Uit den omtrek. die als minister fungeerde ten tijde van het ontstaan der wet), dat tal van menschen ge ruïneerd worden. Beweerd wordt, dat de wet niet alleen veel te streng en daardoor op onbillijke wijze wordt uitgevoerd, maar zelfs dat onbewoon baar verklaringen wel geschieden zonder dat de betrokken autoriteiten de afgekeurde pan den gezien hebben. Dit lijkt echter zoo onge looflijk, dat het niet zonder bewijs aangeno men kan worden. Tariefherziening. De „Daily Express" van Donderdag zou een artikel be vatten van den heer Cour lander, die naar Ne derland is gezonden om de aangekondigde tariefwijziging te bestudeeren. I)e Londensche berichtgever van het „llbld." is in staat gesteld daaruit het een en ander over te nemen. Hij bericht, dat liet nieuwe ontwerp een lijvig stuk is, dat een wetsontwerp en een lijst van de nieuwe tariefrechten bevat. Men verwacht, dat de opbrengst meer dan 25 millioen gulden zal bedragen. Er zijn in het nieuwe tarief vier klassen. Grondstoffen voor gebruik van nijverheid of landbouw zijn vrij van invoerrechten, even eens zullen machines, bestemd voor de pro ductie van machinerieën in Nederland zelf, voorloopig vrijgesteld zijn. Machinerieën, die in Nederland vervaardigd kunnen wor den, zullen krachtig beschermd worden. Voedingsmiddelen voor de groote massa zullen vrij zijn. Graan zal niet worden belast, meel echter wel. Groenten zullen vrij zijn van belastingen. Voor conserven, door de minvermogende klassen gebruikt, zal minder betaald worden dan bij het huidige tarief, maar van een luxe- conserven zal een zware belasting worden geheven. De tarieven voor de 4 klassen zijn resp. 3, 6, 10 en 12 proc. ad valorem. Op halffabrikaten, andere dan grondstof fen, zal een recht worden gelegd van 6 pro cent van goederen, die voor drievierde af gewerkt zijn, wordt 10 proc. aan rechten ge heven voor geheel afgewerkte goederen en wcelde-artikelen wordt 12 procent betaald. IJnncn goederen en kleedingstoffen uit En geland zullen dus zwaar worden belast. Van sclirjjfbchocften, die in groote hoeveelheid uit Engeland worden ingevoerd, wordt even eens zware belasting geheven, met het doel de Nedcrlandsche papierindustrie te doen herleven. Drukwerk, prentbriefkaarten enz., die in groot, hoeveelheden uit Duitschland worden ingevoerd, zullen met 12 proc. worden J>e- last. De lijst bevat 15 groepen. De Nieuwe Courant schrijft naar aanlei ding van het bovenstaande: „Naar wij vernemen, berusten de mededee- lingen der Daily Express over de tariefsher ziening voor een deel op fantasie, met name wat het cijfer der verwachte opbrengst aan gaat. Niet 25, maar tien tot twaalf millioen zal volgens de berekening van den minister, de tariefsherziening opleveren, indien dc Statcn-Generaal die goedkeurt in den vorm, aangegeven in het ontwerp, dat eerstdaags naar den Raad van State gaat. Bij die her ziening, welke in hoofdzaak naar het voor beeld van het ontwerp van minister Harte van Tecklenburg is uitgewerkt, zou vooral op een betere classificatie der belaste artikelen het oog zijn gericht. Middelen van volksvoe ding heeft de minister geheel van de heffing willen vrijstellen, tenzij die in verwerkten vorm ingevoerd worden (bijv. meel). Het recht, dat van de waarde geheven wordt, stijgt naar gelang meerdere bewerking hfeeft plaats gehad en naarmate het artikel meer als weelde is aan te merken. Hoewel de me dedeelingen der Daily Express in sommige opzichten juist zijn, dient ten aanzien er van toch groote reserve in acht genomen te wor den daar de correspondent blijkbaar niet van het nieuwe tarief, maar van het ontwerp- Harte kennis heeft genomen. T u b a k s b e 1 a s l i n g. In aansluiting met het Volk"-bericht, meldt men aan de Tel. uit 's Gravcnhage, dat het in de troon rede aangekondigde „nieuwe middel" tot versterking der financiën, inderdaad in een tabaksbelasting zal bestaan welke den vorm zal hebben van een debietrecht en welke deel zal uitmaken van de reeds vroeger aan gekondigde tariefherziening. Minister Kolkman durfde met het oog op de belangrijke positie, welke de tabakshan del voornamelijk in Amsterdam en Rotter dam in den wereldhandel inneemt geen voor stellen doen om de ingevoerde tabak met een hoog recht te belasten. Dc vrees bestaat nl. dat door zulk een belasting de handel in tabak zich zal ver plaatsen. Voor het vraagstuk nu, op hoedanigc wijze de tabak te doen passen in het systeem van belasting der voorgenomen herziening en daarbij het gevaar van verplaatsing van den handel te ontgaan, meent de minister de op lossing te hebben gevonden in een belasting op het verbruik van tabak en sigaren bin nen de Nederlandschc grenzen, een zooge naamd: debietrecht. De bedoeling is om van alle in Nederland vervaardigde en in winkels verkochte sigaren en tabak een recht te heffen van 10 5 15%. Bij de regeling van de wijze, waarop deze heffing zal geschieden moet de minister nog al op bezwaren stuiten. Vooral schijnt het moeilijk te zijn om maatregelen te beramen tegen de vele ontduikingen, welke bij dit stelsel kunnen voorkomen. Men meent echter ook hiervoor de oplossing gevonden te heb ben. Bij Koninklijk besluit is aan E. S. L. Maduro, oud-lid van den Kolonialen Raad van Curasao en consulair agent van Frank rijk aldaar, verlof verleend tot het aannemen van de versierselen van Officier d'Académie, hem door den minister van openbaar onder wijs en schoonc kunsten der Fransche repu bliek geschonken. Mr. Z. van den B e r g h. Naar aanleiding van het voornemen van mr. Z. van den Bcrgh om ontslag te nemen als wet houder van Amsterdam heeft het Handels blad een onderhoud gehad met een zijner geestverwanten, die geacht mag worden op de hoogte te zijn van den toestand in vrijzin nig-democratische kringen, het Hbld. deelt omtrent dit onderhoud het volgende mede: „Mr. Van den Bergh is dus van plan" zoo werd het antwoord op ons vragen inge leid zijn wethouderschap neer te leggen. Waarom? Wellicht omdat hij meent als zoo danig te weinig waardeering te ondervinden. Wat echter zijn partijgenooten thans met mr. v^ d. Bergh toen deze zijn voornemen tot heengaan als wethouder uitte, besproken hebben was wel verre van te zijn een aan drang om als wethouder te bedanken, omdat hij niet in het gareel zou willen passen of er voor zou bedanken „zetkastelein te zijn voor zijn Raadsfractie" veeleer de uiting dat tot dit tusschcntijds abdisueeren als wethouder op dit oogenblik geen voldoende reden was. Wat dan de motieven kunnen zijn? Mogelijk en waarschijnlijk is, dat mr. v. d. Bergh vermoedt in zijn partij te weinig steun te hebben en te zullen hebben. Trouwens d» viel de laatste jaren voor buitenstaanders reeds gemakkelijk te constateeren. Noch in zijn qualiteit van lid der Tweede Kamer, noch als wethouder vond mr. v. d. Bergh voldoen den steun bij zijn medeleden en partijgenoo ten. Dit alles om zich heen gevoelende heeft mr. v. d. Bergh zich mogelijk tot aftreden ge dwongen gevoeld. Maar van een recent con flict of van een thans ter verantwoording roe pen is geen sprake geweest. Voor een neerleggen van het wethouder schap op dit oogenblik was bovendien te min der aanleiding omdat mr. v. d. Bergh als raadslid zich in 1911 aan de periodieke ver kiezing moet onderwerpen, bij welke gelegen heid hij beter dan thans zich zou kunnen te rugtrekken, indien hij meende, dat de om standigheden hem er toe drongen. De Nieuwe Amsterdammer, het orgaan der Vrijzinnig-Democraten, meldt: „Wij vernemen dat mr. v. d. Bergh het wethouderschap niet langer wil blijven be- kleeden dan noodig zal zijn, om enkele be langrijke onderwerpen, welke tot zijn afdee- ling behooren, in den Raad af te doen, doch zijn raadslidmaatschap niet zal neer leggen vóór September 1911, op welk tijdstip zijn mandaat als zoodanig afloopt." Naar Land en Volk verneemt, zal mr. Z. van den Bcrgh in verband met zijn voorne men om als wethouder af te treden, spoedig in een brochure zijn standpunt tegenover de vrijz.-democratische raadsfractie en de partij uiteenzetten. Met zekerheid kan de Haarl. Ct. mede- deelen, «fat de heer jhr. A. W. G. van Riems dijk zich met de hoofdredactie van het maandblad „Op de Hoogte" zal belasten Mgr. A u k e s. Op 70-jarigen leeftijd i.. overleden mgr. Aukes, eere-kamerheer van Paus Pius X, deken in het Dekenaat Leeuwar den en ridder in de orde van Oranje-Nassau. D r. A. d e N i e t. f Te Scheveningen is op slechts 51-jarigen leeftijd de algemeen hooggeachte en bekwame geneesheer dr. A. de Niet overleden. Geboren 2 Augustus 1859, studeerde hij te Leiden in de geneeskunde en legde op 24- jarigen leeftijd zijn practisch artsexamen af; een jaar later promoveerde hij op een disser tatie over buiktyphus. Gedurende IJ jaar was hij assistent aan het voormalige Ruitengasthuis te Amsterdam, waar hij zich speciaal op psychiatrie en acutinfectieziekten toelegde. Als vrucht de zer laatste studie heeft hij Scheveningen een zeer grooten dienst bewezen, toen, in 1891, de beruchte vlektyphus in een gedeelte van het dorp (Bloedpoorl en omstreken) epide misch optrad. Hij slaagde er in de ziekte als zoodanig te herkennen, waar dr. v. d. Man- dele, destijds badarts te Scheveningen, cii die zelf als slachtoffer der ziekte viel, den aard van dc ziekte niet kon vaststellen. Dag en nacht was hij in de weer om de arme gezinnen, waarin de lijders aan vlektyphus waren, te bezoeken, en slaagde er in de ziek te tot staan te brengen, dank zij zijn ingrij pende voorstellen bij het gemeentebestuur en 't geneeskundig staatstoezicht tot amotie de zer huizen, die ware krotten waren. Gebrek aan inzicht in 't belangrijke werk, dat de doortastende medicus verrichtte, deed helaas een groot deel der publieke meeninft der bevolking tegen hem keeren; hij werd soms met steencn bedreigd. Maar als gelukkige tegenstelling kan ook worden gemeld, dat hij om zijne goedhartigheid en mededeelzaam heid door zeer velen hoogelijk werd vereerd. Den afgeloopen zomer bracht hij te Neuc- nahr door, waar hij vergeefs herstel zocht voor een chronisch leverlijden. (Avp.) '-Ned. M ij. T u i n b o u w en Plant- k u n d e. De 47e algemeene vergadering is te Zaandam gehouden onder leiding van den heer G. baron. De Senarelens de Grancy uit Vught. Aanwezig waren dc vertegenwoordigers van 27 afdeelingen. I)e voorzitter deelt den uitslag mede van de verkiezing voor twee leden van het hoofd bestuur. Gekozen zijn de hceren mr. A. L. J. Melvill van Carnbee, te Rijsenburg, L. Voortman, te Haarzuylen, en in de plaats van den heer J. W. E. Ebbinge, die tusschen- tijds aftrad, de heer Jac. Smits, te Naarden. Uit het jaarverslag bleek, dat op 1 Janu ari 1910 de maatschappij uit 43 afdeelingen met 3175 leden bestond. Verder gaf het een overzicht over de handelingen der maat schappij. Aangenomen werd een voorstel-Leiden en omstreken, dat de algemeene vergadering besluite aan art. 19 der statuten een zooda nige uitlegging te geven, dat het hoofdbe stuur gemachtigd wordt, bij een tusschen- tijdsche verkiezing een candidaat voor het lidmaatschap van het hoofdbestuur als ge kozen te verklaren, indien hij bij candidaat- stelling dc volstrekte meerderheid der uit te brengen stemmen op zich vereenigd heeft. De afdeeling Amsterdam had voorgesteld, dat hel hoofdbestuur een commissie zou be noemen, die tot laak heeft na te gaan, welke de uitkomsten zijn van het tuinbouwondcr- wijs op de tuinbouw-wintercursussen, die door de afdeeling van de maatschappij zijn opgericht, en of dit onderwijs beantwoordt aan de behoeften der practijk. Aangenomen werd ten slotte eon amende ment va; de afdeeling Zeist, dit onderzoek »n li hooftlb. s'uur over te laten. Het voorstel-Baarn, betreffende het Ver plicht stellen der ongevallenverzekering in het tuinbouwvak, werd op advies van het hoofdbestuur ingetrokken. Een voorstel-Leiden -werd goedgekeurd om door het hoofdbestuur een commissie te doen benoemen, ten einde te onderzoeken welke wijzigingen in de inrichting en beoordeeling van tentoonstellingen, uitgaande van de Mij. en haar afdeelingen, wenschelijk zijn. Ilct benoemen dier commissie werd tot la ter uitgesteld. In handen van deze commissie werd ge steld hel voorstel-Baarn om in de program ma's bij hot stellen van vragen naar verza melingen planten steeds bepaalde getallen te noemen, voorts om de ontwerpprogram ma's ter goedkeuring aan het hoofdbestuur voor te leggen en dc toegekende bekronin gen binnen twee maanden uit te reiken. Ken voorstel-Groningen, betreffende het opnemen van den stand en de vooruitzich ten van den oogst van tuinbouwgewassen, werd na bestrijding van het hoofdbestuur ingetrokken. Besloten werd de volgende algemeene ver gadering te Apeldoorn te houden en de vriendschappelijke bijeenkomst te Nijmegen. De plaats voor de wint.-rhijeenkomst zal la ter worden vastgesteld. De rekening van den penningmeester over 1909 wees een nadeelig saldo aan van 561 De begrooting van 1911 werd onveranderd vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een be drag van f 7472. Christel ij ke verzorging van krankzninigen. De Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Nederland heeft te Iloogeveen haar 26ste jaarvergadering gehouden onder leiding van don voorziBer, professor L. Lindeboom, van Kampen. Het jaarverslag en het financieele werden voor kennisgeving aangenomen. De penning meester. de heer baron van Heemstra, deel de mede. dat het aandeelenkapitaal voor de kliniek, die spoedig geopend wordt, nog niet volteekend is. De rekening over 1909 werd goedgekeurd. In dc statuten werden enkele wijzigingen gebracht. Uit dc bestaande corporatiën, wel ke zich kunnen aansluiten bij de vereeniging is het woord: diaconiën geschrapt. Het cen traal bestuur dat tot nu toe bestond uit voor zitter, secretaris en penningmeester zal wor den aangevuld met één lid van elk gestichts- bestuur. Eindelijk is de termijn waarvoor de vereeniging is opgericht met 25 jaar ver lengd. Voordat de bestuursverkiezing plaats had, wijdde de voorzitter hartelijke woorden van dank aan de aftredende bestuursleden dc heeren mr. \V. F. K. P. graaf van Bijlan'dt, S. van Yelsel on mr. L. van Andcl, die door ambtsbezigheden of hoogen leeftijd verhin- 'derd zijn hun functie als bestuurslid langer te vervullen. Met "algemeene stemmen werden de heeren II. Bos Kz. te Rotterdam, A. Brummelkamp te Den Haag en M. Sanders te Velp herko zen als leden van 't bestuur, en als zoodanig werden gekozen de heeren Dobbe de Bruin, burgemeester van Ilazerswoude, en S. Plan- lenga, notaris te IJsselmonde. VLIEGEN. Olieslagers te Ensche dé. f— Vrijdagmiddag om 5 uur 28 min. is Olieslagers voor de derde maal opgestegen, en naar de Duitsche grens gevlogen. Een heel eind ging hij 't rijk onzer naburen over, wendde toen en keerde snel terug om na een vlucht die 24 min. 35»/5 sec. geduurd had, mooi te dalen. De bereikte hoogte was 650 M. Namens 't vliegcomité bood mej. Annie Berghey den vlieger een krans aan. Er waren eenige duizenden toeschouwers. Frits Koolhoven. In een brief aan zijn vader deelde Frits Koolhoven, volgens het Haarl. Dbld., mee, dat hij tijdens zijn vliegoefeningen tweemaal met zijn toestel is gevallen, zonder evenwel letsel te bekomen. Ilij voegde er aan toe, dat men zich geen voorstelling kan maken, hoe moeilijk en vaarlijk het vliegen is. De eedskwestie. 55 te Amster dam woonachtige Israëlieten hebben bij deur- waardersexploit het lidmaatschap van hun kerkgenootschap opgezegd en dit wel, om bij procedures van de verplichting tot het afleggen van den eed als getuige te worden ontslagen. Geen eed geen satisfactie. Voor de 5e kamer der Amsterdamsche recht bank zou gisteren een zaak dieuen wegens smaadschrift. Een vroegere boterhandelaar had een gedrukte circulaire, gedagteekend 14 Mei jl., onder zijn cliënièle verspreid, waarin tegen zijn vroegeren bediende, die se dert óók boterhandelaar was geworden, zeer beleedigende woorden waren geuit. Beklaagde meende, dat waarheden geen be- leediging kunnen heeten. Hij bood aan, de feilen, onregelmatigheden met geld, te bewij zen. Meermalen was dc gedachte bij hem op gekomen, zijn ex-bediende met de justitie in aanraking te brengen, doch hij liet het om zijn gezin. De man, die op de getuigenbank al een paar malen met zeer onvriendelijke interrup ties had gestoord, werd nu voor het getui- genhekje geroepen Op de gebruikelijke wijze noodigde de pre sident, mr. Witsen, hem uit den eed af te leggen. „Ik geloof aan geen God!" „Behoort u tot geen enkel kerkgenoot schap?" „Neen!" Het O. M. requireerde op grond van het niet afleggen van den eed door den eerste getuige, ontslag van rechtsvervolging van be klaagde. *—De zaak-Van Everdingen. De Ja\j»-Bodc van Donderdag 1 September schrijft: „Onder de officieele berichten, in ons blad van Dinsdag opgenomen, staat te lezen, dat het buitenlandse!) verlof, buiten bezwaar van den lande, aan den ambtenaar mr. Van Ever- dingen verleend, met drie maanden is ver lengd. Naar wij vernamen, bevindt de heer Van Everdingen tegen wien, gelijk men weet, in Nederland een bevel tot inhechtenisneming is uitgevaardigd, zich op het oogenblik te Parijs. Van uit die plaats heeft hij naar Buiten zorg geschreven om zich te excuseeren over zijn lang wegblijven. „In overleg met der den", voegde hij er bij, was hij er toe geko men zijn verdediging van uit Parijs te voe ren. Sedert 14 dagen bevond hij zich in het bezit der daartoe benoodigde stukken. Uit de omstandigheden, dat de heer Van Everdingen verlenging van verlof heeft gekre gen, kan worden afgeleid, dat men in Ne derland met zijn verblijfplaats bekend is, en dat de gelegenheid, om zich van uit het bui tenland te verdedigen, hem met goedkeuring der justitie wordt gelaten." - Boeten aan spoorwegper soneel. Nadat het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht te 's Gravenhage, in de zitting van Donderdag ochtend f 10 boete had gevorderd tegen een machinist van de Staats spoorstoomtram Den Haag—Scheveningen, wegens de overtreding van het niet geven van een hoorbaar signaal bij de nadering van een overweg, informeerde de kantonrechter, mr. H. A. van Raalte, bij den beklaagde er na drukkelijk naar wie, bij veroordeeling, de boete te betalen heeft, hij, beklaagde, dan wel de Staatsspoorweg maatschappij. De beklaagde verzekerde dat tegenwoordig het personeel dal bij rechterlijk vonnis een geldboete krijgt, zelf die boete moet betalen. Vroeger was dit anders en betaalde de Maatschappij haar. Maar sedert is het per soneel er mede in kennis gesteld, dat de Maatschappij zulks niet meer doet en heb ben de beambten een stuk moeten teekenen, waarbij hun dit beduid werd. De kantonrechter zeide met voordacht hier naar geïnformeerd te hebben, omdat hij ver nomen had dat de door den rechter opgelegde boeten door de Maatschappij betaald worden. Tot zijn genoegen had hij thans vernomen dal dit niet zoo is, want uit een moreel oog punt zoowel als uit een oogpunt van gevaar voor het publiek, zou de kantonrechter een dergelijk optreden van een spoorwegmaat schappij hoogst afkeurenswaardig achten. Uit een moreel oogpunt, omdat de preventieve uitwerking der straf ten opzichte van een be klaagde daardoor te niet zou worden gedaan, maar buitendien gevaarlijk voor het publiek, omdat de machinisten er maar op los zouden rijden, zich niet bekommerende om gevaar voor menschenlevens, wanneer zij weten dat de eventueele geldstraffen niet uit hun eigen beurs behoefden betaald te worden. Ware 't inderdaad het geval, dat de Maat schappij de boeten betaalde, dan aldus ver zekerde mr. Van Raalte zou hij in de toe komst geen geldboeten, doch principale hech- tenisstraffen aan de overtreders opleggen. Op di«> wijze zouden de spoorwegmaatschappijen verhinderd worden, de preventieve werking der straffen te beletten. Ontrouwe kantoorbcdien d e. De kantoorbediende J. E., die zich met f 4000 van de firma J. en A. van der Schuijt, te Rotterdam, uit de voeten heeft gemaakt en te Groningen werd aangehouden, en de in zijn gezelschap aangetroffen C. M., ^ïit de Entrepotstraat, zijn naar de gevangenis over- gebaocht. De derde die in het gezelschap was, de Amsterdamsche keUner H. A. de L., is op vrije voelen gelaten. Van Rotterdam waren de twee cerstgenoem- den per auto naar den Haag vertrokken, waar, evenals in Amsterdam, verschillende aankoopen zijn gedaan. De kellner kwam eerst later in hun gezelschap. Een vergiftigde taart. Donderdag is bij den marktmeester der ker mis, Markus te Hoorn uit Amsterdam een taart bezorgd met een brief, onderteekend „Kermisreiziger". Na daarvan gegeten te hebben is juffrouw Markus onder hevige pijn overleden, terwijl aan het veertienjarig dienstmeisje des nachts de Sacramenten zijn toegediend. Gisterenmorgen was de toestand evenwel gunstiger. De taart bleek zwaar vergif te bevatten. De politie stelt een on derzoek in. Wij lezen in het Hbld. nog het volgende over dit misdrijf De gemeentebode Markus te Hoorn, die Donderdag zijn 84en verjaardag vierde, ont ving (vermoedelijk uit Amsterdam) een taart present, waarvan de gever zich teekende „oude kermisklant". De bejaarde echtgenoo- te en het dienstmeisje van den heer Mar kus aten flink van de taart, doch werden eenige oogenblikken later zoo onwel, dat me dische hulp ingeroepen moest worden. De vrouw is gisterennacht overleden en de toestand van het dienstmeisje doet ook het ergste vreezen. Het onderzoek wees aan, dat de taart een groote hoeveelheid arsenicum bevatte. Verleden jaar ontving de familie Markus ook een taart, waarvan de oude man alleen nuttigde, doch wegens den onaangenamen smaak werd door niemand der familie ver der iets daarvan gebruikt. De politie heeft dc verpakking en het restant der taart in beslag genomen, en is haar nasporingen reeds begonnen. Het briefje dat de taart vergezelde, luid de letterlijk„Nu, oude, smul daar maar lek ker van met je familie, en wensch je in ge zondheid weer met de kermis aan te tref fen. Een oude kermisklant." Over het door het parket, dat hedenmid dag half 2 uit Alkmaar te Hoorn aankwam, ingestelde onderzoek betreffende het treu rige vergiftigingsgeval te Hoorn, kan nog niets worden medegedeeld, daar het nog niet is afgeloopen. Geheel Hoorn is begaan met het treurige lot van den algemeen geachten heer Markus, die op zoo'n verschrikkelijke wijze zij'n meer dan 80-jarige echtgenoote moest verliezen. Algemeen spreekt men zijn afschuw uit over hem, die op zoo wreede wijze ingreep in het rustige leven dier twee brave ouden van dagen Na het gebeurde begint men te beseffen, dat reeds verleden jaar een aanslag op die twee levens is gedaan. Ook toen heeft de fa milie Markus een taart thuis gekregen, waar van, behalve de man en de vrouw, ook eenige neefjes en nichtjes hebben gegeten. De heer Markus en een paar kinderen zijn toen ongesteld geweest, doch dit was niet van dien aard, dat men aan een vergiftiging dacht. Wel heeft de h er Markus een voor oordeel tegen taarten opgevat, waarom hij dan ook nu niet van de taart heeft gegeten, die er anders smakelijk genoeg uitzag. Na liet gebeurde van lieden, zoekt men ech ter verband, tusschen dat herhaald zenden van een taart. Zeer waarschijnlijk is liet, dat ook die van verleden jaar is vergiftigd ge weest, doch ziende, dat toen het gewcnschtc resultaat niet is verkregen, heeft men nu tot krasser middel zijn toevlucht genomen, om met meer succes een aai slag t doen op de levens van het echtpaar Markus. Sterk vermoeden is er, dat heiden moesten worden getroffen. Het begeleidend schrijven, onderteekend „een kermisreiziger", is blijk baar een truc van den dader, om de aan dacht van hem af te wenden en om te maken, dat men in andere richting zou gaan zoeken, Dc toestand van het dienstmeisje van den heer Markus, dat ook van de taart heeft gelen, is zoodanig, dat men ook voor haan leven vreest. Ze lijdt hevige pijnen. De ver- rehij solen wijzen op arsenicumvergiftiging. *- In een kuip gevallen. Tijdens de afwezigheid van dc moeder is een 2J-ja- rig kind in de ouderlijke woning aan de Roentgenstraat te Rotterdam van een stoel in een kuip waschwater gevallen. De moeder vond bij haar thuiskomst het jongentje op het hoofd in de kuip met water staan. Een dokter kon slechts den dood constateeren. School- en Kerknieuw*. Vrouw el ij ke Rijksambtenaren. Het comité, dat zich ten doel stelt een actie te voeren tegen het wetsontwerp 256, „Regeling van de positie van vrouwelijke Rijks-ambtenaren en Onderwijzeressen bij het Openbaar Lager Onderwijs, die in het huwelijk treden", zond een adres aan de Tweede Kamer, betoogehde dat het wetsontwerp, voorstellende vrouwelijke Rijksambtenaren en On derwijzeressen bij het Openbaar Lager Onderwijs, eervol te ontslaan op den dag van haar huwelijk, ten h. i. alleszins ongemotiveerde, dus onrechtvaar dige, inbreuk maakt op de persoonlijke vrijheid der vrouwelijke ambtenaar, door haar het recht te ont zeggen, in overleg met haar echtgenoot, haar huwe lijksleven in te richten naar eigen wensch, terwijl het particuliere leven van den mannelijken ambte naar, zelfs waar het zijn verplichtingen geldt tegen over zijn gezin, ongemoeid gelaten wordt. Mocht hel wetsontwerp worden aangenomen, dan zouden, meent adressant, de door de Regeering ver wachte „ethische en sociale" gevolgen van een der gelijke ontslag-bepaling achterwege blijven, terwijl daarentegen andere, door haar zeer zeker niet ge- wenschte gevolgen zouden optreden, in den vorm van lo. toeneming van het celibaat, wijl er onder de vrouwelijke Rijksambtenaren en de Onderwijzeres sen bij het Openbaar Lager Onderwijs altijd zullen gevonden worden, die niet zullen kunnen of willen overgaan tot het stichten van een eigen gezin, in dien hetgeen de man verdient, uitsluitend het in komen moet vormen 2o. verlenging van den verlovingstijd en verschui ving van het huwelijk tot een tijdstip, waarop de geldelijke basis wellicht als voldoende, doch de leef tijd allerminst meer als gunstig voor nieuwe gezins vorming zou mogen worden beschouwd; 3o. toeneming van vrije, veelal tijdelijke verbinte nissen, die zorgvuldig zouden worden geheim ge houden en waaibij het ontstaan van nakomeling schap kunstmatig zou worden verhoed 4o. kunstmatige beperking van het kindertal ook in het huwelijk, daar, indien de medeverdienste der gezinsmoeder zou komen te vervallen, de veelal benarde geldelijke omstandigheden een beletsel zou den vormen voor het opvoeden van een eenigszins talrijk kroost. Ncderl. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Examen Groententeelt. Wageningen, 30 September. Geëxamineerd 2 can didates geslaagd de heer A. P. Wezel, te Frede- riksoord. Volgens het voor 1911 samengestelde muntprogram zullen naar in de M. v. T. bij de begrooting voor hoofdstuk VUB, afd. Muntwezen wordt medegedeeld in dat jaar worden aangemaakt voor rekening van Ned.-Indië f 1.000.000 aan J-guldens en 1.000.000 van V^-guldens en voor reke ning van Nederland f 2.000.000 aan guldens, f 100.000 aan kwartjes, f 400.000 aan dub beltjes en f 25.0(H) aan halve centen^ terwijl hij het samenstellen der begrooting voor 1910 werd gerekend op den aanmaak an behoeve van Ned.-Indië van f 1.000.009 aan guldens, f 2.000.000 aan halve guldens, f 1.500.000 aan J-guldens en f 1.500.000 aan 7io-guldcns en ten behoeve van het moeder land van f 2.000.000 aan guldens, f 300.000 aan kwartjes en f 200.000 aan stuivers. In het voorbijgaan worde hierbij aangeteekend dat de laatstbedoelde muntslag van guldens, zooals uit de hierboven verstrekte opgave Wijkt, is uitgesteld tot 1911 en dat de voor genomen vervaardiging van stuivers is ach terwege gebleven. Tc Baarn is na eene lezing van ds. Hoe vers uit Rotterdam, eene afdeeling van den Nedorl. Bond van Vrouwenkiesrecht opge richt, met aanvankelijk 20 leden. Utrecht. Begin November zullen door de firma J. L. Bcijers te Utrecht onder den hamer worden gebracht de bibliotheken van wijlen N. II. Nijst, oud-griffier dér arr.-recht- bank te Roermond, Jac. Schuurmans Stekho ven, em. perdikant, H. Roodhuijzen Jr., em. predikant, E. F. M. Hanlo, auditeur militaire te 's Bosch enz. enz. Naarden. Dc heer Joh. Schoonderbeek geeft morgenmiddag een concert in de Groote Kerk, met medewerkin gvan mej. Hermine Scholten (alt), den heer Chr. Fcier (viool) en een dameskoor van de afdeeling Bussum van Toonkunst. Bussum. De secretaris van de Vereeni ging „De Gooiache Iloogere Burgerschool" heeft hoofden van gezinnen om opgave ver zocht van het aantal kinderen, waarvoor ver moedelijk in de eerste drie jaren toegang tot de school zal worden verlangd. 1 Het schoolgeld zal waarschijnlijk op f 150 worden bepaald.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2