Bedrijfskapitaal W VAN DEN DONKER, STADSNIEUWS. ADVERTENTIÈN. A, C, ENGELBERTS Co., Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor *1 Te koop gevraagd: Te Huur Dames- Heeren- en Kinderschoeisel C. H. DE JONG, Hof 38. Vulhaarden en Kachels, in alle modellen en prijzen, „TURENNE", JAARSMA", De majoor A. A. Heisterkamp, benoemd tot provinciaal adjudant te Haarlem, is heden naar zijn nieuwe standplaats vertrokken. Wij herinneren aan de heden avond te 8 uur in Amicitia te geven voorstelling van het „Klein Tooneel", onder leiding van den heer J. II. Speenhoff. Uit een opgave betreffende den stand van den te Utrecht plaats hebbenden natio- nalen schietwedstrijd, uitgeschreven door „De Utrecht", onderafdeeling van Volksweerbaar heid, blijkt o.m. het volgende: Hoofd korpswedstrijd 200 M. max. 250 pun ten. 1. Wilhelmina, Amersfoort 195; 4. Wilhel- mina (onderafd. K. N. B. van O. O.) 163. Korpswedstrijd 150 M. 1. Wilhelmina 1167& tr. p. (juist snelle aan- slag). Korpswedstrijd Marga, 15 M. 1. Wilhelmina 2874 tr. p. Korpswedstrijd buks. 2. Wilhelmina 466 p. 4. Wilhelmina (Afd. K. N. B. van O. O.) 395 p. Personeel. 150 M. max. 100 p. 1. D. van Buuren 94; 9. W. H. Vink 85; 19 Van Swol; 20. D. van Eek 81. Vrije baan, 150 M. max. 180 p. 3 D. v. Buuren 169, 14. D. v. Eek 156. Vrije baan 200 M. max. 90 p. 1. D. van Buuren 89; 9. R. J. v. Eimeren 80; 11. M. J. v. d. Vlugt 79. Juliana wedstrijd, marga 15 M. 3. D. v. Eek 57; 5. M. J. v. d. Vlugt 57; 14. L. Broek 55. Vrije baan Marga 15 M. 7. R. Meijer 167; 9. L. Broek 166; 10. L. B. J. Serré 166; 13. E. v. Eek 162. Vrije baan buks, 12 M. 3. Van Eymeren 295; 4. R. Meijer 290; 6. Schukking 287; 7. Serré 286; 8. Uding 286; 9. D. v. Eek 286; 10. V. d. Vlugt 285; 11. van Buu ren 284. Quick I speelt morgenmiddag op „B.rk- hoven" tegen Robur et Velocitas van Apel doorn. Quick is van plan met een sterk elftal uit te komen, zoodat een spannenden wedstrijd is te wachten. Voor de spelende clubs is het te hopen, dal de sportliefhebbers nu eens in grootcn getale opkomen. Ambachtsschool. Gisteren avond hield de verceniging „Ambachtsschool voor Amersfoort en Om streken" een algemeene ledenvergadering in het schoolgebouw, onder voorzitterschap van den heer G. J. Buijs. Na opening der vergadering leest de secre taris, de heer J. W. C. Bloem, de notulen van 28 Febr. 1910; die worden goedgekeurd. Aan de orde is hierna de begrooting voor 1911. De voorzitter deelt mede, dat deze heeft ter visie gelegen, maar zooals het meer gaat, nie mand heeft er naar omgekeken. Daarom zal hij enkele cijfers toelichten. De uitgaven en inkomsten zijn aanmerkelijk hooger geraamd, dan vorig jaar. Die verhoogingen zijn aange bracht met het oog op de uitbreiding van dgp smidscursus. Door de groote aanmelding kon den het vorig jaar een 10-tal leerlingen niet worden toegelaten. Het verschijnsel, dat de toeloop voor den cursus toeneemt, heeft de aandacht getrokken van het bestuur, dat over wogen heeft, op welke wijze daaraan kan worden tegemoet gekomen. Indien de cursus gesplitst wordt, zouden de kosten veel te groot worden. Maar er is nog een middenweg, door n.l. een lokaal beschikbaar te stellen, met de noodige leermiddelen. Dan kunnen in plaats van 24 leerlingen er 34 worden toegelaten. Er komt dan bij de uitgaven de inrichting voor dat lokaal en het salaris voor een onderwij zer. Het bestuur heeft de noodige verzoeken ge richt aan het rijk, de provincie en de gemeen te om verhooging van subsidie. Op de staats- begrooting is reeds f 800 meer uitgetrokken, welke subsidie verleend zal worden onder voorwaarde ,dal ook de provincie en de ge meente hooger subsidieeren. Aan de gemeen te is f 500 meer gevraagd en aan de provin cie f 250. Als die subsidies worden toegekend kan met 1 April 1911 worden tegemoet geko men aan den grooten toeloop. Voor Amers foort vooral is dit van belang, omdat in het reglement staat, dat de jongsten 't eerst wor den afgewezen, en die komen juist uit de ge meente, zoo van de lagere school,terwijl de jongens uit de dorpen gewoonlijk ouder zijn. De voorzitter gelooft dan ook wel, dal die verhoogde subsidie zal worden toegestaan. Ook is aan de gemeente gevraagd een hy potheek voor inrichtingskosten van f 4000, maar het Dag. Bestuur had daar niet veel zin in en heeft gevraagd of niet langs een an- deern weg daaraan te komen zou zijn. Dat zal mogelijk wel gaan. Die meerdere uitga ven behoeven toch niet in eens te worden ge daan. Het eerste jaar zal f 800 A f 900 noodr zijn en eerst na 3 jaren het totaal bedrag. Nu zijn er nog inkomsten uit oud materiaal, ver loting enz. die wat hooger zijn. Dan is er ook nog de spaarkas, waar bijv. f 1000 uit geleend kan worden. Op die wijze kan de school zich zelf helpen. Maar buiten de subsidies kan ze niet; die moeten de inkomsten met f 1550 ver- hoogen. De contributie der leden is geraamd op f 500. Het aantal leden gaat echter hard ach teruit. Vorig jaar is het met 19 verminderd en in het loopende jaar zijn er al 7 afgeval len. Versterking van het ledental is dan ook dringend noodig. Ook aan de buiten-gemeenten is verhooging der bijdragen gevraagd. Tot nog toe wordt door enkele dorpen f 15 per leerling gegeven; gevraagd is dit bedrag op f 25 te stellen. Soest en Nijkerk hebben daaraan niet vol daan, mogelijk dat Baarn en Hilversum het wel doen. De post daarvoor is daarom ge raamd op f 530. In totaal bedragen de inkom sten f 22.600 tegen f 20.900 in het vorig jaar. De uitgaven zijn daarmee in overeenstem ming, eveneens in totaal f 22.600. Dc begrooting voor den avondteekencursus bedraagt f 1225 in onvangst en uitgaaf. De begrooting wordt vastgesteld en zal wor den aangeboden ter goedkeuring aan de ver schillende collegea's die er bede in kennis moeten worden gesteld. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening en verantwoorning over 1910 worden gekozen de heeren: H. W. van Esveld, J. II. C. T. Teengs en W. G. Klomp en tot plaatsvervangend lid mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Bij de nu volgende bestuursverkiezing wor den herkozen de aftredende leden: mr. H. J. M. van den Bergh, A. E. Blok, W. Hupkes, C. Prins Jr. en J. M. Sporry. De voorzitter deelt nog mede, dat voor den avondteekencursus zich reeds 66 leerlingen hebben aangemeld. Hierbij komen ook nog ccnigc leerlingen van de hoefsmidschool, die onderwijs ontvangen, geheel voor hun vak in gericht. Vorig jaar heeft het bestuur zich gewend tot minister Talma, onder wiens res sort de hoefsmidschool hoort, om subsidie, maar het kreeg nul op het rekest Hierna wordt de vergadering gesloten. Heden werd alhier aangehouden en naar zijn woonplaats getransporteerd een jong- mensch uit Rotterdam, 17 jaar oud, die on der verdachte omstandigheden een fiets te koop aanbood. Predikbeurten te Amersfoort op Zondag 2 October 1910. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, ds. J. L. F. de Meijere, evang. Luth. pred. te Haarlem. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 9è uur, ds. Ilooykaas, godsdienst oefening voor jongelieden. Voorm. 11 uur, ds. Hooykaas, gewone gods dienstoefening. Geref. Kerk. (Langegracht.) Voorm. 10 uur en 's avonds 5% uur: Ds. Don- ner. Geref. Kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 en 's av. 5£ uur: Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorin. 9£ en 's avonds 5 uur: de heer II. J. Vaarties van Dordrecht. Christ. Gereform. Gemeente. Lokaal „de Zaaier". Voorm. 9j[ en 's avonds 5j uur: Godsdienst oefening. Hersteld Apost. Gemeente, in de Eenheid der Apostelen. Gebou wEben-IIaëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 en 's namiddags 4£ uur: Gods dienstoefening. De temperatuur van het water in de Amersfoortsche bad- en zweminrichting was heden morgen 57 graden Fahrenheit. A.s. Maandag wordt de badinrichting voor het publiek gesloten. Burgerlijke Stand. van 23 lol 30 Sept: 1910. Geboren: Martinus, z. van Martinus van Keken en Gcrarda van Pluuren. Coenraad Antonius Gerardus, z. van Johannes Coen raad Guikers en Mechlelina Gijsberta Maria van den Uithoorn. Alida, d. van Wilhelmus Marinus Droog en Maria Johanna Hendrika van Rosscm. Andrea Johanna Elsje, d. van Cornelis Gerrit Bellman en. Johanna Maria Diederika Peteri. Johanna Hendri ka, d. van Barend Mengerink en Hendrika Elisabeth Koers. Lambcrlu^ Johannes Hermanns, z. van Mattheus Johannes v. d. Veer en Gewéna Jahanna Francisca Krook, .Johannes Sijme Nicolaas Brugmans en Antonia Johanna Haverhals. Rebecca Helena, d. van Simon Schagen en Rebecca Helena de Lange. Hendrik Jan, z. van Jan Bast en Maria Lubbarta Boshuizen. Wilhel mina Johanna Maria, d. van Johan Joachim Friederich Maria Joseph Bootz en Wilhelmi na Johanna van der Aa. Adriaan Arie, z. van Willem Carel de Groot en Willemina Geertruida Overniars. Anna Maria, d. van Adrianus Johannes Rijpert en Pctronella van Keulen. Johannes Coendert, z. van Hendrik Zwan en Aleida Veenendaal. Pe trus Johannes, z. van Dirk van den Ham en Johanna Woutera Hompcs. Gerrad, z. van Gerrad Speelberg en Anna van Ree. Everdina Johanna, d. van Rut van de Pol en Gijsberta van Westerlaak. Een buiten hu- wel. geboren kind van het m. geslacht. Ondertrouwd: Jan Fremouw en Arie- anna van der Kolk. Hermanus Kroes en i Johanna Amalia Alexandrina Hurbertina Reijnen. Gerardus Hendrikus Stoeken- broek en Geertuida Veenendaal. Ilendr k Pampus en Johanna Martz. Jan Henderik Jacobus Fijnvandraat en Jannctta Hengeveld. Aalbert Veenendaal en Gijsberta Maria Daatzclaar. -r- Petrus Johannes Landman en Johanna Willemina Jacoba Janse. Gijsber- tus Vervoort en Ortje van den Klskamp. Getrouwd: Gerhardus Petrus Antonius Lambertus te Leuken en Johanna Hendrika Maria de Jong Lammert Ditsel en Ever- tje van den Ham. Franciscus van Delft en Adriana Brands. Jan Leendert van Im merzeel en Anna Hendrika Kerling. Overleden: Lambertus Marius van der Werf, 5 mnd. Een als levenl. aangeg. kind van het vr. geslacht. Johannes Brugmans, 3d. Dirkje Blom, 3 w. Her- manus Sleking 17 d. Opgave van de Vereeniging „Handel en Nijverheid" van personen, die ziclr in de Gemeente hebben ge vestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 21. September tot en met 27 September 1910. GEVESTIGD: A. M. J. Vosse, van Heemstede naar Hof 46. T. van de Waal, v. Langbroek naar K. Bergstr. 18. W. C. Honders, v. Langbroek n. K. Bergstraat 18. G. van Assclt v. Langbroek n. K. Bergstraat 18. I. Meijer, van Epe naar Teutstraat 48. C. D. R. M. Cannegicter, van Wageningen naar Puntenburgerlaan 4. G. Gramsma, van Leeuwarden naar Langestr. 57. D. S. II. Görlach, gesch. echtg. van P. Best, van Hoorn naar Schimmelpenninckstraat 47. J. van Vcluw, van Hilversum naar Driest 2. II. H. Timmer, van Baarn naar Langestraat 98. B. C. Morsink, van Enschede naar Nieuwstr. 29. A. Macintosh, van 's-Gravenhage naar Langestr. 83a. R. L. de Wit, v. Woudenberg n. Leusderweg 156. C Coster, v. Amsterdam n. II. van Viandcnstr. 10. It. II. van Oort, v. Utrecht n. Langestraat 40. L. Rodermond, v. Harlingen n. H. v. Viandcnstr. 8. J. Gerritse, van Deventer n. Itooglanderwcg 18. W. Mulder, v. Nijkerk n. Puntenburgerlaan 5. L. Simons, van Alphen naar Ut recht scheweg 46. II. M. Simons, v. Stad-Almclo n. Utrechtscheweg 40 A. van Straten, v. Utrecht n. Oude Vlasakkerw. 42. A. ten Noever de Brauw, van Amsterdam naar Hendrik van Viandenstraat 4. J. A. Roskam, van Deventer naar Soesterweg 7. W. A. Roskam, van Deventer naar Weverssingel 5. F. C. Oldigs, v. Darmstad naar Schimmelpen ninckstraat 7. VERTROKKEN. B. P. Volmer, van Heiligerbergerweg 8 naar Chi cago. M. Boukamp, van Tuinstraat 3 naar Zaandam. M. Kurk, van Kouingsstraat 29 naar Amsterdam. M. Kloek, van Muurhuizen 117 naar Utrecht. M. Scberpenzeel, van Leusderweg 18 naar Apel doorn. C. J. Doorn van Scherbierstraat 13 naar Huizen. II de Wit, van Pieter Pijpersstraal 17 naar Am sterdam. A. M. dc Wit, van Leusderweg 156 naar Bussum. G. J. Gaillard, van 11. van Viandenstraat 19 naar Oegst geest. C. van Druten, van Utrechtscheweg 26 naar Rot terdam. L. B. de Boer, van Langestraat 118 naar Arnhem. A. van der Schaft, van Wolkcrsteeg 11 naar Norg. G. van de Vis, van St.-Agnthastr. 14 naar Am sterdam. G. de Jong, van Arnhemschestraat 5 naar Am sterdam. S. Kiel, van Langestraat 98 naar Appingedam. C. Zwart, van Muurhuizen 76 naar Egmond aan Zee. G. ten Hoopen, van Kruiskamp 47 naar Haaksber gen. G. Maats, van Kruiskamp -17 naar Holten. J. van der Hoef, van Kampstraat 73 naar West- stellingswei f (Wolvega.) J. P. van den Brink, van Bergstraat 23 naar Utrecht. A. Breuer, echtg. van G. van Laar, van Stations straat 13 naar Arnhem. G. van Laar, van Stationsstraat 13 naar Arnhem. A. Becker, wed. G. J. Breuer, van Stationsstraat 13 naar Arnhem. M. A. Luns, van St. Andriesstraat 15 naar Sneek. A. L. Bijker, van II. van Viandenstraat 28 naar Batavia. J. F. Bijker, van II. van Viandenstraat 28 naar Batavia. M. H. Bijker, van II. van Viandenstraat 28 naar Batavia. M. de Wit, echtg. van C. de Jeger, van Wolker straat 11 naar Rotterdam. H. J. de Wit, van Parallelweg 4 naar le Kazer nestraat 9. R. Bekendam, van Parallelweg 4 naar le Kazer nestraat 9. J. H. M. de Jong, van Langestraat 5 naar Grave. B. Both, van Aldegondestraat 10 naar Utrecht G. Wiggersman, van Kleine Gasthuislaan 22 naar Utrecht. D. H. J. Ravenstein, van Zwanenhalssteeg 5a naar -Gravenhage. A. Th. Labouchère, van Langestraat 20 naar Doorn. R. A. Hekmeijer, echtg. van W. J. Steinbuch, van K. Bergstraat 4 naar Den Bosch. E. Willemse, van K. Bergstraat 4 naar den Bosch. Wed. Hof, geb. A. Terluin, van Bisschopsweg 30 naar Alkmaar. A. Karseboom, van Aldegondcstr. 20 naar Leus den. Marktberichten, Amerst oort, 80 Sept. Op e h». en gehou den weekmarkt besteeddo men voor aard appelen f 2.40 A 2.90. Appelen f 4.— A 10.— Peren f 6.k 18.per H.L., Hoendereieron f 6.k 6.70 per 100 stuks. Boter f 1.40 A 155 per K.G. Kippen f 0.70 k 1.25, Kuikens f 1.k 1.60, Piepkuikens f 0.40 a 0.90, Een den f 0.90 k 1.Hazen f -.A Wilde konijnen f 0.a 0.Tamme konijnen f 0.80 A 1.40 per stuk, Duiven f 0.40 A O.60 per paar Magere Varkens k Zeugen ƒ60 a 110. Biggen f 11.A 16.—. Eondeneieren f 6.75 k 7.25, Jonge Eenden f 1.— A 1.25. Aangevoerd waren: 250 heet. Appelen30 heet. Peren, 300 heet. Zandaardappelen; 35000 stuks Hoendereieren, 700 kilo Grasboter stuks Vee, Vette Varkens, - Magoro Var kens, 350 Biggen en 13 Zeugen Marktbericht van 30 Sept. ltlO van de Nederlandsche Centrale Botermyn te Amerafoort Gisteren werden aangevoerd op de Mjjn: Gezouten Ongezouten 500 K.G. 6925 K.G. f 1.36 Hoogste prys f 1.37 - 1.26 Laagste prijs - 1.27 - 1.32 Middel prijs - 1.34 Telegrafisch Weerbericht. Kaar waarnemingen in den morgen van 1 October 1910. Medegedeeld, door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste stand 770.0 te München, laagste stand 736.3 te Ilaparanda. Verwachting tot den avond van 2 October: Zwakke tot matige Z. W. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. Overzicht der Amsterdamscke Beurs De Amerikaan schemark t. De Nevv-Yorksche i'ondsenmarkt stond deze week geheel in het toeken van d«e politiek. Andere factoren, hoewel op zich zelf dikwijls zeer belangrijk, legden nauwelijks gewicht in de schaal. Dc eerste gewichtige gebeur tenis betrof de spoorwegtarieven-kwestie, 'ten einde de autoriteiten te beïnvloeden ten gunste der spoorwegen waren de beambten in de verschillende diensten een campagne begonnen. In daartoe uitgeschreven reuzen- meetings spraken zij zich uit vóór de ver hooging der tarieven en verklaarden die voor het bedrijf zelfs noodzakelijk. Men kan ech ter niet aannemen, dat de Interstate Com merce Commission zich veel van deze agita tie zal aantrekken, die bovendien vermoede lijk door de directies is op touw gezet. Voor Wallslrcet vormde zij niettemin het motief tot een aanzienlijke koersverheffing. De tendenz droeg dien Maandag meermalen een willig karakter, waartoe uitgebreide steunorders van bankiers het hunne bijdroe gen. Een aantal ongunstige berichten wer den eenvoudig genegeerd, o.a. een aangevan gen proces tegen de Chesapeake, hetgeen toch van een minder vriendschappelijke ge zindheid der autoriteiten blijk geeft. Een vrij scherpe reactie Irad reeds den daaropvolgenden dag in. De oorzaak was thans van puur polilieken aard. Uit Sarato ga in den Staat New-York kwam namelijk het bericht, dat de Republikeinen expresident Roosevelt tot voorzitter hadden gekozen van hun Conventie. Bij de verkiezing van een voorloopigen voorzitter eenige weken gele den, werd Senator Sherman gekozen en bleef Roosevelt beduidend in de minderheid. Dal was voor den grooten politicus een gevoe lige nederlaag, het resultaat van de defini tieve benoeming, is derhalve een zooveel grootere overwinning. Voor Wallslreet was het natuurlijk het sein tot een scherpe reactie. Men kan er de gevolgtrekking uit maken, dat de meerder heid van dc candidaten, welke door de Re- publikeinschc partij voor de aanstaande Congresvcrkiczingen zullen gesteld worden, tot de aanhangers van Roosevelt zullen be- hooren. Er is derhalve een verscherping van het Wallslrcet vijandelijke element in de regeerende lichamen te verwachten en daar om 'zal het geen verwondering baren, dat reeds het vooruitzicht daarop de markt in flauwe stemming brengt. Reeds verkeert men gedurende tal van maanden in onzeker heid omtrent de maatregelen welke ten op zichte van de meest aclueele vraagstukken in voorbereiding zijn, en de jongste gebeur tenissen op politiek gebied hebben eveneens het gevolg gehad, dat die onzekerheid nog met den dag is toegenomen. De kans is niet gering, dat President Ta ft door het succes van zijn van vriend tot tegenstander gewor den voorganger zich laat bewegen tot krasse stappen, die slechts ten nadecle van de trusts en Wallstreet kunnen uitvallen. Dc toestand in nijverheidskringen is ev. n- eens nog steeds zorgwekkend. Er staan lal van onaangename verrasingen voor de deur. liet rapport van de Stepl trust zal bepaald ongunstig zijn, verzekert men algemeen. De inaandelijkschc statistiek der koperpruduccn- ten zal ecu beduidende toename van den voorraad metaal aan het einde dezer maand aantoonen. De prijzen voor beide artikelen zijn inmiddels nog verder gedaald. Uit de bouwnijverheid komen onophoudelijk berich ten van grooten achteruitgang. In de rub berindustrie moesten eenige belangrijke fa brieken worden stopgezet. Enz. De stand van zaken laat zich derhalve on veranderd slecht aanzien. In elk geval zijn de dagclijksche berichten niet in staat ver trouwen te wekken op een spoedige verbe tering van duurzamen aard en blijft bet dus raadzaam voorloopig geen belang bij de markt te nemen. Amsterdam dacht er blijk baar even zoo over. De houding van het Ilollandsche publick ten oppzichte der Yan kee markt is opvallend onverschillig. De ge animeerde handel in enkele locale hoeken staat daarmede waarschijnlijk wel in ver band, doch er komt stellig ook veel tegenzin of wantrouwen tegenover dc Yankees zelf bij. Bij uitzondering wordt eenige vraag van beteekenis aan den dag gelegd. Doorgaans is het aanbod overwegend, ofschoon niet van grooten omvang. De koersen fluctueerden betrekkelijk ge ring en wezen per saldo weder kleine ver schillen aan vergeleken bij de noteeringen van een week geleden. Staatsfondsen. De stemming voor Ilollandsche staatspapieren was .zeer afwis selend. Het aanbod in drieën zoowel als In tegralen was aanvankelijk sterk overwegend, tengevolge waarvan, de koersen vrij aanzien lijk achteruitliepen. Later nam de vraag toe en bleven de no- tecringen eenige fracties hooger. Bulgaren met weinig handel, boeken voor 5 zegel- oubligatiën een flink avans. Hongaarsche papieren stil, maar met betere tendenz. In Oostenrijkschc waarden ging evenzeer wei nig om, doch daarentegen was de stemming hier zwakker. Russen trokken opnieuw de aandacht door een zeer vaste tendenz. Er worden geregeld beleggingsaankoopcn uitgevoerd, waarvoor men verdere uitbreiding verwacht in ver band met verzilvering van den October cou pon. In enkele soorten bleef de markt op het eind iets aangeboden. Balkanwaarden worden nog steeds zeer verwaarloosd. Chineezen verlaten. Japance- zen waren ook vrij stil, doch zij kenmerkten zich door een vaste stemming. Obligatiën Cuba waren gevraagd. Het papier wordt nog wel betrekkelijk weinig verhandeld, maar het is een belegging, die haar weg zal vin den tot de goede trommels. Mexicanen vast, zonder handel. Hetzelfde geld voor Argentijnen. In Brazilianen wer den weder flinke aankoopen uitgevoerd. Deze fondsen worden op den duur de meest popu laire staatsfondsen aan onze beurs. Zuid-Amerikanen waren overigens vast ge stemd. Peruanen iets luiter. Nicaraguanen flauw, later een weinig in herstel. De Cultuurmark t. Voor Cultuur waarden bleef de goede tendenz aanhouden, doch dc handel kromp aanzienlijk in. Voor enkele soorten kon een reactie niet ontloo- pen worden, zoodat hier en daar de koersen iets lager noteeren. iDe hoofd zaak is echter de stemming en door alles heen moet geconstateerd worden, dat het vertrouwen onverzwakt is gebleven. De reactie moet voornamelijk worden toege schreven aan winstrealisatiën, die vanzelf op* zulk een belangrijke rijzing niet uitblijven en ook de vorige week reeds tot enkele da lingen aanleiding gaven. Er wordt nog steeds weinig belangstelling aan den dag gelegd voor de incourante soor ten. De handel beperkt zich bijna uitslui tend tot aandeelcn als Vorstenlanden, Barge Moorman, Ned. Handel Mpij, Koloniale Bank. Handelsbank, enz. Wij vermelden in liet bijzonder de willigte voor aandeden Ned. Ind. Iloutaankap, ofschoon zij niet tot de suikerpapieren behooren. De M ij n mark t. Het eengic papier in deze afdecling. waarvoor goede belangstel ling vermeld kan worden, zijn aandeden Palelch. De dividend-vooruitzichten hebben eenerzijds nieuwe koopers in de markt ge bracht en anderzijds op de daarop gevolgde rijzing eenige winstrealisaties, tengevolge waarvan de koersen zeer onregelmatig fluc tueerden. Aan het einde bicven zij op vraag voor Indische rekening tamelijk vast. Aandeden Guyana Goud ondergingen eveneens nogal scherpe kocrswisselingen. Waren zij de vorige week op de teleurstel lende Juli-productie een paar proeenten ge daald, thans was de bevredigende Augustus- productie oorzaak van eenige procenten avans. Redjangs en Ketahoens iets zwakker. To toks en Oost Borneo's ongeanimeerd. Voor Great Cobars was de stemming sle pend. De Pctrolcummarkt. Deze afdec ling had een zeer bewogen verloop. Aan vankelijk waren de leidende soorten sterk aangeboden, hetgeen een daling over de ge- hecle markt veroorzaakte. De winstrealisa tiën waren zoo omvangrijk, dat de rijkelijk geboden steun daartegen niet opgewassen bleek. Toen de groote verkoopen afgewisseld wa ren, trad echter nieuwe vraag op, voorna melijk voor buitenlandschc rekening. Op de koersen had dit dadelijk een verrassende invloed. Indische zoowel als Rumeenscho waarden kon meerdere procenten inhalen. Per saldo bood de oliehoek dus weer een opgewokten aanblik, en geven de koersen betrekkelijk geringe verschillen aan met die van den vorigen Vrijdag. De Rubbermarkt. Er deden zich op enkele dagen symptonen van verbetering voor, zoddat het scheen, alsof de levendigheid in andere afdeelingen ook de rubbermarkt zou meesleepen. Ten slotte is de oude lus teloosheid teruggekeerd en blijft er voorloo pig weinig kans op een meer geanimeerde marktbeweging bestaan. De opruimingen worden nog geregeld voortgezet. De Tabaksmarkt. In de afgeloopen week was ongetwijfeld deze afdeeling dc be langrijkste. Gedurende eenige weken broeide er reeds iets bijzonders, zoodat men zich lüer er naar reed op een levendige koersbeweging had voorbereid. Zooals de rijzing zich ech ter in enkele dagen heeft ontwikkeld tot een zeer bijzondere hausse-beweging zal waar schijnlijk niemand haar verwacht hebben. Zij is gebaseerd op de gunstige mededeelingen omtrent den nieuwen oogst. Behoudens waarschijnlijk een tijdelijke re actie op de eerste hevige rijzing, een reac tie welke thans reeds in gang is, kan men voorloopig nog wel op vaste markten ver trouwen en motiveeren de koersen van ver scheidene fondsen hun aankoop. A'. G. E. Co. COMMISSIONNAIRS IN EFFECTEN EN KASSIERS. Amsterdam. Amersfoort. PLANTSOEN No. 12. Interc. Telephoon No. 188. Beheerder ran het bijkantoor te Amers foort j. <5attie. D a g e 1 ij k s Telephonisclie verbinding met de Amsterdamsche Beurs. Belegging. Speculatieve Beurstran sactiën k la Hausse en A la Baisse. REISCREDIETBRIEVEN. Safe-Deposit. Kieuwste eonstructie. Fabrikaat „LIP8". Gedeeideerd inbraak- en brandvrij. KOKETTE* te haar in verschil lende maten van f 7.SO per jaar af, f 8-— per maand ent. Kantooruren van 9—3 en 7—9. voorheen W. CROOCKEWIT W.Azn. Kortegrachi 7. Assurantiën, Credieten Coupons Diposmr., Effecten Prolongatiën Vreemd geld, Wissels. Gcbrnikle lloekcn, onverschillig taal en inhoud; bijv. gebruikte Studieboe ken. Bijbel*, enz. Aanbiedingen lett. W., bur. van dit blad. verstrekt zonder levensverz. door Credletbank, kort of lang termen van afloss., met of zonder borg, als le of 2o Cre- dietliypotli., geheimh. Br. no. 94, PAAP'a boekh., Spui 153, Den Hang. met 1 December of eerder gemeubileerde zit- en slaapkamer, met of zonder pension. Adres: C. OKHUIZEN, Kampstraat 14. Voorbanden een ruime keuze: vanaf de goedkooper tol de fijnste soorten UF~ Speciaal ingericht tot het leveren van schoenen voor ge brekkige of gevoelige voe ten, in alle prijzen en kwaliteiten. N. B. Reparatie wordt spoedig geleverd Aanbevelend, zooala enz., bij Kampstraat 36-38, Amersfoort.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3