N°. 184. Tweede Blad 9"'. Jaargang. Zaterdag 1 October 1910. BINNENLAND. FEUILLETON. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Pér 8 maanden roor Amersfoortf l.OO. Idem franco per poet - 1.50. AifconderlQVe nummer*- 0.05. Deie Courant rersehgnt dageltyk*, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentilnmededeelingen enx.gelieve men réór 11 uur 'b morgens bfj de Uitgever* in te zenden. Uitgever#: VALKHOFF C°. Utrechtschestruat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PK1J8 DER ADVERTENTlSM: Van 1regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 95 «ent* bQ veeruitbetakng. Qroote letters naar plaateruimte. Voor handel en bedrgf bestaan zeer voordeelige bepalingen t*4 het herhaald adverteeren in dit Bud, by abonnement. Xec circulairobevattende de voorwaarden, wordt op aanvrat* toegezonden. Internationaal verkeer van automobielen. Ter uitvoering van 't in ternationaal verdrag betreffende het verkeer met automobielen, is o. a. het volgende be paald: Blijkens artikel 3 van het verdrag kunnen builenlandsche automobilisten, ingezetenen zijnde van Slaten, die tot bedoeld verdrag zijn toegetreden, van 1 October c. k. af met motorrijtuigen of motorrijwielen op Neder- landsch grondgebied verkceren, zonder dat zij in het bezit zijn van een rij- en nummer- bewijs of zonder dat hun aan het grenskan- toor van binnenkomst een acïitdaagsch rijbe wijs is verstrekt. Zij moeten dan echter aan hel kantoor van binnenkomst (hetzij grens- kantoor, dan wel betalingskantoor op de los plaats) een op den voel van genoemd ver drag door de bevoegde autoriteit afgegeven of gewaarmerkt geldig rijbewijs vertoonen. De rijbewijzen - hebben den vorm van een boekje. Wanneer een vreemdeling, ingezetene in een der vcrdragslanden, het Rijk met een automobiel of motorrijwiel binnenkomt, ver gelijken de ambtenaren (ontvanger of dienst doende kommies enz.) het voertuig met de daarvan in het internationaal rijbewijs voor komende bijzondere kenmerken; vervolgens stellen zij, in hoofdzaak door vergelijking met de photografic, de identiteit van den bestuur der vast. Den ambtenaren is voorgeschreven wat zij moeten doen om de zekerheid te krijgen, dat hij die zich als bestuurder aanmeldt, werke lijk tot besturen bevoegd is. Mocht het treffen, dal hier te lande aan een bestuurder de bevoegdheid werd ontno men lot het besturen van het motorrijtuig, zoodat op liet voor Nederland in het boekje bestemde blad dienaangaande eene aanteekc- ning voorkomt, dan zullen de ambtenaren op het grenskantoor van uitvoer nauwkeurig heb ben toe te zien, dat niet de uitgesloten be stuurder in strijd met de- wettelijke voor schriften als bestuurder dienst doet. Tot nog toe is behalve in Nederland, waar de inwerkingtreding op 1 October e. k. is vast gesteld het verdrag in de hierna volgende landen van kracht: „Duilschland (D.), Oos tenrijk (A.), België (B.), Spanje (E.), Frank rijk (F.), Hongarije (II.), Italië (I), Monaco (M. C.), Rusland (R.), Bulgarije (B.G.) en Groot-Brittannië (G. B.). Kosten van eerediensten. Volgens de aanvragen op de Staatsbegroo- ting (hoofdstuk VII B) worden door den Slaat, behalve de kerkelijke pensioenen aan Kosten der Eerediensten uitgekeerd: Voor alle Protestantsche kerkgenootschap pen te zamen (Hervormden, Evangelisch- Lutherschen, IIcrsteld-Evangelisch-Luther- schen en Remonstranten f 1.376.076.— Roomsch-Katholiek kerk genootschap 568.740.— Oud-Bisschoppelijk cleresic 11.900.— Israëlietischc kerkgenoot schappen 14.100.— Totaal f 1.9.7.816.— De ncgenurendag der Am- sterdamsche gemeentewerk lieden. In 1906 werden door de Amsler- damsche raadsleden mr. v. d. Bergh en Spak- ler moties ingediend in zake de mogelijkheid van invoering van den 9-urendag voor de gemeentewerklieden. Van de zijde van B. en W. werd er destijds op gewezen, dat in het toen vastgestelde nieuwe werkliedenregle ment de 10-urendag was vastgesteld, zoodat men eerst eens moest afwachten hoe dit stelsel in de praclijk werkte. Naar het Hbl. verneemt, is de quaestie van den 9-urendag thans in het college van B. en W. behandeld en is men daar het denk beeld van invoering van den 9-urendag gun stig gezind. In de tweede helft van Octob3r kan het praeadvies van B. en W. op boven bedoelde moties verwacht worden. Het Nederlandsche Landbouw-Comilé hield Woensdag onder voorzitterschap van den heer P. J. A. de Bruin in de vergaderzaal van de Eerste Kamer, zijn gewone algemeene vergadering. De voorzitter herinnerde in zijn welkomstwoord er aan, dal het thans 25 jaar geleden is dat de kiem werd gelegd voor het Ned. Landbouwweekblad, op initiatief van de IIoll. Mij. van Landbouw, speciaal van den voorzitter der Leidsche afdeeling, den heer Rinkes Borger. Eerst na 5 jaar kon aan 't plan een uitvoerbare vorm worden gege ven. En sedert bleven op- en aanmerkingen uit den aard der zaak niet achterwege en moesten verbeteringen worden aangebracht. Maar het blad wordt gelezen, en gebreken kunnen in onderlinge samenwerking worden verholpen. In het vertrouwen dat de leden daartoe zullen medewerken, opende de voor zitter de vergadering. Tot adviseerende leden van het comité wer den benoemd de heeren dr. K. H. M. van der Zande, inspecteur van het landbouw-on- derwijs, dr. H. Remmelts, inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst, tevens inspecteur van de vlceschkeuringL. E. J. F. Mollerus, raadadviseur; dr. A. J. Swaving, inspecteur in algemeen .1 dienst, allen te 's Gravenhage dr. J. Poels, directeur der rijksseruminrich- ting te Rotterdam en G. J. Bieleman, rijks- zuivelinspecteur te Utrecht. Vooraf herdacht de voorziRer de overle denen in 't bijzonder wijlen den heer Bau- duin, den nestor van het comité, dat aan hem zooveel verplicht is. De heeren Dojes en Schragen werden met bijna algemeene steramen als bestuursleden herkozen. Tot nieuwe leden werden in de be slaande vacatures benoemd de heeren G. Kruseman te Houtrijk en Polanen en W. Slirk te Hengelo. De heer Kruseman nam echter zijn benoeming niet aan, omdat hij haar niet wel vereenigbaar achtte met zijn lidmaatschap van de commissie voor de re organisatie van het orgaan. Tot bestuurslid werd daarna gekozen de beer K. Cz. de Boer, te Assendellt. Voor vergaderingen van afdeelingen en commissiën is in 1909 slechts ƒ60.45 uitge geven voor 1911 is uitgetrokken f 800. Men vleide zich, dat naar de bedoeling des voor zitters, voortaan de werkzaamheid bij de afdeeling zou leggen. De voorzitter beaamde dit, onder opmerking, dat de reorganisatie nog moet doorwerken. Naar den maatstaf van het vorige jaar werd de contributie ook nu vastgesteld. De secretaris van hel Comité, de heer van Genderen Stort, bracht hel jaarverslag over 1909 uit, welk verslag in druk zal worden verzonden. liet verslag gaf slechts aanleiding tot een enkele opmerking. Ingekomen was het verzoek van toelating van de Provinciale Vereeniging ter bevorde ring der Geitenfokkerij in Limburg. Het Bestuur adviseerde tot toelating. De heer Kruseman wees er op, dat blijkens de statuten der vereeniging voor de toetreding als lid vereischt wordt, dat men in christe- lijken geest God, huisgezin en eigendom als noodzakelijke grondslagen der maatschappij eerbiedige. Spr. wees er op, dat voor die bepaling alle Israëlieten worden uitgesloten. De voorzitter constateerde intusschen, dat op grond der statuten van het Comité, tegen toelating geen bezwaar was. Tot de toela ting werd besloten. De voorzitter deelde voorts mede, dat nog geen afdeelingsvergadering gehouden is over de bestrijding van de tuberculose onder het rundvee en varkens, omdat door de Regee ring zelve 'n andere wijze van bestrijding wordt voorbereid. Reeds is 't bestuur door de Directie van den Landbouw tot een confe rentie over deze zaak uitgenoodigd gewor den. Over deze conferentie konden thans geen nadere mededeelingen worden gedaan. Het onderzoek over de knoeierijen bij den handel in eieren is, blijkens een mededeeling van den secretaris, nog niet geëindigd en deze zaak was dus nog niet rijp voor be handeling in de afdeelingen. De quaestie van de winter-, land- en tuin- bouwcursussen is nog in overweging, in ver band met den wensch om deze zaak ook dienstbaar te maken aan het onderwijs aan boerendochters .Het voornemen om een prijsvraag uit te schrijven voor een Rijks- kaascontrölemerk verviel, omdat de Regee ring inmiddels adviezen van deskundigen over deze zaak had ingewonnen en verkre' gen. De voorzitter deelde eindelijk mede, dat in de naaste toekomst de quaestie van een gc-lijkmatigen aanslag van de coöperatieve landbouwvereenigingen aan dc orde zal ko men. De desbetreffende commissie is door het Bestuur uitgebreid. Bij de rondvraag wees de heer K. de Boer Czn. op de toezegging in de jongste Troon rede, dat binnenkort een herziening van het tarief van uitvoerrechten is te wachten. Bij de herziening van dit tarief kan de land bouw met zijn steeds toenemend export groot belang hebben. Het bestuur stelde eerst de afdeelingen, daarna het volle Comité in de gelegenheid zich er over uit te spreken of doo'. zulk een herziening van het Tarief de belangen van den landbouw zullen worden geschaad of gebaat. Juist in dit Comité kan men verwachten een ruim objectief oordeel, los van de poli tiek en los van kleine plaatselijke overwe gingen. (Luid applaus). De voorzitter verklaarde dat het bestuur ten deze diligent is. Daarna werd de vergadering gesloten. Nationale Huisvlijttentoon stel ling. In tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden, hoofdbestuurders van den Volksbond tegen Drankmisbruik van de tentoonstelling, juryleden, tal van inzen ders en onderscheidene genoodigden, onder wie de minister van Binnenlandsche Zaken mr. Heemskerk en de wethouder, dc lieer De Wilde, had gisterenmiddag in het thee salon van de tentoonstelling, welke vandaag gesloten wordt, de plechtige uitreiking van de behaalde prijzen plaats. De voorzitter van liet Dagelijksch Bestuur, prof. dr. S. D. van Veen, heette, alvorens tot de prijsuitdeeling over te gaan, de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, daarbij tevens een terugblik slaande op liet tijdperk, dat de tentoonstelling geopend was. Hij herinnerde er aan, dat door hem op den 12en Juli bij de openingsplechtigheid de verwachting werd uitgesproken, dat de tentoonstelling succes zou hebben. Twee en een halve maand heeft de tentoonstelling geduurd, en het aantal be zoekers heeft de verwachting overtroffen. De vraag of de destijds uitgesproken ver wachting is verwerkelijkt, kan dan ook vol mondig worden beantwoord met een ja, ten volle. Het succes is groot geweest, want huisvlijt is door de tentoonstelling meer en meer be kend geworden en heeft daardoor tevens meer ingang gevonden. Met genoegen is ge zien dal uit alle oorden des lands belang stellenden toestroomden. Dank bracht spreker aan den Volksbond, die hel gewaagd heeft de tentoonstelling te organisecren. Dat wagen is echter winnen geweest. Want de Bond heeft gewonnen. Hij heeft laten zien wat hij wil en kan en dat hij iets doet in hel belang van hel volk. De tentoonstelling is dus geslaagd en wij eindigen dus met blijdschap, al bleven ook teleurstellingen ons niet gespaard, zeide spre ker. Want was op ethisch en sociaal terrein de tentoonstelling een succes, op financieel gebied was zij 't niet. Maar dit is gelukkig niet de voornaamste zaak. Dank botuigde Spr. er voor, dat zoovele belangstellenden gekomen waren om de slui tingsplechtigheid bij te wonen. In de eerste plaats richtte prof. Van Veen daarbij een woord van dank tot den minister van Bin- nenl. Zaken voor de betoonde sympathie, ook aan den dag getreden door subsidie toekenning. Vervolgens dankte hij de stad 's Gravenhage, die terrein afstond en met een subsidie steunde en de Prov. Staten, die even eens hulp verleenden. Daarom was hel voor spreker een behoefte aan allen, die in eenigerlei opzicht tot de tentoonstelling werkzaam waren, dank te zeg gen voor hunne medewerking om de exposi tie te maken tol hetgeen zij is geweest, n.l. een prachtige propaganda voor den Volks bond en voor de huisvlijt. Alvorens te eindigen, deed prof. Van Veen nog mededeeling van eenige toegekende eerc- prijzen, te weten: aan dc gemeente 's Graven hage, voor hare inrichting van onderwijs in verband met huisvlijt; aan den Volksbond tegen drankmisbruik te Utrecht; aan de Lim- burgschc kloosterafdeeling; aan de Ooslen- rijksche afdeeling; aan de collectieve Decn- sche inzending, en aan mevr. Boon Clemens, voor hare medewerking bij de samenstelling van de Zwecdsche afdeeling. Bij dc overhandiging der fraaie diploma's, verzekerde prof. Van Veen o. a. aan den zaakgelastigde van Oostenrijk-IIongarije, dat het bestuur de medewerking van de Oosten- rijksche regeering op hoogen prijs heeft ge steld. Nog verkregen o. a. diploma's de heer Blees te Zaandam, voor boekwerken en uit gaven op Huisvlijtgebicd, en de heer De Peterson, vice-consul van Rusland te Rotter dam. Vervolgens werden dc bekroningen uitge reikt. De zaakgelastigde van Oostenrijk o. a. had daarbij nog eenige eervolle vermeldin gen in ohtvangst te nemen. Na een half uurtje werd even gepauzeerd, om niet te veel tijd van minister Heemskerk te vorderen. Prof. Van Veen sprak nogmaals de hoop uit, dat de tentoonstelling bij velen in aan gename herinnering zal blijven en de beoefe ning van huisvlijt in alle kringen der maat schappij er door zal zijn bevorderd. Tevens richtte hij nog een woord van grooten dank tot den Volksbond, en vooral ook jegens Z. K. H. den Prins der Nederlanden, die het beschermheerschap van de tentoonstelling wel had willen aanvaarden en die bij ge legenheid van dc opening zijne hartelijke ge- lukwenschcn zond. Daarna gaf prof. Van Veen het woord aan minister Heemskerk, die den voorzitter en zijne medewerkers gelukwcnschte met het be haalde succes. Want al was de financicele uitkomst minder gunstig, er viel z. i. toch winst le boeken, n.l. wlnste door de energie voor allen, die belangstellen in huisvlijt. En die winste zal niet nalaten zich in alle krin gen zegenrijk te openbaren. Na de pauze werd daarop de prijsuitdee ling voortgezet. Tentoonstelling te Roti* b a i x. In eene gisteren gehouden vergade ring stelde dc Nederlandsche Commissie voor de in het volgende jaar te Roubaix te houden Internationale tentoonstelling van Noord-Frankrijk haar werkprogram vast. Ivr zal in een afzonderlijk Nederlandschi paviljoen worden ingericht een algemeene hnndelsinliclitingsdienst, betreffende Neder land en zijne Koloniën, met daaraan ver bonden een uilstalkamer (Shaw-room) en een leeskamer. Dc Nederlandsche inzenders zullen in het hoofdgebouw exposeeren, in de groep en de klasse volgens het tentoonstel- lings-regtement (réglément organique). Weldra zullen de verschillende reglementen en voorwaarden', waaronder kan worden deelgenomen, worden gepubliceerd. Na afloop der werkzaamheden vcrcenig- de de Regeeringscommissaris, mr. A. J. E. A. Bik, de leden der commissie aan een feest maaltijd. De Bakkerswet. Opnieuw komen dc bestuurders van het Bakkerscomilé mei een lijving boekdeel vol bezwaren tege.i het weldra te behandelen wetsontwerp tot be perking van Zondagsarbeid en nachlarbeid in broodbakkerijen. Door overal een „contra-memorie" te doen volgen op de argumenten ten gunste van dal wetsontwerp in de Kamerstukken tot ui ling gebracht, brengt dit tweede boekdeel vol bedenkingen een menigte strijdmateriaal voor hel Tweede Kamerdebat, dat wel p/>> dig aanvangen zal. Leeuwen in Artis. Artis is in het bezit gekomen van twee Berber-leeuwen. Dit is de grootste leeuwensoort die voor komt in het Atlas-gebergte in Noord-Afrika. Daar de soort nagenoeg is uitgestorven, zijn deze leeuwen voor deze diergaarde zeker een belangrijke aanwinst. De Berber-leeu wen zijn lichtgeel van kleur. Zij zijn IJ M. hoog en M. lang. N. v. <1. D. De „Prinses Julian a". Dc scha de aan de mailboot „Prinses Juliana" tenge volge van aanvaring met het stoomschip „Prinses Clementine" wordt op ongeveer f 10,000 geraamd. Na voorloopige herstel ling is het schip in de vaart gebleven. De volgende week, wanneer het toch zou opleg gen, zal het worden gerepareerd. HA.NZE A TEN. 68 DOOB RUDOLF HER ZOG. Nu had zij hem herkend en reikte hem snel haar hand. „Is 't mogelijk? Je houdt je woord P' „Ik heb mijn heele leven nog niet anders gedaan dan mijn woord gehouden, mevrouw.'- ,.U hebt wel een donkeren tijd gekozen om op Cuba te komen, meneer Vanheil!" „Robert en ik hebben zooveel licht meege bracht, dat wij er heel Santiago wel mee kunnen illumineeren. U hebt maar te beve len en u zult zien, dat wij louter van vreug de al onze vuurpijlen laten afgaan 1" Mevrouw Twersten lachte hem vroolijk toe. „Nu, zulke menschen hebben wij hier noo- dig. Kom, dan zal ik je in kennis brengen met mijn familie." Meteen stelde zij hein voor. Het werd een feestelijke avond. Zij zaten aan een lange, met prachtig damast gedekte tafel, Robert Twersten tusschcn zijn trotsche grootmoeder en zijn van levenslust slralendo moeder. Frits Vanheil naast mevrouw Twersten en een Spaansche schoonc, met donkere oogen en trillende wimpers, aan zijn linkerhand. De vurige wijn fonkelde in geslepen glazen, deed het bloed gloeien en de oogen schitteren. Zwarte bedienden, in witte kleedij, liepen rond, reikten de zilve ren schalen cn schonken den wijn uit kris tallen karaffen. De hooge, statige gestalte van den heer des huizes, mei het zilverwitte hoofd, ver hief zich vlug van zijn zetel, heette zijn klein zoon hartelijk welkom onder zijn dak. Hij prees zijn koene zeereis, die van liefde tol Spanje getuigde, een liefde, die hem zeker in het bloed zat, cn maakte in hoffelijke be woordingen melding van den jongen Duit- schen ingenieur, die uit sympathie voor dc Spaansche levenswijze tol hen was gekomen, ondanks de zoo ongunstige tijdsomstandig heden, ja misschien wel juist daérom. Want, in zijn Ilanzealenoogen was duidelijk te le zen, dal hij moedig was van aard De dischgenooten stemden daarop geheel met den dronk in en vierden juichend Ro bert Twersten cn zijn vriend als de helden van den dag. „Ik geloof," zeide Frits Vanheil bij zich zelf, toen hij zich op een laat uur behage- lijk op zijn bed uitstrekte, „dat iemand mij ten slotte gekust heeft. Kon ik mij nu maar herinneren, of 't rechts of links was? Acht dagen daarna stelden dc Verecnigde Stalen aan Spanje den eisch dc bevolking van Cuba vrij cn onafhankelijk te maken, af te zien van zijn heerschappij over het eiland en zijn strijdkrachten te water en te land terug te trekken. Voordat de Anicri- kaanschc gezant in Madrid den schriftelij ken eisch kon overhandigen, zond de Spaan sche regcering hem reeds zijn paspoort toe. De oorlog was nu verklaard. Aan de Ilamburgschc kapiteins was hel gelukt om met hun manschappen de post boot in Havana te halen. Frits Vanlicil had bedankt om met hen mede te gaan. Geheel onder den invloed van het grillige tempera ment van mevrouw Twersten, vergat hij alles en beijverde hij zich alleen haar wclgc- vallig te zijn. Het was een drukke fecstweek geweest. In de huizen der hoogere ambtenaren en of ficieren had men dc overbrengers van de Hamburgsche schepen ellcen avond feeste lijk ontvangen. Mevrouw Twersten genoot van den roem, dien zij zelf zooveel moge lijk had verbreid, alsof zij 't geweest was, die door haar betrekkingen de gewichtige onderneming tot stand had gebracht. Nu, terwijl de Amcrifeaansche kruisers allen toe voer beletten, bemerkte het civiele cn mili taire bestuur eerst recht welk een zegen zij uit Hamburg hadden ontvangen. Mevrouw Twersten werd ook daardoor de meest ge vierde dame van dc stad. Haar een genoe gen te doen was een plicht cn een hulde aan de schoonheid tevens. Dit alles gaf aan haar wezen de gratie van een zichzelf bewuste vorstin. Zelfs Robert Twersten geraakte, na weinige dagen, onder den invloed van haar macht, en ging zoo ge heel op in de betoovcring van dc levens vreugde, die haar omgaf, dat het mevrouw Twersten niet de minste moeite kostte hem geheel naar haar hand te zetten. „Zie je nu wel, dat jc eigenlijk tot de on zen behoort, Bob? Je bent niet meer te her kennen, nadat je Hamburg verlaten hebt." „Ja, 't is heerlijk in uw geboorteland, ma ma! In Hamburg heb ik me nooit recht jong gevoeld. Hier voel ik me jong, zonder dat ik eigenlijk weet hoe 't komt." „Dat komt, omdat 't hier eigenlijk je te huis is, dat je nog eerst in zijn volle zalig heid moet leeren kennen. Wat moet een man als jij nog op de schoolbanken doen? Blijf hier en ga in de zaak van oom José. Eén, twee jaren, zoolang 't jc lust. Dan heb je een heerlijke levenslente gehad, voordat je in Hamburg de teugels in handen zult moeten nemen." Eiken morgen, sinds zijn aankomst, her haalde zich dit gesprek. Toen schreef Ro bert een brief aan zijn vader, waarin hij hem mededeelde, dal, zooals hij vroeger ook altijd had beweerd, 't hem niet mogelijk was de Technische Iioogeschool te bezoeken en dat hij het voorts veel verstandiger achtte ten behoeve van zijn verdere ontwikkeling eenige jaren in het buitenland te blijven. Ten slotte verzocht hij zijn vader daartoe zijn toestemming le willen geven. Nu eerst had mevrouw Twersten het top punt van vreugde bereikt. Die slanke, knap pe jongen mocht niet van haar zijde wijken, hij, wicn vrouwen en meisjes heimelijke cn niel heimelijke blikken toewierpen overal, waar zij merhem verscheen, terwijl de oogen der mannen vol bewondering bleven hangen aan de bekoorlijke vrouwengestalte, die het geheim van een altijd opnieuw bloeiende jeugd scheen te bezitten. Zijzelf was zich ten volle bewust van den indruk, dien zij maakte, cn haar oogen fon kelden als zij zich. bezighield met de gedach te „Nu ja, nu zal Karei Twersten den brief van zijn zoon in handen hebben." Een kabelgram bracht Ro bert Twersten het antwoord. Het cischte den onmiddcllijken terugkeer van den zoon en onderwerping aan het vaderlijk gezag, met bedreiging alle aanspraken te zullen verliezen om in de fir ma te worden opgenomen, als niet dadelijk gehoorzaamd werd aan het bevel. Mevrouw Twersten trilde van verontwaar diging. „Zoo'n brutaliteit is afschuwelijk! Wij zijn hij niet! En hij is wij niet! Gode zij dank, neen! Wie kan het in zijn hoofd krij gen een ander een leven te willen voorschrij ven, dat hem ongelukkig zou maken! Wij verlangen eenvoudig het gclukl En dat vin den wij hier." „Dit telegram beduidt," zei Robert Twers ten, terwijl hij zijn wenkbrauwen samen trok, „dat ik op niets als op mijn wettig erfdeel kan rekenen, als ik niet zou gehoor zamen." „Ben jc dan een kind, dal men kan ringe- looren, of ben je een man? Ik zou denken, dat men je hier bewijst, dat je 't laatste bent. En 't geld? Bah! wat komt dat er op aan? Je hebt je moeder, die haar aanspra ken behoudt, en bovendien Zij nam zijn gezicht tusschcn haar handen „de rijkste meisjes van Santiago zouden zich gelukkig achten, als Bob Twersten de hand naar haar uitstak." „Laat dat rusten, mama," zei Robert, af werend. Maar de woorden van zijn moeder, die zijn IJdelheid bijzonder streelden, ver sterkten hem in zijn zelfbewustzijn. „Neen, ik ben geen kind meer! Ik heb nu genoeg van voogdij cn weet zelf wel wat ik wil." „Juist mijn fiere Bob! „Ik zal terugtelcgrafceren, dat ik mijzelf het recht voorbehoud te beslissen over het geen ik za! doen, zelfs op gevaar af van door mijn maatregelen het misnoegen van mijn vader op te wekken. De gevolgen zal ik weten te dragen." „Ik had niet anders van je verwacht." Wordt tervolfd*

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1