W°. 147. 9d* Jaargany. Dinsdag 25 October 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. HANZE A TEN. AHERSFOORTSCH DAGRLAD. ABONNEMENTSPRIJS: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaateruimte. Voor handel en bednijf bestaan zeer voovdeelige bepalingen ivl het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene cireulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Deze Courant renehgnt dagelijks, behalre op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmudedeenngen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. Politick Ovaniehl De onderhandelingen over de Turksche leening. Met de onderhandelingen over de voor waarden, waaronder Turkije zal worden ge holpen aan eene nieuwe leening van 150 nnl- lioen frs., hecl'l de Fransche regeering nog steeds geen succes. In de vorige week zijn de voorwaarden bekend geworden, die aan het departement van buitenlandsche zaken in overleg met deti Turkschen gezant waren vast gesteld, om aan deze financicele operatie den steun der Fransche regeering te verzekeren. Als waarborg, dat hel bedrag der leening be hoorlijk werd besteed, zouden twee door de Fransche regeering aangewezen Fransche ambtenaren gewichtige posten in het Turk sche financieel bestuur aannemen, de eene als directeur van financiën, de andere als lid van de rekenkamer. Verder zou in het con tract eene clausule van meestbeguntiging wor den opgenomen, volgens welke bij b.stelling van oorlogsmaterieel, schepen enz. in hel buitenland geen land met eene grootere be stelling bedacht zou mogen worden dan Frankrijk. Maar de Turksche regecring is haren gezant afgevallen; zij heeft het ont werp, waarin deze had toegestemd, afgewe zen. Nu is wel aan de Köln. Ztg. bericht, dat men, ondanks deze afwijzing, in Konstanti- nopel gelooft, dat de lecning ten slotte toch lot stand zal komen, maar waarop dit geloof steunt, wordt er niet bij gezegd. Men zal dat moeten afwachten. De Fransche regee ring denkt er anders over, want zij heeft laten mededeelen, dat de onderhandelingen geëindigd zijn. Het hoofdbezwaar van de Turksche regee ring is, dat zij ter wille van deze leening zich zou moeten laten welgevallen, dal door Frankrijk eene controle werd ingesteld, die in het gehcele financieele beheer en in het daarop in Turkije uitgeoefende toezicht in zage kon nemen en eventueel bezwaren daar tegen kon kenbaar maken. De minister van financiën heeft verklaard, dat dit eene ver nedering zou zijn, die het nationale gevoel van eigenwaarde zich onmogelijk zou kunnen getroosten. De Neue Freie Presse zegt daar van, dat minister Djavid Bey hiermede in overeenstemming is met de geheele openbare meening van zijn land, en dat er geen twij fel aan is, dat als hij anders wilde hande len, hij van zijne plaats zou worden wegge vaagd. „Ilij is bereid toe te staan, dat een Fransche deskundige den Turkschen finan cieelen dienst eene grondige hervorming lot stand brengt in den Turkschen financieelen dienst, maar hij wil in het intieme bestuur een vreemd oog geen kijkje laten nemen, eene vreemde hand niet laten ingrijpen. Van Fransche zijde is tot dusver steeds verzekerd, dat het bij deze voorwaarden slechts er om te doen was aan de schul- eiischers den noodigen waarborg te verschaf fen voor de richtige betaling van de renten, waarop de Turken steeds antwoordden, dat daarvoor de aanwijzing van de ontvangsten uit de invoerrechten te Konstantinopel een voldoenden waarborg opleverde. Het is ech ter onbetwistbaar, dat politieke motieven de hoofdrol spelen; anders zouden in de Parij- sche pers geene bedenkingen te berde komen, zooals die, dat het niet aangaat aan de Turk sche regeering geld toe te vertrouwen op -y v'-rsvV'.-.-^-yiag-a een oogenblik, waarop het gevaar van een oorlog met Griekenland dreigt. Na den loop van de Kretazaak in de laatste weken kon niemand ernstig aan zulk een gevaar geloo- ven en de rede, die Venizelos gehouden heeft bij zijne intrede als Grieksch minister-presi dent is zoo vreedzaam, dat het argument ook maar voor den schijn niet meer is te ge bruiken. In werkelijkheid is hier ook vol strekt geen vrees voor een oorlog in het spel, maar is het er om te doen Turkije, dat in verdenking staat ook met den driebond op goeden voet te willen komen, het bewijs te leven dat hot öf zich onder de voogdij van de bankiers der triple entente moeten bege ven, of nood moeten lijden. Dat zal nu niet het geval zijn, want de Duitsche geldmarkt is in staat de Porie over hare verlegenheid, en wel niet slechts voor het oogenblik, heen te helpen. De Fransche regeerdng zal dus de on dervinding opdoen, dat de financieele druk, dien zij voor politieke doeleinden trachtte uit te oefenen, vruchteloos was, en Turkije zal ervaren, dat het van Frankrijk niet afhangt. Dat is voor Frankrijk eene winst is, is te be twijfelen. De Fransche industrie zou in Turkije op groote bestellingen hebben kunnen rekenen als de leening in Frankrijk was gesloten; een groot deel van het geld zou niet naar Kon stantinopel zijn gegaan, maar in Frankrijk gebleven zijn, dat daarvoor oorlogsmaterieel en andere fabrikaten naar Turkije zou hebben geleverd. Wanneer de onderhandelingen voor goed mislukken, dan zal niet de Fransche maar de Duitsche industrie profiteeren. Het zal ook het aanzien van Frankrijk in het oosten niet doen toenemen, wanneer blijkt, dat het een ongelukkigen diplomatiek finan cieelen veldtocht heeft gevoerd, en nog min der kan het na zijn optreden in de onder handelingen de oude sympathie onvermin derd behouden. Wanneer de vriendschap slechts is te koopen door vernedering, dan wordt zij niet hoog aangeslagen. Het jonge Turkije heeft zich tot regel gesteld, tusschen de beide groote groepen van mogendheden eene neutrale stelling in te nemen en zich evenmin naar de eene als naar de andere richting te binden. Daarmee is men aan de zijde van de triple-entente niet tevreden. Turkije zal zich echter wel niet van zijn weg laten afdringen. Evenmin het Russisch-En- gelsche optreden in het naburige Perzië als de leeningspolitiek van de Fransche regee ring kunnen het daartoe aanmoedigen of be wegen." Duitschland. Potsdam, 24 Oct. liet Keizerpaar en prinses Victoria Louise zijn om 10.47 uit het station Wildpark naar Brussel vertrokken. Friedberg, 24 Oct. Het Czarenpaar is met de familie, de groothertog en de groot hertogin \an Hessen hedenmorgen even voor elf uur naar het slot Wolfsgarten vertrok ken. Frankrijk. P a r ij s, 2 4 O c t. De regeering heeft aan den gezant van Frankrijk te Constantinopel order gegeven tegenover de Ottomaansche regeering de onderhandelingen betreffende de Turksche leening voor geëindigd te ver klaren, daar de Turksche ministerraad de overeenkomst, welke te Parijs is gesloten tus schen den Franschen minister van financiën en den financieelen raadsman van Turkije, niet heeft bekrachtigd. De minister van landbouw Ruau heeft zijn ontslag moeten nemen, omdat hij sedert maanden aan eene zware ziekte vaA het ze nuwstelsel lijdt, die onverbiddelijk vorderin gen maakt; verleden zomer reeds heeft mi nister-president Briand zijne portefeuille tij delijk waargenomen. Sedert 1905 was hij mi nister; hij behoort tot de radicale partij, waaruit zijn opvolger waarschijnlijk ook ge kozen zal worden. Men verwacht diens be noeming eerst na het aanstaande interpella tie-debat in de Kamer. De nieuwe pantserkruiser Edgar Quinel is na de voltooiing nog oorzaak geweest van veel hoofdbreken, omdat men toen tot de ontdekking kwam, dat er geen plaats was te maken voor de stukken en voor de projec tielen. Men moest er ten slotte toe besluiten het schip te verbouwen. Deze arbeid is nu verricht, en de marine-autoriteiten te Brest hebben tot hunne groote verlichting kunnen oonstateeren, dat het bezwaar overwonnen is ei. de 19 cM. stukken met de daarbij be- hoorende munitie kunnen worden geplaatst Alle zes nieuwe pantser-kruisers van het Danlon-type en de nieuwe kruiser Waldeck- Roussoau zijn, wat de berging van de mu nitie betreft, evenzoo gebouwd als de Edgar Qui net; de oplossing van het bezwaar komt dus ook deze schepen ten goede. Dc bond van spoorweg-ambtenaren heeft eene verklaring laten uitgaan, waarin hij er tegen protesteert, dal men hen verantwoor delijk stelt voor de gevallen van sabotage; die keurt hij volstrekt niet goed. Het aantal sabotage-gevallen is belangrijk verminderd. P a r ij s, 2 4 Oct. De gemobiliseerde spoorwegbeambten zullen op 26 of 27 October weder met groot verlof gezonden worden. Zwitserland. Bern, 24 Oct. De Zwilsersche bondsver gadering is geopend. Het vojk van Zwitserland is eergisteren niet voor de eerste maal in de gelegenheid geweest om zijne meening uit te spreken over de invoering van de evenredige vertegenwoor diging. Reeds in 1900 werd eene poging ge daan oin dat stelsel in den bond in te voe- ern. Toen werd het voorstel om het verlan gen daarnaar uit te drukken, met 244.570 te gen 190.018 stemmen verworpen. Ditmaal is het voorstel ook verworpen, maar het aantal voorstanders is nu naar verhouding vrij wat toegenomen; er stemden thans 262.251 burgers met voor en 238.907 met tegen. Voor heb ben gestemd de sociaal-democraten, de chris- telijk-socialen en de groote meerderheid van de katholieke en protestantsche conservatie ven. De vrijzinnig-democratische meerder heid, die tegen het nieuwe stelsel was, be hield intusschcn het veld. Italië. Rome, 24 October. Professor Mar- chiefava die den Paus bezocht constateerde een aanval van jicht. Spanja. Eene van het ministerie van buitenland sche zaken uitgegane nota spreekt tegen, dat Spanje van den sultan van Marokko ver goedingen eischt en aandringt op de oprich ting van een Spaanscli troepenstation in Te- luan. Wat de oorlogsschadevergoeding be treft, verklaart de nota, dat het cijfer van 150 millioen, waarvan in het buitenland ge sproken wordt, overdreven is, omdat de bui tengewone credieten van het ministerie van oorlog van 1902 tot 1910 slechts 121 millioen hebben bedragen. Van deze som moeten, om de kosten voor den Rifveldtocht te bereke nen, de bedragen worden afgetrokken, die voor Ceuta zijn aangewend. Portugal. De verkiezingen voor de constitueerende vergadering van de republiek zullen waar schijnlijk in Januari gehouden worden. De voorbereidende arbeid zal verricht worden door het besturend comité van de republi- keinsche partij, dat nog altijd bestaat. Lissabon, 24 Oct. De ambassade van Portugal bij het Vatikaan is teruggebracht tot den rang van legatie. De Argentijnsche republiek zal aan haren vertegenwoordiger le Lisabon geloofsbrieven zenden, waarin de voorloopige regeering wordt erkend. Oottenrijk-Hongarije, In Praag is in de vergadering der com missie van den Boheemschen landdag we der een beletsel voor de verzoening tusschen Duitschers en Czechen uit den weg geruimd; er is een compromis gesloten over de taal, waarvan de autonome besturen zich zullen bedienen, inzonderheid het bestuur van de stad Praag. Wel zijn de moeielijkste punten nog onbeslist, maar het tempo van de onder handelingen en de uitkomsten, die van stap tot stap worden verkregen, geven steeds meer waarschijnlijkheid aan het vermoeden, dat men achter de coulissen zich reeds met elkaar heeft verstaan. Rusland. Petersburg, 24 Oct. Blijkens de offi- cieele opgaven was de stand van de wintcr- zaden den 15en October in 18 districten mid delmatig, in 296 bevredigend, in 182 goed. In 108 districten is de stand tot dusver nog niet vastgesteld. Turkije. Over de Turksche leening is aan den Ber- lijnschcn correspondent van de Neue Freie Presse van bevoegde zijde het volgende me degedeeld De Turksche regeering- heeft, reeds spoedig nadat zij haar plan kenbaar had gemaakt om eene leening in het buiten land op te nemen, eene aanbieding gekregen van een Duitsch bankiersconsortium. Daar nu de Turksche lecning in Frankrijk niet meer tot stand schijnt te zullen komen, is het niet uitgesloten, dat Turkije gebruik zal maken van de toen gedane offerte in Duitschland. Uit Konstantinopel wordt aan de Köln. Ztg. bericht, dat de eensgezindheid in het kabi net door het toegeven van Mahmoed Chefket Pacha en Djavid in de kwestie van het finan cieele beheer slechts voor het uiterlijke is hersteld. Wel is de contrale van de uitgave van hel dep. van oorlog zuiver formeel ge worden, maar men neemt aan, dat Mahmoed Chefkei er op uit zal zijn, zich te vrijwaren tegen verdere bemoeizucht van de mannen van het comité, waartoe Djavid behoort. In het leger begint de verdeeldheid tusschen de aanhangers van Chefket en de vrienden van het comité veld te winnen, hetgeen aanlei ding geeft tot pessimistische verwachtingen. S a 1 o n i k i, 2 4 O c t o b e r. De Montenc- grijnen vielen dezer dagen de Turksche grens plaatsen aan. Zes Turksche soldalen werden gedood en tal van inwoners gewond. Bij een tweede ontmoeting werden twe: Turken gedood en verscheidene gewond. C e 11 i n j e, 2 4 Oct. De berichten uit Saloniki over gevechten, waarin verwondin gen zijn voorgekomen, zijn onjuist. Landver huizers, die naar Montenegro wilden gaan, hadden geschil met de Turksche grenswach ters, die hen wilden beletten te passeeren. Dooden en gewonden zijn daarbij niet voor gekomen. Saloniki, 24 Oct. In het vnajet Us- kub zijn weder een groot aantal benden ver schenen. Te Istib werden zes voorname Muzelman nen vermoord. Griekenland. Athene, 24 Oct. De nationale verga dering heeft met 208 tegen 31 stemmen eene motie van vertrouwen aangenomen. 27 leden onthielden zich. Venizelos verklaarde, dat de regeering den toestand zou overwegen. Het zakelijke geschilpunt bij de stemming in de nationale vergadering, die den pas op getreden minister-president Venizelos aanlei ding gaf zijne ontslagaanvrage in overwe ging te nemen, was de vraag of de vergade ring als eene revideerende of eene constitu eerende is te beschouwen en in verband daar mee de vraag of de Koning het recht tot ontbinding van de nationale vergadering heeft en of de Koning den eersten minister deze ontbinding eventueel heeft toegezegd. Over deze toezegging vermeed de eerste minister eene duidelijke verklaring, maar principieel beschouwde hij het recht tot ontbinding als een recht, dat ongetwijfeld den Koning toe kwam. Er worden, met het oog op het ernstige van den binnenlandschen toestand, pogingen aangewend om Venizelos te bewegen op zijne voorgenomen ontslagaanvrage terug te komen en nogmaals in de nationale vergade ring te verschijnen om de kwestie van ver trouwen-in anderen vorm te stellen. Intus- schen zou de stelling van het kabinet-Veni- zelos steeds wankel blijven, want de oude partijleiders maken er geen geheim van, dat zij hun vertrouwen slechts voorwaardelijk schenken. Siam. Koning Chulalongkorn, wiens overlijden wij hebben bericht, heeft een leeftijd van 57 ja ren bereikt. Hij bekleedde sedert 1 October 1868 den troon. Met succes heeft hij zich er op toegelegd om de Europeesche cultuur in zijn land ingang te verschaffen. Onder zijne regeering trad Siam toe tot de wereldpost- vereenging. Ten gevolge van grensgeschillen ontstond in 1893 een conflict met Frankrijk, dat voor Siam ernstige gevolgen had dh ein digde met den afstand van het geheele op den linker Mekongoever liggende gebied aan Frankrijk. De kroonprins Maha Wajirawudd, die den len Januari 1911 30 jaren oud wordt, is den 17en Januari 1895 tot kroonprins-troonsop- volger verklaard. Hij heeft zijne opvoeding in Engeland ontvangen. Brazilië. Montevideo, 24 Oct. Er is een com plot ontdekt tol omverwerping van de regec ring. De voornaamste «uitleggers zijn gevan gen genomen. De regeering heeft maatrege len genomen om de rust te verzekeren. 77 DOOR RUDOLF IIERZOG. De vrouwelijke chef van de firma Vanheil zal lachen over het gevoel, dat de koopman Robert Twersten loont. Wees maar gerust. Het is maar een voorbijgaande stemming, die ik vergeten ben als de zaak slaagt, welke ik van plan ben te ondernemen." „Neen," zeide Marga Vanheil luide lot zichzelf, „die stemming is niet voorbijgaan de." Zij vouwde den brief op en borg hem zorgvuldig weg. Van de brug af zag zij in het langzaam stroomende water van den inham. De jonge lentezon scheen v rooi ijk en gaf haar zulk een opgewekt gevoel, dal zij wel wilde jui chen van vreugde. Heerlijk, dit was haar Hamburg! Ileer- j«jK, Bob Twersten voelde heimwee! Bob Twersten had geschreven over Frits, over mevrouw Ingeborg Bramberg, over zijn va der, maar dat hij hóór wilde terugzien daarover had hij niet geschreven! Wat wilde dagzeggen? Dat was geen vergeetachtigheid, geen onbeleefdheid, dat was alles wat vrouw in haar was riep het haar toe ver legenheid van den man om het goede woord le vinden! Voor de eerste maal in de vijf jaren liep zij den A lste r langs tol Uhlenhorst, zonder binnen te gaan bij Ingeborg Bramberg. Dit was hóór geheim Bob Twersten had haar niet vergelen. Hij keerde terug HOOFDSTUK XVI. De jaren hadden geen vat gehad op don chef der firma K. R. Twersten. Zijn grauw hoofdhaar viel vol en dicht over het voor hoofd, zijn gestalte was sterk en veerkrach tig gebleven en slechts in het midden van den donkeren baard was een smal wit streep je gekomen. Zijn oogen schitterden nog van den ouden ondernemingsgeest. De hellingen waren alle bezet en onophou delijk klonk het geklop van hamer op ijzer en staal. Het tweede Duitsche pawlserschip dreef op het water en werd verder afge werkt. Al sinds lang had Karei Twersten de ge woonte aangenomen het ineerendccl van zijn avonden bij mevrouw Ingeborg door te brengen. Hij alleen wist wat deze vrouw te betcekenen had voor hem en zijn werk. Ilier vond hij gehoor als hij sprak over zijn ar beid, hier vond hij gehoor als hij sprak over hetgeen hij in eigen boezem gevoeldehier kon hij zijn hart uitstorten voor iemand, die met hem meeleefde. Mevrouw Ingeborg had veel geleerd, maar dat haar terzelfdertijd veel ontbrak, was haar vaak een smartelijke gedachte, al was deze haar een aansporing om zich nog ver der te ontwikkelen. „Als ik mij niet door jou zoo gelukkig voel de, dat ik werkelijk vergeten ben hoe afgunst er uitziet," zeide zij eens. dan zou ik Mar ga Vanheil kunnen benijden, die open en frank al haar krachten kan inspannen om voor de haren te zorgen. Ik moet helaas altijd op den achtergrond blijven." „Wat je zegt, Ingeborg, is dunkt mij niet geheel juist," hernam Karei Twersten, „want je vergelijkt dingen, die niet met elkaar te vergelijken zijn. Marga heeft de plaats inge nomen van een man en doet ook dieais werk. Maar de plaats te vervullen van een vrouw is veel moeilijker, omdat die veel grooter is. De plaats namelijk van een vrouw, zooals ik mij die voorstel, en zooals ik zie dat door jou wordt vervuld. Een vrouw, die in staat is zich in te werken in de wereld van den man, hem daarbij in alles van raad en steun is, toch vrouw blijft en door haar omgang den man een vreugde bereidt, die hem een vergoeding is voor zijn moeitcvol leven. Zoo ben jij. Jij bent mij een hulp en mijn geluk tevens. De buitenwereld weel uict, dat ik mijn welslagen grootendecls aan jou te dan ken heb. Maar ik weet het en jij weet liet, en in deze wisselwerking van helpen en ge lukkig maken toont zich de ware levensop vatting van de ideale vrouw." „Ik ben geen ideale vrouw, Karei, o neen!" „Is het niet voldoende van één mensch het ideaal te zijn?" Diep bewogen legde zij haar armen om zijn hals. „Vlei mij toch niet zoo!" „Ik heb je lief zooals een man van mijn ja ren zulk een geschenk slechts waardeeren kan." Zij streelde zijn haren. „Je jaren! Daar merk ik niets van. Maar ik, ik ben er niet jonger op geworden." „Wij zijn elkander dierbaarder geworden Tijd en ruimte zijn slechts abstracte, wijs- gcerige begrippen. Maar wij cn onze liefdo zijn werkelijkheid." Niet zonder sporen na te laten was het le ven aan Theodoor Bramberg voorbijgegaan; hij zelf bemerkte dit vroeg genoeg. Maai hij sloeg de waarschuwing, welke de natuur hem gaf, in den wind. i Hij had maar één begeerte en dat was zijn gestel tot allerlei buitensporigheden te dwingen cn kunstmatig vast tc houden wal hem dreigde tc ontglippen. Ilij wilde nu eenmaal zijn levenswijs niet opgeven. De manier, waarop hij zich in het publiek ver toonde, moest hem schadeloos stellen voor den achteruitgang van zijn krachten. Nu in Berlijn, dan in Parijs, en dan weer in de weelderige badplaatsen van het Zuiden kon men hem zien, er altijd ijverig naar stre vende om door het vertoon van zijn rijkdom de blikken af te leiden van de gebreken, die zich allengs in zijn persoon vertoonden. Het viel hem niet moeilijk een schaar van gezel len en gezellinnen om zich heen te verzame len, wélke hem versterkten in zijn fncening, dat de jeugd met al haar levenslust en over moed niet van hem wilde wijken. Men stelde hem op prijs op de Parijsche boule vards zoowel als in Monte Carlo, in Oostende en in Baden-Baden. In Hamburg echter werd hij minder gewaardeerd Als hij daar een paar maanden doorbracht, liet hij zich weinig aan de zaak gelegen lig gen. Alleen in de winstrekening stelde hij belang. Op zekeren dag liet hij hooge som men overschrijven op zijn eigen rekening, waardoor de kapitaalkracht van de rccderij sterk beïnvloed werd. Een zenuwachtige gejaagdheid maakte zich allengs van hem meester, toen hij zichzelf moest bekennen, dat de toestand scheef werd. Een paar gewaagde speculaties op de Beurs moesten de zaak maar in het reine brengen, hoopte hij, doch maakten integen deel den toestand nóg ongunstiger. Nu vertoonde zich zijn veranderde stem ming ook in huis. Wat hem nog niet was opgevallen, viel hem nu op: de geregelde bezoeken van Twersten, de zeldzame vriendschap, die tus schen Twersten en mevrouw Ingeborg be stond, het begrijpen van blikken en gebaren. Ilij vreesde zich tegenover den rijken scheepsbouwer belachelijk te maken door nu met zijn kalen scheidel en zijn ingevallen ge laatstrekken den ijvcrzuchf.igen echtgenoot te willen spelen. Zij alle drie hadden niet meer den leeftijd om zulke grapjes aardig te vinden. Ook vond hij 't allesbehalve c o m me i 1 fa u t. En dit gaf den doorslag. Maar in stilte dreef het hem er toch toe een scher per oog te slaan op zijn naaste omgeving. En hoe minder hij allengs zelf slaagde in zijn gemakkelijke veroveringen, die hem niets kostten als schatten geld, hoe grooter zijn boosheid werd over de buitengewone kalm te, waarmede de beide anderen elkaar beje genden. Als hij in de kamer van zijn vrouw kwam en haar alleen aantrof, schepte hij er een zeker genoegen in, te' trachten haar uit haar kalmcn gemoedstoestand te brengen door boosaardige opmerkingen over Twersten en diens wijze van doen. Zijn pogingen trof fen echter geen doel. Wederom was hij sedert twee dagen van de reis terug. Tot verwondering van de be dienden was hij tot den avond op zijn kan toor geweest. Nu ging hij met een bleek ge zicht naar huis en liep gejaagd zijn kamer op en neer. De knecht had bevel om, inge val meneer Twersten mocht komen, h m in zijn kamer te laten. En Twersten kwam. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1