Uit den omtrek. STADSNIEUWS. plaats gehad. Men vermoedt, dat zich Zater dagnamiddag bij den heer Melchior iemand beeft aangemeld, om financieele hulp, dat de twee oudjes hebben gedacht hem wel te zullen zien verwijnen wanneer zijn pogin gen niet lukten cn dat zij daarom hun boterhammetje om 6 uur niet hebben ver orberd. Men denkt ook, dat de bij de familie bekende gast, zoolang is blijven zitten tot hij, met de plaatselijke toestanden bekend, kon vermoeden, dat niemand meer zou bin nentreden, en dat Hij toen, ten einde raad, na de pertinente weigering van den heer M. om geld te geven, tol gewelddaden is overgelaten. De justitie heeft Donderdagmiddag bij de toen verzamelde familie nagegaan, welk persoon zoo intiem met de beide vermoor den omging, dat zij voor hem beleefdheden over hadden, die zelfs de predikant, noch andere notabelen uit de gemeente gewend waren te ondervinden. In Spaarndam gelooft men algemeen, dat de justitie titans op het goede spoor is. Hut H. D. daarentegen zegt Het bericht in sommige bladen, dat men denkt op het goede spoor te zijn, is geheel en al onjuist. Ook dit omtrent het vinden van een revol ver, want dit wapen is niet achtergelaten door den dader. Het was een wapen, dat de heer Melchior zelf in zijn bezit had. Inbraak te Arnhem. De dader van de verleden week gepleegde inbraak bij den dansmeester M. te Arnhem, is thans ge vonden. De sjpeurhond had aanvankelijk wel het goede spoor gevolgd, maar heeft ten slotte toch de aandacht doen vallen op een onschuldige, naar nu gebleken is. Brandbriefschrijvers gear resteerd. Gisterenmiddag zijn in het volkskoffiehuis „Metropool", in de Warmoes- straat te Amsterdam, twee zwervers, zekere B. en v. H., gearresteerd, die een brief aan den burgemeester hadden geschreven, waarin zij het noodige voor hun levensonderhoud vroegen, met de bedreiging, dat de burge meester, indien hij niet aan hun verlangen voldeed, wel zou zien wat er gebeuren zou, want dat zij nergens voor terugdeinsden. De aangehoudenen verklaarden aan de po litie, dén brief geschreven tet hebben, om „onderdak" te bekomen. School- en Kerknieuws. Bij beschikking van den Minister van Binnen- landsche Zaken is, voor het tijdvak van 16 Novem ber 1910 tot en met 31 Augustus 1911, benoemd tot -assistent voor de technische hygiëne aan de Tech nische Hoogeschool te Delft, D. P. Ross van Len- nep, aldaar. —Bij beschikking, van den Minister van Binnen- landsclie Zaken is, voor het tijdvak van 16 Novem ber 1910 tot en met 15 November 1911, benoemd tot bediende voor de technische hygiëne aan de Technische Hoogeschool te Delft, A. Fraterman, te 's-Gravenhage. Te Baarn is naar aanleiding van het in de voorlaatste gemeenteraadsvergadering verworpen verzoek van de plaatselijke afdeeling van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers lot het stichten van eene gemeentelijke voorbereidende school eene openbare Vergadering gehouden, vanwege d eafdee- lingen van Volksonderwijs en van genoemden Bond, waarin als spreekster optrad Mej. Yoltinan, leerares aan de Kweekschool voor bewaarschoolhouderessen te Lelden, met het onderwerp: „De noodzakelijk heid van goed voorbereidend onderwijs." 's-Gravenhage, 11 Noy. Examens M. O. Staatsinrichting (K XI). Geëx. 3 carididaten; toegelaten voor buisakte de heeren Chr. J. A. van Limpt, van Waalwijk, cn J. Scheele, van 's-Gravcn- hage. Schoonschrijven (N.). 5 cand.; toegelaten de dames: A. B. M. van Munster, W. M. van Wetten, van Schijndel, cn A. van der Veen, van Utrecht. Met ingang van 1 Jan. a. s. zal er in de uitgifte van de tienrittenboekjes der Ned. Ctntr. Spoorweg-Mij. eenige verandering worden gebracht. Er zal dan voor die boekjes in gebruik op hot traject Utrecht—Amersfoort, Utrecht— Baarn, Utrecht—Zeist, en Utrecht—De Bilt een ander model worden ingevoerd. De op 1 Jan. in omloop zijnde tienritten boekjes van het bestaande model behouden evenwel hunne geldigheid tot uiterlijk 1 Maart 1911. Met uitzondering o. a. van de boekjes voor het gebruik op den tramweg tusschen De Bilt en Zeist Met ingang van 1 Maart worden alle in omloop zijnde tienrittenboekjes van het thans bestaande model ingetrokken. Bij inlevering vóór dien tijd wordt voor de niet ge bruikte kaartjes de prijs terugbetaald. Zeisit. De ballon Amsterdam" van de Ned. Vereeniging voor de luchtvaart, die gis teren morgen alhier opsteeg, landde des middags te half twee te Dusseldorf. VLIEGEN. Er wordt vanmiddag gevlogen. f— Men bericht ons, dat heden middag, zoowel te Ede als te Soesterberg, positief zal worden gevlogen. Te Ede geeft Kuiler demonstraties, te Soes terberg Koolhoven, wiens Hanriot-toestel gis terenavond eindelijk is gearriveerd. Wijnmalen stijgt te Ede op lot groote hoog te, gaat, steeds op die hoogte blijvend, (waar schijnlijk met een passagier) naar Soester berg, daalt daar, keert weer naar Ede terug cn vliegt ten slotte nog eens van Ede naar Soesterberg, waar hij morgen, evenals de an deren, demonstraties geeft. Een mooi vliegprogramma dus! E1 b u r g. De horlogemaker C. is wegens verduistering van een gouden horlogeketting en van eenige horloges, gevangen genomen en ter beschikking gesteld van de justitie te Zwolle. Ds. G. W. C. Vunderink heeft het be roep bij de Ned. Ilerv. gemeente te Haarlem aangenomen. De luitenants B. Bueno de Mesquila van het le, II. I. B. T. A. von Heijden van het 2e, H. J. Kruin van het 3e. P .J. van den Briel van hot 5e, M. H. A. Bischoff v. Heems kerk van hel Se, jhr. J. J. Teding van Berk hout van het 10e en A. D. A. Tflanus van het 11e reg. infanterie worden van 15 Novem ber a.$. tot 1 April 1911 gedetacheerd bij de Rij- cn Hoefsmidschool, teneinde le zijner tijd vermoedelijk over le gaan bij het wapen der cavalerie. Voor het examen vrije- en orde oefe ningen slaagde'mej. J. J. II. A. van lieerde. Tot commissarissen-regenten van het Rijksopvoedingsgesticht zijn door den minister van Binueniandsch.: zaken benoemd de heeren jhr. J. W. A. Berchman Wuytiers, dr. J. W. Jorissen, mr. J. K. II. de Beaufort, ds. G. W. C. Vunderink en A. M. Tromp van Holst. Onze politieke partijen. Gisteren avond werd in de Zwaan de eerste der vier cursus-vergaderingen voor den Bond en Vereeniging voor Vrouwenkies recht gehouden, waarin mr. M. W. II. Wer ker van Utrecht „Onze politieke partijen" zal behandelen. Nadat mevr. Feis met een woord van wel kom de vergadering had geopend, ving mr. Werker aan met zich te verontschuldigen over zijn niet verschijnen in de verg. van 4 November, waarvoor hij overigens niet ge heel de schuld kan aanvaarden. Tot zijn on derwerp komende, wijst spr. er op, dat er- verschil bestaat in de beginselen in zake het bestuur van den Staat, welk verschil de po litieke partijen heeft doen ontstaan. Op den voorgrond wil hij eenige tegenstellingen plaatsen, zooals democratisch en anti-dcino- cratisch, vooruitstrevend en conservatief, op portunistisch cn beginselvast en de autitbe- tischc tegenstellingen. Het verschil tusschen democratie en niet# democratie is dit: bij democratie streeft men zooveel mogelijk in de richting der volks heerschappij, waartegen de anti-democratie zich keert. Dit moet noodwendig tol ver schil in beginselen leiden, waarvan de ge schiedenis vele voorbeelden heeft. Spr. toont dit nader aan met het verschil tusschen mo narchie en republiek en het veld winnen van den volksinvloed op het staatsbestuur. De absolute monarchie is geworden tot parle mentaire monarchie, terwijl de volksverte genwoordiging steeds meer rechten tot zich irekt. Hot streven der democratie nu is ge richt op uitbreiding van dien volksinvloed. Uil den aard der zaak gaat daarmee ge paard de gelijkheidsleüs, dat r.iet een onna tuurlijke ongelijkheid behoort geschapen of in stand te worden gehouden. Wij leven in een democratische aëra. Vooral na '48 is sterk geworden het streven naar volksverte genwoordiging met groote bevoegdheden. In '18 kreeg de Tweede Kamer het recht van amendement, terwijl in de wet de mi- nisierieeie •verantwoordelijkheid werd opge nomen, waardoor de ministers meer macht kregen. En nevens die vergrooling van den volksinvloed gaat natuurlijk een voortdu rend streven der democratie 'om het aantal kiezers tc vergrooten. Tal van landen heb ben reeds het algemeen kiesrecht voor de mannen, terwijl Finland, Noorwegen, Tas- manie c.a. bovendien al het vrouwenkies recht bezitten. De niet democratie staat lijnrecht tegen over die gelijkheidsgedachtc en erkent een van nature beslaand verschil onder ilc men- 'sehen en wil alleen die menschen tot het staatsbestuur 'toelaten, die, er door zekere kenteekenen van wolstand of geschiktheid voor zijn aangewezen. De vraag democratie of niet beheerscht niet de politiek der Nederlandsche partijen. 'Men kan wel democratische partijen onder scheiden, maar het volledig staatsleven wordt niet door deze vraag beheerscht. Als democratische groepen in ons land, zijn te noemen de sociaal-democraten en de vrijzin- aiig democr«<t-en. Als tweede tegenstelling stelt spr. vooruit gang tegenover behoud. liet is een misval ling, dat democratie tot vooruitstreving zou leiden. Gebleken is bijv. dat door uitbreiding van kiesrecht voor een land een conserva tieve tijd aanbrak. Maar in den regel zal een democraat wel vooruitstrevend zijn. Spr. zet nader de conservatieve en vooruitstre vende beginselen uiteen en komt dan tot de antithetische tegenstellingen, die haar oor zaak vinden in de staats werkzaamheid zelf. Haar grond is de staatsfilosofië en als zoo danig bet meest wetenschappelijke deel van de politiek; zij vinden haar grondslag in op vattingen, die het geheele maatschappelijke en individueeie leven behcerschen. Die op vattingen vinden de partijen in den BijbeJ, die hun richtsnoer is voor hel staatkundig en maatschappelijk leven. Ze gaan uit van de grondgedachte, dat alle gezag van God is. Dit leidt tol absolutisme, zooals in Rusland, terwijl ook de Duitsche keizer blijkens zijn uitingen hieraan niet vreemd is. Dc partijen die van dat beginsel uitgaan zijn in ons land: dc anti-revolutionaire, de christ-historische en de Roomsch-KaIholieke. De gezagsidée staat bij hen als een eeuwi ge idóe, als afkomstig van God, voor op. Naar de anti-rev. gedachte hebben \vg echter een souvereiniteU in eigen kring (gezin) ,in gemeente en in staat. De Roomse.. Katholieke gezagsidée neemt nog een verte genwoordiging Gods op aarde in de eeuwige Katholieke kerk. Alles moet doortrokken zijn van die katho lieke gedachten, alles moot dienstbaar ge maakt aan de verheerlijking der kerk. Hier in heeft dus de Roomsch Katholieke partij groote overeenkomst met de anti-rev. dat ze ook staal op het standpunt, dat de bijl>el- sche beginselen richtsnoer moeten zijn in het staatsbeleid. Ten slotte zet spr. de beginse len der Roomsch Katholieke partij nader uiteen. Voor een klein maar aandachtig gehoor sprak de heer F. U. Schmidt uit Hilversum, Donderdagavond in „Ons Huis", over het nut en de noodzakelijkheid van den strijd tegen het alcoholisme. Spr. verduidelijkte zijn voor dracht door dc aanhaling van voorbeelden uit de vakbeweging (vooral in Engeland). Er volgde een opgewekt debat. Zooals wij reeds bericht hebben, spreekt morgenmiddag in de najaarsvergadering van de Propaganda-Commissic „St. Martinus", ter drankbestrijding in de prov. Utrecht, 'I Gooi en de Betuwe, de heer A. Kellenaers, te Lei den, redacteur van „De R.-K. Middenstan der, De Hanzebode"over het onderwerp: „De Katholieke drankbestrijding en de Mid denstand". Tot deze vergadering, te houden in het R. K. Jongenspatronaat, aan het Zand, zijn alle Katholieke Middenstanders schriftelijk uitgenoodigd, terwijl ook anderen kosteloos toegang hebben. Wij vestigen dc aandacht op de adver tentie van dc Commissie voor de verloting van handwerken #en andere voorwerpen ten be hoeve van de armen, bezocht door de Ver eeniging van den H. Vincentius van Paulo. In „de Arend" wordt Dinsdag een ten toonstelling van chrysanten geopend. Quick speelt morgen tegen Vclox uit Wageningen, cn ,,'t Vijfde" tegen Quick uit Kampen. Het tweede elftal van Quick speelt tc dc Bilt legen B. V. C. Naar aanleiding van een protest van Z. A. C. moot de wedstrijd van verleden Zondag worden overgespeeld. De hofstede „De Buzert" met bouw- en weiland, groot 5 Heotaren 33 Aren en 70 cen tiaren, is door notaris van Blaricum in pu blieke veiling'gebracht cn opgehouden voor f 9950. De eigenares was genegen f 6000 hypo theek te geven. Predikbeurten te Amersfoort op Zon. dag 13 November 1910. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10J uur, dr. H. J. Toxopeüa. Rcmonstrantsche Kerk. Voorin, lüi uur: Ds. Iiooykaas. Gereformeerde Kerk. (Langegracht.) Voorm. 10 uur: Ds. Donner. j. Avonds 5J uur: Ds. Donner. Woensdag 16 Nov. 's Avonds uur, openbare vergadering der Geref. Jong.-Vereen. „Paulus". Spreker: Dr. T. Hoekstra van 's Hertogen» botch. Onderwerp: „Afgoden van onzen tijd." Gemeenschappelijke dienst. Gereformeerde Kerk. (Zuidsingel.) Voorm. 10 uur: Ds. Teerink. 's Avonds 5£ uur, ds. Teerink. Collecte voor hulpbch. kerken. Woensdag 16 November. 's Avonds 7£ uur, zie Geref. Kerk, Lange gracht. Vrije Gereformeerde Gemeente. Voorm. uur: Godsdienstoefening, 's Avonds 5 uui: Godsdienstoefening, Chr. Gereformeerde Gemeente. Lokaal „De Zaaier." Voorm. 9jf uur: Godsdienstoefening, 's Avonds 5i uur: Godsdienstoefening. Donderdag 17 November, s Avonds 7 uur: Ds. dc Bruijne, pred. te Bunschoten. Hersteld Apostolische Gemeente. In de Eenheid der Apostelen. Gebouw Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur: Godsdienstoefening, 's Namiddags 4j uur: Godsdienstoefening. ^-Burgerlijke Stand. van 4 tot 11 November 1910. Geboren: Johannes Andrdes Adrianus, z. van Adrianus van Oorschol en Maria Kel der. Hermanns Garolinus Qhristiaan, z. van Christiaan Lensing cn GerrHje Maria Hannesse. Antoon Frans, z. van Julius Antonius Hassing en Sijlske Vierstra. Douwe Peter Theo, z. van Peter de Bakker en Geertje de Boer. Christiana-, <1. van Johannes Cornelis van Mourik en Chris tina van Daal. Gijsberus, z. van Jo hannes van Keken en Antje van Bogerijen. Gerrit, z. van Hendrik van Veenendanl ep Johanna Wilhelmina Vrekenhorst. Richar- dus Wilhelmus, z. van Rijk Schoonderbeek en Antje de Groot. Hendrikus Johannes, z. van Jan Kraan en Clasdna Pouwen. Pie- ter, z. vian Klaas Visser en Maria Vahstal. Suzanna Jacoha Elisabeth, d. van Jan Kool en Geertriuda Maria van Oven. Antonie Adriaan Cornelis, z. van Antonie Maas en Alida Cornelia ter Burg. Gerard Andrianus, z. van Gerard Laseur en Grietje Everarda Adrians de Regt. Cornelis Jan, z. van Mijn- der Pon cn Antje van Doesburg. Derk, z. van Dirk Mulder en Willemina Brouwer. Evert, z. van Ilijmen en Surksum en Wijmpje Klomp. Hendrika, d. van Jacobus Ver hoef en Martina Mieres. Ondertrouw d: Aliinan Johannes Mas- tro dft Petertje Vonhoff Anton Aloysius Kramer en Hendrika Petronella Krol. Getrouwd: Johannes van Behagen en Jacoba Hendrika Adolfina Mariens. Ilen- drikus Johannes van der Veer en Anna The- resia Martens. Herman Gerard de Groef en Steventje Hazeleger. Cornelis van Kolf- schooten en Lubbert je'van Spriel. Overleden: Evertje Prins, 6 m. Ja coba Giesbers, 24 j., ongeh. Neellje van Voorst, 5 m. Cornelia van de Bouwmees ter, 82 j., wed. Machiel Hamers. Anna Ma ria Rijpert, 1 m. Neeltje van Effrink, 1 m. Willem Gerrit van Strohé 77 j., echtg. van Aafien Dijkstra. Elisabeth Buis, 23 j., ongeh. Dirkje Veen end aal, 65 j., echtg. van Aart Kool. Cornelis Kleinveld 6 m. Eva Berg, 72 j., weid. van Ephraim Schönfeld. Opgave van de Vereeniging „Handel en Nijverheid" van personen, die zich in de Gemeente hebben ge vestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Ge meenten, met vermelding van woonplaats van den 2. tot cn met den 8. November 1910. GEVESTIGD. K. J. Vermey, v. Stoutenburg n. Bloemend.str. 20. F Kortland, van Schoonhoven naar Lange Beek straat 27. W. van der Maas, van Zwolle naar Schimmel- penninckstraat 48. U. Feenstra, van Goes naar Langestraat 19. C. de Veer, van Leeuwarden naar Van. Campen- laan 2. H. B. Ponsloen, van Culcmborg naar Langostr. 39. J. E. C. Bouwmeester, van Den Haag naar Bree- destraat 44. IJ. J: van Gelder, van Tld naar Stellingwerf straat 16. D. Mijs, van Alphen (Z.-H.) naar Scherbierstr. 11. E. J. Roclofs, van Nijmegen naar P. Buyslaan 1. J. A. I. M. Frenkop, van Zeist naar L. Beekslr. 35. S. Ising, van Hellevoctsluis naar Wolfertstr. 20. D. Spierenburg, van Rotterdam naar Soesterweg 153. R. J. Enuma, van Amsterdam naar Van Asch van Wijckstraat 1. A. van de Kamp, van Barneveld naar Bergstr. 7. J. Thalens, van Borger naar Kampstraat 82. W. Velting, van Borger naar Zuidsingel 20. J. G. W. Schnitzler, van Nijmegen naar Vlasak- kerweg 2. J. V. H. L. Scholtcn, van Steenderen naar Arn- bemschewcg 40. II. P. Krol, van Utrecht naar Bloklandstraat 6. A. Meyer, van Watergraafsmeer naar Rozcma- rijnsteeg 20. P. I.eenards, van Dordrecht naar Wcvcrssingel 18. B. Both, van Utrecht naar Aldegondestraat 42. S. Huisman, van Apeldoorn naar Krommestr. 21. W. van Diggele, van Apeldoorn naar Utrechtschc- weg 87. J. J. Groenhuizen, van Hilversum naar Teutstr. 20. C. A. Groenewcgcn, van Rotterdam naar Weijers- straat 9. W. Opwyrda, van Nijmegen naar Bisschopsweg 65. H. F. M. van Voorst tot Voorst, van Den Haag naar Langestraat 108. A. Blussé van Oud-Alblas, van Den Haag naar Langestraat 108. M. L. van Dieren, van Thicl naar Arnhemsche- weg 62, C. van IJzendoorn, van Nijmegen naar Gaslaan 9. G. Hoogov en, van Hilversum naar Soesterweg 235. J. L. C. Lignian, van Velsen naar Stationstr. 15. S. de Vri's, van Workum naar Varkonsmarkt 3. van Ling, van Zeist naar Utrechtschestr. 35. VERTROKKEN. A. A. Mijmering, van Bloemend.str. 21 naar Boxtel. M. C Schuiten, van Leusderweg 148 naar Leus den. W. J. van den Berg, van Leusderweg 148 naar Leusden. J. van den Berg, van Beekesteinschelaan 48 naar Amsterdam. J. Raven, van Kampstraat 31 naar Winterswijk. G. Bokkers, van Muurhuizen 129 naar Utrecht. A. van den Bom, van Oude Soesterweg 4 naar Sloten. C. Kroon, van Regentesselaan 17 naar Leeuwar den. N. de Goede, van St. Jorisstraat 10 naar Inf. Kazerne. J. van Beek. van Langestraat 85 naar Hilversum. II. A. J. H. Linssen, van Langestraat 89 naar Dordrecht. T. Burger, van Bisschopsweg 64 naar Amsterdam. J. T. Hendriks, van Muurhuizen 103 naar Amster dam. W. Vreeswijk, van Arnbemschestraat 35 naar Loosduinen. D. W. Bolkestein, van Muurhuizen 37 naar Bus- sum. O. H. Stick, van Utrechtschestraat 30 naar Zaan dam. H. N. Kragting, van Zevenhuizen 1 naar Utrecht. E. J. Rothoff, van Zevenhuizen 1 naar Utrecht. T: van der Vegt, van Krankeledenstraat 1 naar Leeuwarden. J. G. van Achterbergh, van Soesterweg 333 naar Amsterdam. J. H. A. Martens, van Arnhemscheweg 11 naar 's-Gravenhage. A. T. Martens, van Arnhemscheweg 11 naar Utrecht. J. van Eijkelcnburg, van Paternostersteeg 3 naar Lensden. i* T. van der Meulen, van Kortegracht 12 naar Leusden. N. Brander, van Beekesteinschelaan 23 naar Hoog- karspel. J. Brouwer, van Zogstraat 8 naar Nijkerk. Marktberichten. A morst oor t, 11 Nov. Op e IvVan gehou den weekmarkt besteedde men voor aard appelen 2.50 a 2.80. Appelen 4.a 8.— Peren f 5.A 10.per H.L., Hoendereieren 8.— A 9.— per 100 stuks. Boter 1.35 A 1 50 per K.G. Kippen Ü.8') A 1.40, Kuikens ƒ1.A 1.60, Piepkuikens 0.60 a 1.Een den 0.80 a 1.Hazen 1.60 A 2.Wilde konijnen 0.50 A 0.60, Tamme konijnen 0.8) a litO per stuk, Duiven 0.k 0.per paar Magere Varkens A Zeugen ƒ50 a 100. Biggen f 9.— a 14.—. Bruineeieren f 0.— k 0.—, Jonge Eenden ƒ1.A 1.25. Aangevoerd waren: 120 Keet. Appelen15 heet. Peren, 200 heet. Zandaardappelen; 11000 stuks Hoendereieren, 600 kilo Grasboter stuks Vee, Vette Varkens, 10 Magere Var kens, 550 Biggen en 15 Zeugen. Marktbericht van 11 Nov. 1919 ra* Nederlandsche Centrale Botermynte Amersfoert Gisteren werden aangevoerd op de Mijn: Gezouten Ongezonten 2325 K.G. 3700 K.«.. 1.29 Hoogste prjjs f 1.30 - 1.18 Laagste prijs - 1.19 - 1.25 Middel pry» - 1.26 Telegrafisch Weerbericht. Na**- waarnemingen in don morgen van 12 November 1910. Medegedeeld, door het Kon. Ned. Met Lnstituut te de Bilt. Hoogste barometerstand: 768.1 te Seydis- fjord. Laagste barometerstand: 746.5 te Swi- nemunde. Verwachting tot den avond van 13 Nov.: Toenemende tot matige of krachtige Z. tot Z.-W. wind. Toenemende bewolking. Waar schijnlijk regen. Stijging van temperatuur. Weekoverzicht der Amsterdamoche Beurs. De Amerikaansche markt. Deze afdeeling heeft gedurende de afgeloopen week een in vele opzichten merkwaardig verloop gehad. De handel stond natuurlijk bijna on afgebroken in het teeken der verkiezingen en nu was het op zich zelf al een bijzonder verschijnsel, dat Wallstreet hier aan de zijde der democraten stond. Juister is het te zeg gen, dat de markt partij gekozen had tegen de republikeinen en wel in hoofdzaak tegen hun leider, den ex-president Roosevelt, die met zijn programma van „nieuw nationalis me" de financieele wereld zeer verbitterd heeft. De praktische leiding van Roosevelt heelt de republikeinsche partij ontzaglijk voel nadeel bezorgd. Zonder zijn scherp optre den, zou het aan deze politieke richting niet moeilijk gevallen zijn de sympathie van Wall street te behouden en meester te blijven van de markt in de regeerende lichamen. Wel heeft ook dc fondsenmarkt onder republi- keinsch bewind vele heftige aanvallen te ver dure gehad, doch zij aanvaardde zulks als een noodzakelijk kwaad, dat men haar wel moest aandoen ten believe van de volkskie zers. Zij achtte die aanvallen toch altijd nog verkieslijker, dan hetgeen zij van de demo craten meende te moeten -vreezen. De situatie was echter belangrijk gewijzigd sedert Roosevelt zijn campagne ivfcn nieuw nationalisme had aangevangen. Wallstreet zag zijn optreden met steeds toenemende on rust en weldra waren de verhoudingen van dien aard, dat zij haar preferentie voor de republikeinen met zulk een leider niet kon handhaven cn dan nog liever dc kwellingen der democratische regeering verkoos. In het Congres hebben dc democraten thans de meerderheid en het is wel zoo goed als zeker, dat over twee jaar een hunner partij- genooten tot president zal worden verkozen. In den regel legt de markt op de dagen, welke aan zulk een belangrijke verkiezing voorafgaan, een groote zenuwachtigheid aan den dag. Thans echter was daarvan geen sprake. Het publiek paste eenvoudig een taktiek van onthouding nog scherper toe en de transacties, welke voor deze rekening nog werden uitgevoerd, betroffen voorname lijk aankoopen op effect van Woensdag na de verkiezingen, dus met het doel dadelijk weer te realiseeren. Het beroepselement leg de eveneens een grootere reserve aan den dag, doch heide kalme hondingen waren geen belemmering voor een vrij krachtige, vaste stemming. Op den dag der verkiezingen was de beurs gesloten en den dag daarna was de uitslag natuurlijk overal lot hot publiek doorge drongen. De houding echter, welke èn door de beurs èn door het publiek hierop werd aangenomen, was voor de hausse-belangheb benden bepaald een groote teleurstelling. In plaats van een levendige koopbeweging, die "ien op de volkomen bevrediging van Wall- steel's wenschen zeker mocht verwachten, trad een zoo algemeene realisatie-beweging in, dat de koersen met procenten omlaag vielen. De nadeelige gevolgen van deze onver wachte beantwoording der verkiezingsresul taten werden vooral door het Hollandsche publiek gevoeld. De op Woensdagmorgen op de Effecten-Societeit afgesloten transacties droegen een zeer willig karakter en beston den voor eene groot deel uit aankoopen voor het publiek. Deze aankoopen werden des middags voortgezet, hoewel de tendenz toen aanmerkelijk flauwer was en als gevolg van het voortdurende aanbod der arbitrage, steeds meer ongeanimeerd werd. Het optimisme, dat aanvankelijk doöT ons publiek aan den dag was gelegd, werd dan ook tegelijk met deze kentering gedood. De verwachtingen werden nog ongunstiger toen bleek, dat de arbitrage opnieuw met fonds aan de markt kwam. Onnoodig te zeggen, dat tegenover dit aanbod nauwelijks vraag te bekennen was. De handel had in de laat ste paar dagen een gedeprimeerd aanzien. Wij achten het niet zeer waarschijnlijk, dat ook thans nog de daling verder aanzien lijk om zich heen zal grijpen. Over het al gemeen zijn de omstandigheden van dien aard, dat er voor een groote daling weinig vrees behoeft gekoesterd te worden, doch door de ontijdige hausse-campagne, in het levci geroepen en oji. geforceerd gehand haafd door een overigens krachtige groep financiers, moest te avond of morgen een inzinking komen. Staatsfondsenmark it. De belang stelling voor Integralen en Driëen was be perkt. De vraag evenwel overtrof belangrijk liet aanbod en dientengevolge wijzen de koersen een beduidende verbetering aan. Hongaren en Oostenrijksche soorten verla ten. Russen zeer vast. De handel was steeds kalm, doch de vraag zoo aanhoudend, dat de koersen zich flink verbeteren konden. Uit alles blijkt, dat het publick zich weer m»er tot dit papier aangetrokken gaat voe len. Andere Europeesche staatsfondsen stil, mecrendeels verwaarloosd. Een uitzondering maakten nog Portugeesche papieren, die on der levendige belangstelling eenige fracties avans konden behalen op de herhaalde be richten omtrent aflossing der buitenlandsche schuld. Cbineczen verlaten. Ook Japaneezen bijna zonder handel. Cuba vast, met vraag op hoogere koersen. Mexicanen ongeanimeerd. In Argentijnen ging bijna niets om. Brazi lianen verdeeld. De stemming was mat en de koersen ondergingen voor het meeren- deel een kleine daling. In Chileenen was eenige handel, zonder bepaalde tendenz. Co- luiT.bianen iels beter. Peruanen lui. De Cultuurmarkt. Deze afdeeling zette gedurende het eerste deel der week haar dalende koersbeweging voort. De li lt wida tie kreeg meer en meer een algemeen karakter, waarbij alleen de incourante soor ten gespaard bleven. Als gewoonlijk con centreerde zich de belangstelling op aandee- len en actions Vorstenlanden. Zaterdag was nog eerst een flink herstel tot stand geko men, maar vanaf Maandag werd de daling zoo heftig hervat en vervolgd, dat de koer sen het laagste punt in dit jaar belangrijk overschreden. Aandeelen Koloniale Bank, Barge Moorman, Handelsbank en andere moesten het evenzeer ontgelden. Later trad een herstel in, doch voorloopig kan men daarin nog weinig vertrouwen stel len. Het is ontegenzeggelijk waar, dat de marktpositie in de andere hoeken veel tot dit ongunstig verloop hebben bijgedragen, ofschoon de factoren der suikermarkt, welke mede aan dc daling schuldig zijn, in belang rijkheid niet mogen onderschat worden. De M ij n m a r k t. In deze afdeeling is weinig of niets veranderd. De stemming is slap, dikwijls flauw. Er gaan dagen voorbij, dat men in dezen hoek geen spoor van leven ziet. Aandeelen Ketahocn loom, later flauw, niettegenstaande de productie van October zeer bevredigend is. Aandeelen Oost Borneo lager. Paloleh's zeer onregelmatig, blijven zwakker. Great Cobar's blijven beduidend lager, in sympathie met Amerika. De Petroleum markt. Het aanzien van deze markt is in de laatste weken wel zeer belangrijk veranderd. Tegenover de le vendige transacties van vroeger kenmerkt de handel zich thans bijna reeds door een wei felende houding. De stemming wisselde in

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3