H°. 148. Eerste Blad. 9" Jaargang. Woensdag 26 October 1910. BUITENLAND. ERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: >er 3 maanden voor Amersfoortl.OO. Idem franco per post- 1.50. flOliderl ijke nummers- 0.05. loze Courant veraohgnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. dvertentiënmodedeenngen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Ttlephoonnummer 66. PEUS DSB ADVERTENTIÜN: Van 15 regels f Elke regel moer - #.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 315 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voovdeelige bepalingen ivt het herhaald adverteeren in dit Blad, bg abonnement. Hene cirenlairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Potitisk Overzicht. Engeland en Perzië. De nadere inlichtingen, die gegeven zijn ver de namens de Engelsche regeering te ehcran afgegeven nota, hebben er toe ge- id, dal men de zaak wel wat kalmer is uil bekijken, nu de Engelsche regeering eefl laten verklaren, dal zij met betrekking it Perzië niét de oogmerken heeft, die haar >or sommigen werden toegeschreven, en in- inderhedd geen inbreuk wil maken op de legriteit van Perzië. Ten behoove van een goed begrip van de aak moei er aan worden herinnerd, dat in et verdrag van 31 Augustus 1907 Engeland Rusland hel Perzische gebied in dier Doge onder elkaar hebben verdeeld, dat zij ch bepaalde .invloedssferen hebben verze- erd; Rusland reserveerde zich het noorden, Ingeland het door Beloedsjistan aan Indië renzende zuidoosten; in het midden werd en onzijdige strook vrijgehouden. Terwijl nu us land in staal is, zijn handel naar hel iidden van Perzië te beveiligen, door de aarheen leidende wegen, van Enseli en tesjt aan de Kaspische zee uit, eenvoudig oor zijne troepen te bezetten, kan of wil ingeland zulk eeno bezetting niet ten uit roer brengen; hot heeft daarom de oprieh- ing verlangd van een afzonderlijk Per- isch bewakingskorps, dat door officieren van iet lïngelsch-Indische leger zal worden aan- •evoerd. De wegen, die moeten worden be- chcrmd, behooren tot de gewichligsten van iet land; de eene gaat van de hoofdstad Te- leran over Ilamadan naar Bagdad, de ioofdsbad van Mesopotamia, dat Turksch ge- >ied is, en zal in de toekomst aansluiting (even aan den Bagdadspoorweg; de andere (aal van Teheran over Ispahan, waar hij rich vertakt naar de beide havenplaatsen lobammere en Boésjir aan de Perzische golf. ie voor den Engelschen handel van groole beteekenis zijn. De beide wegen liggen vel is Waar niet binnen de grenzen van de lugelsche invloedssfeer, maar ingevolge cene [authentieke interpretatie van de overeen komst heeft Engeland zich het recht voorbe houden, de belangen van zijn handel aan de 'ehecle kust van de Perzische golf te bchar- igen. Door de bezetting van den weg Boesjir- Ispahan verschaffen de Engelschen zich in zonderheid vasten voet in Boesjir, eene stad van 20,000 inwoners, de gewichtigste havcn- )laats in de Perzische golf, eindpunt van de Indo-Europeesche lijn en zetel van den gou verneur-generaal der Perzische havens. Van tic havens aan de Perzische golf valt inge volge hel verdrag van 1907 slechts Bender Abbas in de Britsche invloedssfeer. In vroe gere eeuwen was Bender Abbas de voor naamste haven aan de Perzische golf; deze haven is echter sedert door veelvuldige aardbevingen en ongezond klimaat in betee kenis zeer teruggegaan; Europeesche han delshuizen zijn er niet gevestigd. Van Bender Abbas naar Jcsd gaan slechts twee wegen; de karavanen leggen den 907 KM. langen af stand af in 30 dagen, maar deze verbinding is voor Midden-Perzië wegens hare lengte en hol. gevaar waaraan zij blootstaat van de izijde der stammen in Beloedsjistan, minder gunstig. Van veel meer beteekenis is de kara vaanweg, die van Boesjir, als uitgangspunt aah de Perzische golf, over Ispahan naar Teheran gaat cn waarvan Engeland nu de bezetting willen bewerken. Het gedeelte Boesjir-Sjiras is slechts 320 KM. lang; kara vanen hebben, om hem af te leggen, 10 k 14, in het voorjaar 20 dagen noodig; op den weg bevinden zich tien stations, die gemiddeld 20 k 46 KM. van elkaar verwijderd zijn en het verkeer vergemakkelijken. Het gedeelte Sjiras—Ispahan is 500 KM. lang; de afstand tusschen Ispahan en Teheran is 473 KM. De Engelschen hebben reeds in vroegere jaren een bruikbaren weg willen aanleggen van Boesjir naar Sjiras, maar voor de uitvoe ring zouden groote terreinbezwaren moeten worden overwonnen. Sjiras is de versterkte hoofdstad van de provincie Fars, heeft cene betrekkelijk groote industrie en telt 50,000 inwoners. Ispahan is een van de grootste ste den van Perzië met rijke industrie, knoop punt van verscheidene karavaanwegen en uitgangspunt van eene gewichtige verbinding met Teheran; het bezit 80,000 inwoners. De weg Boesjir—Sjiras—Ispahan is dus een hoofdweg voor het verkeer in het binnen- land van Perzië; de beveiliging van dien weg is van het grootste belang. De Engelsche j regeering onderhoudt in Zuid-Perzië reeds j thans troependötachementen, al zijn die slechts klein. Op vele plaatsen bevinden zich Engelsche telegraafstations, tot welker be- I scherming Bengaalsche lansruiters gedela- j theerd zijn, die te zamen een net van mili taire posten vormen. Grootere detachementen liggen in K er man en Bender Abbas, waar voor kazernes zijn gebouwd. Nu zullen in Boesjir, Sjiras en mogelijk ook Ispahan gar nizoenen worden gelegd van cene troepen macht, die uit inlandsche elementen samen gesteld zal zijn, maar onder bevel van Britsch-Indische officieren zal staan. Tot goed begrip van den toestand kunnen deze feitelijke mededeelingen van dienst zijn. België. Brussel, 25 October. De keizer en de keizerin van Duitschland met prinses Vic toria Louise kwamen om 2.20 hedenmiddag hier aan. Zij werden bij het verlaten van den trein door den koning en de koningin ontvangen. Hartelijke welkomstgroeten wer den gewisseld. Een compagnie grenadiers niet de muziek en het vaandel bewees de hon neurs. De keizer inspecteerde de compagnie cn vervolgens rich*te de stoet zich naar den uitgang van het station, waar schoolkinderen den Keizer in het Duilsch toezongen. De keizer verklaarde zich daarover zeer voldaan. Op dit oogenblik werden ook 51 kanonschoten gelost. De keizer en de koning namen plaats in het eerste rijtuig, de ko ningin en de keizerin met de prinses in het tweede. De andere rijtuigen waren voor het gevolg gereserveerd. De Place Rogier was door cavalerie afgezet. De stoel begaf zich naar het Paleis tusschcn een dubbele haag van troepen die de honneurs bewezen. De ontvangst was zeer wellevend, hartelijk zelfs op verschillende plaatsen, ofschoon men spreekt óver verschillende arrestaties van personen die floten. Brussel, 25 Oct. De Keizerin, de Ko ningin en prinses Victoria bezochten om half vijf de kerk St. Gudulc en vertoefden daar geruimen tijd. Bij aankomst en vertrek werden zij leven dig toegejuicht. Te 6 uur werden in de groole empire zaal van liet paleis te Brussel alle hoofden van gezantschappen, die te Brussel geaccredi teerd zijn, door Davignon, minister van bui- tcnlandsche zaken, aan den Keizer voorge' steld. Daarna hadden de Keizer en de Koning oen langdurig privaat gesprek in 's Keizers vertrekken. De Keizer heeft een groot aantal ridder orden verleend. Bij het feestmaal, dat heden avond gege ven werd in het paleis te Brussel, bracht Koning Albert een dronk uit, waarin hij den Keizer en de Keizerin dankte voor hun be zoek, dat de Koning en de Koningin beschou wen als een nieuw bewijs van de zeer har telijk: gevoelens te hunnen opzichte, die zij uit de vriendelijke ontvangst, hun in hel voorjaar te Potsdam te beurt gevallen, reeds kenden. De Koning verklaarde overtuigd te zijn, dat de Keizer thans ook den Belgen heeft willen toonen de sympathie, die hij koestert voor dat volk van ernstige werkers. „liet Belgische volk zal de vriendschappe lijke belangstelling, die het door Uwe Ma jesteit wordt betoond, op hoogen prijs stel len. Ik begroet in Uwe Majesteit den voort- varenden vorst, die zoo uitnemend in staat is gebleken om de schitterende vlucht, die uw land op ieder gebied van menschelijke bedrijvigheid heeft genomen, tc bevorderen. Ik wensch van ganse lier harte, dat de ver trouwelijke betrekkingen tusschcn de twee regeerende huizen de vriendschap tusschen de beide volken nog zullen versterken. Aan U. M. verbonden door banden van bloedverwantschap, zoowel als hoor gene genheid, weet ik de gevoelens te waardee- ren, die U. M. jegens de Koningin en mij betoont, en die ons stemmen lol groote dank baarheid." Ten slotte gaf de Koning uiting aan zijne hartelijke wenschen, dat 's Keizers regeering roemrijk en voorspoedig moge blijven, op dat zijne edele pogingen mogen bijdragen tot versterking van den vrede en zoo aan alle volken ten goede komen. De Keizer antwoordde: „Uwe woorden van innige vriendschap zijn door ons met dezelfde warmte en harlelijkheid ontvan gen. Wij herinneren ons met levendig genoe gen het bezoek van Uwe Majesteit te Pots dam en het was oins een zeer aangename plicht van dankbaarheid dat bezoek te be antwoorden. De schitterende ontvangst in uwe prachti ge hoofdstad heeft ons diep getroffen cn ge voelens van dankbaarheid bij ons opgewekt, die te levendiger zijn, omdat wij de ont vangst beschouwen als een waarborg voor hot voortbestaan van den nauwen band niet alleen tusschen onze geslachten, maar ook tusschen onze volken. Van vriendschappelijke sympathie vervuld, aanschouw en volg ik met geheel Duitsch land het verbazende succes, döt het Belgi sche volk met zijne onvermoeide werkzaam heid behaalt op elk gebied van handel en nijverheid en waarvan wij de bekroning konden begroeten op de zoo schitterende en zoo welgeslaagde tentoonstel ling. De handel van België strekt zich uit over de geheele wereld en op dal gebied van vreedzame bedrijvigheid ontmoeten Duitsch land en België elkander overal. Eene gelijke bewondering vervuil ons voor den ecredienst van het ideale en het schoo- ne, een gebied, waarop de Belgische dich ters en kunstenaars zulk een belangrijke plaats innemen. Mogen de gevoelens van wedcrzijdsch ver trouwen en goede buurschap, waarvan de onlangs gevoerde onderhandelingen tusschen onze beid'e regeeringen een zoo vriendschap pelijk bewijs hebben gegeven, zich nog meer versterken. Moge de regeering van U. M. ge luk en voorspoed brengen in het koninklijk huis en onder uw volk. Dat is de wensch, die opwelt uit het diepst van mijn hart en waarmee ik uitroep: „Leve de Koning en de Koningin van België. Hoera!" Aan het feestmaal namen 192 gasten deel. Met den Keizer en de Keizerin, den Koning en de Koningin, prinses Victoria Louise, de gravin van Vlaanderen, prinses Clementine, prins en prinses Karei van Ilohenzollern za ten aan alle waardigheidsbekleeders uit het keizerlijk gevolg, alle waarddgheidsbekiee- ders van het palcis, het corps diplomatique, de ministers en burgerlijke en militaire autoriteiten. Dt: Keizer en de Keizerin waren gezeten aan 't midden van de tafel; ter rechterzijde van den Keizer zaten de Koningin en de prins van Ilohenzollern, ter linkerzijde van de Keizerin de Koning en de gravin van Vlaanderen. De Keizer bracht den dronk uit in liet Duilsch. Na afloop van hel diner werd corcle ge houden. De Keizer en de Koning traden hier in gesprek mei verschillende genoodigden. Het bezoek, dat het Duitsche Keizerpaar thans brengt aan het Belgische Koningspaar, zal drie dagen duren. Het strekt ter beant woording van het bezoek, dat de Belgische souvereinen in Juni j.l. hebben gebracht aan het hof te Berlijn. Hetbezoek heeft geen politiek karakter het is eenvoudig eene daad van internationale beleefdheid en goede buurschap, eene betuiging van persoonlijke sympathie van den Duitschen Keizer voor Koning Albert. De Vingtième Siècle, het blad dat de regee ring het naast staal, schrijft„De vlugheid waarmee Keizer Wilhelm het bezoek van het Belgische Koningspaar beantwoordt, geeft er eene beteekenis aan, dh verder reikt dan de gewone beleefdheid. In de betrekkingen tusschen de beide landen is eene verandering voorgekomen. Gemeenschappelijke taaige dachten en herinneringen verbonden ons ge durende lange jaren met Frankrijk. België denkt er niet aan deze herinneringen, die het met Frankrijk verbinden, prijs te geven. Maar de Fransche invloed is het niet meer alleen, die op België inwerkt. De politieke eenheid sedert ,1870 en de geestelijke eenheid, waaraan Duitsch land sedert 1815 arbeidt, hebben eene dubbele uitstraling bewerkt, die België niet kon weerstaan. De handelsbetrekkingen tus schen de beide volken zijn sedert 1880 van 442 milliocn tot 1130 millioen gestegen, en sedert 40 jaren oefent Duitschland eene schier almachtige hegemonie in Europa uit. Met deze veranderde omstandigheden en on derlinge betrekkingen houden wij rekening." Den avond vóór de komst van de hooge be zoekers is eene socialisten-vergadering ge houden, die een dubbel doel had vooreerst te protesteeren tegen het bezoek en een groet tc brengen aan het door hel Pruisische militarisme onderdrukte Duitsche volk, en ten andere te zorgen, dat dit protest bleef binnen behoorlijke perken. De sprekers wer den aanhoudend onderbroken door groepjes schreeuwers, die luidruchtige manifestatiën verlangden en riepen„Wij zullen ons op straat begeven en fluiten", maar telkens tot zwijgen gebracht werden. De partij-secretaris Plate riep„Wantrouwt deze obscure ge daanten, die in de zaal geslopen zijn om op te hitsen en de partij te conipromitteeren!" Frankrijk. P a r ij s, 2 5 O c t. De zitting van het par lement werd lieden geopend. Bij zijn bin nenkomst werd de prefect van politie door de leden der uiterste linkerzijde ontvangen met kreten „de deur uit". Het tumult was onbeschrijfelijk. Het centrum en de linker zijde applaudisseerden. De president zette zijn hoed op en schorste de zitting. Nadat de rust was hersteld, werd de zitting her opend Briand verzocht onmiddellijke be raadslaging over de interpellaties. Aldus werd door de Kamer besloten. De Senaat is tot Donderdag verdaagd. P a r ij s, 2 5 O c t. De afgevaardigde Col- ly verweet de regeering de staking te hebben i gebroken door de arrestatiën. Hij deed een lieftigen aanval op minister-president Briand, wicn L.j verweet, dat hij de machinis- 1 ten had laten gevangen zetten cn de publieke opinie had gepolst, ten einde te we ten te komen of men de soldaten kon gebrui ken tegen de arbeiders. Dat noemde hij een lagen streek. (Briand haalde de schouders op). Spr. kwam er verder tegen op, dat mili tairen aan het werk werden gezet ten be hoeve van induslrieele maatschappijen en hij beweerde voorts, dat aan de maatschappijen geheel en al de vrije hand was gelaten in zake het toezenden van bevelen van oproe ping. Minister-president Briand zcide niet te zul len rcagccren op persoonlijke aanvallen. Ilij a crzekorde, dat de staking geen vakbeweging was geweest (luide protesten bij de uiterste linkerzijde). De regeering had niet een staking voor zich, maar een complot tot verspreiding van dood en verderf in het land, waarvan de ar beiders volstrekt niets wisten en waarvan zij slechts de werktuigen waren (heftige protes ten bij de uiterste linkerzijde). Onder groot rumoer van de socialisten zei- de Briand, dat de regeering, toen zij het be wijs in handen had, dat zij stond tegenover een anarchistische en oproerige beweging, maatregelen moest nemen voor de nationale veiligheid Hij toonde aan, welke pogingen de rcgcering had gedaan in het belang van ue spooiwegbeambten, en hij voegde daaraan toe, dat hij materieele en schriftelijke bewij zen, gfteekend door raddraaiers van de be weging en bekentenissen omtrent daden van sabotage, bedreven door spoorwegbeambten, in handen had. In October konden de spoorwegarbeiders lotsverbetering krijgen, zonder dat geweld r.oodig was; maar er waren sommigen, die beroering wilden. Met het oog op de ver zoenende houding der regeering was de uit roeping van de staking, terwijl men midden in de besprekingen was, een zaak, die on duldbaar was. Briand herinnerde aan de omstandigheden, waaronder de slaking op het Noordernet werd afgekondigd. Men stond hier voor eea stelsel matige organisatie der sabotage, waarvan de regeering de draden hoopt in handen te heb ben. Ilij voegde daaraan toe, dal het geheele land had getoond, dat het niet met zich wilde laten sollen. De minister-president las een circulaire voor, tijdens de staking der postbeambten aan eenige beambten gezonden en die nauwkeu rige aanwijzingen bevatte omtrent de sabo tage van telegraaflijnen. De organisatoren van de pas geëindigde slaking hebben een gelijksoortige circulaire geteekend. Op de vraag van socialistische zijde: „Welke organisatoren?", antwoordde Briand: „Zij zul len het weldra welen, spoediger misschien dan hun lief is! De bedrogen arbeiders zijn nu boos". De regeering heeft ondanks de be zorgdheid wegens liet gevaar, dat het land bedreigde, geene aadere dan wettelijke mid delen gebruikt. Briand werd herhaaldelijk door de so cialisten in de rede gevallen en de pre sident had groole moeite om de orde tc her stellen. Ilij eindigde aldus: De vrijheid, die de socialisten voorstaan, is niet anders dan het leelijke beeld van tweedracht, de grijns van den burgeroorlog. De vrijheid der vak- vereenigingen beslaat niet uit gewelddadig heden tegen arbeiders evenmin als de staat kundige vrijheid gelijkt op de tegenwoordige houding der uiterste linkerzijde. Briand verweet den socialisten, dat zij mis bruik maken van de vrijheid van drukpers. Ilij zeide: „Er zijn omstandigheden, waarin een staatsman zijn plicht doet, ondanks be dreigingen en met gevaar voor zijn 1 ven. Ik koester het vertrouwen, dat ik bij de ge beurtenissen aan de zijde van de vrijheid heb geslaan. In deze ernstige omstandigheden, toen het land op den weg van den burger oorlog word gedreven, zou iedere regecring, welke dien naam waardig is, gedaan hebben wat wij deden. De geheele regeering nam de volle verantwoordelijkheid op zich. De vrijheden der spoorwegbeambten zullen niet geschaad worden door de staking. De regeering overweegt de middelen om in het vervolg het land te behoeden voor der gelijke aanvallen, zonder nochtans de wer kelijke vrijheid der vakvereeniging aan te lasten. Gij zult verklaren of gij vertrouwen stelt in de regeering voor dezen arbeid". (Toejuichingen op alle banken, behalve op die van de uiterste linkerzijde). Donderdag voortzetting. P a r ij s2 5 Oct. De peroratie der rede j van den minister-president in de Kamer werd j in de wandelgangen druk besproken; som- inigen meenden daarin eene bekentenis te zien van oncenigheid in het ministerie. i Briand, hierover ondervraagd, verklaarde, dal in de vergaderingen van den minister- I raad gedurende en na de staking de minis ters eenparig de verantwoordelijkheid voor i de genomen besluiten hebben aanvaard. Hij zcide: „Ik heb niet gewild, dat door hel kabi net te midden van <lc crisis de oplossingen overwogen werden, waartoe men later kon overgaan om te beletten, dat het nu gebeur de zich wederom voordoet. De regeering heeft daarover nog niet beraadslaagd. Door de nieening van ieder van mijne anibtgenoo- I ten te reserveeren, heb ik elke mogelijkheid van een incident in de zitting ter zijde ge steld en onzen wil aangeduid om instemming te weigeren met eiken gelmproviscerden maatregel, dien men door motiën aan de re- gcering mocht willen opdringen. De minister raad zal eerst nadat het thans gevoerd wor dende debat gestolen is, over deze zaak bij- eenkomen". Briand voegde nog hieraan toe, dat het niet onmogelijk zou zijn, dat die vergadering van de ministers zeer belangwekkend was. P a r ij s, 2 5 Oct. Het lieden in de Kamers rondgedeelde Goelboek over Marokkaansohe aangelegenheden bevat diplomatieke beschei den, loopende van 18 October 1908 tot 15 September 1910. Reeds den dag voor dat de Kamerzitting begon, waren vele afgevaardigde in het pa leis Bourbon verschenen; verscheidene Ka- mergroepen en commissiën hebben vergade ringen gehouden om zich voor te bereiden op het debat over de spoorwegstaking. De stem ming is zeer kalm en men verwacht, dat het debat geene verrassingen zal brengen. Het zal waarschijnlijk tot Vrijdag, misschien zelfs tot Zaterdag duren; 34 leden hebben zich als sprekers laten inschrijven. De begroofings-commissie zal voorstellen, te beginnen met de volgende week, alle re gelmatige zittingen te bestemmen voor de be handeling van de begrooting. Engeland. De Globe bericht, dat zes Engelsche pant serschepen, van het type Royal Sovereign, die in de jaren 1892 tot 1894 gebouwd zijn, uit de vloot geschrapt zijn en verkocht zullen wor den. Zij hebben met hun zessen omstreeks 150 millioen frs. gekost. Sp&nja. Tegenover de in de Fransche pers versprei de geruchten over de Spaansche plannen in Marokko, verklaarde minister-president Ca- nalcjas, dat hij door deze geheel ongegron de berichten evenzeer verrast als geërgerd was. Maar hij is machteloos, als die geruch ten telkens weer opkomen, ondanks alle ver zekeringen van het tegendeel. Het garnizoen van Ceuta bedraagt 11,000, dat van Melilla en omstreken 21,500 man, te zamen dus meer dan de 45,000 man van het Spaansche gar nizoen van Afrika, waartoe besloten is. De groote reserve, die de regeerimg in acht neemt met betrekking tot de onderhande lingen met El Mokri, komt voort uit de ver plichting om te zwijgen tot het einde van de onderhandelingen, die zij op zich geno men heeft. Eene van de regeering tc Madrid afkom stige nota deelt mede, dat de minister van buitenlandsche zaken Garcia Prieto en El Mokri de kwestie der kosten van den oorlog aan het Rif besproken hebben en dat er ten slotte overeenstemming verkregen is over een deel van de kwestie, namelijk over we genbouw, vuurtorens en andere door Spanje in het Rif ontworpen verbeteringen. Het bedrag van de terug te betalen som en de wijze van terugbetaling zijn in beginsel vast gesteld. Minister-president Canalejas heeft bij eene ontvangst van dagbladschrijvers verldaard, dat hij besloten is aan de Cortes rapport uit te brengen over de onderhandelingen met Marokko. Portugal- Uit Lissabon wordt bericht, dat de consti- tueerende nationale vergadering zal kunnen bijeenkomen voordat er zes maanden ver streken zijn, hoewel het tijdstip Yoor de ver kiezingen nog niet bepaald is. De commissaris der marine Machadodos Santos, de hoofdaanvoerder van de militaire revolutie, die tot dusver aan het hoofd van het le regiment artillerie was gebleven, heeft het commando overgegeven aan den nieuw benoemden kolonel. Volgens eene verklaring van de regecring, zijn sedert den 17en October voor het bin nen- en buitenlandsche verkeer telegrammen van allerlei aard weer toegelaten. Oostenrijk. In Weenen is eene eerste bezending Argen- tijnsch vlecsch, die ontboden was om een tegenwicht te krijgen tegen de stijgende vlceschprijzen, aangevoerd cn gretig gekocht. In de groote markthal van de wijk Land- strasse vocht het publiek letterlijk om eene plaats bij de standplaatsen van de vleesch- verkoopers, zoodat de politic er bij te pas moest komen. Het Argentijns ch vleesch komt in de détailverkoop 20 k 60 pet. goedkooper dan het inlandsche vleesch. De beweging te gen het duurder maken van de levensmidde len groeit steeds aan, maar ook het stijgen van de levensmiddelen houdt aan. ServIS. De toestand van den kroonprins wordt meer cn meer bevredigend. Eergisteren had hij 's nachts rustig geslapen cn bij het ontwaken verlangd naar voedsel en water; na het voed sel te hebben gebruikt, is hij rustig ingesla pen. Temperatuur van het lichaam 37.5, pols 100. De Evening Standard heeft vernomen, dat de Servische regeering bij Duitsche fabrie ken groote bestellingen van 16 millioen frs. in 't geheel heeft gedaan van artillerie-pro jectielen en ander oorlogsmateriecl. De leve ring zal geschieden op Duitsche schepen via Hamburg en Bremen en van daar naar Ris- tovac. Turkije. De Porte, die in den Laalstcn tijd ongerust is over de Engelsche actie aan de kusten van het vilajet Bassora, heeft volgens een be richt uit Bassora bij het Engelsche departe ment van buitenlandsche zaken bezwaren in gebracht wegens eene poging om op het schiereiland El Katar aan de westkust van de Perzische golf een Engelsch kolenstation in te richten.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1