaren niet de zoozeer noodige opgewektheid zullen be houden, om hunne steeds belangrijker wor dende taak naar behooren te kunnen vervul len; dat het algemeen belang en liet belang der gemeente-ambtenaren dus dringend vorderen, dal aan den beslaanden onhoudbaren toe stand een einde kome; Besluit: Regcering cn volksvertegenwoordiging nog maals beleefd doch met den meesten aan drang te verzoeken zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen eene wettelijke regeling van den rechtstoestand der gemeenteambtenaren. Deze motie werd eenigszins gewijzigd aan genomen. Door het bestuur werd voorgesteld om voor laan de agenda's van dc jaarvergaderingen van den Bond ter verkrijging eener wette lijke regeling van den rechtstoestand van burgerlijke ambtenaren, voor zooveel de za ken van algemeen belang betreft, zoo moge lijk in de jaarvergaderingen te behandelen. Dit werd aangenomen. Alsnu had de benoeming plaats van afge vaardigden naar de algemeene vergadering van dien Bond. Daartoe werden benoemd de hoeren Klyn, Kooiman, Leinwebcr en de Voort. Eindelijk werd als plaats voor de volgende vergadering aangewezen Leeuwarden. Station herdoopt. Met ingang van 1 October a.s. zal de naam van het station Geertruidenberg worden gewijzigd in „Geer- truidenberg—Raamsdonksveer" en die van Raamsdonkveer in „Raamsdonkveer—Keizers- dijk". -H.1J. S.M. enRaad vanToezicht op de Spoorwegdiensten. Aan Land en Volk wordt van welingelichte zijde het volgende medegedeeldTot voor korten tijd was het de gewoonte van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten om de di rectie der H. IJ. S. M. inlichtingen te vragen over eventueel voorkomende grieven cn aan merkingen betreffende de wettelijke regelin gen, welke gesignaleerd werden in het or gaan der Nederl. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel. De directie der H. IJ. S. M. heeft nu den raad medegedeeld, dat zij voortaan verschoond wenscht te blijven van verzoek om inlichtingen betreffende grieven in genoemd blad voorkomende. VerüichtingvandenDam. Naar wij vernemen, zal de verlichting van den Dam, welke met hel oog op het bezoek van het Belgische koningspaar is aangebracht, bestendigd worden, totdat in verband met de uitvoering der Damplannen de definitieve verlichting van den Dam is ontworpen en uit gevoerd. (Tel). Electriciteitstentoonstel- 1 i n g te G o u d a. De tentoonstelling van toegepaste electriciteit te Gouda is gereed. De gemeentelijke clectrische centrale, die den stroom voor de bedrijven en dc verlichting zal leveren, is daartoe in staat, hoewel de centrale nog niet geheel is afgewerkt, en 1 et nog wel ecnige weken zal duren vóór de ver schillende aansluitingen van het nieuwe licht zullen kunnen profiteeren. Gisterenavond werd de tentoonstelling of ficieel geopend. Een honderdtal pcrsonei waren hierbij tegenwoordig. Tc 8 uur nam het centraal-comiló op hel podium plaats en sprak de voorzitter van dat comité, mr. M. M. Schim van der Locff, een woord van welkom, waarna jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, te 's Gravenhage, lid van de Tweede Kamer voor hel district Gouda, de openingsrede uitsprak. Hierna spraken nog de heeren II. J. Neder- horst Sr., uil Gouda, en Van Ylaardercn, uit Haarlem ,lid van hel hoofdbestuur der Maat- sehappij van Nijverheid. Na deze redevoeringen werd alles plotse ling helder verlicht en werden alle bedrijven in werking gesteld. Na het ronddienen van den eerewijn maakten de genoodigden een rondgang door de tentoonstellingsgebouwen, waarna de tentoonstelling voor hel publiek werd opengesteld. Museum van Kunstnijverr h e i d te Haarlem. Op de Algemeene en Internationale Tentoonstelling te Brussel werd het werk der aan het Museum verbon den' School voor Kunstnijverheid bekroond in groep I klasse 4 en 6, met een eere-uiplo- ma. Eene uitgezochte tentoonstelling van Noor- schc huisvlijt is voor dc maand November in voorbereiding. liet voornemen bestaat om de meest belangrijke voorwerpen die zich op de tentoonstelling te Bergen bevinden en waar aan de meeste zorg werd besteed, naar Haarlem over te brengen. Flink aangepakt. Dp voorstel van commissarissen der Nutsspaarbanlc te Ap- pingedam aan het Nuisdepartement, is be sloten om f 25.000 beschikbaar te stellen voor den bouw cn dc inrichting van een leeszaal boekerij en jaarlijks f 1500 voor de exploi tatie. Nog dit jaar zal met den bouw worden begonnen. Afschaffing van Nachtar- b t i d. Door de Firma Verkade en Comp. te Zaandam, is eene tweede brochure uitgege ven, getiteld: De Bakkerij „De Ruyter" en de Ontworpen Bakkerswet. Zij wil hierin uiteenzetten hoe hare onder neming is geworden, wat zij thans is, hoe zij dan nu is, wat de voorgesteld wet voor haar belcekent en hoe althans een deel der over- groote bezwaren uit die wel zou kunnen worden Ier zijde gesteld. Zij wijst er op dat de in 1885 door den heer E. G. Vci"kade Sr. te Zaandam opgerichte broodfabriek wel leidde tot een afslag van den broodprijs der kleine bakkers, wat den verbruikers een bate van f 60.000 per jaar bezorgde, doch die fabriek, door het publiek te weinig gesteund, geldelijk een mislukking bleek, omdat zij niet op kon werken tegen de concurrentie der kleine bakkers, die hun waar zelf rondventen en lager productiekos ten hebben. Om opheffing der fabriek te voor komen, werd nu ook koek en beschuit gebak ken; door die combinatie en door de concen tratie van het bedrijf werd winst gemaakt, die echter weer werd bedreigd door de me dedinging der coöperaties. Dit bezwaar on derving de firma door aan hare vaste afne mers 10 over het verbruik te waarborgen, waardoor zij jaarlijks ongeveer f 25,000 aan hare afnemers terugbetaalt. De vooruitgang der zaak stelde haar in staa» de arbeidsvoorwaarden te verbeteren. Zij heeft den 10-urigen arbeidsdag ingevoerd en ook het drieploegenstelscl, zoodat thans 48 van hare werklieden slechts één van de drie weken des nachts werken. Deze regeling en andere gunstige bepalin gen bleken alleen mogelijk door de concen tratie van het bedrijf, dus doordat dc pro ductie van brood, koek en beschuit in ééne onderneming plaats vindt. De ontworpen Bakkerswet nu cischt een bedrijfsstilsland van 8 uren 's nachts in dc geheele onderneming en verbiedt dus ook be reiding 's nachts van koek en beschuit, wan- neei in dezelfde onderneming brood wordt gebakken. De firma nu verklaart dat zij, op grond der ervaring, aan eene splitsing van haar bedrijf niet kan denken, daar een afzon derlijke broodfabriek immers vroeger niet rendabel bleek. Wordt dus de wet ongewij zigd ingevoerd, dan zal zij met de broodfa- bricage moeten ophouden. Uitvoerig wordt nagegaan welke gronden de Memorie van Antwoord des Ministers aanvoert voor de ontworpen regeling. Waar de Minister de blijvende bezwaren, die hij erkent dat zijne regeling meebrengt, vergoe lijkt omdat daardoor aan een ernstigen mis stand een einde zal worden gemaakt, merkt de firma op, dat een ernstige misstand in haar onderneming met haar 48 man, die slechts één week van de drie des nachls ar beiden, niet wordt gevonden. Zij toont, met de Memorie van Antwoord in de hand, aan, dat' de ervaring in het buitenland geen ge wicht in de schaal legt. Wat het ongezonde van het bakkersbedrijf betreft, leidt zij uil de door den Minister zelf gegeven cijfers af, dat het bakkersbedrijf minder ongezond is dan de gemiddelde nij- verheidsarbeid, daar de sterftecijfers respec tievelijk zijn 11,05 en 11,52. Wal den omvang van den nachtarbeid in heil het land aangaat, vraagt zij of voor de 40 nachlarbeiders onder de bakkersgezel len geen andere regeling is te vinden dan eene die hare onderneming desorganiseert. Zij betoogt dat hare arbeiders, die van des avonds half zeven tot des morgens half zes met een werkelijken werktijd van 10 uur ar beiden, in betere conditie zijn dan de gezel len van den kleinen bakker, die wel eerst te 12 uur 's nachts beginnen, doch tot 's middags 5 of 6 uur doorwerken en dat wel continued heel hel jaar. Zij bestrijdt hel betoog des Mi nisters, dat ook hare onderneming aan de wet moet worden onderworpen, omdat zij anders te veel concurrentie aan de kleine bakkers zou aandoen en zij zegt dat dus haar goed geregeld bedrijf wordt opgeofferd aan de belangen van andere slecht geregelde on dernemingen. Zij schrijft de instemming van het kleinbedrijf met dit ontwerp toe aan het voordeel dat de kleine bakkers in deze rege ling zien en zij wijst op dc betere arbeids toestanden in dc grootere ondernemingen. Dus luidt haar slotsom, dat zij in dc Memorie van Antwoord geen gronden vindt om zich neer te leggen bij een voor hare onderneming zoo noodlottige regeling. Daarom verlangt zij dat voor haar en voor alle andere gemengde bedrijven een uitweg wordt geopend, door dat bereiding van koek en beschuit des nachts geoorloofd wordt, bij verbod van broodbak- kersarbeid des nachts. Des Ministers bezwaar dat alsdan afdoende controle onmogelijk zou zijn, weerlegt zij met de opmerking, dat dc concurrenten op elkaar zouden toezien en het des nachts broodbakken immers van zelf door de vroege levering zou blijken. Zij steil voor, dat hij herhaalde overtreding dc ver gunning aan gemengde bedrijven, tot berei ding van andere waren dan brood des nachts, wordt ingetrokken. Met klem dringt zij aan op het openen van dien uitweg, die wel groote bezwaren nog laat bestaan, maar waardoor althans het voortbestaan barer on derneming niet volstrekt wordt afgesneden. Ten slotte zegt zij van den wetgever te ver langen, dat hij bij het wegnemen van ernstige misstanden zijne regeling zoo zal maken, dat die niet noodlottig is voor ondernemingen, waarin die ernstige misstanden niet worden gevonden. In een aanhangsel brengt zij verschillende aanhalingen hijeen van voorstanders van af schaffing van nachtarbeid, ten bewijze dat ook volgens hen dc toestanden in het groot bedrijf beter zijn dan in het kleinbedrijf cn ten bewijze, dat het kleinbedrijf deze regeling toejuicht, omdat zij daarin een nadeel voor het grootbedrijf ziet. Boekbeoordeeling. Te laat om in het Boekennieuws van oen vorig nummer te worden besproken, ontving ik nog het volgende De Joodsche Ceremoniën door L. Wagenaar, Opperrabijn te Arnhem, uitg. Hol- landia Drukkerij to Baarn (Serie Kerk en Socte). Die nader ingelicht wil zijn omtrent de plech tige handelingen bij verschillende gelegennodon onder de Israëlieten in zwang, neme dit boekje ter hand. De schrijver is in deze bevoogd,- voor onjuisto inlichtingen is men dus gevrij waard. Naast Wagenaar'i „Godsdienst Ritus en Ceremoniën" on Cardozo's „Feest- en Vasten-' dagen" kan dit boekje goede diensten bewijzen, terwijl ik hier misschien terloops tevens de aandacht mag vestigen op mijn „Oud Israel's Volksleven en Godsdienst", indertijd versche nen bij Kemink en Zn. te Utrecht. Holland Express, red. G. v. Huizon, uitg. C. Geleijns te Rotterdam. De Sept. afl. verplaatst den lezer te midden der schilder achtige Ardennen, met foto's van Larocho, Tilff, Esneux. Voorts kijkjes op de Veluwe, die het mooi van het landschap aldaar tot zijn volle recht doen komen. De redacteur zet zyn roman „Het Nestje van Onze Lieve Heer" voort. Eindelyk „De Hollandsche Watertuinon" met foto's van Boskoop en Aalsmeer. Morkg Magazijn (voorheen Boon's Ma gazijn) uitg. C. Morks te Dordt, red. C. Van Son. De Sept. afl. bevat o. a. een art. over Het Land van Mauve met 9 afbeeldingen naar schil- derijon. F. do Sinclair verhaalt „een vreemde geschiedenis" van inbrekers, en F. v. Raalte geeft oen verhaal „De Laatste Wil van Muusken". Voorts een en ander uit het Bergland van Savoyo (met mooie foto's) terwijl F. Rompel een geïll. art. over Indië schrijft. Dan een paar voordrachtenDe Klok van Dunbar on De Droogmaking van de Zuiderzee. Eindolijk een comedie in één bedrijf Zonnestraaltje door H. Kesnig. Zoo'n aflevering geeft inderdaad heel wat te lezen 1 F. W. DRIJVER. 48 door RUDOLF HERZOG. Martin Vanheil bleef stil voor zich uitkij ken. „Ik heb 't nooit anders geleerd," zei hij zachtjes. „Je moet me daar geen verwijt van malccn." En op eens begon hij te vertellen, als moest hij een biecht afleggen, als was zijn hart zoo vol, dat hij het eindelijk eens voor een vriend moest uitstorten. „Als één mensch zich bewust is geweest van hetgeen hij doen kan, dan ben ik 't. En als iemand hetgeen hij kende niet tot gel ding wist te brengen, dan ben ik 't óók. Dal lag zoo in mijn aard. Ik kon geen verdriet zien en 't verwarmde mijn hart als ik iemand opgewekt zag. Ik begreep volkomen, dat dit voor een koopman een gebrek is. Als je niet van je afslaat, wordt je geslagen. Maar de mcnsch in mij is altijd sterker geweest dan de koopman; en de mensch in mij bracht mij er toe om vroolijkhcid te brengen in mijn familie. En dit maakte, dat ik al de winst, die mijn zaak afwierp, noodig had voor mijn uitgaven en dal ik niets overhield voor uitbreiding van mijn zaak. Ik zeg dit niet om me te beklagen. Geen mensch kan gelukkiger gewcesl zijn dan ik en is nog ge lukkiger. Mijn familieleven is zoo innig en opgewekt als er op de geheele wereld mis schien geen tweede te vinden is. Blijkt daaruit niet, dat mijn systeem goed was? En dal zou mijn meening zijn, ook al had ik als koopman nog minder te beteekenen dan nu. Hoe heerlijk, vroolijke gezichten in huis om je heen te zien en op te merken hoe alles wat je doet om hun genoegen te verschaffen gewaardeerd wordt! Ik moet je toegeven, dat ik vanwege de uitgaven wel eens zorgvolle uren op mijn kantoor heb doorgebracht, maar daarvan liet ik in den kuiselijken kring nooit iets merken. Dat ging mij alleen aan. En dal was goed ook, want als belooning daarvoor genoot ik van hun vroolijkhcid. Nu, de vorige jaren waren goede jaren. Mijn zaken gingen zelfs bijzon der goed. En dat kwam uitstekend te pas, want bij Erica's trouwen had ik het jonge paar een jaarlijkscke toelage beloofd van vier-en-lwintig honderd gulden om hun stand te kunnen ophouden. En Frits reken de op de hoogeschool ook niet met centen. Maar daardoor waren zij dan ook allen te vreden en vroolijk. Dit laatste jaar even wel ik beken 't je eerlijk, Twersten, is voor mij aanhoudend een bron geweest van heimelijke zorg. De bevrachtingszaken gin gen hoe langer hoe slechter. Er kwamen nieuwe lijnen bij en moderne gebruiken drongen zich in bij den koopman. Ik werkte zoo hard ik kon. Maar je weet zelf wat ik doen kan. Zooeven zei je nog, dat mijn za ken wat oudbakken werden. Maar ik hield ze met eere gaande, zooals ook mijn vader gedaan had. Nu evenwel, schijnen zij op eens erg slap te worden, en daar moet ik legen in zien te gaan. Je begrijpt mij wel, ter wille van hen!" En met een verlegen lachje wees hij naar boven. „Ik moet zor gen, dat zij opgewekt kunnen blijven, en voor hen moet ik altijd de oude vader blijven, tot aan mijn dood." Karei Twerslen zag den vriend van zijn jeugd langen tijd aan. „Geef mij je hand, Martin. Je bent een bra ve kerel! Waarachtig, jij bent de éénige bij wien ik zulk een wijze van koopman te zijn niet kan afkeuren. Wij zullen nu maar niet meer over de zaak spreken, want ik merk wel, jij en je zaak kunt niet anders zijn dan jelui nu eenmaal bent!" Ilij zette zich voor de schrijftafel cn vulde een blad van zijn chequeboek in. „Ilier, oude vriend, schrijf mij nu maar een kwitantie. Je behoeft er geen termijnen van terugbetaling in te zetten. Schrijf maar: te rug te betalen zoodra ik kan. Dan drukt het je niet in je zaken." „Hartelijk dank, Karei." Twcrstcn borg de kwitantie in zijn porte feuille. ,,'t Wordt tijd dat ik weg kom. Hou je maar taai, Martin! Een man als jij kan niet ten onder gaan, omdat hij niet ten onder gaan mag." „Ik hoor met genoegen," zei Vanheil, „dat jij er even zoo over denkt als ik." En 't oude, blijmoedige vertrouwen verhelderde zijn ge zicht als een zonnestraal. Zij gaven elkan der de hand, waarop Twersten de deur opende, die toegang gaf tot het kantoor. „Juffrouw Morga zie ik niet. Groet haar hartelijk voor mij, evenals je" vrouw." „Ik zal het niet vergeten, Twcrstcn. 11c zal niets vergeten en wcnsch je goede zaken toe op do Beurs." Karei Twcrstcn knikte hem toe, gaf den ouden Rochus in het voorbijgaan de hand en ging naar zijn rijtuig. „Naar de Beurs, Frederik!" Toen hij wilde instappen, bleef hij opeens verwonderd staan. „Zit u daar, juffrouw7 Marga? Moet ik je schaken?" Met muts cn manteltje zat zij schuw in den hoek van het gesloten rijtuig. Maar een be sliste trek speelde om haar mond. „Mag ik met u meerijden, meneer Twersten?" vroeg zij gejaagd. „Waarheen?" vroeg hij, terwijl hij instap te „O, den weg, dien u neemt." De paarden trokken aan. „U wilt dus een onderhoud met mij hebben, juffrouw Mar ga? Als ik dan denk aan uw kantoorstoel en aan uw schrijfmouwen, zou ik haast dur ven beweren, dat het over zaken is, niet waar?" „Ja, over zaken," antwoordde zij, gejaagd ademenhalende. „Wees niet hoos op mij om de cigenaaridge manier, die ik gekozen heb. Ik wist in de haast niets anders te beden ken." Hij zag haar vriendelijk aan. „Zeg maar wat je op 'l hart hebt, juffrouw Marga. Ik geloof, dat ik dc reden van uw onrust wel ken." Zij wist niet hoe zij zou beginnen. Daarop vroeg zij zonder omwegen, terwijl een hoog- roodc blos over haar gezicht gleed: „Zult u die zaak met Cuba doen, meneer Twersten?" „Wel drommel," riep Twerslen uit, terwijl hij zich plotseling oprichtte. „Luistervink gespeeld?" „Ja, meneer Twersten," stamelde zij en keek verlegen voor zich. Een oogenblik ging stil voorbij. Twerslen liet geen oog van haar af. Toen zcide hij eindelijk, zacht haar hand aanrakende: „Bes te meid, dat is niet mooi van jc. Of je zou daarvoor een zéér ernstige reden moeten kunnen opgeven." „Ja," antwoordde zij nauwelijks hoorbaar, „en hoewel ik er een zeer goede reden voor heb, schaam ik er mij toch over." „Dan is 't goed, meisje. Zeg nu maar wat je verlangt." „Ik ben toch zoo bezorgd over mijn vader," stiet zij uit, „al sindsmaandenl Hij geeft zich zooveel moeite, dat het bijna boven zijn krachten gaal om voor mij en voor ons allen te verbergen dat de zaken achteruit gaan. Eu ik werk toch op het kantoor, heb dc boeken voor mij en gebruik toch ook mijn ooren en oogen, en ik houd zoo innig veel van mijn vader. Alleen daarom heb ik geluisterd. Neem 't mij locli niet kwalijk, meneer Twers ten 1" „'l Is goed," herhaalde Twersten, „stort je hart maar kalm uit." Ilij gevoelde groote sympathie voor dit meisje, dat zich zoo bezorgd over haar va der maakte. Hoe rijk was toch die arme Vanheil! Vrouw cn kinderen hingen hein met onverdeelde liefde aan. Marga ging inmiddels voort: „U hebt mijn vader geholpen, meneer Twersten, en, mocht mijn vader sterven, dan zal ik dal niet vergeten. Maar als de zaak zichzelf niet redt, zal ook uw hulp vergeefs zijn. Wij moeten niet wachten op betere tijden. "Wij moeten ze zelf maken. Anders hebben we 't recht niet ons koopman te noe men." Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1