marine, Zeidë de Czaar: „Laten wij dc resul taten van hel onderzoek afwachten". Goctsjkof wilde vervolgens iels zeggen in hel belang der universiteiten, doch de Czaar onderbrak hem niet te zeggen: „de troebelen duren voort". Sprekende over de wet op Finland, zeide de Czaar: „Fr moet geen tijd verloren wor den." Alles volgens den correspondent van de Times. Verschillende bladen gewagen van een waarschijnlijk aftreden van Goctsjkof. Tarkijc. Konstantinopel, 3 Dec. Grootvizier Hakki Pacha gaf in de Kamer een overzicht van de bannen- en buitenlandsche politiek van Turkije. Hij verklaarde daarbij, dat de Fransche leening mislukt was, omdat van Fransche zijde waarborgen geèischt werden, die dc regeering niet kon accepteeren. Een en ander is echter niet van invloed geweest op de tnaditioncelc goede betrekkingen tus- schen de twee staten. De grootvizier wees op de noodzakelijk heid om vriendschappelijke betrekkingen te onderhouden met Frankrijk en Engeland, welker vriendschap van hooge waarde is voor Turkije. „Wij staan in goede betrekkingen tot alle mogendheden," zoo verklaarde de grootvi zier, „en nemen dezelfde houding aan tegen over de triple entente als tegenover het Drie voudig Verbond." Verder loochende hij J»et bestaan van een militair verdrag met Roemenië. Konstantinopel, 3 Dec. De Kamer keurde het adres van antwoord op de Troon rede goed. Sprekers vut alle partijen legden er den nadruk op, dat aanneming van het adres van antwoord niet beteokent, dat het beleid der regeering wordt goedgekeurd. De grootvizier constateerde in zijn over zicht den ui til em enden afloop van de expe ditie in Albanië, en betoogde dc noodzake lijkheid van de ontwapening van Macedonië. Voorts zette hij uiteen, dat het Grieksch- Bulgaarsch conflict aan scherpte heeft ver loren door de toepassing van de wet op dc kerken. De toestand in Yemen is niet onrustbarend. Dc groot-vizier constateerde wijders, dat ten opzichte van alle kwesties die van belang zijn voor Turkije en waarvan de gewichtig ste zijn dc handhaving der constitutie en de onschendbaarheid van het land, alle mogend heden een even welwillende houding aanne men. Ten opzichte van Griekenland uitte hij den wensch, dat dit land een zoodanige hou ding zou aannemen, dat de achterdocht, in zake de Krcta-quacslie zou verdwijnen, daar Griekenland te dezer zake geen absoluut neu trale houding heeft aangenomen. Betrnffende Kreta constateerde de grootvi zier, dat de beslissing in zake de Kretenser christenen niet beteekent annexatie bij Grie kenland. De consuls der mogendheden op Kreta verklaarden onlangs aan de Muzel mannen, dat zelfs indien zij annexatie bij Griekenland zouden wensch en, deze niet ver wezenlijkt zou kunnen worden. Kreta bevindt zich nog steeds als toever trouwd goed in handen der beschermende mogendheden, die dc souvereiniteit handha ven, welke Turkije toekomt. Ten aanzien van Perzic verklaarde de groot-vizier, dat de binnenlandse he toestand aldaar zeer onrustig is, wat een beletsel is om lol grensregeling te komen. Turkije heeft echter geenerlei jannen op Perzisch gebied. Nada' llakki Pacha gesproken had, kreeg de afgevaardigde der oppositie Riza Nurri het woord, die zoo scherp mogelijk de politiek dor regeering afkeurde. Na hem spraken nog drie oppositie-leden. Heden wordt het debat voortgezet. Er zijn in 't ge heel 30 leden der oppositie voor 't debat in geschreven, daarentegen geen enkele aanhan ger der regeeringspartij, wat men aan een afspraak toeschrijft. In parlementaire kringen is men van mee- ning, dat de toestand van het kabinet ver beterd is. De meerderheid van het Jong Turk- sehe comité voor Eenheid en Vooruitgang zou zich tevreden stellen met een gedeeltelijke wijziging van het ministerie roet behoud van Hakha Pacha als grootvizier. Er is sprake van, dat de Kamer een motie zal aannemen, waarbij vertrouwen in het ministerie wordt uitgesproken doch over enkele leden daar van afkeuring wordt geuit óf dat er een motie van vertrouwen zal wordfen aan genomen en niet meer. In beide gevallen zou HakM Pacha aftreden en bcktst worden met de vorming van een nöcuw kabinet. Men gelooft dat de ministers van binnen- landsche zaken, financiën, openbare werken, oorlog, marine, justitie en de sjeik-ul- felam hunne portefeuilles zullen behouden. Onder hen, die niet meer terugkeeren, wor den de ministers van onderwijs en van lief dadige instellingen genoemd. Marokko. Tenger, 3 Dec. Weil, dc vertegenwoor diger van de Banquc des Pays-Bas, is be noemd tot pachter van het tabaksmonopolie, tegen een jaarlijksche storting van 321,000 douro's (1 douro 5.25 francs). Perzl#* De Perzische regeering heeft Rusland de gewenschte voldoening gegeven voor de z.g. beleediging van den Russischen consulairen vertegenwoordiger tc Kazan door dc Bach- tinren. Men herinnert zich, dat de Russen hiervoor een Pers hadden benoemd, die zeer ongunstig bekentd stond. Het hoofd der politie te Kazan is uit zijn ambt ontslagen, de con sulaire vertegenwoordiger kreeg een schade vergoeding in geld. De Perzische minister van Buitenlandsche Zaken heeft namens zijn regeering den Russischen gezant verontschul diging aangeboden. Hot te Londen aangekomen lid van den Russischen Rijksraad Timirjasew, die bij het ontwerp van den Trans-Perzischcn spoorweg geïnteresseerd is, gaf in een onderhoud toe, dal de tijd nog met gekomen is om zich met de bijzonderheden van het plan bezig te hou den: de op het oogenblik hecrschendc toe stand in Perzië laat nog geen onderhande lingen »oe. Het is onwaarschijnlijk, dat het Engelsche ministerie voor Februari aanstaan- lingen toe. Het is onwaarschijnlijk, dat het Engelsche ministerie voor Februari aanstaande het plan in overweging zal kunnen nemen. Men moet, volgens Ti mirjasew, de officieele en positieve loo- stemming van de Engelsche en Russi sche regeeringen hebben voor men den volgenden stap kan doen. Dat zou bestaan in het vormen ecner commissie, welke de bijzonderheden van het plan zou nagaan, waarbij ook de finanoieele kwesties; de mo gelijkheid zou onderzoeken om winst te ma ken en wellicht regeeringswaarborgen te ver krijgen, benevens de zekerheid van Duilschen en Franschen geldelijke» steun. Voorts zal deze commissie nog andere hoogst gewich tige vragen te bestudeeren hebben, welke al len vóór de vorming der groote internatio nale maatschappij geregeld moeten zijn. Mexico. Chihuahua, 2 December. De door president Diaz aangestelde vredescom- missie is naar San Isidro vertrokken om met de revolutionnairen te onderhandelen. Naar de bijzondere berichtgever in Mexico van de Times seint, heeft de plechtige inau guratie van den nieuwen ambtstermijn van president Porfirio Diaz plaats gehad in de vakschool voor mijnbouw in plaats van in het Huis van afgevaardigden, omdat men in het laatste publiek had moeten laten. Inmiddels wordt ijverig jacht gemaakt op Madero, die zich altijd nog als voorloopige president betitelt. De opstand beperkt zich thans nog tot de Mcxieaansche staten Chi huahua en Coahuila. In Chihuahua drijven de regeeringstroepen de aanhangers van Madero voor zich uit, terwijl in Coahuila, waar zijne familie uitgestrekte bezittingen lieeft, het regeeringsleger zich er voor wacht de opstandelingen tol in het gebergte te vol gen. Wat de hoofdzaak aangaat, is volgens den man van de Times, de regeering overal in het voordeel, maar tioch valt het haar niet makkelijk den opstand meester te worden. De landlieden weigeren de regeeringstroe pen proviand te verschaffen, ja ze vuren zelfs op hen van af de bergen, en vanuit da ken en vensters. Ook het spoorwegpersoneel moet met de opstandelingen in stilte betrek kingen onderhouden, hun telegrafische be richten doen toekomen en ook treinen aan houden. Dit alles moet in San Andres ge beurd zijn, waar opstandelingen zich in hin derlaag bevonden en hevig is gevochten. Daarop kwam het in Pederaales op Zon dag jJ. tot een gevecht, dat ruim acht uur duurde en waar, volgens opgaven der in Chi huahua aangekomen verwonden, 100 opstan delingen en 40 soldalen gedood werden. De soldaten hadden al hun patronen, voor ieder 60 in getal, benevens dc reserve-munitie ver schoten, waarop de opstandelingen het cor don nauwer toetrokken en de troepen zich met den bajonet den weg moesten banen. Gelijk een later telegram meldt, heeft pre sident Diaz een vredescommissie uit Chihua hua naar San Isidro afgevaardigd, om met dc opstandelingen te onderhandelen. Allerlei. Brussel, 5 Dcc. Gisteren geschiedde te Antwerpen door de Italiaansche officieele afgevaardigden de demonstratie der oefenin gen, welke zijn voorgeschreven voor het 5e internationale gymnastiek-tournooi te Turijn, voor de Hollandse he, Luxemburgsche en Bel gische gymnasten. Aan het banket dat volgde dronk mon op de gezondheid van de Ko ningin ypn Holland. De Hollandsche afge vaardigde Van Aken sprak o.a. over de troonrede, welke in de Hollandsche Kamer is uitgesproken en verklaarde dat er tus- schcn Holland en België niets meer dan een kunstmatige grens bestaat, waaraan van zelf een einde zal komen, niet zoo zeer op rede lijke dan wel op gevoelsmotievcn. Holland beoogt niets wat een dreigement zou kunnen zijn voor België. De Belgische onafhankelijk heid is een dor meest kostbare waarborgen voor de onafhankelijkheid van Holland.. Boston, 1 Dec. Mevrouw Eddy, de stichtster van de accte „Christian Science" is overleden. W ij n m a 1 e n's vlucht P a r ij s— Brussel. De eerste secretaris der Nod. Ver. voor Luchtvaar deelt met machtiging van het hoofdbestuur dier vereeniging mede, dat door bovengenoemde vereeniging inzake het geval Wijnmalen, van de uitspraak der Fransche commissie voor sportzaken appèl is aange tekend bij de Fédération Ariatique Interna tionale. R o m e 3 D e c. De ingenieur Gammarotc en de geniesoldaat Castellani deden vlieg- proeven te Centoselli, toen het toestel plotse ling viel van een groote hoogte. Castellani was onmiddellijk dood, Cammarote stierf bij zijn aankomst in liet ziekenhuis. Niet alleen in Amerika ds men bevreesd voor de „vennanning" der vrouwen. Een be roemde Engelsche artist nl. klaagt ook al over zijn eigen vrouwelijke landgenooten. Haar figuren hebben, zegt iiij, in den laatsten tijd veel aan gratie en schoonheid verloren. Niet echter geeft hij den sport daarvan de schuld, want deze beoefent de Engelsche schoonc slechts zelden. In het dragen van een corset Hgt volgens hom de oorzaak, van het verlies aan gratie. De hals heeft zelden de normale lengte, daar het corset de schouders in de hoogte dringt, terwijl de vlakborstig- heid is toe te schrijven aan het dragen van corset ten door de moeders. „Ik schilder vaakt zegt hij portret ten van vrouwen uit het begin van de 19de eeuw, toen hooge tailles mode waren en men nog niets van het corset afwist. De jonge da mes, die mij tot model dienen, kunnen zich echter moeilijk in die rollen vinden. Zij kun nen niet meer zonder corset zijn. Dc rechter-commissaris heeft kapitein Meynier reeds aan een laugdturig verhoor onderworpen. Deze verklaarde aan den rech ter hoe hij kennis maakte met de barones, door tusschenkomst van een huwelijks-agent schap. Weldra was hij smoorlijk op haar verliefd en een verhouding ving aan. De jonge vrouw werd zijne vriendinbeiden waren zonder fortuin. Zij deden talrijke po gingen om zich het noodige geld voor hun onderhoud te verschaffen, i:n afwachting dat Meynier eene plaats zou vinden. Op den dag der misdaad moesten heiden een nieuwen geldschieter gaan bezoeken te Nantes. De barones kwam te 2 ure bij den kapi tein, maar bij 't opklimmen van de trap stoot te zij zich en eene oude wonde aan haar been ging open. Zij legde aich te bed. Meynier ging naar het telegraafbureau om de bijeen komst af te zeggen. Toen hij terugkeerde, was de barones nog altijd lijden. Er ont stond nu een geschil over geldkwesties. De barones verklaarde aan Meynier dat, waar hij zich geen geld kon verschaffen, zij zich tot eenen vriend zou wenden, die in al hare noodwendigheden zou voorzien. „Indien gij niet tevreden zijl. ga dan heen", zeide zij. Door die woorden verloor Meynier hel hoofd. Hij sprong op haar toe en greep haar bij dc keel. Toen hij liaar losliet was zij bijna dood. Niet wetende wal te doen. nam hij eene fles.-h chloroform, deed eene groote hoeveel heid op een servet en legde dat op haren mond. Benige oogenbllkken later gaf zij geen toe ken van leven meer. Meynier beweer' dat hij de chloroform en andere dergelijke produc ten had gekocht, met het oog op eene reis naar de koloniën. Hij bracht den nacht door bij het lijk en vertrok den volgenden morgen. Kapitein Meynier toonde zich zeer koelbloe dig. Zijn advocaat lveeft verzocht om onder zoek naar zijn geestestoestand. Meynier, de gearresteerde moordenaar van barones Olivier d'Ambricourt, heeft een volledig verslag gedaan van zijn handelingen in den tijd, die verloopen is na den moord. Hij zwierf steeds rond in de buitenwijken en voorsteden Aan Parijs, sliep in kleine hotels, die hij zorgvuldig uitkoos. De eene maal was het er een in het Westen, den anderen loeer een in het Oosten der stad. Op deze wijze heeft hij dc politie voortdurend op een dwaalspoor weten te brengen. Somtijds sclireef hij brieven aan zich zelf met den valsch-opgcgevcn naam er op, wat een groo te mate van waarschijnlijkheid daaraan gaf, dal hij zijn eigen naam had opgegeven. Den voorlaatsten dag, beweerde hij, heeft hij het graf van zijn verloofde opgezocht, teneinde er een bloemkrans neer te leggen. Hij erkent zelf, te laf te zijn geweest om zijn zeldmoordplan ten uitvoer te brengen. Hij is naar den ingenieur Lapédie gegaan, met het doel geld los te krijgen. „Krijg ik het, dan kan ik nog een paar dagen in vrijheid absinth drinken," zoo zal bij hebben gerede neerd; „loopt het mis, dan word ik op staats kosten gevoed." Dit laatste is thans het geval. De kapitein, die honger had, heeft voor 't eerst na de misdaad weer eens flink gegeten. Hij zelf vindt zijn aanhouding een verlossing. Op de bewakers der gevangenis maakt Meynier den indruk niet bij zijn verstand te zijn. Aan de Köln. Ztg. wordt geschre ven over een opmerkelijke rechtszaak die dezer dagen te Hagen behandeld werd. De beschuldigde was de 42-jarige marskra mer Siegmund, die reeds vijf jaar lang ge leefd heeft ten koste eener arme weduwe, door bedrog. Toen hij bij die weduwe aan kwam, in 1905, deelde hij haar in de grootste geheimzinnigheid mede, dal hij de Heer Jezus was. De vrouw, die het rijk Gods naderend ge loofde, en niet den minsten twijfel koesterde aan dc mededeelingen van den gewaanden Heiland, nam hem bij zich in huis, aanbad hem knielend, wiesch hem de voeten en liet zich met haar kinderen door den bedrieger het Avondmaal toedienen. De heer Jezus toonde zich overigens een heel ino dern mensch. Hij liet zich alles wat zij hem voorzette het beste wat zij krij gen kon goed smaken. Geleidelijk wist hij ook zijn slachtoffer ruim duizend mark af te zetten, die hij, naar hij beweerde, noodig had om dc armen te steunen en aan de kerk te offeren. De arme bijgeloovige vrouw nam alles als Evangelische waarheid aan. Ten slotte echter meenden de kinderen der weduwe, toen ze zagen hoe haar spaarpen ningen en haar verdiensten door den gewaan den Heiland werden opgeteerd, kennis van hetgeen in huis gebeurde te moeten geven bij dc politie. De „Heer Jezus" werd door de politie spoedig ontmaskerd, en de marskra mer Siegmund werd wegens bigamie en be drog tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld. Reims, 3 Dec. Alle weiden en vlakten boven Bourg, Comin en Pontavert zijn door het water van de Aisne overstroomd. Een groot aantal boerderijen zijn ontruimd. De schade is aanzienlijk. Nantes, 1 Dcc. De stad Ancenis is door overstrooming geheel van het verkeer met de buitenwereld afgesneden. Nantes, 3 Dec. De buitenwijken zijn door de Loire overstroomd tot aan de gas houders toe. L c M a n s 4 Dec. Een automobiel werd door een train aangereden. Gravin Nicolai, haar zoon en de chauffeur werden gedood. Belgrado, 3 Dcc. Drie vrij hevige aardschokken zijn hedenochtend gevoeld tc Cuprija; de bevolking is zeer ontsteld. Te Duisburg en te Berlijn zijm, evenals te Hamburg, gevallen voorgekomen van ver giftiging door het gebruik van margarine. Men heeft uitgemaakt, dat deze margarine ook een prothict was van de ltonacr firma. De margarine is in beslag genomen. WEST-INDIE. Eilerts de Haan. „Onze West" deelt mede, dat acht personen, die deel uitmaakten van de expe ditie Ei'erts de Haan, naar het graf van ge noemden heer in de bovenlanden zullen ver trekken, om zijn lijk op te graven en naar Paramaribo te vervoeren. Staten-Generaal. Drankwet. Het wetsontwerp tot wijziging van art. 8 te lid 1(5 o van de Drankwet gaf bij het afdeeJingsondcr- zack sommigen leden aanleiding 't te betreuren, dat door dit wetsontwerp bestendigd wordtdat ge meenteraadsleden vergunninghouders kunnen wor den. Zij vreesden daarvan schadelijken invloed op de scherpe naleving der wet door gemeentelijke politie ten platte lande. Hiertegen werd opgemerkt, dat de bestaande toestand nooit tol moeilijkheden aanleiding heeft gegeven. Trouwens, ook de rijks politie oefent toezicht uit op de handhaving van de wet. En overigens is de keus voor raadsleden ten platte lande reeds zoo moeilijk, dal men haar door een verbodsbepaling als de bedoelde niet nog meer mocht beperken. Dc twee wetsontwerpen lot wijziging en ver hoogt ng der begrooting van uitgaven van Nederl.- IndlS voor het dienstjaar 1909 hebben de strekking: lo. om eenige onderafdeelingen van de boide hoofdstukken der begrootitig van uitgaven van Ned.- Indie voor het dienstjaar 1909, welke ontoereikend zijn gebleken, te verhoogen met een gezamenlijk be drag van 14,790,193, doch daarentegen eenige onderafdeelingen, waarop een overschot wordt ver wacht, te verminderen met een gezamenlijk bedrag van f 10,712,853; 2oo. om enkele nieuwe onderafdeelingen tot een gezamenlijk bedrag van f 351,230 op het 11de hoofd stuk van die begrooting aan te brengen. Tot toelichting van die wijzigingen wordt o. a. aaugetcekend Er is ruim een millioen gulden minder uitge geven, omdat de aansohaffings- en uitzendingakos- ten van hel snelvuurgesohut met tocbehooren voor de bereden artillerie, benevens die van groote par tijen munitie-onderdeelen "en buskruit ten laste van 1910 zijn gekomen. De aflevering van het geschut is namelijk vertraagd geworden door de omstandig heid, dat het contract niet kon worden gesloten vóórdat het indertijd door den Minister Idenburg aan dc Kanier toegezegd nader onderzoek betref fende de wijze van aanschaffing van voor den Iiidi- sohen dienst bcnoodigd geschut was afgeloopen. Een tekort is ontstaan, doordat evenals in vorige jaren boven dc raming eene subsidie van f 10,000 is verleend aan het bestuur der vereeniging „Hulp fonds van den Heiligen Vincentius a Paulotc Bui tenzorg als tegemoetkoming in de uitgaven ten be hoeve van het jongensweeshuis aldaar en boven dien aan die vereeniging werd uitgekeerd eene som van f 16,600 tot goedmaking van een tekort voor haar gesticht over het jaar 1908, terwijl aan het bestuur van het Roomsoh-Katholieke weeshuis te Seniaraug bedragen van f 7600 en f 743 zijn uit betaald tot dekking van tekorten over het jaar 1909. De uitgaven voor krijgsverrichtingen, excursiên en machtsvertoon zijn verhoogd met 4 ton. Ook hebben tol de overschrijdingen bijgedragen de reis naar China en Japan van Hr. Ms. „Tromp", ,de Ruyter" en „Koningin Regentes" en die naar San Francisco van Hr. Ms. „Noord-Brabant", door welke schepen in het buitenland f 216,000 aan steenkolen werd ingenomen. Indisch kastekort 1911. Ingediend is een wetsontwerp tol voorziening in liet kastekort van den Indischen dienst 1911. In de Mem. van Tocl. tot dit w. o. wordt mede gedeeld, dat, behalve door het niel-aankoopen van den spoorweg Batavia—Buitenzorg, ook ten gevolge van hoogere remises uit Indië en hoogere opbrengst der gouvernementsproducten, de tot dusver in 1910 verkregen uitkomsten veel gunstiger zijn dan dc raming, welke tot grondslag van de wet van 31 Dec. 1909 heeft gestrekt. Dit neemt echter niet weg, dat te verwachten staat, dat gedurende het jaar 1911 opnieuw voor- scholten uit 's Rijks schatkist aan de Indische geld middelen zullen verstrekt 'moeten worden en wel, naar raming, voor een bedrag van f 24 millioen. Barichien. De Staatscourant van Zondag 1 en Maandag 5 Dec. bevat o.a. het volgende Kon. besluit benoemd lot ridder in de Oranje-Nassau- orde W. J. Meimdersma, adjunct-commies le klasse bij de provinciale griffie van Fries land te Leeuwarden. toestemming verleend om tot 1 Mei 1911 te Amers foort te wonen, aan J. M. J. Borgerhoff Mulder, ont vanger der gemeente Hoevelaken toestemming verleend om tot 1 November 1911 te Nijmegen te wonen, aan J. A. H. Steinweg, burge meester der gemeente Heumen op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als voor zitter der plaatselijke commissie voor de ongeval lenverzekering te Amsterdam, aan mr. E. M. Meijers en benoemd tot voorzitter dier commissie, mr. F. W. C. H. Oldewelt, te Amsterdam. Z. K. H. de Prins, die Vrijdagavond laat van het Loo in de residentie was geko men, gebruikte Zaterdag middag bet noen maal bij II. M. de Koningin-Moeder. De heer Talma, minister van land bouw enz. bracht Zaterdag te Amsterdam een kort bezoek aan de Rijksverzekeringsbank. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van landbouw, nijverheid en handel zal op Woensdag 7 December as. niet plaats hebbenen die van den minister van oorlog niet op Donderdag a.s. 8 Decem ber. De heer Johnstone, de nieuwe Britsche gezant bij het Ned. hof, is te 's Gravenhage aangenomen, en heeft dadelijk intrek men iin de gezantschapswoning aan het West- einde. Hij maakte Zaterdag middag zijne opwach ting aan den Minister van Buittenl. zaken en zal na terugkomst der Koningin in de Resi dentie aan H. M. zijn geloofsbrieven aanbie den. -Ons eskader in Melbourne. Men schrijft aan de Tel. omtrent de feeste lijke ontvangst van Hr. Ms. eskader te Mel bourne van daar, dat deze, zoowel van den kant der regeeringen als van particulieren, allerhartelijkst en schitterend is geweest. Aangezien Melbourne niet alleen de zetel is van de regeering van Victoria, maar ook die van de Australische Statenbondsregeering, alsmede van het federale parlement en dat van gemelden slaat, waren op het luisterrijke zeer geslaagde diner, dat door onzen consul- generaal cn mevrouw Bosschart hier ter eere va:, Harer Majesteits eskader is gegeven, o. m. de hoofden der betrokken regeeringen, parlementen, stedelijk bestuur, andere auto riteiten en notabelen aanwezig. Nadat met geestdrift op de gezondheid van Hare Majesteit de Koningin cn op den Brit- schen Koning was gedronken, en het eska der welkom geheeten, herdacht onze consul- generaal in eene warme, zeer toegejuichte, geestdriftvolle rede de oude banden, die ons geliefd vaderland met Australië verbinden, en wees hij er op, dat Nederland in de ge schiedenis der wereld zijn.stempel heeft ge drukt en bij veel goeds ook den internationa len vredestempel heeft, die gaandeweg met meet succes zijne edele roeping vervult. De consul-generaal stelde een dronk in op den voorspoed van Australië en op de uit breiding van het vreedzaam, nuttig verkeer met Holland en Nedcriandsch-Indiê. Bedoelde rede lokte een daverend applaus uit, alsmede warme, waardeerende antwoor den van de hoofden van regeeringen en par lement, alsmede van den lord-mayor van Melbourne. Ten slotte werd met aller hartelijke in stemming het volgend telegram door den eer sten minister a. i. aan Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin verzonden, waarvoor ITr. Ms. dank is ontvangen: „On the occasion of the presence of your Majesty's Squadron in Australia best wishes for your happiness, the happiness of the Dutch people and the prosperity of the Ne therlands and Colonies are expressed by members of the Federal Government and Parliament of Australia, Stale Government of Victoria, The Lord Mayor of Melbourne, Your Majestys Commodore, Captains, Officers Consul-Gcneral and Consul, The Melbourne Chambers of Commerce and of Manufactu res and Netherland Chamber of Commerce, the Citizens Committee for the Reception of the Squadron guests of the Consul-General for the Netherlands united at dinner in ho nor of Your Majestys Squadron". Ook in de overige staten van Australië is de aan het Nederlandsch eskader ten deel geval len ontvangst schitterend geweest, en heeft de reis stellig de goede verstandhouding be vestigd en de uitbreiding van ons handels verkeer met dit werelddeel ten zeerste in de hand gewerkt. Gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Ned.-Indië, om benoemd te, worden tol opzichter bij de werkplaatsen bij den dienst der Staatsspoorwegen daar le lande E. Hoes te Haarlem, A. Michielsen te Tilburg, II. Schaap te Tilburg, J. K. van Leeu waarden te Zwolle en B. F. J. C. Cornelisscn te Haarlem. De voordracht voor verificateur clcr gemeente-finainciön te Arnhem luidt als volgtJ. Meijers Azn., le 's Gravenhage, en A. R Veenstra, te Schoonhoven. De Ingenieur meldt, dat jhr. R. R. L. dc Muralt, c.-i., oud-ingenceur bij den water staat en 's lands burgerlijke openbare werken in Nederl.-Indië, ingenieur van bet water schap Schouwen, een uitnoodiging ontving van de Société Beige des Ingénieurs et des Iiidus!riels-, om een voordracht te houden voor genoemde vereeniging. Hij heeft deze uitnoodiging aangenomen. De minister van Koloniën heeft, meldt de Ingenieur, de hoogleeraren aan dc Tech nische Iloogeschool prof. C. J. van Loon, m. i. en prof. S. J. Vcrmaes m. i., uitgenoodigd om de centraliseering van het smelt bed rijf op Banka in studie te nemen cn daarover rap port uit te brengen. Bij beschikking van den minister van marine is met ingang van den eersten Jan. 1911 aan den ILcbtwacbter bij 's Rijks kust- 1 verlichting te Zuidpunt van Schokland Tennis van Eerde eervol ontslag uil 's Rijks dienst verleend. Zaterdagnacht is overleden de heer W. A. baron van der Feditz, oud-lid der Tweede Kamer, der Prov. Staten van Drente en van den gemeenteraad van Assen on oud-bur gemeester van Assen, bestuurslid van tal van instellingen aldaar. Baron van der Feltz bereikte den leeftijd van 86 jaar. Internationaal congres tegen hel alcoholisme. Naar men ons mededeelt, wordt thans met de voorbe reiding van het XlIIde Internationaal con gres tegen hel alcoholisme, dat het volgende jaar te Den Haag zal worden gehouden, grooten voortgang gemaakt. Te Den Haag zijn twee comités gevormd voor de regeling van plaatselijke aangelegen heden hel congres betreffende, ten eerste een comité voor de ontvangst, onder presidium van den heer dr. W. P. Ruysch, hoofdinspec teur van de Volksgezondheid, ten tweede een comité voor de tentoonstelling, te organisee- ren ter gelegenheid van het congres. Laatstge noemd comité heeft tol voorzitter mr.'F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, voorzitter van den Volksbond. Bond van Staatspensionnee- r i n g. Door het hoofdbestuur van bovenge- noemden Bond is onderstaande motie verzon den aan dc Tweede Kamer der Staten-Gene raal: Hel hoofdbestuur van den Bond voor Staats- pensionnecring, goedgekeurd bij Kon. besluit van 27 September 1902, no. 15, tellende 361 afdeelingcn met ruim 33000 leden en 80 aan gesloten Bonden cn Vereenigingen; gezien bet voornemen der regeering, om aan de wetgevende macht voor te stellen een bedrag van 40 millioen gulden te besteden aan doodc weermiddelen (versterking der kustverdediging); overwegende, dat ons vaderland zelfs bij het kleine Denemarken reeds 20 jaren ten achter is met de sociale wetgeving, speciaal wat betreft de wettelijke verzorging van ouden van dagen; overwegende verder, dat door een militaire uitgaaf van 40 millioen, die met de rente werdt 46è millioen, de mogelijkheid van drin gend noodzakelijke ouderdomspensionnee- ring wordt geschaad^ dringt er bij uwe Iloogc Vergadering met

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2