BINNENLAND. Ik ben trouwens Zondagmorgen om 7 uur 37 min. 35 sec. slechts vertrokken op de ver zekering van den sportcommissaris der A. C, dal, bij tijdopneming door hem, mijn tijd van vertrek officieel zou zijn verzekerd. Ik had dus geen enkele reden om aan te nemen dat ik onreglementair handelde". Het zou, voegt Wijnmalen nog aan zijn brief toe, werkelijk zeer spijtig voor mij zijn, zoo ik van de belooning voor mijn daad ver stoken zou blijven. De Tel.-correspondent schrijft over de kwestie van tijdopneming: De meeste bladen, die Dinsdagochtend eenvoudig 't communiqué der Automobielen Club de France, zonder commentaar, over de kwestie der tijdopneming publiceerden, be vatten heden (Wocnsdag)-ochtend uitvoerige beschouwingen over de geldigheid van de prachtige vlucht. Alle, zonder onderscheid, nemen partij voor den Hollandschen vlieger, en noemen de houding van den tijdopnemer meer dan schrndclijk. Verder verneem ik, dat Légagncux inder daad te Brussel een klacht heeft ingediend, doch deze niet herhaald heeft, op uitdrukke lijk verlangen van Henri Farman, den fabri kant der tweedekkers, die Legagneux zou moeten hebben toegevoegd: „Indien u uw klacht tegen Wijnmalen handhaaft, zullen alle relaties tusschen ons afgebroken worden. Nooit meer zult u dan meer in mijn fabriek een voet mogen zetten, en zal ik u nooit meer, welk onderdeel ook, voor uw machine afstaan." 'Daarop heeft I-agagneux gezegd zijn klacht te zullen intrekken. Gegeven de houding der meeste bladen en de algemeene opinie, die vóór Wijnmalen is, tegen de sportcommissie der A. C. F., geloo- ven we niet, dat deze laatste er zal toe over gaan om Wijnmalen te disqualificeeren. De verontwaardiging zou dan zeer groot zijn. Naar wij vernemen is gisteren jhr. Ram, oud-secretaris en een der invloedrijkste le den van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart, naar Parijs vertrokken, ten einde zoo noodig Henri Wijnmalen heden bij te staan op de vergadering, die de wedstrijd commissie der Automobile Club de France heeft belegd, om de geldigheid van zijn vlucht te onderzoeken. N e w-Y o r k, 19 Oct. Wellman en zijne makkers zijn hier aangekomen aan boord van de stoomboot Trent, die, toen zij naar de haven opstoomde, door honderden sche pen werd begroet. Zij stapten over op een sleepboot, waarop vele dames waren, die knielende Wellman's hand kusten toen hij aan boord kwam. Gros s-G icscn, 19 Oct. De ontplof fing in de mijn Siegried heeft in het geheel 18 offers gevorderd, waaronder twee van de redders. Allen zijn naar boven gebracht. Het ongeluk in de mijn Shamrock, bij Herne, is niet te wijten aan het breken van den kabel, die splinternieuw was, doch aan lxet plotseling defect raken van de machine voor het op- en neerlaten van de kooien. Er waren al negen paar kooien, elk met 35 man de ecne op-, de andere neergelaten toen opeens de opgaande bak naar boven vloog, tegen de draaischijf van het touw aan en de neergaande bak in de diepte stortte Een oogenblik was alles stil, maar toen klonk het geschrei der gewonden. Aanstonds snelde men te hulp. Gelukkig werd de vallende bak door dc vangtoestellen opgehouden, anders zouden allen die er in zalen om 't leven zijn gekomen. Nu werden drie mannen, die zich in de hoogste verdieping van de naar bovengaande kooi bevon den, terstond gedood en een ander zoo zwaar gewond, dat hij onder weg naar het zieken huis overleed. Voorts werden er acht man nen zwaar gewond en een 50-lal anderen minder ernstig fekwetst. Aan dcu ingang der mijn stroomde, zoo- dra het ongeluk bekend was, eenc groote menigte toe, meost familieleden van de mijn werkers. Tc 4 ure waren de reddingswer ken afgcloopen. Rome, 19 Oct. In dc laatste 24 uren zijn hier 7 nieuwe gevallen van chokra voorgekomen en zijn I patiënten aan die ziekte overleden. Tweede telegram. Prof. Rosidoria deelt mede, dat zich een geval van cholera te Ronie heeft voofgedaan en een verdacht ge val in de wijk Trastevere. Napels, 19 Oct. In dc Napolitaansche provinciën zijn 26 ziektegevallen en 11 sterf gevallen voorgekomen. R i o de Janeiro, 19 Oct. Volgens de bladen is de stoomboot „Araganuyat, komen de van Southampton, thans in quarantaine. In den loop van de reis kwamen er onder de landverhuizers een aantal choleragevallen voor. Savannah, 190c t. Een orkaan beweegt zich langs de kust. De wind heeft hier reeds •ene snelheid van 100 K.M. per uur. De stad heeft reeds ernstige schade. De bewoners zijn door vrees bevangenzij vreezen eenc herhaling van de ramp van 1893. Kameroverzicht Tweede Kamer. Aan de orde was Woensdag de voort zetting der beraadslagingen over de uitgaven voor de Kon. Marechaussee. De heer Duymaer van Twist be strijdt het worstel om een centrale admini stratie op te richten. De bestaande is zeer voldoende en dc uitgaaf overbodig. Dc heer Thomson sluit zich aan bij wat dc heer Passtoors reide omtrent den mili tairen geest in liet corps. Ook hij is tegen de centralisatie. Naar hij hoopt is de minister niet gezwicht onder persoonlijke invloeden. Zoodra de centralisatie doordringt, gaat hot militaire element overheorschen. Dc Voorzitter verzoekt uitdrukkingen als zou dc minister gezwicht zijn onder per soonlijke invloeden, niet te gebruiken. De heer 1) u y s critiseert den voorgenomen bouw van 21 kazernes. Dit kost te samen 1 miUiocn, doch die in Apeldoorn alleen 2j ton. Al is het bouwen van stallen in die streek blijkbaar zeer duur, dan is dit bedrag voor 40 manschappen en paarden te hoog. De bewaking van het paleis, noch het es corteeren der Koningin maken dit noodig. Na critiek op de salarissen verklaart spr. zich ook tegen de centralisatie en de blijk bare invloeden van oorlog, die grooter schij nen dan die van justitie, hoewel justitie betaalt van de totaalkosteu. De heeren Smeengc en Marchanl vragen een goed salaris voor de inspecteurs. IK- Min. van Oorlog, generaal Cool, verdedigt zijn voorstel en weerlegt de bezwa ren ten aanzien van sommige salarissen. Hij leest een lijst voor van exercitiën gedurende een maand, ten bewijze, dat het militarisme niet zooveel is doorgedrongen. De M i n. van J u s l i t i e, de heer Re- gout, zal slechts antwoorden op concrete vra gen, niet op courantenartikelen, thans in debat gebracht. De verhouding tusschen zijn departement en oorlog noemt die minister zeer goed. Overigens handhaaft hij dc voor stellen. De heer Thomson komt terug op de woorden van den Voorzitter en deelt mede, dat hij niet de bedoeling heeft den minister van oorlog onaangenaam te zijn, doch inte gendeel zijn oogen te willen openen voor geheime invloeden. Het voorstel om morgen een avondzitting te houden, werd verworpen met 35 tegen 34 stemmen. Art. 172 betreffende de aanstelling van een hoofdadministrateur der niaréchaussée werd verworpen met 41 tegen 32 stemmen. Een amendement-inomson, strekkende om geen uitbreiding te geven aan de gebouwen der maréchaussee werd verworpen mot 35 te gen 38 stenunen. Het ontwerp betreffende dc splitsing der 3de afd. van het dep. van oorlog (personeel) werd na bestrijding door den heer Duymaer van Twist aangenomen mei 46—18 stemmen: Het voorstel om den rang van luitenant- generaal te vcrleenen aan de commandan ten van de nieuwe Hollandsche waterlinie en van de stelling Amsterdam, werd verworpen niet 26 tegen 30 stemmen. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 20 October bevat o.a. de volgende koninklijke besluiten: op verzoek eervol ontslagen C. M. v. d Burgh als commies aan het departement van financiën; benoemd tot burgemeester van Veendam jhr. mr. E. A. van Beresteijn; benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij dc kantongerechten Rotterdam I, II en lu, Gouda en Schoonhoven, ter standplaats Rotterdam, mr. J. C. Koderitsch, advocaat aldaar. Brussel, 19 Oct. Na een'nieuw bezoek in den voormiddag aan de tentoonstelling, dejeuneerde prins Hendrik om half een bij de gravin van Vlaanderen. De Koning, de Koningin, de Nederlandsche gezant, de Ne derlandsche commissaris-generaal enz. waren mede genoodigd. Brussel, 19 Oct. Prins Hendrik der Nederlanden is om 4.59 uit Laeken vertrok ken. Hij werd tot aan den trein door den Koning uitgeleid. Laatstelijk dineerden ten hove jhr. Ruijs dc Beerenbrouck en Graaf F. D. Schimmel- penninck, Commissarissen der Koningin, resp, in Limburg en Utrecht. De Minister van Financiën ml*. Kolk man vertrok gisteren ten 3 uur naar Arn hem. Verruiming gemeentel i- n a n c i n. Naar de Tel. verneemt, heeft Minister Heemskerk dezer dagen een confe renlie gehad met een der hoofdambtenaren bij dc Amsterdamsche gemeentebelastingen. Is het blad wel ingelicht, dan hield deze conferentie verband met de aanhangige wet telijke maatcrgelen tot verruiming van het belastinggebied der gemeenten. In hotel des Indes te 's Gravenhage is afgestapt dc heer mr. A. L. E. Ridder de Stucrs, Kcderlandsch gezant te Parijs. De Bakkerswet. De Haagsche correspondent van de Tel. meldt: Naar ik verneem, heeft de Kamerfractie der Unie-Liberalen, die Dinsdagavond ver gaderde óver haar houding ten opzichte van het ontwerp-Bakkerswet, zich in beginsel niet tegen dat ontwerp verklaard. Er is echter een sterke strooming, die het ontwerp veranderd wil zien in deze richting, dat voor die bakkerijen, welke het ploegen- stelsel en meer bepaald het drie-ploegcnstel- scl zullen invoeren, alleen het verbod van Zondagsarbeid en niet dat van nachtarbeid zal gelden. In parlementaire kringen wordt het lot van het wetsontwerp zeer onzeker geacht. Wan neer de minister zich tegenover de reeds in gediende en nog in te dienen amendementen, die het plocgcnstelscl in de regeling willen opnemen, onverzoenlijk toont, wordt zelfs voor verwerping van dc wet gevreesd. De gemeenteraad van Middelburg be sloot met 9 tegen 3 stemmen de jaarwedden van burgemeester en secretaris te verhoogen van f 2500 op ƒ3000. Dc wethouder van Financiën van Delft, de heer J. Post van den Burg, heeft bij de Kroon vernietiging verzocht van het raads- I besluit tot instelling eener commissie van be- I heer voor dc gemeentebedrijven van gas, water en electriciteit, op grond, dat hij dit besluit in strijd acht met art. 5-1 der genjecn- j tewet. De heer D. van Hoijtema te Culem- borg, wiens bevordering tot officier in dc Oranjc-Nassau-orde wij meldden, ontving deze onderscheiding in verband met zijn 25- jarig lidmaatschap van den raad. In een, speciale raadsvergadering werd het lieuge- lijke feit Dinsdag herdacht. De vice-admiraal I. van den Bosch, directeur on commandant der Marine te Willemsoord, heeft naar men aan het N. v. d. D. van bevoegde zijde mededeelt ont slag uit den zeedienst aangevraagd, met 16 November a.s. Hobart, 190c t. Na hier gedurenle eene week gastvrij te zijn ontvangen, is het Ne derlandsche eskader naar Adelaide vertrok ken. De minister van Oorlog heeft thans ter kennis van de commandeerende officieren van de corpsen der landmacht gebracht, dat liet zijn verlangen is, dat aan militairen ver lof zal worden verleend, wanneer daartoe, ln verband met hunne aanneming en bevesti ging als lidmaat van eenig kerkgenootschap hieronder begrepen de deelneming aan het Heilig Avondmaal het verzoek door den betrokken predikant wordt gedaan, terwijl dat verlof zoodanig zal behooren te worden verleend, dat op de dagen, waarop bedoelde kerkelijke handelingen plaats heboen, het reizen worde voorkomen. - Naar het Vad. verneemt, heeft de luiL- nant-koloncl-kwartiermecstcr C. J. C. van Goor, belast met de mandateering, het voor nemen, met 1 Februari den dienst met pen sioen te verlaten. De le luitenant J. M. de Waal, van het 2e reg. huzaren, is werkzaam gesteld bij de Koninklijke Militaire Academie. De vier detachementen der koloniale reserve, die in November naar Oost-Indiè ver trekken, zullen alle sterk zijn 2 onder-Officic- ren en 20 korporaals en soldaten en onder bevel staan van 5 Nov. (s.s. Wilis, Rotterdam) den 2. luit. der artillerie Ch. Hoogkamer 12 Nov. (s.s. Koningin WiLhclmina I, Am sterdam) den 2. luit. der inf. J. H. Krab benbos 19 Nov. (s.s. Tabanan, Rotterdam): den 2. luit. der inf. 11. A. Lupper 26 Nov. (s.s. Vondel, Amsterdam)den 2. luit. der inf. II. K. Valken. Genoemde officie ren behooren tot het Indische leger. De burgemeester van Rotterdam, mr. A. R. Zimmerman, heeft zich naar Engeland begeven, om deel te nemen aan het Colches ter Oyster feast, dat jaarlijks door den Mayor van Colchester gegeven wordt en waartoe ook de waarnemende burgemeester van 's Gravenhage is uitgenoedigd. Dit oesterfeest heeft langzamerhand de be- teekenis gekregen van een bijeenkomst van bekende personen op verschillend gebied, een bijeenkomst, die, der traditie getrouw, in den aanvang van het oesterseizoen gehou den wordt. Blijkens een bericht in den Reichsanzei- ger is de heer J. W. baron van Boetzelaer, vice-consul van Nederland en fabrikant te Krefcld, ingelijfd bij den Pruisischen adel on der den naam Freiherr von Boetzelaer. Zedelijke opvoeding. Te Am sterdam werd Dinsdagavond 'n bijeenkomst gehouden, belegd door het voorloopig Ned. Uitvoerend comité voor het tweede interna tionale congres voor zedelijke opvoeding, in het najaar van 1912 te 's Gravenhage te hou den. u Professor M. E. Sandler, die van het eerste internationale Vongres voor zedelijke opvoeding, in September 1908 te Londen ge houden, voorzitter was, zou een lezing hou den, welke ook te 's Gravenhage door hem gehouden is, over zedelijke opvoeding, zuLks in verband met het te houden internationale congres. De voorzitter, de heer J. Bruinwold Rie del, secretaris van het hoofdbestuur der maatschappij „Tot Nut van het Algemeen", leidde den spreker bij het publiek in. Dat het eerste internationale congres over dit onderwerp zoo goed was geslaagd, was in hoofdzaak aan prof. Sadler te danken. Als secretaris eener enquête-commissie, bestaan de uit 41 personen van verschillende pacda- gogdsehe inzichten, heeft hij ernstig meege werkt aan een enquête, naar wat in de scho len van verschillende landen ten opzichte yan de zedelijke opvoeding der kinderen werd ge daan. Twee folio deelen bevatten het resultaat der enquête. De voorzitter sprak den wensch uit, dat het prof. Sadler mocht gelukken, ook hier te lande geestdrift voor liet in 1912 te houden internationale congres te wekken, Prof. Sadler, met applaus begroet, zette uitvoerig uiteen, de voorbereiding tot hot vorige internationale congres, noemde de verschillende personen, die in vele landen voor de tot standkoming hadden gewerkt en ook im het congres, door de daar opgedane ervaring gesterkt, voor de zedelijke opvoe ding, ieder op zijne wijze, werkzaam bleven. Het congres van 1908 was een succes. Het had buitengewone belangstelling gewekt bij allen, die zich voor de zaak in-teresseeren. Niet vreemd achtte prof. aan de be langstelling voor dit congres het doordrin gend besef, dat dc school meer en meer de strekking krijgt, ook te werken voor sociale doeleinden. In verschillende deelen van Groot-Brittannië, Ierland en Amerika, wint de overtuiging veld, dat de zedelijke opvoe ding reeds bij zeer jonge kinderen moet be ginnen. De eerste beginselen der moraliteit, der zedelijke opvoeding, moeten reeds in de harten van zeer jeugdige kinderen worden neergelegd. 't Blijft de moeilijkheid den juislen weg te bewandelen, het juiste middel te vinden, om de eerste beginselen den kinderen bij te brengen. Maar door het uiten, van weder- zijdsche gevoelens op de congressen, zonder dat eenige meening om des lievcnvredeswille geweld wordt aangedaan, zullen de juiste middelen worden gevonden. Stelselmatige ze delijke opvoeding, beginnende van het eer ste leerjaar af, zal, volgens spr., veel ten goe de en in de door hem gewenschte richting kunnen bijdragen. Ten slotte sprak prof. Sadler de beste wen- schen uit voor het welslagen van het con gres van 1912 in Den Haag, hoopte hij, dat er verschillende personen van verschillende fracties en opinies zullen tegenwoordig zijn en verklaarde hij zich bereid, hem te stel len vragen te beantwoorden. Een warm ap plaus beloonde den professor voor zijn rede. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd gebruik gemaakt door den heer L. Simons en den heer C. Easton. Laatstge noemde vond wenschelijk, dat op het con gres in Den Haag geen resoluties zouden wor den aangenomen, wijl dit tot verdeeldheid brengende discussies aanleiding zou geven. De heer Simons wees er op, dat Nederland bij uitstek het land is, waar de natie bestaat uit verschillende secties en fracties. Wanneer het aan het internationaal con gres 1912 in Den Haag te houden, gelukken mocht, een basis te vinden, waarop perso nen van alle Nederlandsche secties en rich tingen zullen kunnen staan, zal het con gres reeds veel nut hebben gesticht. Professor Sadler was, ten opzichte van dit laatste, vrij optimistisch gestemd. Wat in Engeland beloofde in de toekomst niet on mogelijk te zijn, zou ook in Holland zijn te bereiken. In zake het door den heer Easton te berde gebrachte was de inleider de meening toe gedaan, dat op het tweede congres, zoomin als op het eerste conclusies of resoluties moes ten worden aangenomen. Het doel werd reeds bevorderd als men personen van verschillen de richting over de zedelijke opvoeding hun meening hoorde verkondigen. Bij de sluiting der vergadering bracht de voorzttter, de heer Bruinwold Riedel, den professor, onder instemming der vergade ring, dank voor het warme woord, door hem gesproken. I)e voorzitter deelde mee, dat hier reeds KM) personen, behoorende tot verschillende staatkundige richting, bereid waren gevon den, in een comité zitting te nemen. Er was reeds een programma saamgesteld van de volgende strekking: I. De zedelijke opvoeding en karaktervor ming, beschouwd uit een confessioneel, een vrijzinnig-godsdienstig en een standpunt, on afhankelijk van religieuse richting. II. De invloed van de lichamelijke opvoe ding op de zedelijke. III. De zedelijke opvoeding bij abnormale kinderen. IV. De zedelijke opvoeding bij kinderen, ouder dan 12 en 13 jaar (dus op alle scholen, hooger dan het lager onderwijs, in het ge zin, in de maatschappij). Met een appèl aan dc Hollandsche mannen en vrouwen, die prijsstcllen op ethische op voeding, sloot de president de vergadering. *—Eene Katholieke H. B. S. Naar de N. Tilb. Ct. verneemt, moet-het ernstige plan bestaan een Katholieke Hoogere bur gerschool op te richten te 's Hertogenbosch. De grond daarvoor is reeds aangekocht en ook voor leerkrachten wordt gezorgd. De rekening van de Amster damsche Julianafeesten. Blijkens de rekening en verantwoording der penning meesters van de feestcommissie bij gelegen heid van het Koninklijk bezoek aan Amster dam in 1910, is er in het geheel ontvangen -f 42,285, waarvan f 41,847 op 1367 inschrij vingsbiljetten. Uitgegeven werd: aan de kin deraubade f 5634, aan het waterfeest f 7058, aan de versiering van de hoogesluis f 7481 (de omwonenden droegen hiervan f 3480 bij), aan den historischen optocht f 20,100, enz. De re kening sluit dus met een klein voordeeiig saldo. VLIEGEN. Wijnmalen te Ede. f— Morgen gaat Wijnmalen's toestel van Parijs naar Ede, en daarna komt hij zelf. Hij is nu nog opgehouden door de bekende kwestie der al- of niet officiëele erkenning van zijn record. Wijnmalen zal vermoedelijk in gezelschap van Küller eenige dagen in de vliegkampen te Ede en Socsterberg verschil lende mooie vluchten uitvoeren. Int. banketbakkerij-tentoon stelling. De Winkelier deelt mede dat door de Nederlandsche Banketbakkers ver eeniging, die onlangs haar zilveren feest heeft gevierd, plannen zijn gemaakt om het volgend jaar in de maand Augustus een inl ternationalc tentoonstelling te houden voor de banketbakkerij, kokerij en aanverwante vakken. Het voornemen bestaat, aan deze tentoonstelling vakwedstrijdon te verbinden. De tentoonstelling zal te Arnhem worden gehouden op een terrein dat 6930 vk. M. groot is. Tevens zal bij gelegenheid van de tentoonstelling dc jaarlijksche algemeene vergadering der Vereeniging aldaar plaats hebben. De Middachter bosschen in gevaar! Van geachte zijde wordt aan de N. R. Ct. uit Rheden geschreven: Een der schoonste landgoederen, bijna uit sluitend bestaande uit bosch, zal onder den hamer komen! Het landgoed Ilaguenau, dat het grootste deel der Middachter bosschen omvat, wordt in November a.s. publiek ver kocht. De vele vreemdelingen, die jaarlijks in de Steeg, Dieren en Ellccom logeeren, kunnen in liet vervolg wel elders gaan kij ken of er nog mooie plekjes in Nederland zijn, indien de vrees wordt bewaarheid, dat houtkoopers de bosschen in handen krijgen. Ja, we behouden de Middachterlaan wel en de Onzalige bosschen, doch het geheele ka rakter der streef, wordt verbroken, wanneer het ten noorden daarvan gelegen uitgestrekte Ilaguenau wordt kaalgehakt of wel verbrok keld in villapark, met misschien erge „lieve" villa's, maarr zonder ons bosch met zijn prachtige natuur. Wie kent niet de wandeling naar den Carolinenberg, den Geilenbcrg, den Ravenboom en zooveel meer? Een groot deel van het publick is er op het oogenblik nog vrij kalm onder, omdat het niet beseft wat het zeggen wil als dat goed gesloopt wordt en Gelderland een zijner grootste attracties verliest; ze zien hel gevaar nog niet in en de jeremiades komen natuurlijk achteraan, wanneer de pensions, die des zomers vol, overvol zijn, leeger worden, de winkels vele hunner zomerklanten verliezen en de dorpen hunne Yastc zomerinkomsten missen. Allerlei geruchten doen hier de ronde, één ervan zegt, dat het nog onderhands in zijn ge heel zal worden verkocht en tot Jachtpark bestemd; in dat geval wordt het wel niet ge sloopt, maar gesloten voor het publiek; an deren beweren, dat door ccne combinatie hulp bij dc regeering en de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten wordt ge zocht. Wij hopen hartelijk, dat liefde voor dc natuur en eigenbelang de handen ineen zullen slaan en nog een middel zullen vinden om onze streek voor dit onheil te bewaren. *—Een haai in het net. Een visch- kotter uit Lowestoft heeft in de Noordzee een haai gevangen, die eene lengte had van bijna 2 meter. In de Rijksvischhal te IJmuiden werd deze bijzonder groote visch aangekocht door eene firma aldaar, die den haai naar Duitschland exploiteerde. Doodslag. Voor de rechtbank te Maastricht heeft gisteren terecht gestaan S., mijnwerker te Eygelshoven, beschuldigd van doodslag, gepleegd op Karei Niemeyer, te Nievelstein, bij Eygelshoven, in den avond van 29 Juni. De eisch van het O. M. is 6 jaar gevangenisstraf. *- Dc verduistering bij de fir ma O y e n s. De vijfde kamer der Amster damsche rechtbank veroordeelde J. F. A. K., chef der prolongatie-afdeeling van het ban kiershuis H. Oyens Zn., wegens verduis tering van effecten tot 1$ jaar gevangenis straf. De eisch van den ambtenaar van het O. M., mr. baron Ilarinxma thoe Slooten was 2£ jaar. Hoewel de firma Oyens Zn. voor f 196,000 benadeeld was, werd bekl. slechts de Verduistering van enkele stukken ten las te gelegd, welke effecten hem in zijn qualiteit van chef der prolongatie-afdeeling, toever trouwd waren. Bij zijn arrestatie te Baarn was K. nog in het bezit van f 40,000. Gevolg van treinongeluk. De 22-jarige losse spoorwegarbeider T. Teu- nissen, uit Bennekom, die Maandag te Wolf- hezen door een sneltrein werd aangereden, is gisterenmorgen in het Diaconessenhuis te Arnhem overleden. Onder de electrische. Dins dag avond is in het ziekenhuis te Rotterdam aan de gevolgen harer bekomen wonden en kweturen overleden een 3£ jarig meisje, dat in den namiddag van den l2den dezer aan den Coolsingel door een motorwagen van lijn 5 was overreden en daarbij zware verwon dingen aan hoofd en aangezicht had beko men. Te water geraakt. De landbou werszoon J. Meeuwen, te Beesd, lijdende aan toevallen, geraakte gisteren in een sloot, waar in hij later verdronken werd gevonden. Twee schippers verdronken, gisternacht te half drie is in (de Rijnhaven te Rotterdam door onbekende oorzaak ge zonken het zandschip „Cornelia Wilhelmina", afkomstig uit Gouderak. Aan boord bevonden zich de schipper P. C. Marelis, oud 44 jaar, en diens 14-jarige zoon G., Marelis, beiden wonende te Ouderkerk a. ,d. IJsel, en de knecht Jan de Boven. Deze laatste sjiep in het vooronder en werd door het instroomen- de water gewekt. Hij vluchtte naar het dek en probeerde het luik open te rukken van het achteronder, waar de schipper en zijn zoon sliepen. De tijd ontbrak echter om deze red ding ten uitvoer te brengen. De knecht moest, om zich te.redden, op een langszij iiggenden lichter vluchten, zoodat de schipper en zijn zoon verdronken. Hedenmiddag omstreeks 12 uur werden hunne lijken door een duiker van de gemeente bovengebracht en naar Croos- wijk overgebracht. Verdronken. Gistermorgen te 8 uur is te Beets verdronken een 4-jarig doch tertje van den molenaar De Boer. Een oogen blikje was het kind alleen op het erf en viel toen in de kolk. School- en Kerknieuws, P r o f. M. N o o r d t z ij. Gisteren vierde prof. M. Noordt2ij te Kampen zijn 70sten verjaardag. Naar de „St." herinnert, volgde dc heer Noordt- zij in 1891 jhr. mr. T. A. J. v. Asch v. Wijck op als secretaris van het Centraal Comité van Antirevolu- tionnaire Kiesvereenigingen. Een korte periode was de heer Noordtzij lid van de Tweede Kamer. Geboren te Rotterdam, voelde hij zich in zijn latere woonplaats aangetrokken tot den scheeps bouw, doch onder de prediking van wijlen ds. W. II. Gispen, die toen juist te Vlissingen stond, ont waakte in hem de begeerte tol het predikambt. Hij ging daarvoor naar Kampen en werd in '67 bevor derd tot candidaat in de theologie. Na in verschillende gemeenten te hebben gearbeid, werd hij in 1875 door de Synode van 's-Hertogen- bosch benoemd tol hoogleeraar aan de Theologische school, welk ambt hij den 16en Sept. 1875 aan vaardde met eene rede „De beoefening der Exege tische Theologie, inzonderheid van de schriftcri- tiek, de geschiedenis des Bijbels en de exegese." Zijn borst is gesierd met het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw. Dc Rotterdamsche benoem in g s- quaestje. Uit Rotterdam wordt aan „Het Volk' geschreven De rechterzijde in den Rotterdamschen Raad, die den heer dr. C. F. Ha je te Haarlem demonstratief uit een betrekking heeft geweerd als leeraar aan het Erasmiaansch Gymnasium te Rotterdam, heeft zich in haar ijver om alles wat ook maar naar anarchisme en socialisme ruikt, zooveel mogelijk uit ambten le weren, zonder zich er om te bekom meren in welke mate hierdoor de betrokken per sonen in hun bestaan getroffen worden, dezen keer blijkbaar onsterfelijk belachelijk gemaakt. De heer dr. Haje is door de redactie van het „Dagblad van Rotterdam" geïnterviewd omtrent de in den Raad van Rotterdam uitgesproken bewering, waaraan wfj het volgende ontleencn. Op de vraag, wat er nu eigenlijk waar was in de mededeeling dat hij anarchistische sympathieën heeft, antwoord- I de heer Haje j „Wat mij thans is aangedaan, is zoo vreemd, zoo verrassend, zooabsurd, dat het mij on- t mogelijk is, te begrijpen, hoe men tot de bewering is kunnen komen. Laat ik u op den voorgrond zeggen, dat indien ik een aanhanger of bevorde raar was van het wetenschappelijk anarchisme, ik 1 mij daarvoor volstrekt niet schamen zou. Aan het anarchisme in misdadigen zin denk ik hierbij maar liever in 't geheel niet. Maar zelfs aan dat weten schappelijk of philosophisch anarchisme zijn mijn denkbeelden of sympathieën totaal vreemd. Ik heb mij nooit in het bijzonder van die denkbeelden En op de vraag of hij dan wellicht in eenigerlei anarchistische strooming of corporatie in aanraking geweest. In één woordhet is mij onbegrijpe lijk E nop de vraag of hij dan wellicht in eenigerlei publicatie, op een bijeenkomst, in eenigerlei blad of hoe dan ook, van die neiging heeft laten blijken, was hel antwoord „Nimmer 1" „Ik heb mij met eenigerlei politieke richting nooit opgehouden, ben in een vereeniging van dien aard nooit geweest, nóch ln bijeenkomsten en her inner mij evenmin, ooit in mijn journalistieke loop baan een polemiek in dezen geest gehad tc hebben. Wanneer ik al voor eenigerlei uiting in het pu blieke leven bijzonder sympathie gevoel, dan is het voor die der humaniteit van mensch tot mensch, in den zin zooals het „Roode Kruis" zulks be tracht."

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2