176. Ode Jfuirgamg. Maandag 21 November 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. AMERSFOORTSCH ABONNEMENTSPRIJS: maanden voor Amersfoort f l.OO. Hem franco per post1.50. zonderlijke nummers0.05. eze Courant vewchgnt dagelgks, behalve op Zon- en Feest dagen. Iverlentiënmededeenngen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regel9 f 0.50. Elke regol meer 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeor voordeeligo bepaling».. het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulaire, bevattonde de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. jurgemeester en Wethouders van Amersfoort jagen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit j heden, ingevolge art. 8 der Hinderwet, aan J. Jans, alhier, vergunning is verleend tot de op- hling eener slachterij en rookerij, in het perceel il no. 6, kadastraal bekend gemeente Amersfoort, i E, no. 826, onder voorwaarde, dat de scheidingwand tusschen pakhuis en slacht- i geheel (lot aan de nok) in metselwerk ter jte van minstens 0.11 M. wordt opgetrokken L de vloer der slachtplaats uitgevoerd wordt in herdicht metselwerk of beton en zoodanig hei- gelegd dat het afvalwater naar een in den Ier aan te brengen, waterdicht gemetselden stank- jjen zinkput loopt, welke zinkput door een onder- idsch riool van ijzeraarden buizen, wijd 15 c.M. Jnenwerks, in verbinding staat met het gemeente- Jol in het Zand de rnokkast geheel wordt opgetrokken in steen [ijzer tl. de schoorsteen op de rookkast opgaat tot eene iogte van minstens 8 Meter boven den began en find. luersfoort, 17 November 1910. I Burgemeester en Wethouders voornoemd Dc Secretaris, De Burgemeester, |G. STENFERT KROESE. WU1JT1ERS. Politiek Overzicht Rusland en Perzië. [Voor enkele weken heef» de Russische mi- s'ernaad, onder voorzitterschap van Stoly- Sn, zich bezig gehouden me' de Perzische ongelegenheden, 'ie* resultaat was te ver lachten: er werd besloten de Russische troe- •n, die in Perzië vertoeven, niet terug te lekken. En in antwoord op het jongste Per- jche protest tegen de aanwezigheid van isiische troepen in Kaswin, Tabriz en [sjoelfa heeft de Russische gezant doen ver-. Jaren, dat hij weigert verdere protesten [aartegen aan te nemen. In een rapport aan i Doem a overgelegd, motiveerde de regee- 6ng baar besluit daarmede, dat de gewensch- L rust in Perzië nog niet tot stand gekomen Niemand die de gebeurtenissen in Perzië Jevolgd heeft, zoo merkt o.a. de Frankf. Ztg. zal aannemen, dat dezè bewering, hetzij ze juist is of niet, de ware drijfveer der Rus- psche politiek weergeeft. Rusland heeft reeds laak gelegenheid gehad zijn goeden wil te joonen om Perzië een definitieve regeling fijner aangelegenheden mogelijk te maken. Haar wanneer men in Perzië op het punt Tid de rust te herstellen, dan waren het jteeds de Russen die ter sluiks nieuwe orde- [erstoningen begunstigden en de Perzische igeering in verlegenheid brachten. Hetzelf- ile schijnt ook thans weer het geval te zijn met een tot Russisch consul geproclameerden, |ninder gunstig bekend staand,en Pers, voor wen Rusland vergoeding eischt in verband jnet de schade, die hij bij de overval van kasjan door de Bakhtiaren geleden heeft. Wegens diit, allicht geprovoceerde incident, Avaarvan wij in een vorig nummer eeniigsizins uitvoeriger melding maakten, wilde men dat [le Perzische minister van buitenlandsche za ken dn groot tenue bij den Russischen gezant Lijn verontschuldigingen zou komen aanhie lden! Het spel is te plomp aangelegd om Met doorzien te worden, j De Russische invloed in het Perzische rijk 5 sinds de omverwerping van het oude régi- jne aanmerkelijk afgenomen. De gewillige werktuigen van het autocratische bewind van Mohammed Ali zijn uit het land gezet en in hunne plaats kwamen nieuwe mannen, die niet geneigd waren de in Rusland zoo ge liefde rol hunner voorgangers over te nemen. Dal was een leelijke teleurstelling voor de Russen, maar het slimste er van was dat ze aanhield. Hel gelukte Rusland nu en dan wel eens den een of anderen minister ten val te brengen, doch de geest van zelfstandigheid tegenover de Russische wenschen bleef ook onder de opvolgers heerschen. Vandaar dat Rusland thans ailen op haren en snaren zet oni zijn doel toch te bereiken. Men heeft het daarbij in 't bizonder voorzien op de persoon van den Perzischen minister van buitenland sche zaken, Hussein Gholi Khan Newab, een liberale staatsman, dlie juist om zijn flink heid het voorwerp van den haat der Russen is en alles doet om den geest van het oude régime den kon in te drukken. Op zijn debet staat het noch aan de Russen, noch aan de Engelschen aangename antwoord der Per zische regeering op de Engelsche nota van 14 October. Vandaar dat men hem op allerlei wijze gaat sarren. Wij hebben onlangs melding er van gemaakt hoe op den minister een soort roode-pet-systeem is toegepast, toen de kwartaaltermijn van het jaargeld van den verbannen ex-sjah, dat 100,000 Tomans of ongeveer 240,000 gulden bedraagt, niet pre cies op de laatste van de maand bij de Banque d'Escomfe de Perse was gedeponeerd. De minister wilde nl. van 25,000 Tomans er 5000 aftrekken ten bate van den te Tehe ran woonachtigen 17-jarigen zoon van den voormaligen sjah, F.tafed es Saltaneh. Vol gens het gesloten verdrag moet Moham med Ali dezen zoon voor diens onder houd een bepaalde som uilkeeren, doch papa in Odessa is deze bepaling tot dusver niet nagekomen. Vandaar dat de minister van buitenlandsche zaken zy van den kwartaal-termijn wilde afhouden. Er werd over onderhandeld met den Russischen gezant, die ten slotte beloofde bij zijn regee ring de inwilliging van een aftrek van 5000 Tomans voor te stellen. Onder deze voor waarden stemde de minister in de omgaande betaling van den kwartaal-termijn toe. Op een spoedig daarna tot den minister ge richte telefonische aanvrage antwoordde laatstgenoemde, dat minister van financiën reeds opdracht tot betaling had gekregen. Eenige uren later kwamen twee gholams (Perzischs bedienden van het Russische ge-, zantschap) bij den minister van buitenland sche zaken en overhandigden den minister een schrijven, dat zoowel door den Russi schen als door den Engelschen gezant getee- kend was. Daarin stond dat wanneer de som van 25,000 Tomans niet onmiddellijk werd betaald, de bedienden instructie hadden te blijven. Hierbij worde aangeteekend, dat het onder vroegere sjahs een door schuldeischers vaak toegepast dwangmiddel was bij on willige schuldenaars gehuurde lieden voor het huis te plaatsendie voortdurend „Pul, Pul" (geld, geld") moesten roepen, zoodra de schuldenaar zich Liet zien. Be halve dat de gemeenschappelijke maatregel, ondanks des ministers duidelijke toezegging, buitengewoon zonderling mocht heeten, het verdere optreden der gezantschapsbedienden was uitermate geschikt den minister te ho nen en belachelijk te maken. Hij ging naar eene zitting van het parlement, de gholams volgden hem; terug in huis, het ongevraagd begeleide was er ook. Het verliet den mi nister niet, toen deze naar het ministerie ging en stond achter hem in de voorhal van het Russische gezantschap, waar de minister zich had vervoegd om over dit zonderlinge optre den rekenschap te vragen. Koudhonend ver klaarde de gezant, dat hij van de speciale opdracht aan zijn gholams, waarvan in het ambtelijk schrijven in 'l geheel geen gewag was gc-maakt, natuurlijk op de hoogte was. De gezant was bereid den minister van zijn lastig geleide te bevrijden, wanneer deze zijn woord van eer gaf den kwartaaltermijn van het jaargeld van den ex-sjah voor den vol genden dag te voldoen. De minister kon te minder hierin toestemmen, wijl de betaling niet zijn departement, doch dat van den mi nister van financiën aanging en 't den vol genden dag een Zondag was waarop de ban ken gesloten waren. De minister vergistte zich echter indien hij gemeend had door een persoonlijk bezoek aan den gezant iets te be reiken. Toen hij het gezantschap verliet volg den de beide gholams hem als zijn schaduw. En dit hinderlijk volgen nam eerst een einde toen op den daaraan volgenden dag de beta ling had plaats gehad. Een inmiddels dooi den minister aan Sir Edward Grey en aan den Russischen minister van buitenlandsche zaken gericht uitvoerig telegram had hieraan niets kunnen veranderen. Men zal moeten zeggen, zoo schrijft de Te- heransche correspondent der Kölnische Zei- tnng, aan wien wij bovenstaand relaas onit- leenen, dat in dit geval het doel de middelen niel wettigt. Opvallend is evenwel, volgens denzelfden berichtgever, dat aan een reeks van andere punten van het gesloten protocol op welker nakoming de wederpartij recht heeft, tot dus ver geen aandacht is geschonken. De sjeik Maehmoed uit Weramin, een aartsreaction- nair, komt in het protocol voor op de lijst der verbannenen. Hij bevindt zich echter op het oogenblik nog in het Russische gezantschap en geniet er bescherming. liet is bewezen, dat hij aan de opstandelingen in Masenderan geld en manschappen heeft verschaft, bene vens dat hij met Rescbid es Sultan, het hoofd der onlusten in Weramin, in betrekking staat. Kamram Mirsa, de vroegere Naib es Salta neh, een oom van Mohammed Ali, moest overeenkomstig het protocol eveneens het land verlaten. Hij vertoeft echter nog in Te heran met Russische soldaten voor zijn de.ur en de Russische vlag op het huis. Een derde punt betreft de uitlevering der kroonjuwee- len aan de regeering, welke eveneens in het protocol is voorgeschreven. Deze bevinden zich alle nog onder de hoede van den voor noemden Nadb es Saltaneh. Het is mogelijk, dat de Duilsehe pers om trent de zaken in Perzië wel wat partijdag worden ingelicht, doch zooveel is wel duide lijk, clat Rusland's baatzuchtig optreden in een heel wat minder gunstig licht verschijnt dan dat van Engeland, welk rijk het moge lijk alleen om de handelsveiligheid in Zuiid- Perzië te doen is, al geniet zijn optreden ook bij de eigen natie weinig sympathie. Duitschland. In de „Schiffbautechnische Gesell- schaft", die te Gharloltenburg vergaderde, hield prof. Cranz uit Gharlottenburg een re devoering over: „bewegingsverschijnselen bij het schieten". De Keizer woonde in admi raals-uniform de vergadering bij. Toen Dr. Cranz geëindigd was met zijn voordracht, mengde ook de Keizer zich in het debat, en hield Z. M. een toespraak, waarin hij zijn persoonlijke waarnemingen en die van zijn lijfarts over dc uitwerking van het schot, voornamelijk bij wild, uiteenzette. De Keizer werd door de vergadering le vendig toegejuicht. Colombo, 20 Nov. De Duitsche kroon- prinr en de kroonprinses zijn hedenmorgen om 7 uur aan boord van den Lloyd-stoomer „Priinz Ludwig' hier aangekomen. Prins Ileinrich haalt zijn brevet. Prins Ileinrich van Duitschland is er Zaterdag in de buurt van Darmstadt in ge slaagd, ten overslaan van drie sportcommis- sarissen, zijn officieel brevet, ingesteld door de Internationale Luchtvaartvereeniging, te halen. De Duitsche luchtvaartvereeniging zond den prins een telegram met geluk wenschen. België. Brussel, 19 Nov. De Koningin is lijdende aan influenza.- Het medisch bulletdn constateert dat het Hare Majesteit onmoge lijk 'is he* bed te verlaten. Brussel, 20 Nov. Volgens de Eloilc Relge lijdt de Koningin aan bronchitis. De afgeloopen nacht was zeer onrustig. Zonder bijzonder ernstig te zijn, boezemt de toestand niettemin bezorgdheid in. Brussel, 20 Nov. Het bulletin over den toestand der Koningin van hedenavond 8 uur meldt, dat de influenza vergezeld gaat van pleuris in de rechterzijde en bronchiaal- kalarrh Het adres van antwoord op de troonrede, dat door den oud-clericalen leider Woeste is opgesteld, bepaalt zich er natuurlijk toe met alle punten pit de troonrede instemming te beluigen. In de afdeeling waar ovev het adres van antwoord werd beraadslaagd, heb ben echter de liberalen eene aanvulling voor gedrukt, dat in de troonrede niets wordt gedruk*, dat in de trponrede heel niet wordt gezegd van dc noodzakelijkheid eener kies- rechlhervorining, welke door de meerder heid des volks wordt verlangd, en dal de •invoering van den leerplicht niet in het pro gram der regeering is opgenomen. De libe rale leider Hijmans verklaarde, dat om deze reden de liberale linkerzijde niet voor den ganschen tekst van het ontwerp-adres zou stemmen. Een zelfde aanvulling als de bo vengenoemde werd ook voorgesteld door de socialisten, welke het adres van antwoord, zooals het thans is, heclemaal verwerpen. Frankrijk. Naar aanleiding van het bericht volgens hetwelk Poerisjkewitsj in de Russische doe ma gezegd heeft dat de regeering van Frank rijk ui* gespuis beslaat en president Goelsj- trof ondanks de protestuitroepen der libe ralen deze uitlating niet hoeft afgekeurd, richt de „Gil Bias" tot de ministers Briand en Pichon de vraag wat zij met het oog op deze ongehoorde houding van Goetsjkof den ken te doen. I' a r ij s, 2 0 Nov. Na de onthulling van hït gedenkleeken voor Ferry werd een man gearresteerd, die Briand een slag wilde ge ven. Men moest hem aan do menigte ontruk ken! Alleen de hoed van Briand werd door een vuistslag geraakt. Engeland. Wij zinspeelden in ons vorig artikel over den a.s. verkiezingsstrijd op de mogelijkheid dat het enthousiasme bij de kiezers wel eens niel zeer groot zou kunnen zijn. „Alweer van voren af aan beginnen" zullen zij mis schien zeggen en zich voor de stembus niet druk maken. Ook dc hoop der conservatie ven is dat de verkiezings-cry tegen het IIoo- gerhuis minder effect zal hebben dan een jaar geleden. Volgens den Londenschen corr respondent der Frankf. Ztg. heerscht er in het geheel geen slrijdlustige geesit, zelfs bij de radicalen heerscht een lauwe en matte 'stemming. Mei groot leedwezen en veel com plimenten aan het adres zijner tegenstanders heeft Asquith medegedeeld, dat de veto-con ferentie was mislukt, ofschoon hij persoon lijk tot het laatste oogenblik op een overeen komst had gehoopt. Dit nu is op het oogen blik dat de strijd beginnen zal een merk waardige bekentenis, wanneer men werkelijk om alles'of niets strijden wil. Nog meer in contrast hiermede was ue verklaring, dat de regeering, wijl dc Lords het wenschtcn, dezen gelegenheid wilde geven op de veto-bill ja of neen te zeggen, maar dal het een illusie zou zijn aan de verwerping ervan te twijfe len. Vandaar dat de regeering de Kroon had geadviseerd liet Lagerhuis te ontbinden. Op deze zeer vreedzame oorlogsverklaring heeft Balfour geantwoord, wel is waar den strijd aanvaardend, doch overigens tam en weer met een beroep op dc gematigden aan beide zijden. Zeer opvallend is ook, dat de meest strijdbare man van het kabinet, de kan selier der schatkist, Lloyd George, die zich anders wel krachtiger over het Hoogerhuis wist uit te spreken, gisteren verklaard heeft, dal de Iioogcrhuislkwestie een zeer moei lijke was, die niet op vitterige manier moest worden beslecht, doch slechts in den geest v n algemeene kameraadschap. Niettemin is het zeer goed mogelijk, dat voor de maand December nog veel zal ver anderen. Wat de constitutioneele waarborgen ju- treft, klaarblijkelijk heeft Asquith deze v m den Koning verkregen noch verlangd. Mis schien heeft hij ze niet willen eischon en misschien is de Koning niet voldoende ervan overtuigd dat de linkerzijde in het park: men ook in de toekomst zoo homogeen zal blijven, dat een zoo kras middel als massa- benoeming van liberale peers werkelijk ge rechtvaardigd is. Ook is hel niet onwaar schijnlijk, dat Asquith nó de stemming en na do samenstelling van zijn partij voor zichzelf een ad te radicaal mandaat niet ge- wenscht acht. Nog steeds hoort men hier en daar de meening verkondigen, dat door de leidende staatslieden van beide partijen het denkbeeld om tot o-vereensitemming te gera ken niet geheel is losgelaten. Wanneer, wat waarschijnlijk is, na de nieuwe verkiezingen een lagerhuis zich vormt, dat aain het tegen woordige gelijk is, dan zou men daaruit al licht een opdracht van het land aan de par tijen afleiden om zich met elkaar te ver staan. Londen, 1 9 N o v. Aan een lunch vart de Nationale Liberale Club opende heden de eerste minister Asquith den verkiezingsveld tocht. Bijna alle ministers waren aanwezig. Asquith verklaarde dat de tegenwoordige omstandigheden geen wedergade in de Brit- sehe constitutioneele geschiedenis hebben. Het in 1906 gekozen Lagerhuis werd stelselmatig HANZE ATEN. 5 DOOR RUDOLF HERZOG. Karei Twersten trad binnen, legde hoed [en stok neder en groette Marga. „Wat is erWat zie je er vreemd uit, ikind?" i „Mijn vrouw, papal" „WatVerbaasd zag Karei Twersten eerst den een en daarna de ander aan. „Neem het mij niet kwalijk, papa," zeide Robert Twersten met een gelukkigen lach. „Ons geluk bedwelmt ons zóó, dat wij te voorbarig zijn met onze woorden: Ik zou u gaarne in Marga een dochter willen geven en u verzoeken haar even lief te hebben als ik dat doe." Marga Vanheil was met een vuurrood ge zicht opgestaan. Met neergeslagen oogen „Zie mij eens aan, kind. Twee oude han- stond zij voor Karei Twersten. delsvrienden als wij, weten wel, zou ik den ken, wat zij aan elkander hebben en vreezen elkaar niet. Zoo is 't goed." Zij had haar oogen opgeslagen, die vol tra nen stonden. Met een schuw meisjesgebaar stak zij de handen uit. Karei Twersten sloot haar echter vast in zijne armen. „Ik hield al veel van je, nog voordat je mij dien jongen •daar hebt teruggebracht.' „Heb ik dat?" Zij gaf hem een kus. „Nog zoo'n kus van mijn dochter," zeide Karei Twersten, „en ik geloof, dat ik hem zelfs zal kunnen vergeven, dat hij mij in slim heid de baas is geweest, wat tot dusverre nog niemand gelukt is." „Heeft Bob dat gedaan? Dan zult u ook wel moeten bekennen, dat hij een handig koopman is." „Laat mij de acte van den koop eens zien. Robert, dien je met den Rus gesloten hebt. Feldermann heeft er mij al wat van verteld. „Hier is zij, papa." Karei Twersten ging voor de schrijftafel zitten. Zijn oogen gingen haastig over het 1 papier en vestigden zich op de koopsom. I Langzaam keek hij op. I „Je hebt veel geleerd, Robert. Dat is wer- kelijk een bewijs van een meesterlijk inzicht in den politieken toestand." I „Uw leerschool, papa. U hebt mij zelf ge- leerd Hamburgsche kooplieden moeten niet alleen oogen hebben voor hun grootboek, maar ook voor alle belangrijke wereldgebeur tenissen." „En heel prijzenswaardig breng je nu die leer tegenover den leermeester in praktijk. .Sakkerloot! En als ik de „Hammonia" nu eens niet door de haven liet gaan? Want zij hoort nog altijd aan mij." „De handslag van Karei Twersten is zoo veel waard als zijn geheele werf, en nog wel iets meer." „En nog wel iets meer." Twersten stond op.. „Kom, jongen, ik heb je nog niet met je vrouw gelukgewenscbt. Want zijzij is ook nog iets meer waard dan de werf. Zoo, Robert," zeide hij, terwijl hij zijn zoon op '©enigen afstand hield om hem goed in de oogen te kunnen zien. „Nu is de vrede ge- teekend." Hij strekte de hand naar Marga uit. „Kom jij ook, kind. Jij moogt niet meer bij ons ont breken." Na eenige oogenblikken vroeg hij „Weet je moeder er al van? Niet? Dan zul len wij onmiddellijk naar haar toe gaan." „Mevrouw Bramberg is bij haar vader," zeide Marga haastig. Twarston zag haar kalm aan. „Jelui houdt veel van elkaar, niet waar, Marga?" „Zij houdt veel van ons beiden, van Bob en van mij. En als eiigagementscadeau heeft zij mij toegestaan haar „jij" en „jou" te noe men." Zonder iets te zeggen, reikte Robert Twers ten zijn vader de hand. Toen gingen zij allen naar boven, naar de huiskamer. „Mevrouw," zeide Twersten, „wil mij al vas<t toestaan, dat ik u bij uw voornaam noem. Want Marga zou gaarne den naam Twersten willen aannemen, en ik voel mij zeer gelukkig over dit besluit. Maakt u haar dit nu ook gemakkelijk." De oude dame kon niet aan hot woord ko men. De jonge menscken lieten haar ndet los. „Kinderenmaar kinderen! Men zou werkelijk niet denken, dat men in Hamburg was." „Ach, moeder, wat doet het er toe, hoe de stad heet, als wij er maar zijn!" Daarop namen zij haar mede naar Erica, die in de zijkamer dc schrijfoefeningen van haar jongens nazag. Karei Twersten keek nu om naar Ingeborg Bramberg. Ongeroepen kwam zij naar hem toe. „Dal jij juist hiier moest zijn, Ingeborg! Het is alsof een onzichtbare macht zeide „Gij behoort tot de familie"." „Of een zichtbare of onzichtbare macht hel zegt, Ka rol ik wéét dat wij het zijn." „Nu hebben wij twee kinderen, Ingeborg." „En volop liefde voor hen beiden Op het kantoor werd vrijaf gegeven. Men had om den ouden Rochus gezonden en deze verscheen met een overgelukkig gezicht. „O, als u eens wist hoe ilc verlangd heb naar mijn ouden stoel in het voorkanfcoor, van het oogenblik af, dat meneer Robert Twersten in de zaak is gekomen. Ik betuig u nog wel mijn dank, meneer Twersten, dat u 't zoo goed gemeend hebt met den ouden man. En tevens wensch ilc u van harte geluk." Ook Frits Vanheil kwam en hraoht Felder mann mede. „Neen, Feldermann, je moet blijven," zeide Robert Twersten, toen dc hoofdingenieur verschrikt walde wegsluipen. „Of ik vertel alles wat wij elkaar dezen nacht op zee heb ben opgebiecht." „Wat was dat?" vroeg Marga zachtjes, ter wijl zij zijn arm drukte. „Liefdeshistories. Alleen geschikt voor jonggezellen." Hel was geen vorstelijk verlovingsmaal, dat werd aangericht. Maar allen, die om de ronde tafel van Martin Vanheil zaten, onder de aardige, antieke schilderijen van den kunstzinnigen grootvader, voelden zich in hun vreugde als vorsten. Karei Twersten hief zijn glas op. „Ik drink het welzijn van de twee Ham burgsche kinderen, die niet gewacht hebben totdat het geluk hun geschonken werd, maar die bet zich cloor eigen inspanning hebben verworven. Er is geen geluk of 't moet door strijd verkregen worden. Als dit woord i begrepen zat zijn door alle nakomelingen, dan zal het goed gaan met ons, met onze ge boortestad, met ons vaderland. Zoo ver op de zeeën dc Hamburger vlag waait, moet gij uw banier in de wereld vertonnen. Met alten, die hier tegenwoordig zijn, drink ik dit glas op het geluk, dat gij u hebt verworven." Allen, die zich om Karei Twersten bevon den, dachten met glinsterende oogen aan den zegenrijker uitslag van den strijd, dien zij in het leven gevoerd hadden, of aan de zege, die zij voornemens waren te behalen. HOOFDSTUK XX. Het was de eerste zomerreis, die de chef van de firma K. R. Twersten zich sinds tal van jaren veroorloofde. De ontspanning ver van zijn zaken deed hein goed. De laatste maanden hadden een aantal gebeurtenissen gebracht, die werk gaven, dat nioest worden afgedaan, wilde de toekomst klaar voor hen liggen. De krachten van Theodoor Bramberg had den het de maand April niet uitgehouden. Wan Ncrvi werd zijn lijk naar Hamburg overge voerd en op hel lommerrijke kerkhof van Olsdorff was dc rustelooze man ter eeuwige ruste nedergelegd. Hel gold nu aan dc verweesde firma een chef te geven. Van Ingeborg ging in deze het initiatief uit. „De firma Vanheil is te klein voor Robert. Zijn bekwaamheden hebben aanspraak op een ruim veld met onbeperkten gezichtskring. En dc firma Bramberg en Co. zou onder zijn leiding een nieuwen bloei tegemoet kunnen gaan." Worilt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1