Griekenland. Athene, 25 Oct. In eene conferentie met den Koning toonde Venizelos aan, dat een aantal stemmen te zijnen gunste zijn uitgebracht, waaraan niet de betcekenis mag worden gehecht van goedkeuring van zijn program, waaruit hij afleidde, dat hij geens zins het vertrouwen der meerderheid geniet. De Koning en Venizelos besloten daarna tot maatregelen, die hedenavond bekend zul len worden gemaakt. Tweede telegram. Bij Koninklijk toesluit is het parlement ontbonden. De verkiezingen voor de nieuwe Kamer van revisie zijn bepaald op 28 November. De zitting zal geopend worden op 8 Januari 1911. Perzië- Reuters bureau heeft uit Teheran verno men, dat de Perzische regeering eenige da gen na de ontvangst van de laatste Engel- sche nota in Teheran, met de keizerlijk Per zische bank onderhandelingen heeft aange knoopt over het opnemen van eene 5 pCts, leening tot een bedrag van 1,21)0.000 p. st. Dc leening zal worden besteed voor de conversie van een deel der bestaande schuld en voor andere doeleinden, o.a. ook voor de inrich ting van een veiligheidsdienst op de wegen in het zuideu van Perzië. Allerlei. De stichter van het Roode Kruis, hou der van een Nobelprijs, Henri Dunant, ligt te Heiden in Appenzell op zijn sterfbed. In het districts-ziekenhuis aldaar woonde hij reeds sedert eenigen tijd, dit was op zijn ouden dag zijn toevluchtsoord. Tot 1895 ongeveer heeft hij een tante. armoedig bestaan geleid, tot enkele Zwit- sersche schrijvers de aandacht op hem be gonnen te vestigen en vreemd spel van het bittere noodlot de wereld weer op haar weldoener opmerkzaam gemaakt werd! Zoo kon de beroemde Genovees de laatste jaren van zijn leven dank zij ook een paar pensioentjes hem door de keizers van Duitsch- land en Rusland geschonkeu rustig en ge lukkig eindigen. Een geheimzinnige ziekte werd te IIol- brook, bij Ipswich, geconstateerd. Binnen weinige dagen stierven in hetzelfde gezin een der kinderen en de beide ouders, ter wijl ongeveer tegelijkertijd een buurman plotseling overleed. Nadat de doktoren in den omtrek hadden moeten erkennen, de ver schijnselen dezer ziekte onmogelijk te kun nen verklaren, werd een grondig onderzoek ingesteld door den gemeentel ijken gezond heidsdienst. Dit bracht aan 't licht, dat er een groote sterfte was geweest onder de ratten en hazen in die streek, die later bic ken een zelfde bacil te bevatten als die oor zaak was van den dood der gestorvenen. Als voorzorgsmaatregel is nu den bewo ners van Ipswich dringend aangeraden, geen doodc ratten of hazen aan te raken en voor al geen hazen of konijnen tc nuttigen. De zaak-Crippen. Crippen is dus ter dood veroordeeld. Dit wil echter nog geenszins zeggen, dat hij opgehangen zal worden, zooals het vonnis eischte. Sinds enkele jaren bestaat er nl. in Enge land hooger beroep in strafzaken vroe ger was dc uitspraak der jury een vonnis in hoogstcn aanleg en Crippen's verdediger heeft zijn voornemen te kennen gegeven om in appèl te gaan bij het criminecle Hof van Beroep. Het schijnt intusschen waar tc zijn, dat de gezworenen de verantwoordelijkheid van het doodvonnis alleen op zich durfden nemen in de overtuiging dat Crippen in hooger beroep gaan zou. Bij dc bespreking indertijd over de invoering van het hooger beroep, is dc vermindering van het verantwoordelijk heidsgevoel bij de jury-leden ook als argu ment tegen de wonschelijkheid van hooger beroep aangehaald. Londen, 25 October. Het geding te gen mej. Le Ncve, die beschuldigd wordt medeplichtig te zijn aan den moord door dr. Crippen op diens echtgenoote gepleegd, begon heden voor het hof van Old Baily. Het hof was volgepropt met publick, dat meeren- dcels uit vrouwen bestond. De openbare aanklager Muir opende het proces en reca pituleert hetgeen in deze zaak al bewezen was. Antwoordend op de gewone vragen, ontkende mej. Le Ncvc schuldig aan het naar ten laste gelegde te zijn. Londen, 25 October. Mejuffrouw Le Neve is vrijgesproken. Maagdenburg, 25 October. De le luitenant Mente is met een Wright-loestel ter aarde gestort toen hij bij een glijdvlucht zijn motor nogmaals aanzetle. Mente was onmiddellijk dood. Het vliegtoestel is ver nield dc vleugels zijn afgebroken. Rome, 25 Oct. Volgens de dagbladen vernielde een cycloon 50 gebouwen en wer den te Octara 200 personen er door gedood. Rome, 25 O c t. De bladen berichten thans, dat dc overstrooming niet zulke ern stige gevolgen heeft gehad te Casamicciola en Ischia, als men aanvankelijk dacht. Beide plaatsen zijn niet verwoest. Salerno, 25 Oct. Een groot gedeelte van de huizen in de streek van Casale is verwoest; tot dusverre zijn twaalf lijken ge vonden. Rome, 25 Oct. Volgens de laatste be richten is de schade, die werd aangericht in de streek oin den Vesuvius niet ernstig, inaar wel aan de kust bij Amalfi, vooral te Ce- tara, Majori en Minori. De straten van Cetara liggen vol dooden en gewonden. Salerno, 250c t. De minister van open bare werken wordt te Minori (Salerno) ver wacht, waar een aantal huizen zijn inge stort en vier personen om hot leven zijn ge komen. Te Majori (Salerno) zijn in één straat alle huizen ingestort en hebben twintig menschen het leven verloren. De provinciale weg van Positano naar Sa lerno is onbruikbaar ten gevolge van de in storting van een aantal bruggen. Salerno,, 25 Oct. De minister van openbare werken seinde bij zijne terugkomst te Cetara aan den minister-president, dat de ramp te Cetara van grooten omvang is. Twee derden van de streek zijn geheel verwoest. Tot dusver zijn 34 dooden opgehaald. Er zijn zeer weinig gewonden. De minister heeft de noodige maatregelen voorgeschreven om te bevorderen, dat de vroeger bevolen hulpmaat regelen docltreffen. Kort, maar krachtig. Frcd. Wil lem III, overgrootvader van den tegenwoordigen Duilschcn Keizer, had de gewoonte zich altijd in korte termen uit te drukken. Op zekeren dag, toen hij in de badplaats Teplits logeerde voor zijn gezondheid, werd hem medege deeld, dat er een llongaarsch magnaat in de plaats was, die zich eveneens van eenzelfde stijl bediende. „Kennis maken." Hij liet zich dc persoon wijzen; bij de eerste bronnenparade groette hij hem en er ontspon zich het volgende gesprek: „Baden?" „Drinken." - „Militair?" „Magnaat." „Zoo. „Politic?" „Koning." „Gefeliciteerd." !n Juni van het vorige jaar werden in een grafkelder bij Peshawar (N. \Y. Voor-Indië) eenige resten gevond vau het stoffelijk overschot van Boeddha, dat in de 2e eeuw n. Chr. iu een pruch- tigci tempel is bijgezet. Toen de vraag ontstond, waar de nieuwe rust plaats zou zijn voor deze drie nietige been tjes die de grootte hebben van een lid van een pink en men reeds voorstelde ze over de landen, waar het Boeddhisme het sterkst is verbreid, te verspreiden, kwamen de Hindoes daar krachtig tegen op. Nu hebben de Birmanen zo bekomen, daar zij konden aaiiloouen, de Boeddhistische religie meer dan ieder ander in al haar zuiverheid be waard te hebben. Goed gezien was het van te voren al uitgesloten, dat de Indische regeering de been tjes naar het buitenland zou laten gaan, daar een bedevaart plaats, die op de begraafplaats natuurlijk zal ontstaan, het land uiet alleen pecuneaire, doch ook politieke voordcelen brengt. De stad Chicago mag zich er op beroemen, een dokter te bezitten, die, zelfs iu Amerika, waar hel ongewoonste iets zeer gewoons is, voor een buitengewoon menschenklnd gehouden wordt. Hem alleen is het gelukt het gelukt het sterfte- getal in Chicago te doen dalen. Hij heeft invloed op zijn medeburgers, niet juist door ziju geschreven artikelen, die doorgaans ver blijdend kort zijn, doch vooral door het gesproken woord. Hij houdt zijn voordrachten in alle hoeken en wijken van Chicago, en als hij geen passend zaaltje vindt, preekt hij midden op straat. Het komt zelfs voor, dat hij ergens in een specia- liteilen-lbeater midden in de voorstelling op het tooneel klautert en onder den bijval van het pu bliek tien minuten lang causeert over gezondheid en ziektevoorzorgsmuatregelen. Aan alle nieuwigheid in Amerika is weer eens wat nieuws toegevoegd, nl. een hotel, uitslui tend voor jonggetrouwden. De ondernemer verklaart, dat dc pas gehuwd* paartjes in andere hotels steeds verlegen worden gemaakt ondei de onbescheiden blikken en opmer kingen van gasten en bedienden, waardoor de op richting van een hotel, uitsluitend voor jongge trouwden een noodzakelijkheid is. De bedienden ^an het modernste hotel der wereld moeten allen pas gehuwd zijn. Niemand, die langer dan twee weken in den echt is verbonden geweest kan als gast worden opgeno men. De uitvinder van dit idéé, die zeif belooft spoe dig te zullen gaan huwen, is zeker, dat z'n hotel vóór Kerstmis gevuld zal zijn. Over de snelheid der indrukken en der gerbewegingen bij t pianospel geven volgende cijfers eenige inlichtingen. In de eerste plaats moet, wil het spel goed loo- pen, het oog van den speler in staat zijn 1500 no ten in de minuut te lezen, terwijl zijn vingers tege lijk 2000 bewegingen maken: dut beteekent een wer king van dc hersenen, die 3500 eenheden in de minuut omvat. Bij de weergave van een stuk van W'ebcr is het noodzaak in 3J min. -1541 noten tc lezen; in een zeker deel van een Chopinsche studie moesten zelfs niet minder dan 3950 noten in 2£ min. „overwel digd" worden. Git deze getallen volgt, dat dc speler in één sec. gelijktijdig ongeveer 20 muzikale teekens ziet en weergeeft. t Gebeurt niet vaak, dat tooneclspelers tijdens hun spel door interrupties van uit het pu bliek gehinderd worden, ofschoon het een enkele maal wel eens komische effecten kan opleveren. Zoo gebeurd: hel laatst dat eene dame op de planken, bekeerd van haar slechten levensweg, de volgende illusie zich droomde „Van nu af zal ik gaan sparen. Het groot aantal hoeden immers, dat ik bezit, is totaal overbodig." hen gedempt „bravo" uit de rijen der mannen- bezoekers volgde; natuurlijk groote hilariteit onder de aanwezigen, zelfs de tooneelspeelster kon zich niet inhouden en barstte midden in haar spel in een schaterend gelach uit. De rustverstoorder moet later ter verontschuldi ging zijn buurman verklaard hebben, dat hij nog nooit een woord gehoord had, dat hem zoo aange grepen had als dit over de dure hoeden. Toen eens in een Weener schouwburg een slecht tooneclspeler, Harder genaamd, in „Wallen- stcins Dood" optrad en de hoofdrol op een jam merlijke wijze verknoeide, stuurde hem een sati ricus zijn (des tooneclspelers) eigen beeltenis in de voornoemde rol, met het lakonieke onderschrift: Mijnher Wilh. Harder Wallenstcins Dood. Kaas, die enkel uit producten van planten is bereid, is bij ons onbekend. In Japan is de planten- kaas scderi lang een geliefd en hoogst bruikbaar volksvoedingsmiddel. Dc z.g. „natto" heeft voor de bereiding niet het kleinste spoortje melk noodig, doch wordt geheel gemaakt uit „sojaboonen." Deze worden verscheidene uren in water gekookt, de nog warme massa wordt dan geperst, tot kleine stuk ken gekneed en deze worden in stroo gehuld. Zoo toebereid, worden ze in den kelder opgestapeld waarin een vuur ontstoken wordt en dien men zorgvuldig afsluit. Na 24 uur is de kaas „rijp" en gereed voor het gebruik, Men heeft zoo lezen we in „La Nature" ook in Frankrijk reeds ver schillende pogingen aangewend „natto" te bereiden. Tot nog toe werd dc grooterc verbreiding dezer plantenkaas door haar doordringenden reuk in den weg gestaan. Berlin, een Parijsch geleerde, Iveeft een studie geschreven over den afstand, die zich in volle vaart bevindende schepen nog afleggen, wanneer de machine tot stilstand gebracht wordt, of als men haar terug laat loopen. Neemt men aan, dat practisch de stilstand bereikt is op het oogenblik, dat de snelheid zich tot op één knoop, d. i. 0.50 M. in de seconde verminderd heeft, dan loopt een pantserschip nog 52 minuten door, in welken tijd het 5000 M. aflegt, terwijl een moderne passagiersboot zelfs nog in li uur 7500 aflegt. Wordt dc machine met volle kracht op achteruit gezet, zoo schijnt de nog af te leg gen weg ongeveer tweemaal de lengte van het schip te bedragen. Van hoe groot belang voor de practijk deze vragen ook geweest zijn, tot nog toe is dit de eerste theoretische beschouwing, daarover gegeven. Wie op de Parijsche boulevards wan delt en de massa met o-rdelinten versierde heeron monstert, zal zeker niet op de ge dachte komen, dat er nog één land bestaat. a arm deze manie sterker tiert. Toch is Bel gië het land, dat over het grootst aantal ver sierde knoopsgaten beschikt. Terwijl in Frankrijk eerst op 166 burgers een gedeco reerde komt. is de verhouding in België zes tig tot één. Niet minder dan 18,000 personen zijn daar voor waarschijnlijk zeer buitenge wone verdiensten met exemplaren van den in 1883 gestichte Leopoldsorde begiftigd. Dr. B. Schwarz, bekend wereldreiziger, vertelt in een van zijn interessante reisver halen een en ander over hel land der „Zwar te Bergen", de dichterlijke naam voor het pas tot koninkrijk verheven Montenegro. De vrouw zegt hij gaat daar altijd in 't zwar*. Een zwarte doek op 't hoofd, een zwarte rok aan. Alleen de meisjes mogen zich een beetje sierlijker kleeden; zij dragen de nationale roode muts, waarvan een donkere sluier waarlijk schilderachtig naar beneden afhangt. Ook wat betreft de lichaamsvormen staat de vrouw ver bij haar mannelijken broeder achter. Zij heeft een plat gelaat, met uitstekende jukbogen, terwijl de man door den ovalen vorm van zijn gezicht, het hooge voorhoofd en den veel-voorkomenden adelaarsneus vaak zeer knap mag genoemd worden. Ook is ze over 't algemeen veel kleiner van ge stalte. Ten slotte is zij degene, die het hardst werkt en de zwaarste plichten te volbrengen heeft, wat haar naituurlijk door de jaren lange oefening zeer goed af gaat. Als bijzonderheid vermeldt hij, dat in den laatsten tijd de Montenegrijnsche vrouw veel belangstelling toont in de hoogere plaats, die hel vrouwelijk geslacht in andere Euro- peesche staten inneemt. Ha rden In een bijbladen van een artikel en de Nibelungen. van de laatste literaire de „Times" vinden we over Maximiliaan Har dens opstellenbundel „Köpfc", aan het slot waarvan de Engelsche criticus den Duilschcn publicist een klein lesje in de Duilsche heldensage leest. „Harden houdt er van," schrijft hij, „Bismarck met de schoon- gcleekende, mannelijke gestalte van Hagen uit hel Niibelungenlied te vergelijken; maar als hij Bismarck's opmerkingen naar aanlei ding van den dood van Keizer Frederik citeert en daarbij zegt: „Sprak zoo niet on geveer Hagen aan Kriemhilds lijkbaar", zoo moeten wij daartegen aanvoeren, dat Hagen werkelijk wel zoo ongeveer zou gesproken hebben, maar dat hem daarvoor helaas de mogelijkheid ontnomen was, daar Kriembild hem had laten vermoorden." Een Portugecschc vlag beslaat er eigen lijk op het oogenblik niet. Evenals de te genwoordige regeering is ook de groen-roode vlag, die de republikeinen hebben aang.no- men, slechts voorloopig. Eerst h l parle ment, dat den republikeinschen negeerings- vorm zal moeten bekrachtigen, zal ook over de vlag krijgen te beslissen. De in het bui tenland verwijlende Porgeesche schepen voeren alsnog de wit-blauwe koningsvlag, waaruit in elk geval dc kroon nu verdwijnen zal. Staten-Generaal. Wijziging Oorlogsbegrooting 190 9. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsont werp lot verhooging of verlaging van verschillende posten op de Oorlogsbegrooting 1909. Gil de daarbij behoorendc Memorie van Toelich ting blijkt o. a., dat de overschrijving van het toe gestane bedrag voor aanschaffing van brood met 17,000 in hoofdzaak een gevolg is van aankoop van brood len behoeve van de soldatenmenagcs, in vervanging van andere levensmiddelen. Tol het ontstaan van een tekort ad f 16,000 op den post verlichting van soldatenkamers heeft ook medegewerkt het in den loop van 1909 in gebruik nemen van de nieuwe kazerne te Ede. De financieele gevolgen over 1909 van de niet te verwachten toeloop van vrijwilligers, welke gevolg was van het op 1 Januari van dat jaar ingevoerde crvingsvoorschrifl, zijn van dien aard geweest, dat op het desbetreffende artikel een tekort is ontstaan van f 32,500. Bakkerswet. Amendementen. De heer Van Hamel heeft een amendemcut ^orgcsteld op hel artikel betreffende de Israëlie- tische bakkerijen. Hel omwerp slclt in artikel 4, derde lid, onder b een dilemma Ier keuac, maar in hei jaargetijde! waarin de Sabbath laat eindigt, is dc tijdruimte voor meerdere bedrijven le kort en is dus het eene ge deelte van het dilemma voor een groot aantal Jood- sclie bakkers niet bruikbaar. liet amendement stelt nu eene wijziging voor, die, bij de rationcele hoofdgedachte van het ontwerp op dit punt, het rekening houden met het wisselend einde van den Sabbaih, zich aansluitend, gelijkheid medebrengt voor allen. Dc beet Snoeck Henkemans heeft drie amendementen ingediend lo. om te bepalen dal onder nacht wordt ver staan dc tijdruimte tusschen 10 uur des namiddags cn 6 uur des voormiddags 2o. oiii artikel 2 aldus tc lezen Het is verboden des Zondags bakkersarbcid le verrichten. Het is het hoofd of den bestuurder van eene onderneming verboden een arbeider bakkersarbcid te laten verrichten gedurende meer dan 10 uren per etmaal, of wel gedurende 11 uren per etmaal, indien in den werktijd geen nachturen begrepen zijn. Het is het hoofd of den bestuurder van ccnc onderneming verboden ccn arbeider bakkersarbcid te laten verrichten gedurende meer dan 50 nacht uren in 14 op elkaar volgende etmalen 3o. om artikel 3 aldus te lezen Met afwijking van liet bepaalde in het tweede lid van artikel 2. mag de arbeidstijd van een arbeider ten hoogste 14 uren per etmaal bedragen a. op Zaterdagen op ten hoogste 10 .andere dagen in het kalen derjaar, daartoe door hel hoofd of den bestuurder van de onderneming aangewezen, en aan den bur gemeester der gemeente medgedeeld. Het doel der voorgestelde amendementen is eiken ondernemer dc vrijheid te waarborgen zijn bedrijf in te richten op de wijze, die hem het best toe schijnt; doch tegelijkertijd den arbeider tc bewaren voor overmatigen arbeid of geregelden nachtarbeid. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 26 Oc tober bevat o.a. de volgende koninklijke be sluiten: benoemd tot commies bij de directie der registratie en domeinen te Arnhem J. W. J. van Nierop, thans surnumerair te Rotterdam; benoemd tot directeur van het Rijksopvoe dingsgesticht le Amersfoort J. Visser, direc teur der tuchtschool te Velzen; benoemd lol directeur van tuchtschool tc Velzen P. Schollen, thans directeur van de tuchtschool te Ginniken; benoemd lot tijdelijk directeur van het tij delijk Rijksopvoedingsgesticht te Leiden G. van Breda Kolff, thans tijdelijk hoofdcommies bij de directie van het Rijksopvoedingsge sticht te Doelinchem; op verzoek eervol ontslagen J. Caron als le luitenant bij het Zwolsche Vrijwilligerskorps, en mr. J. J. E. Boschloo als schoolopziener in het arrondissement Heerenveen; benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor le Delfzijl J. L. Storm, thans commies der telegrafie le klasse; benoemd tot directeur van het postkantoor te Abcoude J. A. Rijser, thans te Putten. verlof verleend tot het aannemen der onderscliei- dingsteeekencu, achter hunne namen vermeld, aan na te noemen personen jhr. F. M. L. van Geen, te 's-Gravenhage, kamer heer en particulier secretaris van Hare Majesteit de Koningin, de versierselen van commandeur der orde van de Kroon, hem door Zijne Majesteit den Koning der Belgen geschonken; jhr. B. W. F. van Riemsdijk, te Amsterdam, hoofd directeur van 's Rijks Museum te Amsterdam, de versierseleu van commandeur der orde van Leopold II, hem door Zijne Majesteit den Koning der Bel gen geschonken; C. J. L. Kol ting, te Amsterdam, havenmeester, de versierselen van officier der orde van Leopold II cn liet ridderkruis 4de klasse der Koninklijke Kroonorde vau Pruissen, hem respectievelijk door Zijne Majesteit den Koning der Belgen en Zijne Majesteit den Koning van Pruissen geschonkeu; G. M. J. van Roesel, tc 's Gravenhage, controleur en kassier bij het departement van den hofmaar schalk van llare Majesteit de Koningin, de versier selen van ridder der orde van Leopold II, hem door Zijne Majesteit den Koning der Belgen geschonken; D. van Sprang, te 's Gravenhage, bode bij hel Kabinet der Koningin, dc gouden medaille der orde van Leopold II, hem door Zijne Majesteit den Ko ning der Belgen geschonken; benoemd met ingang van 19 Nov. a.s., tot burgemeester der gemeente Cuyk en St. Agalhn, J. A. M. van de Mortel, secretaris dier gemeente; niet ingang van 22 Nov. a.s., tot burgemeester der gemeente Huybergen, J. P. J. van Aglmaal, secretaris dier gemeente; met ingang van 24 Nov. a.s., tot burgemeester der gemeente Baarle-Nassau, C. E. Erzey; met ingang van 25 Nov. a.s., tot burgemeester der gemeente Geniert, F. K. Buskens; met ingang van 4 Nov. a.s., tot burgemeester der gemeente Groot-Aminers, C. van der Stok, secretaris dier gemeente; met ingang van 15 Nov. a.s., tot burgemeester der gemeente Vlaardingen, P. Pruis; met ingang van 1 Nov. a.s., tot burgemeester der gemeente Leeuwarden, A. E. Zimmerman; met ingang van 16 Nov. a.s., tot burgemeester der gemeente Tietjerksteradeel, S. B. Drijber Bzn.; met Ingang van 17 Nov. a.s., tot burgemeester de- gemeente Aduard, D. P. Teenstra, secretaris die rgemeentc; met ingang van 14 Nov. a.s., tot burgemeester der gemeente Heythuizen, J. II. Janssen van Son; en mei ingang van 25 Nov. a.s., tot burgemeester der gemeente Obbiclit en Papenhoven, C. J. M. Venc- lcen, tijdelijk secretaris dier gemeente. Het scheidsgerecht inzake den eisch be treffende de stoomvaart maatschappij „Ori noco" heeft de uitspraak van den scheids rechter mr. Barge op vier punten vernietigd en toegekend aan de Ycreenigde Staten van Amerika 4G807 dollars met 3 pCt. rente van 16 Juni 1903 af en 7000 dollars voor proces kosten, le betalen door Venezuela binnen twee maanden. De eisch van Amerika, wat bctre.t het meerdere, werd verworpen. Na de uitspraak hield de voorzitter van het scheidsgerecht, prof. Lamonasch, een toe spraak tot sluiting der zitting. Naar men verneemt zal in de Kamer zitting van heden een mededeeling van wege dc regecring worden gedaan omtrent hare voornemens in zake al dan niet publiceering van hel rapport, waarop door verschillende Kamerleden is aangedrongen in verband met het 40 milliocn-onlwcrp nopens dc kustverde diging. Wetsontwerp tegen de ver- valschingen. Naar wij vernemen, is de regeering thans bezig aan de samenstelling eener „Codex aliraentarius" en „Codex com- mercialis", welke reeds sinds geruimen tijd iu voorbereiding was. Deze beide reeksen voorschriften, dc eer ste van dc cischen, welke aan de verschillen de levensmiddelen gesteld moeten worden, de tweede van de voorwaarden, waaraan dc overige handelswaren moeten voldoen, zullen tot grondslag dienen van een ontwerp-wet tegen de vervalsching van levensmiddelen cn andere handelswaren, welke bij de departe menten in voorbereiding is. (Tel.) Wettel ij k e maatregel tegen oneerlijke concurrentie. In de jongste troonrede is o.a. een wetsvoorstel legen de oneerlijke concurrentie toegezegd. Naar dc Tel. verneemt, zal dit voorstel strekken tot wijziging van art. 1101 van het Burgerlijk Wetboek. Dit artikel luidt als volgt „Elke onrechtmatige daad, waardoor aan een ander schade wordt toegebracht, stelt dengene door wiens schuld die schade ver oorzaakt is, in de verplichting om dezelve te vergoeden." De moeiclijkheid is echter wat men onder „onrechtmatig" heeft te verstaan. In een ar rest van den Hoogen Raad van 6 Januari 1905 werd daarvan, naar men weet, zulk een interpretatie gegeven, dat de oneerlijke con currentie er vrijwel builen viel. De minister van justitie is nu voornemens art. 1401 zoodanig le wijzigen, dat oneer lijke concurrentie er zonder twijfel door ge troffen wordt. De leden van de Eerste Kamer der Statcn-Generaal zijn thans ter vergadering bïjec ngeroepen legen Woensdag 2 November a.s., des avonds uur. Kamerverkiezing Rotter- d a m V. Land en Volk schrijft in een nabe trachting over de Rotterdamsche verkiezing: Onze afdecling zal nu voor de herstemming wel den heer De Jongh steunen. Hij heeft zich zonder voorbehoud verklaard voor alge meen kiesrecht. Bij dc dreigende tariefsher ziening zal hij aan onze zijde staan. Tegen de kerkelijke drijverij, die ook door het ka binet-Heemskerk wordt bevorderd, zal hij stelling nemen. Persoonlijk heeft hij alles vóór boven zijn tegencandidaat. De ontsla g-a anvrage van v i c e-a d m i r a a 1 Van den Bosch. Naar aanleiding van deze ontslag-aanvrage, heeft een verslaggever van het 11bidte Den Helder een onderhoud gehad met den viool predikant Ds. C. J. Warners en met verschil lende marine-officieren. Ds. Warners verklaarde o.a.: „Geheel onwaar is dat ik met bezwaar over een boek, dat ik trouwens niet had, bij den admiraal gekomen ben; en dus ook ge heel onwaar is, dat ik mij met mijne niet bestaande bezwaren over een hoek tot den Minister gewend heb." Ds. Warners gevoelde wel, dat bij admi raal Van den Bosch principieele bezwaren bestonden niet tegen zijn persoon, maar te gen hel door hem vertegenwoordigde insti tuut, doch tusschen beiden is van een con flict, in de beteekenis van dit woord, nooit sprake geweest. Antwoord gevende op de vraag wat dan wel de reden mag geweest zijn, dat ,vice- adn-iraal Van den Bosch gemeend heeft zijn ontslag te moeten vragen, zoo zegt de ver slaggever, „mij schijnt het volgende het meest juiste: De admiraal kan zich niet ver eenigen met de richting, welke de regeering in deze door den Minister van Marine vertegenwoordigd uit wil op godsdien stig gebied bij de marine. Deze richting, die het sterkst door de aanstelling van een ma- rine-dominé gedemonstreerd werd, vindt de admiraal niet in het belang van de vloot. De admiraal vindt die richting bepaald na- deelig voor een goeden geest onder het ma rinepersoneel. Ik geef deze mededeeling als conclusie, welke ik trek uit gesprekken met marine-officieren, zonder te kunnen zeggen, dat ze juist is. Den admiraal Van den Bosch kon ik niet spreken. Hij was met mevrouw naar de Re sidentie afgereisd, ten einde een huis te hu ren, zijnde van plan na ontslag zich metter woon in Den Haag te vestigen. Waarschijnlijk zal in het parlement wel het noodige licht ontstoken worden, want zekere informaties wijzen er op, dat de re geering geinterpellerd zal worden." Met de actieve officieren betuigen ook vele oud-officieren hunne instemming met de hou ding van viee-admiraal Van den Bosch. Niet een boeken-quaestie bracht admiraal Van den Bosch tot zijn besluit, maar de ker kelijke politiek der regeering, die haar be moeiingen uitstrekte tot een terrein, waarop de vlootvoogd Van den Bosch een „hands off!" moes! laten hooreu. De kerkelijke poli tiek, die zich demonstreerde op een wijze, dat een zoo gezaghebbend man als Van den Bosch gevaar zag voor den goeden geest onder het marine-personeel, kortom het be lang der vloot geschaad vond. De volledige en juiste toedracht der zaak zal aan de Volksvertegenwoordiging zeker niet onthouden worden. Onder dit voorbe houd meent de verslaggever van het Iibld., dan nog liet volgende te kunnen schrijven: Ds. Warners, daartoe door de hiervoor gesubsidieerde Christelijke Officieren-Ver- ecniging aangewezen, trad 1 Juni j.1. offi cieel op, nadat hij bij den vice-admiraal, directeur en commandant der Marine zijn opwachting had gemaakt. Van dit optreden is den commandanten door den admiraal officieele per circulaire mededeeling gedaan, waarhij tegelijkertijd verzocht werd den Yloot-predikaiit de noodige medewerking te willen verleenen. Hem werd dan ook de meest mogelijke vrijheid gelaten aan boord van de oorlogsschepen le komen. Voorts bczoch' hij de patiënten in het hospitaal en de arrestanten in de provoost, hield preek beurten, catechisatie en besprekingen met het marine-personeel. Of er nu een bepaald geval is, dat de maat heeft doien overloopen, is mij niet bekend en zal allicht nader blijken. Maar als zeker mag, uit wat ik vernam, worden opgemaakt, dat de bemoeienissen van den marine-domi- né en diens gezag den admiraal te ver redic ten. Over zekere onderwerpen is wel eens tusschen den admiraal en den prediker „van gedachten gewisseld". Conflict in den zin van dit woord is er, volgens ds. Warners, nooit geweest, maar admiraal Van den Bosch moot zich met zijn bezwaren tegen het instituut van den marine-dominé tot den minister van marine hebben gewend. En het standpunt door Z. Exc. tegenover die bezwa ren ingenomen, moet admiraal v. d. Bosch zijn ontslagbesluit hebben doen nemen. Resumeer ik nu de meening door verschil lende marine-officieren eenstemmig tegen over mij uitgesproken, onder verzekering, dat te Nieuwediep bijna alle marine-officie ren er zoo over denken, dan meen ik deze aldus te moeten weergeven: In de eerste plaats hebben velen zeer groo ten en oprecht geineenden spijt, dat admi raal Van don Bosch heen gaat. Hij was een streng militair, maar een kranige en recht vaardige chef, bovendien door zijn goede en tactvolle wijze van optreden een uitnemende vlootvoogd. Maar daarnaast vindt zijn daad tot het aanvragen van ontslag algemeene apprecia tie. Met de actieve officieren betuigen vele oud-officieren der marine hun instemming met de houding van vice-admiraal Van den

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2