BINNENLAND^ aan de ambtenaren de hun nog verschuldig de sommen zullen worden uitbetaald. De ambtseed is veranderd in eene belofte, waarbij men op eerewoord verklaart de plichten, aan het ambt verbonden, behoorlijk te zullen vervullen. De regecring heeft het nieuwe formulier van het protocol goedgekeurd, waarin het woord ..koninklijk" wordt vervangen door „republikeinsch". Het uitstel voor thans aanhangige rechts zaken is met 10 dagen verlengd. Onder de oude politieke partijen hcerscht groote verwarring; hunne bladen, die op hel oogenblik geschorst zijn, zullen belangrijke wijzigingen ondergaan. In de bladen wordt opgemerkt, dat de aan val, die uit het klooster Quelhas gedaan werd op den troep, geleid moet zijn door perso nen, die zeer goed met de wapens weten om te gaanmen vermoedt, dat het oud-solda ten van de stedelijke garde zijn geweest. Het jezuïetencollege in de Quelhas-straal is gesloten, omdat de Engelsche vlag boven hot gebouw geheschcn werd. Eenige priesters, als boeren vermomd, wer den in hechtenis genomeneen priester werd gedood. Lissabon, 8 Oct. Er worden nieuwe aanvallen tegen godsdienstige instellingen ge meld. Men vreest, dat zij algemeen zullen werden. Maatregelen van veiligheid zijn be volen. Rome, 8 OcL De provinciaal van de Jezuieten protesteert met verontwaardiging tegen de beschuldiging, dat Jezuïeten hebben geschoten op omwentelingsgezinden. L i s s a b o n, 9 O c t. Bij de onlusten te Lissabon is geen nadeel toegebracht aan Duitsch eigendom. Toen de secretaris van het Duitsche ge zantschap von Schmidthals van de strijden de partijen een wapenstilstand verkreeg om aan de Duitschers en de andere vreemde lingen gelegenheid te geven de bedreigde ho tels en huizen te verlaten, was de toestand daar reeds zeer gevaarlijk door de granaten, die ontploften. De zegevierende revolutionai ren hadden in den beginne angst, dat hunne vijanden konden wegloopen tijdens dezen wapenstilstand. Intusschen begonnen in den loop van dit uur de laatste regeeringstroepen ziel: te verbroederen met hunne tegenstan ders, zoodat een vernielingsstrijd niet meer plaats had. Lissabon, 9 Oct. Eene vrij sterke -en- de wilde het college van Leicitra binnen dringen, waar de pauselijke nuntius, dekeu van het corps diplomatique woont, bewe rende te willen onderzoeken of er wapenen verborgen waren. Du nuntius weigerde iemand in het college binnen te laten. Op raad van den burgemeester deden de repu blikeinen geen aanval, maar vroegen mach tiging om de inrichting binnen te gaan. De nuntius gaf hierop toe. Het bezoek eindigde zonder incident. De regeering doet haar best de anti-cleri- cale beweging te doen kalmeeren. De minis ter van binnenlandsche zaken gaat de stad rond om de betoogingen in bedwang te hou- 'den. Oporto, 9 Oct. Oproerige gevangenen schoten nut revolvers op de wacht, die de schoten beantwoordde. 7 gevangenen werden gedood, 10 gewond. M a d r i 8 Oct. De lleraido bevat een telegram uil Gibraltar, berichtende dat men gisterenavond in den loop van een onderhoud van meer dan twee uren aan boord van het PortugecSche jacht Amelia tusschen de l'or- tugeesche souvereitien en de stedelijke auto riteiten, eene ongewone beweging werd be speurd op de zee-prefectuur, waar de En gelsche admiraal I'elliam, den commandant van den Amerikaanschen kruiser Des Moincs had ontboden. De beide zeeofficieren hadden eene lange telegrafische gedaclitcuwi&scling, men meent met hunne respectieve regeeringen. Toen de nacht inviel, begaf de commandant van de Des Moines zich op geheimzinnige wijze aan boord, terwijl de Engelsche admiraal met twee adjudanten aan boord van het jacht Amelia gingen. Kort daarna verlieten twee personen in diep geheim liet jacht en gingen aan boord van de Des Moines, die om half negen, ofschoon verscheidene officieren en tamelijk vele matrozen van de bemanning zich aan wal bevonden, het anker lichtte en met vollen stoom naar Portugal vertrok. Het telegram voegt hier nog bij, dat de in scheping van Koning Manuel aan boord van de Des Moines het gevolg moet zijn van eene overeenkomst, die gesloten is tusschen En geland, de Vereenigde Staten en Duitschland en waarvan gisterenavond met allen spoed aan de overige mogendheden kennis is ge geven. Madrid, 9 Oct. Geen enkele minister heeft bericht ontvangen van het vertrek van koning Manuel naar Lissabon. Gibraltar, 90ct. Men bericht, dat het jacht Amelia, dat staatseigendom is, morgen naar Lissabon zal vertrekken. Koning Manuel en de Koninginnen zullen als gasten hun in trek nemen op het gouvernementshuis. Gibraltar, 9 Oct. Koning Manuel en Koningin-Moeder Amelia zijn heden aan land gegaan; zij woonden de mis bij en gebruikten de lunch bij den gouverneur. De menigte juichte hen zeer toe. Toen zij bet koninklijke jacht verlieten, stonden de officieren en de manschappen op het dek geschaard om afscheid te nemen van II .H. M. M. en hunne handen te kussen. Tweede telegram. Het jacht Amelia is heden namiddag om 3.15 vertrokken. Madrid, 8 Oct. Een lid van de regee ring verklaarde heden avond om 9 uur, dat de regoering verbaasd is, dat zij nog gcene officieelc kennisgeving heeft ontvangen van de uitroeping der Portugeesche republiek. Tweede telegram. De Spaanschc rc- geering heeft in den nacht een telegram van den president der voorloopige regeering in Portugal ontvangen, waarin kennis wordt gegeven van de uitroeping der republiek. De voorloopige regcering heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij de geestelijkheid wordt uitgenoodigd, zich niet in ambtsge waad op den openbaren weg te begeven, op dat tot onlusten geen aanleiding worde ge geven. Een tweede besluit bepaalt de ont binding van alle congregatiën, welker leden het land binnen 24 uren moeten verlaten. j Dc welgeslaagde vlucht van de Portugee sche koninklijke familie, heeft een element van onzekerheid en opwinding uit den toe stand weggenomen. Uit de verschillende me- dedcelingen, die daarover zijn gedaan, con strueer! de Temps hel volgende relaas hoe deze vlucht zich heeft toegedragen. Koning Manuel vond, nadat hij het palcis Necossiadades had verlaten, tijdelijk eene schuilplaats in dc buurt van het palcis, maar maakte van dc omstandigheid, dat het stads gedeelte, waarop de aan den opstand deel nemende schepen hun bombardement richt ten, door revolutionaire patrouilles gemeden werd, gebruik om Lissabon te verlaten. Hij sloeg den weg in naar Cintra, waar zijne moeder zich bevond. In de buurt van die plaats moest een ad judant van den Koning uit de automobiel stappen en zich begeven naar Koningin Ame lia, om haar op de hoogte te brengen van 't geen gebeurd was, haar de verzekering te brengen, dat haar zoon gezond en wel was, en haar rendez-vous te geven in het konink lijke klooster Mafria, waarheen de Koning zich rechtstreeks begaf. Dit geschiedde tus schen 5 en 7 uur in den morgen. In dezen zelfden tijd ging de hertog van Oporto, die een korte poos getracht had het verzet tegen de revolutionaire beweging te leiden, door zich aan het hoofd te stellen van de batte rijen bergarlillerie, scheep aan boord van het koninklijke jacht Amelia, en daar hij op de hoogte was van de plannen van den Koning, omdat hij, toen de onlusten begonnen, op het paleis Necessidades was geweest, wendde hij den steven naar Ericeira, eene kleine bad plaats, die op 10 K.M: afstand van Mafra ge legen is. Om half acht vertrok Koningin Amelia, nadat zij inderhaast eenig goed had inge pakt, in een automobiel naar Mafra. Koningin Maria Pia, die woonde in een ander paleis, midden in het dorp, had eerst wat later ver wittigd kunnen worden; zij voegde zich een uur later bij don Koning en Koningin Amelia. Om tien uur voormiddags ging de Amelia voor Ericeira voor anker liggen. Om twaalf uur voormiddags werden de souvereinen ver wittigd, dat het schip gereed lag. Zij gebruik ten een lunch in het klooster, waar vorste lijk ingerichte vertrekken steeds ter beschik king van den Koning staan, cn maakten zich daarna reisvaardig. Zij wachtten tot half drie op berichten over den loop van de gebeurte nissen te Lissabon. Inmiddels had een adju dant van den Koning zich begeven naar de infanterieschool, in de buurt van het kloos ter gelegen, en vroeg den commandant, die nog onkundig was van de revolutionaire be weging, om een escorte voor den Koning. Toen om half drie in Mafra de zekerheid verkregen was van het succes der revolutio nairen te Lissabon, ging dc stoet op weg naar Ericeira, door het koninklijke bosch van Tafra, een geliefkoosde jachlplaats van den overleden Koning Carlos. Men kwam daar om drie uur aan. Het escorte van de militaire school nam afscheid van den Ko ning, en le midden van de visschersbevol- king, die niets wist van 't geen er was voor afgegaan, namen de Koning en de beide Ko ninginnen, vergezeld van twee eeredames en twe? hofambtenaren, plaats in booten en werden geroeid naar de op de reede liggen de Amelia, die terstond daarop het anker lichtte. Het was toon bijna 4 uur. Terwijl dit alles zich afspeelde, zochten de revolutionairen den Koning in Lissabon; zij waren overtuigd, dat hij de stad niet kon hebben verlaten en had moeten vluchten öf naar een van dc vreemde gezantschappen, óf aan boord van een schip. Zij waren daarvan zóó vast overtuigd, dat zij trachtten aan boord le komen van den Braziliaanschen kruiser Sao Paulo, om er den Koning te zoe ken; maar dc commandant weigerde hun den locgang tot zijn schip. Deze weigering beves tigde hen in hunne gedachte. De vlucht was zoo vlug bedacht en zoo stil uitgevoerd, dat de leden van de voorloopige regeering eerst zeer laat de waarheid vernamen. Woensdag avond nog seinde Braga aan het Portugee sche consulaat te Liverpool, dat alle voor zorgen waren genomen, om het leven en dc veiligheid van den Koning en de koninklijke familie te verzekeren. Toe-n was de Amelia reeds in volle zee. De aankomst van de Ame lia Donderdag een uur vóór middernacht in dc haven van Gibraltar, was haar een pak van het hart. Waarheen de vluchtelingen zich nu verder zullen begeven, is nog onzeker. Men schijnt te verwachten, dat zij hun verblijf in Enge land zullen kiezen. In financieele kringen ver luidt, dat de Koningin-moeder, die sedert weken reeds de catastrophe zag naderen, zorg heeft gedragen, dat haar particulier vermogen voor een groot deel in Engeland werd belegd. Hierbij zijn hoofdzakelijk En gelsche huizen betrokken geweest. Daarbij komt. dat de familie van de Koningin-Moe der, de Orleans, sedert lange jaren in Enge land een tweede vaderland hebben gevon den. Wat de Koningin-grootmoeder, Donna Maria Pia, betreft, die eene zuster is van wijlen Koning Humbert van Italië, die zal zich misschien in Italië vestigen. Maar het zijn slechts gissingen, die men daaromtrent heeft. Als hoofdmiddel van agitatie tegen het ko ninklijke huis wordt het feit aangeduid, dal Koning Manuel en zijne ministers er niet in geslaagd zijn de zaak van de hooge voor schotten van vroegere regeeringen aan het hof in 't reine te brengen. De commissie van enquête van de Kamer had vastgesteld, dat vrougere regeeringen aan het koninklijke huis voorschotten hadtien gedaan tot een be drag van 27 millioen francs. Er was toen be sloten deze som langzaam terug te betalen door kortingen op de civiele lijst. In plaats daarvan werd echter kort daarna de civiele lijst verhoogd. In het bekende omkoopingsschandaal werd de koninklijke vleugel-adjudant Serpa Pi- mental als zondebok opgeofferd. Maar de re publikein Costa had in dc Kamer verklaard, dat hij met stukken kon bewijzen, dat hooge hofdignitarissen met medeweten van don Ko ning en van zijn vader van Hinton gelden hadden aangenomen, die zij met den stempel van liet koninklijke huis kwiteerden. Op grond van mcdedcelingen van ooggetui gen, verhaalt de correspondent van de Köln. Ztg. over het vertrek van de koninklijke fami lie: Dom Alfonso, de hertog van Oporto, scheepte zich te Cascaes in. Schreiend zeidc hij, dat hij met diepe smart het geiiefdc volk verliet. Hij weet de schuld van het verval der monarchie aan den noodlottigen invloed van zijne schoonzuster en klaagde, dat het hem onmogelijk was geweest aan zijn neef liberale raadgevingen te verschaffen. In Eri ceira gingen Koning Manuel en de Koningin- moeder Amelia aan boord. De Koning nam met handslag afscheid van de visschersbevol- king, ontroerd, maar blijkbaar verheugd er met het verlies van de kroon af te komen. Koningin Amelia moet tandenknersend met wraak bij hare terugkomst gedreigd hebben. In een telegram in het vorige nummer werd bericht, dal het voorloopig bewind had be sloten dr. Bombarda en den afgevaardigde Candido dos Beis op staatskosten te laten begraven. Deze laatste was een aanvoerder van de opgestane troepen, die zelfmoord pleegde toen hij op het kritieke oogenblik twijfelde aan hel slagen van de revolutie. Met hem verloor de jonge republiek haren bek waallisten marineofficier. De uitbarsting van de revolutie was oorspronkelijk bepaald op einde November; door liet vermoorden van Bombarda en het bevel om te vertrek ken voor de kruisers Dom Carlos en Ada- mastor werd het tijdstip bespoedigd. Rutland. Petersburg, 8 O cl. Daar de landdag van Finland geweigerd heeft de wetsontwer pen over de gelijkstelling van alle Russische onderdanen in Finland, en over de aflossing van den dienstplicht der Finlanders door be taling van een bedrag aan de schatkist in behandeling te nemen, heeft de Czaar be volen, op grond van de wet van 30 Juli 1910 betreffende Finland, deze wetsontwerpen bij de rijksdoema in te dienen. II e 1 s i n g f o r s, 8 O c t. De landdag is ontbonden. De nieuwe verkiezingen zijn vast gesteld op 2 Januari 1911 (nieuwe tijdreke ning), het bijeenkomen van den nieuwen land dag op 1 Februari. Turkije. S a 1 o. n i k i9 Oct. Er is besloten den staat van beleg in Saloniki af te kondigen, om strenge maatregelen betreffende de ontwape ning te kunnen toepassen. Griekenland. Athene, 9 Oct. Het bericht der terug roeping van den Griekschen gezant te Kon- stantinopel is onjuist. In bevoegde kringen wordt verklaard, dat Gripari sedert- eene maand naar Athene is geroepen om redenen, die met den dienst in verbtand staan. Zijne afwezigheid zal van korten duur zijn. Uit Athene wordt aan de Vossische Ztg. be richt, dat de gezanten van de beschermende mogendheden, inzonderheid de Engelsche ge zant, die reeds de Grieksche regeering onder 't oog hebben gebracht, dat het allicht aan leiding zou geven tot nieuwe moeilijkheden met Turkije wanneer Venilos optrad als hoofd van het kabinet, zich nu in vriend- schappelijken vorm met denzelfden raad ook tot Yenizelos zelf hebben gericht. De boeren van den Peloponnesus verlan gen, evenals hunne Thesselische makkers, de onteigening van hel grondbezit en de verdee ling van de staatsdomeinen. Uit Athene wordt aan dc Vossische Ztg. be richt, dat men daar in de toongevende krin gen zich in groote ongerustheid bevindt over de houding van Turkije. IIpl gevaar van een inval van Turksche troepen of benden in Thessalië wordt als dreigend beschouwd. Volgens een bericht van de Neue Freic Presse heeft de Portc verklaard, dat zij de diplomatieke betrekkingen lot Griekenland zou afbreken, als .Yenizelos aan het hoofd van de Grieksche regeering zou treden. Dit moet mede een reden zijn, waarom Yenize los er tegen opziet de regecring op zich te_ nemen. Zuld-Afrika. Kaapstad, 8 Oct. Sprekende te Wel verdiend (Transvaal) vóór zijne verkiezing, zeide Botha, dat de nationalisten in de laat ste verkiezingen eene roemrijke overwinning hebben behaald. Zijn doel was aan Zuid-Afri- ka eene plaats te geven in het rijk als een groot, voorspoedig land, bevattende eene groote, gelukkige natie. Er zal geen verande ring in de portefeuilles van het kabinet plaats hebben. Hij is voornemens in zijne toe komstige politiek een groot aandeel te geven aan de politiek van verzoening en samenwer king. Hij waarschuwt de financieele belan gen te Johannesburg niet te ver te gaan in bekrompen exploitatie van het rasverschil. Ondanks de houding van de mijnindustrie, zal de regecring voortgaan, de mijnen, den handel en den landbouw eerlijk en fair te behandelen. Hij voorzag eene goed door dachte landpolitick cn eene ontwikkeling van den landbouw, die Zuid-Afrika zou doen wed ijveren met Amerika in den uitvoer van graan. Allerlei. Te Heidelberg is de Bond van Duit sche Vrouwenvereenigingen vergaderd700 afgevaardigden van bijna alle aangesloten vereenigingen waren bijeen. Dc vergadering heeft het bestuur op dracht gegeven een stuk op te stellen, waar in tegen de Keizerrede te Koningsberg zal ge protesteerd worden. P a r ij s—B r u s s e 1 en terug. Wijnmalen is per auto den weg Parijs- Brussel gaan verkennen. Volgende weck pro beert hij den tocht met zijn Farman-twee- dekkcr. Hij zal Dufour, een der instructeurs der Farman-fabrick. als passagier meene men Weer een vlieg-slachtoffer. f— Dc Russische kapitein Mackiewilch is van een hoogte van 1000 M. doodgevallen. B e r 1 ij n, 9 Oct. Volgens de morgenbla den is de stakingvan de kolenwerkers bij de firma Kupfer in Moabit geëindigd. Dc werk lieden hervatten Maandag den arbeid. 21 volksvergaderingen, door de sociaal-de mocratie uitgeschreven, werden heden mid dag in Berlijn en de voorsteden gehouden; zij werden te zamen door 20.000 personen be zocht. Het gebeurde in Moabit werd door be kende soeiaal-democralischen leiders bespro ken. De bezoekers gingen uiteen zonder eeni ge demonstratie. Er werd overal een gelijk luidend besluit aangenomen. P a r ij s 9 O c t. De Intransigeant bericht, dal een duizendtal werklieden van de Noor der spoorwegmaatschappij, die hun werk in den stock hebben gelaten, de staking hebben verklaard. Aan de Gare du Nord verklaart men hiervan niets te weten. Tweede staking. De staking van het werk in twee werkplaatsen van de Com pagnie du Nord, schijnt niet de beteekenis te hebben, die er eerst aan werd toegeschreven, liet aantal stakers wordt op 500 geraamd. Dc Staatscourant van Zondag 9 en Maan dag 10 October bevat o. a. de volgende Kon. besluiten: benoemd lot ritmeester bij het 4e regiment huzaren dc le luitenant W. O. T. van Oud- heusden van het 3e regiment huzaren; toegekend de eere-medaillc der Oranje- Nassau-orde in brons aan C. Timmer, werk man aan de Nederlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorwégmaterieel te Amster dam; benoemd lot tijdelijk leeraren aan de Rijks landbouwschool te Wageningen dr. C. J. Rab te Oosterbeek. op verzoek eervol ontslagen met pensioen de Oost-Indische hoofdambtenaar met verlof M. Koperbcrg, laatstelijk hoofdingenieur bij den dienst van liet mijnwezen in Ned.-lndic; op verzoek eervol ontslagen wegens phy- sieke ongeschiktheid de Oost-Indische ambte naar met verlof mr. J. C. Adriaans, laatstelijk lid van de Wees- en Boedelkamer te Padang; op verzoek eervol ontslagen de adjunct- commies aan het departement van koloniën mr. J. W. E. Sol; op zijn verzoek ingetrokken de ter beschik king stelling van J. van Duren als onderwij zer 3e klasse bij het openbaar Europeeseh lager onderwijs in Nederlandsch-Indië; op verzoek eervol ontslagen de luitenant ter zee 2e klasse jhr. R. F. C. Groenincx van Zoelcn. vergunning verleend tot het aannemen der onder scheidingen achter hunne namen vermeld aan dc na te noemen belanghebbenden mr. Th. Heemskerk, Minister van Binnenlandsche Zaken, ridder-grootkruis der Leopoldsorde van Bel gië jhr. dr. C. G. W. F. van Vredenburch, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister te Bucarest cu te Belgrado, ridder 2de klasse der - Kroonorde van Pruissen en commandeur 2de klasse der Albrcchtsorde van Saksen J. Herdlmann, consul der Nederlanden te Düssel- dorf, ridder 1ste klasse der orde van Wasa van Zweden G. de Marsanich, consul der Nederlanden te Civi tavecchia, ridder der Kroonorde van Italië C. Otto, vice-consul der Nederlanden te Wismar, ridder 3de klasse der orde van Sint Stanislaus van Rusland M. J. P. van Santen, consul van Liberia te Am sterdam, ridder der orde van de Afrikaansche Ver lossing van Liberia. Omtrent de Vrijdag aangevangen reis van II. M. de Koningin-Moeder vóór H. M. te Sinaia in Rumenië verblijf zal nemen, verne men wij hel volgende: II. M. is heden en morgen 9 October te Reinhardsbrunn bij Gotha de gast van den vorst en de vorstin van Coburg ten einde al daar te ontmoeten Hr. Ms. zuster de her togin-weduwe van Albany met haar kinde ren, hertog en hertogin van Teek. Vandaar zal II. M. zich naar Jena begeven ten einde aldaar een bezoek te "brengen aan baronesse von Riedel, gewezen hofdame aan het hof van Waldeck, die op dit oogenb.. ernstig ongesteld is. Den 11 en en 12en Ocotober zal H. M. te Weenen zijn cn den 14en October hoopt H. M. te Sinaia, in Rumenië aan te komen. Het buitcnlandsch verblijf zal ongeveer 5 weken duren. Het is Lissabon opgetreden voorloopig bewind heeft van zijne samenstelling ook mededeeling gedaan aan het ministerie van buïtenlandsche zaken alhier. Wat 't Permanent Hof van Ar bitrage aan de wereld kost. De Iiaagsche correspondent van de Leeuw. Ct. schrijft: „The man in the street", wiens geloof in de arbitrale beslechting van internationale ge schillen nog niet zoo wonder groot en krach tig is om dien berg-reus van domheid en voor oordeel le kunnen verzetten, heeft het natuur lijk in de eerste plaats over wat hij noemt: „de centcnquaestie!" De man weet niet wat 'n kanonschot kost. Maar juist omdat hem dat blijkbaar onbekend is, kunnen de cijfers licm aangaande die geldquaestie „iet-of-wat" bekoelen. Ik ben d'er op uit gegaan om dien aangaande wat tc weten te komen. Over het vorige jaar was een totaal bedrag van 28,831.32 gulden, te verdeden in 476 porties, waarvan Montenegro er maar 1 voor zijn rekening krijgt of wel f 60.57. Het grootste aandeel of 25 porties ad 1514.25 komt hoof delijk ten laste van Duitschland, Frankrijk, Engeland, Rusland, Oostenrijk, Italië, Turkije, Yer. Staten van Noord-Amerika, Japan en China. Dan volgen Nederland, België, Zwit serland, Zweden, Roemenië en Brazilië met 15 porties of f 908.55; Noorwegen, Denemar ken cn Portugal met 10 porties of f 605.79; Griekenland, Servië, Bulgarije, Argentinië, Chili, Columbia, Peru en Mexico met 5 por ties of f 302.85. Vervolgens komen de minder heden met 3 aandeden of f 181.71: Bolivia, Cuba, Ecuador, Guatemala, Haiti, Luxem burg, Nicaragua, Paragua, Panama, Perzië, Salvador, Siam, Uruguay en Venezuela. Ge lijk gezegd, staat Montenegro alleen met een aandeel van f 60.57. Jhr. mr. van Wee de, gezant bij het Italiaansche hof, is, na zijn verloftijd hier te lande tc hebben doorgebracht, te Rome te ruggekeerd op zijn post. Het kustverdedigingson'- werp. De Avp. deelt in vervolg op het vorig bericht mede, dat de regeering geen gevolg wil geven aan het verzoek uit de Tweede Ka- mer om openbaarheid van het verslag der commissie van samenwerking tusschen land en zeemacht. De regecring heeft verder verklaard, dat gt zij „er geen bezwaren in had", indien het y; gelieele rapport der genoemde staatscommis- re sie in de afdeelingen werd besproken. De Commissie van Rapporteurs zou dan later ,j( met de regeering kunnen overeenkomen, wat al of niet in het Voorloopig Verslag zou wor den gepubliceerd. In de tegen a.s. Dinsdag belegde open- bare vergadering van de Tweede Kamer zal 0j voorgesteld worden, op Dinsdag 18 October, na eenige wetsontwerpen van eenvoudigen aard, de Bakkerswet in behandeling tc ne- jj men. a Kamerverkiezing Rotter dam V. In een Zaterdag avond gehouden vergadering van de kiesvereeniging „Vooruit- L gang" in district Rotterdam V, is met alge- meene stemmen candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, de heer [j G. J. de Jongh, oud-directeur der gemeente werken te Rotterdam, thans wonende te 's Gravenhage, die aanbevolen werd om zijn j; groote technische bekwaamheden en door de t bekende regeeringsopdracht op de hoogte werd geacht te zijn van Indische haventoe- j standen. De vloot te Rotterdam. Onge- F> veer 16Ü officieren van de vloot hebben zich Vrijdagavond aan een diner in de Diengaar- de te Rotterdam vereenigid. B. en W. recipieerden in de zijzaal. Aan de hoofdtafel zaten B. en W. en de hoogste c autoriteiten, voorts aan verschillende tafels s genoodigden heeren, als gemeentelijke auto- P riteiten en officieren. De burgemeester hield een toespraak, waar- p bij hij o.a. in herinnering bracht, dat de banden tusschen Rotterdam en de vloot reeds li zeer oud zijn en Rotterdam zelve vele vloot voogden van goeden naam aan de marine heeft geleverd. Na derede van den burgemeester nam ko lonel Goedhart het woord, om namens de gtheele marine in het algemeen en de offi cieren in het bijzonder hartelijk dank te zeg gen voor de woorden door den burgemeester gesproken, en voor de schitterende ontvangst. Het woord was hierna aan overste Mer- veilleux du Vignaux, den commandant van het Fransche oorlogsvaartuig „Ibis". Die verklaarde zich zeer getroffen en dankbaar voor deze ontvangst en het was hem een vreugde thans de gelegenheid te hebben om in hét openbaar zijn bewondering uit te spre ken over de gestadige ontwikkeling van de haven, die hij zoo dikwijls bezocht en over de uitnemende organisatie, welke daar gevon den wordt. Herinnerende aan zijn bijzondere taak het toezicht op de visscherij, bracht hij ook lof aan onze visschers en dronk naast Rotterdam ook op de Koningin, den Prins en Prinses Juliana, hetgeen groote geestdrift wekte. De Burgemeester verliet nu met den oud sten wethouder en de beide oudste kolonels Goedhart en Wolderingh het feest om zich naar den Schouwburg te begeven. Wethou der Havelaar nam het presidium der tafel over, waar nog menige dronk werd ingesteld. Men bleef nog langen tijd gezellig bijeen. Vermelding verdient nog dat in de eetzaal welke bij het diner tot receptiezaal diende, een aantal fraaie platen uit het archief der gemeente Rotterdam waren geëxposeerd, in hoofdzaak groote portretten van zeehelden en de spiegels van eenige onzer beroemde historische oorlogsschepen, een expositie, welke zeer de belangstelling trok der genoo digden. Zaterdagmiddag maakten aan boord van het vlaggeschip hun opwachting 'burgemees ter en wethouders, de garnizoenscomman dant, en luit.ikol. Van Buren en kapitein J. van Alphen, beide laatsten van het korps Kon Scherpschutters. Zaterdagavond waren de oorlogsschepen op de rivier prachtig clectrisch verlicht, het geen een fraai effect opleverde. Door een comité uit de elite van Rotter dam werd in den Doele aan de officieren van het eskader een bal aangeboden, waar aan een 400-tal dames cn heeren deelnamen. Zondagmorgen bood kolonel Goedhart aan enkele autoriteiten een dejeuner aan aan boord van de Heemskerck. Daarna waren de officieren de gasten van overste Van Buren en het bestuur der offi cierensociëteit in het Park, waar de staf- muziek een concert aanbood. Na afloop daarvan werd de afternoon tea gebruikt in het sociëteitsgebouw van de Kon. Roei- en Zeilvereen. De Maas. Mr. W. baron van Heeckeren v a n Keil. Men deelt aan de Zutph. Ct. mede, dat het Vrijdag 70 jaar geleden was, dat de heer mr. W. baron van Heeckeren van Keil te Ruurlo, door koning Willem I be noemd werd tot Kamerheer in buitengewo nen dienst, welke functie hij nu nóg bekleedt bij Koningin Wilhelmina. Baron van Heeckeren is minister van bui- tenlandsche zaken geweest in het kabinet- Kappeyne, en vóór dien directeur van het kabinet des Konings; geruimen tijd is hij ook lid van Ged. Staten van Gelderland en lid van de Tweede Kamer voor Lochem ge weest. Onlangs heeft de krasse grijsaard, in het genot van een goede gezondheid, zijn 95sten verjaardag gevierd. Hij is altijd een warm voorstander der liberale beginselen geweest, waarvan hij indertijd ook als be stuurslid der centrale liberale kiesvereeni ging in het voormalig district Zutphen, de meest sprekende bewijzen heeft gegeven. '-De Burgemeester van Haar lem. De „N. Ct." verneemt uit goede bron dat jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden in Maart 1911 het burgemeesterschap van Haarlem zal neerleggen. Hij zal dan juist 18 jaren burgemeester van Haarlem zijn ge weest. De heer E. L. Baron van Hardenbroek va' Lookhorst, burgemeester van Rijswijk, benoemd kamerheer van H. M. de Koningin, zil zich metterwoon te Baarn vestigen en heef» aldaar het bekende buitengoed Peking tegen 1 Mei 1911 gehuurd. De te 's Gravenhage nieuw opgetreden wethouder mr. Verbrock, is door B. en W.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2