W°. 119. 9de Jaargang;. Dinsdag 27 September 1910. BU ITEN LAN D. FEUILLETON. H.A.EZEA. TEN. DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: PRUS DER ADVERTENTIËN: Afzonderlijke nummer 0.05. Dv.-j Cou:an verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen Advertentiënnededeelingen enz.gelieve men véór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Dienstaanbiedingen en aanvragen 95 eenti big' vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedryf bestaan zeer voordeelioe bepalingen tft het herhaald adverteeren in dit Blad, bfl abonnement. £qu circulairebevattende de voorwaarden, wefdt ep aanvnBg toegezonden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intereomm. Telephoonnummsr 66. A.an hendie met 1 October a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand September nog zullen verschijnenkos teloos toegezonden. Kennisgevingen. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort; Gelet op dc artt. 73 en 7-1 der Militiewet 1901 en art. 46 van het Koninklijk besluit van den 2. Decem ber 1901, Stbld. 230; Gezien dc kennisgeving van den heer Kolonel, Militie-Commissaris in dc provincie Utrecht van den 15den September 1910; Doen te weten, dat de zitting van den Militieraad voor deze gemeente op Maandag, den 10. October 1910, des voormiddags te 10 uren, in het openbaar wordt gehouden in de zaal, genaamd „Groot Kunst liefde' van het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen aan de Mariaplaats te Utrecht, in te gaan tegenover de Botermarkt, en bestemd is tot het doen van uitspraak: omtrent de lotelingcn die rede nen van vrijstelling hebben ingediend, de lotelingcn die van den dienst uilgesloten of daarbij voorloopig niet toegelaten worden, en alle overige lotelingcn, behoorende tot de lichting vau hel jaar 1911. En brengen tevens ter kennis van de belangheb benden, dat de tijd en plaats der zitting aan eiken lotcling zal worden bekend gemaakt door middel van een aan zijne woning of aan die van zijnen vader of voogd te bezorgen biljet, alhoewel het niet-ontvangen van zoodanig biljet, niet ontheft van de verplichting tol het verschijnen voor den Militie raad, of tol hel indienen van de tot slaving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken; zullende de lotcling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid, gebreken of gemis van dc gevorderde lengte, voor den Militieraad moeten ver schijnen op het hierboven vermelde tijdstip. Amersfoort, den 26. September 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STENFERT KROESE. WUIJTIERS. Politiek Overzicht Het rijksland Elzas- Lotharinejen. liet voorbereidende werk om het rijkstand Elzas-Lolharingen met eene grondwet te be giftigen, maakt goede vorderingen. De Strass burger Post bericht, dat het voorloopig ont werp van deze grondwet gereed is en binnen kort om advies naar het Pruisische ministe rie zal worden gezonden. Men verwacht niet, dat hel daar ernstige bezwaren zal ontmoe ten. Daarna zullen de andere bondsstaten in de gelegenheid gesteld worden hun oordeel over het ontwerp te zeggen. "Wanneer dit is geschied en het ontwerp, op grond daarvan, zijn definitieven vorm zal hebben verkregen, zal hel vatbaar zijn om ter beslissing aan den rijksdag en den bondsraad te worden voor gelegd. Er is dus uitzicht, dat eerlang de tegen woordige staatsregeling van het rijksland, die in menig opzicht nog de herinnering bewaart aan den tijd, toen het aan Frankrijk ontno men werd en overging in Duitsch bezit, ver vangen zal worden door eene andere, die meer rekening houdt met de verandering, die sedert in de omstandigheden is gekomen. In andere opzichten spelen- die herinneringen inlusschen nog steeds ecic groote rol. Een opmerkelijk getuigenis daarvan heeft de eerste overheidspersoon in het rijksland, de stadhouder graaf "Wedel, geleverd in eene rede, die bij te Lörchingen gehouden heeft bij dc opening van een verplegingsgestichl. Hij heeft die gelegenheid te baat genomen om eene ernstige vermaning te richten tot de bewoners van het rijksland, dat zij alle neigingen en pogingen, die dc vreedzalne ontwikkeling storen, moeten afwijzen. Nadat hij den wensch had uitgedrukt, dat de ge meenschappelijke arbeid zich niet enkel zou bepalen tol het gebied der naastenliefde, maar zich steeds meer zou doen gelden op het groote gebied der gezamenlijke belangen van het vaderland, ging hij aldus voort: „Tot mijn groot leedwezen hebben zich in den loop van den laatslen tijd misverstanden en contrasten geopenbaard, die reeds op zich zelf in staat zijn den vrede en de rustige ontwikkeling van het land in gevaar te bren gen, maar die, als zij verergeren, onfeilbaar ernstige nadoelen voor het land na zich moe ten sloepen. Laat ons in den ernstigen en verslandigen arbeid voor het welzijn van het land en de belangen van hel rijk datgene zoeken wat vereent; dan zal ook het sommige deelei der bevolking heden nog scheidende in den loop der jaren van zelf verdwijnen. Geen verstandig mensch denkt er aan, den hier geborenen te onlroovcn wat zij van rechtswege bezitten, hen te belemmeren in het bewaren van hunne herinneringen of in hel eeren van hunne dooden, mits intusschen deze eeredienst, als ik dat woord zoo mag gebruiken, zich houdt binnen de perken, die hem door zijn aard, maar vooral door dc stelling van het land, als lid van het Duitschc rijk, gelrokken zijn. Want waar deze eere dienst zich uiterlijk vertoont in demonstra tieve vormen, geschikt om beroering te ver wekken, waar hij in de velgen van het rad der historische ontwikkeling tracht in te grijpen, daar vergrijpt hij zich, door het be gripsvermogen van, het volk te verwarren, aan de levende belangen van het land en van het rijk. En de regeering zal slechts haar plicht vervullen, wanneer zij tegen een der gelijk streven, waar het zich ook vertoont, met onbuigzame energie optreedt." In den verderen loop van zijne rede ver klaarde de stadhouder, dat men zich be zondigde aan het jonge geslacht, wanneer hel op vele plaatsen, door eene opvoeding in den geest van een politiek verleden, dat het niet heeft gekend, werd doortrokken met gevoe lens waaronder eens zijne vaders en grootva ders smartelijk leden. Men bezondigt zich aan het eigen geboorteland, wanneer men hier en daar de wonden, die het eens werden ge slagen, in plaats van te helpen ze te gene zen, kunstmatig tracht open te houden. „Wie de historische feilen negeert of er tcg. i in werkt', die jaagt een onbereikbaar droombeeld na en bevordert niet het welzijn van zijn vaderland, welks lot voor goed door onaantastbare verdragen is bepaald. Slechts hij, die den blik naar voren richt, heeft eene toekomst. Laat ons allen, zoowel hier gebo renen als van elders gekomenen, onder we- derkeerige eerbiediging van de bijzondere raseigenaardigheden in gemeenschappelijkcn arbeid de welvaart van het land en het rijk bevorderen, door gelijktijdig ophitsende, dc vreedzame ontwikkeling storende bemoeiin gen ernstig en zakelijk terug te wijzen. Stelt u, mijne hceren die hier geboren en getogen zijl, op den bodem van de gegeven nationale toestanden, want op dezen bodem alleen kan de verzoening van nog aanwezige contrasten gaandeweg voltrokken worden. Op hem al leen gedijt de gezonde vooruitgang en de- binnenlandsche vrede. Op hem alleen kan eens het door u gewenschte einddoel bereikt worden." Düitschlaad. De terugroeping van vorst Radolin als ge zant van het Duitsche Rijk te Parijs is in den Reichsanzeiger bekend gemaakt. Hij is „op verzoek" op pensioen gesteld met toekenning van de brillanten bij het kruis van den Iio- henzollcrnsche huisorde. President Fallières heeft den scheidenden gezant als aandenken een tafelopzet van Sèvres-porsclein gezon den, dal jachttooneelen voorstelt en van eene opdracht is voorzien. Zoo is de biltere pil verguld voor vorst Radolm, die op het afscheidsfeest, dat de Duitschc kolonie te Parijs ter zijner eere heeft gegeven, openlijk heeft verklaard, dat de terugroeping van den Parijschen post voor hem als eene verras sing gekomen was en hem des te smartelij ker had getroffen, omdat hij zich voelde in het volle bezit van zijne krachten en volle dig bekwaam om Keizer en rijk verder te dienen gelijk tot dusver. - -v V--eisJ Norderney, 26 Sept. De oud-rijks kanselier vorst Biilow, is op zijn gewonen wandelrit in de duinen met zijn paard ge vallen, waarbij zijn linkerschouder werd ge- kneus'd. Hij zal waarschijnlijk binnen eenige dagen weder geheel hersteld zijn. Frankrijk. Op een feestmaal, dat te Quibéron gegeven werd tot besluit van de vlootmanoeuvres, heeft minister-president Briand verklaard, dat de Fransche vloot het vertrouwen van het land waardig is en alle offers verdient, die men misschien zal moeten brengen om haar in staat te stellen hare verheven en edele taak ten volle te vervullen. De regeering, wie de zorg voor de nationale verdediging boven alles gaat, zal zonder zwakheid haar plic.i. weten te vervullen. OostenriJkjHongarlje. In de aanstaande zitting van de delegation zal de commandant der marine het viool- plan voor de eerste tien jaren ontwikkelen; voor de kosten van het eerste jaar zal echter eerst in dc daarop volgende zitting een voor stel worden ingediend. Graaf Aehrenlhal zal een Roodboek over leggen met stukkeu over de crisis in verband met de inlijving van Bosnië. Rutland. Het besluit van den landdag van Finland, dat zijne houding bepaalt tegenover de wets ontwerpen tot russificeering, waarover zijn advies werd gevraagd, is genomen in over eenstemming met de meening van den voor zitter Swintufwud, dat de rijkswet tot rege ling van de verhouding tusschen Rusland en Finland op onwettige wijze tot stand is ge komen en dal de landdag geen aanleiding hecl'l om zich bezig te houden met voor stellen, die van die wet een uitvloeisel zijn. Een compromis-voorstel van de Oud-Finnen om in een adres aan den Czaar het stand punt. van den landdag uitvoerig uiteen te zetten, werd verworpen. Servië. Dc zaak met prins George werd voorloopig zoodanig bijgelegd, dat hem een langdurig verlof wegens ziekte is toegestaan, dat hij in Belgrado en aan de Riviera zal doorbrengen. Turkije. Rculer's bureau te Londen meent over de zaak van de Turksche leening het volgende te welen: Sir Ernest Cassel, wiens meedingen zich geheel met die van de Engelsche regee ring dekken, is niet van zins de leening op de Londensche markt te plaatsen. Eene op lossing van de moeielijkheden is vóór 1 Oc tober onmogelijk, omdat eerst op dien dag de overeenkomst tusschen het Crédit Mobiüer en Turkije afloopt. In bcurskringen gelooft men, dat dc Turksche ministerraad gaarne de goede diensten van de Banque Otlomane wil gebruiken, indien het mogelijk ware dat overeen te brengen met dc gezindheid van Djavid Bey tegenover die instelling. Volgens de Petit Parisien zal Sir Ernest Cassel, die gisteren in Parijs is aangekomen, door minister Pichon ontvangen worden, maar zal hij in geen geval de rol van een be middelaar tusschen Frankrijk en Turkije spe len en in de plaats van de diplomatie kun nen treden. De Köln. Ztg. zegt van dc Banque Otto- mane, dat zij in hare pogingen om in plaats van de tegenwoordige internationale con trole door de gedelegeerden van de Dette Publiquc eene uitsluitend Fransche of Fransch-Engelsche voogdij over het geheele financieele beheer van den Turkschen staat te stellen, den boog heeft overspannen. Als voorwaarde voor de leening heeft zij niet meer en niet minder verlangd dan de con trole over alle staatsinkomsten en staatsuit gaven met inbegrip van het recht, de dekking van de behoeften van den Turkschen staat te verhinderen, zoodat deze haar naar hare eigen opvatting ongerechtvaardigd voorko men, d. w. z. haar om welke redenen dan ook niet passen. Het is niet te bevroeden, welk belang de Engelsche regeering bepaalt, de cischen van dc Banque Otlomane daar door te ondersteunen, dat zij Sir Ernest Cassel weerhoudt zijne bank in Konstantino- pel tegenover het daar aanwezige Fransche financieele instituut te versterken. In ieder geval kunnen slechts politieke redenen er den doorslag voor gegeven hebben, dat zij de financieele particuliere belangen van een Engelsch burger achter de politieke aanspra ken van Frankrijk heeft teruggesteld. Welke de contraprestatiën van Frankrijk voor dezen liefdedienst zijn, is nog onbekend; de weder dienst zal zich hierin doen voelen, dat Frankrijk in het oosten met zijne financieele middelen zich overal en nadrukkelijk, hetzij dit aan zijne eigen belangen beantwoordt of niet, aan de Duitsche belangen en onderne mingen in den weg stelt. De invrijheidstelling van dc 21 leden van de nationale vergadering van het oecume nische patriarchaat, die onlangs in hechtenis werden genomen toen de vergadering wilde gaan beraadslagen over de toepassing van de onlangs aangenomen wet tot regeling van het recht van bezit van de betwiste kerken in Macedonië, is geschied op last van den rechter. Zij zijn tegen borgtocht vrijgelaten. S a 1 o n i k i, 2 7 Sept. Uit Mitrovitza wordt bericht, dat een gevecht heeft plaats gehad tusschen Turksche soldaten en eene Servische bende, waarschijnlijk smokkelaars. Vier Serven werden gedood. Bij Elassova heeft een gevecht plaats gehad tusschen Turken en eene Grieksche bende; twee Grieken werden gedood, een gewond. Griekenland. Uit Athene wordt aan de Vossische Ztg. bericht, dat het onderzoek van dc geloofs brieven der in de nationale vergadering ge kozen leden tot het midden van deze week zal duren. Van bijzonder belang is de vraag of de verkiezing van de uit Kreta afkomstige leden Kondoeros, Michelidakis en Papamas- torakis al dan niet zal worden goedgekeurd. De Porte heeft ondubbelzinnig te verstaan gegeven, dat als de vergadering dtfze ver kiezingen niet officieel ongeldig verklaart, zij met nadruk zal optreden om hare souverei- niteitsrechten te doen eerbiedigen. Sommige leden van de met het onderzoek der geloofs brieven belaste commissie zijn van meening, dal, daar de Kretensische afgevaardigden voordat de zittingen van dc Kamer begon nen, officieel van het mandaat hebben afge zien, er voor de commissie geen aanleiding meer bestaat zich mét deze kwestie verder bezig te houden of haar in de openbare zit ting te brengen. Daarentegen beweren ande ren, dat de Kamer moet beslissen over de toelating of niet-toelating van deze leden. Minister-president Dragoemis heeft dringend de ongeldigverklaring aanbevolen, omdat de Kretensers niet dc hoedanigheid van Griek sche burger bezitten. Tusschen de partijleiders zijn onderhande lingen gaande, die ten doel hebben de indie ning bij de Kamers van een voorstel tot we deropneming van de Grieksche prinsen in het leger. De Skrip bericht, dat de bemanning van het oorlogsschip Psaro met eene muiterij dreigt, omdat de commandant weigert hare wenschen over te brengen aan het depar tement van marine. Alle uit het buitenland beroepen professo ren tot bezetting van de door het aan de vrc egere titularissen gegeven ontslag vrijge komen leerstoelen aan de universiteit te Athene, hebben zonder uitzondering bedankt. Japan. De Ilotsji Shimboes heeft, zooals reeds werd medegedeeld, bericht, dat een aantal Japanners gevangen genomen zijn, die wor den beschuldigd van deelneming aan eene samenzwering tegen het leven van den Kei zer van Japan. Het proces zal in geheime zit ting gevoerd worden voor een bijzonder ge rechtshof. Dit is de eerste maal in Japan, dat eene samenzwering tegen het leven van den Keizer is ontdekt. Dc aanslag op den Keizer zou gepleegd worden bij het bezoek aan de militaire school, die buiten Tokio gelegen is. Het feit, dat eenigen van de werkzaamste geesten van de socialistische beweging zich thans in de gevangenis bevinden, maakt de mededeelingen van de Hotsji Sjimboes eenigs- zins geloofwaardig. Vereen igde Staten. Saratoga, 26 Sept. In verband met het bijeenkomen van de republikeinsche staatsconventie voor de benoeming van staatsambtenaren, de gouverneur daaronder begrepen, werd Roosevelt aan het station op gewacht door eene groote menigte van zijne aanhangers, die hem geleidden naar zijn ho tel. llij hield eene parade over zijn aanhang; er heerschte groote geestdrift onder de me nigte. In een interview verklaarde Roose velt, dat hij morgen de oude garde volledig zou verslaan. 54 BOOR RUDOLF HERZOG. Plotseling scheen de oude Yanheil iels te hooren en knikte hij tegen de anderen. „Daar komen ze! Dal is de stem van onzen Frits! En die anderedat is kapitein Jes- sen." De deur ging open en inderdaad kwamen dc beide genoemde mannen de kamer bin nen. „Hier breng ik u den grooten zceroover!" riep Frits, terwijl hij met zijn hoed zwaaide. „Ik kreeg hem juist te pakken, toen hij met de begeerte om te plunderen de haven bin nenzeilde. Al de jongvrouwen van St. Pauh stonden met palmtakken te zwaaien op het bolwerk." „Sleep hem voor den lioogcn raad, Frits! Wij zullen hem in verhoor nemen." „Dag meneer Yanheil! Als die jongen in Hamburg is, ben ik mijn leven niet zeker. Ik had nauwelijks tijd om de huldiging in ontvangst te nemen, of de jongen had mij reeds bij de vodden. Hij sleepte mij toen hierheen zooals ik ben." Hij groette de dames met een hoffelijke bui ging en drukte haar dc hand zoo zacht hij dat kon. Op de hand van Robert Twersten, die hij des te harder drukte, haalde llfj dat wel in. »,Ga'zitten," zclde Yanheil, op een stoel wij zende. ,,'t Zal toch wel Maandag worden, voordat je op het kantoor komt." „Ik heb in het voorbijgaan voor juffrouw Marga mijn mooiste buiging gemaakt en haai de vrachtbrieven gegeven. Een flinke meid, Vanheil! Ze groeit ons heelemaal boven 't hoofd." „Daar heb ik niets tegen, Jessen. Ik zit hier boven, beha gelijk en wel." „Nu, dat kan ik ine best begrijpen. In zulk aangenaam gezelschap zou ik 't ook wel willen uithouden!" Met een genoegelijk gezicht keek hij rond. „En de „Waldemar Attcrdag", Jessen? Is het schip even ree als zijn kapitein?" „In orde, hoor, meneer Yenhcil. Als dc „Waldermar" op reis naar Hamburg is, be gint hij al te snuiven van pleizier zoodra hij in Cuxhaven aankomt." Robert Twersten had zijn vriend terzijde genomen. „Frits," zeide hij, „wat doet 't me 'n ge noegen, dat je je woord hebt gehouden. Ik wensch je van harte geluk; nu kun je zeg gen, dat je op je zelf kunt staan." „Malligheid, Robert, ik moet nu een hoo- gen hoed opzetten, en met mijn vrij en vroo- lijk leven is 't eenvoudig uil." „"Waarmee denk je nu te beginnen, Frits?" „Als ik een geschikt schip kan vinden, zou ik wel de een of andore reis willen maken! 't Liefst om de wereld!" „En ik ben hier gekomen om van jelui allen afscheid te nemen, Frits. Vanavond om ne gen uur zeil ik uit. Naar Amerika." Frits Yanheil keek hem vragend aan. „Wat zeg je? Zeil jij vanavond uit? Is dat zoo plotseling opgekomen? En naar Ameri ka? Nu, dat woord is een rekbaar begrip." „Daar is nog een klein geheim aan ver bonden, dat niet het mijne is," zeide Robert Twersten. ,,'t Deed mij dan ook genoegen, dat je vader er niet op doorging." Frits Vanheil bleef hem onderzoekend aan zien. „Je geheimen hebben in ons huis niets te vreezen. Wij zijn geen babbelaars en weten heel goed welk kwaad er dikwerf aan zaken gedaan kan worden door het verspreiden van praatjes." Daarop vroeg hij lachend„IIoc heet de boot, waarmee je gaat? Nu, doe maar geen moeite. Vanavond gaat er geen boot naar Ncw-Yorlc." ,,'t Hoeft ook New-York niet te zijn." „Dat is zoo. Amerika beslaat uit Noord-, Midden- en Zuid-Amcrika. Maar om over iets anders te spreken, weet je, dat vanavond de „Ingeborg" en de „Theodoor Bramberg" naar zee gaan?" „Hoeweet jij dat?" vroeg Robert Twersten verbaasd. „Nu, niet uit de krant, dat is zeker 1 Ik ben er met een zeibootje langs gevaren. Om vier uur werden de luiken gesloten. Zc wa ren bezig met stoom opstoken, 't Zijn flinke schepen, dat is zeker! Zij doen de werf K. R. Twersten alle eer aan. Een goede recla me in het buitenland!" „Ja, ze zullen wel niet op dc Elbe gaan va ren." „Dal heb ik óók bij mijzelf gezegd. Naar Dresden gaan alleen maar appelschuiten. En dan zullen die twee schepen van Bram- bergnou, wat zeg jij?" „Wat zou ik daar van weten?" „Ik heb zoo'n idee, dat jij met ze meegaat, Robert!" „Ik? ,,'t Zijn de eenige schepen in de haven, die vanavond onder stoom gaan. Als je dus niet met een motorboot naar Amerika wilt, zul je je moeten vergenoegen met een van de twee schepen van Bramberg. Je ziet, dat hel raadsel niet moeilijk is, Robert." „Zwijg er over, alsjeblieft." „Aan Marga en mij kun je 't wel zeggen. M'n woord van eer, Robert, dat niemand iets van ons zal hooren vóór jij 't zelf vertelt. Ik heb zoo'n idee, dat je reislust even groot is als de mijne. En jij gaal nunaar je mama. Waar zou je ook anders heen wil len In zijn oogen en stem lag hel groote ver langen, ook die reis te mogen doen. „Nu, jou vertrouw ik," hernam Robert Twersten, „en Marga vertrouw ik ook. 't Doet me nu pleizier, dat je goed geraden hebt. Je hebt me je woord gegeven, Frits, om er niets van te vertellen. Ja, ik ga met de „Ingeborg" naar Santiago. Zal ik je groe ten doen aan mama?" Frits Vanheil drukte de hand van zijn vriend met opgewondenheid. „Dat ik dAt eerst nu moet hooren," riep hij spijtig uit. „Natuurlijk moet je mijn groeten doen. Denk je, dat ik mijn belofte heb vergeten? Alle duivels, wat brengt dat nieuws me in dc war! Wat zit Marga toch? 't Is toch al lang zes uur en geen kantoortijd meer. Wacht, ik zal haar even voor je roepen!" Ilij deed een paar scheden, maar kwam toen weder terug. „Ik zal toch maar liever nu afscheid van je nemen. Ik moet niets hebben van dat voortdurende handgeven. Wij zullen nu maar zeggentot weerziens, Robert! Houd je taai, oude jongen! Slechts 'óns in 't leven bloeit de Mei! Adios!" Hij voegde zich daarop bij de anderen aan de tafel en zei:' „Ik ga maar naar de have% Ik wil er bij zijn, als Robert Twersten naar de Nieuwe Wereld stoomt! Hier kun je 't wel zonder mij af. Yeel genoegen!" Met deze woorden gaf hij allen de hand. Na eenige oogcnblikken kwam Marga de kamer binnen. De oude Rochus dribbelde achter haar aan. „Goedenavond, Robert! Frits zegt, dat je hier bent om afscheid tc nemen? Hoeveel tijd heb je nog voor mij beschikbaar?" „Nog een uur, Marga." „Dat is dan voor ons alleen. Maar wacht, ik moet eerst nog rapport uitbrengen aan vader." Martin Yanheil had den procuratiehouder reeds gewenkt bij hem tc komen. „Aan de speeltafel, Rochus. Ik moet je weer wat geld afzetten! Kapitein, wat denk je van een duchtig partijtje skat?" „Nu, met deze slechte lijden mag ik wel een pretje." „Wat, slechte tijden! Dan moet je Marga maar eens hooren! Nu meidlief," zeide hij, terwijl hij de kaarten ronddeelde, „vertel wal jc te zeggen hebt." Marga ging achter zijn stoel staan en, ter wijl zij sprak, keek zij over zijn schouder den ouden Rochus beteckenisvol aan. De oude man bleef stil en ineengedoken zitten, terwijl hij de kaarten rangschikte. „Dc week sluit weer veel beter af dan wij gedacht hadden, en met zekerheid is te ver wachten, dat dit in den eersten tijd zoo gun stig zal blijven gaan. U kunt dus met alle gerustheid vanavond een paar mark verlie zen, vadertje!" Wordt wrvolyd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1