BINNENLAND. gcnde zou zijn: 1. Versterking van de drie voudige entente, toenadering tot Italië, ver krijging van betere vredeswaarborgen in de Balkaniandeti. 2. Handhaving van eenc vriendschappelijke verhouding tot Rumenië, welks verbinding met Turkije door voorbij gaande overwegingen en hoofdzakelijk door dc bezorgdheid voor oorlogszuchtige plan nen van Bulgarije is ingegeven. 3. Geen ver trouwen in de duurzaamheid van den nieu wen toestand in Turkije, dat verontrustende teekenen van avontuurlijke neigingen aan den dag begint te leggen. 4. Behoud van de rol van een hroedcrlijken raadsman tegenover Bulgarije en de andere Balkanstaten. Turkije. Over de onderhandelingen betreffende de Turksche leening, wordt aan de Frankf. Ztg. bericht, dat zij stationair zijn; het einde staat nog niet voor de deur. Beide partijen wach ten af, dat de andere tegemoetkoming zal toonen. Van de zijde der Porte is tot dus ver geene afwijkende houding te melden; er is geen stap bij het Fransche gezantschap ge daan, die zou aanduiden, dat men nu bereid is meer tegemoet te komen tegenover dc Fransche wenschen. De Porie heeft bij de Montenegrijnsche re geering een protest ingediend wegens het wis selen van geweerschoten op de Turksche grens. In de laatste dagen hebben n.l. op de Mon- tenegrijnsch-Turksche grens bij Berane voort durend schermutselingen plaats gehad tus- schen Montenegrijnen, gesteund door de chris telijke bewoners van Veneski, en Turksche grensbewoners en soldaten. Acht Mohamme danen en drie Turksche soldaten zijn zwaar, een groot aantal andere licht gewond. Perzië- Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat Nasr el Mulk het regentschap definitief heeft aangenomen. De regeering heeft aan het Engelsche en hel Russische gezantschap medegedeeld, dal zij heeft vernomen, dat de vroegere sjah de Turkomanische stammen tot eene revolutie tracht aan te sporen. Japan. Over de onlangs ontdekte samenzwering tegen den Keizer van Japan wordt uit Tokio bericht: Door het onderzoek van de zaak is vast gesteld, dat allen bij het misdadige plan be trokken personen onrijpe jonge lieden zijn, die door het lezen van ultra-radicale, inzon derheid anarchistische geschriften tot geheel verkeerde begrippen over staat en maat schappij zijn gekomen. Dank zij de behendig heid van de politie is het gelukt het plan te ontdekken, voordat de toebereidselen tot zijne uitvoering ver gevorderd waren. Het aantal in hechtenis genomen jongelieden bedraagt 23; men gelooft echter, dat ook nog andere personen bij de zaak betrokken zijn. De bepalingen tot regeling van de regeering van Korea zijn thans bekend gemaakt. Er wor den 13 gouverneurs benoemd; van dezen zijn 6 Japanners en 7 Koreanen. Dc gouverneur-generaal heeft volmacht ge kregen, verordeningen uit te vaardigen behou dens bekrachtiging door den Keizer en den geheimen raad. Burggraaf Terautsi wordt gouverneur-generaal, vorst Jamagata presi dent van den geheimen raad. China. Volgens een bericht uit Pittsburg, is aan de Bethlehem Steel Company hel bouwen van twee Chineesche linieschepen tot den prijs van 15 milliocn dollars opgedragen. Zuld-Afiika. Kaapstad, 4 Oct. Eerste minister Rollia en de minister van financiën Hull, die bij de verkiezingen voor het parlement van de Unie de nederlaag leden, hebben de hun aangeboden candidaturen, respectievelijk voor Losberg en Barberton, aangenomen. Allerlei. Men is er thans in geslaagd uit Clifden in Ierland en Glace Bay in Canada, draad loos berichten over te seinen naar Buenos Ayres. Marconi ontving zelf de telegrammen terwijl hij in de laatste plaats vertoefde. W ij n m a 1 e n. De wereldrecordhouder Henri Wijnma len dingt mede op de vliegmeeting van Kie- wit—Hasselt (België). Er zijn zestien deelne mers. Een Hollander wereld- recordman. f— Na Wijnmalen's wereldrecord in de lucht heeft de Amsterdammer Piet van Nek >n Duitschland een record op" de wielerbaan veroverd. Hij wist het wereldrecord over t>U K. M. op zijn naam te brengen. Hamburg, 1 Oct. Heden voormiddag werden de onderhandelingen over eene schik king in de metaal-industrie voortgezet. Door de werkgevers werden eenige concessiën ge» daan. Van dc aanneming of weigering van dc verzoeningsvoorstellen hangt nu de vraag af of Zaterdag de uitsluiting in de geheele metaalindustrie al dan niet zal geschieden. I)e vertegenwoordigers van de arbeiders ver klaarden, dat zij het definitieve antwoord Woensdagavond om acht uur zullen geven. Wladikawkas, 4 Oct. Toen hier de familie van den roover Sclimchanbergen zou worden gevangen genomen, openden de roo ver met zijne mannen, die op drie punten in hinderlaag lagen, een geweervuur, waardoor dc chef van het Nasran-dislrict, drie officie ren en verscheidene onderofficieren gedood werden. In Berlijn heeft een vroegere groot-in dustrieel, Julius Freudenstein zelfmoord ge ploegd. Nadat hij aan verschillende maatschappijen was werkzaam geweest, doch toen deze niet floreerden, zijn heil zocht in grondspeculaties, is hij na énorme verliezen zoo wanhopig ge worden, dat hij door middel van een pistool schot een einde aan zijn leven maakte. P a r ij s, 4 O c t. Eene nota van Havas deelt mede, dat te Marseille cholera is ge constateerd hij drie reizigers, die per scheeps gelegenheid uit het Oosten waren gekomen. Maatregelen tot afzondering van de rei zigers, die met de zieken in aanraking zijn geweest, zijn terstond genomen; ook overi gens zijn de noodige maatregelen genomen. Buenos Ayres, 4 Oct. De groote dok ken en de douane te Montevideo zijn door brand vernield. Daarbij zijn Europeesche waren verloren gegaan van eene waarde van 2 millioen frs. Montevideo, 4 O c t. De douane-lood sen op de Maciel-pier zijn in asch gelegd. De schade is naar schatting een kwart millioen p. st. De Staatscourant van Woensdag 5 Oc tober bevat o.a. de volgende Kon. besluiten benoemd tot consul van Nederland te Pe- nang, buiten bezwaar der schatkist W. v. d. Woudetot vice-consul te Saskatoon (Cana da) buiten bezwaar der schatkist A. H. Har- tevelt op verzoek eervol ontslagen met pensioen de generaal-majoor bij den staf der genie II. F. W. Becking, inspecteur van. dat wapen, ouder dankbetuiging benoemd bij den staf der genie tot gene- raal-niajoor inspecteur van dat wapen de kolonel H. J. van den Broek van dien staf, commandant in het 2de genie-commande- ment op verzoek eervol ontslagen C. Tj. Dubois, als 2. klerk bij het staatstoezicht op de mij- ncn benoemd tot hulpprediker bij de inlandsche Christengemeenten in Indië J. A. Meijer, te Utrecht. benoemd bij den raad van beroep (ongevallen verzekering) le Breda tot plaatsverv. voorzitter, mr. A. H. Lijdsman, en tot plaatsverv. griffier, mr. M. Tydeman Mz., bei den advocaat en procureur aldaar; benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Oss, P. Kbjnsma, ontvanger der registratie en domeinen te Oss; op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van plaatsvervangend-voorzitter van den raad van beroep (ongevallenverzekering) te Arnhem, aan mr. R. J. de Visser, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten; vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van groot-officier in de orde van de Kroon van België, hem door Z. M. den Ko ning der Belgen geschonken, aan den generaal-ma joor van den grooten staf S. I. van Nooten, comman dant der Stelling van Amsterdam, tevens bevelhebber in de 1ste militaire afdceling. Te 10 uur arriveerde gisterenmorgen le Apeldoorn de Koningin-Moeder, vergezeld van freule Van de Poll, hofdame, en graaf Van Limburg Stirum, kamerheer. Aan het station werd H. M. begroet door de Koningin, in wier gevolg zich baronesse Taets, hof dame, en adjudant Van Hoogstraaten, bevon den. Ook de burgemeester was ter ontvangst aanwezig. In la daumont bespannen rij tuig met voorrijder werd naar Het Loo ge reden. Gisterenavond keerde de Koningin-Moeder op Soestdijk terug. Het bezoek op Het Loo was een afscheidsvisdte, daar Koningin Em ma eenigen tijd buitenslands gaat. Maandag dineerden ten Hove baron Bentinck, opperstalmeester, en mevrouw, en Ridder van Rappard, gezant te Tanger, en mevrouw. Het standbeeld van Czaar Peter. In aanvulling op het bericht, dat de Czaar aller Russen voornemens zou zijn een standbeeld van Czaar Peter den Groote aan de gemeente Zaandam aan te bieden, kan de N. R. Ct. mededeelen, dat dit beeld zich reeds te Amsterdam bevindt en de vol gende nxaand onthuld zal worden. De tot gezant te 's Gravenhage benoem de Britsche gezant te Kopenhagen Sir Alan Johnstone, bevond zich reeds een paar dagen in de residentie ter voorbereiding van zijne definitieve komst in November. Zijn onmiddellijke ambtsvoorganger Sir George Buchanan, die den ambassadepost te St. Petersburg gaat vervullen, zal tegen de helft dezer maand Den Haag verlaten. In de afdcelingen der Tweede Kamer is gisteren het onderzoek der Staalsibegroo- ting voor 1911 aangevangen. Dc Karaerclub der Lib. Unie. De Kamerclub der Liberale Unie benoemde lot haar bestuursleden: den heer Goeman Borgesius, voorzitter; dr. Ilubrecht, onder voorzitter; mr. Jannink, secretaris, en mr. Dolk, penningmeester. Avp. Antwoord op het Krup p-r a p- port. Door de ministers van Oorlog, Ma rine en Koloniën is een antwoord aan de Tweede Kamer ingezonden op de beschou wingen en voorstellen der zoogenaamde Krupp-commissie, welker rapport kort voor het zomer-reces in hun lianden was gesteld. Dit antwoord is, evenals het verslag zelf, geheim en slechts in één exemplaar toege stuurd. Om de kennisneming in deze dagen van drukke parlementaire werkzaamheden niet geheel onmogelijk -te doen zijn, is, naar de „Avp." verneemt, door den voorzitter der Tweede Kamer besloten, om nog een drietal exemplaren te doen drukken, zoodat vier leden tegelijkertijd op de griffie van het stuk kunnen kennis nomen. De vlootmanoeuvrcs. De Mi nister van Marine, vergezeld door den chef van den marinestaf aan het departement, schout-bij-nacht Koster, en 's Ministers adju dant luit. ter zee le kl. Boom, begaf zich gisterenavond naar Hellevoetsluis, teneinde heden voormiddag de oefeningen der zee macht in het Zuider-frontier bij te wonen. Marinefeesten te Rotter dam. Omtrent het bezoek der Kon. Nederl. Marine aan Rotterdam en de feestelijke ont vangst aldaar, wordt medegedeeld, dat het feest, door het gemeentebestuur aan te bie den, zal bestaan in een banket op Vrijdag 7 October in de groote sociéteitszaal van de Diergaarde, welke daartoe geheel versierd zal worden. Aldaar zullen dan aanzitten de officieren der oorlogsbodems, verschillende andere mili taire autoriteiten, Burg. cn Weth. en de leden van den gemeenteraad, te «amen 180 perso nen. Een commissie uit handels- en scheepvaart- kringen biedt Zaterdag 8 October aan de of ficieren cn adelborsten een bal aan in de so- ciüteit „Harmonie"» Beide avonden zullen de onderofficieren en minderen, ten getale van 1500, feestelijk ontvangen worden in den Grooten Schouw burg, waar zal worden opgevoerd „De Sa- bijnsche Maagdenroof". De afdeeling Rotterdam der vereeniging „Onze Vloot" zal hare leden in de gelegen heid stellen om met stoombootjes de op stroom liggende oorlogsbodems van nabij te bezichtigen. De nieuwe niijnenleggers. Op 's Rijkswerf te Amsterdam werd Maandag de kiel gelegd van een der beide mijnenleggers, waarvan de bouw bij de begrooting voor het dienstjaar 1910 werd toegestaan, en waar voor als eerste termijn een bedrag van 7391.22 werd toegestaan, waaronder begre pen de kosten van artillerie, munitie, mijnen, enz. Deze vaartuigen zullen bestemd zijn voor het leggen van versperringen in de buitenste gedeelten van onze zeegaten. N. v. d. D. Incompleetbijhet officiers kader der cavalerie. Ter voorzie ning bij het wapen der cavalerie, hebben de dre overige wapens aanschrijving ontvangen, dat de gelegenheid wordt opengesteld voor tweede-luitenants bij die wapens om te wor den overgeplaatst als jongste luitenants bij het wapen der cavalerie. Deze maatregel, cue slechts een tijdelijk karakter draagt, strekt ter voorziening in een zeer beperkt aantal plaatsen, niet meer dan drie of vier. (Hbld.) De heer mr. Verbroek heeft de wethou dersbenoeming in Den Haag aangenomen. Het bericht van de O. Iiaarl. Ct., als zou jhr. van Riemsdijk te Haarlem zich belasten met het hoofdredacteurschap van „Op de Hoogte berustte op een misverstand. Zooals tot nog toe blijft jhr. Van Riemsdijk als ad viseur aan de redactie van genoemd maand blad verbonden. De bode bij het Koninklijk Staldeparte ment A. Bouman, die op 1 October j.l. 25 jaren bij die inrichting dienst had, ontving bij die gelegenheid van wege H. M. de Koningin de zilveren medaille der Huisorde van Oranje. Te St. Raphael, aan Frankrijk's Middei- landsche zeekust, is prof. Melchior Treub over leden. Te Voorschoten geboren, den 26sten De cember 1851, eerst leerling, later adsistent van prof. Suringar promoveerde Treub den 22en November op een dissertatie over „De natuur der Liehenen". Zijn proefschrift werd met goud bekroond. Hij publiceerde in die dagen al meer. Mede uit dien tijd daleeren studies over de ontwikkelingen van embryozakken en over de weefselvorming in Monocotylen- worlels. Nadat hij, nog jong, reeds tot lid van de Koninklijke Academie van Wetenschappen was benoemd, werd Treub in 1880 nij was toen nog geen negen-en-twintig jaar oud directeur van 's Lands Plantentuin te -Bui tenzorg. In die betrekking volgde hij Schef- fer op. De reorganisatie, welke deze sinds 1868 het etablissement had doen ondergaan, werd door zijn opvolger met kracht voort gezet. De Annates du Jardin Botanique de Buitenzorg, door Scheffer in 1876 gesticht, bleven niet slechts in stand, maar kwamen zelfs lot grooten bloei, doordat Treub, bij gestaan door den adj-directeur Burck, dit tijdschrift niet alleen meer wijdde aan de sy stematische botanie, doch er ook bijdragen in opnam uit elk ander gebied der botani sche wetenschap. Een tweede publicatie, Me- dedeelingen uit 's Lands Plantentuin te Bui tenzorg, voor een ruimeren kring van lezers bestemd, werd naast de eerste ingesteld, ter wijl onder Treub's directoraat ook nog een derde tijdschrift, Teysmannia naar Teys- mann, den bekenden hortulanus genoemd werd uitgegeven, groolendeels gevuld door bijdragen van het personeel van den tuin, dat een populair wetenschappelijk karakter droeg. Treub werd in 1881 bovendien directeur van de landbouwschool, die in 1884 weer werd opgeheven. In 1887 ging hij wegens ziekte met verlof naar het vaderland, doch ook in dezen rusttijd vergat hij de belangen van het instituut, waarover hij te waken had, niet. Hij wist in Nederland een som van 16,000 gulden bijeen te brengen, waarvan de rente, vermeerderd met een tweejaarlijksche bij drage der regeering, voldoende was om een Nederiandsch plantkundige in staat te stel len naar den Buitenzorgschen tuin te gaan met de opdracht zich daar slechts aan die onderzoekingen te wijden, waartoe hij zich het meest aangetrokken gevoelde. Men kan eigenlijk over Treub niet schrij ven, zonder tevens melding te maken van den plantentuin en zijn ontwikkeling. Gaan wij na, wat Treub voor den tuin geweest is en in welke richting hij de werkzaamheden daar geleid of verder geleid heeft, dan mo gen we voorzeker wat de Encyclopaedie van Nederlandsch-Indië zegt overt de opvatting van de taak van 's lands plantentuin tevens beschouwen als de opvatting, welke Melchior Troub had over de taak van dat instituut. Aan het slot van het artikel, dat de genoem de encyclopaedie wijdt aan de Buitenzong- sche instelling lezen wij: „Zoo wordt dus de taak van 's Lands Plan tentuin als een tra al-station voor botanische onderzoekingen breed opgevat, breeder mis schien dan die van eenige andere botanische instelling ter wereld, en zeker wordt in de tropen nergens eene wetenschappelijke in stelling van dien omvang aangetroffen." En met 's Lands Plantentuin was Treub één. Men weet overigens dat het wetenschap pelijk karak/ter der instelling haar niet ver hinderd heeft praktisch te werken. Wij mo gen niet nalaten te vermelden, dat de prak tische richting, waarin Treub haar voor een deel is blijven sturen, voor een deel verder gestuurd heeft, met het doel in alle opzich ten de cultures ten dienste te staan, de op richting heeft voorbereid van het departe ment van Landbouw, dat op 1 Januari 1905 te Buitenzorg is gevestigd en waarvan Treub de eerste directeur is geweest. Heel lang is hij het niet gebleven. Reeds een kleine vijf jaar later volgde Lovink hem in die betrekking op. Treub keerde naar Europa terug; een langdurig otium werd hem niet meer gegund. M r. E. R. Borgesius. f Te Ap- pingedam is in den ouderdom van 75 jaren overleden de heer mr. E. R. Borgesius, se dert 1 Juni jl. gepensionneerd als kanton rechter te dier plaatse. De overledene was oud-arrondissementsschoolopziener en be kleedde nog de functie van lid van den Raad en commissaris der Nutsspaarbank. Hij was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Begrafenis van jhr. m r. d r. II Testa. Maandag had te Houthem bij Val kenburg, waarheen het lijk van uit Berlijn was overgebracht, de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van jhr. mr. dr. II. Testa, in leven gevolmachtigd minister te Madrid. Talrijke autoriteiten van het gewest waren bij de begrafenis tegenwoordig, als j'hr. Ruys dc Beerenbrouck, Commissaris der Koningin, het Eerste Kamerlid v. d. Maesen de Som- breff, mr. Ilannema, secretaris-generaal van het departement van Buitenlandsche Zaken, .vertegenwoordigde de Regeering; de kabi netschef, graaf Van Limburg Stirum, was op het laatste oogenblik verhinderd. Na een plechtigen lijkdienst in een paro chiale kerk te Houthem, opgedragen door pastoor Haanen, werd het lijk op de gemeen te-begraafplaats ter aarde besteld. Een krans, gezonden door de ambtenaren van het departement van Buitenlandsche za ken, dekte de lijkbaar. Op verzoek der familie waren geen kran sen gezonden en werden geen toespraken ge houden. Excursie van vruchten- telers in ons land. Het vroeger aan gekondigde bezoek van vruchtentelers uit Frankrijk aan België en oolc aan ons land, en ten doel hebbende zich in betrekking te stel len lot de voornaamste importeurs van vruch ten en kooplieden op het gebied, heeft in de afgeloopen week plaats gehad, voor zooveel ons land betreft. Gisteren zijn de heeren ver trokken, na in de vorige week de voprnaam- sle centra der Hollandsche fruitmarkt te heb ben bezocht. Ook het Westland kreeg natuur lijk een beurt, waar de kweekerijen zeer de bewondering hebben opgewekt. De heeren waren vergezeld van de han- dclsinspecteurs der spoorwegmaatschappijen Parijs-Lyon-Middellandsche zee en den Noor der spoorweg, die in opdracht hadden een studie te maken van de meest practische mid delen om het fruit uit het Zuiden van Frank rijk naar Nederland, naar ons land te vervoe ren. Te 's Gravenhage werden de Fransche te lers ontvangen en rondgeleid door den heer H. Petilpied, Fransch consul, tevens belast met de kanselarij der Fransche legatie te 's Gravenhage. Tegenover dezen heer betuigden de vreem de bezoekers hunne voldoening over het be zichtigde en over de vriendelijke ontvangst, hen zoowel in het Westland als te Amster dam en te Rotterdam bereid. VLIEGEN. Jan Olieslagers, f— Naar aanleiding van een gisterenmor gen uit Hamburg ontvangen telegram heeft de aviatcur besloten, daar te gaan vliegen. Het allereerst staat echter Nijmegen op zijn programma. Den Haag gaat niet door 't H. V. V. voetbalveld bleek te klein voor vliegdemonstraities, en in het te Haarlem gaan vliegen lieeft Olieslagers niet veel lust. De vliegweek te Ede uitgesteld. Op grond van verschillende bezwaren is de vliegweek, die op het vliegterrein van Verwey en Lugard te Ede in het einde van deze maand zou worden gehouden, uitgesteld tot het voorjaar van 1911. De „Engelenbur g". 't Schoone en uitgestrekte landgoed „De Engelenburg", bij Brammen, is bij onderkan dschen verkoop aangekocht door den heer jhr. S. van Citters, Commissaris der Koningin in Gelderland. •—Bezwaren tegen een legaax. Te Rouveen, gem. Staphorst, weigert de ker- kcraad der Gereformeerde gemeente een lc- gaat.van f 1500 te aanvaarden, door een ge- meentelld, gelegateerd voor de aanschaffing van een orgel, omdat de erflater uoor zelf moord aan zijn einde is gekomen. Sommigen meenen echter, dat de kerkeraad tegen een orgel is, als zijnde te wereldsch en dringen alsnog op aanvaarding van het legaat aan. Geëindigde staking. De staking te Nieuw-Amsterdam is geëindigd. De schip pers hebben toegegeven tegen het oude tarief te varen. D e graaide la R a m e e. Gisteren is voor de Ilaagsche rechtbank behandeld de door Duitschland gevraagde uitlevering van Adelbert, graaf de la Ramee, verdacht van oplichting en deswege in verzekerde be waring te 's Gravenhage. De verdachte, bijgestaan door mr. P. F. L. Verschoor, gaf op in de Duitsche taal welke in het Nederiandsch werd overgezet door den heer A. L. Schmidt Jr., leeraar in de Duitsche taal en beëedigd translateur te heeten Adelbert graaf de la Ramee, 27 jaar oud, geboren le Budapest, wonende te Lon den. Op de vraag van den president jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeye of het hem bekend was, dat door Duitschland zijne uitlevering was gevraagd, antwoordde de verdachte be vestigend. Voorts beweerde hij geen Neder lander te zijn en tegen zijne uitlevering geen bezwaar te hebben. In zijn tegenwoordigheid werd de inhoud van een in beslag genomen koffer geconstateerd en door verdachte her kend als zijn eigendom, waarna de koffer weder werd verzegeld. Dc president deelde daarna mede, dat aan Duitschland aan den verdachte mededeeling zal worden gedaan van de beslissing der rechtbank. De raadsman mr. Verschoor constateerde, dat het de uitdrukkelijke wensoh van zijn cliënt is om uitgeleverd te worden en ver zocht de rechtbank daarmee rekening te hou den. Dc zitting werd daarna gesloten en de verdachte daarna naar het huis van bewaring teruggebracht. Een vergiftigde taart. Men meldt uit Hoorn: Werd J. J. Beek Maandagavond te zeven uur reeds opgepakt als de vermoedelijke dader dezer zoo'vreeselijke vergiftigingszaak, langzamerhand werd het vermoeden zeker heid. Zooals reeds is gemeld, was Beek vroe ger werkzaam op de secretarie en werd later aangesteld als gemeentebodê, doch door zijn slecht gedrag en het meermalen bestelen van zijn mede-gemeentebode, den heer Markus, werd hij uit deze betrekking ontslagen. Sedert dien tijd heeft hij zich in het openbaar meer malen uitgelaten over zijn haat tegen zijn vroegeren collega Markus, die, naar zijn be weren, hem uitgestooten had en dien hij „wel kon vergeven". Niettegenstaande die uitingen, dacht men toch niet, dat hij de bedrijver dezer zoo vree- selijke misdaad kon zijn, ware het niet, dat van verschillende kanten de vermoedens wer den geuit, dat Beek nog steeds geloofde, als de heer Markus eenmaal dood was, weer als gemeentebode te worden aangesteld. Ook verleden jaar ontving Markus een taart, met veel minder arsenicum bestrooid cn waarvan Markus at, die daarop ernstig on gesteld werd. Reeds den volgenden dag en alle daarna informeerde Beek naar den toe stand van den patiënt, voorgevende belang stelling, doch, zooals nu blijkt, hopende op zijn dood. Om nu zekerder te zijn, kocht hij reeds voor een halfjaar een tamelijke hoeveelheid arse nicum bij verschillende apothekers, volgens zijn beweren om een kat te dooden. Het ver gift werd door hem bewaard, om nu, toen zijn slachtoffer weer jarig was, beter zijn doel te kunnen bereiken. Tot verder onderzoek arriveerde gistermor gen het parket uit Alkmaar, met het gevol.g dat Beek bekende de schuldige te zijn. De verontwaardiging van het publiek is groot, doch men heeft deernis met zijn vrouw en kinderen, die de algemeene achting der inwoners hebben. Hbld. De toestand van het dienstmeisje was gis teren iets gunstiger. Gisterennamiddag is J. J. Beek, schuldig aan den moord op mej. Markus, van Hoorn naar Alkmaar overgebracht. Een ontzettende menschenmassa had zich voor het station te Hoorn verzameld. Allen werden teleurgesteld, daar B. per rijtuig naar Bobeldijk werd ge bracht, om vandaar per spoor de reis voort te zetten. Het rijtuig was omringd en werd gevolgd door meer dan 100 wielrijders. Bij den over weg aan het Keern te Hoorn moest men, daar de boomen gesloten waren, wachten. Reeds daar nam het publiek een zeer vijandige hou ding aan, wat verergerd werd aan het station Bobeldijk, waar zeer velen zich verzameld hadden. Ernstige mishandeling. Zater dagnacht tegen half twee werden de gemeen teveldwachters Oostergetel en Ringenaldus gewaarschuwd, dat er in de slaapstee van S. Jonkman te Assen een ernstige mishande ling had plaats gevonden. Te ongeveer één uur had daar de sjouwer Jan K. den sigaren maker S., die reeds te bed lag, met een mes toegetakeld. De mishandelde had een ernstige snijwond over linkerwang en oor, bovendien een wond boven op het hoofd en een 12 a 13 c.M. lange snede over het linker schouder blad. K. was bij het bed van S. gekomen, die hem wegjaagde. K. trok daarop zijn mes en bracht S. de genoemde wonden toe. Op het geroep van moord snelden de overige logeergasten toe en vluchtte de dader naar buiten. Daar wierp hij zijn mes weg, dat des morgens door de politie, met bloed bevlekt, is teruggevonden. Tegen K. is proces-verbaal opgemaakt, niettegenstaande zijne ontlcente- nis. De heer Bolt verleende geneeskundige hulp. (A. Crt.) Ergerlijk optreden van ma- réehaussée. Zondagavond ontstond in een tapperij aan het Noordenbergschild ta Deventer twist tusschen eenige bezoekers, waaronder een tweetal marechaussees van de brigade te Zwolle. Een van dezen maakten van de sabel gebruik en richtte eenige scha de aan. Bovendien werd een persoon aan den arm gewond. Beide marechaussees werden aan den commandant van de brigade over gegeven. (D. D.) De gestolen auto. De beide per sonen, die verdacht werden van den diefstal van een auto op Oud-Wassenaar, toebehoo- rende aan den heer W., zijn door de Haag- sche recherche aangehouden. Het zijn de 18-jarige chauffeur M. de H. en de 23-jarige rijwielhandelaar W. J., beiden uit 's Graven hage. Diefstal van scheepstros- s e n. Door de rivierpolitie te Rotterdam zijn aangehouden 5 roeiers en proviandverkoo- pers, alsmede een opkooper, verdacht de da ders te zijn van de in den laatsten tijd ge pleegde veelvuldige diefstallen van scbeeps- trossen. In de laatste weken werden niet min der dan 32 trossen vermist van velschillende schepen. Enkele trossen zijn in beslag geno men. Avontuurlijke dienstmeis- j e s. Twee dienstmeisjes van 15 en 16 jaar, uit Leeuwarden afkomstig, zijn door de po litie te Groningen uit een circuswagen van Corty Althoff weggehaald waar zij door twee stalknechts waren verborgen. De jongste is aan den vader die uit Drachten naar Gro ningen was gekomen, meegegeven; de andere is door den marechaussée naar Leeuwarden teruggebracht. '—Kind overreden. Zaterdagnamid dag reed langs den weg van Alteveer de voer man II. Meijer, van Veendam, met twee ge laden, aaneen gekoppelde stroowagens. Hij zat op de voorste, zoodat de achterste wagen zonder toezicht was. Een 4-jarig jongetje van den arbeider D. Bruintjes kwam onder dit voertuig. Dc wielen gingen over het hoofdje van den kleine, die terstond dood bleef. Kind verdronken. Te Eksloer- mond is Zaterdagnamiddag een 7-jarig knaapje, dat aan zijn vader koffie op het land had gebracht, op onbekende wijze in het kanaal verdronken. '—Twee personen verdronken. Te Wessem (Limburg) begaven zich Zater-

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2