M°« 174. Eerste Blad. Zaterdag 19 November 1910. BUITENLAND. Jaargang. DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededoenngen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uilgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER A D VERTENT I E N: Van 15 regels f 0.50. Elke regel moer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote lettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer Yoordeeligo bopali.150.. .01 het herhaald advert eoron in dit Blad, bij •abonnement. Een* circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De strijd tusschen Haoger- huis en Lagerhuis. Het tijdperk van onzekerheid is voorbij en de teerling is geworpen. Gisteren heeft de eerste minister van Engeland, Asquith, in de met zooveel spanning tegemoet geziene zitting van het Lagerhuis medegedeeld, dat de regeering den Koning heeft geadviseerd het parlement te ontbinden, zoodra eenige maatregelen van dringenden aard, waaron der de voornaamste punten der begrooting, door het parlement zullen zijn goedgekeurd. Dit laatste is in zooverre van gewicht, wijl de Iersche nationalisten tot dusver de regee ring gedreigd hadden om, wanneer aan hun ne wenschen tol opheffing van het veto der Lords en tot instelling van home rule voor Ierland niet werd gevolg gegeven, dc bcgroo- ting te verwerpen. De aankondiging, dat de begrooting eerst zal worden behandeld, zou dus kunnen beteekenen, dat de regeering het met de Ieren eens geworden is, of, nu liet parlement toch ontbonden moet worden, het maar. 'op een nederlaag laat aankomen. Wat de reden is geweest, dat de regeering met dc openbaarmaking van haar besluit nog een paar dagen getreuzeld heeft, wellicht dat hierover nog bijzonderheden uitlekken, maar hoe dit ook zij, thans is de groote strijd aanvaard, een strijd, die fel en verbitterd belooft te worden, zooals men liet in Enge land sinds onheugelijke jaren niet heeft ge kend en die wellicht alleen zijn wederga zal vinden in de dertiger en veertiger jaren dei- vorige eeuw. Toen ging het 0111 de emanci patie der katholieken, de driemaal ingedien de reform-ball betreffende het Hoogerhuis en ten slotte om de graanwetten; toen waren het woeste stormen die over het land waarden; men denke slechts aan de onge kend heftige beweging tegen de graanwet ten. De, trouwens den Engelsehen eigen, kalme en ordelijke wijze, waarop on langs nog de verkiezingen hebben plaats gehad, doen ook voor den verkiezingsstrijd, die thans .ophanden is, voorzien, dat, wat de houding der massa betreft, cèn vergelijking tusschen de 19ë en 20e eeuw, verre ten gun ste van de laatste zal uitvallen, maar dit neemt niet weg dat, zij het naet onder hef tige volksifitbarstungen, aan de stembus niet minder fel zal worden gestreden. Ook hier een groote kwestie, die het kern punt vormt van alle geschillen: de vraag wie in dc toekomst in Groot-Brittannic de supe rioriteit zal hebben: het huis der Lords, de erfelijke Kamer, door Asquith gisteren nog gendemd een belemmering op den weg eener vooruitstrevende wetgeving, of het door het voik gekozen Iluis der Gemeenten. En aan die kwestie sluit zich aan een heel ld uwen van andere strijdvragen, een reeks van inge wikkelde problemen, die evenwel eerst tot oplossing zullen komen, wanneer eventueel de strijd in het voordeel der huidige regee ring is beslist. De voornaamste daarvan is wel die der door dc Kroon te verschaffen waarborgen in den vorm eener massa-benoeming van pairs, voor het geval de regeering de over winning behaalt en hel Hoogerhuis dan nog niet tol inkeer mocht gekomen zijn, op welke laatste mogelijkheid Lord Crewe in het Hoo gerhuis gisteren heeft gezinspeeld, hetgeen wel de aandacht verdient, ofschoon daarme de de mogelijkheid van nieuwe conflicten tusschen Hoogerhuis en Lagerhuis niet zou verdwijnen en het hoofdbezwaar tegen het Hoogerhuis zou blijven bestaan. Het Hoogerhuis heeft nog pogingen ge daan de zaak te rekken; Lansdowne heeft de regeering uitgenoodigd hare veto-peso- i luties bij het Huis der Lords in tc dienen, wellicht ook om bij de beraadslagingen tc- genover het volk te doen blijken, dat het tot concessies gezind en nog zoo kwaad miet was. Men heeft di4 kunnen afleiden uit. re devoeringen, die Lansdowne in het hooger huis gehouden heeft, terwijl Balfour in zijn rede te Nottinghamshire al vooruitgeloopen is op een eventueele samenstelling van hel Hoogerhuis uit lords door het Hoogerhuis zelf, door den Koning en van buitenaf op de eeme of andere wijze benoemd, zooals ze door hem wordt gewenscht, met de niet van belang orvtbloote erkenning, dat in zulk een Tweekamer-stelsel het Lagerhuis behoort te domineeren. Maar de beide voorgangers der conservatieven houden vast aan de rech ten, welke huns inziens aan het Hoogerhuis toekomen. Liever, zcidc Lansdowne Donder dag nog, een hardhandige behandeling van het Hoogerhuis met behoud van zijn tegen woordige rechten, dan een zachtaardige be handeling met ontneming er van. Het zal Lansdowne niet veel veel baten. Dc regeering wenscht niet te marchandee- ren, wenscht geen amendementen, maar handhaaft met beslistheid hare veto-resolu ties; tot opheffing van het veto-recht der Lords in fanaticieele, tot beperking er van in andere aangelegenheden. Wij hebben er al meer op gewezen, dat de lust tot den strijd bij de conservatieven nu juist niet zoo bijzonder groot was: het eenige waarmede ze voor de natie kunnen verschij nen is, behalve de verdediging der traditio- neele rechten van hel Hoogerhuis, de tarief- hervorming, welke Balfour nog altijd den grondpijler van de politiek der unionisten vindt. En een dankbare verkiezingsleus zal het, vooral tegenover de uitgebreide indus- trieelc bevolking van Engeland, niet zijn. Dc liberalen zijn met meer strijdlust be zield; het besef, dat de verkiezingskansen voor hen te midden van de crisis het gun stigst zijn, heeft hen er toe gebracht het zwaard onmiddellijk uit de scheede te trek ken en met open vizier in het strijdperk te treden. Gelijk Asquith gisteren zcidc: „Wij zijn weer tot den oorlogstoestand terugge keerd". Het tactische element, dat in de gun stige verkiezingskansen der liberalen ligt, mag niet worden onderschat; het is mis schien gewichtiger dan alle andere overwe gingen te zamen. Het is geen overdrijving wanneer men zegt: „Verkiezingskansen zijn in Engeland het beslissende moment dei- po litiek". De goede gang van zaken onder de liberale regeering, het discrediet van het be schermende stelsel, over vrijwel de gcheele wereld, menigeen zal dezer dagen weer eens aan den strijd tegen de graanwetten te rugdenken het gemis aan de noodige een stemmigheid onder de conservatieven, die, vooral waar het de handelspolitiek betreft, niet allen even conservatief zijn, dat alles deed voor de liberale partij nieuwe verkie zingen gewenscht schijnen. Het onverhoopte geval kan zich voordoen, dit een herhaling van den verkiezingsstrijd in het algemeen, tegen Kersttijd in het bij zonder sommige categorieën van kiezers niet bijzonder naar den zin is, zoodat ze, in een apathische stemming, wellicht zich van stem ming onthouden, docli overigens kunnen de liberalen met veel meer hoop de verkiezin gen tegemoet gaan dan de conservatieven. Asquith heeft in zijn gisteren gehouden rede een woord van hulde gebracht aan den goeden wil zijner politieke tegenstanders, die deel uitmaakten van de veto-conferentie, dat gunstig afsteekt bij den toon, die Balfour aan het einde van zijn rede in Nottingham heeft aangenomen. „De regeeri ng zoo zei de Balfour „gaat de grondwet vernielen, niet in hel belang van de democratie, maar ter wille van de Amerikanen, die voor de Home Rulefondsen hadden ingeschreven, mannen, die zelfs het Er.gelsche burgerrecht niet hebben. Indien wij hun eischen inwilligen, dan regeeren wij 'niet langer ons zelf. Hel land doet een be roep op allen, om toe te zien, dat Engeland zijn eigen zaken zal beheeren." Indien dit een voorproefjeis van den strijd, die ophanden is, dan zal hij allesbe halve verkwikkelijk zijn! Engeland. Lenden, 18 Nov. In het Lagerhuis deelde Asquith heden mede, dat de regee ring den Koning heeft geadviseerd om het parlement te ontbinden, zoo spoedig als be paalde noodzakelijke maatregelen, daaronder begrepen de begrooting, door het parlement zullen zijn goedgekeurd. De ontbinding zal volgens Asquith waarschijnlijk op 28 Novem ber geschieden. Tweede telegram. Het Lagerhuis was overvol, in alle hoeken, in afwachting j van Asquith's verklaring. Zoo groot was het j gedrang der leden, dat verscheidene leden 1 op den vloer moesten zitten. Balfour en As- quith werden, toen zij binnenkwamen, door j hun aanhangers met een geestdriftige ovatie ontvangen. Asquith ontkende dat er eenige verande- ring was gekomen in de plannen der regce- 1 ring. Deze had nimmer het denkbeeld ge koesterd de begrooting op te geven. De rc- geering stelt voor aan het Huis te vragen de voornaamste gedeelten der begrooting af te doen, namelijk de theebelasting, de inkom stenbelasting en het schulddelgingsfonds. Na twee andere minder belangrijke maat regelen te hebben genoemd, welke dit jaar nog moeten worden aangenomen, herinnerde Asquith aan het bekende Osborne-vonnis, er aan toevoegende dat liet de bedoeling der regeering is een regeling van de bezoldiging der parlementsleden in het volgende parle ment aan de orde te brengen. Asquith zedde vervolgens, dat de regee ring Zijne Majesteit heeft geadviseerd om, wanneer het reeds genoemde parlementaire werk voltooid was, aan deze zitting en dit parlement een einde te makeai. (Luide toe juichingen bij de ministerieelen). Sprekende over de veto-oonferenlie, reide Asquith, dat hij niet beschaamd was. De deelnemers der conferentie hadden tot op het laatste oogenblik gehoopt, dat een over eenkomst mogelijk zou gevonden wonden. (Toejuichingen bij de ministerieelen). Asquith geloofde, dat deze hoop werd gedeeld door alle leden der conferentie. (Toejuichingen). Asquith sprak als zijn vaste meenang uit, dat nooit een meer eerlijke en volhardende po- gin was gedaan door mensclien van sterk tegen elkaar botsende overtuigingen, om el- kaars standpunt te begrijpen en 7.00 mogelijk een gemeenschappelijken grondslag te leggen voor een overeenkomst, en op dien grondslag een stelsel op te bouwen, dat althans de be lofte bood van hechtheid en duurzaamheid. Zij hebben allen :met tegenzin van hun taak afstand gedaan, doch deden zulks omdat zij overtuigd waren, dat het voor het oogenblik nutteloos was die taak verder te blijven waar nemen. Voortgaande zeide Asquith, dat het onte genzeggelijk dwaas zou zijn te veronderstel len. dat een overeenkomst, welke onder zulke gunstige omstandigheden onhoudbaar was bevonden, zou verzonnen kunnen wor den In dit parlement, vol van het rumoer en de verwarring van de botsingen der par tijen. (Toejuichingen bij de ministerieelen). liet resultaat is, dat wij terugkeeren tot den oorlogstoestand. (Toejuichingen bij de mi- raisterieelen). De regeering erkent, dat indien het Hoogerhuis een gelegenheid wenscht om vóór de verkiezingen nog ja of neen te zeg gen op de politiek, welke door het Lagerhuis is goedgekeurd, die gelegenheid de volgen de week kan plaats vinden. Het zou het meest dwaze verzinsel zijn te beweren, dat er nog eenige twijfel bestaat over hetgeen de werke lijke beslissing van het Hoogerhuis ten aan zien van de veto-bill zal zijn. Asquith besloot met te zeggen: Wij zijn vol daan dal, 11a twee uitspraken in denzelfden geest door twee achtereenvolgende Lagerhui zen, dit geschil zijn tijd heeft gehad, hetwelk den weg tot eene vooruitstrevende wetgeving totaal belemmert, eai dat het zal onderwor pen worden aan het beslissende oordeel van de rechtbank der natie. (Luide toejuichingen bij de ministerieelen). Hierna kwam Balfour aan het woord. Londen, 18 Nov. In het Lagerhuis spotte Balfour over het besluit van de regee ring om alleen een gedeelte van de begroo ting in behandeling te nemen. In verband met de vroegere verklaringen der regeering, gaf hij als zijn meening te kennen, dal zij een zeer zware verantwoor delijkheid op zich had geladen door den raad, die zij den Koning had meenon te moe ten geven en hij betuigde zijn diep leedwe zen over de staatkunde, die door de regee ring gevoerd wordt. Belloc, liberaal, vestigde de aandacht op hel feit, dat eerste ihinisler Asquith niets had medegedeeld omtrent de waarborgen, door de Kroon te geven. In antwoord op vragen omtrent zijn be kende verklaring van 14 April ten opzichte van die waarborgen, zeide Asquith, dat die verklaring ook nog de opvatting van de re geering tc kennen geeft. „Ik weiger zeide Asquith thans en ik zal blijven weigeren iets mede te deelen aan gaande den raad, dien ik den Koning wel licht heb gegeven of misschien later zal geven als verantwoordelijke minister van de Kroon. De Koning staat builen de politieke en ver- kiezings-geschillen en het is de plicht van zijne onderdanen er voor te zorgen, dat dit verwijderd zijn van de arena van den partij strijd gehandhaafd blijft." Londen, 18 Nov. De ministerieel ge zinde leden van het Lagerhuis leiden uit de tweede verklaring van Asquith af, dat hij van den Koning een voorwaardelijke belofte om trent de verlangde waarborgen heeft gekre gen, de unionisten echter zijn het met die op vatting niet eens. L o n d e n, 1 8 N o v. In het Hoogerhuis deed lord Crewe een gelijksoortige mededee- ling als Asquith in het Lagerhuis. Lord Lansdowue kenschetste de ontbinding als een parlementaire manoeuvre, met het grootste cynisme uitgevoerd. Hij vroeg ver der of de regeering de verlangde waarbor gen had verkregen en onder welke voor waarden. Lord Crewe gaf geen direct antwoord op die vraag, maar zeide: „Ik durf openhartig verklaren, dat de raad aan de Kroon tot ont binding van het Lagerhuis gegeven werd in de verwachting, dat het veto-ontwerp door hel itoogerhuis niet zou worden aangenomen, Ik veronderstel, dal bijaldien de regeering opnieuw aan hel bewind komt, met een krachtige meerderheid achter zich, het Hoo gerhuis voorbereid zal zijn gevolg te geven aan den wil van het volk, zooals die zich heeft geuit bij de verkeizingen. Londen, IS No v. De verklaring van 1 Asquith in het Lagerhuis en de daarmede verband houdende discussie geschiedden naar aanleiding van een formeel voorstel van de regeering om hot nog resteerende gedeelte van de zitting te wijden aan de behandeling van regeeringszaken. Barnes, leider van de arbeiderspartij, zijn ingenomenheid betuigende met het voorne men, om aan de parlementsleden een vergoe ding toe te Kennen, drong -tevens krachtig aan op intrekking van het vonnis in de Os- bornezaak. Het besluit werd daarop aangenomen en het Huis werd verdaagd. De ministerieele partij beschouwen de tweede verklaring van Asquith als een aan wijzing, dat hij van den Koning een voor waardelijke belofte betreffende de waarbor gen heeft gekregen, maar de unionisten zijn geneigd deze vertolking te bestrijden. Londen, 19 No v. De j>oMtieke rede voeringen, welke gisterenavond al begonnen zijn, wijzen uit, dat de verkiezingen op 3 De cember zullen aanvangen -en onomwonden zul len worden gevoerd over de vraag of het volk de voorkeur geeft aan een hervorming van het Hoogerhuis, teneinde de bevoegd heden er van te beperken. De liberale bladen zijn geestdriftig over de rede van minister Asquith en gelooven dat hij de belofte van d:n Koning verkregen heeft, dat deze voor het geval eener overwinning der liberalen een voldoend aantal nieuws peers zal benoe men, waardoor het verzet der Lords tegen een maatregel, waardoor hun veto wordt beperkt, zal worden overwonnen. Zij prijzen unaniem Asquith's prachtigen moed en koel bloedigheid, die hij aan den "dag legt bij zijne leiding te midden van de crisis. De conser- atievc bladen zijn van meening, dat de ra dical* uitspraken der regeering gedurende het Lagerhuis-debat aanwijzen, dat er ver schil \an meening bestaat in de ministerieele gelederen en gelooven dat de verkiezings- kreet tegen dc Lords niet dezelfde drijvende kracht heeft als dit een jaar geleden het ge- j! was, in het bijzonder met het oog op hetgeen zij noemen de honende behandeling der regeering van de Lords. Zij verklaren, dot de unionisten meer vereenigd zijn en vol vertrouwen op de overwinning. In de Kamerzitting van Woensdag heeft de minister van buitenlandsche zaken officieel kennis gegeven van de Spaansch-Marokkaan- sché overeenkomst, waarbij, hij zijn erkente lijkheid uitsprak jegens den Franschen ge zant voor diens bemiddelend optreden. De rn-ed.deeling werd met algemeene bijval ont- angen. M a d r i d, 1 8 N o v. Op een vraag van den republikeinschen afgevaardigde Lerroux of tengevolge van d-en gelukkigen afloop der Spaansch-Marokkaansche onderhandelingen de regeering een algemeene amnestie wil uilvaardigen, verklaarde minister-president Canalejas, dat de regeering geneigd is een maatregel te nemen die van clementie ge tuigt en zoo ruim mogelijk zal wo-rden toe gepast ten einde de gemoederen te bevredi gen. Aan den sultan van Marokko zal het groot kruis in de orde van Karei III verleend wor den, terwijl ook El Mokri en andere leden van het Marokkaansche gezantschap onderschei dingen zullen ontvangen. Madrid, 18 Nov. Het rijtuig van den president van den ministerraad is in hevige botsing gekomen met de auto d-es burgemees ters. De president zoowel als de burgemees ter bleven ongedeerd. Portugal. Lissabon, 1 8 N o v. De ministerraad heeft zich bezig gehouden met de handels verdragen, waarover onderhandeld wordt en heeft een beslissing genomen over de te vol gen richting. Lissabon, 18 Nov. De minister van openbare werken heeft ontslag genomen. Een decreet van de voorloopige regeering bepaalt dat de huurders van huizen voortaan niet meer hun huur om de zes maanden, maar maandelijks moeten betoalcn. i e regeering wil ook het belastingstelsel in dier voege ver anderen, dat de lasten der mindergegoede klassen op dc schouders der meergegoedc klassen zullen gelegd worden. Voorts is een verbod tegen de speelhuizen uitgevaardigd. Rusland. Een uitdrukking van den beruchten Poe- risjkewilsj in een der laatste doemazittingen, heeft bij de oppositie .tot levendige protesten aanleiding gegeven. Poerisjkewitsj zeide, dat I'rankrijk een goddeloos land is, hetwelk door gespuis wordt geregeerd. De oppositie protesteerde er 1111 tegen, dat president Goelsjkof geniet, zelfs bij zijn partijgenooten, nog te verminderen. Turkije. Het hoofdbestuur van het Comité voor Een heid en Vooruitgang verklaart in zijn verslag over het jongste congres, dat thans is ge publiceerd, dal het van alle politieke werk zaamheid afziet, maar als bemiddelaar tus schen de partij voor Eenheid en Vooruitgang en dc openbare ineening zal optreden. Het comité zal de leider der openbare meening blijven en daartoe steeds van de gepaste mid delen gebruik maken. Tot het aanknoopen van betrekkingen met andere politieke par tijen heeft slechts het centrale comité het recht Griekenland. Veniselos zal voor hij morgen zijn verkie zingsveldtocht in Thessalië zal aanvaarden, het hervormingsprogram der regeering be kend maken. Het bedoelt in het bizonder de verbetering van den ongemeen treurigen financieclen toestand des lands. De begroo- tingsjaren 1908 en 1909 wijzen een tekort van over de 18 milliocn drachmen aan, dit begrootingsjaar zal bepaald een deficit van ruim 10 milliocn opleveren. De regee ring zal streven naar uiterste zuinigheid. Te vens wordt op het ministerie van financiën gewerkt aan een groot aantal wetsontwer pen, waarvan bovenal diegenen belangrijk zijn welke betrekking hebben op de wijzi ging van het geheel verouderde tarief van invoerrechten, de organisatie van den doua nedienst naar Amerikaansch model, de be strijding van de smokkelarij door een spe- cia 1 daarvoor ingericht corps, de kapita liseering van de staatsleeningen, het bestuur der staatsdomeinen, de organisatie der rijks banken. Ondanks dit alles is het twijfelach tig of een radicale financieele hervorming mogelijk is zonder het volk nieuwe belastin gen op te legen. Groote verwachtingen wor den gekoesterd ten aanzien van het nieuwe ministerie van handel en landbouw dat p 1 Januari 1911 in werking zal treden. De aan het hoofd daarvan gestelde minister bereidt een reeks ontwerpen van practische wetgeving voor o.a. tot oprichting van land bouwscholen onder leiding van buitenland sche landhuishoudkundigen en van landbouw proefstations, welke het volk op de hoogte zullen brengen van den teelt der meest nut tige gewassen. Verder zal een Italiaansche waterstaats-ingenieur worden uitgenoodigd een plan uit te werken tot de drooglegging der Thessalische moerassen. Behalve van dit hervormingsprogramma zal Veniselos in zijn verkiezingsredevoeringen ook gewag maken van de herziening der grondwet. Hij is voor dc instelling van een alle zes jareiv nieuw te kiezen senaat, welks leden den mini mum-leeftijd van 45 jaren moeten hebben Verder streeft hij naar eene verandering in het kiesstelsel en de onafzetbaarheid der ambtenaren. In overeenstemming met vroegere mede- deelingen over het naar huis zenden van re servisten in Griekenland wordt uil Konstan- tinopel geseind dat de militaire comman dant van Janina (Turkije) ter kennis heeft gebracht, dat de Grieken van de aan de grens gelegerde troepen 2500 reservisten naar huis hebben gezonden. Mexico. San Antonio (Texas), 1 8 N o v. De agenten van den geheimen dienst in de Ver- eenigde Staten hebben een complot onitdekt legen den president der Mexicaansche regee ring en tot een algemecnen opstanid, die zich zon uitstrekken van Nogales in Arizona tot aan Crownsville in Texas. Deze opstand was georganiseerd voor den 20en November. Nog moer dergelijke bewegingen bestaan in de Vereenigd e Staten en in Europa. De revo lutionairen hebben onuitputtelijke fondsen. Zij hebben wapenen in de Vereenigde Staten gekocht. Het houden van wapenen is in San A.itonao en elders onder controle gesteld. Personen, die trachten ze over de grens te voeren, zullen gearresteerd worden. Allerlei. Astapowo, 18 Nov. Heden avond 7 uur de toestand van Tolstoi als volgt: Tem peratuur 36.6, intermitteerende koorts, pols 110, ademhaling 36, bewustzijn helder, de zieke heeft neiging tot slaap, hij is zeer zwak. A s t a p o w 0, 18 Nov. Hedenavond 10 uur was de algemeene toestand beter. De temperatuur 36,8. Andrew Carnegie, die aanstaande week 73 jaar oud wordt, kondigt aan dat hij zijn verjaardag vieren wil met het verlecnen van 14 milliocn mark aan de technologische scho len te Pittsburg. VLIEGEN. Jan Olieslagers. Olieslagers geeft op 't vliegveld van St. Job bij Antwerpen zijn broers Jules en Max les iu het vliegen. De Fiets. T a b u t e a u's records. Tabuteau's records zijn thans officieel er kend. Duurrccord: 6 uur. Afstandsrecord: 465 K.M. 720 M. Snelheidsrecord: 400 K.M. in 5 uur 13 min. 8 sec. en 450 K.M. in 5 uur 49 min. 38 sec. Record van den grootsten afstand in een gegeven tijd: in 6 uur 464 K.M. 700 M. RalphJohn stone, f De Amerikaansche aviateur Ralph John stone, houder van het hoogterecord, is te Denver van een hoogte van 240 M. neerge stort en werd gedood. Voor eenige weken sloeg Johnstone to Belmont Park het hoogtcrecord door 2960 M. te vliegen. Johnstone, die een waaghals was, had zich uitgelaten dat hij looping the loop in een aéroplane zou te zien geven. De Fransche aviateur LeWanc had onlangs den spoeddgen dood van Johnstone voorspeld. Dc st ij ging der records f— De Revue de Paris heeft in een artikel de vliegrecords besproken. En bet is wel merkwaardig in deze recordlijst, zoo buiten gewoon snel als in den tijd van vier jaar de vliegrecordsomhoog gevlogen zijn! llet d uurrecord kwam den 12en No vember 1906 op naam van Santos Dumont, die te Bagatelle21 seconden vloog. Nu is hel in handen van Tabuteau, die den 28sten October jl. tc Etampes zes uur onafgebro ken in de lucht bleef!

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1