Lr ISO. 9'« Jaarfaag. Vrijdag 25 November 1910, BUITENLAND. FEUILLETON. AMERSFOORTSCH DA ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dezo Courant verschjjnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentifinmededeenngen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. U i tgevers: Utrechtschestraat 1. VALKHOFF C°. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0-30. Elke regel moer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents by vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zoor voordeelige bepaliugu.i cvi het herhaald adverteeron in dit Blad, bij abonnement. Bone circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester van Amersfoort, Ge2ien artikel 41 der Gemeentewei, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 29. November aanstaande, des namiddags te Ij «re. Amersfoort, den 24. November 1910. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door D. van der Heul ingediend vèrzoek, met bij lagen, om vergunning tot ihet oprichten van eene benzinetoewaarplaats voor eene hoeveelheid van ten hoogste 100 Liter in het perceel alhier gelegen aan de Utredhtschestraat No. 20 bij het Kadaster bekend onder Sectie E, No. 5092 op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag den 8. December aanstaande, des voormiddags te half elf uren gelegenheid ten Raadhuize wordt ge geven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispruden tie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig arti kel 7 'der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, den 24. November 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STENFERT KROESE. WUYTIERS- Politiek Overzicht De troebelen in Mexico. Sinds een week heersdien in den Staat Mexico onlusten welker omvang, daar de regcering een strenge censuur op de tele grammen uitoefent, zich niet gemakkelijk laat overzien, doch die een ernstig, politiek karak ter dragen. Het is tot geregelde gevech ten gekomen en zulks niet op enkele plaat sen, maar in het geheele midden- en noor delijk gedeelte van de republiek. En ook in hel Zuiden in de nabijheid van de hoofdstad Mexico zelf hebben bloedige botsingen plaats gehad. Een aantal provincies in het Noor den als Chihuahua, Durango en Nuevo Leon zijn altijd volgens de over New-York ko mende en meerendeels van de zijde der revo- lutionnairen afkomstige berichten in han den van de opstandelingen. Volgens de laatste berichten is de regeering van Porfirio Diaz de beweging nagenoeg geheel meester geworden, ze zal dan wel in bloed zijn ge smoord. Intusschen mag zoowel met het een als met het ander de noodige omzichtigheid in acht worden genomen. De succes-berich ten der republikeinen kwamen meestal via New-Yorksche bladen en daar tusschen Noord-Amerika en Mexico juist geen bizon- dere toegenegenheid bestaat, getuige de anti- Amerikaansche betoogingen die aan de tegen woordige onlusten voorafgingen en blijkens een telegram aan de Times d.d. 22 dezer ook toen nog werden waargenomen, zoo is hier misschien de wensch wel eens de vader der gedachte geweest. De oorzaak van de jongste onlusten is te zoeken in de gebeurtenissen welke aan de laatste presidentsverkiezing zijn voorafge gaan. Porfirio Diaz die sinds 1876 met een korte tusschenpooze van vier jaren, het pre sidentschap, beter gezegd, de dictatuur uit oefent, wat overigens voor het rumoerige aangelegde Mexicaansohe volk volstrekt niet kwaad zal zijn en in September onder be langstelling van de regeeringen aller groote natiën zijn 80en verjaardag heeft gevierd, is ditmaal zoowel voor het presidentschap zelf als ook voor de vervulling van het ambt van vice-president op sterk verzet gestuit. Hij regeert naar de meening van menigen eer- zuchtigen politicus te lang en daar zijn tegen woordige presidents-termijn wel eens zijn laatste zou kunnen wezen, speelt in Mexico de kwestie der opvolging, alsof het in een koninkrijk ware, een gewichtige rol. Twee tegenstanders zijn het in 't bizonder die den president het hoofd bieden. Naar het presi dentschap dingt Madero, die speciaal in het Noorden van Mexico bij de jongere generaties een vrij groote mate van populariteit geniet, terwijl generaal Reyes, de vroegere gouver neur van Nuevo Leon naar het vice-presi- dentschap streeft. Diaz heeft echter voor dit ambt een eigen candidaat, Corral, een zijner meest geschikte handlangers, uitgekozen en zich tegen de candidatuur van Reyes verzet, vermoedelijk uit de, bij zich van hun kracht bewuste staatslieden vaak waargenomen ijverzucht tegen andere mannen van een moe dig karakter. Diaz slaagde er indertijd, mak kelijk in zijn lastige mededingers uit den weg te ruimen. Madero moest naar Texas vluch ten. Reyes werd door den president als lid eener militaire missie naar Parijs gezonden. Thans verschijnen echter beiden weer op het tooneel als leiders van den opstand. Of het den president zoo makkelijk als in hel voor jaar van 1908 gelukken zal de onlusten mees ter te worden mag voorshands twijfelachtig heeten. Te wenschen is echter dat Mexico, hetwelk onder Diaz' weliswaar soms te krachtdadige doch ordelijke regeering een langdurige vrede heeft mogen genieten en economisch nog steeds in bloei toeneemt, spoedig weer tot rust zal komen. Evenwel zal het, wanneer de huidige regeering de onlus ten meester wordt, bij een binnen weinige jaren te verwachten presiden-tswisseling toch wel lot nieuwe twisten tusschen de candida- ten voor de opvolging komen, tenzij de vrees voor de inmenging van den niet geheel on baatzuchtig grooten nabuur aan den anderen oever der Rio Grande del Norte, die tot dus ver nog zijn neutraliteit bewaart, het zwaard in de scheede doet houden. Duitschland. De minister van binnenlandsche zaken Del- briick antwoordde gisteren in den Rijksdag oj) twee interpellaties, een socialistische vóór en een conservatieve tegen den invoer van buitenlandsch vleesch welke wij in een vorig nummer vermeldden. Daarbij kwamen ook Holland en Belgie ter sprake. liet ver bod, om levend vee daar van daan in te voe ren, vindt, volgens den minister zijn oor zaak in het mond- en klauwzeer, dat in die landen zeer bereid is. Er zijn vele aanvra gen, in het bijzonder uit de steden van het West-Duitscbe industriegebied bij den rijks kanselier ingekomen, om opheffing van het verbod van veeinvoer, of tenminste voor zoo ver het Holland betreft. De rijkskanselier heeft echter na overleg met den Pruisischen minister van Landbouw en het keizerlijke gezondheidsbureau bezwaar gemaakt, om aan deze verzoeken gehoor te geven. Neder land was in 1907 en 1908 Luitengewoon sterk besmet, en nog steeds komen hier en daar gevallen voor. Men moet dus aannemen, dat de ziektestof nog in hel land is en dat de ziekte juist op niet besmette plaatsen weer kan uitbreken. De invoer van Ilollandsch vee schijnt te minder noodig, omdat vcrsch vleesch daar van daan zonder eenige beper king kan ingevoerd worden en ook dagelijks in groote hoeveelheden ingevoerd wordt. In het jaar 1909 alleen werd uit Holland voor 11 millioen mark vleesch ingevoerd. De quintessence der rede van den minis ter is, dat de regeering geen verandering wil brengen in den bcstaanden toestand, uit gezonderd dan ten opzichte van Frankrijk, waaruit de invoer in Zuid-Duitschland reeds is toegestaan. Ook van een verlaging der inkomende rechten op veevoeder wil de re geering niets weten en evenmin van verla ging der vrachttarieven op de spoorwegen. B e r 1 ij n, 2 4 N o v. Bij de verkiezing van een tweeden vice-president van den Rijks dag werdien 311 stemmen uitgebracht, waar bij 68 blanco. Van de 243 geldige stemmen verkreeg Schullz van de rijkspartij er 186, Singer, socialist, 52, terwijl de overige stem men verdeeld waren. Schultz, nam ondir dankzegging voor het in hem gestelde ver trouwen, de benoeming aan. B e r 1 ij n 2 1 Nov. Bij bespreking over een interpellatie over de vleeschduurte, ver klaarde de centrum-afgevaardigde Trimborn in den Trimborn in den Rijksdag, dat hij bij invoer van Ilollandschvee niet aan besmet ting geloofde. De sanitaire en vecartsenijkun- dige toestanden in Holland zijn niet slechter dan die in Rusland en Oostenrijk. In Frankrijk achten de Zuid-Duitsche staten het besmettingsgevaar niet bestaand en wat voor Frankrijk geldt, behoort ook voor Hol land Le gelden. De Pruisische minister van'landbouw ant woordde, dat aan het verzoek om invoer van levend vee uil Holland legenwooz'dig niet ver der gevolg gegeven kon worden, omdat Hol land door hier en daar voorkomend mond en klauwzeer niet als geheel onbesmet be schouwd kan worden. Daarbij komt, dat bij openstelling van de grenzen Holland zeker niet zooveel kan leveren, dal daardoor aan merkelijke vermindering der vleeschprijzen zou ontstaan. Ook Engeland sluit zijn gren zen voor den invoer van levend vee uit Hol land. België. Brussel, 24 Nov. Het heden morgen om 9 uur uitgegeven bulletin aangaande den toestand der Koningin meldt, dat de nacht minder kalm was. Zekere ziekte verschijnselen der ademhaling gingen ver gezeld van nieuwe uitingen, welke wijzen op slijmkoorts, waarvan het verLoop gunstig schijn» te zullen zijn. Brussel, 24 Nov. De gezondheidstoe stand van de Koningin blijft dezelfde, maar de toestand is eerder gunstig dan ongunstig. Dc ministers van buitenlandschc zaken, bin nenlandsche zaken en oorlog besloten de of- ficieclc diners, die Zaterdag zouden gegeven worden ter gelegenheid van het feest des Konings niet te doen plaats hebben. Brussel, 24 Nov. Het bulletin omtrent de Koningin van 5 uur 30 luidt: De dag van heden was kalm. De koorts is afgenomen. De toestand blijft gunstig. Frankrijk. Het orgaan dar Cameiots du roi, de „Ac tion Francaisc" publiceert een oproep waar bij bijdragen worden gevraagd voor een gouden gedenkpenning voor den 26-jarigen Lucien Lacour die Briand te lijf is gegaan. De eerste lijst wijst reeds 60 namen aan ter wijl bijna 400 francs is bijeengebracht. Engeland. Londen, 24 Nov. Het Huis heeft de wet op de middelen in alle lezingen aan genomen. Daarop werd het debat over de moties van Lansdowne voortgezet. De lord-kanselier kwam op tegen de be wering, dat de ontbinding vaai het Lager huis geschiedde ten hate van home rule. Het is naar de meeniing der regeerinig noodzake lijk onmiddellijk een einde te maken aan de onverzoenbare principieele geschillen, be nevens erkende grieven op te heffen. De on dervinding heeft haar geleerd, dat het voor een liberale regeering onmogelijk is aan bet bewind te blijven met behoud van den eer bied voor zich zelve en met nut voor het land, zonder dat die grieven weggenomen worden. Nadat de conferentie mislukt was-, was de eenige weg, dien de regeering kon in slaan ontbinding van het Lagerhuis. De lord-kanselier critiseerde daarna de voorstellen van Lansdowne in bijzonderhe den en verklaarde, dat hij aan de thans bestaande euvelen de voorkeur zou geven boven de nog ergere der resolution van Lansdowne, die niet de minste hoop geven, dat de liberalen in het vervolg met meer consideratie zullen worden behandeld dan vroeger. Lord Curzon verklaarde, dat de moties een eerlijke en ernstige poging zijn om te komen tol een hervorming, die de Tweede Kamer wil behouden als een onvervaischt solied ken merk van het politieke stelsel. De debatten hebben tot laat in den avond geduurd. De liberalen Lord Nunburnholme en Lord Brassey steunden de regeering. Lord Morley voerde het laatst namens de regee ring het woord, maar zijn rede was nauwe lijks verstaanbaar. Wijzende op de bereid willigheid, die de peers hadden betoond, om zekere hunner voorrechten te .laten vallen, herinnerde hij aan den „dag der slachtof fers" in de Fransche revolutie, toen de Fran- sche aristocraten afstand haddon gedaan van hun voorrechten, en vroeg zich af of de handelwijze van het Hoogerhuis gedurende de twee laatste dagen in de geschiedenis niet op dezelfde wijze vermeld zou worden, als de „dag der slachtoffers". liet voor$iel-Lansdowne, dat het Huis in comité-generaal zou gaan, om zijn resoluties te bespreken, werd aangenomen, Later wer den de resoluties eveneens zonder stemming aangenomen. Lord Grewe deelde mede, dat hoewel de regecring het niet eens is met de besluiten, zij er zich niet tegen zou verzetten, daar het duidelijk was, dat het Huis verlangde, dat ze zouden werden aangenomen. Besloten werd door hel Hoogerhuis, dat de besluiten van Lansdowne en Rosebery aan het Lagerhuis medegedeeld zouden worden. Do Britschc sociaal-democratische partij publiceert een manifest met heftige aanval len tegen beide partijen. Zij verklaart, dat de liberalen nog huicbelachtiger en verrader lijker zijn dan de conservatieven en spoort de partijgenoolen aan beide kapitalistische partijen steeds te bestrijden, ditmaal echter te stemmen tegen diegene der mannen, die aan het roer zitten, die de aanvallen op het politieke werken der vakvereenigingen heb ben ondersteund. Lloyd George hield Woensdagavond een rede in St. Pancras le Londen, die voortdu rend werd gestoord door suffragettes, welke op het dak geklommen waren. De kanselier der schatkist zeide o. a., dat de handel met het buitenland dit jaar wel 90 millioen is gestegen en wees vooral iro nisch op den grooten verkoop in Duitsch land. Hij wist niet waarom de slechte Duil- scher Kngelsche waren kocht; de gele pers zou er wel een of ander kwaad in ontdek ken. Er waren in het laatste jaar meer mes sen verkocht dan ooit te voren. „Wat willen de Duitschers daarmee? Na tuurlijk ons den hals afsnijden". (Luid ge lach). Hij critiseerde verder scherp Lord Lans- downe's plan. De redenecringen over ge meenschappelijke zittingen van beide Huizen en een referendum waren onzin. Hel referen dum beteekende, dat de kiezers over elk libe raal voorstel hun oordeel moesten geven. Dc voorstellen waren uitsluitend bedacht om het Lagerhuis te honen en te vernederen, door zijn aanzien te verzwakken. Londen, 24 Nov. Ilondcrd zeven femi nisten, die Dinsdag gearresteerd werden, zijn ingevolge de instructies van minister Chur chill, weder op vrije voelen gesteld zonder getuigenverhoor, daar zij alleen beschuldigd waren van verzet. Twéé-en-vijftig suffragettes, beschuldigd van het stukslaan van ruiten en van aanvallen op de politie, werden veroordeeld, meeren deels tot 60 gulden boete of een maand ge vangenisstraf. Velen gaven de voorkeur aan gevangenisstraf. De vrouwen, die gisteren een aanval hadden gedaan op de woning van den eersten mi nister, verschenen heden eveneens voor dc politierechtbank in Bowstrect. Daar ook de tegen haar ingebrachte beschuldiging van verzet was ingetrokken, wees de rechter er op, dat deze intrekking als het ware eene uit- noodiging beteekende tot het plegen van nog meer geweld. Spanje. Madrid, 24 N o v. De minister van openbare werken verklaarde in antwoord op een vraag van Soriano, dat de buiten- landsche orden de schatkist bcnadccle.il en dat dc kapitalen, waarvoor geen aangifte be hoeft te worden gedaan, het milliard over schrijden. Ooiten rijk-Hongirlje. W e e n e n, 2 4 Nov. De oitiwerp-begroo- ting voor 1911, welke aan de Kamer is aan geboden, stelt de totale uitgaven vast op 2,818,196,736 kronen, en de ontvangsten op 2,818,507,772 kronen. De regeering vraagt machtiging tot een crediet van 135 millioen kronen voor belegging in do spoorwegen en voor amortisatie der algemeone schuld. Het handelsverdrag met Servië is door de regeering bij de Kamer ingediend. Bij dc in diening van do begrooting voor 1911 wees de minister van financiën op de moeilijk heden waarop men was gestuit bij do onder handelingen over nieuwe leoningen. De mark ten van het Westen zijn yoor Oostenrijk ge- HA.NZEA. TEN. 101 DOOS RUDOLF HERZOG. „Daarmede is het dus begonnen," zeide In geborg, uiting gevende aan haar gedachten. „Ja, daarmede. Wat staat mij alles nog duidelijk voor den geest 1" Dicht naast elkander loopende, gingen zij dc haven langs. Plotseling vroeg Ingeborg „Wat zou je er van zeggen als wij eens een kijkje gingen nemen in de oude Hanzestad?" Reeds in den avond voeren zij naar Goth land, en het scheen hun een goed begin van hun reis, dat de stoomer „Ilanza" heette, die de zeereis maakte naar de oude sprookjes- stad, waar volgens de sage, reusachtige dia manten en karbonkels alleen dienst deden als lichttorens ten behoeve van de zeevaart. Waar zelfs de troggen der dieren van zilver waren, toen de krachtige Duitsche Ilanza machtiger was in het Noorden dan de ko ningen van Zweden, Denemarken en Noorwe gen te zamen, en toen Wisby de machtigste stad der Ilanza was. Door woud en berg donkier omzoomd, schit terden de wateren der scheren als een hel derwitte vlakte. Ais een schoon panorama gleden de binnenzeeën voorbij. Golven, die van de open zee naar binnen drongen, deden vermoeden, dat het daarbuiten onrustig was. De verweerde kapitein, roet den grijzen baard, op de commandobrug van de „Hanza", staakte zijn gelijkmatige wandeling, schoof zijn muts achterover en keek naar het ruime sop. Hij wierp een onderzoekenden blik op zijn passagiers. Een motregen begon inmiddels te vallen. Ile» rood der avondzon, dat de oevers en de eilanden tooverachtig verlicht had, verdween achtei een fijnen, grauwen sluier van nevel. Een wachttoren dien zij voorbijvoeren, toe kende zich spookachtig tegen den hemel af. De lichten van Dalorö kwamen nu helder in het zicht en verdwenen daarop weer in de A-er te. Toen was het alsof plotseling de duis ternis inviel. In open zee gekomen, werkte de „Hanza" zich moeilijk door de hooggaande golven. En dc overeenstemming van hemel en van zee maakte de overvaart tot een stormachti- gen tocht. Op het dek stond Twersten, terwijl hij Inge borg vast omklemd hield. „Heerlijk zoo!" riep hij haar toe. ,Zoo mott men Wisby zien! Boven de machtige, oude stad een wolkenhemel in flarden, een jagen 1 zwerk boven den met torens versterk ten stadsmuur, de aanschietende golven van de stormachtige zee aan haar voeten dan ziet men eigenlijk Wisby-Vineta en Wisby- Karthago, alles bij elkaarl" De boot was in de haven gekomen, en strij dend met den stormwind, gingen zij aan wal en klommen tegen de berghelling op. Onder hen breidde zich de oude stad uit, eenmaal de trots der „Ilanza", maar ook haar einde. En de schijnbaar nog zoo sterke stadsmuren, met hun torens, spraken hen nog van de oude kracht, evenals de grootsche tempelruï nes van de fabelachtige praal en rijkdom der voormalige Ilanzaslad, waarin de kooplieden en zeevaarders rondliepen als vorsten ge kleed, waar de vrouwen weefden aan gouden spinnewielen, waar de wijn gedronken werd uit bokalen met edelsteenen versierd. Tot Wal d erna r Alter dag kwam. „De bewoners van Wisby," zeide Twersten, „waren vergeten wat A 11 e r d a g beteekent. Zij leefden Bij den dag en niet voor den dag en dachten niet aan den „dag.van mor gen". Koopmanschap wil een andere reke ning." „Dat is nu nog evenals vroeger," merkte Ingeborg op. „Dc koning der Denen," ging Twersten voort, „kwam als koopman in dc stad, en het warmbloedige doehterje van een goud smid word zijn minnares. Hij wfst het deern tje voor zijn zaak te winnen door haar ko ninklijke beloften te doen. Toen hij daarna op een slormachtigcn nacht met zijn schepen terugkeerde, opende zij heimelijk een poortje in den muur, en Waldemar Aitteixlag en de zijnen doodden eenige duizenden mannen van Wisby tot viering van den huwelijks- nachts. Toen hij daarna met zijn schepen naar Denemarken tcrugzeilde, werd niets vergelen mee te nemen uitgezonderd dc koningin van éénen nacht. Hij heette niet tevergeefs Atterdag. Morgen is liet weer een andere dag, on dc dag van morgen beloofde hem ook weer and-ere genietingen." „Ja," hernam Ingeborg, „ook hij moest zij-n naam gestand doen. Namen leggen plichten op." En de plichten opgelegd door afkomst en familie bleven op hun wandelingen door de stad het onderwerp van hun gesprek. We derom kwamen zij bij het strand, waar Twersten met de hand wees naar de wild opgezweepte zee. „Zeker, men is aan naam en afkomst ver schuldigd trouw den opgelegden. plicht tc •vervullen! Maar het moet geen ziekelijke af-* wijking worden. Dat geldt evengoed voor koningin als voor kooplieden. Zie het voor beeld van den nazaat van Waldemar Atter dag, van den theaterkoning Erik den Pom- mer, hoe hij zooveel zeil voerende als mo gelijk was, op zijn kogge de vlucht neemt in de haven van Wisby. Zijn trouwe Denen hebben hem van den troon gejaagd. Hij dacht zeker aan zijn grooten voorvader en herhaalde, maar op kleinzielige wijze, diens vot rbeeld; hij stal de rijkskroon en den sehepter, s»al den geheelen koninklijken schat en ook liet beste, snelst zeilende schip, waar mede hij op zee wist te ontkomen. Zelf een karikatuur van het koningschap, kon het ook niet anders of de Vikingtijd, dien hij weer in liet leven riep, was een onwaardige na volging der oude Vikings, die in zeerooverij als die der Victualiënbrocders, ontaardde. Het om God noch gebod gevend gespuis, dat liiervan overgebleven was na den dood van Stcrleboker, werd door Erik, die den last d?r jaren begon Le voelen, om zich heen ver zameld om het koningschap te vestigen van de vrije zee. En het oenmaal zoo troische Wisby werd een armzalig ratlennest. Ja, In geborg, men moet Wiisby ziien bij een storm - flchtigen dag, wil men zich haar verleden en geschiedenis levendig voor den geest halen." In gedachten zagen zij zwarte roover- schepen, kreunend onder den last der zeilen, jagen over de donkere schitterende golven. Voor, aan den boegspriet, een lange ver weerde gestalte, den purperen mantel om de schouders geslagen, eon gouden kroon op het hoofd, een schcpler in de hand: Erik. Zijn lange grijze baard fladderde in den wind. De koning der zee keerde terug van den roof tocht. Zijn schaduw vloog hem vooruit. Evenals zijn heer dc schaduw van een ko ning. „Men moest de Hanzeatische jeugd naar Wisby laten gaan, Ingeborg. De halve leer tijd zou daardoor bespaard worden." Zij antwoordde niet, maar drukte hem al leen den arm. „De trots van de oude Ilanza en ook haar einde. Zij zelf gaf aan Wisby den genade slag. De woedende Lubeckers vielen het Dcensch geworden zeerooversnest aan en sloegen alles kort en klein wat weerstand bood. Dat was de laatste overwinning der oude Ilanza. Maar voor de niouwe Hanza ljlijft dc plicht den naam met eere te dra gen. Zij het ook met andere wapenen, langs andere wegen. De oude Hanza moet in de nieuwe weder tot grootheid komen." De avond viel vroeg in. Dc grootsche kerk van St. Karina, de zusterkerken St. Lars en St. Drotten, de geweldige bogen van de St. Nioolaas, zij alle en ook dc ruïnes van talrijke kerken en torens doemden op als spoken In den nacht uit de holle oogen den komenden zeekoning tegemoet. De stoomer ging de haven uit. Dc onstui mige zee wierp zich als met een kreet van vreugde op het koene schip. Op de com mandobrug stond onvervaard de kapitein,

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1