KOLONIËN. BINNENLAND. Spanjt. Madrid, 15 Oct. De minister-presi dent verklaarde in de Kamer, dat hij, zoodra bewezen is, dat sommige kazernes brandpun ten van samenzwering eu anti-patriottische propaganda zijn, niet zal nalaten de maat regelen toe te passen die de wet aan de hand doet. Op den verjaardag van den dood van Fer rer, den Spaunschcn vrijdenker, die den 13. October van het vorige jaar op de vesting wal van de citadel Montjuich werd doodge- gesckolen, was alleen toegestaan bloemen te brengen op zijn graf. Alle openbare mani- fectalieii waren verboden. Volgens de offi- cieele medcdeclingeu, werd de rust nergens gestoord. Portugal. Londen, 15 Oct. Heuler's bureau ver neemt uil Gibraltar, dat het koninklijke jacht Victoria and Albert heden avond is aange komen om Koning Manuel naar Engeland te brengen. M. vertrekt morgen; de hertog van Oporto zal hem waarschijnlijk verge zellen. Gibraltar, 10 Oct. Koningin Maria l'ia verliet om hall drie het pulcis van deu gouverneur in een rijtuig, vergezeld van den infant Alfonso en van den gouverneur. Zij be gaf zich aan boord van den llaliaanschen kruiser, die daarop naar Spezzia vertrok. On koninklijke saluutschoten werden gelost. Later gingen Koning Manuel en Koningin Amelia aan boord van het Engelsche konink lijke jacht, dat om vijf uur vertrok. De president van de voorloopige regecring van de Portugeesche republiek Theolilo Bra- ga, heelt over het ontstaan van het nieuwe legeeringsstelsel tot een medewerker van het Berliner lageblatt gezegd: „De revolutie is niet over nacht gekomen; gedurende eene ganschc generatie werd zij door onderwijzers en staatslieden voorbe reid, die eerst de ziel van hi t veld vormden, voordat zij haar adem en wil inbliezen. Ver der was het volk jong en sterk en had moed en zelfvertrouwen, terwijl de monarchie oud en ontaard was en van den ecnen dag op den anderen uit de oude tradition nieuwe hoop putte. Zoo kwam alles zooals het moes, komen, eer wij er aan konden denken een socialen staat op den grondslag van philoso- fische beschouwing te vestigen. Wanneer de vrienden mij vertrouwen bewezen, dan deden zij het slechts, omdat ik aan deze opvoeding van het volk niet mijne geschrif ten en vooral met zijne groote liefde voor het vaderland aandeel heb, want overigens ben ik slechts een arme rnau, die veel moet wer ken". De uitzetting van de leden van geestelijke orden wordt door de regeering uitgevoerd krachtens de van den bekenden staatsman markies Pombal afkomstige wet van 3 Sep tember 1759, die de uitzetting van de Jezuïe ten gelastte. Later werden ook de andere congregatiën ontbonden. De reactie van 1811 liet de kloosters weer ontstaan en onder Ko ning Miguel kwamen ook de Jezuïeten terug, waarna onder de liberale regecring van 1831 het besluit van Aguias de orde nogmaals ontbond en zijne leden uit het land zette. Hunne eerst heimelijke, daarna openlijke terugkomst geschiedde sedert 1800. in 1901 kregen zij door een koninklijk besluit van ilintzc Ribeiro vergunning, inrichtingen voor onderwijs en opvoeding tc openen; dit be slui! is echter niet aan de cortes ter goed keuring overgelegd en heeft dus geen kracht van wet. Oostenrtjk-Hongsrije. Weeaen, 15 Oct. Bij de behandeling van de begrooting van buitcnlandsche zaken in de Oostenrijkscke en Hongaarsche delega tion verklaarde minister Achrenthal, dat de oplossing van de door de annexatie ontstane crisis moet worden overgelaten aan den ver antwoordelijken minister, die in een soort gelijk geval weder op dezelfde wijze te werk zou gaan. Wanneer die annexatie niet op zoo beslis te wijze ware geschied, zouden zich zeker verwikkelingen hebben voorgedaan, die tot een gewapend conflict zouden hebben ge leid. De gebeurtenissen hebben het bewijs ge leverd, dat het verbond met Duitschland groolc voordeden oplevert, niet alleen voor thans, maar ook voor de toekomst. De ininist er verklaarde.dat de entente met Italië ongetwijfeld gehandhaafd zal blijven; de onderhandelingen zullen tot een goed ein de worden gebracht ondanks nationale ge voeligheden. Daarop gaf de minister ccn schets van de goede betrekkingen met alle mogendheden cn gaf hij de hoop te kennen, dat de wrok, die Rusland ten gevolge van de annexatie heeft gekoesterd, verdwenen is. Rusland streeft thans naar goede nabuurschap met Oostenrijk. Allerlei. f— De jeugdige Utrechtenaar Wijnmalen blijft succesvol. Op zijn wereld recordvlucht volgt nu reeds eon geslaagde tocht Parijs- Brussel, terwijl het waarschijnlijk is dat de Utrechtenaar, gisteren opgestegen te Brussel, Parijs weer zal bereiken. Hij legde in het ge heel, een afstand van 460 K.M. binnen negen uren tijds af, cn verbeterde dus het record van overland-vlucht. Dufour maakte de reis als passagier mee. Oui 7.45 vertrok Wijnmalen van Parijs; te 1.16 was hij te Brussel, vanwaar hij te 2.10 vertrok om te 5.06 le Saint-Quentin te arri- veeren. Daar overnachtte hij, om Maandag morgen den tocht te kunnen voortzetten. Het enthousiasme van 't publiek was overal zeer groot. Londen, 16 O c t. Het luchtschip Cle ment Bayard, dat Compiègnc om 7.15 's mor gens verliet met 7 personen, vloog om 11 uur over Folkestone, om 12.35 over het Crystal Palace in Zuid-Londen. om 1.5 over de St. Pauls kathedraal en vliegt nu over Londen naar de westelijke voorstad Shepherds Bush, waar een loods klaar is om het op te ne men. Het weer is prachtig. Tweede telegram. De Clement Bayard is gracelijk geland voor de loods om 1.26. Brussel, 16 Oct. De luchtschipper Wijnmalen vertrok heden morgen om 7.45 naar Brussel, waar hij om 1.16 aankwam. Hij vertrok weer naar Parijs oin 2.25. Legagneux kwam hier aan om 2.25. Hij zal morgen weer naar Parijs vertrekken. De luchtschippers zijn over den tocht tevreden. Wijnmalen moest te Pont-ü-Celles aan land gaan om naar den weg te vragen. Legagneux reisde over 't algemeen op 1200 M. hoogte, Wijnmalen op 1000 M. tusschen Parijs en Saint-Quentin en 500 M. tusschen Saint- Quentin en Brussel. Wijnmalen werd zeer toegejuicht toen hij naar Parijs vertrok; hij zal neerkomen te Saint-Quentin, waar hij den nacht zal doorbrengen. Volgens de bereke ningen zou Legagneux twee uren op Wijn malen vooruit hebben. Brussel, 17 Oct. Legagneux is heden morgen om 6.20 van de vlakte van Etter beek opgegaan voor den terugreis naar Pa rijs. Boston, 1 6 O c t. Een draadloos tele gram van de America, dat heden ontvangen werd, luidt: Toestand minder gunstig, maar wij strijden nog steeds. Een ander telegram zegt: „Wij hebben den motor stop gezet. Wij sturen Oostnoordoost, met 25 knoopen, zon der motor. Er heerscht een dikke mist. Waar neming is onmogelijk." Brussel, 16 Oct. De Etoile beige zegt, dat liet parket te Brussel ec.i zeer betrekke lijk gewicht hecht aan de verklaringen van een Nederlander betreffende den brand op de tentoonstelling. Een heden ondervraagd per soon verklaarde, dat hij kennis droeg van een complot door een brief in cijferschrift, dien hij ontving van een mede-gevar.gene in eene Nedcrlandsche gevangenis. Hij weiger de nadere verklaringen te geven. Het Journal meent te weten, dat de des kundigen tot het besluit zullen komen, dat de brand een natuurlijke oorzaak heeft, en de gedachte aan kwaadwilligheid ter zijde stel len. Tweede telegram. De bladen be richten, dat een Nederlander, die te Ver- viers wegens oplichting gearresteerd was en later werd vrij gelaten verklaard heeft aan een advocaat, dat hij in September 1909 toen hij in de gevangenis te Haarlem gevangen zat, getuige was van een complot, dat ten doel had de tentoonstelling te Brussel in brand te steken als zij in vollen gang was. Binnen kort wordt de arrestatie van eenige anarchisten verwacht. P a r ij s, 16 Oct. De Presse zegt, dat in de rue Guersant een pakket, waaruit rook opsteeg, is ontploft, toen een straatwerker het wilde opnemen. De straatwerker deed lichte wonden op aan het gelaat. De over blijfselen van het toestel zijn overgebracht naar het gemeentelijke laboratorium. B e r 1 ij n 15 O c t. Bij een brand van een huis in de Neue Fried richstrasse zijn gisteren twee en heden nog twee personen verbrand gevonden. Twee worden nog vermist. Tweede t e 1 e g r a m. Er zijn nog drie lijken in het verbrande huis gevonden. In het geheel zijn er dus zeven dooden. S t.-P rivat, 16 Oct Hevige onweders veroorzaakten eene overstrooming. Twee karvoerders werden door het water meege voerd. Twee personen werden door de blik sem gedood, twee gewond. OOST-IN DIE. Naar wij vernemen zijn de sedert ge- ruimen tijd aanhangige nieuwe regelingen no pens hen verblijf en het verkeer van de vreemde oostcrlinge op Java en Madoera de zer dagen door den gouverneur-generaal vastgesteld. De Staatscourant van Zondag 16 en Maandag 17 October bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten: eervol ontslagen mei pensioen ter zake van langdurigen dienst op zijn aanvrage de gene- raal-majoor C. I'. de Veer, commandant der 2e divisie; de kolonel L. C. Vervooren van het 8e regiment infanterie, de kapitein der in fanterie L. W. Paale, administrateur bij het garnizocnskleedingsmagazijn te Breda en de kapitein F. S. L. Hoving van het 3e regiment infanterie, benevens de kapitein der infante rie J. P. L. Niesten, commandant van het 34e landweerdislrict en de lc luitenant-kwartier meester F. Dekker van het 10e regiment in fanterie; benoemd bij dc landweer-infautcrie tot reserve-majoor in he t34e district de kapitein Niesten voornoemd; tot reserve le luitenant kwartiermeester in het 2e district de le lui tenant-kwartiermeester Dekker voornoemd; benoemd bij den grooten staf tot generaal- majoor de kolonel A. Iloogeboom, inspecteur van het militair onderwijs; bij den gcncralen staf tot kolonel de luitenant-kolonel \V. II. van Terwisga, belast met de waarneming van de functie van sous-chef; tot luitenant-kolo nel de majoor R. Dufour, chef van den staf der 4e divisie; benoemd bij den staf dir infanterie tot gcneraal-majoor de kolonel jhr. L. Ch. v. d. Brandeler, gouverneur der Kon. Mil. Acade mie; bij den staf der 2e divisie tot generaal- majoor commandant der 2e divisie dc adju dant in builcngcwoncn dienst van II. M. de Koningin F. Tonnet, commandant der grena diers en jagers; benoemd bij het regiment grenadiers en jagers tot luitenant-kolonel de majoor J. Bur ger van het korps; benoemd bij liet lc regiment infanterie tot kapitein de le luitenants B. Jasink cn M. Tydeman, respectievelijk van het 5e regiment infanterie en van dc grenadiers cn jagers; benoemd bij het 2e regiment infanterie tot kapitein de le luitenant A. A. v. d. Pol vau het 7e regiment; bij het 3e regiment tot kapitein de le luite nant Th. C. van Erp van het 6e regiment; bij het 7e regiment tot kolonel, commandant van het korps de luitenant-kolonel M. W. de Vries, van den staf der infanterie, toegevoegd aan den inspecteur; hij het 5e regiment tot kolonel-commandant van het korps P. J. Geill van den staf der infanterie, toegevoegd aan den inspecteur en tot luitenant-kolonel de majoor jhr. II. W. v. d. Goes; bij het 9e regiment tot majoor dc kapitein K. A. Enklaar van het 7e regiment; bij het 10e regiment infanterie tot majoor de kapitein W. C. Schönstedt, adjudant bij het korps; bij het 2e regiment veld-artillerie tot luite nant-kolonel de majoor O. L. G. F. Aberson van het korps; benoemd bij den staf der genie tot kolonel in het 2e genie-commandement de luitenant kolonel P. C. J. Noorduijn, hoofd der 5e afdec- ling aan het departement van oorlog; tot commandant in het 3e genie-comman dement de luitenant-kolonel W. G. L. Versteeg van dien staf; tot luitenant-kolonel de majoor A. F. van Brucken Fock van den staf; tot kapitein de le luitenants G. E. Blaauw, II. Heetjans cn A. M. de Blauw, allen van den staf, de tweede der genoemden werk zaam bij de Kon. Militaire Academie; bij het regiment genietroepen tot kolonei- commandant de luitenant-kolonel J. P. Koo- lemans Bcynen van den staf der genie, thans commandant in het 3e genie-commandement; tot luitenant-kolonel de majoor R. Scheffer van het korps; tot le luitenant de 2e luitenant H. J. II. van Tarel van het korps; tot reserve majoor de reserve kapitein P. Huffnagel van de genietroepen; bestemd voor de betrekking van hoofd der 5e afdeeling aan het departement van oorlog de luitenant-kolonel J. Z. Stuten van den staf der genie; overgeplaatst bij de grenadiers en jagers de kolonel R. Froger, commandant van het 7e regiment infanterie; benoemd tot officier van gezondheid le klasse die der 2e klasse Qr. C. J. Denekamp; ingesteld eene staatscommissie om van ad vies te dienen, welke maatregelen moeten genomen worden betreffende de bestaande verhouding tusschen het gouvernement en de Protestantsehe kerk in Indië, met het doel aan die kerk meerdere zelfstandigheid en betere gelegenheid tc geven zich naar eisch van haar eigen leven in te richten; benoemd in die commissie tot lid en voor zitter mr. J. C. de Marez Ovens, lid der Eerste Kamer; lot leden dr. W. F. Breycr, evangelisch predikant in Indië met verlof; II. Colijn, lid der Tweede Kamer; dr. J. W. Gunning, zendingsdirector; jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, referendaris aan hel de partement van Koloniën; dr. H. H. Kuijper, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam; dr. A. Loeff, voorz. van de commis sie tot zaken der Prot. kerk in Oost- en West- Indië; dr. J. W. Pont, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam; dr. F. Pijper, hoogleeraar in de godgeleerd heid aan de universiteit te Leiden; ds. J. Rooker, evangclisch-predikant in Indië, met verlof; ds. \V. L. Weiter, predikant en vice- president van de commissie tot de zaken der Prot. kerken in Oost- en West-Indië en tot lid en secretaris J. Hulshoff Pol, laatstelijk le secretaris bij het Indische gouvernement; op verzoek eervol ontslagen de luitenant ter zee 2e klasse C. A. Barn; ter belooning van buitengewoon flink ge drag en oordeelkundig optreden ter gelegen heid van het op 31 Mei 1910 aan het pantser- dekschip Noord-Brabant overkomen ongeval bezuiden Lombok verleend de zilveren eere medaille der Oranje-Nassau-orde aan den op- perschipper M. G. Jansen, aan den torpedo maker-majoor G. F. Groenenberg en aan den sergeant-timmerman L. Balen; de bronzen eere-medaille aan den kwartiermeester C. Kraay tn aan den matroos 2e klasse N. Die naar. De minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. de Marees van Swinderen werd Zaterdag door II. M. de Koningin op het Loo in audiëntie ontvangen. Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins vertrok heden morgen van het Loo naar Brussel, om aldaar tot Woensdagmiddag te verblijven. De Prins zal logeeren bij Z. M. den Koning der Belgen te Laeken en zal heden middagzo, a. een bezoek, brengen aan de Nedcrlandsche afdeeling op de ten toonstelling. De Prins komt Woensdagavond van Brussel te Den Haag en verblijft aldaar tot Donderdagmiddag. Graftombe prinses A m a 1 i a van Nassa u-D i e t z. In verband met het verlrek naar Dietz van hofraad prof. dr. Kramer, directeur van het Koninklijke Huis archief, ter vertegenwoordiging van H. M. de Koningin bij de inwijding van de gerestau reerde grafkapel van Vorstin Amalia van Nassau-Dictz, wordt van geachte zijde ge meld Prinses Amalia van Nassau-Dielz, wier her stelde graftombe Zondag 16 October 1910 plechtig werd ingewijd, was de dochter van Johan Georg Vorst van Anhalt Dajan en van Ileurielte Cathnrina, prinses van Oranje, eene dochter van Prins Fredcrik Hendrik. Zij huwde met haren neef, den Frieschen stad houder Casimir II, wiens moeder prinses Albertina Agnes, mede een dochter was van prins Frederik Hendrik. De prinses was dus een achter-kleindochter van prins Willem den Zwijger, haar echtgenoot een achter kleinzoon van diens broeder, graaf Johan van Nassau, den grondlegger van de Unie van Utrecht. Uit het huwelijk van prinses Amalia met Hendrik Casimir sproot Johan Willem Friso, zoodat Hare Majesteit de Ko ningin in rechte lijn van de prinses afstamt. Na den vroegtijdigen dood van Hendrik Casimir in 1696, leefde prinses Amalia aan vankelijk te Leeuwarden, later op het slot Oranien-stein, te Dietz, dat haar schoonmoe der, prinses Albertina Agnes, zich als weduwe in het stamland van haren gemaal had doen bouwen. Zij stierf aldaar in 1726. Haar mar meren graftombe werd in 1795 door de sol daten der Fransche republiek vernield en later in den grond gegraven. Toevalliger wijze niet lang geleden ontdekt, werd de tombe weer te voorschijn gebracht, en is thans door de vereenigde pogingen van gemeente, kerkbestuur en oudheidkundige vereeniging te Dietz met den steun van II. M. de Koningin en den Hertog van Anhalt, als ook van een paar Lecuwardensche lamiliéu in den ouden staat hersteld, en weder in een der nissen van de Stif-tskerk geplaatst. Daar is zij thans op zeer plechtige wijze ingewijd. Door den burgemeester van Leeuwarden, is op verzoek van Ged. Staten der provincie Friesland, namens die provincie een krans op de graftombe worden neergelegd. Aan dien krans is bevestigd een breed, wit zijden lint, waarop geborduurd is het wa pen der provincie en goud en blauw veld en een schild met de Friesche kleuren; voorts de zeven roode pompeblaren op een zilve ren veld met het opschrift: „de Provincie Friesland". liet lint is een meesterstukje van borduur kunst. De burgemeester der gemeente Leeuwar den vertrok Zaterdag naar Dietz en deed de reis van Arnhem af in gezelschap van den hofraad prof. dr. Kramer, directeur van het Koninklijk Huisarchief, die als vertegenwoor digd van II. M. de Koningin, namens H. M. eveneens een krans nederlcgde op de grafkapel van prinses Amalia van Anhalt. Timor en de omwenteling in Portugal. Dadelijk na het tot stand ko men van de omwenteling in Portugal heb ben er allerhande speculatieve beschouwingen de ronde gedaan over de mogelijkheid, dat het nieuwe Portugeesche bewind geneigdheid zou hebben, Portugal van alle of van een deel van zijn koloniën te ontdoen. Ook Timor is natuurlijk daarbij ter sprake gekomen. Voor hen, die in ongerustheid verkeeren of mochten verkeerd hebben (men weet, dat het nieuwe Portugeesche gouvernement heeft ontkend, plannen tot verkoop van koloniën te hebben) dat ons land op Timor, als gevolg van de omwenteling in Portugal, een minder gewcnschtwi nabuur zou kunnen krijgen, maakt men van geachte zijde de N. Rolt. Ct. opmerkzaam op art. 13 van het op 1 Oct. 1904 te 's Gravenhage tusschen Nederland en Portugal gesloten verdrag tot regeling der grenzen van het wederzijdsch gebied op het eiland Timor. Daarin staat met zooveel woorden „De Hoogc Contracleerende Parijen kennen elkander in geval van gedeeltelij ken of geheelen afstand van haar grond gebied of van haar souvereiniteitsrechtcn in den Archipel op Timor en Solor, we derkerig het recht van voorkeur toe op voorwaarden, die gelijk of gelijkwaardig zijn aan de voorwaarden die mochten zijn aangeboden." Aangezien de regeering der Portugeesche republiek verklaard heeft, dc door het land gesloten traktaten te zullen handhaven, kun nen wij dus voorloopig gerust zijn. Installaties van rechter- 1 ij k e ambtenaren. Het N. v. N. meld de, dat de minister van justitie, als tegen stander van noodcloos formalisme, bij aan schrijving heefl verzocht, de installatie van nieuw aangestelde rechters, enz. zonder noo- deloozen omhaal te doen plaats hebben en te volstaan met de minst mogelijke forma lisme, bij aanschrijving heeft verzocht, de installatie van nieuw aangestelde rechters, enz. zonder noodeloozen omhaal te doen plaats hebben cn te volstaan met de minst mogelijke formaliteiten. De Avondpost weet „van meeslbevoegdc zijde" dat van een dergelijke circulaire niets bekend is. De kapitein-adjudant J. van Gastel van het 2c regiment vesting-artillerie te Amster dam, is door Z. M. den Koning van Denemar ken benoemd tot ridder in de Dannebrog orde. Naar men verneemt beslaat bij de regee ring het plan de inspectie der telegraphic te 's Bosch te verplaatsen naar Breda. Met in gang van 1 Januari worden reeds 1 lijnop- zichter cn 6 lijnbeambten naar Breda ver plaatst. Zaterdag hield het Koninklijk Instituut van Ingenieurs le 's Gravenhage, onder pre sidium van dr. J. Kraus een vergadering, na afloop waarvan door de ongeveer 400 aan wezigen een bezoek werd gebracht aan het in aanbouw zijnd Vredespaleis. VLIEGEN. Olieslagers te Den Haag. Zaterdagmiddag heeft Olieslagers een, de omstandigheden in aanmerking genomen, prachtige vlucht gemaakt, welke ruim 13 mi nuten duurde. Om halfvijf werd de loods opengemaakt en het toestel naar builen gebracht, doch nadat gebleken was, dat er nog iets aan moest worden hersteld, weer naar de berg plaats terug gereden. Te kwartier vóór vijven werd evenwel on der gejuich van het publiek de witte vlag vervangen door de groene: het teeken dat Olieslagers zou vliegen. Inderdaad steeg hij klokslag vijf uur op. Hij steeg niet hoog, maar bleef groote kringen beschrijven over het vliegterrein en daalde 13 minuten over vijven. Op het terrein waren vele autoriteiten, on der wie de Commissaris der Koningin, die Olieslagers na zijn ncderdaling geluk wensch- tc. Hem werd door de echtgenoote van den president van het syndicaat een krans over handigd. Zondagmiddag heeft Olieslagers in tegen woordigheid van een ontzaglijke menigte toeschouwers op Houlrusl en daarbuiten een vlucht gemaakt van ongeveer 25 minuten. Nadat om 5 minuten over half vier het sein was gegeven, dat het vliegen zeker was, werd al spoedig de machine uit de loods ge haald en geen kwartier later zat de vlieg man gereed voor de opstijging, die om 4 uur 55 bij tamelijk sterken wind plaats had. Olieslagers vloog eerst in de richting Loos- duinen, keerde terug om een paar maal bo ven het vliegterrein te draaien, en vloog toen naar Delft. Ruim 9 minuten was hij uit het gezicht, toen het gejuich aanduidde, dat hij den Ilaag en Houtrust weer naderde. Om 5 uur 13 minuten daalde hij snel, waarna de landing zonder eenig ongeval plaats had. Hem werd een bloemstuk in den vorm van een vliegtoestel aangeboden namens het vlieg- syndicaat en een krans door de vrouwen van de leden van deze corporatie. Ook thans duurde de ovatie nog langen tijd. In de loods sprak en dronk het syndicaat hem toe. Verstraeten te Haarlem, f— Zaterdagmiddag maakte Léon Ver straeten te Haarlem twee korte vluchten, van 6 en 8 minuten, en Zondag eveneens twee van 6i en 8 minuten. liet enthousiasme van het publiek was grootde aviateur moest per auto via Sant poort naar zijn hotel te Bloemendaal gaan, in plaats van langs den gewonen weg. Vakschool voor kaasma kers. Door de Vereeniging tot ontwikke ling van den Landbouw in Hollands Noor derkwartier en den Bond van Zuivelfabrie ken in Noord-IIolland is, met behulp van bij dragen van belanghebbenden, schoolgelden cn subsidies van het Bijk en de provincie een instelling in het leven geroepen, met het doel, practisch bekwame cn grondig theore tisch onderlegde kaasmakers, in het bijzon der ten behoeve van de Noord-IIollandsche fabrieksmatige kaas-industrie, te vormen. Donderdagmiddag werd in het gebouw van het Zuivclconsulentschap te Hoorn, waar ook de lessen zullen worden gegeven, deze vak school voor kaasmakers op officieele wijze geopei.d door den inspecteur van het land bouwonderwijs,, dr. K. H. M. Van der Zande. De lieer J. Best Nz., voorzitter van de rege- liiigscoinmissie, sprak een woord van wel kom cn gaf hierna het woord aan den in specteur van het landbouwonderwijs, die in een openingsrede doel en betcekenis dezer vakschool uiteenzette. liet woord werd hierna gevoerd door den Commissaris der Koningin in Noord-Hol land, mr. G. Van Tienhoven, en den burge meester van Hoorn, den heer II. W. De Jon- heere. Alvorens over te gaan tot het geven der eerste les. hield de zuiverconsulent voor Noord-IIolland, de heer dr. L. T. C. Scheij, een rede, waarin werd gewezen op dc be langrijkheid der fabriekmatige kaasbereiding en lioe er gewerkt wordt en nog moet wor den aan de verbetering van tal van onder deden van het bedrijf. De spooi-wegstaking in F r a n k r ij k. Door de slaking op de spoor wegen in noordelijk Frankrijk lijden dc poe liers en vischhandelaars in Friesland groote schade. Parijs is de groote afnemer van snoek; een visehhandelaar had een bestelling van 500 Kg. snoek gereed, toen heden een telegram kwam: „niets zenden". Wijl de wildprijzen in Parijs hoogcr waren dan te Brussel, werd in de laatste dagen bijna alle wild naar Parijs verzonden. Nu is dat in eens uit; de verzending naar Parijs durft men voor wild niet meer aan, dat zoo spoedig aan bederf onderhevig is. En in Bel gië kan men bijna geen winst maken. Tel. Een sluitingsuur te Middel burg. Men schrijft uit Middelburg. Zoo wij or.s niet vergissen is Middelburg de eenige of althans een der zéér weinige plaatsen in Nederland, waar geen sluitings uur voor cafés enz. bestaat. Reeds meermalen heeft de commissaris van politie getracht zulk een sluitingsuur door den Raad te doen vaststellen. Steeds echter mislukten die pokingen; thans heeft genoemde politie-autoriteit wederom een dergelijk plan bij den burgemeester aanhan gig gemaakt. (Vad.) Bakkers betooging. Zondag is in den Dierentuin-zaal te 's Gravenhage ge houden een groote nationale betooging voor afschaffing van den nachtarbeid en voor den wettelijken 10-uren-dag voor bakkers. De be- toogers, een paar duizend in getal, en be- hoorende tot verschillende vakorganisaties, trokken in optocht met muziek en ontplooide banieren naar de vergaderzaal. Medegedeeld werd, dat vertegenwoordigd waren bijna 90,000 arbeiders. Als spreker traden op dc heeren dr. Van don Brink, uit Breda, Goud smit, secretaris van don Bakkersgezellenbond en Van den Tempel, secretaris vain hot N. V. V. Allen Iraden in weerlegging van de bezwaren, tegen de Bakkerswet aangevoerd en drongen tevens aan op invoering van den 10-uren-dag voor bakkers. Ten slotte werd eeu motie aangenomen, ongeveer gelijklui dend aan die, welke in de op verschillende plaatsen gehouden vergaderingen op 2 Oct., werd aangenomen. De Graaf de la Ramée. Naar met zekerheid kan worden medegedeeld, heeft onze regeering de uitlevering van graaf de la Ramé aan Duitschland toegestaan. '—Ontaarde moeder, 'oor n lc kamer der Amsterdamsche rechtbank eelt Vrijdag terecht geslaan een jonge vrouw we gens het „opzettelijk iemand in liulpeloozen toestand brengen". Zij had namelijk terwijl haar man en een van haar vijf kinderen in het Wilhelminagasthuis ziek lagen, haar jonge kinderen in haar woning, een kelder aan de Rozenstraat, onverzorgd achtergela ten .De rechercheur, die daar een onderzoek had ingesteld, vond als eenig voedsel tn stuk brood en een weinig boter. De man, in het gasthuis verhoord, verklaarde veel leed van zijn vrouw te hebben ondervonden; zij hield zich met andere mannen op. Laatstelijk was zij met een man naar Duitschland gegaan. De kinderen zijn intusschen in de Inrichting voor stadsbcstcdelingen opgenomen. -»et O. M. vorderde tegen bekl. 9 maanden gevan genisstraf. Kleine oorzaken. Toen de snel trein heden te 12 uur te Deventer binnen kwam, schrikte het paard, dat door den 2. luit. der huzaren R. J. Hinloopen bereden werd. Het hollende dier, dat den luitenant afwierp, sloeg een loopjongen dood. School- en Kerknieuws. B i b 1 i o t h e e k-V an Marken. De Tech nische Hoogeschool is in het bezit gekomen van de bibliotheek van wijlen den heer J. C. van Marken, aldaar.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2