sr. lie. 9de Jaargang;. Vrijdag 23 September 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. H.A.NZEA. TEN. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post - 1.90 Afzonderlijke nummer - O.OA. Dv.- j Cou an versehijn dagelijks behalv op Zon* en Feest dagen Advertentiënmededeelingen enz., gelieve men v44r 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: Utrechtsehestraat 1. VALKHOFF C°. lntercomm. Telephoonnummtr 66. PEIJ3 DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50 Elke regel meer -0.10, Dienstaanbiedingen en aanvragen SB cents by vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen fet het herhaald adverteeren ia dit Blad, by abonnement. Eqns cireulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvrMg toegezonden. Aan hen, die met 1 October a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand September nog zullen verschijnen, kos te loos toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 41 der Gemeentewet; Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 27. September aanstaande, des namiddags te li ure. Amersfoort, den 22. September 1910. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat, volgens mededeeling van den Commissaris der Koningin in dc provincie Utrecht, d.d. 20 September 1910, 4e afdeeling, no. 5032/3360, de navolgende schietoefeningen zullen worden gehouden Op 27 en zoo noodig ook op 28 September a. s. van hel fort Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt dc reede van Texel tot op 4500 M. van het lort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefe ning geheel voorgeheschen wordt, alsmede gekleur de vlaggen, aangevende de ware richtingen, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal op den avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord ge plaatst worden bij het gebouw van den vischafslag aan de buitenhaven, vermeldende in welke rich ting dien dag zal worden gevuurd, terwijl bij het torpedo-magazijn cn aan den ingang der haven bor den zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de bet eekenis der gekleurde vlaggen, als volgt: rood-wittc vlag beteckenl noord, wit-zwarte vlag N.-O., zwarte vlag Oost. Op 24 September a.s. van het fort IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c,M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het fort en begrensd aan de N.-zijde door eenc lijn vanaf het fort in de ware richting N .N.-W. en aan de Z.-zijde door het Noorderhoofd en eene lijn in de ware richting W. Z.-W. van het uiteinde daarvan. De N.-lijke grens van dezen sector zal op het fort worden aangege ven door een stel palen met rooden driehoek als topteeken. Op den dag. waarop gevuurd wordt, zal van het fort eenc roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord worden geplaatst op hel terrein van den Rijksvischafslag. Op 27 en zoo noodig ook op 28 September a.s. van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, eene roode vlag beN. en beZ. het zeegat tot op 3100 Meter van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Amersfoort, den 22. September 1910. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Politiek Overzicht Duitschers en Czechen. In den rassenslrijd, die in Oostenrijk reeds zooveel onheil heeft gesticht, is een licht puntje waar le nemen. Sints twee jaren kon de landdag van Bohemen niet werken; de Duitsche leden voerden obstructie als uiter ste redmiddel tegen de tirannie van de Cze- chischc meerderheid. In den tusschentijd zijn herhaaldelijk conferentiën gehouden tusschen vertegenwoordigers van de beide partijen, maar het resultaat was steeds nihil. Thans is het echter, in eene nieuwe conferentie die vexlcdcn Dinsdag werd gehouden le Praag in het oude gebouw van den landdag, onder leiding van den landmaarschalk en in tegen woordigheid van den stadhouder, gelukt lot overeenstemming le komen over een modus vivendi, die althans zal voorkomen, dat de landdag, wanneer hij in de volgende week weer bijeenkomt, terstond weer onverrichter zake mooi uiteen gaan. Voor de twee eerste zittingen van den landdag is dc agenda vast gesteld. In de eerste zitting zal eene com missie gekozen worden tot onderzoek van de door de regeering ontworpen belastingvoor stellen en eene tweede commissie, die de mede door dc regeering samengestelde na- ticnaal-politieke verzoeningsvoorstellen zal hebben te onderzoeken. De tweede zitting zal eenige weken later gehouden worden tot behandeling van de rapporten dezer commis sion; het eerst komen de verzoeningsvoor stellen aan de orde en daarna de belasting voorstellen. De Duitschers behouden dus dc gelegenheid om, wanneer de verzoenings voorstellen worden afgedaan op eene wijze, die hun niet naar den zin is, de obstructie tegen de belastingvoorstellen voort te zetten. Wal hiermede verkregen is, is feitelijk nog maar weinig. Men is 't er alleen nog maar over eens geworden, dat de verzoeningsvoor stellen, en daarmee de wenschen van de Duitsche minderheid, in den landdag ter sprake komen. Dat was tot dusver door de Czechisclie meerderheid geweigerd; zij wilde ever min weten van de verzoeningsvoorstel len der regeering als van eene prineipieele gcdachteiiwisseling over eene nieuwe rege ling van liet bestuur in Bohemen, want zij beschouwt het verlangen van de Duitschers naar eene nationale splitsing van hel bestuur als een inbreuk op de ondeelbaarheid van het koninkrijk Bohemen. Nu heeft de groote financieele nood, waaronder het land gebukt gaat, de Czechen genoopt een weinig water in hun wijn te doen; zij hebben er in toege stemd, dat de zaak in den landdag aan de orde wordt gesteld. Daarmee is over de zaak zelve nog niets beslist. Het moeiclijkste vraag stuk van Oostenrijk, de Duitsch-Czechische kwestie, is op weg om aan een zakelijke be handeling te worden onderworpen. Maar van de oplossing is men nog ver verwijderd. Dc Ncuc Freic Presse schreef aan den voor avond van de conferentie van verleden Dins dag: „Wat men thans in Bohemen ziet, is de krisis van het naakte meerdcrheidsrecht. Zelfs de radicaalste Czechen voelen, dat de bloolc hoofdelijke sterkte en het overwicht in de cijfers niet de eenige drijfveren kun nen zijn van de,politiek tusschen Duitschers en Czechen. Dat is een stap vooruit, en zelfs een groote stap vooruit op den weg, dien Oostenrijk door zijn noodlot moet gaan, tot dat het komt aan het noodzakelijke doel. „Of dit doel verder af of dichter bij is, wie zou dat met stelligheid zeggen? De conferen tiën kunnen weer worden afgebroken. Maar het gevoel is toch algemeen, dat dc stem ming van dc partijen zeer is veranderd. Er ligt iets in de lucht, iets wat zich niet zoo nauwkeurig laat omschrijven en over het oogenblik heen voor de toekomst de hoop wekt, dal de Czechen tot inzicht zullen ko men. Hoe groot was vroeger het lawaai over uiteenscheuren vhn het land, als de Duit schers den wensch uitdrukten, op hun ge bied door Duitsche ambtenaren bestuurd en door Duitsche rechters gevonnist te worden! Dit verzet is nu zachter geworden; van uit eenscheuren van het land wordt nog slechts uiterlijk, zonder innige overtuiging gespro ken. Dat is echter de kern van den gchcelen strijd. Wanneer hier de Czechen nibchten besluiten tot tegemoet komen, dan zou over de gansche rest van den nationalen strijd zeer spoedig worden doorgezet, dat men zich samen verdroeg en elkaar verstond. Wel is waar is de moeielijkheid van dc vraagstukken niet te onderschatten. Waar is ooit zulk een arbeid verricht als die, welke het noodlot aan onzen staat heeft opgelegd! Misschien nergens elders kent de moderne geschiede nis van Europa een voorbeeld van groote vclksstammen, die zich vreedzaam met el kaar verstaan, na in hetzelfde land in natio nalen strijd te hebben geleefd. De Engclschen zijn tot den huidigen dag niet met de Ieren klaar gekomen, ofschoon Ierland een eiland is. Russen en Polen, Polen en Ruthenen, Duitschers en Polen in Pruisen, Duitschers en Russen in Lijfland, negens is tot dusver de nationale vrede tusschen strijdende natio naliteiten gelukt. Wij in Oostenrijk zijn de padvinders bij dit moeielijkstc van alle vraagstukken, en ondanks allen nationalen twist is het theoretisch en praktisch door werken van het vraagstuk nergens zoo ver gevorderd als bij ons." Duitschland. Het eerste gedenkteeken van Keizer Wil helm II is te Keulen onthuld bij het leggen van den sluitsteen voor de nieuwe brug over den Rijn, die ter vervanging van de eene halve eeuw oude Dombrug is gebouwd. Het is een ruiterstandbeeld, dat den Keizer voor stelt in de parade-uniform van het lijfregi ment Garde du Corps. In het volgende jaar, wannneer de brug geheel voltooid is, zal het standbeeld van Keizer Friedrich door den Keizer zelf onthuld worden. Van de oude brug zijn overgenomen de standbeelden van Koning Friedrich, Wilhelm IV en Keizer Wil helm I, zoodat deze brug na hare voltooiing zal prijken met de standbeelden van vier IIo- henzolleravorsten. De behandeling van dc kwestie der goed keuring van de staatsbegrooting op den sociaal-democralischen partijdag, is onder heftige incidenten ton einde gebracht. Bij de stemming over hel door het partij bestuur voorgestelde ontwerp-besluit werd dit met groote meerderheid aangenomen. Eerst werd het gedeelte, dat eene be vestiging inhield van dc besluiten van Dres den, Lübcck en Neurenberg, met 2(56 tegen 106 stemmen aangenomen. Het gedeelte, dat eenc afkeuring uitsprak over het vergrijp tegen de discipline, waaraan de Badische af gevaardigden zich hadden schuldig gemaakt, werd met 301 tegen 71 stemmen aangenomen, waarna de gehecle resolutie met 289 tegen 80 stemmen werd goedgekeurd. Daarna echter ontbrandde dc strijd op nieuw en in veel heftiger vorm. De woord voerder van de minderheid, de Badische af gevaardigde Frank, had in zijne slotrede ge zegd, dat hij en zijne vrienden zich moesten voorbehouden hoe zij stelling zouden nemen tegenover het kabinet van den partijdag. Hier in vonden de radicalen aanleiding om het door hen op aandrang van het partijbestuur ingetrokken krassere voorstel op nieuw in te dienen; zij verlangden van de vergadering dc uitspraak, dat wanneer het nogmaals mocht voorkomen, dat men zich niet stoorde aan het besluit van den partijdag, de bepaling van art. 23 van het organieke statuut omtrent de uitsluiting van leden uit de partij in toe passing zou worden gebracht. Tegen den raad van den voorzitter in, werd door de meer derheid dc dadelijke behandeling van dit voorstel doorgedreven. Daarop verklaarden de Zuid-Duitsche leden, dat zij aan dc be handeling van dit voorstel geen deel zouden nemen, en verlieten de zaal. Voordat tot de stemming werd overgegaan, die hoofdelijk geschiedde om vast te stellen welke leden de vergadering hadden verlaten, werd nog in groote opgewondenheid gedebatteerd; een der vrouwelijke leden viel flauw en werd weggedragen. Het was middernacht, toen de uitslag van de stemming bekend werd ge maakt. Hel voorstel werd aangenomen, zoo dal de radicalen hun zin hebben doorgedre ven, maar omstreeks 100 gedelegeerden had den dc zaal verlaten cn van hen, die waren gebleven, stemden 64 tegen. Frankrijk. De ondersecretaris van schoone kunsten heeft eene commissie van archaelologen en juristen opgedragen een wetsontwerp uit te werken, dat den uitvoer van praehistorische vondsten op Fransch grondgebied onmogelijk zal maken. Verschillende grotten in het de partement Dordognc, waar veel van derge lijke vondsten gedaan zijn zullen tot histo rische monumenten verklaard worden en als zoodanig aan den staat komen. Deze maatre gelen zijn in hoofdzaak tegen een Zwitser gericht, die voor rekening van Duitsche mu sea op groote schaal uitgravingen doet. De buitensporigheden, die in den laalstcn tijd door stakende werklieden, behoorende tot de georganiseerden, bedreven werden te gen arbeiders, die ondanks het wachtwoord om te staken aan 't werk bleven, hebben eenige vonnissen uitgelokt, die eene waar schuwing bevatten, dal de overheid tegen dergelijke daden geenszins machteloos is. Een „vossenjager" is tot 13 maanden gevangenis straf veroordeeld wegens het toebrengen van slagen cn wonden en belemmering van de vrijheid van werken. Twee personen, die zich hadden te verantwoorden wegens het dragen van verboden wapenen, zijn veroor deeld respectievelijk tot 6 en 4 maanden. Verder is het O. M. in hooger beroep geko men van 26 vonnissen, door de rechtbank sedert 7 September j.l. gewezen, omdat de opgelegde straffen te licht worden geacht. Zweden. J>tockholm,2 2Sept. Bij de thans ge- eindigde verkiezingen voor een vijfde deel der Eerste Kamer (in het geheel 33 manda ten) werden 11 zetels gewonnen door de lin kerzijde eu drie door de socialisten. Oostenrijk. Het bezoek van den Duitschen Keizer te Weenen had ditmaal volstrekt geen politieke strekking, want de bedoeling was alleen Kei zer Frans Jozef nog eens persoonlijk geluk te wenschen met het volbrengen van zijn tachtigste levensjaar, maar het heeft toch eene zekere politieke beteekenis gekregen, door eene gevoelvolle rede, die Keizer Wilhelm in het raadhuis te Weenen heeft gehouden. Het bezoek aan het raadhuis gold de bezich tiging van de schilderij, waarop door den schilder Matsch de huldiging is afgebeeld, die dc Duitsche bondsvorsten Keizer Frans Jozef bij zijn 60-jarig regeeringsjubileum hebben gebracht. Keizer Wilhelm knoopte aan zijn dank voor de sympathie, die hem in Weenen werd bewezen, eene herinnering vast aan den steun, die het Duitsche rijk als bondgenoot aan Oostenrijk-Hongarije had verleend, en besloot met eene warme hulde aan Keizer Frans Jozef, tot wien hij als zijn vaderlijke vriend iu eerbied opzag als het symbool der verpersoonlijkte zelfverloochening en plichts betrachting. Dat zijn woorden, die in Wee nen met groote sympathie zijn vernomen; zij hebben groote geestdrift verwekt en zul len zeker ook nawerken. Het Neue Wiener Abendblatt schrijft, dat de woorden, die Keizer Wilhelm Ln het raadhuis te Weenen heeft besproken, hem de harten van alle Weeners zouden verove ren, als hij ze niet reeds bezat. De Neue Freie Presse schrijftDe rede van den Duit schen Keizer heeft een geheel nieuw verbond gesloten, namelijk een persoonlijk verbond tusschen den Duitschen Keizer en de Wee ners, want in de rede van den Duitschen Keizer hebben de burgers van Weenen hunne eigen stemming terug gevonden. Keizer Wil helm heeft het verstaan een toon aan te slaan, die aan het Oostenrijksche gevoel het best beantwoordt. Keizer Wilhelm heeft de groote verdienste, het Duitsch-Oostenrijk- sche bondgenootschap door zijne rede nog populairder te hebben gemaakt. Hij heeft ge sproken als een, die de Weeners verstaat; de burgerij van Weenen zal steeds aan de rede van Keizer Wilhelm denken en met de grootste vreugde er mee instemmen. Eergisterenavond om 9.20 is Keizer Wil helm uit Weenen vertrokken om zich te be geven naar Sigmaringen. Weenen, 22 Sept. De delegatiën zijn bijeengeroepen tegen 12 October. Weenen, 22 September. De Bo- heemsche landdag is bijeengeroepen tegen 30 September. Over den afloop van de confeerntie te Praag, die ten doel had den Boheemschen landdag weder tot werken bekwaam te ma ken, wordt aan dc Köln. Zeilung uit Weenen geschreven, dat het tot stand ko men van een wapenstilstand tusschen Cre- zciren Duitschers reeds bij de eerste bespre kingen heeft gewerkt als eene groote ver- rarsing. Men had zich zoo aan het pessimisme gewend, dat men zulk een resultaat niet durf de hopen. Het gebeurde is des te opmerke lijker, omdat de Czechen zich in alle eischen van de Duitschers hebben geschikt. Zij schij nen dus, misschien onder den indruk van het feit,'dat de beide groepen der leden van het groot grondbezit, van wie de feoda- len tot dusver met hen door dik en dun gin gen, maar in ieder geval ook tengevolge van den door de Duitsche obstructie in den land dag teweeg gcbrachtcn financiëelcn nood, die zeer zwaar wordt gevoeld, te hebben be sloten aan het rechtmatige verlangen van de Duitschers naar beschenning van hunne na tionaliteit eindelijk toe te geven. Intusschen zal men goed doen af te wachten of niet toch de radicalen onder hen weer de boven hand krijgen en, gelijk reeds zoo dikwijls, weer een domper zetten op den wensch naar den vrede. Eerst hunne houding in de com missie tot onderzoek van de nationaal-politie- 51 Deo* RUDOLF HERZOG. In groote, scherpe trekken legde Twersten haar den toestand bloot. Hij sprak alleen tot haar, en zij begreep dc beteekenis van elk woord en schakelde de beteekenis van het een aan die van hel ander. Het vuur waar mede hij sprak, deelde zich aan haar mede. Zij gevoelde zich gevleid, dat hij met haar sprak als tot een zaakkundige en liet zich ge heel door hem meeslepen. „Dat is werkelijk de blootlegging van een plan van een koopman-strateeg," zeide zij, diep ademhalend. „Er ontbreekt geen enke le schakel in de keten." „Dus jij bent er ook voor gewonnen?" vroeg Bramberg. „En jij raadt mij ook aan mee te doen?" „Hier is geen raad noodig," was haar eenig antwoord. „Nu dan," Theodoor Bramberg legde zijn servet neer „c o u t e que c o ti t e, ik ben van de partij." Dc lieeren gaven elkander de hand en lan gen tijd heerschte er een diepe stilte. Eindelijk zei Bramberg lachend: „Nu moet je me toch nog één ding zeggen, Twersten, waarom doe je de zaak niet in alle stilte op je eigen houtje? Waarom wil je mij ook la ten verdienen?" Zij waren opgestaan en stonden nu tegen over elkander. „Omdat," antwoordde Twersten eenvoudig, „ik 't emu eens op heb gezet, je een vorste lijk geschenk te geven." „Dat is komiek, en ik heb jou nog nooit iets geschenken." „Neen," antwoordde Twersten, en er lag iets eigenaardigs in den klank van zijn stem, „jij niet." Ingeborg Bramberg wendde het hoofd naar hem toe. Zij was zeer bleek geworden, maar met haar oogen dankte zij den man, die niet geleerd had schuldenaar te zijn. HOOFDSTUK XI. •De Spaansche commissarissen waren aan gekomen. Met geheimhouding van hun zen ding bezochten zij de werf van K. R. Twers ten, onder het voor de hand liggende voor wendsel dc vorderingen na te gaan in den bouw van den op stapel staanden kruiser. Ver scheidene dagen reeds waren de vreemde gasten op de werf geweest en onder Twers- ten's leiding hadden zij, als belangstellende bezoekers, de gehecle inrichting en voorna melijk de nieuw gebouwde sehepen „Inge borg" en „Theodoor Bramberg" nauwkeurig in oogenschouw genomen. Op het particulier kantoor van. Twersten werden des morgens en des avonds langdu rige besprekingen gehouden, waarbij de ree- dcr Bramberg als medebelanghebbende be trokken werd. Dc prijzen, door Twersten gesteld, werden eindelijk goedgekeurd en de vrachtlading vastgesteld volgens monsters, welke door Bramberg werden voorgelegd. Nu ontspon zich de strijd over dc voor waarden van betaling en assurantie. Met dc hoofdigheid, van hun nationaliteit eigen, verdedigden de Spanjaarden hun standpunt, dat de geladen goederen eerst bij aflevering in een nog aan te wijzen Cubaansche haven als hun eigendom zouden worden beschouwd, terwijl zij de schepen als zoodanig zouden beschouwen zoodra zij zee hadden gekozen. Een dergelijke splitsing van de zaak wilde Twersten echter niet toegeven. Hij verlang de, dat schip en lading als één geheel zou den worden beschouwd. „Het een is voor u even gewichtig als het andere. Gij hebt groote behoefte aan sche pen, maar op het eiland heerscht ook be hoefte aan levensmiddelen zooals nog nooit is voorgekomen bij vroegere opstanden, ter wijl het uw soldalen ontbreekt aan de nood zakelijkste benoodigdheden om te kunnen uitrukken. Het is dus zoowel uw belang als het mijne en dat van den heer Bramberg, als wij de onderhandelingen zoo spoedig moge lijk en verder zonder clausules kunnen af doen. Wiet weet hoe lang men bovendien onze schepen nog zal laten passeeren. Dat zal ten slotte alleen afhangen aan onze vlag en van de omzichtigheid van onze scheepska piteins." Het stuitte den Spanjaarden echter tegen de borst, zich aan de voorwaarden van par ticuliere firma's op genade of ongenade over te geven cn hardnekkig hieven zij aan hun voorstellen vasthouden. Het bleek niet zoo gemakkelijk, zooals Bramberg zich reeds spoedig gewend had de zaak te bezien, de onderneming ten uitvoer te brengen volgens het plan, dat Twersten beweerd had alleen aannemelijk te zijn. De rceder zat met een mismoedig gezicht bij de besprekingen en verkeerde aanhoudend in vrees, dat hel voordeel erg beknibbeld zou zou worden. „Zet dien ongegronden angst toch van je af," zeide Twersten, toen hij eens onverbloemd zijn mceniug had geuit. „De gehecle aan gelegenheid berust in mijn hand, en mijn hand is niet zoo gemakkelijk te verzetten." Nog twee dagen lang bleven de onderhan delingen op dit punt staan. Toen had een gebeurtenis plaats, die de schaal deed over slaan ten gunste van Twersten's eischen. Spanje en Amerika wisselden beleefdhe den tegenover elkander om hun ware plan nen te verbergen. In Januari was het Ame- rikaansche pantserschip „Maine" als gast in de haven van Havana verschenen, en nu was het Spaansche pantserschip „Viscaya" op reis naar New-York om dat bezoek te be antwoorden. Toen bracht de telegraaf plot seling het onrustbarende bericht, dat in den avond van 15 Februari de „Maine" in de ha ven van Havana door een ontploffing was vernield en dat daarbij 260 Amerikaansche zeelieden cn soldaten den dood hadden ge vonden. Een kreet van woede steeg in Ame rika op cn, zonder verder nadenken, be schuldigde de Amerikaansche pers openlijk de Spaansche regeering de schuld van het ongeval te hebben. R e m ember the Maine! schalde het door de Vereenigde Staten. En dat was dt stom van den oorlog. De Spaansche commissarissen lieten zich dc volgende dagen niet op dc werf zien. Eindelijk echter kwamen zij terug en lieten zich dc contracten voorleggen 0111 deze te teekencn. Er werd thans nauwelijks een woord over gewisseld. Twersten was mees ter van den toestand. „De helft van de som betaalbaar bij het overgeven van de cognossementen. Dc an dere helft bij het uitzeilen der schepen," dic teerde hij. Daarop werden dc contracten definitief geleckend, waarop dc onderhande laars weer naar hun land vertrokken. Twersten bleef nagenoeg den gchcelen dag op de werf en gebruikte dikwijls de maaltij den op zijn kantoor. Hij reed nu niet meer naar het kantoor van Bramberg. Nu kwam deze bij hem en gaf hem volledige inzage van de door hem gesloten koopcontracten. De groote inkoopen, die Bramberg voor eigen rekening deed, wekten groot opzien op de Beurs, maar het geheim werd goed bewaard en dc verschillende aankoopen waren afge sloten, voordat er een belangrijke verhoo ging der prijzen kon ontstaan. Nog voor het einde van Maart berichtte de hoofdingenieur Feldermann, dat de schepen gereed waren om te worden geladen. Zij werden nu langs de magazijnen van Bram berg verhaald, waarna men begon met het stuwen van de lading. Een cijfertelegram uit Madrid noemde Santiago de Cuba als haven van bestemming. Daarop kwam een brief van Angéle, dat zij lijdende was aan koortsen en erg naar haar zoon verlangde. De brief was in zulk een zenuwachtige stemming geschreven, dat Twersten dadelijk een kabeltelegram zond om naar haar toestand te vragen. liet telegrafisch antwoord luidde niet guns tig en het verzoek om haar zoon te laten overkomen werd herhaald. Wordt vtrvolyd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1