9" Jaargang. Zaterdag 12 November 1910. BUITENLAND- 167. Eerste Blad. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant vewchjjnt dagelyks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeeitngen enz.gelieve men vóór 11 uur '■morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels f 0.80. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen J15 cents bij vooruitbetaling. Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen set het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement, lene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat door den heer Com missaris dar Koningin dezer provincie, voor het sei zoen 1910/1911 wederom consenten zullen worden afgegeven lot uitoefening der visscherij öftder het ijs, met dien verstande evenwel, dat het visschen roet de zegen slechts eenmaal per week en wel des Maandags mag worden uitgeoefend. Bij het aanvragen van consenten, als bovenbe doeld, voor houders van kleine vischacten behoort het vischtuig te worden vermeld. Amersfoort, den 11. November 1910. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Engelsche Brieven. (Van onzen Londenschen Correspondent). Engeland krijgt, evenals uit Nederland, een groote hoeveelheid landbouwproducten uit West-Frankrijk en dat de Great Western Spoorwegmaatschapp den stoombootdienst op Brest en Nantes belangrijk beter heeft gemaakt, kan voor Nederland een zaak van gewicht worden. De eieren, boter en kippen uit Bretagne kunnen nu in ongeveer 29 uur Londen van uit Nantes hereiken, waarvoor dan speciale goederentreinen van Plymouth naar Londen loopen. Deze treinen komen hier 's nachts 2 uur 50 aan, dus in tijds om 's morgens om 5 uur op de verschil lende Londensche markten te zijn, welke op laatst genoemd uur beginnen. Daar het altijd mogelijk is, dat de boot, die 20 uur over de vaart doet, te laat aankomt, kan een tweede trein loopen, die de goe deren om 7 uur 's morgens te Londen brengt, wat nog in tijds zou wezen voor de tweede markt, die om 8 uur begint. En zelfs als de boot nog later mocht aankomen, is de spoorwegmaatschappij be reid een extra-trein te laten loopen, mits er zoo veel goed aan boord is, dat het der moeite waard is. Van Brest uit duurt de reis over Plymouth naar Londen nu nog slechts 21 uren, waarvan dus 12 op zee. Het gevolg van deze maatregelen kan men nu reeds op de Londensche markl waarnemen en de Engelsche landbouwers worden van alle kanten aangemaand zich te weren, opdat hun eigen waar niet door de Fransche vedrongen worde. Diezelfde aanmaning is wellicht ook voor Nederland niet overbodig: de overwegende beteekenis, die de uit voer van Nederlandsche landbouwproducten naar Engeland heeft voor ons land, maakt dat men alle krachten moet blijven inspannen, om te houden wat men heeft en er meer bij te krijgen ook. v De Engelsche vetweiders, die tegen Kerstmis met hun slachtvee op de markt willen komen, beginnen nu reeds uit de weiden die dieren te halen, welke ze kans hebben in de tweede helft van December goed van de hand te zetten. Deze dieren noemt men „forward cattle", vee, dat goed vooruit is ge gaan, en het is niet verstandig die beesten langer buiten te laten, omdat er weinig voedsel meer in 't gras zit; ook al lijken ze om het lijf dikker te worden, mede door het zwaarder winterhaar, op den rug worden ze smaller, en wat ze aan vleesch verliezen, kan men met de toch al dure stalvoede- ring nauwelijks inhalen en zeker niet goedkooper, dan wanneer men daarmee vroeger begonnen ware. Het andere vee, dat minder vooruit is, laat men hier rustig tot het laatst van November en, als het niet al te hard vriest, tot vlak voor Kerstmis buiten. Wat nu de stalling betreft, is liet bijna ongeloofe- lijk hoe weinig zorg door een vrij aanzienlijk aan tal Engelsche vetweiders daaraan nog wordt be steed. Men kan niet meer zeggen, dat men over het algemeen de dieren verwaarloost op 't punt van zindelijkheid en gemak, doch er zijn nog heel wat stallen waar het vee tot de knieën in den mest staat en een onbegrijpelijke zuinigheid in stalstrooi- sel enz .wordt betracht. Nog erger is het natuurlijk, waar het vee niet in stallen staat, doch in onoverdekte „yards." Al is het voedsel goed, regen en sneeuw maken het niet beter, het ligstroo verkeert bijna dadelijk in een onbeschrijfelijkcn toestand en, hoewel het voor de dieren aangenamer is binnen zulk een afrastering te kunnen rondloopen in eikaars gezelschap, dan in een stal vastgebonden te staan, geldt ook in de dierenwereld het denkbeeld „de brutalen hebben de halve wereld"; schuchtere dieren worden op zij gedrongen van den voerbak weggejaagd en krijgen niet half genoeg. Alleen voor fokvee en vee dat niet bepaald dade lijk naar de vleeschmarkl behoeft gezonden te wor den, raden tal van deskundigen die onoverdekte af rasteringen aan; doch dan willen ze toch altijd nog een overdekte schuilplaats er in hebben, die, zoo mogelijk, met de open zijde naar het zuiden staat. Op die manier kan men de dieren ten allen tijde overdag in de wei sturen, zonder gevaar dat ze kou vatten. Het meeste Britsche slachtvee vindt men in Schotland, en de Schotsche vetweiders zijn bekend vcor de zorg, die ze aan hun dieren besteden. Voor eerst zorgen ze, dat het voederen op gezette tijden geschiedt, met tusschenpoozen lang genoeg, om ruim tijd tot herkauwen te geven. Dan zorgen ze verder voor de reinheid der huid; een os, die niet geregeld gereinigd en geroskamd wordt, krijgt al zeer licht last van ongedierte. Hij staat zich aan houdend te schuren en te krabben, komt niet tot rust en kan niet gedijen. Om diezelfde reden is het zoo noodig er op te letten, dat de dieren geen kaf of andere dingen in de oogen hebben, die jeuken en steken en makm het dier ook ongedurig. Dat het voer uitstekend moet wezen,- behoeft nau welijks betoogd; bevroren mangelen, muf meel, te fijn gehakt .kaf, beschimmelde koeken, zijn weliswaar goedkoop, doch heeft een dier zich er eenmaal mee bedorven, dan duurt het weken eer het weer in goeden staat is. Goedkoop is hier heslist duurkoop. Daarnaast zorgen de Schotsche vetweiders ook, dat hun dieren in den beginne niet overvoerd worden, zoodat diarrhee voorkomen wordt en de ingewan den gezond blijven werken. Zij gewennen het vee daarom langzaam en geleidelijk aan meer en meer voedsel, want ze weten ook in dat land, dat twee pond voer veel kwaad kunnen doen, waar vermeer dering van het rantsoen met één pond zonder be zwaar kan worden gegeven. En zoo zorgt men eveneens voor behoorlijke afwisseling. Inwendig en uitwendig goed verpleegde dieren halen de hoog ste markt. Een aantal jaren geleden al heeft men midden in Londen een groote, nieuwe straat, de „Kings- way", gemaakt door een massa sloppen en stegen op te ruimen. Gaandeweg wordt die „Kingsway" nu aan weerszijden met mooie, groote, moderne gebouwen gevuld. De steigers staan er nu om een nieuw operagebouw te laten verrijzen, dat voor 340U mcnschen ruimte zal hebben en dus een der grootste schouwburgen van Londen wordt. Doch waar de „Kingsway" op Londen's drukke straat, het „Strand" uitloopt, ligt nu al dien tijd een groot bouwterrein ongebruikt. Men hoopte c-r af le zijn, omdat de heer Gerard het plan had er voor 6 millioen gulden een reuzengebouw te stichten, met Fransche winkels, restaurants, hotels, vaude- ville-thator, café-concert, enz., in één woord, iets als het Palais Royal te Parijs, doch dan moderner, mooier en ruimer. De heer Gerard moest f 60,000 storten als rouw koop als het plan niet lukte, en daar hij er binnen den vastgestelden lijd niet in geslaagd is de 6 mil lioen gulden, die hij noodig heeft, bij elkaar te bren gen, is hij dat geld al vast kwijt. Men wil hem nu, mits hij cr nog weer f 30,000 bijstort, uitstel tot 1 December geven. Slaagt hij er in, zijn 60 ton te vinden, en begint hij le bouwen, dan moet hij weer f 660,000 deponeer en, als waarborg, dat hij niet tegen de bouwverordeningen zal zondigen en be hoorlijk zal bouwen. De reeds gestorte 90,000 zouden dan strekken in mindering van die f 660,000. Doch het is nu zeer de vraag of hij slaagt en het publiek is er om het algemeen zeer mistroostig over, te meer daar die open plek midden in de stad waar lijk een buitengewoon leelijk gezicht oplevert. Weinig dagen geleden is hier plechtig een open bare kookschool voor jongens geopend door de Londensche Schoolcommissie. Dit brengt ons in her innering, dat hier ter slede heel wat gedaan wordt op de openbare lagere school, om ook meisjes be ter geschikt te maken mee in het huishouden te helpen. Tal van vrouwen, wier dochtertjes die scltool bezoeken, moeten zelf, meestal als werk vrouw, buitenshuis er wat bijverdienen. Het gevolg is, dat ze daardoor te weinig thuis zijn om zei va haar kinderen voor huishoudelijk werk op te lei den. Daarbij komt, dat ze na haar huwelijk maar al te vaak ver uit de buurt gaan wonen van haar vroegere mevrouwen, zoodat mevrouw en dienst bode elkaar geheel uit het oog verliezen. Daardoor missen de werkmansdochters de kans, dat zoo n vroegere mevrouw haar, ongeoefend als ze is, in de leer en in dienst neemt. Duizenden en tienduizenden van die meisjes vindt men in Lenden, en de Schoolcommissie helpt haar nu en onderwijst ze zooveel, dat ze later waarlijk een „goeden dienst" waard zijn. Ze leeren er van schoenen poetsen, messen slijpen en dergelijk werk af tot hel doen van inkoopen voor en bereiden van het voedsel toe. Ze krijgen geld mee, brengen terug naar school wat ze uitgezocht hebben, terwijl de onderwijzeres inet haar nagaat of ze goed uit de oogen hebben gekeken cn zich niet door winkel bedienden maar wat in de handen hebben laten stoppen, terwijl ze naar een vriendelijk praatje luisterden. Ilun kookkennis passen ze natuurlijk thuis toe; en nu is 't niet onvermakelijk, dat, in lal van werkmansgezinnen, de heer des huizes liever heeft dat z'n dochter, dan dat z'n vrouw voor hel maal zorgt. Terwijl nu aan den eenen kant de koks, dooi de Schoolcommissie opgeleid, met de aanstaande keukenmeisjes zullen concurreeren, is het gevaar aan den anderen kant niet groot, wijl er zoo bitter weinig als keukenmeid willen dienen. Politiek Overzicht Het kabinet Briand. De Kamer in Frankrijk heelt Woensdag de interpellatie-debatten ten einde gebracht en met 296 legen 209 stemmen haar vertrouwen in liet nieuwe door Briand gevormde kabinet uilgesproken. Het vorige kabinet-Briand ver kreeg op den 30cn October een vertrouwens votum met 329 legen 183 stemmen. Toen was er een meerderheid van 146, thans is er slechts een van 78 stemmen. Briand heelt in dien tusschcntijd 60 stemmen verloren. Naar reeds gemeld is bestond Briand's meerder heid uil 68 radico-socialisten, 88 leden der radicale linkerzijde, 67 leden der democra tische linkerzijde, 9 onafhankelijke socialis ten, 46 gematigden, 3 leden der katholieke „Action liberale", 5 wilden en tien van de Kamer deeluitmakende ministers. Tot de min derheid behooren 7 radico-socialisten, de 75 vereenigde socialisten, 18 onafhankelijke so cialisten, 8 leden der radicale linkerzijde, 3 gematigden, 22 leden der „Action liberale 16 monarchisten cn 5 wilden. Van stemming onthielden zich 56 afgevaardigden waaron der de ministers en onderstaatssecretarissen van het vorige kabinet, 31 afgevaardigden wa ren afwezig. Overziet men deze c.jiers dan blijkt in de allereerste plaats dat in alle partijen, uitgezonderd die der vereenigde so cialisten, een splitsing is gekomen. Een offi cieus bericht legt er den nadruk op dat de regeerings-mccrderheid een zuivere republi- keinsche is, welke, van de stemmen der ge matigden afgezien, 241 republikeinen der lin kerzijde omvat, terwijl de minderheid, met uilsluiting van de vereenigde socialisten, j slechts honderd republikeinsclie stemmen telt. Dat is ongeveer juist, alleen vergeet het bericht er bij te voegen dat de 241 repu- blikeinscfie stemmen der regeering geen meerderheid in dc Kamer komen en dat de regeering om deze laatste te verkrijgen nood wendig op de steun der gematigden is aan gewezen. Anderzijds is het niet van betee kenis ontbloot dat honderd republikeinen van vooruitstrevende kleur in de oppositie zijn gedrongen. Nie1 minder bedenkelijk is een ander feit: daar de Kamer 597 leden lelt, bedraagt de Woensdag door de regeering verkregen meerderheid van 296 stemmen, met inbegrip der gematigden, niet eens de helft van het aantal leden. Dat is aan het prestige van Briand zeker niet bevorderlijk. Wat nu de debatten van Woensdag betreft, Briand heeft daarbij een groote rede ge houden, welke evenwel de verwachte ophel deringen omtrent zijne regeeringsvéi-klaring niet bevatte en wegens hare vaagheid dan ook allerwege zeer koel is ontvangen. Van de critiek op de vorming van het kabinet maakte Briand zich af met de op merking dat hij niet bereid was daarover te spreken; het ministerie was eenmaal al volgens üe grondwet geformeerd, de minis ter-president legde zijn program aan de Kamer voor en de Kamer had alleen maar te zeggen of ze het goed keurde of niet. Ten aanzien van de regeeringsverklaring heeft Briand herhaald dat het hem onmoge lijk was thans op bijzonderheden in te gaan en hij heeft de Kamerleden caardoor omtrent de gewichtigste kwesties wederom in het duister gelalen. Slechts van twee aanvullin gen der bestaande wetgeving heeft hij ge rept. De wet van 1845 op de veiligheid van het spoorwegwezen, de wet op den dienst plicht, en art. 415 van het Wetboek van straf recht, hetwelk de aanstichters van geweld dadigheden of bedreigingen, waardoor eene staking wordt afgedwongen, strafbaar sten, zullen herzien worden, op welke wijze heeft Briand wederom niet medegedeeld. Zijne meerderheid was evenwel met alles tevre den en heeft niet verder gevraagd. De regeeringspers troost zich er mede dat de meerderheid wel klein, doch aaneenge sloten en daarom betrouwbaar en tot samen werking geneigd is. Wat eerst door de leiten zal moeten bewezen worden. Duitschland. E g e 1 s b a c li, 11 Nov. De Keizer kwam te 10 uur alhier aan en werd door den Czaar den groothertog van Hessen en prins Hein- richt vpn Preusen aan het station ontvangen. De vorsten begroetten elkander zeer har telijk, kusten elkander op de wangen en be gaven zich in een automobiel naar Wolfs- garlcn. Gisteren middag 2 uur heeft de voorzitter van het Berlijnsche Landgericht de zitting heropend en medegedeeld dat aan het le gen de 3e strafkamer ingediend afwijzings- voorstel, wegens beweerd vooroordeel der rechters door het landgericht geen ge volg is gegeven. De 3e strafkamer trad alsnu weer in hare rechten. Na de sluiting der zitting vroeg een der verdedigers het woord, hetgeen hem echter niet werd verleend. Een andere advocaat beklaagde zich erover dat hem op Woens dag bij de eerste zitting het woord ontno men was. Toen hij dit nog eens herhaalde werd hem door het Landgericht wegens deze uitdrukking een boete van 100 Mark opgelegd. België. De Koning der Belgen heeft naar het II. v. H. meldt, besloten de 3,300,000 frank, die krachtens het tractaat der Congo-naasting jaarlijks te zijner beschikking worden gesteld als staatshoofd, om daaruit het bijzondere fonds te vormen van 50 millioen, door Leo pold II geëischt, te verdeelen als volgt 1. Voor de pensioenen aan „Congolanders", 500,000 fr.; 2. voor hulpbetoon aan weduwen en nabestaanden van vroegtijdig overleden bloedverwanten, 50,000 fr.; 3. tegemoetkoming aan echtgenooten van ambtenaars en beamb ten, naar Congo meereizend, 50,000 fr.; 4. reiskosten van vrouwelijke zendelingen, op terugkeer naar Europa, 25,000 fr.; 5. toelage aan Belgische zendelingen in Congo, vooral onderwijskrachten, 50,000 fr.; 6. gezondheids verzorging in Congo en bestrijdingsmidde len der ziekten, 1 millioen fr.; 7. sanatoriums op dc boorden der Middellandsche Zee, ten behoeve van Congo-agcnten, 35,000 fr.; 8. bc- bakenen en bevaarbaar houden van de Con- gorivier, 470,000 fr.; 9. cthnographisclie zen dingen, 100,000 fr.; 10. kosten van beheer van het fonds, koloniale school van Tervueren, plantcnkamer van Laekcn en Tervueren 70,000 fr.; 11 bouwen van hospitalen voor kleurlingen, 500,000 fr. Frankrijk. Een speciale commissie onder leiding van den bekenden overste Maugin, heeft Ier plaatse zelf een onderzoek ingesteld in zake de kwestie der vorming van troepenofdeclin- gen uit inboorlingen van West-Afrika. De sptciale commissie is met het resultaat van het onderzoek zeer tevreden. De kolonie Gui nea zou in yier jaren 12880 manschappen kunnen leveren en na onderhandeling met de hoofden zou Fransch-West-Afrika in staat zijn binnen vier jaren zonder moeite ruim 200,000 bruikbare manschappen beschik baar te stellen. Het plan bestaat om waar mogelijk, deze bron te benut ten, want de afgevaardigde Luchaud heeft als rapporteur omtrent de mili taire vooropleiding van de jeugd voor het leger er nog eens nadrukkelijk op gewezen, dat van 1900 tot 1907 het geboortecijfer in Frankrijk van 860,000 tot 774,000 is gedaald, en de in dienst gestelde recruten zwakker zijn en physdek niet zooveel kunnen prestee- ren als vroeger. Engeland. Londen, 11 Nov. Asquith heeft zich heden naar Sandringham begeven om den Koning te bezoeken en zal op zijn vroegst niet voor morgen terugkeeren. Het is 't meest waarschijnlijk, dat het be zoek van Asquith aan den Koning ten doel heeft dezen van advies te dienen omtrent de uitoefening van het koninklijk prerogatief van benoeming van nieuwe Lords, teneinde het zeker te maken, dat de voorstellen der regee ring tot beperking van de veto-bevoegdheid van het Iloogerhuis door dit Huis worden aangenomen. Of de regeering zal aftreden, dan wel of liot Lagerhuis zal worden ontbonden, zal af hangen van de opvatting der meerderheid ten opzichte van Asquith's advies. Londen, 12 Nov. Minister Haldane verklaarde in eene door hem in Warrington gehouden rede, dat er slechts één voorstel is, dat door de liberale partij aan de meening der natie moet worden onderworpen en dat is de vraag of zij wil dat hot Lagerhuis de overhand zal hebben; en deze vraag kan al leen aan de natie worden voorgelegd door eene algcmeene verkiezing, die spoedig moet gehouden worden. L o n d e n, 11 Nov. Een run, welke wordt toegeschreven aan eene kwaadwillige niet onderteekende circulaire begon heden op de Birckbcckbank, welke een groot kapitaal heeft; door een uitgebreid aantal deposito's. De rij van geldbeleggers besloeg honderd Engelsche ellen tot buiten het bankgebouw in Holborn. Alle deposito's werden regelma' tig uitbetaald. Londen, 11 Nov. Een officieel commu niqué meldt, dat de Bank of England belang rijken financieelen steun geeft aan Birkbeck, waarvan de directie verklaart, dat zij hoe genaamd geen zaken doet met de Charing Cross bank, die onlangs failliet is gegaan. Dc deuren van de Birkbeck bank zijn als gewoonlijk te 4 uur gesloten. De menigte ging daarop zonder incident uiteen. De bank zal morgen te 10 uur worden geopend. Spanje. Madrid, 11 Nov. In de Kamer ver klaarde Canalejas in antwoord op een inter pellatie, betreffende de stakingen te Barce lona en Sabadell, dat de rcgccring vasiueslo- ten is om bij alle onpartijdigheid, de vrijheid van arbeid te beschermen, maar door ook zoo noouig alle middelen toe te passen welke de wel haar toestaat, zonder zich aan bedrei gingen te storen. Zij noodigt dus de arbeiders uit zich niet te laten meeslepen door bedrie- gelijke leiders, want juist langs den wettelij- ken weg kunnen zij de lotsverbetering erlan gen, welke ook der regeering een voorwerp van zorg is. Portugal. Lissabon, 11 Nov. De vertegenwoor diger van Duitschland heeft een stap gedaan gelijk als die door de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Italië en Spanje on dernomen. Gisterenavond heeft een betoo ging, geleid door de republikeinsche partij hoofden voor de legaties dezer mogendhe den hare sympathie betuigd naar aanleiding van dit optreden. Lissabon, 11 Nov. De gezanten van Zweden, Noorwegen, Ruskind en de Ver eenigde Staten hebben dezelfde verklaring aan de voorloopige regeering afgelegd als de gezanten van Frankrijk, Engeland, Italië, Spanje en Duitschland Oostenrijk. W e e n e n, 11 N o v. De Hongaarsche de legatie heeft de begrooting van marine aan genomen. In don loop der discussies verklaarde kapi tein Lucich: „Wij hebben een vloot noodig, zoo sterk, dat zij de vergelijking kan door staan met andere vloten, die in een even- tueelen oorlog zich zouden kunnen vereeni- gon, ten einde aan sommige verwachtingen den bodem in te slaan en dc handhaving van den vrede te waarborgen." Rusland. Petersburg, 11 Nov. De Rijksdoema heeft met 201 legen 137 stemmen den vroc- i geren president Goetsjkof, die dezen zomer zijn ambt had nedergelegd, herkozen tot pre sident. Dc Rijksdoema koos tot eersten vice-presi dent prins Wolkowski van de rechterzijde en tot tweeden prof. Kapoestin, Octobrist. Griekenland. Dc Grieksche minister van financiën, Koro- milas, heeft zijn ontslag ingediend, maar zal op verzoek van Venizelos nog eenige dagen dc zaken van zijn departement gaande hou den. Koromilas wilde nieuwe belastingen invoe ren, zijn nmbtgenooten echter meenden zijne voorstellen niet te kunnen ondersteunen. Perzlë* De Russische consul Petrow is met zijn familie cn een Russisch escorte niet ver van Kermar door roovers overvallen en ont voerd, hetgeen groote ontsteltenis in Tehe ran heeft veroorzaakt in verband met de vrees dat Rusland nieuwe maatregelen zal nemen. In het Karadaghgebied zijn nieuwe on lusten ontstaan. De zoon van den naar Rusland gevluchten Rakhim Khan is in Ar- debil aangekomen, waarheen ook Rakhim Khan zelf onderweg is. Pas zijn de Engelsche maatregelen in Per- zië een weinig geluwd of Rusland's optre den wordt weer levendiger. De Russen schijnen het op den val van den Perzischen minister van buitenlandsche zaken te heb ben voorzien. Mexico. N e w-Y ork, 11 November. Een te legram uit Guadalajaro in Mexico meldt dat de menigte aldaar gisteren avond de ven sters vernielde van de Amerikaansche han delshuizen, die groote financieele verliezen lijden. De poli tie bewaakt het Amerikaansche consulaat en dc Amerikaansche wijk. Men gelooft dat er geen en*kel slachtoffer is. De stad verkeert in staat van beleg. De telegrammen uit Mexico zijn aan een strenge censuur onderworpen, zoodat be trouwbare bijzonderheden over de jongste ge beurtenissen aldaar moeilijk te verkrijgen zijn. Van de Mexicaansche grens komt het gerucht dat een volksmenigte gepoogd heeft den Amerikaanschen gezant Wilson te ver moorden. Wilson heeft er over geklaagd, dat de Mexi caansche politie de uilspattingen met de Ame rikaansche vlag rustig heeft aangezien. De Mexicaansche politic-autoriteiten verklaren inlusschen dat ze al het mogelijke gedaan heb ben om de buitensporigheden te onderdruk ken en 217 arrestaties hebben verricht. In Washington is men door de gebeurte nissen in Mexico pijnlijk getroffen, daar ze de onpopulariteit der Amerikanen in Mexico schijnen te illustrceren. Bij de onlusten zijn totaal vier Amerikanen gedood. Allerlei. P a r ij s—B e r 1 ij n—B r u s s e 1— Londen. De Berlijnsche correspondent van het Hbl. schrijft d.d. 10 November: De Berliner Zeitung am Mittag cn de Pa- rijsche Journal niemand, die weet wat rcclamemaken beteekent, zal verwonderd zijn, dat deze kranten se trouvaient ensem ble hebben een wedstrijd voor vliegers uit geschreven van Parijs naar Berlijn, en daar voor een prijs van 100,000 mark uitgeloofd. Deze internationale wedstrijd zal het eerste gedeelte zijn van een wedvlucht Parijs— BerlijnBrussel—Londen. De start heeft 4 Juni te Parijs plaats. De vliegers zullen den weg moeten nemen over Luiik, Aken, Dussel- dorf, Bielefeld, Hannover en Maagdenburg. Bij de landing in Berlijn wordt een prijs van 100,000 mark aan den winnaar uitgekeerd. Na een rust van twee dagen wordt de vlucht voortgezet over Hamburg. Bremen, Olden burg, Munster, Keulen, Nijmegen, Utrecht, naar Brussel. En dan weer, na een korte rust, over het Kanaal, heen en terug naar Londen. Ileen over Galais—Dover, terug naar Parijs over Folkestone, Boulogne sur Mcr. Voor deze étappe-wedstrijden zijn nog aan zienlijke prijzen uitgeloofd. De Berliner Zeitung am Mittag deelt mee, dal er vliegers zullen deelnemen uit Frank rijk, Duitschland, België, Engeland, Amerika, Italië, Oostenrijk, en dat het aantal deelne mers gerust geraamd mag worden op 100. Nu neemt de B. Z. altijd den mond een beetje vol Zou geen der Nederlanders cr over den ken? Wijnmalen b.v.? Olieslager's plannen. Olieslagers is van plan een poging te wa gen om het record, hem door Tabuteau ont nomen, te herwinnen. Hij heeft zich met zijn monteurs te St. Job in 't Goor in België ge ïnstalleerd, waar twee loodsen zijn opge bouwd. Van Blériot krijgt hij dezer dagen een nieuw toestel. Zoodra het weder het toe laat zal hij naar het wereldrecord en het Belgisch record dingen voor den afstand en het langst in de lucht blijven en voorts naar den Michelin-beker van de Belgische Aéro- club. De vlieger Iloxsey is Woensdag te Balti more ternauwernood aan den dood. ontsnapt, schrijft dc N. R. Ct. Op een hoogte van ongeveer 1200 meter, tot welke hij reeds gestegen was bij zijn po ging om een prijs van 2500 (voor een hoog- te-vluctii van 2500 meter uitgeloofd) te verdie nen, weigerde plotseling dc motor van zijn „Baby-Wrighif'-vliegtuig. Hij kwam in zwe ving neer, maar toen hij nog 800 meter van den grond was, viel het toestel met een slag neer. De vlieger bleef als door een wonder onge deerd. De vlieger Peeters is Woensdag bij een vlucht op 15 meter hoogte te Mouscron ge-

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1