"buitenland. W°. 197. 9" JaargMg. Donderdag 1 December 1901. FEUILLETON. ANNIE'S VERLOF. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden roor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentidnmededeenngen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFT C®. Utrechtschostraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTlfiN: Van 1—5 regels f 0.®0. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvrngen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalii>gv.i het herhaald adverteeren in dit filad, by abonnement. Bene circulairebevattende de voorwaar «Ion, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. ONDERZOEK NAAR DE GEOEFENDHEID VAN L0TEL1NGEN EN' VAN JONGELIEDEN, ADSPIR ANTEN-VRIJ WILLIGER VAN HET RESERVEKADER. De Burgemeester der gemeente Amersfoort brengt ter kennis van de lotelingen der Nationale Militie en van jongelieden, adspiranten-vrijwilliger voor ihet reservekader, dat door den Inspecteur der Infanterie is vastgestelde de volgende ALGEMEENE REGELING A. van het onderzoek, bedoeld bij 19 der beschikking van den minister van oorlog, d.d. 10 Juni 1907, 11de afd., no. 263 (Staatscourant no. 138) en bij de beschikking van den minister van oorlog, d.d. 21 Januari 1909, Afd. Militie en Landweer (M.) no. 110 (Militie-Besdhikking 1909), naar de geoefendheid van lotelingen, die dingen naar het Bewijs, hetzij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid, dan wel voor beide (Artikel 104 der Militiewet 1901); B. van het onderzoek naar de geoefendheid van jongelieden, dae dingen naar het getuig schrift, vereisoht tot het aangaan eener verbin tenis bij het reservekader, hetzij der infanterie of der vesting-artillerie, dan wel der genie. 1. Het onderzoek, bedoeld onder A en B, wordt gehouden in het tijdvak van en met 3 tot en «iel 14 Januari 1911. 2. Het onderzoek loopt voor eiken deelne mer in één dag af en wordt gehouden voor jon gelieden uit deze gemeente te Amersfoort. 3. Tot het onderzoek worden uitsluitend toegelaten a. zij, die hebben deelgenomen aan de loting voor de lichting 1911 b. de lotelingen der 'lichting 1910dieinge volge het bepaalde bij de tweede zinsnede van artikel 99 der Militiewet 1901, in 1911 worden ingelijfd; c. de reeds ingelijfde lotelingen, in het genot van uitstel van eerste ceferuing, die, om in aan merking te kunnen komen voor verlenging van uitstel, in verband met de bepaling van het op twee na laatste lid van artikel 92 van het Ko ninklijk besluit van 2 Deoember 1901 (Staatsblad no. 230), zooals dit Artikel is gewijzigd en aange vuld bij Koninklijke besluiten van 17 October 1904 Staatsblad no. 234) en van 9 Januari 1909 (Staats blad no. 10), hun bewijs van voorgeoefendheid wensdhen te vernieuwen; d. jongelieden, adspiranten-vrijwilliger voor het reservekader der Infanterie, Vesting-Artillerie of Genie; en zich overeenkomstig de ter zake van wege den burgemeester op 1 December, of daags te vo ren, gedane openbare kennisgeving vóór den lOden December 1910 ter secretarie van de gemeente, waar zij woonachtig zijn of verblijf houden, tot deelne ming aan het onderzoek hebben aangemeld. Zij, die bij de schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht een „schiet'bewijs" heb ben verkregen, leggen dit bij de aanmelding over. 4. Op, enz. 5. De Burgemeesters ontvangen uiterlijk op den 24. December 1910 van den Voorzitter der betrok ken Commissie van onderzoek, ter algemeene be kendmaking op 31 December of daags te voren, cene opgaaf van den datum en het uur waarop, zoomede van de gemeente en de localiteit waar de lotelingen en jongelieden c. q. elke der bij de opgaaf aangewezen ploegen voor het onderzoek moeten aanwezig zijn. 6. De Burgemeesters ontvangen uiterlijk op den ?0. Januari 1911 van den Voorzitter der betrokken Commissie van Onderzoek de bewijzen, bestemd voor de lotelingen, die bij het onderzoek aan de eischen hebben voldaan; zij stellen deze bewijzen vóór of op den 23. Januari d. a. v. voor belang hebbenden verkrijgbaar ter gemeente-secretarie. De Voorzitter der Commissie van Onderzoek doet van dit laatste, onder vermelding van data en plaats, bij gelegenheid van hel onderzoek mededee- ling aan de belanghebbenden. In verband met bovenstaande regeEng, brengt de burgemeester voornoemd verder ter kennis van be langhebbenden, dat tot het doen der aangifte tot deelneming aan het onderzoek, op de wijze als be paald is bij 3 van bovenstaande regeling, van af heden lot en met 9 Decembera.s. de gelegenheid geopend is ter gemeente-secretarie. Amersfoort, 1 December 1910. De burgemeester voornoemd, WUUTIERS. Politiek Overzicht Moeilijkheden in hei Turksche kabinet. Sedert langen tijd zijn geruchten in omloop over oneenighcid in hel Turksche kabinet en over moeilijkheden die de grootvizier zou ondervinden tengevolge van de verhouding van het ministerie tot het Jong Turksche comité van Eenheid en Vooruitgang. Deze ge ruchten hebben in de laatste dagen een schorperen vorm aangenomen, zoodat zells een op handen zijnd aftreden van enkele ministers uit Konstantinopel is geseind. Volgens berichten uit Turksche bron zou de voornaamste oorzaak van den kritie ken toestand gelegen zijn in de weige ring van den grootvizier om het Jong- Turksche comité vooraf inzage te geven van den tekst der verklaringendie hij in de Kamer omtrent de gebeurtenissen sinds bet slot der vorige parlementszitling zou afleg gen. De grootvizier achtte dit een onparle mentair verlangen. Intussohen is een mid denweg gevonden doordat de leider van het Jong-Turksche comité Halil Bey door den grootvizier in staal is gesteld in een geheime zitting van het comité den korten inhoud van het exposé voor te lezen. Op deze wijze is een ernstiger conflict vermeden, en berust het bericht omtrent eene ontslag-aanvrage van ministers voorloopig niet op waarheid, doch het neemt niet weg dat het terrein waarop het ministerie zich beweegt nog al tijd vol voetangels en klemmen ligt. Het bestaande stelsel waarbij de regeering zich in zoo sterke afhankelijkheid bevind! van het Jong-Turksche comité voor Eenheid en Vooruitgang heeft onophoudelijk aanlei ding gegeven lot érnstige wrijving wat daar uit kan blijken dat sinds de Turksche om wenteling de post van grootvizier vijl' maal opnieuw bezet. De gemiddelde levensduur yoor dit ambt is alzoo zeer gering en hel is de vraag ol' onder zulke omstandigheden den tegenwoordigen grootvizier Haikki Pacha nog een lange ambtsduur beschoren is. Reeds aan het einde der vorige maand toen over de leeningskwestie ernstige geschillen in den boezem van het kabinet moeten zijn gerezen, heette het dat Ilakki Pacha zou af treden en de portefeuille van buitenlandschc zaken zou overnemen; als zijn opvolger werd de minister van oorlog Mahmoed Chefket Pacha genoemd. En toen de bekende mee- ningsversohiillen tusschen den minister van oorlog en den minister van financiën ont stonden omtrent de aanwending der mili taire credicten werden geruchten verspreid dat de laatstgenoemde, Dj avid Bey, en met hem ook de minister van binnenlandsche za ken Talaat Bey uit het kabinet zou treden en een reconstructie hiervan zou plaats heb ben. Toenmaals trad het comité als bemid delaar op en voorkwam door bij Djavid Bey op toegevendheid aan te dringen, een kabi netscrisis. De invloed van het comité laat zich bij alle handelingen der regeering gelden. Deze is er tot dusver niet in geslaagd die inmenging te verhinderen of onschadelijk te maken. In liet rapport hetwelk het bestuur van het Comité voor Eenheid en Vooruitgang naar aanleiding van het laatste Jong-Turk sche congres heeft uitgebracht, wordt de taak van het comité als bemiddelaarster tus- schen regeering en openbare meening zelfs omschreven. ZuLk een nevenheerschappij be moeilijkt de werkzaamheid van de uitvoe rende macht, te meer wijl de ministers in dividueel tot dusver over de jegens het co mité aan te nemen houding niet tot overeen stemming zijn gekomen. Tegenwoordig schijnt de radicale vleugel der Jong-Turksche partij de overhand te heb ben en deze groep heeft op de houding der regeering in een reeks van kwesties op bui- tcnlandsch en binnenlandsch gebied heel wat aan te merken. In het bijzonder wordt de onlangs gelaste opheffing van den staat van beleg in hel vilajet Monastir en het buiten werking stellen uer bendenwet in de vilajets Saloniki, Monastir, Kossowo en Skutari af keurend beoordeeld. Men rekent het der re geering als een euvel aan dat ze op een tijd stip waarin het bendenwezen zichtbaar toe neemt, föt dezen stap, naar men beweert met hel oog op de entenle-mogendheden (Frank rijk, Engeland en Rusland), heeft besloten, en vreest dat tengevolge dezer beschikking het optreden der benden wederom dermate in omvang zal toenemen dat de vreemde mo gendheden zich toch gedwongen zullen zien opnieuw met bezwaren aan te komen en dat mogelijkerwijs de sloot tot vreemde lusschen- komst er door zal worden gegeven. Men ver wijl de regeering voorts dat ze den opstand in Arabic niet mei voldoende middelen be strijdt en daardoor Turkije's prestige in deze streken noodeloos schaadt en voorspelt een langduriger kostbaren veldtocht, die de werkzaamheid op den Balkan niet weinig zal tc kort doen. En zoo zijn er nog enkele grie ven. Dc op handen zijnde beraadslagingen in de Kamer zullen wel oen beslissing bren gen der kwesties die tusschen de regeering en het comité aanhangig zijn. Duitschland. B e r 1 ij n, 3 0 No v. Krachtens het bij den Rijksdag ingediende militaire wetsont werp wordt de tegenwoordige vredessterkte van het leger dermate verhoogd dat in den loop van het begrootingsjaar 1915 het aantal van 515321 manschappen is bereikt. Aan het einde van 1915 zal het Duitsche leger dan bestaan uit 634 bataljons infanterie, 570 esca- drons cavalerie, 592 batterijen veld-artillerie, 48 batterijen vesting-artillerie, 28 bataljons pioniers, 17 bataljons verbeerstroepen en 23 bataljons voor den trein. Wiesbaden, 30 Nov. De hier gehou den hoofdvergaderimg van de Eunopeesche conferentie van verkeersverbindingen heeft ais plaats voor de op 14, 15 en 16 Junii 1911 te houden gecombineerde conferentie Stock holm bepaald en als plaats voor de eerst komende Europeesche dien streg e liiung-co nf e - rentiiie op 29 en 30 November 1911 Triest. BWgié. Brussel, 30 Nov. Het bulletin om trent den toestand der Koningin dat heden morgen 9 uur is uitgegeven meldt dat de ziekteverschijnselen regelmatig afnemen en dat de algemeene toestand bevredigend is. Brussel, 30 Nov. liet heden om 6 uur 30 n.m. uitgegeven bulletin luidlt De dag is goed geweest. Dc koorts blijft geregeld dalen. Frankrijk. De regeering zal heden een besluit ne men over de wetsontwerpen tot onderdruk king der sabotage en tot het voorkomen van spoorwegstakingen, waarvan wij vroeger al den hoofdinhoud mededeelden. Uöt nadere meuedeelingen blijkt dat sabotage en opruiing daartoe zullen worden gestraft met straffen varieerende lusschen 1 maand en 5 jaren. Spoorwegbeambten die hunne post verla ten of weigeren die in te nemen, stellen zich daardoor bloot aan straffen loopende van 6 maanden tot 2 jaar. Hel gewichtigste der wetsontwerpen is datgene hetwelk handelt over de kis trillingen oon tol verzoening of arbitrage te geraken. Hierin wordt uitgesproken dal slaking van het personeel der spoorwegen strafbaar is. Niemand za-1 echter, volgens dut ontwerp zijn ouderdomspensioen verliezen. De scheidsrechterlijke berechting bestaat uit vier trappen. Eerstens uit periodieke verga deringen waardoor twee afgevaardigden van iederen dienst tok in staat worden gesteld met de directeuren der maatschappijen hun ne vakbelangen te bespreken. In de tweede plaats worden plaatselijke verzoeningsraden gevormd, ten derde een ceigrale verzoe- ningsraad die zich zal bezig houden met meeni'ngs verschillen die door de plaatselij ke raden niet kunnen worden opgelost. Bo venaan 9tiaat eene scheidsrechterlijke com missie, diie in werking treedit, wanneer alle andere pogingen hebben gefaald. Ieder der beide partijen zal haar eigen scheidsrech ter aanwijzen. Deze kiezen weer drie andc re scheidsrechters, hetzij bij overeenkomst of door het lot, volgens een lijst van man nen die uit den Raad van State, den IIoo- gen Raad en de Academies der Wetenschap pen worden gekozen. De Kamer wijst twee derde, de Senaat een-derde der leden aan. De uiaspraak van düt scheidsgerecht is bin dend wanneer ze geen verdere financiëele draagwijdte heeft. In het laatste geval wordil de uitspraak aan de bekrachtiging van hot parlement onderworpen. De Confederation Générale du Travail hoeft besloten door middel van aanplakbil jetten tegen heil vonnis der gezworenen te Rou-aan over den kolen werker Durand ge veld le protestveren en op Zaterdag a.s. in Parijs, Rentte®, Lyon, Marseille en Havre pro testverga dertingen la houden. In Havre had den Maandag reeds verschillende protestver ga der inigen en gtnaatdeimonstralies plaats, waaraan 5000 arbeiders deelnamen. Tusschen politie en betoogers kwam het meer dan eens tol botsingen. Vijf personen werden gearres- teterd. Engeland. Manchester, 30 No v. Lord Rose- berry heeft hedenmiddag in de Frcelrade Hall een neutrale vergadering van zaken mannen toegesproken. Na er op Ie hebben gewezen, dat hij op hetzelfde spreekgestoelte stond, vanwaar John Bright en Cobden hun medeburgers hadden toegesproken, had Rosc- berry het over den ernstigen inbreuk op de persoonlijke vrijheid, die zich onder de tegenwoordige regeering had voorge daan, al ware zij een inquisitie. Roseberry zeïde, dal de voorouders van het tegenwoor dige geslacht zich daaraan nooit zouden heb ben onderworpen en legde den nadruk op het gevaar, dat den staal bedreigt door hel zeg genschap van Ierland, dat door buitenlandsch geld wordt gesteund. Rosebery vroeg of er een ernstiger bedrei ging voor 's lands vrijheden ware dan de in voering van het éénkamerstelsel, dat de re geering voorstaat. Rosebery was van mee ning, dat na Balfour's verklaring van den vorigen dag een duidelijk uitgangspunt be staat, waarom gestreden moet worden. De overtredingen van de lords zijn niet zoo ver schrikkelijk als beweerd wordt. De tegenwoordige algemeene verkiezing, verklaarde Rosebery, is lichtzinnig, roeke loos en ongegrond. Rosebery noemde zich een overtuigd voor stander van een krachtige, democratische t weede Kamer, en verklaarde dat het socia lisme zijn grooton scepter zwaait achter de regeering, welke den slagboom, door de Twee de Kamer gevormd, verwijderd wil zien. Rosebery zette uiteen, niet van plan te zijn het lioogerhuis te verdedigen of de erfelijke #sanu>nstelling er van, daar hij het bijna 30 jaar lang aangevallen heeft. Met vertrouwen verwacht hij de uitspraak des volks, dat zijn gezond verstand zal gebruiken bij de oplos sing van de vraagstukken, waarvoor het ge steld is. L o n d e n, 1 Dcccmbc r. In een rede te te LlamLrindod (Waks) heeft Lloyd George gesproken over de verplichting, die Balfour op zich heeft genomen, om het beginsel van tariefhervorming aan een referendum te on derworpen. Beteekont dit, vroeg Ltoydi George, dat Balfour geneigd is een werkelijk wetsvoorstel lot tariefheiwormin-g aan het oordeel der kiezers te onderwerpen, nadat dit door beide huizen iis aangenomen? Dat zou iets geheel, anders zij-n dan wanneer heit Jieginsel van tarief hervorming aan een refe rendum onderworpen werd. Lloyd George zcide, een antwoord van Balfour te verwachten. Londen, 1 Dec. In een rede te Sheffield gehouden, zeide minister Churchill, dat de Tories thans een algemeenen wedloop houden, ten einde als waanzinnig om genade te smeeken. Asquith's verkiezingsmanifest aan het graaf schap Yorkshire zegt, dat hij niet vreest oï het den eisch der liberalen steunen, om het overwicht van liet Lagerhuis onaantastbaar te maken. Asquitih's manifest aan dc Schotten zegt, dat de omstandigheid dat de Tories thans van ^chrik bevangen hunne tariefh'ervorjjiing uit den weg zijn gegaan, niet aanleiding moet 's geven, dat de verkiezingsstrijd vertroebeld worden. Londen, 1 Dec. De dagbladen van lieden geven zich over aan wederzijdsche be schuldigingen een paniek veroorzaakt te heb ben. De conservatieven verklaren, dat de liberalen ontmoedigd zijn door Balfour's uit val in Albert Hall en verzekeren, dat thans de gematigde kiezers en vrijhandelaars in Manchester en andere groote kiesdistricten gewonnen zijn voor de unionisten, die nu vertrouwen een flinke meerderheid te zullen vormen. De liberale bladen meenen, dat het de tariefhervormers zijn en niet de liberalen, welke door Balfour zijn bedrogen. Zij ver trouwen dat de kiezers zich niet zullen laten ptislciden door verwarde verkiezingsmanoeu vres der conservatieven, die zoo voor de ver kiezingen vreezen, dat zij alles op het spel zetten om zich dc stemmen der kiezers te ver zekeren. 5 Roman door Mxvjtoirvr M. C. E. O VINKSOER. o— „*k Had IléUtte zoo graag mee naar buiten genomen van 't zomer, maarIs ze altijd zoo in de war? Heeft ze nooit meer eens een helder oogenblik?" vroeg Annie, bijna schreiend. „Heel zelden, juffrouw," antwoordde de ander meewarig, ,,'k Zou U raden, Juffrouw Lena maar stal hier te laten blijven. De ziel is best tevreden en krijgt al wat ze noodig heef'. Ze zou er geen weet van hebben, dat U bij haar waart, en 't zou U maar overstuur maken, als U haar in sommige oogenblikiken helpen moest. Niet, dat ze lastig is of ge vaarlijke buien heelt, maar ze is niet altijd zindelijk en „Ach, zwijg U maar," verzocht Annie. „Tc Zie wel in, dat 't onmogelijk is. Misschien zou Hélène ook niet eens wéllen. Ze her kende me in 't geheel niet ,,'t Kan U een troost zijn, dat de Juffrouw er zelf geen weet van heeft, dat ze zoo is," verzekerde zuster Marie. En opbeurend voegde ze er bij: „Een enkelen keer heeft Juffrouw Lena nog wel eens een helderen dag. Dan praat ze over vroeger, herinnert zich haar ouders en U als kindje in de wieg. 'k Zal U dadelijk waarschuwen, als dat weer eens mocht ge beuren. Maar Annie schudde treurig 't hoofd, en met kiesch medelijden zweeg de verpleeg ster en liet 'i meisje aan haar eigen droeve gedachten over. In den mooien grooten tuin liepen verscheidene patiënten zoo kalm te wandelen, alsof ze normale menschen wa ren. Slechts enkelen gebaarden wat vreemd, of trokken de aandacht door iets zonderlings in hun optreden. Zoo lette Annie in 't hijzon der op een nog jonge vrouw met een mooi trolsch gezicht, omgeven door goudblond krulhaar, dat vederlicht bewoog bij elke be weging van haar hoofd. Ze was zeer excen triek en opzichtig gekleed, hield een waaier in de hand, dien ze onophoudelijk open en dicht vouwde, terwijl ze met kleine coquette pasjes voortliep tusschen de verpleegster en een heer. Telkens wierp zij dezen laatsiten behaagzieke lonkjes toe, giegelond als een schoolmeisje. De dame bood een lachvcr- wekkenden, tegelijk droevigen aanblik. Toen Annie haar passeerde, keek ze 't jonge meisje hooghartig aan, en wendde zich met een smadelijk „bah" tot de zuster, op Annie wijzend „Foei, Mevrouw!" berispte de verpleegster. Verlegen giegelond ging de jonge vrouw ver der, telkens achterom kijkend. „Die dame is een van onze lastigste patiën ten," lichtte zuster Marie Annie in. Ze ver scheurt bijna elk en dag haar mooie kleêren, is valsch en heel ondeugend, als ze er kans toe ziol. We passen altijd op, dat we nooit met den rug naar haar toe staan." Annie huiverde. Met toestemming van zuster Marie ging ze Hélène nog even goeden dag zeggen, ftoch wenschbe naderhand, dat ze dit had nagela ten, wamt Hélène verdroeg haar kus met een ongeduldig gebaar en riep boos: „Maak dat je weg komt, leelijkc kat", toen Annie's voet verward raakte in 't op den grond ge vallen haakwerk. Snikkend verliet Annie 't gesticht. 't Was een mooie voorjaarsdag. De vogels zorgen hun hoogste lied op de nog kale twijgen, zich koesterend in 't lekker zon netje. Op den grooten weg tippelden en joelden brutale musschen, genoten van een zandbadje, en vlogen nauwelijks op voor de enkele voorbijgangers. Groote, witte wol ken zeilden vroolijk op den zooien lentewind aan den helder blauwen hemel, boven de groenende weiden, waar een enkel voorbarig meizoentje zijn gouden hartje naar de zon keerde. Maai Annie zag niets van dit alles; werk tuigelijk liep ze voort, zacht schreiend over haar verdwenen hoop en gestorven illusie. Neen, voor Hélène kon zc niets zijn. Toen ze naar Indië ging, had Hélène haar bij 't alscheid nemen warm gekust en „lieve zus" genoemd. Niet alleen scheen ze nu geheel vergeten, dat ze een zuster op de wereld had, er was zelfs iets stugs en vijandelijks geweest in haar houding tegenover Annie. Annie vond een schrale troost in zuster Marie's beweren, dat dit meer voorkwam tegenover de naaste verwanten. De arme zieke hersiens worden moe, omdat ze zich trachten te herinneren, en toch niet kunnen. Dat maakt de patiënt kribhig en onrustig... „Pardon Juffrouw, is deze handschoen niet van U? 'k Meende, dat U 'm daar zooeven liet vallen." Geheel verdiept in haar verdriet, keerde Annie zich met een schokje om, en ontmoette den blik van een paar melanbolieke oogen in een ernstig mannengezicht. Met een„Ja, dank U vriendelijk," nam ze 't verkreukeld glaceelje van hem aan. Hij lichtte den hoed; zij boog even. En toen hij haar daarop met snellen stap voor bij liep, herinnerde zij zich, dat ze zijn lamgc slanke figuur zoo even in den tuin der in richting gezien had, naast de opzichtig ge kleed e dame met 't blonde krulhaar. H»j liad dus zeker, even als zij, een patiënt bezocht daarginds, en de opzichtige was mo gelijk zijn vrouw of zuster. Arme man! Hij zag er wel naar uit of hij verdriet had, met dien droefgeestige^ blik in zijn groote, donkere oogen. Misschien woog zijn pakje nog zwaarder dan 't hare Neerslachtig en met behuilde oogen kwam Annie thuis. Ze kon bijna niet eten en 't kostte haar moeite te praten. Vol meege voel trachtte oom Karei haar tc sparen, in formeerde slechts met een enkel woord naar Ilélène's toestand. Maar tante Line begon te zeuren, dat ze Annie wel gewaarschuwd had, en vooruit had kunnen voorspellen hoe '1 wezen zou. Annie had haar niet willen gelooven, maar nu wist ze zelf Slechts met inspanning bedwong nichtje haar ongeduld. Hoofdpijn voorwendend, ging zij naar haar kamertje, huilde eens goed uit, en dompelde gezicht cn banden her haaldelijk in 't koude water. Ho: miste ze haar dagelijksch bad, wat wras 't toch treurig behelpen op zoo'n klein bovenhuis. Ze had geen ruimte voor haar koffer die dus op 't portaal moest staan. De spiegel hing in zulk een duister hoekje, dat men er in 't geheel geen nut van had; bij 't haar opmaken gebruikte ze haar kleinen handspiegel, dien ze met kunst en vliegwerk tegen een stapel boeken (op 't wrakkig taf ri tje) iti evenwicht hieldIn pèaats van zich aan al deze kleiniglicden te ergeren, zou Annie ze zeer zeker voorbij hebben ge zien, als zij zich overigens gelukkig en tevre den had gevoeld. Maar hoe kon dit, nu de vrouw des huizes haar een voortdurende steen des aanstoots was? Misschien wel, omdat ze oom's eerste en tweede vrouw steeds met elkaar vergeleek, vond Annie l*oc langer hoe meer op tante Line aan te mer ken, kon haar al gauw niet meer uitstaan. Zulk een naar spook had ze nog nooit ont moet. 't Eenige wat in haar te prijzen viel wa®, dat ze niet draaide of comedic speelde tegen over T vreemde na cl *t je, maar zich precies gaf zooals ze was mot haar slecht humeur en moeilijk karakter, 't M-ocht een kunst hoetcn met die vrouw in vrede tc leven, en goede zachtaardige oom scheen zich die te hebben eigen gemaakt. Hij ergerde zich niet aan haar eeuwige klaagliederen, hield zich of hij haar aanmerkingen niet hoorde, be hield zijn geduld, waar een engel 't zou ver loren Itebben. I>oor zijn kalm, tactvol op treden word menige huiselijke storm bezwo ren. Er bleef tante Line nog genoeg tijd tot kijven over, dacht Annie, want oom was een gro >t gedeelte van den dag niet thuis. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1