Hk 168. Tweede Blad. 9de Jaargang. Zaterdag 12 November 1910. BINNENLAND. FEUILLETON. HA.NZEA. TEN. AMERSFOORTSCH DAGBLAD imeet Jan ABONNEMENTSPRIJS: er 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. fzonderlijke nummers- 0.05. eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. dvertentiënmededcelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER A D VERTEN TI ÈN: Van 15 regels f 0.50. Elko regel moer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents by vooruitbetaling. Qroote lettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kameroverzicht R Tweede Kamer. De minister van koloniën ging Vrijdag iort met zijn rede van Donderdag en be- reekt de comptabiliteit van Atjeh. Bij het passen- en wijkenstelsel zegt de in. nadere mededeelingen toe aangaande e toelating van vreemde Oosterlingen. De igeering wil een tegemoetkomende houding i openstelling van ambten voor de Chinee- in. Ook de rechtsbedeeling zal verbeterd orden. Voorts geeft de Min. inlichting over de nancieele administratie van bedrijven. De lestand der financiën blijft de aandacht ragen, maar er zijn nog voldoende bronnen an inkomsten. Buitengewone stijging van ikomsten verwacht de Min. in de toekomst ls equivalent van de groote opofferingen oor de economische en geestelijke verhet- ing van Indië. De mijnbouw zal meer ople- eren door wijziging der Mijnwet. Het opium- raagstuk yermeerdert de fmancieele zorgen, naar de regeering zal opiummisbruik be- trijden. De Min. gelooft, dat de Indische Keg. voor- ichtig zal zijn met salaris-verhoogingen na letgeen in de Kamer daarover gezegd is, naar de uitbreiding van bet ambtenaren corps was noodig. Spr. is bereid tot steun van vereenigingen, die studie voor den Indi- ichen dienst bevorderen. Bij verbetering van den economischen toe- itand der buitenbezittingen, lette men vooral op het belang van den inlander. Eenige vrij- ïeidsbeperking Yoor het Europeesch kapitaal s gewenscht. Voor aanleg van wegen en spo ren op Sumatra, alsook Yoor emigratie uit lava wordt gezorgd. De voorgenomen besluursreorganisatie gaat gepaard met decentralisatie. De lokale raden doen reeds goed werk en er zijn plannen om er meerdere in te stellen. Er wordt overleg gepleegd met de Indische regeering, om -laccrès in de plaatselijke inkomsten te bren- 1 gen. Dat slechts 13 millioen van de 20 zijn be- I steed voor productieve werken ter verhoo- van de welvaart der inlanders, moet verklaard worden uit gebrek aan ingenieurs. Het magangstelsel zal 1 Januari a. s. ver dwenen zijn. De Min. verdedigt de circulaire over het Leger des Heils en de circulaire over de Zondagsrust. De ambtenaren blijven vrij in hun concientie en de passar-circulaire wil slechts geleidelijke opheffing van den passar- op Zondag. De heer De Stuers (R.-K.) wenscht na dere inlichtingen over de kosten van den Gajoeweg en vraagt, waarom de lokale fond sen niet onder controle van de Rekenkamer staan. Spr. protesteert nogmaals tegen de gruwelen in Atjeh. De heer De Meester (U. L.) wil meer telegrafisch bericht van de Indische regee ring en bespreekt de circulaires. De heer C o 1 ij n (A. R.) wijst er op, dat er nog Nederlandsche onderdanen in Indië in hun vrijheid van beweging worden be perkt. De circulaires hadden bij ordonnantie moe ten zijn geregeld. In Spr.'s gezegde over j opiumgebruik is geen beginsel-verschil met „Ons Program". De heer Bogaardt blijft de Heilsleger- circulaire betreuren en zal er op terug ko men. Spr. wil een onderzoek naar den gods dienst van den Javaan. De heer l'ydcman (V.-L.) houdt vol, dat bij de Zondagsrust-circulaires door den G.-G. niet met beleid is gehandeld. De zaak is gevaarlijk, daar de inlanders er ontevreden door zullen worden. De heer Bos (V.-D.) sluit zich bij den heer Tydeman aan. Hij vraagt voorts openbaarmaking der rap- porten-Liefrinck en een beter systeem voor het opmaken der begrooting. De beer Vliegen (S. D. A. P.) wil ook openbaarmaking der rapporten-Liefiinck. Hij betreurt het, dat alleen hooge Chineezen vrij zijn. De heffingen door de lokale raden moe ten de Inlanders van betaling vrijstellen. Dat de minister voor productieve werken geen ingenieur vinden kan, verbaast Spr. De heer Thomson (U. L.) repliceert en vraagt uitdrukkelijk antwoord, of met de in de Zondagsrust-circulaires bedoelde amb tenaren ook de inlandsche bedoeld worden. Bij zijn voornemen om te citeeren uit het rapport-Liefrinck, wordt spr. door den voor zitter gewezen op liet ongeoorloofde van het doen van aanhalingen uit geheime stukken. Ook de Min. is tegen dit citeeren. De Minister zegt, dat men zich in Indië wel met de Zondagsrust, niet met de Zon dagsheiliging mag inlaten. De wensch om deze circulaires bij ordonnantie uit te vaar digen zal de Min. overbrengen aan de Ind. Regeering. De min. zal den gouv. van Atjeh aanschrij ven meer te telegrafeeren. Van de werking van het passen- en wijken stelsel zullen verdere maatregelen afhangen. De min. belooft vooruitstrevend te zullen zijn ir. die verdere regeling evenals de Indische regeering dat zijn wil. De alg. beschouwingen zijn daarmede ge ëindigd. Daarna begon de bespreking van Hoofd stuk 2 (uitgaven in Indiê). Bij de 2de afdee- ling (departement van justitie) bepleit de heer Duijs (S. D. A. P.) meerdere drukpers vrijheid en strafbepalingen tegen den woeker. Voorts dient het getuigenverhoor in straf zaken te worden gewijzigd. Eindelijk keur de hij het ontslag af, gegeven aan den pre sident van den landraad te Indramajoe. De minister antwoordt, dat een wijziging van het regeeringsreglement voor meerdere drukpersvrijheid niet in overweging is. Een Woekerwet is voor Indië niet in te voeren. De algemeene beraadslaging over de .2de afdeeling wordt gesloten en de vergadering verdaagd tot Dinsdag 10£ uur. Berichten. Wereldbond voor Vrouwen- kies r e c h t. Een nationaal comité van twaalf Nederlandsche dames (wier namen eerst later kunnen worden medegedeeld) zal ons land vertegenwoordigen op hel a.s. in ternationaal congres van den Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht, dat van 12—22 Juni 1911 te Stockholm zal worden gehouden. De Zweedsche vrouwen, die zich met de voor- In reiding van dit congres bezig houden, zul len er naar streven liet incer zakelijke deel van het Congres streng afgescheiden te hou den van feestelijkheden en uitstapjes, welke aan deze bijeenkomst mochten verbonden worden, nu zij samenvalt met den tijd, waarin Zweden op zijn sehoonst is. Maatschappij tot Nut van TAlgemeen. Van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn twee nieuwe afdee- lingen opgericht, een te Wolf aartsdijk met 12 leden en een te Terncuzen mei 20 leden. Uit het zesde jaarverslag van de Ned. Centrale Verceniging lot bestrijding van- Tu berculose, die hoofdzakelijk ten doel heeft een bond te vormen tusschen de verschillen de vereenigingen, stichtingen en personen, welke in Nederland voor de bestrijding der tuberculose werkzaam zijn, of die daarin be lang stellen, lezen we, dat aan den aanvang van het jaar 30 stichtingen in den Raad van het Bestuur vertegenwoordigd waren. In 24 plaatsen werden in den loop van het ver slagjaar plaatselijke vereenigingen gevestigd. Van het tijdschrift der vereeniging zijn in 'l vorig boekjaar 5 afleveringen verschenen mei eene oplaag van 12.000 exemplaren. Het aantal leden is gestegen van 5462 tot 6014. Ee n diamanten bruilof t. Gis teren herdachten de heer 1). Verbeek en zijn echtgenoote mevr. J. M. Verbeek—Smits le Amsterdam den dag, waarop* zij, nu 62^ jaar geleden, in het huwelijk traden. De bruide gom was vroeger een bekend man in de aan nemerswereld, na zijn terugtrekking uil de zaken legde hij zich toe op kerkdijken en phi- lantropischen arbeid. Er was zeer veel belangstelling voor het diamanten bruidspaar. Op een koopje uit. Bij het in bruikleen afstaan van hel kanon van „de Brederode", heeft de regeeriug geen vrijge vige bui gehad. Het vervoer toch en de kosten van opstelling en onderhoud zijn voor rekening van het stadje, dat zich heusch niet in weelde baden kan en op een koopje uit moet. Desniettegenstaande be sloot de gemeenteraad het historische ka non te aanvaarden, doch omtrent het ver voer via den commandant van het korps torpedisten, den minister van oorlog te vra gen of door een der sloombooten van dat korps het kanon gehaald en naar Den Briel gevoerd mag worden. Mocht dit verzoek verworpen worden, dan zou de raad het voorstel van de Stoom bootmaatschappij „Maasnymp" in overweging nemen, die togen vergoeding van bruggel den enz. bereid is, hel kanon te halen. De Portugeesche Jezuïeten. De Tijd verneemt dat de Portugeesche Je zuïeten, welke vóór een paar dagen te Vlls- singen geland zijn, hun verblijf niet in Ne derland zullen vestigen, doch allen voor de missiën in Noord- en Zuid-Amerika bestemd zijn. Bo ekbeo or deeling. Wereldlente, roman van het hedendaagsche christelijke moraal, door J. C. van Wijck Czn., uitg. W. L. en J. Brusse te Rotterdam. Geschreven in aangename» stijl, een enkel storend drukfoulj e, zooals waar de genoeg bekende Kuenen wordt genoemd Kune, kan in een volgenden druk, die, naar ik hoop, niet uitblijven zal, verbeterd worden. De hoofdfiguur is de jonge ds. Kraan, rechtzinnig opgeleid theoloog, die zich heeft ont worsteld aan den knellenden band der kerkleer en die zich als ideaal voorstelt te strijden tegen die geestelijke blindheid, die anderen verplettert. Mooi is geteekend het contrast tusschen hem en den ouderling Pluim, het type van behoudzucht. Ds. Kraan valt bij de gemeentenaren van Heinoord in ongenade, niettegenstaande zijn edel leven en stre ven. Zijn gezondheid wordt geknakt, de rumoe rige avond na dc Oefening doet het overige en le vroeg wordt afgesneden zijn levensdraad. Op zijn lijkbaar legt een jonge vrouw, de freule van het doi-p, die hem bij zijn werk van menschlievend- heid zoo vaak ter zijde stond, een lauwertak, waar aan twee linten, met de woorden er op: „Wereld lente Zomertij naakt." Jammer, dat deze roman niet blijeindend is; en eigenlijk is hij dat toch weer wél, getuige de toespraak die ds. Werner, eerst Kraan's tegenstander aan het graf houdt: „de dood van dezen rechtvaardige wekt mij op; dit is de ware opstanding, nl. aileggen alle bedrogvan nu aan zal ook ik maar zijn en medewerken dat het Zomertij worde op geestelijk gebiedt" Wolven in menschcngedaante, roman uit het woekeïaarsleven door L. I lamme, met een voor rede van Mr. Bclinfanle, uitg.: W. L. Brusse te Rotterdam. Ook dit boek heeft zijn tendenz, nl. door aan 't licht te brengen de schandelijke uit- zuigerijen, die in ons land straffeloos gepleegd kunnen worden, het euvel van den woeker te be strijden. De schrijver kent uit eigen ervaring het leven dier bloedzuigers, van zijn werk zou men kunnen zeggen, dat het met zijn harlebloed ge- solireven is. Er moet op gewezen, dat, hoewel de hoofdpersonen van dit verhaal, die in zeer ongun stig licht treden, Joden zijn, de schrijver aller minst verdacht mag worden het antisemitisme te willen aankweeken, evenmin als de uitgevers, die dit, in een kort woord vooraf, nadrukkelijk ver klaren. Trouwens de heer Beiinfante, voorzitter van de Ver. tol Bestrijding van den Woeker, die een inleiding hij dit omvangrijk werk schreef, is zelf van Joodschen bloede. Het is goed dat de hier beschreven „Wolven in menschengedaante" wor den ontmaskerd en op deze wijze eens een krach tige stoot wordt gegeven aan de beweging tegen den schandelijken woeker! Willem de Zwijger, door Ruth Putman, voor ons volk bewerkt door Dr. D. C. Nijhof, met portret en 32 moooie platen van J. II. Ising, uit gave van Gebrs. Kluitman. Het is thans de nieuwe uitgave, verzorgd door A. H. Blaauw, leeraar in de Geschiedenis aan de Cadettenschool te Alkmaar, die voor mij ligt, een forsoh boekdeel van 450 blad zijden in keurigen band gebonden. Behalve de 32 platen bevat het boek tal van handschriften en stamtafels. De prijs is zeker uiterst laag gesteld, t. w. slechts f 2.90 voor een gebonden exemplaar van dit boek, dat een standaardwerk mag heeten. Vooral met de komende feestdagen zal dit boek aftrek vinden. De held, wiens leven en daden hier worden beschreven, neemt een eereplaats in onze geschledeuis in, maar wordt misschien nóg te wei nig gekend en begrepen. Ruth Putman's boek is ils het ware een monument op des Zwijgers graf. Bewerker en uitgever worden bij deze gaarne suc ces gewenscht op het verdienstelijk werk, dat^bei- den leverden! Klein en Knus, versjes van Anna Sutorius, bij teekeningen van B. Midderigh-Bokhorst, uitg-: Erven Martin, G. Cohen te Amsterdam. Een keu rig uitgevoerd boekje, aardige, pakkende plaatjes en versjes, geheel in den trant van de kleinen; voor wie zij bestemd zijn, eenvoudig, sprekend tot een kindergeest. Een aantrekkelijk bandje werkt mèe om van het geheel een aardig Sinterklaas-ca deautje te maken. De Wereld hoe is zy ontstaan? Het tweede deeltje van „Is God Dood?", door dr. E. Dennert (natuurkundige), uitg.: Hollandia Drukke rij te Baarn. Het eerste deeltje behandelde de vraag: „Mogen wij aan God gelooven?" liet derde zal be handelen over oorsprong en toekomst van den mensch. Zoowel het vorige als het nu juist ver schenen boekje moge verspreid worden op groo- ten schaal, het kan het materialisme helpen be strijden en oog en hart helpen openen voor Hem, wiens eer wordt vermeld door zon en sterren. Nog een -drietal boekjes of vlugschriftjes zijn te vermel den, die zoo juist verschenen bij de Hollandia Druk kerij te Baarn: Het Ouderlijk huis te Nazareth, iets uit de omgeving, in welke Jezus opgroeide, door P. Sparenburg, met een inleidend woord van ds. V. Noort. Hier -en daar staan in dit boekje voor den leek wel aardige bijzonderheden, betreffende het Joodsche volksleven. Intusschcn, men kan wel eens te veel bewijzen willen, want al is het ver klaarbaar, daarom is het nog niet zeker, dat de knaap Jezus niet mcèslampte bij het noemen van den naam Haman. Geboren uit de Maagd, door P. RohrDach, vertaald door ds. Zondervan. De schrijver komt tot de slotsom, dat de orthodoxe opvatting er van in strijd is met de geheele geschiedenis. Het is een ernstig, wetenschappelijk opgevat boekje, dat de aandacht verdient van velen, en misschien sommi gen brengen kan tot nadenken en onderzoeken. Gebedsverhooring, door dr. J. v. d. Beigh. De schrijver wil geen, wat men noemt, ge leerde verhandeling geven, maar een oprecht woord zeggen met betrekking tot het resultaat, waartoe hem lezen en denken en zelf ervaren over het ge bed heeft gebracht. Schoon, echt vroom is zeker de opvatting van het gebed, zooals het in den slotzin heet: „De diepste verhooring van onze gebeden is de rustiger zekerheid van Gods nabijheid." TIJDSCHRIFTEN. Uit de Remonstrantsche Broeder schap, red. dr. J. A. Beijerman, uitg.: A. H. Adriani te Leiden. De derde all. van den 22sten jaarg. bevat als hooldart. een herdenking vau den Hc-rv /rmingsdag, voorts stukken over Franciscus Taurinus, over een boekje van pater Van Keste- ren, waar nog al wat op af te dingen valt, voorts een art. ^an den gewezen priester V. D. Drink, over den sleur in het godsdienstige leven der Catho- lieken. Beschamend en behartigenswaard is het geen ten slotte Nachenius schrijft over het vloeken in ons land en door ons volk. Voor 't Jonge Volkje, waarbij zich aan sluiten die twee andere oude bekenden „De Kin derwereld" en „Voor de Kinderkamer", de drie tijdschriften voor de jeugd, geredigeerd door S. Abramsz en uitgegeven bij P. van Belkum Azn. te Zuiphen. Het eerstgenoemde is reeds in zijn 87sten jaargang en ook de twee anderen zijn ingeburgerd in de wereld der kleinen en allen verheugen zich in een uitstekende reputatie. Bij elke all. van „Voor 't jonge Volkje" gaat als premie een afl. van Brehm's „Het Leven der Dieren." De Vrouwen haar huis, red. El. M. Rogge, uitg. Holkema en Wareudorf Amsterdam. De Nov.- afl. bevat o. a. „Een huisje op het er!", schets uit het Javaansche volksleven, „Sarah Bernhardt naast Anna de Savornin Lobman", „Crinoline Praatje". Voorts de gewone rubrieken over hand werken, „elck wat wils", nieuwe uitgaven, enz. Dc Hollandsche Lelie, red. Anna de Sa vornin Lohman, uitg. L. J. Veen te Amsterdam. De laatstverschenen afl. bevatten onder meer ar tikelen over „Licht" door J. v. Rees-Van Nauta Lemke, Esperanto door Stella Mare, Lohengrin enz. Voorts vervolg van „Uit Christelijke kringen", Boekbeschouwing en Gcdachtenwisseling. Holland Express, uitg. C. Geleijus te Rot terdam, red. G. v. Hulzen. De Nov.-afl. van dit maandschrift voor kunst, kuituur en verkeer han delt in hoofdzaak over Portugal, 't land, waar den laatsten tijd aller aandacht op gevestigd was. Tal van foto's geven ons een kijkje in Lissabon. Voorts een art. over Ostende met nog een foto van 't graf van Maria v. Bourgondiê te Brugge. De re dacteur zet zijn roman voort: „Het Nestje van Onze Lieve Heer." Tuberculose, 't bekende orgaan van de ver. tot bestrijding dier volksziekte, red. W. J. v. Gor- kom, Statenlaan 72 Den Haag, bij wien men zich als lid dzr ver. aanmeldt. De Nov.-afl. bevat o.a. een portret van Robert Koch, die het eerst aan toonde: „Zonder tuberbacil geen tuberculose moge lijk." Wereldvrede, uitg. P. Dzn. Veen te Amers foort. Een artikel „De Kerk en haar Sociale Roe ping" van K. Eijkman, trekt vooral de aandacht. Er is in dat art. veel, dat tot nadenken stemt, al mag het niet verzwegen worden, dat het hier en daar wel wat eenzijdig en onrechtvaardig oordeelt. „De kerk, dc groote revolutionaire markt" is wat kras, tenzij men dat revolutionair heel erg „cum grano sails" verstaat. Ook dient lang niet overal de kerk het conservatisme! F. W. PRIJVER. 91 DOOK RU DOL f HER ZOG. „Nu, u moet maar veel bij ons komen," ant woordde zij met een vriendelijken blik. ,,'t Zal den jongens ook genoegen doen." „Ja, de jongenszeade hij, terwijl hij nu, met bet oog op bet late uur, inderdaad opstond. Ook Robert Twersten stond op en Frits verklaarde, dat hij de verantwoording droeg, dat de heeren behoorlijk thuiskwamen en niet onderweg nog ergens aanlegden. Daar om zou hij maar medegaan. „Als ge u bij o-ns thuis voelt, meneer Fel- dermann, kom dan zooveel ge wilt. U zult ons altijd welkom zijn." Hij keek naar Erica. Daarop nam hij mei warmen dank de vriendelijke uitnoodiging aan. Reeds in de volgende straat nam hij af scheid van de beide heeren, omdat hij in de tegenovergestelde richting van Robert Twersten woonde. „Wij zullen met genoegen met u mede gaan. Wij hebben niets te verzuimen." „liet is heel vriendelijk van u," antwoord de Feldernrann. „Maar ik zal openhartig zijn. Ik hen er niet aangewend zulke aan gename avonden als deze door te brengen. En daarom zou ik er gaarne in mijn eentje nog wat over blijven nadenken." „Wat een geschikt menscli," zeidc Robert Twersten, toen de heide vrienden alleen ver der gingen. „Hoe komt hij bij jelui aan huis?" Hierop vertelde Frits Vanheil van de laat ste gebeurtenissen op de werf, dat men om een halve mijl geringere proeftochtsnelhcid geweigerd had den stoomer over te nemen, ten minste als Twersten niet toestemde in een groote -vermindering van prijs. „Je vader heeft 't zich echter in 't hoofd gezet om zich niet te laten uitbuiten, en nu wordt liet mooie schip opgelegd tot hij tijd en wijle hij het. wel tegen den kostenden prijs van de hand zal moeten zetten. Ilc vertel je dat alles, omdat je toch van de familie bent. Fcldorniann trok zich die onaangename er varing erg aan. Toen heb ik hom uit zijn somher gepeins meegesleept en hem onder dc menschen gebracht." „Wat is hel voor een stoomer? Vertel mij er eens wat meer van." Vanheil beschreef het schip nu zeer nauw keurig, zijn constructie, de kracht der machi ne,. laadeapaciteit en aantal hutten, waarvan Robert Twersten geen woord verloren liet gaan. „Daar gaat dagelijks oen massa interest mee weg." „Ja, 't is een heel vervelende za,ak," gaf Vanheil toe. „Maar toch kan ik het stand punt van je vader heel goed'hegrijpen. Er ligt iets grootsch in." „Zeker, voorloopig is er iets grootsch in die houding, maar het eind zal ten slotte toch moeten beslissen over het grootschc." „Wat zou je denken van dit café, Robert." „Neen, nu niet. Goeden nacht, Frits." „Dat is sterk," zei Frits Vanheil, hem na kijkende. „Eerst nemen ze mij mee op straat en dan laat de een na den ander mij in don steek. Dan ga ik ook maar naar huis." Robert Twersten kwam den volgenden morgen slechts voor eenige oogenblikken op liet kantoor. En ook de daaropvolgende da gen liet hij het afdoen der loopende zaken over aan Marga en den ouden Rochus. De haven scheen hem meer dan ooit aan te ■trekken, en zijn folografielocstel vergezelde hem trouw. Zat hij 's avonds thuis, dan be studeerde hij ijverig de groote bladen, ook de huttenlandsche. „Ik moet je een week verlof vragen. Mar ga," Z'ride hij op zekeren dag. „Zou je voor mij zesduizend gulden reiskosten willen uit trekken „Lie vb hemel! wat ga je beginnen?" „Vertrouw je mij 't geld niet toe? Ik heb een zaak op 't oog, die ik voor de firma wil ondernemen. Ik sta er met mijn eigen kapi taal borg voor." „Wat een omhaal van woorden, Bob! Je weet, dat ik je blindelings vertrouw." „Nu, adieu dan, Marga!" zeide hij terwijl hij liaar op liet voorhoofd kuste. „Het is lief van je, dat je niet meer vraagt. Dat ver sterkt mijn vertrouwen." Acht dagen daarna was hij uit Petersburg terug, lichamelijk wel wat vermoeid, maar zoo vroolijk gestemd als Marga hem nog niet gezien had sinds zijn terugkeer uit Amerika. „Die zesduizend gulden zijn me door dc handen gegaan. Ik heb zelfs nog moeten bijpassen uit eigen fondsen. Dat nóemt men kwaad geld naar goed geld gooien, Marga!" „Ik ben blij, dat je weer terug bent, Bob!" „En je vraagt me niet naar de zaken?" Dat je weer terugbentherhaal de zij. lerwijl ze zijn handen vasthield. Nog dien zelfden middag reed hij naar de werf K. R. Twersten. Hij had per telefoon aan zijn vader om een onderhoud over zaken gevraagd. „Ik ben geheel tot je beschikking, Robert. Ga zitten. Je wilt een onderhoud over z a- k e n?" „Ja, vader. Zaken, die ik hoop, dat in ons heider belang zullen zijn." „Zoo, zoo? Dal zal me genoegen doen! Dus Twersten contra Twersten," zei hij met een fijn lachje. „Pro, niet contra, vader 1 Mijn firma heeft een eigen stoomboot noodig. Wij wil len eens wat verder gaan dan dc kleine vaart en eens een woordje meespreken. De „Ham- monia" ligt zeeklaar in de haven en de ree- derij. voor welke u haar hebt gebouwd, lvceft haar niet willen overnemen omdat zij de bij contlraot bepaalde snelheid niet heeft be haald. Dat is algemeen bekend geworden, en nu zou ik mij die gunstige gelegenheid niet gaarne laten ontgaan." „Heb je daar dan het noodige kapitaal voor?" „Ik schat, dat ik er over vier weken op kan rekenen. Misschien nog eerder. Als u mij tot zoolang voorloopig over het schip zoudt willen laten bescliikken „Beste jongen," antwoordde de oude Twers ten bedaard, „daar is iels in hetgeen je zegt, dat niet klopt." Even bedaard antwoordde Robert: „Toch wel, 't klopt héél goed, vader." Zonder dat de een het van den ander op merkte, waren beiden op hun hoede. Als lwee schaakspelers zaten zij tegenover elkan der. „Nuen wat verder?" begon Twersten voorzichtig den eersten zét. Nu deed ook Robert een zit. „De grond slag is natuurlijk dc prijs, dien u vraag'." Koelbloedig noemde Twersten den prijs, v eiken hij met de reederij was overeenge komen Robert knikte met het hoofd, „Ja, ja, dien weet ik. Maar nu „Nu zal die toch wel niet veranderd zijn." „Toch wel! Want door de weigering tot overnemen is de stoomer in waarde ver minderd." „Welzeker niet! Want jij wilit hem immers koopen." Zij zagen elkander aan, zonder dat een spier in hun gezicht bewoog. Twee kooplie den waren aan het onderhandelen. De be spreking ging inmiddels voort. „Mag ik u er aan herinneren," hernam Ro bert Twersten, „dat de interest van het ka. pilaal, ben twens de liggelden, de kosten van onderhoud en de uitgaven voor het perso neel de rekening van de boot spoedig boven matig zullen bezwaren. Als ik al die on kosten uit den weg ruim door de boot da delijk te koopen, is het toch niet onbillijk, dat ik op een goede schadeloosstelling van uw zijde reken." „Het is juist omdat je den stoomer dade lijk wilt koopen, dat ik niet wil ingaan op een schadeloosstelling, die mij een groot verlies geeft. Ik voel heel goed, Robert, dat je mij noodig hebt." „En nu zoudt u zich vaat mij kunnen be dienen, oin meer te winnen dan u nu ver liest." Wordt verrolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1