HicQLONlË,N. ~~BÏN N EN LAN t). vallen. Zijn neus is gebroken en zijn knie schijf gekneusd, terwijl hij verschillende ern stige inwendige verwondingen kreeg. Zijn toestand is, naar men bericht, ernstig. Waaruit men zou kunnen ooncludeeren, dat 't nog maar hel veiligst is van zoo groot mogelijke hoogte te vallenWelke stel ling in zijn algemeenheid nu ook niet be- paakl juist is. Op dc paardenmarkt te Novotsjerkask, de hoofdstad van het gebied der Donkozak- ken, hebben twee kozakken-officieren het inet paardenhandelaars aan den stok gekregen. Dc menigte trok partij tegen de officieren. Deze trokken hierop hun revolvers, doodde een boer en vijf andere omstanders. De woe dende menigte doodde zelf een van de offi cieren. Dc andere werd zwaar gewond. P a r ij s1 1 N o v. De regens in de provin cie houden aan. De voorsteden in alle rich tingen zijn overstroomd. Te Vinneuf is een persoon verdronken. Verschillend^ gemeen ten in Tourainc zijn onder water gcloopen. De bewoners redden zich door middel van schuiten. Tc Pcrpignan is een visscherschuit omgeslagen. Zes personen verdronken. P a r ij s, 11 N o v. Dc Seine is 80 centi meters gestegen binnen 24 uur. Men haast zich de openingen van den tunnel van den Orleansspoorweg te dichten. Lissabon, 1 1 N o v. Er zijn hier op het oogenblik vier pestzieken. Dc ziekte heeft echter geen kwaadaardig karakter. Reims, 11 No v. Ten gevolge van de overstroom ingen is te Montier-en-Der een huis ingestort, waarbij twee personen gedood en vier gewond werden. Boulogne, llNo v. De logger „Suffren", mot 14 manschappen aan boord, is aangeva ren door het stoomschip „Malta" en gezon ken. Drie opvarenden werden gedood, elf wor den vermist. OOST- IN DIE. Kapitein Christoffel. De Su matra Post bevat liet bericht, dat kapitein Christoffel wegens dringende familieomstan digheden twee maanden verlof Jmd gevraagd. Dat maakt de weigering van dit verzoek door den legercommandant duidelijk. Moordaanslag. Aan het Bat. Nbl. wordt gemeld, dat den Hen October te Semarang op schout Van Hekelen door een ontslagen Chineeschen op- passer een moordaanslag gepleegd werd. i wee schoten werden afgegeven, waarop één het onderlijf binnendrong, tengevolge waar van dc gewonde vandaag in het Juiiaiia-zie- kenhuis overleden is. De dader is gearresteerd en geeft als drijfveer op, dat de schout hem aangeklaagd had wegens het achterhouden van gelden, die bij het dobbelen in beslag waren genomen, waardoor hij ontslagen werd. Wij lezen in de Sumatra Post, dat de poslcommies 3e klasse L. te Tandjong Balei, Asahau, met een revolver een aanslag heelt gepleegd op zijn chef, den heer Van Griet- huyzen. Deze hield een oogenblik stand, maar nam toen dc vlucht, waarop L. hem drie schoten nazond, die geen van alle doei troffen. Spoe dig kwam nu hulp opdagen, zoodat de heer Van Griethuyzen er zonder letsel afgeko men is. De telegrafisch gewaarschuwde ollicler van justitie te Medan was reeds den volgen den morgen ter plaatse en is toen onmiddel lijk met het onderzoek begonnen. L. is nog pas 21 jaar oud. Hij zeidc niet het opzet te hebben gehad zijn chef, dien hij om de wijze waarop deze hem in dienst be handeld heeft, haatte, te dooden. WEST-INDIE. Mgr. M. G. Vuijlsteke. Curajao, 21 Oct. Maandag 17 October is mgr. M. O. Vuylstekc, nieuwbenoemd Apostolisch vicaris op Curasao, met eenige andere r.-k. geeste lijken uit San Juan, met het stoomschip „Ca racas" op Curasao aangekomen. In drie rij tuigen reed het gezelschap, waarbij zich nog eenige geestelijken hadden gevoegd, vooraf gegaan door een eerewacht, langs een vooraf bepaalde route naar de R.-K. kerk op het Pielermaai. Hier werd een plechtige gods dienstoefening gehouden, nadat Z. D. H. door de geestelijken en eenige B.-K. vereenigin- gen ontvangen was. Des avonds werd Z.D.H. een serenade gebracht, waarna ten zijnen woonhuizc een druk bezochte receptie plaats vond. De Staatscourant van Zaterdag 12 No vember beval o. a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot vice-consul te Roubaix A. F. Angelo; tot schoolopziener in het arrondissement Oorschot mr. J. A. E. Bink, te Helmond; tot idem in het arrondissement Roozendaal mr. II. J. J. van den biezen, te Breda; verlof verleend tot het aannemen der on- «lerscheidin-gstcckcncsi achter hunne namen vermeld aan na te noemen personen: mr. J. baron d'AuInis dc Bourouill, te Utrecht, hooglecraar aan de Rijksuniversiteit aldaar, de versierselen van commandeur der orde van het Logioen van Eer, hem door den President der Franse he Republiek geschon ken; A. W. Bos, te Amsterdam, directeur der publieke werken, de versierselen van officier in de Orde van Leopold II. hem door Zijne Majesteit den Koning der Belgen geschonken; II A. Kluytmans, te 's Hertogenbosch, en J. Reyners, te Nijmegen, beiden het kruis Pro Ecclesia et Pontifice, hun door Zijne Heiligheid den Paus geschonken; mr. E. R. H. R ego ut, te 's Gravcnhage, mi nister van Justitie, de versierselen van groot kruis der Kroonorde, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken; mr. \V. baron Röell, tte Amsterdam, kamer heer van H. M. de Koningin in buitengewo ne.! dienst, de versierselen van groot-offi cier der Kroonorde, hem door Z. M. den Ko ning der Belgen geschonken; jhr. G. Ch. Th. Six, te Amsterdam, kamer heer van H. M. de Koningin in buitengewo nen dienst en intendant van het Koninklijk paleis tc Amsterdam, de versierseléh van commandeur der Kroonorde, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken; jhr. mr. II. M. van Haersma de With, te 's Grave nliage, kamerjonker van H. M. de Ko ningin, dc versierselen van ridder der Kroon orde. hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken. Eindverslag is uitgebracht over het ont werp van wet tot verzekering van de nale ving der Conventie voor de verbetering van het lot der gewonden en zieken in de legers te velde, den 6en Juli 1906 te Genève gesloten. De algemecne ingenomenheid met dc voor gestelde bepalingen geeft de Regeering, blij kens haar Memorie van Antwoord, reden tot voldoening. M o t i e-M arebant De regeering is, volgens de Avp., doende, vóór de verschij ning van de Mem. van Antwoord op Hoofd stuk VIII, de Staatscommissie in het leven tc roepen, waartoe zij door de motie-Marchant werd uitgenoodigd. Behalve de voorzitter, zal in die Commissie nóg een Kamerlid van links zitting nemen en verder een zestal Kamerleden van de rechterzijde, zoowel uit de Tweede als de Eerste garner. Genoemd worden de namen van de heeren Van Vlijmen, Duymaer van Twist en De Geer. Het voorzitterschap van deze Staatscom missie zal worden opgedragen aan den heer 't Hooft, lid van de Eerste Kamer en van den Raad van Defensie. Bij beschikking van den minister van marine zijn de navolgende plaatsingen gelast: met 9 dezer, de luitenant ter zee der 1ste klasse J. E. van Hoogenhuyze, onder intrek king zijner op non-activiteit stelling, geplaatst aan boord wachtschip te Amsterdam; met 11 dezer, luitenant ter zee der 1ste klasse A. M. van Roosendaal, dienende aan boord wachtschip te Amsterdam, op non-acti viteit gesteld; met 12 dezer, de officier-machinist der 2de klasse J. W. M. Renken geplaatst aan boord Ilr. Ms. Trompj met 15 dezer, de luitenant ter zee der 2de klasse bij de Koninklijke Marine-reserve H. G. J. ter Marsch, geplaatst aan boord Reinier Claeszen, en de adelborsten der 1ste klasse bij dc Koninklijke Marine-reserve J. Hamers- ma en A. Dubois geplaatst aan boord Hr. Ms. Atjeh. Voorts worden de na te noemen adelbor sten le klasse bij de Koninklijke Marine-re serve van hunne plaatsing ontheven: N. P. Haremaker, dienende aan boord wachtschip te' Willemsoord, met 20 dezer; D. H. van der Hiel, dienende aan boord Ilr. Ms. Sperwer, met 1 December a. s.; L. Rijnink, dienende aan boord Ilr. Ms. van Speyk, met 5 December a. s.; J. II. Vermeer, dienende aan boord ilr. Ms. Atjeh, met 10 December d. a. v. Reuter seint ons uit Melbourne: De commandant van het Ncdcrlandsche es kader heeft tot den gouverneur-generaal een dankbetuiging gericht voor de buitengewone hartelijke ontvangst, die de schepen overal in Australië is bereid. Het eskader is thans van Perth vertrokken naar Soerabaja. Een 100-jarige Mej. Goemans- Cocnegracht tc Vlissingen hoopt den 19en November haar lOOen jaardag te herdenken. C c s a r e Lombroso. In 1909 is Ce- sare Lombroso gestorven. In Italië beeft zich een comité gevormd met het doel een ge- duikteeken voor hem in zijn geboorteplaats Verua op te richten. Daar het werk van Lombroso van groote betcekenis is geweest en in de laatste jaren belangrijken invloed heeft uitgeoefend op veie gewichtige maatschappelijke, juridische en geneeskundige vraagstukken niet al leen in Italië, doch ook in andere cultuur- statcü heeft het Italiaanschc Comité ge meend, dat dit gedenkteeken een internatio naal huldeblijk aan de nagedachtenis van den grooten geleerde moet worden. Het Italiaansche Comité heeft zich gewend tot een aantal personen in ons land, met het verzoek een Nederlandsch Comité te vormen. Dit comité wijst er op, dat ook ons vader land reeds begint de vruchten tc plukken van het levenswerk van den bescheiden en hoogbegaafden geleerde, den stichter der crimineele anthropologic. Het Nederlandsch Comité is als volgt sa mengesteld: prof. mr. J. Simon van der Aa, Groningen; dr. A. Aletrino, Charnex s. Mon- treux; mr. W. A. Bonger, Amsterdam; J. van Deventer Szn., Amsterdam; mej. mr. E. C. van Dorp, 's Gravenhagc; jhr. mr. D. Enge len, Zutfcn; prof. mr. G. A. van Hamel, Am sterdam; mr. Ch. M. 's Jacob, Almelo; prof. dr. G. Jelgersma, Leiden; dr. C. M. Mol, Sche- vendngen; mr. J. R. B. de Roos, Schevenin- gen; prof. G. van Rijnberk, Amsterdam; prof. mr. D. Simons, Utrecht; mr. J. Slingenberg, Amsterdam; mr. dr. Snijder van Wissenker- ke, Wassenaar; mr. G. Tripels, Maastricht; mr. G. L. dc Vries Feyens, Amsterdam; dr. P. Wellenbergh, Den Haag; prof. dr. C. Win kler, Amsterdam; prof. dr. J. Wertheim Sa- lomonson, penningmeester, Vondelstraat 43, Amsterdam. Prof. Salomonson heeft zich bereid ver klaard bijdragen in ontvangst te nemen. In 1911 zullen weder Rolterdamer Maifest- spicle gegeven worden. De leider, de heer Jos. Tijssen, van dc Frankfurter Opera, heeft thans een circulaire rondgezonden, waarin hij mededeelt dat het plan is in een tijdruimte van 2 3 weken zes voorstellingen verdeeld in twee seriën van 3 opera's en muziekdra ma's, le geven. Aan de circulaire is toegevoegd een lijst van muziekwerken, waaruil abonnementen kunnen aanwijzen zes werken, die zij het liefst zien opgevoerd. Van deze werken zullen die zes ter opvoe ring komen, welke het grootst aantal stem men op zich vereenigen. Het succes zal ditmaal niet afhankelijk ge steld worden van de medewerking van enkele gasten van groote reputatie, maar het stre ven zal er veoleer op gericht zijn, de opvoe ringen in haar geheel op hoog peil te bren gen en te houden. Voor dc vorming van een uitstekend ensemble zijn uitsluitend met zan geressen en zangers van erkende bekwaam heid en goeden naam onderhandelingen aan hangig. Hunne namen zullen openbaar ge maakt worden zoodra zal zijn beslist welke werken worden opgevoerd. De regie zal worden gevoerd door één van de beste Duitsche regisseurs. Als dirigenten zullen hun medewerking verleenen de heeren Willem Kes en een der Frankfurter kapel meesters. Voor het instrumentaal deel der voorstellingen heeft men op het oog het Utrechtsch Stedelijk Orkest en de Rotterdam- schc Orkestvereeniging. Het koor zal worden gevormd uit RoWerdamsche dames en hee ren. Dc ter keuze aangeboden werken zijn de volgende: Mozart: Die Hochzeit des Figaro; Don Juan; Cosi fan tutte; Die EntfQhrung aus dem Serail. Beethoven: Fidelio. Weber: Der Freischütz; Euryanthe. Wagner: Lohengrin; Tannhauser; Die Wal kure; Siegfried; Tristan und Isolde; Die Meds- tersinger von Nurnberg. Marschner: Hans Heiling. Jhr. m r. Victor de S t u e r s over de Commissaris-wonin gen. De Ilaagsche correspondent van de „L. Crt." schrijft Ik dank aan de welwillendheid van jhr. mr. Victor de Stuers eenige waardevolle gegevens omtrent den eigendom van de woningen der Commissarissen van de Ko ningin. Leeuwarden is eigendom der Ko ningin, Arnhem, Haarlem en 's-Gravenhage van de respectievelijke provinciën, waarvoor naar ik hoorde 't Rijk f 3200, f 3000 en f 3900 als jaarhuur betaalt. „De anderen zijn Rijks-eigendom", schreef jhr. De Stuers mij. „Groningen en Zwolle zijn in mijn tijd geheel nieuw gebouwd, Leeuwarden, Utrecht, Middelburg en Den Bosch werden ingrijpend gerestaureerd. Te Arnhem liet de provincie een balzaal bij bouwen. Een gek geval schijnt zich te Haarlem te hebben voorgedaan. Daar had het Rijk in huur oen aan de provincie Noord-Holland behoorend huis dat het verlaten moest, omdat de provincie het wilde verkoopen. „Naar mij verteld werd", vervolgt jhr. De Stuers, „bleek het echter, dat het eigendomsrecht der provin cie zeer twijfelachtig was en dat vermoede lijk het Rijk eigenaar was. Of het waar was, heb ik niet kunnen controleeren." Drentsch-Friesche tramlij- n e li. Nauwetlijks is door den gemeente raad van Assen de richting der Drentsch- Friesche tramlijn door de gemeente vastge steld, waardoor men meende, dat de zaak spoedig haar beslag zou krijgen, of opnieuw dreigt gevaar, dat de aanleg van hét tram- lijnen complex, dat Friesland met Drente zal verbinden, wordt tegengehouden, meldt het Hbld. De bewoners van de Marktstraat te Assen hebben in eene vergadering besloten een onderzoek te doen instellen naar de ge aardheid van den grond in die straat. Blijkt die' veenachtig te zijn, dan zal worden ge protesteerd tegen de richting door de Markt straat, op grond dat die gevaar voor aan liggende huizen kan opleveren. Het grootste gevaar schuilt echter in het verzoek van de concessionarisse. de Nederl. Tramwegmaatschappij, om opnieuw de aan verschillende subsidies verbonden voorwaar den betreffende den termijn binnen welke de lijnen gelegd moeten zijn te verlengen. De Raad der gemeente Ooslstellingswerf, die bij dc lijnen voor een belangrijk deel betrok ken is, heeft reeds geweigerd die verlenging toe te staan en de termijn gehandhaafd op 1 Mei 1912. Bij Raadsbesluit der gemeente Assen van 7 Sept. 1909 werd die termijn ver lengd tot 12 Juli 1911. De nieuwe kwartjes en dub beltjes. Het „Nieuwsblad van Nederl.", dc nieuwe kwartjes en dubbeltjes in den hoogsten graad onaesthetisch noemende, vraagt: hoe komt het, dat onze Rijksmunt zulk- leelijke dingen voortbrengt? „Juist waar 't op beeldende kunst aan komt, heeft Nederland een ouden, schitte renden naam op tc houden, ongeëvenaard onde. de volkeren der wereld. Het land van Rembrandt, van Israels, van de Marissen, van Mauve, mag zeker niet in dit opzicht achteraan komen Men legge naast onze muntstukken die van Frankrijk, Duitschland, Engeland, wij steken bij al de buren af. Het eigenaardig verschijnsel doet zich voor, dat in vroeger jaren de artistieke waarde van onze munten véél grooter, be ter was dan nu. Er is, in dit opzicht, een bedroevende achteruitgang te constateeren. En de aller jongste kwartjes en dubbeltjes zijn daar he laas wel 't meest sprekend bewijs van. Wc vragen, hoe komt dat? Aan begaafde kunstenaars is ons kleine land rijk. Waarom moet 't dan wezen, dat wc zoo schamel, zoo armelijk te voorschijn komen, juist waar ons belang meebrengt om te tooncn wat we kunnen?" N a a m-m i s b r u i k. Adv.-generaal hij den Iioogen Raad mr. Ledeboer concludeerde tot verwerping van hot cassatieberoep, inge steld tegen het arrest van het Hof tc 's Gra- venhage, waarbij de Naaml. Venn. Lewen- stein Nachfolger's Naaimachinenhandel te Rotterdam, was veroordeeld tot schadever goeding wegens oneerlijke concurrentie, voor namelijk hierin bestaande, dat zij gebruik maakt van den naam in het werk „Singer" voor den verkoop van z.g.n. verbeterde Sin- ger-naaimachines. De vraag of de Nedcrlandsche wetgeving een uitsluitend recht op het voeren van een naam in het algemeen en in het bijzonder ook voor vennootschappen erkent, beantwoordt adv.-gen. bevestigend, overeenkomstig de jurisprudentie; hier is door Lewcnstein's Nachfolger inbreuk gemaakt op dit recht. Uitspraak 16 December a.s. Oe Papendrechtsche strafzaak. Van het deskundigen-rapport wordt nog het volgende vermeld: Allereerst wordt thans begonnen met alge mecne beschouwingen omtrent het begrip be trouwbaarheid. Ten eerste intellectueele be trouwbaarheid en ten tweede moreele be trouwbaarheid. Na het aangeven der methode van onder zoek komen de deskundigen aan J. van Elk, dien zij noemen den intellcctueelen dader van hel smaadschrift en oorzaak van dit gc- lieele proces. Psychologisch wordt hij een zieke genoemd. Hij propageert de opinie, dat de politie valsche bekeuringen doet, en doet dat regelmatig opzettelijk en systematisch. Hij •beïnvloedt door dit met kracht te verkondi gen, het groote publiek, dat daardoor komt tot een soort van heiligen oorlog. Ten tweede influenceert hij getuigen, deels door zijn aplomb, deels door zijn suggestie. Ten derde verzwakt hij de autoriteit van po litie en justitie door de wijze waarop hij zich zelf en anderen door zijn sublieme rodence- ringen met verdraaiing van de waarheid en zijn brutaal optreden weet te onttrekken aan verdiende straf. Ten vierde is hij in zijn kwaliteit van rechtskundig adviseur ook de intellectueele dader van allerlei handelingen, die door an deren werden verricht. Met het oog op de groote pracliische belangen, verbonden aan een goed inzicht en de wijze waarop hij in deze zaak zijn hardnekkigen strijd voerde tegen politie en justitie, laten de deskundigen bespreking volgen van enkele zaken door van Elk begonnen. Zij bespreken de zaak Korvcr, op 6 April 1909 gekeurd door den veldwachter Maarsman wegens het rijden in de kom der gemeente op een hondenkar. Van Elk beschuldigt later in een adres aan den minister van Justitie dezen veldwachter van meineed. De Korver viel later door de mand en verklaarde, dat hij wensclite met van Elk nooit kennis gemaakt te hebben. In de zaak Eijkelenboom en Knoppers weer dezelfde methode van bestrijding evenals in de zaak van A. de Heer, waarin hij den veld wachter Bouterse als een leugenaar en mein- eedige wil karakteriseeren. De deskundigen trekken de practische conclusie, dat van Elk, steunende op het intact-zijn zijner in enge- ren zin intellectueele vermogens, door de zekerheid van zijn optreden en de kracht zijner overtuiging op sommige personen een groofen invloed heeft, zoodat zich hunne meeningen naar de zijne vormen en slechts een kleine minderheid zich geheel van dien invloed weet vrij te houden. II. Garslhagens lijdt volgens de deskundi gen aan gebrekkige ontwikkeling der geest vermogens, aan „imbecilitas". Hij kan niet toerekenbaar worden geacht voor het plaat sen van de bewuste stukken in de Dordrecht- sche Courant. Dr. E. Brandts heeft geen deskundig oor deel uitgesproken, maar een oordeel min of meer steunende op feiten langs anderen weg verkregen dan door medisch onderzoek. W. J. le Grand vertoonde verschijnselen van een belangrijken graad van nervositeit. Hij kan een zaak niet geheel overzien, maar slechts een klein onderdeel daarvan J. Kwa- kermaat had intellectueel geen afwijking, bij hem ontbreekt tevens eenig bewijs, dat hij weet voor een ambtenaar te staan met gezag bekleed. Het getuigenis van ds. T. Hoekstra wordt geacht van geen bewijzende kracht te zijn, daar het slechts een reproductie is van ge wisselde woorden en zinnen. H. Radema en C. Wiggers worden nor maal geacht; J. D. van den Esch daarentegen volstrekt onbetrouwbaar, daar hij lijdt aan „imbecilitas", een gebrekkige ontwikkeling der verstandelijke vermogens. W. Vcrgragt vertoont verschijnselen van religieuse exaltatie. Hij vat van getuigenis in deze zaak op als iets waarbij hij een werk tuig is ten dienste der waarheid. Aan zijn verklaringen moet niet te veel waarde wor den gehecht. Het oordeel van J. C. van Nes is niet rus tig, niet bezadigd genoeg om aan zijn mee ning over personen of zaken veel waarde te hechten. De inspecteur C. van de Pol is volgens de deskundigen niet in staat geweest een eenigs- zins alzijdigen blik op de zaak te krijgen, en zij constateeren bij hem gebrek aan critiek. In een breed betoog over de psychologie der Papendrechtsche strafzaak komen de deskundigen ten slotte tot het onderscheiden van twee groepen getuigen, en wel: 1. een groep, die wat met de zaak te maken heeft, en 2. een groep, die beweert iets te hebben hoor en zeggen of een oordeel meent te kun nen geven over een der getuigen. De deskundigen besluiten hun rapport met het vaststellen, dat de zaak Garsthagen in engcren zin slechts een onderdeel is van een veel langeren rechtsstrijd en dat deze strijd niet anders is dan de uiting van het chro nisch ziekteproces van één man. De voor lezing van het rapport, dat ruim 42 bladzij den telt en saamgesteld is door dr. M. J. van Erp Taalman Kip als rapporteur, duurde meer dan twee uur. Alsnu wordt gelezen het proces-verbaal van een verhoor van Koot voor den rechter-com- missaris op 2 Maart 1910, idem op 7 Maart van Pieter Adrianus Korporaal en andere personen, allen over beweerde mishandelin gen door de veldwachters bij arrestaties. De voorlezing van al deze stukken duurde geruimen tijd. De belangstelling op de tribune on in de zaal verminderde ten laatste zeer. Te ruim half 6 werd de zitting vejdaagd tot Vrijdagmorgen half 10 uur. Over de behandeling der zaak op gisteren wordt gemeld: Na de voorlezing van de processen-verbaal der verhooren bij den rechter-commissaris, zegt de verdediger dat deze stukken geen betrouwbaar beeld geven en dat door vra gen, door de verdediging te stellen, op vele punten een geheel ander licht zal worden geworpen. Vele verklaringen zijn uit de tweede hand. Pleiter vraagt aanteekening van het feit dat de verdediging zich niet neerlegt bij het voortbrengen van deze ten nadeele van bekl. strekkende verklaring, en verzoekt de verschillende personen te dag vaarden. De president en het O. M. zien niet in waartoe dat zou dienen. Daarna komt het deskundigenverhoor aan de orde; begonnen wordt met dr. Van Erp Taalman Kip, die uitlegt wat een psychia trisch onderzoek is. dat indion het eerste onderzoek het ver moeden wettigde, dat afwijkingen bestonden, dit werd voortgezet. Bij de veldwachters heeft het uitvoerige onderzoek niet plaats gehad, omdat er geen termen voor waren. Met het niet onderzoeken der veldwachters is echter niet gezegd, dat hun moreele betrouwbaar heid vaststaat. Wat het vooronderzoek (het onderzoek van het vroeger leven betreft), dat was slechts voor twee personen van be lang voor v. Elk en Garsthagen. Wat dit onderzoek aan het licht bracht, dekte geheel, wat het andere onderzoek opleverde. Verder zijn bijzonderheden, dikwijls wed voor de deskundigen van belang, maar voor heï eindoordeel niet beslissend en voor de per sonen dikwijls onaangenaam, weggelaten. Raadsheer v. d. Does vraagt of het den deskundigen bekend is, dat dr. Brandts twee maal in een gesticht heeft doorgebracht. De deskundige antwoordt, dat hem bekend is geweest, dat dr. B. tweemaal aan een acu te psycholose heeft geledon. Zij hebben daar om de vraag te stellen gehad, of zoo iemand in de tijden, dat hij niet lijdende is, een betrouwbare getuige kan zijn. Waar vaststaat, dat de acute psychose in beide ge vallen een gevolg is geweest van een groote emotie en dr. B. onderhevig is aan sterke emotiviteit, moet aangenomen worden, dat deze emotiviteit min of meer blijvend is. Een rustig, objectief oordeel, noodig voor de beoordeeling van een feit, dat later anders zioh blijkt te hebben toegedragen, dan vol- ■gens alle eerste aanwijzingen waarschijnlijk ■bleek, een dergelijk oordeel meeuen de des kundigen aan dr. B. te moeten ontzeggen. En verder: Mr. Van der Does de Willebois: Dus u aan vaardt de mogelijkheid, dat Knoppers en Eykclenboom onschuldig zijn veroordeeld? Deskundige: Die mogelijkheid aanvaard ik. Mr. Van der Does de Willebois vraagt ver volgens het oordeel van deskundige naar het onderzoek van den heer Van de Pol. Deskundige: Ik kom op tegen het onder zoek van den heer Van de Pol, omdat er uit blijkt, dat er gewerkt is met een vooropge zette meening. Nu kan men zich moeilijk een juist begrip vormen van den invloed eener vooropgezette meening. Als een merkwaardig voorbeeld, hoe voorzichtig men met getui gen moet zijn, vermeldt spr. het geval van een man, die te Warschau op klaarlichten dag door vier of vijf personen werd betrapt op diefstal en door hen gearresteerd werd. Die vier menschen, onder wie een politie man en een portiersvrouw, wezen voor den rechtbank een man als de dader aan, die bij vergissing In de bank der beschuldigden ge bracht was. Z. i. nu draagt het werk van den heer Van de Pol de duidelijkste sporen van een vooropgezette meening. Waarom Van Elk eerst zoo laat als quer- luant werd herkend? Omdat hij, antwoordde deskundige, eerst zoo laat door psychiaters werd onderzocht. Dat hij als zoodanig niet vroeger opviel, is niets bijzonders. V ervolgens ontstaat een vraag en antwoord tusschen den verdediger mr. Van Hamel en dr. Kip over de psychologie der Papendrecht sche strafzaak, dat echter geen nieuw ge zichtspunt oplevert. Wij ontleencn er het volgende aan: Mr. \an Hamel: Wat verstaat u onder de Papendrechtsche strafzaak dan eigenlijk? Dr. Kip zegt hierop: De strafzaak is voor ons geen juridisch begrip. Het is een zaak, hangende tusschen twee groepen van perso nen: lo. die overtuigd zijn van mishandelin gen door de politie; 2o. die overtuigd zijn, of althans die trachten aannemelijk te maken, dat de beschuldiging niet waar is. Mr .Van Hamel zegt, dat dit niets met de zaak-Garsthagen te maken heeft. Dr. Kip zegt, dat het alles juist de schuld der verdediging is, dat de zaak-Garslhagen er meer algemeene beteekenis door heeft ge kregen, zonder dat zouden de deskundigen hun taak niet zoo breed hebben opgevat. Mr. Van Hamel concludeerde alzoo, dat de psychologie der zaak niets met de zaak- Garsthagen te maken heeft. Is in deze zaak niet van groote beteekenis een eventueele leu gen van vier personen? Hoe komt het, dat die zijde van het vraagstuk ontbreekt in een stuk, getiteld: „De psychologie der Papendrecht sche strafzaak?" Met andere woorden, zegt mr. Van Hamel, waarom zijn de veldwach ters De Mey, Bouterse, Van den Berg, Maars man en burgemeester Bonten niet psycholo gisch onderzocht? De president: Het slaat in het rapport; er waren geen termen voor. Dr. Kip: Het spreekt vanzelf, dat ook an dere personen, waartegen een klacht werd in gediend, de kans hebben moreel minder be trouwbaar geacht te worden dan een ander. De moreele betrouwbaarheid der door u ge noemde personen konden wij niet onderzoe ken. Mr. Van Hamel: Dus het staat buiten de psychologie der zaak, dat de veldwachters kunnen liegen? Voortgaande roept spreker uit: Is het niet een pschologisch moment van den eersten rang, dal het volk vraagt om recht tegenover leugens? Ten minste beweerde leugens. Spreker verwijt den deskundigen dit alles uit de zaak geëlimineerd te hebben. De moord le Spaarndam. - Donderdagmiddag te 3 uur is ide justitie uit Haarlem weder naar Spaarndam geweest, thans in verband met de omstandigheid, dat alles er op duidt, dat de misdaad niet is gepleegd door meer dan één persoon, doch door een enkeling. Het vinden van de twee kopjes, waaruit broeder en zuster gewend waren hun koffie te gebruiken en dat van een derde apart te voorschijn gehaald; luet vinden van een sigarenvaas op de tafel, dat alks heeft de justitie tot de overtuiging ge bracht, dat hier een wanhoopsdaad heeft

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2