G. H.VAN DER SANDT Co., INBOEDEL, Uurwerken. Michels' S.M.PEREL, Gliir.PédicnrB. Voor Architecten en Timmerlieden. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. AD VE RT EN TI ËN. Industrie- en Huishoud school. W. F. A. GROENHUIZEN, ZINGENDE VOGELS Heerenkleeding naar MAAT, MODERNSTE STOFFEN Bloembollen. De aanwinst van deze boekerij is vooral ook hierom belangrijk, omdat rij vele werken en perio dieken over staathuishoudkundige onderwerpen be vat uit vroegeren tijd, reeds uit de jaren tusschen I860 en 1870, toen nog niet aan deze onderwerpen zoo algemcene aandacht werd geschonken. Aan de hoogere burgerschool Willem II te Tilburg is de volgende quaestie aanhangig In een der jongste nummers van „Het Huisgezin" had iemand onder het hoofd „Darwinisme aan de R. II. B. school te Tilburg" een afkeurend oordcel uitgesproken over een dictaat van den lecraar in natuurlijke historie aan zijn leerlingen, omdat de inhoud daarvan strijdig zou zijn met de katholieke leer. „tien katholiek leerling dier II. B. S." zcidc daar op in de „N. Tilb. Cl." van bedoeld dictaat le. dat „geloof" en „wetenschap" niet met elkaar in tegenstelling zijn gebracht; 2o. dat daarin niet staat, dat de mensch van den aap zou afstammen; :io. dat het dictaat geen propagatorisch karak ter draagt, maar enkel een vermelding van de af stammingsleer (niet de selectie) van Darwin in houdt." Naar aanleiding van een en ander zou er, naar de „N. T. Ct." thans meldt, gisteravond eene ver gadering plaats hebben van de commissie van toe zicht op hel middelbaar onderwijs daar ter stede. In deze vergadering zouden gehoord worden de directeur der II. B. S. en de betrokken leeraar. Mede zou de heer K. ten Bruggencale, inspecteur van het middelbaar onderwijs, tegenwoordig zijn. In de gisteren te Utrecht gehouden buitengewone alg. vergadering van het Ne- derlandsch Zangersverbond werd o.a. mede gedeeld, dat de statuten koninklijk goedge keurd zijn. Bij acclamatie werd dc heer II. de Roos, le Amsterdam, die wegens gezond heidsredenen als voorzitter bedankt had, lol eerelid van het verbond benoemd. In beginsel werd besloten tot oprichting van een orgaan, dat maandelijks zal ver schijnen en aan alle leden der aangesloten vereonigingen gratis zal uitgereikt worden. Tot leden der redactie werden benoemd de heeren mr. Van Overstraten en II. C. Dupont te Nijmegen en Henri Völlmar te 's Graven- ha ge. Zeist. De commies tit. der posterijen en telegrafie G. A. Schrijver wordt op 1 Nov. overgeplaatst naar Gouda. Hilversum. De Gooische Pluimvee- en Konijnenvereeniging te Bussum zal op 11 De cember haar jaarlijksche tentoonstelling uou- den in „De Harmonie" alhier. Te Bussum was geen zaal beschikbaar die groot genoeg was. Bussum. De aanbesteding van het ge bouw voor de II. B. S. met 5-jarigen cursus, zal door de voor dit doel opgerichte Gooische Sclioolvereeniging weldra plaats hebben. Voor het directeurschap zijn reeds vele sol licitaties ingekomen. Het is ook reeds geble ken dat op een groot aantal leerlingen zal kunnen gerekend worden. De onaangenaamheden, welke voor den heer Hosang, burgemeester van Blarieum, zijn voortgevloeid uit diens jongste tactloos optreden, zijn gevolgd door nog erger: zijn arrestatie wegens vermoedelijke valschhekl in geschrifte. De aanleiding daartoe wordt door den correspondent van de Ct. als volgt verhaald: In de laatste jaren hebben zich tc Blarieum twee partijen gevormd: vóór en tegen den burgemeester. De Erfgooiers-kwestie is daar niet vreemd aan; eens gal dc lieer Hosang last tot schieten toen er relletjes op de Meent waren. Bij die gelegenheid werd de oppo sant Smit doodgeschoten. Op een anderen dag liet hij den populaircn leider der nieuwe partij, Floris Vos, arresteeren. Deze hande lingen bezorgden hem de vijandschap van velen. Tot dusverre stonden de beide wethouders T. de Graaf en J. Rigter aan zijn zijde. Ilct optreden van den burgemeester tijdens den voorlaatsten Zondagavond was voor hen echter aanleiding, om zich aan de zijde van de tegenpartij te scharen. Dit werd den bur gemeester noodlottig. Hun waren nl. hande lingen bekend van het hoofd der gemeente, die hem in dc gevangenis konden brengen. In hun verontwaardiging over het optreden van den burgemeester, besloten zij, den offi cier van justitie hiermede in kennis te stellen. De zaak was, dat de burgemeester voor een paar maanden een mandaat van f 5 ten behoeve van den arbeider Teus Krijncn, voor verrichte werkzaamheden, nadat dit zóó door den wethouder was gezien en getee- kenu, zou veranderd hebben in een van 1 50. Gewapend met dit papier, liad hij bij den gemeente-ontvanger Rokebrand f 50 geïnd, doelt den genoemden arbeider slechts f 5 uitbetaald. Later was het bedrog door dc beide wethouders bemerkt; zij brachten di» tevens ter kennis van de justitie. In verband hiermede arriveerde Zaterdag te Blarieum het parket uit Amsterdam, ten einde een onderzoek in te stellen. Naar mij werd medegedeeld moet de bur gemeester bij het verhoor, dat hij onderging, gezegd hebben, dat hij zich ten volle kon rechtvaardigen. Volgens zijn verklaring zou den nl. nog meer arbeidsloonen door licm zijn uitbetaald, welk geld dan door hem op gemeld mandaat verhaald zou zijn. De heer Ilosang gaf echter toe, dat de schijn tegen hem was. Verder vernam ik, dat er zich in de laatste jaren verschillende onregelmatig heden zouden hebben voorgedaan, o.a. met mandaten van het Burgerlijk Armbestuur. Men zal echter goed doen, deze geruchten onder het noodige voorbehoud te aanvaar den. In de verklaringen van den burgemeester vond de justitie voldoende aanleiding hem te arresteeren. Na afloop van het verhoor werd hij Zaterdagavond laat, onder geleide van eenige rijksveldwachters, pep rijtuig naar Hilversum overgebracht en van daar per trein naar Amsterdam. Tc Blarieum is of wordt naar het III) d. verneemt een door een groot getal inge zetenen ondertcekerd adres aan den minister var. binnenlandsehe zaken gezonden, waarin verzocht wordt den burgemeester dier ge meente, den heer Ilosang, tot ontslag tc wil len voordragen, in verband met zijn optre den t gen verschillende personen met be dreigingen en zelfs handtastelijkheden, welke zaak thans in handen is bij de jus'i!i\ Voorts wordt aan hetzelfde blad gemeld, dal Jan van Stokkum, dien de burgemeesl r had willen doen arr stecren, van den offi cier van justitie te Amsterdam telegrafisch bericht ontvangen heeft, dat hij vrij uit kan gaan en dat geen verdere pogingen tot ar restatie zullen gedaan worden. Van een Voogd ij raad en een moeder. Mevrouw Jeanne Hack— Quicheret te Blarieum schrijft aan „De Stan daard": „Een moeder, wier echlscheidingsproces nog niet ten einde is, die met haar dochter tje van negen jaar zelfstandig woont, zag zich den llden October in haar afwezigheid, plotseling haar kind ontnemen, zonder dat zij gewaarschuwd werd. Het kind werd door een vreemden heer, namens den Voogdijraad Amsterdam II van school gehaald en meege nomen, terwijl tot op heden de moeder nog niet weet waar haar kind vertoeft. Wel gewerd haar van den heer griffier der Arrondissements-Rechtbank te Amsterdam op 8 Oct. j.l. een oproep, waaruit bleek dat op verzoek van den Voogdijraad Amsterdam 11 haar ontzetting uit de ouderlijke macht werd aangevraagd, doch in dat stuk werden de gronden, waarop dat verzoek door dien Raad gedaan werd, niet aangegeven. Op welke wijze hier tot zulk een, voor een moeder allerontzeltendste, aanvraag geko men was, daarvan wist zij niets. Immers, eenig bericht van dien Raad had haar nim mer bereikt. Eenig onderzoek was door dien Raad bij haar nooit ingesteld, terwijl de be schuldigingen tegen haar ingebracht, door of vanwege dien Raad haar nimmer werden voorgelegd .zoomin als dat eenig ander ver hoor plaats had, of dat zij zich heeft kunnen verdedigen op hetgeen haar beschuldigers aan den Voogdijraad hadden meegedeeld. Toen zij dan ook voor den heer president van de Rechtbank verscheen, wiens welwil lendheid haar daartoe den moed gaf, werd door haar op die zonderlinge wijze van doen, die in niets Gjkt op een behoorlijke behan deling van zulke ernstige zaken, gewezen. Gelukkig bleek de Rechtbank ook het in zicht nog te huldigen, dat een beschuldigde minstens de beschuldiging en dc beschuldi gers moet kennen en gelegenheid moet heb ben haar verdedigers te kiezen, waartoe de 8 dagen, tusschen 8 en 11 October, een te korte termijn was, tenminste, dank zij dat inzicht werd de zaak uitgesteld tot Woensdag ID Oc tober a.s. Daarmee is het voorloopig optre den van den Voogdijraad veroordeeld. Geluk kig, want nu kan zij tenminste haar veixlodi- gingsmateriaal bijeenbrengen, tegenover de schandelijke beschuldigingen die tegen haar zijn ingebracht en die eerst ter terechtzitting werden meegedeeld. Doch intusschen is haar kind haar reeds ontnomen. Niettegenstaande dat de zaak nog in on derzoek is, en een vonnis hoogstens 19 Oc tober kan worden uitgesproken, is nu reeds, zónder waarschuwing, zónder verhoor, zón der gelegenheid tot verdediging haar kind haar ontnomen, terwijl noch de Voogdijraad, noch de Rechtbank voldeden aan haar eisch om haar wederrechtelijk ontnomen kind te rug te nemen. Zelfs weigerden zij het adres van het kind mee te deelem" (hbld.) B. en W. stellen den gemeenteraad voor, afwijzend te beschikken op een verzoek van den heer mr. W. H. A. Elink Schuurman, be treffende onderlinge brand en inbraakverze kering. Een voorstel is ingediend om eenige hoornen in het Plantsoen te doen vallen en groen blijvende heesters te planten langs bet verhoogde wandelpad tusschen xiellestraat en Molenstraat, ten einde het onooglijk uitzïcnl op aangrenzende tuinen, oude gebouwen enz. te maskeeren. Ook zullen de iepebooraen in de Hendrik v. Viandenstraat naar elders moeten verhui zen, terwijl men de kastanjeboomen langs den Wcstsingel om den anderen wil rooien, een en ander in verband met den hinder, die de bewoners in die stadsgedeelten ondervinden van het dichte geboomte. Bij Kon. Besluit zijn o.m. benoemd: tot luil.-kolonel, de majoor R. Dufour, chef van den staf der 4e divisie; tot kapitein bij het le regiment Infanterie de 1ste luitenant B. Jasink van het 5c; tot luitenant-kolonel de majoor jhr. H. M. van der Goes van het 8ste reg.; tot kolonel de luitenant-kolonel van den Gen. staf W. II. van Terwisga, waarn. sous chef van den Gen. Staf. (Zie verder de off. berichten uit de St. Ct.) In verband met hun eventueele bevorde ring tot den hoogeren rang, zullen verschil lende onderofficieren van de 4e Divisie een extra gymnastiek cursus volgen bij het 5e re giment Infanterie, onder leiding van den len luitenant D. J. Gorter van dit korps. De heer A. van Keulen mocht Zaterdag het feit her dank en, dat hij onafgebroken 25 jaren werkzaam is geweest aan de fabriek van verwarmings- en venti la tic-artikelen van de firma Wolter en Dros. Van verschillende zijd eat ondervond hij groole belangstelling. De patroons schonken den jubilaris als aan denken een gouden horloge en reikten hem tevens een enveloppe met inhoud over. Ook de kameraden gaven een stoffelijk blijk van waardeering. Gisterenavond vierde de R.-K. Volks bond zijn 17-jarig stichtmgsfeest, waarbij de tooneeJvereeniging „Ons Genoegen" een too- neelstuk opvoerde. De zaal was tot in de uiterste hoeken be zet. Een herhaald applaus, dat den spelers ten deel viel, bewees zeker dat men genoot. De tentoonstelling welke het volgend jaar op het sportterrein „Birkhoven" zal worden gehouden, bij gelegenheid van het 70- jarig bestaan van het Genootschap voor Land bouw en Kruidkunde in de provincie Utrecht, zal 6 dagen duren. Deze tentoonstelling wordt door B. en W. voor de gemeente en voor tal van burgers van zeer groot belang geacht, waarom zij voorstellen een subsidie van 1 1000 te verlee- nen voor zoover ten genoegen van het Dag. Bestuur zal blijken, dat de onkosten niet op andere wijze gedekt zijn. Bij den nationalen schietwedstrijd >e Utrecht gehouden, werden o.a. de volgende prijzen behaald I. Hoofdkorpswedstrijd, 200 M., 4de prijs, schietverceniging „Wilhelmina" te Amers foort met 195 p. II. Korpswedstrijd, 150 M., 1. pr., „Wilhel mina", met 116l/a tr. pr. III. Korpswedstrijd, 15 M., 1. pr. „Wil helmina", met 2871 tr. pr. Kampioen-korpsschutterJ. van Oorschot, Amersfoort, trelferprod. 379 IV. Korpswedsitrijd, buks, 12 M-, 1. pr., Amersfoortsehe schietvereen. „Voor Koning in en vaderland", met 470 p., 4. pr. „Wil helmina" met 466 p. V. Personeelc wedstrijd, 150 M. 2de prijs D. van Buuren, met 94 p.14. pr. L. B. J. Serré, met 89 p. VI. Juliana-wedstrijd, 15 M. (Marga)5. pr. D. van Eek, met 57 p.6. pr. II. v. d. Vlugt met 57 p.15. pr. R. J. van Eimeren, met 55 p. VII. Vrije baan-wedstrijd, 200 M., 1. pr. D. van Buuren, met 89 p.12. H. v. d. Vlugt, met 84 p. MII. Vrije baan-wedstrijd, 150 M., 7. pr. D. van Buuren met 169 p.20. H. v. d. Vlugt, met 162 p. IX. Vrije baan-wedstrijd, Marga, 15 M. 7de prijs L. B. J. Serré, met 172 p.10. C. M. van Dijk met 168 p.13. D. van Eclc met 167 p.14. R. J. van Eimeren met 167 p.15. C. H. v. d. Plaats met 166 p. X. Vrije baan-wedstrijd, buks, 12 M.3. pr. R. Meijer met 296 p.5. R. J. van Eimeren met 295 p.; 7. pr. D. van Buuren met 295 p.9. pr. L. B. J. Serré, met 291 p.12. pr. G. Verslege met 288 p.13. R. II. Schukking met 287 p.14. pr. D. van Eek met 287 p. 16. W. Uding, met 286 p.; 17. II. v. d. Mugt met 285 p. De prijsuitdeeb'ng heeft plaats Zaterdag 22 October in Buitenlust te Utrecht De voetbalwedstrijd Holland—Duilsch land, gisteren te Kleef gehouden, is geëindigd met een ovenwinming der Hollanders met 2-1. Op het terrein aan de Koninginnelaan kwam gisterenmiddag in de N. V. B.-compe- titie ,,'t Vijfde" uit tegen D. G. S. I uit Deven ter. Vóór rust wisten beide elftaHen twee maal te doelpunten, terwijl daarna nog een punl aan ieder ten deel viel. Het einde kwam alzoo met 3—3. Hat tweede elftal van II. V. C. ontving op het terrein achter Rustoord bezoek van G. V. V. (Ganie-Voetbalvereeniging) uit Utrecht. Bij rust was dc stand 0—1 in het voordeel van G. V. V. Bij het hervatten van den strijd pakten de Amensfoortors flink aan cn wisten tweemaal het net le vindon, terwijl G. V. V. nog eenmaal doelpuntte. Ook hier eindigde het met gelijk spel 2—2. II. V. C. I, dat naar Velp moest om V. V. C. le bekampen, kreeg bijtijds bericht, dat de wedstrijd was uitgesteld met het oog op de ontmoeting Holland—Duilschland te Kleef. Posterijen. Onbestelbare poststukken over de 1ste helft van de maand October Brieven (binnenland): Firma De Vries en Dreesman, Amsterdamfirma Smeele, Den Haag; E. Vruchtman Jr.; mad. B. Roosen daal, p. a. mad. Tonckenv. d. Hengel, Hamers veldP. Verschoor, Hilversum; lik. Dekker, OosterwoldeII. J. Fsschendal, Tub- bergenJ. T. Monnier, Zullen. Brieven (buitenland)K. v. Ledden IIulsc- bosch, LondenC. G. Pinelli, Rome. Briefkaarten (binnenland): mej. S. T. Mou- rik, AmersfoortR. de HaasJ. van Swic- ten, mil.-serg.I. J. van OpstalT. Spijker man, Amsterdam; M. HelfriehMej. S. En gelsman; Sergt. K. Kareisen, Assen; G. v. Rossenberg, DeventerJoh. Hasselaar, Utrecht2 zonder adres. Briefkaarten (buitenland): C. Bruynje, AmerikaG. Veer, Duilschland. 26 drukwer ken. Gevonden voorwerpen. Eén witte ceintuur. Scheepst ij dingen. Opgave van het agentschap Alex Mackin tosh en Co., Amersfoort. Het s.s. Kon. Wilhelmina vertrok 6 Oct. van Batavia. Ilet s.s. Pr. Juliana vertrok 7 October van Lissabon. Het s.s. Grolius arriveerde 8 October tc Ba tavia. Allen van de Mij. „Nederland. Het s.s. Ilollandia arriveerde 8 October to Amsterdam. Het s.s. Frisia vertrok 6 October van Rio de Janeiro. Het s.s. Zeelandia vertrok 9 October van Rio de Janeiro. ■liet s.s. Amstelland vertrok 9 October van Bahia. Het s.s. Zaanland paseerde 7 October Tene- riffe. Het s.s. Rijnland arriveerde 9 October te Duinkerken. Het s.s. Maasland arriveerde 9 October te Rio de Janeiro. Het s.s. Delfland passeerde 6 October bi.- Vincent. Het s.s. Eemland arriveerde te Buenos Ayres Allen van de Mij. „Kon. Holl. Lloyd". Het s.s. Vondel arriveerde 11 October te Suez. Het s.s. Kon. Wilhelmina vertrok 11 Octo ber van Sa bang. Het s.s. Vondel vcrlrok 12 October van Port Said. Het s.s. Prinses Juliana arriveerde 12 Octo ber te Genua. Allen van de Mij. „Nederland". Het s.s. Rotterdam arriveerde 9 October te New-York. Het s.s. Nieuw Amsterdam paseerdc 12 Oct. Lizard. Ilet s.s. Noordam vertrok 11 October van New-York. Ilet s.s. Rijndam passeerde 9 October Li zard. Het s.s. Postdam arriveerde 7 October te Rotterdam. Allen van de Mij. „Holland—Amerika Lijn". F aillissementen: Uitgesproken: Utrecht, 12 October. M. L. H. Brïining, handelend in dames-handwerken on- der de firma Brüning en Lex, te Utreen. Rechler-comm.: jhr. mr. J. Schuurbequc Boeyc; curator: mr. J. B. de Jongh. Geëindigd: De Coöperatieve vereeniging, De algemcene Arbeiders-coöperatie „de Een dracht" gevestigd geweest en kantoor hou dende te Utrecht. Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in don nurgon van 17 October J 910. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste stand 772.9 te Riga, laagste stand 759.2 te Portland Bill. Verwachting tot den avond van 18 October: Zwakke tot matige Z. lot Z. W. wind. Nevelig tot half bewolkt. Waarschijnlijk droog weer. Stijging van tem peratuur. Gehuwd: O. J. YAN DER ELST, Mijningenieur, en CHRISTINE W. BREESNEE. Moreni (Roemenië) De Heer en Mevrouw GEVERS DEY NOOTVan den Berg van Saparoea geven kennis van de geboorte van een ZOON. Amersfoort, 15 Oct. 1910. De begrooting voor het jaar 1911 ligt gedurende veertien dagen In het school gebouw ter inzage voer de leden. Het Host uur. Notaris SCHALIJ, te Breu" kelen-Nijenrode, zal op Don derdag 27 October 1910, des voormiddags 10 ure precies, j ten huize van wijlen den Wel- i Edelen lieer A. M. KASTE- I LEIJN, staande te Breukelen- Nijenrode, aan de rivier de Vecht, in liet openbaar VERKOOP EN: Een gedeeltelijken waaronderMahoniehouten Eet- en andere Tafels, Stoelen, Canapé's, Chiffonnière, Fauteuils, een Penant- en een Zilverkast, Bureau, Pen dule met Candelabres, Lampen, Spiegels, Orgel pijp, Mahoniehouten en andere Ledikanten met toebehooren, Bedden, L'noleum, Axrainstor en andere Tapijten, Karpetten, Loopers, Matten, Glas- en Overgordijnen, Aardewerk, Keuken- gereedschap, Mangel, Boeken en hetgeen meer zal worden aangeboden. Dagelijks te voren van des voormiddags 101 ure behoorlijk afgenummerd te béziclitigon. j Horloger, Langestraat 42, Grootst* ■orteorlng I' klas ARTIKELEN. Reparatie-Inrichting billtyk tIoi |«td. TsUfosa luiers. SS. met J. F. RIEM-VIS' Verpakte Zaden en Voetiers. Op elk pak staat de gebruiksaanwijzing en behandeling. Zangzaad voor Kanarievogels 15 ct. Papogaaienvoeder25 Zevenzaad voor WildzangÏO Parkieten voeder16 Voedor voor Ind. Vogels16 Zoet Zomerraapzaad12 Lijster- en Leeuwerikenvoeder, per kilo18 Lyster- en Leeuwerikenvoeder, per kilo pakje25 Geparfumeerd gezuiverd Vogelzand 15 J. F. Riem—Vis' Kraclitochtend- voeder voor Hoenders, bevordert het eierleggen. Uiteluitend verpakt in geplombeerde zakken met nanin en ndres, men lette daarop 2»/t 5 25 50 kilo. f 0.45 f 0.90 f 4,— f 7.25 Verkrijgbaar bn J. VAN GEISDE- REN, alwaar Piyscourant gratie ver krijgbaar is. J. F. RIEM-VIS, Zaadhandel, Molstr. 12, Den Haag. irsnrsnrs N.V. MANUFACTURENHANOEL OUDEGRACHT 32-34. TELEPH. 555. UTRECHT. Afdeeling: bericht de ontvangst der voor Costumes, Pantalons, Demi-Saisons en Paletols. Voor onberispelijke Coupe en solide afwerking wordt ingestaan bij billijke prijzen. Sacaca ZAND ie. GEGARNEERDE HOEDEN. MODELHOEDEN. C H AP ELLERI E. Zendt jiostw. van f 2.50 en U ontvangt franco huis, 250 stuks, aantal en soort zelf to kiezen, uit Tulpen, enk. en dubb. Namissen, Crocussen, Montbretia's, Anemonen, Ranunkels Izla's, blauwe en witte Diuifjes, 100 stuks f 1.25. KLEUVER, Velzen. Bestellingen voor 22 Oct., 100 bollen gratis niot goed, zendt zo mij rembours terug. Stationsdwarsslraat H, rtrcclit is dagelyks te consulteeren ot te ontbieden. Behandeling van Likdoorns, Nagels en verdero ongemakken aan den voet, goheel pijnloos en antiseptisch. Nieuw Trappen- en Kappenboek, 87 Groole Platen met voor elke plaat verklarenden tekst, bewerkt door F. II. SCHELTKNA. In portefeuille voor slechts f 2.99. SC'HELTEHA's Trappen- en Kap penboek Is de praktische vraagbaak voor Architecten en Timmerlieden. Vorkrijgbaar bij I>. HOLLE, Uitgever, llang 98, to Rotterdam, on verdor alom. Franco, na ontvangst Postwissel van slechts f 2.99, waarop melden: Truppcu- boek.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3