Uit den ojntrek. STADSNIEUWS. ADVERTENT1ÈN. gemeubileerde SLAAPKAMER. Bosch. Men vindt, dat de Regeering een ver keerde richting uitgaat en vreest van dit door haar „kerkelijke vloot-politiek" veroor zaakte incident een noodlottigen invloed op het marine-personeel. Reeds tlians redeneert men, dat een goede admiraal wijken moest voor een dominé, dal het gezag van den laatste gesteld werd boven dat van admiraal Van den Bosch. Ik moet hier echter dadelijk bijvoegen dat de onmiddellijke reden van het ontslag ne men niemand bekend is en dat de corres pondentie tusschen minister en departement en dus het standpunt van het departe- ment ook niet gekend wordt. Do vloot kende tot nu toe geen godsdienst twisten. Naar velen meenen zullen de gods diensttwisten thans ook komen, indien de 1 Minister van Marine zijn kerkelijke vloot- politiek voortzet. Voorboden hiervan bestaan reeds. Te Den Helder is opgericht de ver eeniging „Geestelijke Bijstand", een voreeni- ging op vrijzinnig-godsdienstigen grondslag. Deze vcreeniging wenscht nu, tegenover den rerhtzinnigen ds. Warners, een vrijzinnigen predikant aan te stellen, eveneens om de geestelijke belangen van de Jantjes te behar tigen. De twee vrijzinnige Ileldersche pre dikanten ds. Poort en ds. Onnekes, mede oprichters van „Geestelijke Bijstand", zijn te zeer bezet, dan dat zij zelf bijzondere aan dacht aan de vloot wijden kunnen. De ver- eeniging heeft nu den Minister van Marine gevraagd, haar eenzelfde subsidie te willen toeslaan als aan de christelijke officierenvér- ceniging is verleend, waarna ook zij een ma- rine-dominé zal aanstellen. Dit subsidie is voorloopig geweigerd. Mijne zegslieden herinnerden aan den tijd, toen de neutrale preeken van Dyserinck en ds. Van Balsem aan boord gehouden wer den. Nooit verzette zich iemand hiertegen en van gemoedsbezwaren werd nimmer verno men. Men meende, dat deze cenerzijds door de actie der sociaal-democraten en ander zijds door de kerkelijke vlootpolitiek naar voren zijn gebracht. Ds. Warners vertelde den verslaggever o.a.: „Ik heb met den admiraal over zekere on derwerpen wel eens samenspreking en ge- dachtenwisseling gehad, maar altijd met een vreedzaam einde. Ik verwachtte ook een as similatie van begrippen, maar heb nooit een gevoel van vijandschap of onaangenaamheid gehad. Zoodal de ontslagaanvrage mij zeer heeft verrast." Ds. Warners vertelde voorts door de Chris telijke Officieren Vcreeniging te zijn aange steld, al had hij het van deze Regeering con sequenter gevonden, indien de aanstelling van haar ware uitgegaan. 1 Juni maakte hij zijn opwachting hij den admiraal en begon het werk. Een nieuw terrein lag hier voor den predikant. Op de vraag hoe zijn optreden door het marine-personeel ontvangen wordt, ant woordde de predikant, dat hij welwillend heid en vriendelijkheid ondervindt. Al is men niet allen even toeschietelijk, toch is Ds. Warners tevreden. „De Jantjes geven zich gemakkelijk, hebben een goede inborst en een aangeboren hartelijkheid, waarmee ze ook de dominé wel willen ontvangen." „Het spijl mij z.cer," aldus ging ds. War ners voort, „dat admiraal Van den Bosch heen gaat. Ik wcnschte niels liever dan stil en onbesproken en met zoo weinig mogelijk gerucht mijn arbeid voort te zetten. Ik be treur het opzien door deze ontslagaanvrage gewekt en dat daarmee mijn werlc in ver band gebracht wordt. Geen enkele seconde heb ik het heengaan van admiraal Van den Bosch gcwenscht." Ondanks Ds. Warners' tegenspraak, blijft het gerucht omtrent een verboden boek toch voortgang vinden. Na desbetreffende informatie kon mevr. Therèse Hoven mededeelen, dat het boek, waarom het gaat, niet van haar hand is. Hel zou zoo vernamen wc als titel dragen: „Een liefde in de binnenlanden", van Nji Sri. Onder dit psuedoniem heeft mej. Hoven nooit geschreven. Militaire Luchtvaart-com missie. De majoor Peletier en de kapi teins Huizer en v. d. Steur, leden der mili taire commissie voor de luchtvaart, vertrek ken heden naar Berlijn, ten einde de con structie der bestuurbare luchtballons te bc- studeeren. Met name de Parscval-fabrieken zullen zij onder leiding van den bekenden militairen luchtschipper majoor Gross be zoeken. (Vad.) De militaire muziekkorp sen. Zooals men weet, heeft de Tweede Ka mer den wensch uitgesproken, dat de har moniekorpsen geleidelijk zullen worden om gezet in fanfarekorpsen, slechts uit tamboers en hoornblazers bestaande. IIc' „N. v. N." verneemt nu, dat wegens dit, besluit ongetwijfeld een achttal kapel meesters, die zich toonkunstenaar voelen, hun ontslag zullen vragen, daar zij niet aan het hoofd van een fanfarecorps willen staan. Onder hen bevindt zich ook de heer Joh. Zaagmans, de populaire kapelmeester van het 7e regiment te Amsterdam. Zijn plan is om 1 October 1911 den dienst te ver laten, echter niet alleen naar aanleiding van deze verandering in de militaire muziek, maar ook in verband met een voorval eenige maanden geleden, waardoor hij in zijn eer gekrenkt is geworden. Burgemeester Sweerls wordt 8 Novem ber in Den Haag terug verwacht en zal waar schijnlijk eenige dagen daarna zijne ambts bezigheden hervatten. M r. Z. v. d. B e r g h. Het Volk ver neemt, dat mr. Z. van den Bergh directeur zal worden van een Roemcensche petroleum- maatschappij en zich waarschijnlijk te Boe dapest zal vestigen. De reis van den Amster- damschen wethouder naar dien Balkan, tij dens de jongste raadszitting, waarin zijn be leid in enkele opzichten ter sprake moest komen, stond ook reeds in verband met zijn pctrcleum-plannen. Aangewezen mr. O. R. Beaujon te Rot terdam, R. M. J. Beguiin te Den Haag, J. A. A. Me'd'dens te Zwolle, G. A. van Schouwen te Arnhem en J. J. de Vries, te Utrecht, voor plaatsing bij den bureaudiensl, waaronder be grepen de griffiersdienst en het Hoogge rechtshof en de Europeeschc of inlandsche rechtbanken in Ned.-Indiö. De hoeren mrs. W. Snellen en C. C. Dckcma, heiden te 's Gravenhage, zijn be stemd voor den dienst in Nederlandsch-Indië, om te worden geplaatst in rechterlijke be trekkingen daar te lande. De heer II. P. Berlage Nzn. heeft zijn benoeming lot lid der schoonheidscommissie te Amsterdam aanvaard. Hij heeft eerst, toen hij voor deze functie gekozen was, bedankt, omdat hij meende, dat zijn candidatuur be doeld was als een protest tegen de afkeuring van zijn plannen voor het nieuwe hoofdbu reau van politie in de Spinhuissteeg, waarin de heer A. W. Weissman aanleiding vond om als lid der schoonheidscommissie af te tre den. Nadal in de laatste vergadering van Architeotura uitdrukkelijk was uitgesproken, dat men hem niet had gesteld als protest- candidaat, had de heer Berlage geen bezwaar meer om de vacature-Weissman in de schoon heidscommissie te bezetten. Bouw meeste r-li u 1 d e. Een sa menkomst van Haagsche bewonderaars van de kunst van Louis Bouwmeester, gisteren avond gehouden, heeft tot eerste gevolg ge had het constitueeren van een comité, be slaande uil de heeren II. van Loon, J. C. van der Tol, C. Krienen en Albert Vogel, welk comité een groote nationale blijvende hulde aan den heer Bouwmeester beoogt. Omtrent de verschillende wijzen, waarop die hulde zou kunnen worden bewezen, lie pen de meeningen uiteen, waar'om het bo vengenoemd comité in de eerste plaats werd opgedragen de aangelegenheid in bijzonder heden te onderzoeken. Wegens leeftijd eervol ontslagen de op zichter der zadelmakers bij de constructie- werkplaatscn J. H. Kootsthijn. Na een langdurige ziekte is te Velp, bij Arnhem, in den ouderdom van 70 jaar, overleden de heer W. A. Arriëns, gepension- neerd schout-bij-nacht titulair. De overledene was ridder in de orde van den Ned. Leeuw en van de Militaire Willemsorde. Nieuwe Kloosters. De zuidelijke provinciën zijn niet uitsluitend de streken, waar voortdurend kloosters gesticht wor den; ook in 'l oostelijk deel van Overijsel komen zij gaandeweg meer voor. Tijdens den Culluurkampf in Duitschland werden Duitsehc nonnenkloosters gevestigd te Noord Deurningen in den Gein. Denekamp en te Oldenzaal en later ook te Zenderen, gem. Borne,-terwijl een klooster van Duitsehe pa ters werd gesticht te Glanerbrug, gcm. Lon- neker. Thans verrijst een klooster der zus ters van St. Joseph uit Frankrijk te Glane in de gem. Losser. In diezelfde gemeente za', niet ver van genoemd klooster, een klooster van de Duitsehe paters Trappisten uit Wiirz burg in 't volgend jaar gebouwd worden om missionarissen te vormen voor 't zendings werk onder de heidenen in Zuid-Afrika. (Hbld.) Alweer twee Duitsehe lucht ballons. De luchtballon „Ilardefust", com mandant de fabriekseigenaar, de heer Ilens Ilildcmann, uit Keulen, in welke ballon als passagiers waren ingescheept de heer en mevrouw Gromvcn en Heinrich Haag, en de ballon „Ovcrslolz", commandant consul Guslav StollwcTck, de chocolade-fabrikant uit Keulen, met de heeren Emil Krüger, dr. Romlend en Wilhelm Clouft, die Zondag 10 uur gelijktijdig opgestegen, landden Maandag ongedeerd, de een om 4 uur te Willemstad, en de ander om 3 uur 50 te Rotterdam. Een Vereeniging tot bevor dering derkwakzalver ij. Zoo mag men ecne onderneming noemen, die, blijkens de ons toegezonden statuten, schijn» op touw te zijn gezet door den beken den kwakzalver Eilers uil Oegstgeest en den grootschen naam draagt van: „Internatio nale Vereeniging lot bestrijding der tuber culose „Het Gouden Kruis". De titel is ook al nic: vrij van kwakzalvers-humbug. Eilers zelf heet president-generaal van de vereeni ging, welker statuten zijn gecopiecrd naar die der meeste andere verccnigingen. Alleen kan men er in lezen, dat de leden een jaar- lijksche contributie van minstens f 2,50 be talen, dal zc verdeeld worden in drie klas sen en dat leden, die de middelen van het Int. Chem. Laboratorium willen betrekken om de „vreeselijke" ziekte „Tuberculose" tering te genezen, van het oogenblik af dat zij de kuur beginnen, in de eerste klasse per week f 6, in de tweede klasse per week f 4, in de derde klasse per week f 2 beta len, en alsdan alle middelen, welke zij noo- dig hebben, gratis ontvangen. Alzoo hel Eerste Nedcrlandsehe Sanato rium tot bestrijding (exploitatie?) der tuber- culoze op den grondslag der kwakzalverij. Zou deze titel niet juister zijn? Of is de ..In ternationale" vereeniging, die 1 Januari 1910 te Oegstgeest is opgericht, slechts een stroo- pop, om Eilers door de mazen der wet le doen heensluipcn? (U. D.) Schadevergoeding. Naar het Ilbld. verneemt heeft de directie der H. IJ. S. M aan den koetsier van v/ijlen jhr. Van den Brandeler, wiens voet bij het ongeval hij den spoorwegoverweg te Colmschate deerlijk werd verminkt, een schadevergoeding van f 10.000 toegekend. Schending auteursrecht? Naar aan het Hbld. gemeld wordt, is door de firma J. B. Wolters te Groningen tegen dc firma I'. Noordhoff aldaar bij de justitie een aanklacht ingediend ter zake nadruk van den door eerstgenoemde firma uitgegeven P. R. Ros' Schoolatlas. In verband daarmee zijn hij een steendrukker te Groningen door de justitie drie lithographisehe stcencn in beslag genomen. De dienstweigeraar D. Ko ning blijft ook te Leiden beslist weigeren het soldatenpak aan te trekken en aan zijn militaire verplichtingen le voldoen. Hij is nu weder in arrest gesteld. De moord te 'sGravenhage. Het lijk van de weduwe Gcnechtcn, het vrouwtje dat Zaterdagavond, in haar woning in een Hofje aan de Koningstraat is ver moord, zal heden van uit het Gemeente-zie kenhuis worden begraven. Het in verhand met dit misdrijf aangehou den echtpaar G., tot dusver in bewaring ge steld aan het politiebureau in de Van der Vennestraat, wordt heden ter beschikking van de justitie gesteld en naar het Huis van bewaring ovcrgebracht. De aangehouden vrouw G. is gisterenmid dag met het lijk van de verslagene gecon fronteerd. In de woning van hel echtpaar G. is gis terenmiddag door politie en justitie een nauwkeurig onderzoek ingesteld en zijn op gravingen gedaan in het voor het huisje ge legen tuintje. Ook gisteren maakte de politic bij haar on derzoek gebruik van politiehonden. Het vermiste meisje te Arnhem. Onder Oosterbeek is uit den Rijn opgehaald een kinderlijk. Alleen aan de kousen en schoenen is het herkend als zijnde de sinds gcruimen tijd vermiste Theodora Kraak. Tramwegongeluk op de Hol landse hc gr e n s. Maandag avond werd het gerecht te Aken gewaarschuwd dat de electrische tram lkrzogenrath—Aken in een bocht ontspoord, omgeslagen en geheel ver pletterd zou zijn. Gisteren morgen begaf de justitie zich naar de plaats des onheils, al waar procesverbaal van het gebeurde werd opgemaakt. Hieruit blijkt dal de electrische tram, beslaande uit een wagen, vermoedelijk door het weigeren van de rem in een bocht in volle vaart is doorgereden en omsloeg, ter wijl een zich op den weg bevindend persoon door het neerstortende gevaarte getroffen werd en onmiddellijk verpletterd. In de tram waren gezeten 25 personen, waaronder eeni- gen uit Zuid-Limburg. Van deze 25 zijn 20 gewond, van wie een achttal zwaar. Een deel der gewonden werden naar 't ziekenhuis te Aken vervoerd, terwijl de minder ernstig verwonden zich huiswaarts konden laten ver voeren. Onder de zwaar gewonden bevindt zich de bestuurder van de tram. De mate- rieele schade is zeer aanzienlijk, daar de tramwagen geheel vernield op den weg ligt. (Hbld.) Sehool- en Kerknieuws, Vrijzinnigen te Dordrecht. Zon dagavond hield dc Vi-reeniging van Vrijzinnige Her vormden „Godsdienst en Leven" te Dordrecht, haar laatste godsdienstoefening in het kerkgebouw der Waalsche gemeente, want voortaan zullen de vrij zinnigen aldaar weer opgaan naar hun eigen kerk gebouw, daar de pas beroepen predikant Zillinger Molenaar, van Bolsward, de volgende week zijn in trede hoopt te doen. Voor een zeer talrijk gehoor trad als spreker op ds. Haverkamp, predikant bij de Ned. Herv. Ge meente te Nijmegen, terwijl een zangkoor door ge wijde liederen de plechtigheid verhoogde. Sprekende over de komst van den vrijzinnigen predikant, merkte ds. Haverkamp op, dat er dank bare blijdschap moet zijn in de ziel, doch ook moe ten wij voelen de plichten, die die voorrecht ons oplegt. Spreker omschreef die plichten, welke voor namelijk hierop neerkomen, dal de gemeente den nieuwen predikant steunt in zijn zoo moeilijke taak en steeds belang moet blijven stellen in alle zaken betreffende het godsdienstige leven, om de heer lijke beginselen der vrije vroomheid in steeds rui mer kring le verbreiden. Hij bracht in treffende woorden een groet van den ouden predikant van Dordrecht, ds. Steen, emeritus te Nijmegen, aan zijn vroegere gemeente en sprak uit naam van zijn vroegeren leermeester Rauwenhoff en van ds. Keller van Hoorn, beiden in leven predikant bij de Ncd. Herv. gemeente te Dordrscht, over de gemeente den zegen uit. Dank werd gebracht aan het-bestuur der Waal sche gemeente, dat door zijn ruime, milde opvat ting de vrijzinnig-hervormden steeds in de gelegen heid had gesteld geregeld hun godsdienstoefeningen te houden, en aan de wekkere mannen, die door hun ijver en volharding de zaak der vrijzinnigen tot zulk een hoogte hadden opgevoerd. Openbare leeszalen. Men meldt uit Hilversum aan Het Centrum, dat Zater dag aan den minister van Binnenlandsche Zaken hot volgende adres is verzonden: Geven eerbiedig te kennen: W. Iluijhers, J. Terpstra, W. dc Haas en W. J. J. de Jong, als leden van de Commissie lol voorberei ding van de oprichting van een openbare r.-kath. leeszaal en bibliotheek; dat zij met leedwezen bemerkt hebben, dat op de begrooting van Binnenlandsche Zaken voor 1911 een post van f 10,000 wordt uli- gelrokkcn, om daaruit subsidies te kunnen geven aan openbare neutrale leeszalen. dat uit dc toelichting duidelijk blijkt, dat deze subsidie alleen en uitslutiend aan neu trale leeszalen zal worden gegeven; dat zij, ook op grond van billijkheid, van meening zijn, dat de Staal in dezen geen partij mag kiezen, maar indien hij subsidie geeft aan openbare leeszalen, hij geen on derscheid zal mogen maken tusschen lees zalen van verschillende richtingen; dat zij daarom vertrouwen, dat Uwe Ex cellentie alsnog de omschrijving van dezen post zoodanig zal willen veranderen, dat duidelijk blijkc, dat ook aan leeszalen van nielniieutrale richting subsidies zal kunnen worden uitgekeerd. Een woesteling. In den voornacht van Maandag op Dinsdag heeft zich op de Groest te Hilversum een heele geschiedenis afgespeeld. Vier personen liepen daar „on der den invloed", toen de survciUeererode agent van politie Wiitpeerd hen ontmoette. Plotseling en als een dolle schoot één der vier, L. B. genaamd, op den agent toe, drei gende hem aan het mes te zullen rijgen. Dit zou beslist gebeurd zijn, als M. B., ook oen van liet viertal, dit niot verhinderd had. In de daarop volgende worsteling ging hot vrcesclijk toe. Dc agent kreeg odsistentie, de sabel werd getrokken en L. B. kreeg eenige houwen over zijn hoofd en lichaam. De woesteling sneed vermoedelijk zich zelf nog in de hand, althans één zijner lianden bleek later één bloedmassa te zijn. Ilij bleef echter nog zoodanig te keer gaan, dat twee toege snelde rechercheurs hot noodig vonden, eenige revolverscltoten in de lucht af te ge ven. Op het laatst kreeg hij zoo'n geducliten haal met een sabel over zijn hoofd, dat men hom meester kon worden. Toen de agent Kroesc hem daarop het mes wilde afnemen, kreeg deze een zóó hevigen trap tegen de borst, dat hij eenige dagen geen dienst zal {kunnen doen. Ook de kameraad van L. B„ meergenoemde M. B., kreeg een messnede over de hand. Met twee handboeien aan elke pols werd de vechtersbaas naar het politie bureau overgebracht, waar men trachtte hem een dwangbuis aan te ,doen mot het oog op zijn over-woesten toestand. Dit gelukte even wel niet. Men verbond hem zoo goed en zoo kwaad als 't ging cn gisteren werd hij in de R. K. Ziekenverpleging verder verbonden. De man had enorm veel bloed verloren. Hij is reeds in hechtenis gesteld. Hbld. G h a n t a g e? Naar men vernoemt heeft zich bij mevr. Ilosang, de echtgenoote van den burgemeester van Blaricuni, een man vervoegd, die voorgaf van het gerecht te ko men. Ifij bood aan het door den heer Hosang vervalschte mandaat te verscheuren, wanneer hij een bedrag van f 150 ontving. Mevr. H. ging echter op de aanbieding niet in, maar heeft van het geval aangifte bij dc justitie gedaan. Tel. N ij k e r k. De afdeeling Nijkcrk, Putten en Omstreken van >de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw cn Plantkunde houdt op 16 en 17 Nov. a.s. te Nijkerk cene tentoonstelling van Chrysanthemums, fruit en groenten en wat verder ter opluistering wordt ingezonden. Kamer van Koophandel. Gisterenavond Meid de Kamer van Koophandel en Fabrieken een openbare ver gadering ten raadhuize, onder voorzitter schap van den heer J. Ger. Kleber. Aanwezig alle leden. Na opening leest de secretaris de notulen van 1 October, die worden goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat zijn in gekomen verschillende periodieken, bandek- verslagen en verslagen van Kamers van Koophandel, enz., die zullen worden ter le zing gelegd bij den secretaris. 2. Van den minister van Landbouw, Han del en Nijverheid bericht, dal Z.E. heeft af gezien van maatregelen inzake nachtarbeid op 's rijkskanalen. 3. Een schrijven van de Kamer te Rotter dam inzake het wetsontwerp op de Naam- looze vennootschappen. 4. Een missive van de Maatschappij van Nijverheid .inzake handstopperij in den han del, met maatregelen om daaraan paal cn perk te stellen. - Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Van de vorige vergadering is nog ter be handeling gebleven het adres van de Kamer te Vclzen inzake verrekenpakketten bij de posterij. Het is der Kamer te Velzen opge vallen, dat bij de posterijen voor verreken pakketten een geheel ander .tarief bestaat dan bij de spoorwegen. Velzen zou willen, dat dit tariefverschil wordt weggenomen. Geen der leden verlangt bet woord er over, waarna de heer Eysink voorstelt hel adres le ondersteunen, hetgeen wordt aangenomen. Verdar is nog het adres van de Slagersver- ceniging te Zwolle van de vorige vergade ring overgebleven. In verschillende plaatsen zijn keuringen ingevoerd in abattoirs en dan mag geen ander vleesch worden ingevoerd dan eveneens gekeurd in abattoirs. De keu ring door Rijkskcurmeesters is niet voldoen de. Dat wil de Zwolsche Slagersvereeniging afgeschaft zien. De heer Meursing gelooft wel, c*u strenge keuring goed is, maar hij acht het onbillijk, dat de keuring van den rijkskeur meester niet voldoende wordt geacht; want niet iedere gemeente kan zich de weelde van een abattoir veroorloven. De Voorzitter vindt het vleeschver- bod van andere plaatsen onzinnig. Toen in dertijd de abattoirs werden ingericht, heb ben de slagers zich .er nog al tegen verzet, en nu vermoedt Spr. dat het verbod van in voer heeft dienst moeten doen als pleister op de wonde. Voor Amersfoort is het zeker een zaak van weinig belang, maar in Overijssel zijn nog al plaatsen, die er veel belang bij hebben. De heer Meursing stelt voor het adres te ondersteunen. De heer Van Haselen voelt veel sym- pathie voor het steunadres. In de eerste plaats omdat er in wordt aangedrongen een belem mering voor den handel op te heffen, en in de tweede plaats omdat gevraagd wordt om een Rijkskeuring. Ook gelooft hij, dat de zaak voor Amersfoort wel degelijk van be lang is, heigeen hij nader aantoont. Besloten wordt het adres te ondersteunen. De Voorzatter deelt mede, dat in de couranten een bericht heeft gestaan, dat de Amersf. Kamer een verzoek heeft gericht aan de Amslcrd. Kamer inzake dc j>ostvcr- blnding Amersfoort—Amsterdam. Dal be richt is niet geheel juist. De secretaris heeft een schrijven gezonden aan den secretaris der Kamer te Amsterdam, inzake die postver binding. Uit Amsterdam is een antwoord ingeko men, waarin in overweging wordt gegeven de personen, die de correspondentie te laat ontvangen, uit te noodigen hun klachten in te dienen bij de Amsiterd. Kamer. De Voorzitter: Geachte secretaris! Het is gedurende 25 jaar dat ge werkzaam zijt aan de Kamer. Met veel ijver hebt ge altijd uw werkzaamheden vervuld. Deze werk zaamheden zijn in den loop der jaren ver dubbeld, uw salaris helaas niet! Mogelijk zal dat in dc volgende eeuw gebeuren; maar daar zult ge wel niet van profiteeren. Indertijd hebt ge uw voornemen kenbaar gemaakt af te treden, inaar op ons aandrin gen zijt ge gebleven. Wij waardeeren dat ten zeerste en willen u nu een blijk dier waar deering aanbieden in een oud puntje van Amersfoort. Een fraaie ets van Dirk Harting wordt den heer Van Haselen aangeboden, waarbij de volgende oorkonde: „Door de leden van de Kamer van Koop handel cn Fabrieken aangeboden aan den heer H. P. van Haselen, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum, als souvenir der Ka mer. De heer S i n n i g e brengt hierna den secretaris buide en dankt bom voor de be reidwilligheid en hulpvaardigheid, waarmee hij hem steeds ter wille is geweest. Tevens deelt de heer Sinnige mede, dat hij voornemens is als lid der Kamer te bedan ken. De Voorzitter hoopt, dat de heer Sin nige op dat dreigement nog wel zal terugko men. De secretaris had wel verwacht, dat dc Kamer hem belangstelling zou toonen, maar toch niet dat het op zoo'n gulle wijze zou geschieden. Hij wil daarom een hartelijk woord van dank uitspreken en hopen, dat de voorzitter en de leden nog lange jaren ge tuigen zullen mogen zijn van zijn werkzaam heden. Ten slotte richt hij een woord van dank tot den bode, mot wien hij zoolang heeft mo gen samenwerken en die hem op dezen dag verraste met een fraaien zilveren penhouder. Hierna wordt de vergadering gesloten. Ook de tweede operette-avond in Ami- cilia was, wat den eersten rang betreft, slechts matig bezocht, hoewel toch iets beter dan Maandag. We zagen gisterenavond nog al wat uniformen van het „voetvolk". Dc aardige operette „De Klokken van Car- neville", met haar opwekkende en lieve me lodieën, werd door het Nederlandsche Ope rette-Ensemble, onder directie van den heer Janmart, op verdienstelijke wijze vertoond. Ook het kleine orkest .droeg weer veel tot het succes bij. Dat het publiek tevreden was bleek wel 'hieruit, .dat het zelfs applaudis seerde bij open doek. Wel jammer voor het gezeglschap, dat bet, wegens een sterfgeval, de aanvankelijk aange kondigde stukken door andere heeft moeten vervangen. Dit is toch zeker op de recette wel van invloed geweest. Maar zouden de menschen daarom alleen zijn weggebleven? Tot directeur van het Rijksopvoedings gesticht op Den Berg is, met ingang van 16 November, benoemd de heer J. Visser, thans directeur van dc Tuchtschool te Velzen. Schcepst ij dingen. Opgave van het agentschap Alex Mackin tosh én Co., Amersfoort. Het stoomschip „Koning Willem III", van de Stoomv.-Maatschij. „Nederland", arriveer de 18 Oct. te Sabang. Het stoomschip „Rotterdam" vertrok 18 Oct. van New-York. liet stoomschip „Nieuw-Amsterdam" kwam 13 Oct. te Rotterdam aan. Het stoomschip „Noordam" vertrok 11 Oct. van New-York. Het stoomschip „Rijndam" kwam 18 Oot. te New-York aan. Hot stoomschip „Potsdam" passeerde 16 Oct. Lizard. Allen van de Stoomv.-Maatschij. Holland— Amenika-lijn. Het stoomschip „Oranje", van de Stoomv.- Maatschij. „Nederland", kwam 21 Oct. te Lissabon aan. Marktberichten. Marktbericht van 25 Oct ltl# va* den Nederlandaohe Centrale Botermynte Amersfoert Gisteren werden aangevoerd op de Myn Gezouten Ongezouten 2900 K.G. 5275 K.«L f 1.86 Hoogste prjjs f 1.35 - 1.25 Laagste prys - 1.26 - IJl Middel prye - 1.31 Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in don morgen van 26 Octobor 1910. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste stand 777.0 te Riga; laagste stand 755.6 te Scilly. Zwakke lol matige meest O. wind; nevelig tot licht bewolkt; droog weer; weinig veran dering in temperatuur; mogelijk nachtvorst. Uitlotingen. Panama Kanaalmaatschappij. Uitloting van 15 Octob.T 1910. Hoofdprijzen No. 162837 fr. 250.000no. 1175268 fr. 100.000; nos. 814721 en 8080GI olk fr. 10.000; nos. 981867 on 1434631 elk fr. 5000; nos. 1026147, 1722257, 558381, 1877628 en 949301 elk fr. 2500. De volgende nummers met Fr. 1000. 32143 567830 955973 1358234 1703920 00222 581591 1057719 1373196 1747818 132676 752522 1117916 1398106 1754333 177264 773820 1107791 1407488 1761937 386207 773987 1172087 1433315 1812833 442532 807268 1234166 1486232 1814419 448710 841098 1247727 1509181 1859673 492623 868308 1280752 1579195 1937918 529434 908919 1307434 1579710 1983852 565725 947910 1310332 1629769 1992753 Betaalbaar 15 Nov. a.s. Sociëteit Amicitia. Vrijt!!»g 2H en Zaterdag Sb October, KOXXDI&VOOR8VELLIRGEII, to geven door DE HAGESPEL.KRS. Prijzen: f 1.50 (leden f 1.2S), f 0.75 on f 0.40. Zie <le aanplakbiljetten. Een Hoor, z\jn eigen bod hebbend, zoekt net Goedo stand. Br. franco, lott. O., bureau van dit blad. Sollicitanten naar de betrekking van ONDERWIJZERES in de nuttige handwerken aan de Openbare Lager© School in de Koning straat to Amersfoort worden uitgenoodigd hare stukken vóór 5 November 1910 in te zendon by den Burgemeester. Jaarwedde 100f 150.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3