k 114. 9rte Jaargang. Woensdag 21 September 1910. BUITENLAND. BINNENLAND AMERSFOORTSCH DAGBLAD r- ABONNEMENTSPRIJS: PRIJS DER ADVERTÏNTIÊN: Jzonderlijko nummer 0.05. Lro Couian verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen idvertentiën mededeelingem enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Dienstaanbiedingen en aanvragen 95 cents bfl vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrfjf bestaan zeer voord eelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, btf abonnement. Ksae circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Uitgevers: VALKHOF/ C°. Utrechtschestraai 1. Intercomm. Telephoonnammer 66. Aan hendie met 1 October s. op dit blad inteekenen, vorden de nummers die gre- lurende de maand September ioff zullen verschijnenko s- eloos toegezonden. Politiek Overzicht Ie verkiezingen voor het par ement der Zuid-Afrikaansche unie. (Botha blijft aan als eerste minister, on- lanks de persoonlijke nederlaag die hij bij le verkiezingen voor het eerste parlement /an het vereenigde Zuid-Afrika in Pretoria toleden heeft. Dit teekent den uitslag van lezen verkiezingsstrijd. Men was aanvanke lijk geneigd tot twijfel met l\et oog op het succes, dal door de unionisten, wier leider is dr. Jameson, de man van den „raid", be haald is in een aantal groote steden, dank fij den invloed van het grootkapitaal, dat alle krachten ten hunnen gunste heeft ingespan nen. Wanneer echter Botha in den uitslag, als geheel genomen, geen motief ziel om af te treden, dan mag men aannemen, dal hij Vertrouwt in het nieuwe parlement den noo- digen steun voor zijn politiek beleid le zullen Vinden. De Kaapsche correspondent van de Daily News gewaagt zelfs van eene „verplet ter/nde" overwinning van de nationalisten, behalve in de groote steden. Hij schrijft: I „De eindcijfers zijn: 67 nationalisten, 4 van de arbeidspartij, 50 unionisten en onafhan- Jtelijken, van welke de laatslen velen inslui ten, die bij de meeste gelegenheden kunnen worden beschouwd als vrienden van het (ministerie. De meerderheid van de regeering, die 13 is over alle andere partijen of 21 met de mannen van de arbeidspartij, en die bij de meeste gelegenheden met de opportunistische onafhankelijken een veel hooger cijfer zal bereiken, overtreft ver die van de rijksregee- ring in verhouding tot het aantal leden van het huis. De nationalisten overtreffen de be sliste oppositie in iedere provincie van de unie, zelfs in Natal. De jonge Zuid-Afrikaan sche natie heeft beslist en onmiskenbaar de politiek van verzoening van generaal Botha goedgekeurd en dr. Jameson's beginsellooze coalitie veroordeeld, die 't moedwillig toe legde op het verwekken van rasverbiltering. Deze laatste politiek is verantwoordelijk voor de afscheiding lusschcn stad en land, die den tegenwoordigen politickcn toestand ken merkt. De gekozen nationalisten omvatten zeven Engelsche leden van de Kaap en in 't geheel elf, als men de vier Engelsche leden van de arbeidspartij meetelt. Aan den anderen kant telt de oppositie slechts één Hollandsch lid. Dit is typisch voor den toestand. Terwijl er vele Engelschen zijn onder de nationalisten, is de oppositie feitelijk anti-IIollandsch. Dat is natuurlijk, wanneer men bedenkt, dat de pditiek der oppositie inderdaad anti-IIol landsch is. De nederlaag van IIuil, den minister van financiën van de unie, heeft de belangheb benden bij de diamantmijnen genoegen ge daan, welke hopen nu te zullen ontkomen aan de nieuwe belasting, die deze voorne mens was te leggen op de productie van de zen tak der mijn-industrie. De strijdkreet tegen 't geen genoemd wordt „Ilertzogisme" (d. i. de politiek van den mi nister Hertzog op onderwijsgebied) werd na tuurlijk door de unionisten enkel voor partij en rasbelangen aangeheven, maar geheel on reëel was zij toch niet. Er zijn vele grieven aan beide kanten, en eene spoedige en eer volle schikking is evenzeer mogelijk als noodig. Eene krachtige regeering wordt dringend gevorderd, maar zij is onmogelijk als zij niet zuiver nationalistisch is. Eene minislerieele coalitie zou een misslag zijn. Generaal Botha is onmisbaar als premier, want hij is de wer kelijke leider van het volk. In weerwil van de loopende geruchten echter zijn de natio nalisten eensgezind en krachtig. De geruch ten van eene nationalistische fronde onder Merriman, die heet te intrigeeren om het premierschap, zijn kwaadwillige verzinselen. Generaal Botha's persoonlijke nederlaag in een vijandig gestemd district beteekent niets anders dan een plaatselijk en lijdelijk succes van het kapitalistische jingoïsme." Men kan dus gerust zijn omtrent den geest, waarin het eerste parlement van de Zuid- Afrikaansche unie werkzaam zal zijn. Dat zal niet de geest zijn van rassenhaat, maar de geest van onderlinge verdraagzaamheid, stre vende naar de samenwerking van allen tol het algemeen welzijn. Dilteohkad. De kroonprinses van Pruisen zaj den kroon prins op zijne reis naar Oosl-Azië tot Ceylon vergezellen. De reis van het kroonprinsen- paar zal waarschijnlijk in de eerste dagen van November van Genua uit beginnen, met een stoomboot van de Norddeutsche Lloyd. De groothertog en de groothertogin van Baden, geboren prinses Hilda van Nassau, hebben gisteren hun zilveren huwelijksfeest gevierd. De koning van Wurtemburg lijdt -aan neuralgie en heeft om die reden afgezien van deelneming aan de feesten, die bij gelegenheid van de zilveren bruilolt te Karlsruhe gege ven worden. Wel neemt de koningin daaraan deel, maar de koning heeft zich voor lucht- verandering en om op zijn verhaal te komen, naar Bebcnhausen begeven. Het antwoord, dat door den Pruisischen minister van landbouw gegeven is aan eene deputatie van den Duitschen slagershond, waarin het bestaan van eene vleeschduurte erkend, maar de bewering van een vlccsch- nood als niet gerechtvaardigd aangeduid werd, terwijl verder elke verdere opening van de grenzen voor den veeinvoer als on uitvoerbaar werd verklaard, wordt in de Nordd. Allg. Zeitung uitvoerig toegelicht. Daarin wordt betoogd, dat de opening van de grenzen voor den invoer van slachtvee r.t andere landen dan die, welke reeds geopend zijn, b.v. uil Nederland en Frankrijk, niet zou bcteekenen een goedkooper maken van de vleeschverzorging, maar een ernstig gevaar voor den binnenlandschen veestapel. Aan den invoer van versch vleesch nemen slechts weinige lauden deel, en dan meestal nog maar in geringe hoeveelheden. Eene verdere ope ning van de grenzen kan daarom niet wor den aangemerkt als een geschikt middel om de vleeschverzorging goedkooper te maken en slechts eene beveiliging van de vlceschproduc- tie in hel binnenland kan eene voldoende en prijswaardige vleeschverzorging der bevol king-op den duur waarborgen. Belgl$. Brussel, 20 S e pl. De diplomatieke maritieme conferentie besloot met algemeene stemmen, overeenkomstig liet rapport van Franck, afgevaardigde van Antwerpen, als uniforme internationale wet twee ontwer pen aan le nemen, één omtrent de aanvaring tusschen zeeschepen en lusschen zeeschepen en binnenschepen en een ander betreffende de redding én het hulpbetoon ter zee. Men verwacht, dat de diplomatieke akten in den loop dezer week gcteekeiul zullen worden. Nederland is op deze conferentie vertegen woordigd door mr. W. L. P. A. Molengraaf!', mr. B. C. J. Loder en mr. T. M. C. Asser. Brussel, 21 Sept. De Nederlandsche gedelegeerde Asser, op de maritieme confe rentie, is niet de staatsraad van dien naam, maar mr. C. D. Asser Jr., rijksadvocaat te Amsterdam. Brussel, 20 Sept. Op de internatio nale conferentie voor handelsstatistiek, die heden bijeenkwam, zijn zes cn twintig lan den vertegenwoordigd. De minister van bui- tenlandsclie zaken wees er óp, dat bevoegde mannen in verschillende landen aandringen op aanneming van eene gemeenschappelijke nomenclatuur in de handelsstatistieken, ten einde de vergelijking der opgaven te verge makkelijken. De conferentie keurde met al gemeene stemmen de namen goed voor vijf groote categorieën, die door alle landen moe ten worden aangenomen. Frankrijk. De dag der opening van de najaarszitting van het parlement zal worden vastgesteld in een ministerraad, die in het laatst van deze week zal worden gehouden. Waarschijnlijk zal het de 18e O. ober zijn. Den 12en October houdt minister-president Briand eene groote rede, en wel bij het poli tieke feestmaal, dat de senator Mascuraud ge woon is vóór het begin van de zitting te ge- Yen. Officieus wordt bericht, met het oog op het mogelijk voornemen van de revolutionairen om, wanneer binnen kort de soldaten van de nieuwe lichting moeten opkomen, daarvan partij te trekken voor anti-militairistische straatbetoogingen m ophitsingen, dat de re geering besloten heeft tot het nemen van krachtige tegenmaatregelen. De politic zal in overleg met de militaire autoriteiten elke po ging om zulke betoogingen le houdea, met nadruk tegengaan. m Als antwoord op deze kennisgeving, heelt de „revolutionaire jongelingsbond" in den nacht een tegen de officieren gerichte oproe ping in toomeloos heftige woorden laten aanplakken, waarin een gedeelte is afgedrukt van de rede, die minister-president Briand ongeveer acht jaren geleden als verdediger van den anti-militarist Hervé voor liet hoi van assises te Auxerre heeft gehouden, oe biljetten werden dadelijk afgescheurd op laat van de politie. Engeland. L o n d e n, 2 0 Sept. De Duitsche offi cier Helm, die beschuldigd is van spionage, verscheen opnieuw voor dc politierechtbank te Iyareliam. Een Engelsche oud-lcapilein, die gedurende veertien dagen met Helm in een pension te Londen had gewoind, verklaarde dat Helm er geenszins een geheim van maakte, dat hij Duitsch officier was en het plan had Ports mouth cn Alderhot te bezoeken. Kapitein Martelli, die Helm arresteerde, •verklaarde dat men alle in beslag genomen schetsen op één na kan maken op plaatsen, waar het publiek toegang heeft; kapitein Vyse verklaarde, dat de schetsen voor een niet vriendschappelijk gezinden staat van groot nut kunnen zijn. De rechtbank verklaarde, dat dc tot dus verre afgelegde getuigenverklaringen de voort zetting van het proces wettigen. De vertegenwoordigers van de 12,000 mijn werkers in de Cambriankolenmijnen in Wales hebben Zondag besloten tot staking over te gaan. 75 arbeiders in de Ely-mijn, een der Cambrianniijnen, hadden het werk neerge legd, waarop de patroons hun 700 kameraden uitsloten. Gevolg daarvan was, dat tot alge meene staking in genoemde mijnen besloten is, zonder den uitslag van het referendum af te wachten, dat men aanvankelijk wilde uit schrijven. Men verwacht nu, dat de vëreeniging van mijneigenaren in Wales tot algemeene uitslui ting zal overgaan. 200,000 man zouden in dal geval gedwongen werkeloos zijn. Denemarken. Kopenhagen, 20 S e p t. Bij de he den gehouden verkiezingen voor de aftreden de helft van de leden van het Landsthing zijn gekozen: 12 leden van de rechterzijde, 10 van de linkerzijde, 4 vrij-conservatieven en 2 ra dicalen. De partijverdeeling was vroeger aldus: 13 leden van de linkerzijde, 9 van de rechter zijde en 6 vrij-conservatieven. Oostenrijk. Gisteren is de Duitsche Keizer te Weenen aangekomen, om er twee dagen te vertoeven. Vooraf had hij reeds vier dagen op Hongaar- schen grond doorgebracht als gast van aarts hertog Friedrich in diens jachtslot Kara- pancsa. Dit was een geheel intiem jachtbe- zoek, dal elk officieel karakter miste. Ook het bezoek te Weenen kan ditmaal niet als een officieel bezoek opgevat worden; hel is ont staan uil 's Keizers wensch om zijn „vader lijken vriend" persoonlijk geluk te wenschen met de voltooiing van zijn 80ste levensjaar. Als bijkomstig doel kan gelden de bezichti ging van de jachltentoonstelling, die ook eene huldiging is van den nu 80-jarigen eersten jager van de Donau-monarchie. Dc Politische Korrespondenz schrijft naar aanleiding van dit bezoek: In het tegenwoor dige verschijnen van Keizer Wilhelm le Schönbrurin uit zich wederom de bijzondere wederzijdsche verhouding van de beide monarchen. In niet mindere mate komt bij deze gelijk bij vroegere ontmoetingen van de beide monarchen hel ook door dc gezind heid van dc volken vastgesmede bondgenoot schap van Oostenrijk-llongarije met Duitscli- land aan den dag. Een nieuw moment wordt ditmaal in het verblijf van den Duitschen Keizer te Weenen gebracht door zijn bezoek in het raadhuis te Weenen, waar hem dc schilderij zal worden vertoond, die de herin nering aan de huldiging der Duitsche vorsten le Schönbrunn ook in tastbaren vorm moet vasthouden. Deze nadere aanraking van den Kei zer met Wecr.en's burgerij wordt allerharte lijkst welkom gcheeten. Zijn gehecle verblijt in ons midden zal de groote sympathie en vereering, die men in Oostenrijk-llongarije voor hem koestert, de warmte waarmee zijne gezindheid voor onzen monarch en voor dc monarchie beantwoord wordt, en de popu lariteit, die hij zich hier hééft verworven, nogmaals op velerlei wijze aan den dag doen komen. De Neue Freie Pressc schrijft: Ook dit be zoek heeft eene betèekcuis, die verder reikt dan de dag. Een Weener kind is het bond genootschap lusschen Oostenrijk-llongarije en het Duitsche rijk. Hoe zou hier niet elk tcc- ken van zijn gedijen met alle warmte begroet worden? Weenen zal ook heden toonen, dat hel van ganscher harte een aanhanger is van het bondgenootschap. Het Eremdenblatt verklaart: Den Duit schen Keizer, die, uit de jachtbosschen van Bcllye komende, onze gast zal zijn, snellen de wenschen van goede vrien den tegemoet. Goede vriendschap vindt Kei zer Wilhelm niet slechts bij Z. M. den Keizer, met wien hem sedert vele jaren de harte lijkste betrekkingen verbinden, cn niet slechts in de gansche dynastie; ook de volken van deze monarchie voelen voor hem oprechte vereering en zijn hein dankbaar, wanneer hij zich in hun land thuis voelt. Weenen, 20 Sept. Heden avond werd een familiediner gegeven ter eere van den Duitschen keizer. I'r a a g, 2 0 Sept. De confercnliën tus schen de Duitsche cn Czechische leden van den landdag van Bohemen, ten doel hebben de den landdag weder tot werk bekwaam le maken, zijn heden begonnen onder voorzitterschap van den landmaarschalk vorst Lobkowitz. De vertegenwoordigers van de verschillende partijen voerden achtereenvol- gens hel woord. Men kwam ten slotte tot overeenstemming over de bijeenrocping van den landdag tot eene nieuwe zitting. Op de agenda van deze zitting zal o.a. staan de be handeling in eerste lezing van eenige wets ontwerpen van politieke strekking betreffen de de nationaliteiten in Bohemen. Turkijl». P a r ij s, 2 0 Sept. Uit Konstantinopel wordt aan het Journal des Débats bericht, dal de oecumenische patriarch zijn ontslag heeft ingediend. Marokko. Moclai el Ivebir, de broeder van den Sultan van Marokko, die in opstand was gekomen legen het wettig gezag en, naar hij verzeker de, pogingen in het werk stelde om Abdoel Asiz weer op den troon te helpen, is weer in genade aangenomen. Hij inag naar Fez lerugkeeren en zijn goederen zullen hem terug gegeven worden. Vereenigde Staten. N e w-Y o r k, 2 0 Sept. De Associated Press publiceert het volgende uit Newhaven in den staat ConnecticutTerwijl de gisteren gehouden conferentie tusschen Taft en Roo sevelt bijna uitsluitend betrekking had op de politiek in den staat New-York en over zaken die de geheele natie betreffen niet werd be raadslaagd, bestaal er toch geen twijfel aan dat reeds de schaduw van den verkiezings strijd in 1912 over dc bijeenkomst lag. De oude hartelijkheid tusschen Roosevelt en Taft be staat niet meer. Taft voelt nog scherp de verklaring, welke Roosevelt, naar beweerd wordt, onlangs gedaan heeft, volgende welke hij (Roosevelt) meende dat Taft hem niet eerlijk had behandeld. Het gevolg daarvan is dat de betrekkingen tusschéh beiden nooit weer kunnen worden als vroeger. Wat de presidentsverkiezing in 1912 aangaat, is Taft's houding deze, dat hij geneigd is candi- daat voor het presidentschap te worden, in dien hij als zoodanig wordt gesteld. Indien het volk hem niet meer als president wenscht, zal hij zich daarbij neerleggen zonder morren. Nicaragua. Generaal Estrada, die nu meester is van den presidentszetel van Nicaragua, heeft het programma bekend gemaakt, dat hij denkt in acht te nemen, totdal de nieuwe grondwet zal zijn vastgesteld cn ingevoerd. Hij voert een hooggerechtshof en drie beroepshoven in, verder verzekert hij ieder burger van de re publiek eigendomsrecht en onschendbaarheid van hel briefgeheim, en belooft ten slotte de jury te behouden en de doodstraf af le schaf fen. Allerlei. ■Bilbao, 21 Sept. De staking van de mijnwerkers is geëindigd. Konstantinopel, 20 Sept. Dc ministerraad besloot een bedrag van 20.000 Turkschc ponden le besteden voor maatre gelen legen de cholera. Lissabon, 20 Sept. Een trein is ont spoord te Senora de Ilora. Er zijn honderd gewonden. Weenen, 20 September. De Rot- tenmann- en de Styrie-expreslrein 'zijn met elkaar in botsing gekomen. Zeven personen zijn gedood en twaalf ernstig gewond. Marseille, 20 Sept. Heden avond woddc hier een hevige storm. Wind, regen en hagel woedden een uur lang en verander den de stralen in vlietende stroomen. De lage wijken bij de haven zijn onder water gezet. Er is aanzienlijke schade aangericht. Madrid, 20 Sept. Stormen heerschen in verscheidene streken van Spanje. Zeven dorpen in de omstreken van Murcia zijn over stroomd. De hagel viel te Torre Esteban 1 Meter hoog. Het lage gedeelte van Barcelona is geheel overstroomd. Kameroverzicht. Eerste Kamer. Vergadering van Dinsdag (20 Septem- ber). Geopend te 3.45. Voorzitter J. E. N. baron Schimmelpen- ninck van der Oyc. De griffier doet voorlezing van het Kon. Besluit van de benoeming van J. E. N. baron Schimmelpenhinck van der Oye tot voorzitter dezer Kamer voor het loopende zittingsjaar. Geloofsbrieven. De Voorzitter stelt zijne geloofsbrie ven als herkozen lid dezer Kamer in handen eener commissie bestaande uit de heeren van Waterschoot van der Gracht, van Wassenaer van Rosande en van der Feltz. De vergade ring wordt inmiddels geschorst. Na heropening brengt de commissie bij monde van den heer van Waterschoot van der Gracht rapport uit en con cludeert lot toelating. (De heer Schimmelpcn- ninck heeft reeds in handen van H. M. de Ko ningin den eed afgelegd). Conform de con clusie der commissie wordt besloten. Voorts stelt de Voorzitter de geloofs brieven der leden gekozen door de Provin ciale Staten van Noord-Brabant, Gelderland, Noord-IIolland en Zeeland in handen eener commissie beslaande uit de heeren van Wa terschoot van der Gracht, van Wassenaer van Rosande en van der FelTz en die van de le den gekozen door de Provinciale Staten van Zuid-Holland, Utrecht, Friesland, Overijssel, Groningen, Drenthe cn Limburg in handen eener commissie bestaande uit de heeren 't Hooft, van Lamswaardé en Laan. De Voorzitter verzocht de commis- siën zich met het onderzoek der geloofsbrie ven onledig te houden en morgenochtend rap port uit te brengen in openbare vergadering. De vergadering wordl verdaagd tot mor genochtend 11 uur, als wanneer zal worden overgegaan tot toelating en beëediging der toegelaten leden. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 20 September. Geopend 3j ure. Voorzitter de heer Lieftinck (als oudste in jaren). De Voorzitter houdt ongeveer de na volgende rede: Mijne Heeren! Wederom is mij het voorrecht te beurt ge vallen om voor korten tijd uwe vergadering te presidceren, een voorrecht dat ik natuur lijk op hoogen prijs stel, daarom op hoogen prijs, omdat het van korten duur is. Ik heet U welkom op deze plaats, mijne heeren, want ik kan mij voorstellen dat gij van verlangen brandt om de parlementaire werkzaamheden te hervatten. Er is werk ge noeg voor ons. liet geëerbiedigd Hoofd van den Staat heeft zooeven gewezen op tal van maatregelen, welke tot wet zullen worden voorgedragen. II. M. heeft een beroep gedaan op onze welwillendheid en arbeïdslust en tevens als Hare gedachten uitgesproken, dat veel van onze arbeidskrachten zal worden ge vergd. Mijne hoeren, het beroep van II. M. zal niet te vergeefs zijn. Met ernst en den noodigen spoed kunnen wij veel tot stand brengen. liet vaderland wacht op onze daden. Laten wij de natie niet teleurstellen en zorgen dat een groot deel van het werk, dat voor ons ligt, wordt afgedaan en, hopen wij, worden ingevoerd. Dat zal zijn een zegen voor ons land cn eene bevrediging voor den arbeid, welken wij ons hebben getroost. En daarmede open ik deze vergadering. Dc Min. van Financiën. De heer Kolkman biedt aan de Kamer de Staatsbe- grooting voor 1911 aan met gelijk in de laatste jaren gebruikelijk is een nota waarin dc toestand van 's lands geldmidde len wordt besproken. Onderzoek geloofsbrieven. De heer Van Veen brengt rapport uit over het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid voor Helmond, de heer Fleskcns, en adviseert namens de com missie belast geweest met het onderzoek, tot toelating, na aflegging der gevorderde eeden of beloften. Dc heer F1 e s k e n s wordt door den grif fier der Kamer binnengeleid, legt in handen des voorzitters de bij de wet gevorderde eeden af cn neemt zitting. Nominatie voorzitter. Tot leden van het stembureau worden door den voorzitter benoemd de heeren Fcrf, Bol- sius, Schaper en van Lynden. eerste candidaat. le stemming: Uitgebracht worden 86 stemmen, waarvan op mr. W. K. F. P. graaf van'Bylandt 75 stemmen, op mr. P. J. Troelstra 4, op dr. de Visser 3 stemmen, op den heer Helsdingen 1 stem, blanco 3. Eerste candidaat is aldus graaf van Bylandt. Tweede candidaat le stemming: Uitgebracht worden 87 stemmen waarvan op jhr. mr. O. van Nispen (Nijmegen) 72, die dus tot twee den candidaat gekozen is. (De overige stem men waren verdeeld). Derde candidaat le stemming: Uitgebracht werden 84 stemmen waarvan op den heer mr. Drucker 48 en op mr. Goeman Borgesius 24 stemmen, zoodat mr. Drucker gekozen ls tot derden candidaat. (De overige stemmen waren verdeeld). De nominatie zal H. M. de Koningin "schriftelijk worden aangeboden. De vergadering wordt verdaagd tot morgen middag drie uur. Staatsbegrooting 1911. Aan de nota van den Minister van Finan ciën, begeleidende de Staatsbegrooting voor 1911 wordt het volgende ontleend: Voor het dienstjaar 1908 bedragen de uit gaven in totaal f 191,051,757.1 IJ; uitsluitend gewonen dienst f 186,789,916.03J; de ontvang sten in totaal f 183,190,933.16J; uitsluitend gewonen dienst f 182.192,195.38J zoodat dli jaar een nadeelig saldo oplevert van 10,560,823.95 in tolaal en f 4,297,750.65 uit sluitend genomen dienst, zijnde minder dan ten vorigen jare werd verwacht in totaal f 432.138.60J en uitsluitend gewonen dienst f 616,460.47}. Dit gunstige verschil is, voor- zoover den gewonen dienst betreft, het ge volg van de omstandigheid, dat dc gewone ontvangsten f 36-1.987.23J meer hebben op gebracht cn de gewone uitgaven f 251,473.24 minder hebben bedragen dan ten vorigen jare kon worden verwacht. Moge het tekort op den gewonen dienst van 1908, vergeleken bij de verwachting van verleden jaar, met ruim 6 ton zijn ingekrom pen, de afloop van dat dienstjaar blijft niet temin zeer ongunstig, ongunstiger dan se dert vele jaren is voorgekomen. Het dienstjaar 1909 evenwel, dat zich ten vorigen jare zeer ongunstig liet aanzien, valt belangrijk mede. Al kan het dientengevolge nog allerminst tot de gunstige jaren gere kend worden, meende de Minister het tekort

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1