BINNENLAND. De democraten vergaderen, ook reeds te Rochester voor hunne conventie van a.s. Donderdag. Er is eene krachtige strooming ten gunste van de candidatuur van mayor Gaynor voor het gouverneurschap van den staat New- York. Zuid-Amerika. Uit Santiago (Chili) wordt berichtDe Ar- gentijnschc minister van buitenlandsche zaken heeft bij het naar aanleiding van het eeuw feest van de onafhankelijkheid van Chili te La Paz aangerichte feestmaal eene rede ge houden, waarin hij de verbroedering van Chili, Argentinië en Brazilië huldigde. Deze rede geeft aan de pers aanleiding tot be schouwingen, waarin het geloof aan eene spoedige politieke unie van deze drie landen als tegenwicht tegen het pan-Amerikaansche streven van de Yerecnigde Staten veelal wordt uitgedrukt. Allerlei. G a y n o r, de burgemeester van New- York, op wien onlangs de bekende moord aanslag werd gepleegd, zal nu toch moeten worden geopereerd. De kogel, die den bur gemeester verwondde, zit nog in den hals. Eerst dachten de chirurgen, dat het projec tiel daar geen kwaad kon; maar het blijkt nu dat de kogel op een plaats zit waar hij hinderlijk is, zoodra Gaynor spreekt. Waar nu de burgemeester uit den aard der zaak telkens en langdurig in het openbaar moet spreken, kan hii den kogel niet kalm laten zitten, maar moet die worden verwijderd. Brussel, 26 Sept. De Chronique be richt, dat te Gent een internationale vakver- eenigiug voor tuinbouw is opgericht. B e r l ij n, 2 7 Sept. In dc wijk Móabit kwamen gisteravond op nieuw ongeregeld heden voor, naar aanleiding van het optre den van stakende werklieden van eene steen- kolenfirma. De ernstige buitensporigheden, die door de stakers werden bedreven, leid den tot scherpe hotsingen tusschen de politie en de opgewonden menigte. Volgens de bla den werden drie politie-officicren, veertig politie-agenten en talrijke betoogers gewond. Dc politie trok den sabel, nadat uit de me nigte verscheidene revolverschoten op haar waren gelost. De betoogers vernielden ver scheidene lantarens en bestormden na mid dernacht de reformatiekerk, waar zij cenige dure en kostbare vensters insloegen. Einde lijk slaagde de versterkte politie er iu, de menigte uiteen te drijven. Londen, 26 Sept. De patroons van ka toenspinnerijen hebben heden te Manchester vergaderd. Men meent te weten, dat zij de voorwaar den verworpen hebben, waaronder de kaar- ders bereid waren om dc zaak aan arbitrage te onderwerpen. De vooruitzichten zijn dus weder minder gunstig geworden. Voor een gerechtshof te Parijs heeft we der een ongehuwde moeder die kindermoord pleegde, het hart der gezworenen tot vrij spraak bewogen. liet was een 20-jarige dienstbode, Pauline Dupont. Zij had haar kind uitbesteed, maar kon daarvoor niets betalen, waarop de men- schcn het haar terugbrachten. Nu hield zij het ten huizen harer meesteres in liaar kamer verborgen en voedde het met de flesch. Maar in den tweeden nacht, toen de kleine hard bleef schreeuwen, wierp zij, bevreesd, dat haar schande ontdekt en zij ontslagen zou worden, haar kindje op straat, waar het lij. je den volgenden morgen werd gevonden. Paulina's meesteres betuigde dat zij haar met 't verzorgen van 't kind zou hebben geholpen, als het meisje haar in vertrouwen had geno men. De verdediger betoogde, dat het meis je in een oogenblik van waanzin de misdaad had gepleegd, en de gezworenen spraken het „niet schuldig" uit, waarop zij vrijgespro ken werd. Het assisenhof van het Kanaal-depar tement heeft den moordenaar van baron van Mcntrond, den negentien jarigen Guerct, Za terdag tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld. Men herinnert zich misschien dat Gueret, een vroegere knecht van den baron, in den nacht van 15 op 16 Mei in diens slaapkamer op het buitengoed de Martinvast is binnengedrongen en daar den slapendcn ouden man met een pistoolschot in het hoofd heeft afgemaakt. Met twiehonderd frank en enkele sieraden maakte dc moordenaar zich uit de voeten. Kopenhagen, 26 Sept. Aan boord van het Ilollandsche stoomschip „Hebc" dat komende van Petersburg hier is gearriveerd, werd de 60-jarige matroos Jan de Jong als verdacht van cholera naar het ziekenhuis al hier overgebracht. De „Hcbe" zette na gedes infecteerd te zijn de reis naar Amsterdam voort. Rome, 26 Se p t. Prof. Rotti Doria heeft een brief aan de bladen gezonden, waarin hij verklaart, dat er te Rome slechts vier ge vallen van cholera zijn voorgekomen, alle bij personen, die van Napels kwamen. Drie der aangetasten zijn aan de beter hand, de vierde is .overleden. Tweede telegram. Er zijn twee choleragevallen voorgekomen te Napels en een te San Giovanni Teduccio. Budapest, 26 Sept. In de laatste 48 uren zijn in geheel Hongarije 28 nieuwe ge vallen van cholera voorgekomen en 11 sterf gevallen. Dc choleragevallen kwamen mee- rendecls voor in plaatsen, die langs de Do- nau gelegen zijn. Ivonstantinopel, 26 Sept. Gisteren zijn hier een cholerageval en ecu sterfgeval geconstateerd. In het vilajet Eszeroem zijn den 23. en 24. 23 ziektegevallen en 9 sterfge vallen voorgekomen. Dc Staatscourant van Dinsdag 27 Sep tember bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot belasting-ontvanger te Nicuw- koopW. J. Dingemans, thans te Monniken dam. tot gedelegeerden van Nederland op hel in October te Madrid te houden internationale congres tot bestrijding van den zoogenaam- den handel in vrouwen en meisjes jhr. mr. A. J. Rotbaan Macaré, advocaat-generaal bij don Hoogen Raad en mr. A. de Graaf te Utrecht, vice-president van het nationaal- comité tot bestrijding van den handel in vrouwen; op verzoek eervol ontslagen als notaris te Winsum mr. S. M. S. de Ranils Czn. benoemd tot leeraar aan de R. II. B. S. te Hecrenvcen D. Brouwer aldaar. II. M. de Koningin-Moeder vertreki October van Soestdijk naar het buitenlui;- Hare Majesteit zal te Sinaia een bezoek van cenige dagen brengen aan Hare nicht de ko ningin van Rumenië en aan dc Koninklijke Familie. Z. K. H. Prins Hendrik reed Zaterdag middag in jachtwagen, met zesspan van hel zadel gereden, door een voorrijder vooraf gegaan, over Hoog-Soeren en Asselt naar Kootwijk en Iloenderloo, ter bezichtiging van de ontginning van het Staatsboschbeheer en van den heer Kröller. Deze vergezelde den Prins op diens rit, alsmede de lieercn Tu- tcin Nolthenius, rentmeester van het Kroon domein en jhr. Hooft Graafland, adjudant van Z. K. H. In de bosschen van den heer Kröller werd cenig wild losgelaten, als herten, reeën en wilde zwijnen, dat Donderdag uit Duitsch- land was aangevoerd. Z. K. II. de Prins die gisteren om 11J uur in de residentie is aangekomen en tot morgen middag hier blijft, gebruikte het middagmaal bij den vorst en vorstin von Wied, te Schcveningcn. Z. K. H. Prins Hendrik begeeft zich a.s. Wocndag ochtend 28 dezer van het Loo naar Ludwigslust en zal daarna nog eenige dagen in Mecklenburg verblijven. Z. K. II. wordt op reis vergezeld door ma joor jhr. van Suchtelen, zijn adjudant. H. II. D. II. de Vorst en Vorstin von Wiel vertrokken heden naar het Loo tot het brengen van een bezoek aan II. M. de Koningin. Zaterdag j.l. namen ten Paleize Soest dijk, aan het dejeuner van II. M. de Ko ningin-Moeder deel jhr. v. d. Staal van Piershil, Hr; Ms. gezant te Brussel en mevr. v. Staal van Piershil, en jhr. van Panhuijs, Hr. Ms. gezant te Bern, terwijl heden aan het dejeuner deelnamen baron Gevers, Hr. Ms. gezant te Berlijn en Baronesse Gevers. De Duitsche gezant bij ons Hof, de heer Von Muller, heeft Zondag avond met buiten- landsch verlof, dat hij aanvankelijk te Frank furt a/M. zal doorbrengen, dc residentie ver laten. De gezant zal 6 8 weken in het buiten land blijven. De Commissie der Tweede Kamer voor dc gemeentelijke belasting herziening, welker vergaderingen werden bijgewoond door de ministers van Binncnlandsche Zaken en van Financiën, is Zaterdag tot nader uiteenge gaan. Haagsche Raad. Na de mede- deeling, in de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad, van het door wethou der Van Sandick als zoodanig te nemen ont slag, heeft deze, naar aanleiding van een vraag van den heer Warneke, medegedeeld, dat het door hem genomen besluit zijn grond vindt in de overweging, dat hij zich thans niet in staal acht de aan de wethoudersbe trekking verbonden werkzaamheden naar eisch te vervullen. Reeds bij zijn optreden had de wethouder doen voorzien, dat dit oogenblik zou kunnen komen. Thans heeft hij het besluit tot aftreden moeten nemen, zeer tot zijn leedwezen, omdat bij het nederleggen van zulk een betrekking toch ook een stuk van zijn leven heengaat. De heeren Warneke en Hoejcnbos brachten den wethouder dank voor zijn houding en laatstgenoemde vond daarin tevens aanleiding om te herinneren aan zijn vroeger ingediende motie, strekken de om de wethouders-functiën onvereenig- baar te verklaren met andere belangrijke be trekkingen. Ook voor de toekomst kan men met deze ervaring te rade gaan. In verband met eene andere mededeeling werd door B. en W. den heer Ter Laan te kennen gegeven, dat het hunne bedoeling is dc nadere regeling van het Burgemeesters pensioen wèl voor te dragen buiten verband met den tegenwoordigen functionairis, maar niet eerst over zes jaren, doch reeds oyer enkele maanden. De mitrailelr afdeelingen voor de 3e en 4e divisie zullen in het voorjaar van 1911 worden opgericht. Luitenant 11. G. van Everdingen van het lc regiment huzaren te Amersfoort wordt 15 October met 2 onderofficieren, 13 minderen en 21 paarden gedetacheerd te Assen,om daar njkundig onderwijs te geven aan onge veer 4ü onbereden officieren van dat garni zoen. Den len October a.s. vertrekt met het stoomschip „Prinses Juliana" naar Oost-In- dië, met bestemming voor Batavia, een de tachement aanvullingstroepen, sterk 3 onder officieren en 25 minderen, onder bevel van den 2en luitenant der infanterie A. van Pelt en met medcgcleidc van den 2en luitenant der infanterie J. Yoglcr, beiden herkomstig van de Kon. Mil. Academie. Onder bevel van den 2en luitenant der infanterie W. V. van der Ilart, herkomstig van de Kon. Mil. Academie, vertrekt op 8 October met hel stoomschip „Kawi" naar Oost-lndië een detachement suppetietroepen, sterk 3 onderofficieren en 25 minderen. Als medegcleider is aangewezen de voor den dienst in Indiê bestemde 2e luit. der infante rie J. P. Lancel. De heer N. A. Bouwman, directeur der Kon. Mil. Kapel heeft een dankbetuiging van den minister van Oorlog ontvangen voor de uitstekende muzikale leiding der Groote Tap toe op 15 September 1910 te Amsterdam ter cere van de Koninklijke familiën aldaar aan wezig. Onderscheidingen. Reuter meldt uit Berlijn: De Reichsanzeiger vermeldt dat de orde van den Rooden Adelaar 2. klasse met de ster is verleend aan den secretaris-generaal jan het departement van justitie mr. de Vries, de kroonorde 3. klasse aan den officier van justitie te Roermond mr. Mathon, en de orde van den Rooden Adelaar 4. klasse aan den len luitenant Ilodcnpijl. De volgende aanbevelingslijst is opge maakt voor kantonrechter te Onderdendam mrs. II. Kingma Boltjes, R. M. van Gellicum en J. Sickenga, griffiers, resp. bij de kanton gerechten te Berlikum, Emmcn en Ilarlingen. Mr. A. de Graaf te 's Hage, vice-president van het nationaal comité tot bestrijding van den handel in vrouwen, behoort tot de gede legeerden van Nederland op het in October te October te Madrid te houden internatio nale congres tot bestrijding van den zoogc- naamden handel in vrouwen en meisjes. Naar de „Tel. verneemt, komt Richard Strauss dit seizoen een of meer concerten van het Concertgebouw-orkest te Amsterdam dirigeeren. Eerste wereldcongres van de menschenrassen. Van 26 tot 29 Juli 1911 zal te Londen een congres gehou den worden, dat lot onderwerp zal hebben het vraagstuk te bespreken hoe meerdere aanraking, betere verstandhouding, vriend- schappelijker gevoelens enhartelijker samen werking tot stand te brengen tusschen de vol ken van het Westen en die van het Oosten, hoe de Westcrschc beschaving samen te doen werken met die van de Chineezen, Japanners, Indiërs, Turken en Perzen. Ook het negen-as in Amerika en Alrika zal door eminente mannen op het congres ver tegenwoordigd zijn. Overigens zullen den kers van alle natiën en scholen uitgenoodigd worden om aan dc debatten deel te nemen. Om sjlechts enkele namen te noemen van degenen die rapporten hebben toegezegd: bir Sydney Olivier, gouverneur van Jamaica; Sir Charlis Bruce, oud-gouverneur van Mauri tius; sir John Macdonell, rechter in het Hooggerechtshof; Sir Harry Johnston, de be roemde reiziger; sir Sh. Dilke; dr. Hon, G. K. Gokdale, enz. enz. Op dc lijst van deelnemers komen voor een dozijn gouverneurs van Brit- sclie koloniën, acht Engelsche ministers en een 40-tal bisschoppen in de koloniën; voorts een 30-tal presidenten van parlementen, hoogleeraren in het Internationaal recht en de meeste leden van het Haagsche Hof van Ar bitrage en van dc Tweede Vredesconferen tie. Lord Weardale is president van het Con gres en Tember Reeves voorzitter van het uit voerend comité. Van hel algemeen eere-comité is voorzit ter prof. Felix Adler, New-York; vice-presi- denten Exc. v. Luschan, Berlijn; Sir Edw. Busk, Londen; baron d'Estournclles de Con stant, Parijs, en AUgustc Pierantoni, Rome. Voor Nederland hebben in dit comité zit ting: Dr. J. II. Abendanon, prof. dr. F. J. dc Boer, prof. dr. p. I). Chantcpie de la Saussaye, J. T. Cremcr, dr. C. Th. v. Deventer, prof. dr. D. van Einden, dr. P. IJ. Eykman, dr. S. Baart de la Faille, prof. dr. M. Th. Houtsma, prof. H. Kern ,prof. mr. J. de Louter, E. Mo- resco, prof. A. W. Nieuwenhuis, prof. dr. C. Snouck Hurgronje en prof. dr. A. A. H. Struycken. (N. Ct.) Grieven bij de Amsterdam se h e politie. Men zal zich herinneren, schrijft het IIbid., dat in Mei van dit jaar twee vergaderingen gehouden werden van den Amstcrdamschen Politiebond, waarin verschillende grieven van het mindere poli tiepersoneel werden ter sprake gebracht. Er werd een motie aangenomen, waarin aange drongen werd op betere bewapening, afschaf fing van de dreg en de instelling van een scheidsgerecht of commissie van advies ge lijk in Den Haag bestaat. Naar wij vernemen, zijn deze en andere grieven ter sprake gebracht tijdens een on derhoud, dat het hoofdbestuur van den Ain- sterdamschen Politiebond met den burge meester heeft gehad. De burgemeester stelde naar aanleiding van het verzoek om betere bewapening, bijv. met een revolver, de vraag, of de aanwezige hoofdbestuurders dit wapen veilig achtten in de handen van alle Amsterdamsche poli tiebeambten. Het hoofdbestuur meende daar op toestemmend te kunnen antwoorden. Ten aanzien van de dreg, die onpractisch wordt geacht en bovendien het gevaar op levert, dat een agent er bij beetgepakt en aldus weerloos gemaakt wordt, kon het hoofdbestuur tot zijn voldoening constatee- ren, dat het onderhoud reeds resultaat heeft gehad. Want sedert kort is het dragen van de dreg beperkt tot die agenten, welke in hun wijk grachten of kanalen hebben. De burgemeester nam verder kennis van het model dreg, door den voorzitter van den Po litiebond vervaardigd, en welke dreg in den zak kan gedragen worden. Ten stelligste verklaarde burgemeester Röell zich tegen de instelling van een com missie van advies. Wie zich bezwaard achtte over opgelegde straffen, kon steeds bij hem terecht. Daarentegen bleek de burgemeester wel iets te voelen voor de bezwaren tegen den te lan gen diensttijd, met name den 24-uur-dienst op Zondag. In dit verband bracht het hoofdbe stuur van den Politiebond de mogelijkheid van invoering van het drieploegenstelsel ter sprake, waaraan, naar verzekerd werd, nog de voorkeur werd gegeven boven een weke- lijkschen rustdag. Ned. V e g e t a r i r s b o n d. Te Rotterdam hield dc Nederl. Vegetariërsbond zijn algemeene vergadering. De voorzitter wees op de uitbreiding van bestaande en de oprichting van nieuwe vegetarische hotel- restaurants. Hij betoogde de wenschelijkheid van de aanstelling van een vasten propagan dist en herinnerde aan het succes der afd. Utrecht op de Groene Kruistentoonstelling. Het aantal afdeelingen vermeerderde met twee (Rotterdam en Utrecht), het ledental bedraagt 872. Bij de bespreking van het jaarverslag kwain de quacstic van deelneming van vegetariërs aan wedstrijden ter sprake. Men gevoelde weinig voor het wedstrijdwezen en vond deze deelneming onnoodig, omdat de ervaring in het buitenland reeds de superioriteit van vegetarisch levenden op sportgebied onweer legbaar bewezen heeft. De rekening en verantwoording sluit met een batig saldo van f 222.93J; het bondskapi- taal bedroeg op 1 Januari j.l. f 69,116.83. De humanitaire school te Laren en de Ver- eeniging voor vegetarische gezondheidskolo nies kregen bondssubsidies van resp. f 200 en 100. Dc aftredende hoofdbestuursleden werden herkozen. Een onderzoek zal worden ingesteld naar dc mccning der leden over het vergaderen op Zondag. De instelling eener perscommissie en cor respondenten tot tijdige weerlegging van in de dagbladpers gepubliceerde onjuiste be weringen nopens het vegetarisme, zal door het hoofdbestuur worden overwogen; ook het instellen van een enquête naar de Volks voeding in ons land. Kookcursussen zullen worden georgani seerd, eventueel met inrichting van een rei zende keuken. Onthulling Mezge r-m onu- ment. Omtrent de onthulling van het te Domburg opgerichte monument voor dr. J. G. Mezger op Donderdag 29 September a.s. wordt nader gemeld, dal die plechtigheid plaats zal hebben des namiddags te twee uur. Het mo nument bestaat uit een buste in brons, ver vaardigd door den Amstcrdamschen beeld houwer Aug. Falise. De onthulling zal geschieden door den voor zitter van het huldigings-comité, den heer P. C. Labrijn, terwijl de burgemeester, de heer L. J. van Voorthuijzen, namen de gemeente het monument zal aanvaarden. VLIEGEN. Olieslagers. Men meldt over Olieslagers' vlieg tocht van Zondag uit 's-Gravenhage: De wandelaars die hedenmiddag de stra ten van het centrum der stad doorkruisten, en vermoedelijk ook velen uit de buiten wijken hebben het voorrecht genoten Jan Olieslagers tegen 10 minuten over zes sen, boven de residentie te zien vliegen, eerst vrij laag, daarna op een aanzienlijke hoog te; zóó hoog dat nauwelijks een zwarte stip zichtbaar was. Maar met dit al bleef het een hoogst in teressant schouwspel, waarvan velen zoo lang mogelijk trachtten te genieten. De eerste wedstrijden in ons 1 a n dl f— Onlangs gaven we reeds het bericht, dat van 20—30 October a.s. een internatio nale wedstrijdvliegweek te Ede zal worden gehouden. Daar bevindt zich het vliegkamp van de firma Verwey en Lugard, de reusach tige circuit, die zich zoo uitstekend voor een dergelijk doel leent, en die thans nog slechts dient als terrein voor een reeks proeven van twee aviateurs. Binnenkort krijgt zij méér, en beter. Natuurlijk is er veel voor te bereiden, zoo dat het voorloopig comité, beslaande uit de heeren jhr. J. II. Ram, J. W/Lugard, D. Foc- kema en mr. H. A. G. Venema (secretaris), de handen vol heeft. Behalve vergoeding van reis- en verblijf kosten voor de aviateurs en hunne mécani- ciens, is men van plan f 12,000 aan prijzen uit te loven, zoodat in totaal een groote som benoodigd is. Nog sinds kort werkt het co mité voor het bijeenbrengen daarvan, en is nu reeds van van het bedrag zeker. I n ieder geval wordt de Nederlandsche vlicgweek gehouden. Tusschen 20 en 30 Oc tober wil men minstens zes vliegdagen hou den; vijf daarvan te Ede, en een op Zondag 23 of 30 October in het vliegkamp te Soestcr- berg, evenals dat te Ede eigendom van de firma Verwey en Lugard. Eenige buitenlandsche vliegers zullen wor den uitgenoodigd, maar daarnaast ook de vier Hollanders: Küller (monoplane Antoinet te), Wijnmalen (biplane Farman), Hilgers (monoplane Blériot) en Koolhoven (monoplane libellule Ilanriot). Volgens een voorloopig programma zijn er iederen dag afstands-, hocgte-, duur- en snelheidswedstrijden, ter wijl ook iederen dag een prijs wordt uitge loofd voor den eerst opstijgenden vlieger. De Nederl. Vereen, voor Luchtvaart stelt de jury samen en heeft het patronaat over deze mee ting. Door het bosch wordt van Ede naar het vliegterrein een weg aangelegd van 20 minu ten gaans. Het locaaltje Ede—Ermelo heeft vlak bij het vliegveld een halte; en men denkt er ook over motor-omnibussen te laten loopen. Het terrein is geweldig groot: 600 H.A., en omringd door een omrastering van 12 K.M. lengte. Er komen tien hangars op het terrein (nu zijn er reeds drie). Het circuit is 5000 M. lang en 200 M. breed; autowegen zijn daarbinnen aangelegd, zoo dat men den vlieger per automobiel kan vol gen; witte manden geven den aviateur den circuit aan. Een chalet op een der heuvels naast het terrein, bij den eersten rang, zal de kantoren van comité en exploitanten, ontvangsalon, persbureau, clublokaal der N. V. v. V. en een telegraafkantoor bevatten. Drie Hughestoe- slellcn in verbinding met Amsterdam en twee intercommunale telefoonlijnen zijn daar tij dens de vliegwedstrijden. Een groot restau rant met vijf terrassen komt in 1911 op het terrein; men loopt met groote plannen rond, om in dat jaar geregeld vliegwedstrijden in Ede te doen houden. Werkelijk kan dit vlieg terrein met de buitenlandsche, met Mour- melon-le-Grand, Issy-les-Moulineaux en zoo vele andere, concurreeren. We hopen dat het comité alle succes op zijn streven moge hebben. Ede is in onze buurt, en de afstand kan dus geenerlei belet sel zijn voor de duizenden, die iederen dag Olieslagers gingen zien, om zich naar Ede te begeven en daar een nog nimmer gekend schouwspel te genieten: vliegwedstrijden! Verkiezingstelegrammen. Bij verkiezing voor leden van regeerings- lichamen werden tot dusverre de bijzondere maatregelen, welke ter voorziening in te verwachten druk verkeer ware te treffen, telkenmale afzonderlijk voorgeschreven. Er is thans een regeling vastgesteld, welke voor taan voor alle verkiezingen zal zijn te volgen. Het onderstaande wordt aan deze regeling ontleend: Op de dagen, waarop een stemming o! herstemming voor een lid van de Tweede Kamer of van de Provinciale Staten plaats vindt, blijven de telegraaf- en telefoonkan toren binnen hel betrokken kiesdistrict ge legen des avonds onafgebroken open van 4£ tot 10i uur of zoovéél langer als noodig mocht blijken. Dc binnen het district gelegen liulptele- graaf- en hulptelefoonkantoren worden door het betrokken controlekantoor uitgenoodigd, zich ook in de tusschentijdsche sluitings uren en na den sluitingstijd op de bovenbe doelde dagen beschikbaar te houden. Een gelijk verzoek wordt c. q. door het rijksovergangskantoor gericht tot de spoor wegtelegraafkantoren in plaatsen, alwaar geen rijkstelegraaf- of hulptelegraafkantoor gevestigd is. Hierbij valt op te merken, dat de kantoren van de Ilollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij in geen geval langer worden opengehouden dan tot afloop van den gewonen dienst en dat door de kantoren van de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen aan dergelijke verzoeken in dier voege zal worden voldaan, dat de be trokken kantoren na den gewonen dienst geopend blijven voor de verzending en de ontvangst yan verkiezingstelegrammen, doch niet later dan tot 10i uur des avond.s Voor algemeene verkiezingen geldt boven dien het volgende: Op den dag volgende op dien der stem ming, c. q. op dien der herstemming, blijven dc kantoren in plaatsen, alwaar zich het hoofdslembureau bevindt, gedurende de ge wone sluitingsuren des morgens open totdat de officieele verkiezingslelegrammen zijn aangeboden en overgeseind. Door het Leger des Heils is te Maas sluis voor het bouwen van een zaal aange kocht het huis waar Dr. Kuyper geboren werd. Bij de verbouwing, waarmee spoedig een aanvang zal worden gemaakt, zal waarschijn lijk de voorgevel intact blijven. Een nieuwe bad- en zwemin richting te Haarlem. De heeren Sprenger, te Haarlem en Amsterdam, eige naars van de zwemschool aan de Houtvaart te Haarlem, hebben bij den Raad dier ge meente een uitgewerkt plan ingezonden voor een overdekte bad- en zweminrichting op een open terrein aan den Zijlvest. Voor den bouw wordt een bedrag van f 97,000 noodig geacht, waarbij nog komen de kosten van diepboring (het water zal na melijk uit Nortonwellen verkregen worden), van meubilecring en inventaris. Zij wenschen daartoe 2000 vierkanten meter voor 75 jaar in erfpacj- te ontvangen, tegen een jaarlijk- schen canon van 4 pCt. van de grondwaarde, en vragen verder een voorschot van f 95,000 tegen 4 pCt. met joarlijkschc aflossing, bene vens een jaarlijksch subsidie van f 7500 voor het in het plan opgenomen tweede klas bas sin, waarbij bovengenoemde sommen in min dering zijn te brengen. De bedoeling is een eerste en tweede klas bassin te maken, ten einde kosteloos gelegen heid tot schoolbaden te geven, terwijl de ta rieven zoo laag mogelijk gesteld zullen zijn. Ook de heer Graichen, te Bloemendaal, heeft destijds een verzoek voor een dergelijke inrichting ingediend, en heeft de Gemeente raad reeds een commissie van onderzoek be noemd. Uit Aalsmeer aan de „Meer bod e". „Als een bijzonderheid kunnen wij mededeelen, dat de verslaggevers op de Raadsvergadering van heden een stoel heb ben gekregen om1 te kunnen zitten". Muzikale konijnen. Te Oranje woud bleek dezer dagen dat wilde konijnen groote liefhebbers van muziek zijn. Voor een der villa's liet men eene gramophone spelen en al spoedig kwamen van alle kanten oude en jonge konijntjes opzetten. Ze kwamen al nader en gingen met gespitste ooren op het gazon voor de yilla aandachtig zitten luiste ren. Toen de muziek ophield, verdween het gehoor. Een meevaller. Te Stecnwijk is bij het uitgraven van een kelder in een afge broken woning onder een oude bedstede een zak met rijksdaalders gevonden. Voor een prikje. Door notaris RicAra te Dussen werd Zaterdag voor B. van Brakel, te Veen, in het openbaar geveild, een woonhuis met erf, dat werd ingezet voor 100 centen. De finale verkooping zal plaats hebben op 5 October e.k. De eedskwestie. Advocaat-gene raal jnr. mr. Retnaaa Macare nam gisteren bij den Hoogen, Raad conclusie in het cassa tie-beroep van den procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam tegen het ontslag van rechtsvervolging van J. Hoogland, ter zake van eedsweigering als getuige in een strafzaak, terwijl hij behoort tot het R.-K. kerkgenootschap. Adv.-gen. was van oordcel dat inderdaad tusschen deze zaak en de zaak-Kriller een groot onderscheid bestaat. Hel gaat hier om het wezen der zaak: was hij die erkende tot het R.-K. kerkgenootschap te behooren, doch den eed weigerde, tot het afleggen \an den eed verplicht? Het Hof heeft alleen op de woorden van het desbetreffend artikel gelet en beslist dat die woorden den getuige de keus laten om den eed of de belofte af te leggen. Met het tegen die beslissing door den procureur-gene raal van het Hof te Amsterdam aangevoerde cassatiemiddel kon adv.-gen. zich vereenigen Men mag niet alleen op de woorden der wet letten zonder met de geschiedenis reke ning te houden. En nog gevaarlijker acht adv.-gen. de leer van de IJaarlemsche recht bank volgens welke men met de verouder de tijdsomstandigheden en opvattingen heeft rekening te houden bij de uitlegging der wet. Daardoor plaatst de rechter zich op den stoel van den wetgever. Of ons volk waarheidslie- vend genoeg is om den eed te kunnen mis sen is een vraagstuk van zuiver sociologischen aard, waarin alleen de wetgever mag beslis sen, die over voldoende gegevens beschikt om die vraag te beantwoorden. Ook de argumenten, door mr. Levy, den raadsman van den gerequireerde, voor de

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2