2 duitschc taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool. Aanbevolen wordt Jac. Hovens Gréve, thans tijdelijk leeraar. De heer Hovens Gréve wordt met algemeene stemmen benoemd. •i. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van adressen tot uitbreiding van het buizen net der gasfabriek in den Leusderweg en tot verlichting van dien weg. B. en W. stellen voor, afwijzend op deze verzoeken te beschikken. De heer van Duinen. Mijnheer de voor zitter, ik zou gaarne iets over deze zaak wil len zeggen. Hel advies, dat de commissie tot bijstand in.het beheer van de gasfabriek over de zaak heeft uitgebracht, is voor een groot deel gebaseerd op de beslissingen, die vroeger genomen zijn op verzoek van bewoners aan den Arnhemschen weg en aan de Gasthuis- laan. Het stuk, betreffende den Arnhemschen weg, heb ik niet kunnen vinden onder mijne paperassen, maar wel heb ik gevonden dat, betrefende de Gasthuislaan. De kosten voor het leggen van eene gasleiding naar de Gasthuislaan zouden werkelijk voor de gemeente te groot zijn geweest. Maar wat daarvoor gevorderd werd, scheelt aanmerkelijk met hetgeen hier wordt ge vraagd. Dit verzoek is van veel bescheidener omvang. Wel wordt in het advies van de com missie gezegd, dat het leggen van een 3- duims gasbuis over eene lengte van 300 Me ter, hetgeen bij inwilliging van het verzoek zal moeten geschieden, met inbegrip van het plaatsen van een lantaarn zal kosten f 610. Maar dat vind ik veel te veel, Ik heb ook eene berekening gemaakt en hel) bevonden, dat eene leiding van 3-duims getrokken buizen zal kosten 375. Wanneer ik dan eene paal met lantaarn reken op f 25.—, kom ik op f 400.—, voor grondwerk zou dan 210 overschieten. De kosten daarvan zijn lang niet zoo hoog. Met een tientje doet men daar aan veel. De kosten wil ik echter daarlaten. Wat de directeur daarvoor opgeeft is bier natuurlijk axioma. Wat de commissie ons daarvan vertelt, is theorie; de praktijk zal niet zoo duur zijn. Indertijd is door den heer Nefkens ge vraagd of hij eene leiding mocht hebben naar zijne woning en in het advies van de com missie staat, dat er van de hoofdbuis voor de kazernegebouwen een gelrokken leiding is gelegd, een woord dat erg klinkt, maar dat niets beteekent. Toen die werd gelegd, heeft de heer Nefkens dadelijk gezegd tt>t den di recteur van de gasfabriek: „Wat komt gij daar men een kinderachtig pijpje!" Daarop is toon door den directeur geantwoord: „Dat is geen bezwaar; als er meer toe voer van gas noodig is, dan leggen wij eene nieuwe leiding." Nu worden de kosten te hoog gevonden. Maar als de goede wil be staat om in de zaak te voorzien, dan behoe ven de kosten zoo hoog niet te zijn. In de eerste plaats vermoed ik, dat de 300 Meter pijp, die noodig zijn, wel op de eene of an dere bergplaats zullen zijn te vinden, waar zij geborgen zijn om te zijner tijd te worden ge bruikt. In de tweede plaats meen ik, dat, nu wij zoovele veranderingen beginnen te maken in de verlichting, er allicht een lantaarnpaal en lantaarn overcompleet wordt, die wij hier kunnen gebruiken. Als men dus het verzoek toestaat, dan zal dal niet zooveel kosten, en de adressanten krijgen dan gedaan, wat zij graag willen. Er wordt verder nog in het advies gezegd, dat tegenover de ontvangsten, wegens gebruik van muntgas, de uitgaven staan voor muntgas- aansluitingen, onderhoud van de lantaarn, straatverlichting, enz., zoodat winst niet zal worden gemaakt. Ik heb tot dusver gemeend, dat het groote voordeel van gemeente-exploi tatie voor de gemeenschap is, dat niet in de eerste plaats gevraagd wordt, of een deel winst oplevert, doch wel of het algemeen be lang er door gebaat wordt. En dit acht'ik hier 't geval. Met het oog op de vele woningen, die in de buurt gebouwd zijn zal dat nog meer worden. Het is waar, men heeft hier den Molenweg en die ligt in de gemeente Leusden. Maar toen de leiding ge legd is naar de woningen van den heer Nef kens, is men daartoe overgegaan; die leiding ligt in de gemeente Leusden. Buitendien, als builen de gemeente gas geleverd wordt, dan is het 'arief hooger. Wanneer de goede wil aanwezig is, dan kunnen wij gerust althans dit verzoek toestaan. De heer Veis II e y n. Mijnheer de voor zitter, als niemand op dit oogenblik meer het woord verlangt, dan wil ik, naar aanleiding van 't geen door den heer van Duinen is aan gevoerd, er op wijzen, dat hij geen rekening houdt, met wat in de laatste clausule van de commissie voor de gasfabriek is vermeld. Daar staat: „Een toenemend gasverbruik aan het eind van den Leusderweg, kan wellicht tengevolge hebben, dat de gasaanvoer voor de infanteriekazerncs te gering wordt. Verzwa ring van de leiding van af het Julianaplein zal dan noodig zijn." De bouwerij aan den Leusderweg heeft plaats in de gemeente Leus den. Wij hebben daarmee geen rekening te houden. Wanneer de heer van Duinen be weert, dat de leiding naar de woningen van Nefkens ook in de gemeente Leusden ligt, dan moet men niet vergeten, dat tot wederopzeg ging is toegestaan die woningen van gas te voorzien; de leiding kan ieder oogenblik wor den afgesneden. De heer vanDuinen. Mijnheer de Voor zitter, mag ik nog iets zeggen naar aanleiding van 't geen de heer Veis Ilcyn heeft opge merkt? In de laatste clausule wordt gezegd, dat de gasaanvoer voor de infanteriekazer- nes te gering kan worden, als het gasgebruik aan het einde van den Leusderweg toeneemt. Dat wil er bij mij niet in. Ja, als het gebruik daar groot wordt, dan kan dat mogelijk zijn Maar de kazernes liggen aan de voor hand en heel wat hooger dan die perccelen. Ik zie in het toestaan van dit verzoek geen bezwaar voor den gastoevoer naar de kazer ne; die zal niet merkbaar verminderen als de perceelen worden aangesloten. De heer Veis Heyn. Dat kan de heer van Duinen voor zich zelf meencn. Maar de commissie is voorgelicht door een deskun dige, den directeur van de gasfabriek. Die heeft destijds reeds bezwaar gemaakt tegen de aansluiting van de woningen van den heer Nefkens. Dc vergunning daartoe is tol weder opzegging verleend, opdat, als er moeielijk- heden ontstonden, de toevoer direct zou kun nen worden afgesneden. Voor zooveel de commissie omtrent dit verzoek is ingelicht door den directeur, moet ik aannemen, dat verdere uitbreiding van het gasverbruik aan het einde van den Leusderweg niet mogelijk is, of men moet het geheele pijpenstelsel van het Julianaplein af verzwaren, en dat is ter wille van deze verzoekers, wier woningen ver buiten de gemeente liggen, niet raadzaam. De heer Plomp. Mijnheer de Voorzitter, ik kan hier nog bijvoegen, dat bij de gasfa briek altijd als regel heeft gegolden, dat als de perceelen te ver van het centrum der ge meente verwijderd zijn, de kosten om er de verlichting te brengen, niet voor rekening van de gemeente kunnen worden genomen, maar dat de particulieren die kosten zelf moeten betalen. Toen indertijd de heer Sanders, on ze tegenwoordige wethouder, aansluiting van zijne woning op het Stort verlangde aan de gasfabriek, heeft hij de kosten van de leiding daarheen moeten betalen. Dezelfde regel is ook tegenover anderen gevolgd en is ons al tijd goed bevallen. Wij moeten daarvan niet afwijken, want de gevolgen daarvan zouden voor de gemeente zeer nadeelig zijn. Als wij dit verzoek toestaan, dan kunnen wij een dergelijk verzoek aan anderen niet weigeren. Als men met dit verzoek meegaat, dan zal men het buizennet tot alle uiteinden van de gemeente moeten uitstrekken. Wij hebben ons tot dusver altijd daarin beperkt, omdat de kosten daarvan te bezwarend zouden zijn in verband met de ontvangsten, die daaruit zou den volgen. In dit geval is er te minder reden tot inwilliging van het verzoek, omdat wij geen gas in de buitengemeenten leveren, ten zij dit voor ieder geval afzonderlijk door den raad wordt goedgekeurd. Een paar malen is het gebeurd. In Hoogland, waar» eene oude leiding lag naar eenige woningen op de grens, die men bezwaarlijk kon afsnijden, is de levering toegestaan, maar de bewoners hebben de kosten van dc nieuwe leiding moe ten betalen en zij betalen een cent meer per M3. dan de gebruikers in de gemeente. Toen de heer Nefkens aansluiting voor zijne wo ningen vroeg, is ook de voorwaarde gesteld, dat een cent meer voor het gas moet worden betaald. Maar de buizcnlciding, die er ligt, is niet geschikt, dat nog meer hui zen onder Leusden er gebruik van kunnen maken. Wanneer men dus voor die huizen het voordeel wil hebben, dat zij het gas ge bruiken, dan zal men moeten beginnen met van hen te vragen, dat zij de kosten van de zwaardere leiding, die daarvoor noodig is, betalen. Te doen wat de heer van Duinen wil en meer aansluitingen te maken met de kans, dat de gemeente maatregelen zou moe ten nemen om den gasaanvoer te verbeteren, zou niet in het financieele belang van de ge meente zijn. Als men voor die huizen wil pro- fileeren van het gas der gemeente, dan zullen dc eigenaars moeten beginnen met de kosten van de verzwaring der leiding te betalen en niet de gemeente. De heer van Duinen. Mijnheer de Voor zitter, wat hier wordt gevraagd, betreft slechts een korten afstand; de geheele leiding, die moet worden gelegd, is 300 Meter lang. Men is betrekkelijk dicht bij. Wanneer er sprake van was de gasleiding naar een ver wijderd punt op den Leusderweg aan te leg gen, dan zou dat mocielijk gaan; maar dat is niet het geval. „De aanleg van de gasleiding naar buiten de gemeente zal de gemeente op belangrijke kosten komen te staan," heeft men gezegd. Daar gaat het echter niet om. Dc vraag is of dit verzoek, dat van beschei den omvang is, zal worden toegestaan. Dat zal de gemeente weinig kosten en het brengt voor deze buurt een groote verbetering. Ik zal het hierbij laten; ik meen mijn standpunt voldoende »e hebben uiteengezet. De heer Veis Heyn. Mijnheer de Voor zitter. ik begrijp niet wat de heer van Duinen eigenlijk wil. Is zijne bedoeling dat de adres santen de kosten betalen van den aanleg en de zwaardere leiding, zooals anderen ook hebben gedaan? De heer Plomp heeft daar van voorbeelden genoemd. Ligt dat in de be doeling? De heer van Duinen. Ik meen duide lijk te zijn geweest. Ik heb gezegd, dat deze woningen liggen op korten afstand van het punt, waar de buisleiding in den Lcusder weg eindigt. Als de afstand vele honderden me ters bedroeg, dan zou ik er ook niet voor zijn. Maar deze aansluiting kan m. i. maar heel weinig kosten. Ik zal niet verder op de zaak ingaan. Als aan het einde van den Eeusder weg aansluiting wordt verlangd, dan wordt de zaak heel anders. Maar deze vraag is van zeer bescheiden omvang. Het is een maatre gel van algemeen nut; de menschen zitten nu in 't stikdonker. De Voorzitter. Ik zal het voorstel van B. en W. in omvraag brengen. Als dat mocht worden verworpen, dan kan nader besproken worden wat moet worden gedaan. Bij de stemming wordt met 14 stemmen tegen 1 het voorstel van B. en W. aangeno men. Tegen stemde de heer van Duinen. 5. Nader voorstel van B. en W. betreffende

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 6