Sociëteit Amicitia, H. P. „DE HERTEKOP", Hebt II niets vergelen? Oirecteck Wiel- JACOB STUVÉ, Du Pottelberg. C. H. DE JONG. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. Amersfoort. Buitengewone Voorstellingen van Henri Ter Hall, De vert. der firma JACOB STUVE. HOOFDGEBOUW EN BIJHUIS. HOF 38. Ondeugdelijke worst. Te Til burg zijn de huisgenooten in vijf gezinnen na het eten van rookworst vrij ernstig ongesteld geworden. De lijders kregen hevige buik kramp gepaard met braken. De dokter con stateerde vergiftiging. De worst was uit Nieu- wendam aangevoerd. De toestand der lijders waarbij eenige kinderen, is thans bevredi gend. De door de politie in beslag genomen worst zal aan een scheikundig onderzoek wor den onderworpen. '—Ongeluk b ij de j a c li t. Onder Nuenen (N.-B.) hield een gezelschap jagers een drijfjacht. Een der heeren drong door eenig kreupelhout, terwijl hij het geladen ge weer, met gespannen haan, voor zich uit hield. Waarschijnlijk door hel schuren langs een tak, ging plotseling het geweer af, met het ongelukkig gevolg dat de drijver J. Mar tens, een man van 50 jaar, door een schot hagel in den buik getroffen werd. De man lijdt hevig en verkeert in zorgelijken toe stand. Ongeluk met een geweer. Te Weesp was Zaterdagavond de aanstaande van mej. Vos bezig zijn revolver schoon te ma ken, zonder te weten dal het wapen nog geladen was. Onverwacht ging het schot af. De kogel trof het meisje in hot onderlijf. De geneesheer aohfte haar onmiddellijke over brenging naar Amsterdam noodig, hetgeen per auto van den heer v. Houten geschiedde Been afgereden. Te Amsterdam is Zaterdagavond een 13-jarige knaap, die op de Prins Hendrikkade op een motorwa gen van lijn 13 was geklommen, toen hij er wou afspringen, onden den bijwagen ge raakt, met het gevolg, dat hem een been werd afgereden. Per brancard is de jongen naar hot Binnengasthuis vervoerd. Bekneld geraakt. Bij het af schutten door de middensluis te Ter Neu zen is Zondagavond kapitein Van de Wijn- gaarde, bevarende het Rijnschiip Maria Sal- vanos, van Rotterdam, met het rechterbeen bekneld geraakt in een staaldraad, waarmee gestopt werd. Hot been werd hem boven den enkel afgeknepen. De kapitein werd naar het ziekenhuis vervoerd. Overreden door den trein. Op het slation Almelo is gisterenavond de treinsmid A. overreden, met het gevolg dat hot rechterbeen boven den enkel werd ver brijzeld. *—Onder de stoomtram. Te Ha ringhuizen, een station nabij Schagen, geraak te Zondag avond, misleid door de duisternis, de bejaarde wed. Th. Vader uit Schagen onder de Weslfriesche Stoomtram, met het gevolg dat beide beenen werden afgereden. Per tram naar Schagen vervoerd overleed zij spoedig. Ontsporing. Bij het binnenkomen van een goederentrein op het station Zutfen zijn gisterenavond zeven beladen wagens van dien trein ontspoord, tengevolge waarvan de spoorweg beschadigd en gedeeltelijk versperd werd. Verdronken. Twee knaapjes van zes en zeven jaar lieten Zondagmiddag aan de Oudeves/t te Lelden een stuk hout in het water drijven. Een der knaapjes geraakte te water, waarna het andere naar zijn huis in een der zijstraten liep en vertelde dat zijn kameraadje in het water lag. Men spoedde er zich toen heen, doch het was reeds te laat. Toen het jongetje op hot droge was bleken de levensgeesten geweken. Te Delft ds Zaterdagavond de 45-jarige i schippersknecht J. de Zwart, varende op den beurtdienst Delft—Amsterdam, en die te Am sterdam woonachtig was, over boord gesla gen en verdronken. Pogingen om hem te red den faalden. De man was ongehuwd, maar was de kostwinner voor zijn moeder. De werkman B. Bakema te Farmsum is I Zaterdagavond in Weiwerdermaar verdron ken. Hij laat een vrouw met twee kinderen achter. O n g e 1 u k o p do r i v i e r. Op de rivier d - Mor wede heeft Zaterdagnamiddag voor Gorinchcm een treurig ongeluk plaat gehad. Hel klippersehip „Frederika", van DooriUN.lxrg, schipper II. L. Seiners, kwam in aanraking met qen der drie Rijnaken, waarmee de „Fiat Voluntas XI" naar bove.i voer. De opvarenden der „Frederika", die de botsing voorzien hadden, waren in den vlieger gestapt. Maar een anker van het Rijhschip viel in den vlieger, waardoor deze omsloeg, zoodat alle inzittenden, de schippei met vrouw en vier kinderen en de knecht, te water geraakten. Een kind van vijf maanden werd door de moeder in de armen gehou den. Het vijfjarige dochtertje Johanna Ilen- drika is verdronken; aan de anderen geluk te hel, mei veel moeite, zich te redden. Ontsporing. De ijlgoederentrein uit Nijmegen is Zondag middag te Groes- beek op dood spoor gereden door een sloot- blok, waardoor aanzienlijke materieelc scha de geleden werd. De machine ligt in een die pen kuil, terwijl 3 wagens in elkaar schoven. Geen persoonlijke ongelukken kwamen voor. Brand. Te Arnhem brak Maandag avond te half zes brand uit in de chocolade en suikerwerkfabriek Lalour in de Prinsen straat. Het vuur breidde zich sterk uit, doch de brandweer was te 7 uur den brand mees ter. Het huis is uitgebrand. De schade is aan zienlijk. Branden. In XVent's rijwielenfabriek aan de Schermlaan te Rotterdam werd Zater dag avond half negen door buren brand ont dekt. Te ruim zeven uur was de fabriek dooi den directeur, den heer Meeldijk, verlaten, nadat te vijf uur het fabriekspersoneel was vertrokken. De brandweer hakte de fabrieksdeuren open en zette de machinale ladder tegen het zeer hooge gebouw. De brand woedde in het kan toor en de lakkerij op de eerste veruieping, doch door een luchtkoker vatten ook de ove rige verdiepingen vlam. Met zes stralen was de brand om tien uur gebluscht. Het magazijn, de monteerkamer en de soldeerinrichling en een groote partij rijwielen kregen aanmerkelijke waterscha de. Alles wordt door verzekering gedekt. Te Zenderen, verbrandde Vrijdag het pakhuis van den winkelier en stalhouder C. Rikken uit, benevens een aangrenzende schuur en rijtuigloods; een partij rogge en haver, twee vrachten turf en 7000 pond hooi gingen in vlammen op. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Te Sappemeer is 's nachts door onbeken de oorzaak brand ontstaan in de iuompen- fabriek der firma Boswijk. Het geheele ach tergedeelte der fabriek ging verloren, bene vens een groote voorraad klompen. School- en Kerknieuws. Neder 1. Onderwijzers Propa- gandaclub (voor drankbestrijding). Het in opdracht der algemeene vergadering op gemaakt algemeen verslag van de alcoholcursussen over 1909—1910 vermeldt, dat in het vorig winter seizoen 68 cursussen zijn gehouden mei een totaal van 1303 bezoekers. Acht dezer cursussen met een totaal van 133 leerlingen werden door de afdeeling Utrecht georganiseerd, benevens twee cursussen voor kwcekelingen der Rijksnormaalschool en der Bijzondere Normaalschool. Met groote voldoening wordt nog melding ge maakt van de jaarlijksche subsidie (van f 200) welke het Utrechtsche gemeentebestuur aan de kas der afdeeling heeft willen toekennen. Geklaagd wordt evenwel, dat er ook dit jaar ge brek was aan leden, die zich als leiders der cur sussen beschikbaar wilden of konden stellen. Begrafenis M r B. L. P h. van L i e r. Onder veel deelneming werd giste ren op de algemeene begraafplaats te Utrecht ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den Donderdagnacht op zoo tra gische wijze om hel leven gekomen mr. B. L. Ph. van Lier, directeur der Algemeene Crcdietvcreenaging aldaar. Onder de aan wezigen werden opgemerkt prof. mr. D. Si mons, mr. M. W. L. S. Rilderdijk, lid van Gedeputeerde Staten, de heer Van Dieren Bijvoet, wethouder van Utrecht, afgevaar digden der Utrechtsche Ilandelsvereeniging, der Ilandelssociëteit enz. enz. Een aantal bloemstukken dekte de lijk baar. Het woord werd gevoerd door mr. Claringbould als oudste lid van den naad van toezicht op de orde van advocaten, door mr. Van Noppen, mededirecteur der Algemeene Credietveree-niging, door den heer Van Noordenne namens de Utrecht sche Ilandelsvereeniging, door den heer Hessel voor de afdeeling Utrecht der Ver- eeniging tot bescherming van Dieren en door den heer Iliooien als bestuurslid der Ilandelssociëteit. Geen contingent. Curiositeitshal- vc wordt uit Eemnes, Ulr.,. vermeld, dat alle de negen jongelieden uit die gemeente, wel ke deelnamen aan de loting voor de natio nale militie voor den militairen dienst zijn afgekeurd. Bussu m, 24 October. B. en W. van Bus- sum stellen den Raad voor afwijzend te be schikken op het verzoek van de afdeeling der S. D. A. P. tot spoedige oprichting van een badinrichting, waarvan het gebruik door lage tarieven 's winters en 's zomers wordt mogelijk gemaakt aan de arbeidersbevolking dezer gemeente en welke tevens dienstbaar wordt gemaakt aan de invoering van schóól- baden. B. en \V. gronden hun advies op de aan de stichting verbonden hooge kosten, waarmee zij het nut, dat er van gelrokken zou worden, niet evenredig achten. Omtrent het verzoek der openbare onder wijzers om verbetering hunner jaarwedde stellen B. en W. voor in zooverre aan de ge uite wenschen te voldoen, dat de verhoogin gen van salaris, wat betreft de dienstjaren na 1 Jan. 1911 te verkrijgen, sneller worden bereikt dan tot dusverre het geval is. Zij wenschen de desbetreffende verordening daarom zoodanig te wijzigen, dal de maxima worden bereikt met verhoogingen van f 100 (thans zijn deze f 50) voor elke periode van tweejarigen dienst. Bij de vaststelling der jaarwedden wordt in rekening gebracht de diensttijd, dien de onderwijzers in vorige be trekkingen bij het openbaar of bijzonder on derwijs hebben doorgebracht. Als overgangs bepaling stellen B. en W. voor, dat in af wijking met hel vorige de maxima zullen bereikt worden met verhoogingen van f 50 voor elke periode van tweejarigen dienst volbracht vóór 1 Januari 1911. Voorstellen tot verhooging der maxima doen B. en \V. evenwel niet Verder stellen B. en W. voor aan de ver- eeniging tot voeding eii' kleeding van school gaande kinderen, aan het comité der spijsko- kerij en aan de drie vcreenigingen ter be strijding van het drankmisbruik elk een sub sidie van f 50 te verleenen, doch afwijzend te beschikken op het verzoek van het man nenkoor „Kunst na Arbeid", wijl het hun niet gcwenscht voorkomt een subsidie uit te keeren voor publieke zanguitvoeringen. B u s s u m. Op 1 November zal de heer Kaarsgaren den dag mogen herdenken, waarop hij vóór 25 jaren tot gemeente-ont vanger werd benoemd. Bussu m. Voor den „Gooischen Kunst kring voor llooger Onderwijs buiten de Hoogeschoal" zal Dr. J. J. Hallo, uit den Haag in Nov. en Dec. vijf voordrachten houden over Radio-activiteit en de toepas sing daarvan. Bussu m. De aannemer Wouda van Bussum viel gistermiddag door een misstap boven van den bewalden muur om het ra velijn Turfpoort Nieuwmolen te Naarden in de vestinggracht. Gelukkig was een boot in de nabijheid en ondanks den hevigen schrik wist de aanne mer zich ongeveer 10 minuten boven water te houden, totdat de bureauknecht Kamer van de genie de boot kon losmaken en naai den drenkeling roeien. In aanmerking genomen, dat de hoogte van wal en muur te zamen ongeveer 5 meter bedraagt, is het te verwonderen, dat dit on geluk betrekkelijk, zoowel door tegenwoor digheid van geest van den drenkeling als van den redder, zoo goed afliep. De reserve-wachtmeesters jhr. M. van Asch van W'ijek en W. C. G. van Romondt Vis, beiden van het 1ste regiment huzare i, zijn door den minister van oorlog tot kornet benoemd. Tot tijdelijke onderwijzeres te Harder wijk is benoemd mej. W. J. Ileere, thans tij delijk werkzaam aan de apenbare lagere school 2de soort alhier. Wegens het overlijden van zijn broe der, was de heer v. d. Slappen gisteren ver hinderd zijn rol te vervullen in de operette „De Graaf van Luxemburg", reden waarom de heer Janmart de aardige en meest be kende Léhar's operelten „Het Vroolijke Weeuwtje" deed opvoeren, waarvan de mu ziek niet zonder reden zoo populair is ge worden. Vóór twee jaar mochten wij er hier ook reeds van genieten, en toen was de zaal van Amicitia uitverkocht. Gisteren waren de 2e en 3e rang weer vol, maar de eerste was, jammer genoeg, slechts voor de helft bezet, en toch zijn er zeker nog wel meer dan 20,000 Amersfoorters, die nimmer het genoegen hadden met het „Vroo lijke Weeuwtje" kennis te maken. Ondanks de geringe opkomst van het eersle-rangs-pu- bliek, speelde het Amsterdamsch Ensemble toch met een lofwaardig entrain. Heden avond de Klokken van Corneville, de bekende Fransche operette met lieve inu- üiek. Hopen wc dat de opkomst veel be ter moge zijn. Het gezelschap van den heer Janmart, waarbij niet te vergeten bet zich zoo dapper werend orkestje, verdient wer- 'kelijk meer belangstelling. Tot ons genoegen merkten we op, dat het Bestuur van Amicitia in de Zomermaanden weer de noodige zorgen aan de zaal be steedde. We zagen o.a. nieuwe gordijnen hangen en constateerden dat de roode stoe len zijn aangevuld, zoodat de 288 thans allen present zijn. Mogen ze nu bij de in dit seizoen nog te verwachten voorstellingen ook steeds bezet worden I Morgenavond gaat in Amicitia Henri Ter Hall's gcrennommeerde revue „Heb je niets vergeten?" zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt. Wij lazen omtrent de op voering van dit stuk vele gunstige beoor- ideelingen, van welke wij hier nog eens la ten volgen die ran het Rotterdamsch Nieuwsblad van 3 Sept. jLj „Hebt U niets vergeten?" Henri Ter Ilall is er weer met zijn revue „Hebt u niets vergelen" en de volle zaal gaf de overtuiging, dat de belangstelling voor die inderdaad niet onverdienstelijke creatie er niet op verminderd is. In die kos telijke charge op personen en toestanden waarbij echter ook het reëele niet ver onachtzaamd is en behoorlijk bewierookt wordt te veel te zien en veel te hooren. Het décor vooral in het tweede bedrijf, waarbij men aan de Noordpool is, mag bij- zender gelukkig geslaagd heet en. Een typi sche tegenstelling met die „ontzettende kou" maakt wel de hevig transpireerendc Riet, maar de man heeft zich ook een taak op de schouders geladen, die niet voor de poes is. Bijna voortdurend aan het woord het hoogste woord en dat drie uren lang, daar kan men zelfs bij honderd graden onder nul een zweetje op halen. Maar, kra nig is het wat Ter Hall die Piet, winner van de ton verbeeldt, praestcert en, in ges tes zoowel als in woord, blijft hij voortdu rend zich zelf gelijk. Waardig wordt hij gesecondeerd door Factotum, uitgebeeld door den heer Nieuwenhuizeai Jr. Half clown, half serieus mensch, houdt hij voort durend de lachspieren in actie. Mede bij zonder verdienstelijke hoofdpersonen zijn mevr De Koek. als Fortuna, de gescheiden vnouw enz. en de heer P. Marton, als toe komst-agent -van politic. En daaromheen groepceren zich vele dames en heeren, te veel om ieder in 't bijzonder te releveeren, die ieder in haar of zijn genre, medewerken de revue naar behooren te dragen. En Jaap Blazer met zijn kranige jongens heeft ook geen gering aandeel in het welslagen. Met genoegen hoorden we weer zijn be roemden brandweermarsch, die handig in gevlochten is in de revue. Zooals wij reeds vermoed hadden, heeft Quick het Zondag te Doetinchem weer schit terendafgelegd! Zonder één enkel punt je kwam het uit den Achterhoek terug. D. V. C. zond de Amersfoorters met een 0—5 nederlaag naar huis. De vereenigLng „Amersfoortsche In dustrie- en Huishoudschool", houdt een al gemeene vergadering op Maandag 31 Octo ber 1910, des avonds le acht uur in het schoolgebouw, Beekesteinschelaan no. 23. Punten van behandeling: 1. Begrooting 1911. 2. Benoeming Commissie Rekening en Verantwoording 1910. 3. Verkiezing van vijf bestuursleden wegens periodieke aftreding van mevr. B. de Pool—Roos en de heeren J. Bolk, J. W. Middelburg, dr. II. J. Reyn- ders en F. Wesseling. 4. Mededeelingen van het Bestuur. Op het kaartje van najaarsgroeten van de brieven- en telegrambestellers is, als ge woonlijk, weer de buslichting opgenomen. Ditmaal die aan het postkantoor en niet aan het station, zooals bij vergissing is gemeld. Door de politie alhier, werd aangehou den en naar het ouderlijk huis terug ge bracht, een minderjarige. Een gesignaleerde werd eveneens aan gehouden en naar Utrecht overgebracht. Op de kermis werd iemand licht ge wond. De wonde werd door arts. Morren verbonden. Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in den morgen vun 25 October 1910. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste stand 774.2 te Stockhobn, laagste 754.1 te Valontia. Verwachting tot den avond van 26 Oct. Zwakke tot matige Z.-O. tot Oostelijke wind, nevelig tot licht bewolkt, droog weer, mo gelijk nachtvorst, weinig verandering in tem peratuur. Krommi Uien** Bracht 46Utrecht Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal 1 1,000,000,—. Verschaft op billijke voorwaarden crediet koopt en verkoopt Effecten. Coupons on Hiiitenlandscli Geld, sluit prolonga tion tegen den koers van den dag en opent rekening - eonranf met rentevergoeding Neemt gelden in dopót met 2 dagen opzegging 14 vast A 31/a pCt. fi 8'/i li 3 li 31/2 A 4 A 3 voor drie maanden vast voor zes maanden vast voor een jaar hare Spaarkas Belast zich met het in bewaring nemen van waarden in hare brandvrije in richting. Kantoor geopend eiken werkdag van s mor gens 9 tot s namiddags 3 uur. Botaaltijd van 101 uur. De Directie, J. J. VAN ASCH VAN WIJCK. G. W. J. HOOFT. Woensdag 26 en Donderdag 27 October, te 8 unr nam. door het beroemde REVUE GEZELSCHAP Directie HENRI TER HALL. OPVOERING van da groote Pracht Revue-Operette Ie 3 bedrUven of 12 tafereelen met zang en dans, uitgevoerd door ongeveer 40 personen. HOOFDFIGUREN. PIET, winner van de f 100,000, Fnrtuna, Mevr. DE COCK; Factotnm. de Heer NIEUWENHDIZEN; de Mo derne Agent, de Heer PIERRE MOR- TRON. PRIJZEN: Ie Rang f 1.25 (leden f I.--), 2e Rang f 0.75. gy Zie de Aanplakbiljetten. HOFLEVERANCIER. Standplaats Havik, 3c Kraam van af de Nieuweweg. ROTTERDAM. Uitvinder van de Eehte NOUGAT de MONTELIMART, is ook dit jaar weder op de Kermis gearriveerd en voorzien van een reuzen-voorraad ECHTE NOUGAT. Vanille-, Frambozen-, Citroen-, Kersen-, Chocolat- en Annas-Nougatenz. enz. enz., naar ver. kiezing harde of zaehte, al deze soorten te zamen of afzonderlijk met of zonder luxe verpakking, 25 oent per ons. Reelamedoozen gevuld met verschillende soorten Nougat, gereed om te verzenden, van af f I.— Let s. v. p. op de juiste STANDPLAATS en NAAM. HAVIK, 3e Kraam van af den Nieuweweg. Aanbevelend, WAARSCHUWING! Wacht U voor goedkoopere namaaksels. Brillen, Plnee-nez en alle - Optisehe Instrumenten. - Verhand- sn Zlsksnverpleglngs-Artikilio. Prima kwaliteit Scharen in Menen. Ileparatle- en 8lUplnri«hting W. F. A. GROENHUIZEN. Instrumenhnmker. Lmngnéruut 48 Telofoon Intore. 88. Het beste Taf el water. Zuiver en natuurlijk Bronwater. Proeflleschjes gratis verkrijgbaar. Vertegenwoordiger voor Amersfoort: S. J. DEKKER, Appelmarkt 12. 188 ARNHEM8CHEWEG, AMERSFOORT. Gunstig gelegen. Wandelingen in eigen Sparren- en andere bosschen. Gelegenheid voor Officiers- en andere Tafels, Bruidspartijen, Vergaderingen, enz. NAAR MAAT elk soort schoenen in eiken vorm en kwaliteit. Rijlaarzen. - Marcheer- Sohoenen. - Wandelsohoenen. Danssohoenen - Voetbal laarzen. - Tennisschoenen. Gevlochten Fietslaarzen. REPARATIE wordt spoedig afgeleverd. óf s&tt. Echt Viclorinwater Ptlf t'l »"INATI 'N

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3