If." 981. Eerste Blad. 91" Jaargang. Zaterdag 14 Januari 1911. BUITENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: P«r 3 maanden voor Amersfoortf l.OÖ. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijko nummers- O.«5. Deze Courant verschynt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönraededeelingen enz., gelieve men vóér 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALK.H OFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRUS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regols f 0.50. Elko rogel moer 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents btf vooruitbetaling. Groote lettors naar plaatsruimte. Yoor handel en bodrijf bestaan zoor voordeoligo iHipalingon lot het herhaald advorlcoren in dit Blad, b\j abonnement. Eene eirculairobevattuude do voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. AANVRAGE TOT ONTHEFFING VAN MILITIEDIENST. De Burgemeester der gemeente Amersfoort maakt hel volgende bekend betreffende ontheffing van mi- Htiedienst. Volgens art. 113 der Militiewet 1901, wordt aan den geestelijke, den bedienaar van den godsdienst, den zendelingleeraar en den broeder-diakoon van eene godsdienstige verecniging, alsmede aan den student in de godgeleerdheid en den zendeling- kweekeling, die aan eene inrichting van onderwijs tot geestelijke, tot bedienaar van den godsdienst of tot zendeling-leeraar wordt opgeleid, aan den proef- brocdcr, die tot broeder-diakoon van eene gods dienstige vereenrging wordt opgeleid, en aan den Roomsc'h-Katholieken ordebroeder, die tot een bin nen het Rijk gevestigde kloosterinriuhling behoort, door de Koningin, op zijn aanvrage, telkens voor één jaar, of, is het onvervuld gedeelte van den diensttijd minder dan een jaar, voor dat gedeelte ontheffing van den werkelijken dienst verleend. Artikel 86 van het Koninklijk besluit van 2 De cember 1901 (Staatsblad no. 230) bepaaR, dat de oanvrage om ontheffing van den werkelijken dienst, door den dienstplichtige, die ontheffing wenscht te bekomen, eigenhandig onderteekend en met he; vcreisdhte bewijsstuk, wordt ingeleverd bij den burgemeester der gemeente, binnen welke ihij voor de militie is ingeschreven, en wel lo. in de laatste tien dagen van Januari door hem, bedoeld in de eerste zinsnede van art. 96 onder lo (inlijving ter volledige oefening) der ge noemde wet, en in de laatste tien dagen van Maart door hem, bedoeld in die zinsnede onder 2o (inlij ving ter korte oefening) 2o. door hem, die op een ander tijdstip ter in lijving bij de militie moet worden afgeleverd, bin nen tien dagen na de dagteekening van 'den op roepingsbrief 3o. door hein, die opnieuw Van den werkelijken dienst wenscht ontheven te worden, in de laatste tien dagen der maand, op één na voorafgaande aan de maand, waarin de duur van de verleende of laat stelijk verleende ontheffing eindigt 4o. door den ingelijfde, die voor het eerst voo ontheffing in aanmerking wenscht te komen, zoodra hij meent op ontheffing aanspraak te kunnen ma- keu. Het overlegd bewijsstuk mag niet vroeger zijn afgegeven dan tien dagen vóór de inlevering er van bij den burgemeester. De voormelde eigenhandig ondeiteekende aan vragen om ontheffing van den werkelijken dienst, voorzien van het voorgeschreven bewijsstuk, kun nen ter gemeente-secretarie op werkdagen van des voormiddags negen tot des namiddags drie ure wor den ingeleverd. Amersfoort, 13 Januari 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 37 der Dranlkwet Brengen ter openbare kennis lo. dat bij hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop door ARNOLDUS VAN DAAL, In de beneden voor-localitclt van perceel, staande aan de Krommestraat no. 38 alhier 2o. dat binnen twee weken na deze bekendmaking ieder tegen het verleenen van het verlof schrifte lijke bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan inbrengen. Amersfoort, 12 Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STENFERT KROESE. WUIJTIERS. Politiek Overzicht De toestand in Portugal. Terwijl door, haast met den dag elkaar opvolgende, berichten aan de dagbladcorres pondenten de Portugeesche ministers in het buitenland den indruk poogden te vestigen, dat in Lissabon alle mogelijke orde hieersch- te en met een merkwaardige volharding Iréchlten te doen gelooven, dat de simpele vervanging van de monarchie door de repu bliek alle vraagstukken had opgelost en alle moeilijk/heden uit dien weg geruimd, kwamen er in de laatste dagen andere berichten over nieuwe stekingen, waarbij die van het spoor wegpersoneel. Wij hebben al meermalen de gelegenheid gehad de organische zwakheden van het nieuwe régime in Portugal aan te wijzen. De revolutie van October jJ. heeft een aan tal geleerde theoretici aan litet bestuur ge bracht, die wel is waar mei de beste bedoe lingen zijn bezield, doch allicht beter ge schikt zijn om artikelen ite schrijven of on dierwijs te geven, dan om te regeeren. Zij dachten dat eonige nieuwe formules voldoen de waren om de zeden des volks te veran deren, dut der bevolking hunne goede wil genoeg zou zijn en dat men een volk regee ren kon door tde toepassing van «enige met vernuft bedachte philosophische leeringen. Aldus heeft de regeering gemeend plechtig de vrijheid van drukpers te moeten decre- tecren, maar al dadelijk is ze teruggedeinsd voor de toepassing er van, heeft ze die vrij heid beperkt door een decreet en is ze een strenge censuur gaan toepassen. Daar het stakingsrecht eveneens behoort tot de triom fen der moderne geestesstroomingen op so ciaal gebied, moest natuurlijk ook dit recht onmiddellijk worden toegekend. Sindsdien houdt het mot de stakingen niet op. Het is duidelijk, dat de bevolking voor zulk eene moderne wetgeving nog niet rijp is. Een zwakke monarchie, onder welke de staats lieden zich aan de ergste excessen konden te buiten gaan en men zonder eendgen over gang de parlementaire anarchie verwisselde met de dictatuur van een Joao Franco, was voor he» Portugeesche volk dan ook een slechte voorbereiding voor eene vrijheid, ge lijk die in ruime mate door hot nieuwe be wind zonder eenigen geleidelijken overgang werd toegekend. Merkwaardige dingen ziet men gebeuren. Op het oogenblik dat de regeering voor de handelsbedienden de dagelijksche rusturen bepaalt welke ze verlangen, gaan de hoeren over tot steken; hel scheen dat enkele schik kingen hen niet bevielen. De spoorwegmaat schappijen voeren voor hun personeel den negenurigen arbeidsdag, benevens een sala- risverhooging van twaalf percent der exploi tatiekosten in: het personeel gaat staken. Dat alles zou niet gebeuren, indien het bewust zijn i-i hel land heerschüe, dat in Lissabon een krachtige en eensgezinde regeering be stond, besloten om de orde te handhaven. Thans worden de daden van het ministerie gecontroleerd door de ullra-revolulLonnaire verecniging der carbonari, op welker advies de voorloopige regeerlng aan het bewind ge bleven is. Deze verecniging, die niet die min ste verantwoordelijkheid draagt voor den loop van zaken, gehoorzaamt bloot aan den wil des volks, dat van haar verkrijgt wat het verlangt. Hierin schuilt het grootste gevaar. Dat er stakingen in Portugal uitbreken, behqpft noch verwondering, noch onrust te wekken, want stakingen heerschcn overal. Doch dat de re- getring klaarblijkelijk niet eensgezind is de aanvankelijke ontslagaanvrage -van den minister van binnenlamdsche zaken wijst daarop en dat ze een speelbal is van de grillen der revolutionnairen van gisteren zulks geeft alle reden om over het lot der jonge republiek bezorgdheid te koesteren. Dultochland. In het Pruisische Huis van Afgevaardigden is een motie ingediend door de Vooruitstre vende Volkspartij, waarin wordt aangedron gen op de indiening nog in dit zittingsjaar van een wetsontwerp, dat voor de verkiezin gen voor het Pruisische Huis van Afgevaar digden het algcmeene, directe en gelijke kies recht met geheime stemming voorstelt. Voorts wordt verlangd op grond van den uitslag der volkstelling van het jaar 1905 een andere verdeeling der kiesdistricten en een nieuwe bepaling van het totaal aantal afgevardig- den. In een artikel naar aanleiding van de uit spraak in het proces der Moabit-onlusten, komt de Kölnischc Zeitung tot de slotsom, dat noch de arbeiders, noch de politie, noch zelfs de justitie uil deze quaestie ongeha vend te voorschijn komen. Niet het proces zelf, maar de gebeurtenissen in Moabit, die er de aanleiding van waren, hebben getoond, zegt hel blad, dat het „evangelie" van den haal, dat den arbeiders dagelijks gepredikt is, liedt tot verwarring van de normale be grippen over recht en fatsoen. liet hecle op roer ontsprong uit het postenstelsel, en de behandeling van den werkwillige als een minderwaardigen schurk door de stakers is de immorcele moraal, die cr dc grondslag van vormt. „Zoolang de arbeiders aan deze moral insanity lijden", zegt het blad, „dank der aanhitsing door de sociaal-democratische partij, zoolang kan uit elke onbeduidende staking weer zulk een oproer ontstaan" een waarheid, waaruit het blad meent te mo gen besluiten, dat dc Slaat met de beschik bare of nieuw te scheppen machtsmiddelen de openbare -rust moet afdwingen, zoolang de arbeiders zelf niet inzien, dat zij in het be lang van het algemeen hun hartstochten die nen te bedwingen. Overigens heeft hel proces niet de rechtstrceksche schuld van de socia listische leiders aan hel oproer bewezen. De sociaal-democratie zal dit wel als een groote triomf voorstellen en er trachten munt uit te slaan. Dat dc gctuigcn-verklaringen in het proces afgelegd, alle even onpartijdig waren, zal nieman dkunnen volhouden. Van heide zijl den werden de gebeurtenissen gezien door een partijdig temperament, en het was merk waardig, dat allen slechts dat gezien had den, wat met hun partijstemming of hun partijbelang overeen kwam. Dit is echter wel gebleken, dat de politic, toen zij eenmaal ver gunning kreeg-er op los te slaan, dit op zeer ondoordachte wijze deed, schuldigen en on schuldige» afranselde, en menschcn, die kalm hun weg gingen, zelfs met sabelslagen heeft ontvangen. Het Keulschc blad, dat overigens een verdediging van dc politie bevat, moet dat optreden afkeuren en zegt: „Men kan niet verlangen dat in het hand gemeen onderscheid wordt gemaakt, maar in de meeste gevallen was het geen handge meen, maar brutaal optreden tegen enkele personen. Dat is een fout geweest van de politie, die niet alleen dc enkele agenten treft, maar ook getuigt van gebrekkig toe zicht en invloed van officieren. Wij zijn be- reid voor agenten en officieren alle verzach- tende omstandigheden in rekening te bren- 1 gen, maar veel van hetgeen geschied is-, mocht niet voorkomen, had moeten worden ver ineden". Doch niet alleen over de bonding der poli tie is de Kölnischc ontevreden. Ook de justi tie treft blaam. Al dadelijk, wijl zij door voe ging gepoogd heeft de verschillende zaken te maken tot een groote oproersquaestie. Hel denkbeeld, dat daarbij op den voorgrond stond was, dit proces te maken tot een pro ces tegen de sociaal-democratie. En dit heeft de officier van justitie ten slotte moeten op geven, zoodat dus de geheele bedoeling van den grooten opzei onjuist bleek. De verecniging „Lorraine Sportive" te Metz is bij besluit van den districtspresident ont bonden verklaard, in verband met de onlus ten, welke Zondag te Mez door haar optre den zijn veroorzaakt. Frankrijk. Par ij s, 1 3 Jan. De Kamer ging voort met de behandeling van de begrooting van buiteiJandsche zaken. Minister Pichon verklaarde, dat de conclu sie van dc internationale conferentie over den handel in vroowen en meisjes het onder werp is van een wetsontwerp, dat bij den Senaat is ingediend en van een overeenkomst te dezer zake tusschen Frankrijk, België, Spanje, Engeland en Zwitserland. Er is nog een zesde staat noodig om deze overeenkomst van kracht te doen worden. Jaurès zeide, dat de Europeesohe diploma tie in de kwestie der annexatie van Bosnië en Herzegowina een dubbelzinnige rol heeft gespeeld. Ten aanzien van de bijeenkomst tc Pots dam zeide Jaurès, dal Rusland beloofd had zijn invloed op Frankrijk te doen gelden ten gunste van de totstandkoming van den Bag- dad-spoorweg, daar het vernomen had, dat een Anatolische spoorweg niet zou worden aangelegd. Jaurès vroeg, of Frankrijk mode zal doen aan deze dubbele bedreiging tegen Turkije Wist Pcrzië, dat deze kwestie tc Potsdam ter sprake zou komen? Mmister Pichon antwoordde: „Wij wisten, dat het onderhoud te Potsdam Perzië en de Perzische spoorwegen betrof." Jaurès, zijn rede vervolgend, verklaarde, dit hot de voorkeur zou hebben verdiend, indien Frankrijk met Dullsohland had samen gewerkt tot een directe en eerlijke toena dering, die een voorwaarde is voor den we reldvrede. ,,De belangen van Frankrijk," zeide Jau rès vc-rder, „waren betrokken bij het gehei me onderhoud tusschen Aehrenthal en Is- woiskt, en men heeft Frankrijk niet gewaar schuwd „Omdat wij voor veertig jaar de nederlaag hebben geleden, heeft men »och niet het recht ons een politiek van overwon nenen op te dringen." Frankrijk, zoo vervolgde Jaurès. heeft een grovun misslag tegenover de Muzelmansche wereld begaan, door zijn handteckening tc hechten aan het Engelseh-Russische verdrag, dal de verdeeling van Perzië inluidt. He» schijnt dat men de Hongaarsene lee ning heeP geweigerd, ten einde Limanova te steunen. Omtrent de Turksche leening zeide Jau rès, da' de voorwaarde, door de Fransche regcering gesteld ten gunste van de 0"n- maansche Bank, voor de Jong-Turkcn on aannemelijk was, daar deze daarin een be dreiging konden zien voor hunne nationale on a fib a nkelijkhedd. Een bo-'sing lusschen Duitsohland en En geland zou hel grootste gevaar opleveren voor der wereldvrede Sprekende over de universcele arbitrage zeide Jaurès, dat Frankrijk moet deelnemen aan het iniatief daartoe, daar herinneringen kunnen afslijten. (Protesten op tal van banken). Op Frankrijk rust dc plicht de wereld le leiden op den weg naar een vreedzame op lossing van geschillen. Ten opzichte van Elzas-Lotharingen zei de Jaurès„Ik wil mij niet onvoorzichtig uitlaten, maar men scheidt geen twee hoo rnen van, een zelfde bosch door een muur. De wortels zullen onder den muur weder bijeenkomen'Jaurès besloot met te zeggen De kracht der ideeën verheft ons tot een hoogte, waar verzoening mogelijk wordt en oorlogen geen reden meer hebben." De beraadslaging over de begrooting. van builenlandsche zaken werd daarna ge schorst. Dc afgevaardigde Berry lichtte een inter pellatie toe over de handelingen en de wij ze van werken van de Confédération Géné rale du Travail. De Parijsche aartsbisschop Amette heeft over bet vraagstuk der ontvolking van Frankrijk tot alle priesters van zijn diocese een schrijven gericht, waarin hij ze opwekt tot bestrijding van het malthusianisme en hen daarvoor verscheidene wegen aanwijst. Engeland. De Jingo-pers werkt dezer dagen weer met den Duitschen boeman, hetgeen blijkt uit een telegram uit Kopenhagen, da» als volgt luidt: „De Deensche bladen van de meest uiteen loopende politieke richting spreken op dc scherpste wijze hunne afkeuring uit over een artikel in de „Daily Express" van 11 dezer, waarin een berichtgever uit de Deensche bovenstad Esbjerg op de meest overdreven en tendenzieuse manier schrijft over de vrees van Deensche zijde in verband met beweerde militaire maatregelen van Duitscliland, strek kende tot de bezetting van Zuid-Jutland en in hel bizondcr van de haven van Esbjerg, welke ingeval van een oorlog met Engeland door zijne breedte en diepte van hel meeste belang zou zijn met het oog op een Engel- sche landing. De Deensche bladen weigeren aan te nemen, dat een Deensche berichtge ver dit artikel heeft geschreven en verlan gen dat zoo scherp mogelijk zal worden op- gelreden tegen zulke op sensatie beluste en liet land bcnadeelende dagblad-corresponden ten. Spanje. Oporto, 1 3 J a n. De gemeenteraad is af getreden, daar de vertegenwoordiger der regeering heeft getoond het noodige ver trouwen in dien raad te missen. Portugal Lissabon, 13 Jan. De minister van binncnlandsche zaken confereerde heden met de afgevaardigden van het slakende spoor wegpersoneel en met dc directies der spoor wegen met het doel middelen te vinden om het spoorwegverkeer tc herstellen, in 'l bi zondcr de internationale treindiensten. Volgens een door den Spaan&chen minis ter van binncnlandsche zaken ontvangen tele gram van den gouverneur van Bajadoz heeft ecu aldaar uit dc Portugeesche grensstad aangekomen reiziger verteld, dat te Elvas arlieiders en soldaten Donderdag luidruch tige betoogingen hebben gehouden. Ze eisch- leu loonsverbetering en hebben hunne cischen naar Lissabon getelegrafeerd. De stakende spoorwegarbeiders hebben gis teren den geheelen dag met de directie der spoorwegmaatschappij onderhandeld. Men hoopt dat dc directie heden de cischen der stakers zal inwilligen, welke de volgende punten betreffen: Verhooging van loon en vermindering van arbeidsduur. Wanneer dc ei se hui niet ingewilligd worden, bestaat er kans op ernstige verwikkelingen, daar de stakingsbeweging zich reeds heeft uitgestrekt tot de lijn Beira-Alta en deu Zuid-Oostcr- spoorweg. Het station Santa Apollonia tc Lissabon wordt door cavalerie bewaakt; men vreest echter niet voor gewelddadigheden, daar dc stakers den minister van binnenlandsche za ken beloofd hebben dc orde te bewaren. In het verkeer tusschen Lissabon en Algarve en Oporto wordt voorzien door twee stoom schepen. De stad Lissabon heeft een gewoon aan zien. Tijdens dc slaking der winkelbedienden waren vele winkels gesloten, thans zijn ze allen weer geopend. Hongarije. Boedapest, 13 Jan. in de bcgroo- tings-commissie verklaarde do minister van financiën Lukacs dat het resultaat der in schrijving op de 4 leening een treffend, bewijs is van het vertrouwen in de soliditeit en het crediet welke Hongarije geniet. De helft der inschrijvers heeft de verplichting op zich genomen niet te verkoopen geduren de zes maanden. Duitsehland schreef in voor 12 milliard, Oostenrijk voor 1Ö00 millioen, Hongarije voor 400 millioen, Zwitserland voor 17 millioen, België voor 7 millioen en Holland voor 6 millioen kronen. Rumenië. Boekarest, 1 3 J a n. De president van den ministerraad lieeft in de vergadering van hel -uitvoerend comité der conservatieve partij het programma der regeering uiteen gezet. Dc regeering stelt zich voor een wets ontwerp in te dienen tot de invoering van ziekte- en ouderdomsverzekering voor arbei ders. Voorts zal ze alle landelijke eigendom men die minder dan 10 Hecta -'li groot zijn van belasting vrijstellen en de tol- en spoor wegtarieven verlagen. Verder is de regec- rin.g voornemens bestuurshervormingen in te voeren en het leger te versterken. Rusland. Petersburg, 13 Jan. In een heden openbaar Keizerlijk schrijven wijst dc Czaar op de verstandige en doortastende maatre gelen, dank zij welke het Russisch© depar tement van financiën onder leiding van den minister, Kokowzew, aanhoudend successen heeft gehad bij de regeling der Russische financiën. De Czaar geeft tegenover Ko kowzew uiting aan zijne oprechte erkente lijkheid voor zijn veelzijdige en vruchtdra- ge inden arbeid. Het schrijven is geteekend .,Uw, U hoogachtende, Nikola as". Kreta. De Turksche ministcraad schijnt besloten te hebben aan de beschermende mogendhe den vergunning te vragen, een Turksch oor logsschip naar dc SoedaBaai op Kreta te mo gen zenden, ter bescherming der levens, eigendommen en belangen van de Mohamme danen op Kreta, en als praotlsch bewijs van dc, door die mogendheden erkende souverei- niteit van Turkije over Kreta. Het inwilligen van dipn eisoh zou, naar men aan de Voss Ztg. uit Athene schrijft, op Kreta aanleiding geven tot een oproer, waarvan de gevolgen onberekenbaar zouden zijn. De Grieksche regeering zal opnieuw de Kretensers aanmanen, zich kalm te hou den en zich niet tot overijlde daden t« laten meeslepen. I5e Kretenser regeering heeft een publicatie gericht tot hot volk, waarin gezegd wordt, dal de beschermende mo gendheden tot nog toe nóch op het protest der regecring tegen de uitdrukking „souve- rciniteitsrechten van Turkije" in de jongste nota dier mogendheden voorkomend, nóch op dc besluiten der Kretenser nationale vergadering hebben geantwoord. De rogee- ring belooft verder, het antwoord dadelijk nadat zij dit ontvangen heeft te zullen publiceeren, om de openbare meenang ge rust te stellen. Vcriselos heeft, om een bewijs te geven van zijne vredelievende politiek, verboden in Griekenland verzamelingen tc houden voor hel Kretenser defensiefonds. Marokko. Het bericht van een aanranding van den Engelsehen onderdaan mr. Wilkinson door inboorlingen is onjuist gebleken. Het ontstaan van dit bericht valt toe te schrijven aan de omstandigheid dat bij oen val - an het paard dr. Wilkinson's revolver afging, waardoor de berijder aan den enkel werd gewond. Brltsch-Indië. Bombay, 13 Jan. Een ernstige botsing had gisteren te Bombay plaats tusschen dc Shiah en Sunni-Mohammedanon, gedurende het Mohurrum-feest. De troepen moesten tus schen beide komen en vuur geven, waarbij achttien personen werden gedood en nier-en twintig gewond. Vereenlgde Staten. Washington, 1 3 J a n. Een commissie uit het Huis van Afgevaardigden heeft gun s/tig gerapporteerd over het voorstel om aan I'eary eervol ontslag uit den dienst te ver leenen met toekenning van den rang van schout-bij-nacht, wegens zijn roemrijke ver diensten ten opzichte van het poolonderzoek. Washington, 13 Jan. Het Huis van Afgevaardigden lieeft goedgevonden dat een gedeelte van de som van 250.000 doll., wolk© toegestaan zijn voor uitbreiding van den ver- kenningsdienst, zal worden gebruikt voor den aankoop van vliegmachines. Washington, 14 Jan. Officieus wordit vernomen dat men aam het departe ment van justitie niet van meening is dat de Am&rikaansche gerechtshoven rechts spraak kunnen uitoefenen over de buiten- land&chc stoomvaart-maatschappijen, wel ke genoemd zijn in de bekende regeerings- aanklacht dato 4 dezer, lieden is aan het departement van Justitie een conferentie gehouden, met het doel een wet tc ontwer pen welke die rechtsspraak instelt. De Japansche consul-generaal le San-Fran- cisco heeft een schriftelijk protest ingediend bij den voorzitter van de Commissie voor Bor.dszakenuit den Californischen Senaat, logen de wetsvoorstellen, die verwerving van grondbezit door Aziaten in Californië verbie den. Waar Japan uit eigen beweging dc land verhuizing van Japanners naar Amerika heeft beperkt en ook in andere opzichten aan de verlangens der Vcrecnigde Staten heeft trachten te gemoet te. komen, acht de Japansche consul-generaal het niet billijk dat Californië zoo optreedt en vreest hij dat deze voorstellen en de geheele nnti-Japansche beweging ongunstigen invloed zullen uitoefe nen o]) dc onderhandelingen over een J a pa nseh-A meri kaan sch verd rag. Het protest heeft vooralsnog weinig invloed, want de indiening van een anti-Japansch on- dorwijswetsontwerp kan elk oogenbfik wor den verwacht. Allerlei. De staking in het steenkolen-bekken van Luik is thans bijna algemeen. Op het plateau van Hervé hebben de werklieden van nog zes andere mijnen den arbeid neergelegd, liet totaal aantal stakers bedraagt thans moer dan 25.000. Dc aanvoer van Duitsehc steen kool is. in de laatste 24 uren belangrijk ge stegen. Men vreest dat dc voor heden aange kondigde beloogingen tot ongeregeldheden aanleiding zullen geven. De troepen zijn in de kazernes geconsigneerd. Het stakingscomité lieeft „posters" naar de verschillende stations gestuurd om er voor te waken, dat geen vreemde mijnarbeiders In het Luikse he ge bied aankomen. Tien jaren geleden, den 21en Januari van hot jaar 1901, werd op dc rijbaan te Gunbinnen een ritmeester, genaamd Krisogh, die met ©en a Meeting soldaten aan liet oefe nen was, plotseling door een kogel, die hem in den rug drong, doodelijk getroffen. In dc nabijheid van een kijkgat vond men een nog rockende karabijn, waaruit hot noodlottige .schot was afgevuurd. Dc oiwleroffieieren Marten, Hichel en Domnig werden, als ver dacht van den moord, gevangen genomen. B'j dc behandeling der zaak voor de mili taire reóhtbenk werd cr op gewezen, dat Marlen van den ritmeester, die overigens als

Amersfoortsch Dagblad | 1911 | | pagina 1