M" 861. Tweede Blad. 9" Jaargang. Woensdag 24 Mei 1911. BINNENLAND. FEUILLETON. DE NEDER-RIJNERS. AMERSFOORTSCH ABONNEMENTSPRIJS: Pil IJS DEK ADVEKTENTIËNi Van 15 regel» f 0.50, Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents bij vooruitbetaling Groote lettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedryf bestaan zeer voordoolise bepalingen tot het herhaald advertoeron in dit Hlad, by abonnement. Eone circulaire, bevattonde de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Deze Co'uant verschijnt dagelyk», behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiónmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur morgen» bij de Uitgevers ln te zenden. Uitgevers! VALKHOFF 6 C°. Utrechtschestraat I. Intercomm. Telephoonnummer 60. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Dinsdag werden de algemeene beschou wingen over de S leenhouwers wet hervat door den heer Van Doorn, die wijst op minister Talma's neiging om te regeeren door te verbieden. Spr. wenscht met 's minis ters staatssocialisme niet mede te gaan. De Minister van Landbouw, N. en H., (de heer Talma), noemt de voorstel ling, die de vorige Spr. gaf van het karakter van dit wetsontwerp, onjuist en beschouwt diens rede als een boutade. De Minister verklaart dan, in antwoord aan den heer de Visser, dat hij beperking Vau den arbeidstijd niet bereiken kon door als minister Veegens de regeling te doen plaats vinden door gebruik te maken van den algemeenen maatregel van bestuur krach tens art. 4 der Arbeidswet, evenmin door te steunen op de Veiligheidswet. Van een alles overlaten aan het particulier initiatief verwacht de Minister niets, zelfs niet met de grootste medewerking van me dische zijde. Dit ontwerp maakt voor de werkgevers de concurrentievoorwaarden ge lijk, waardoor het particulier initiatief in lit opzicht gesteund wordt. Den heer Tydeman antwoordt de Minister, dat het ontwerp binnen de perken blijft, door dien afgevaardigde aan de wetgeving gesteld. Er is hier geen positieve bedrijfsregeling, doch slechts negatieve bemoeiing door het wegnemen van misstanden. De Regeering laat nog veel over voor de vrije maatschap pelijke beweging en voor het verantwoorde lijkheidsbesef, daar zij slechts minimum- eischen stelt, waarbuiten voor het particulier1 initiatief nog v el te doen valt. Na de opmerkingen omtrent de verwar ming in werkplaatsen, den werktijd in den winder, het verbod van stukwesrk en het invoerrecht op bewerkten steen te hebben beantwoord, komt de Min. tot de keurings kwestie, die hij overdreven noemt. De ge regelde keuring to<t op 17-jarigen leeftijd ligt voligens den Min. in het gezond verstand en onitowoette dan ook geen bezwaren bij de beianighebenden. De staat wijst door de curing geenszins zijnen burgers hun pLaat- .m in de maatschappij aanhij doet dlit al- ilians niet in de particuliere bedrijven (wel in de mijnen en bij den post). De keuring geschiedt in did ontwerp in het belang der burgers en is geen novum blijkens eenige door den Min. opgenoemde antecedenten. De keuring kan niet worden geacht de vrije beroepskeuze aan te randen .De Min. verzet zich legen het denkbeeld van den lieer De Visser, om de bescherming voor dezen soort van arbeid te beperken tot de minderjarigen in stede van tot 17£-j>ani- gen. De heer Van Idsinga zegt, dat de l>edoeling is afgekeurde minderjarigen, tot dat zij 21 jaar zijn, uit het vak te houden. Hierop zegt de Minister, dat door zulk een regeling de wet haar doel zou missen, 's Ministers ontwerp is eenvoudiger en spreekt meer tot het besef der belangheb benden. De heer Tydeman spreekt over hel leerstellige van het ontwerp en wil de steen houwers 's winters minder in hun work belemmerd zien. Spr. zegt, dat de Min. keuring en toela ting verwart. Staatstoelatlng keurt spr. in beginsel af voor bedrijven, waarin de Staat geen werkgever is. Er zijn wel bezwaren geuit tegen, n.l. van de zijde dar patroons. Van arbeiderska.nl wordt het ontwerp ge- wenscht, omdat de werklieden bij voorbaat de moreole verantwoordelijkheid der Regee ring aannemen, am hen .te steunen na af keuring. Spr. protesteert tegen aanranding der vrije beroepskeuze, een beginsel waarvoor de Mi nister onverschillig is. Spr. blijft tegen staats- toelating voor volwassenen. De heer De Visser zal zijn keuringsdenk- beeld in een amendement neerleggen en zaï zich verheugen in een compromis, waardoor hij vóór de wet zou kunnen stemmen. Spr. wil ontwikkeling van energie bij het volk. Deze wordt door s ministers voorstel ling bedreigd. Spr. wil de vrije beroepskeuze van volwassenen onaangetast gelaten. Het stelsel van den Min. brengt de verplichting tot schadevergoeding mede. Het goedkeuren op 17£ jaar heeft zijn be zwaren, daar de Staat dan iemands gezond heid voor later waarborgt, zonder fe letten op latere invloeden. Spr. geeft de voorkeur aan zijn stelsel, dat iemand op zijn 21ste jaar vrij maakt. De heer Van Doorn zegt, dat zijn rede niet slechts een boutade was. Spr. houdt vol, dat dwang schering en in slag in de wetsontwerpen van ucn munster is. Keuring op jeugdigen leeftijd, gelijk dit ontwerp wil, geeft geen waarborg voor ge zondheid op tateren leeftijd. De heer Heisdingen blijft de vrije be roepskeuze voor arbeiders een fictie noemen en ziet dus in de aantasting van die keuze geeu bezwaar tegen bet ontwerp. Spr. neemt de daarin voorgestelde keuring in bescherming en zegt dat de Minister in zyn ontwerp ten aanzien van den werktijd slechts den bestaanden toestand bevestigt. Spr. hoopt, dat de Min. in het belang der arbeiders uiet zal toegeven aan de oppositie. De heer De Klerk houdt vol, dat een verbod van toelating voor volwassen ar beiders onhoudbaar is. De Minister dupliceert en verdedigt opnieuw de keuring in het belang van het gansche steenhouwersbedirijf. Het denkbeeld van den heer De Visser wil hij nog eens nauwkeurig overwegen. De patroons had den* alleen bezwaar tegen de keuring van hun zoons, niet legen die hunner arbeiders. De algemeene beraadslagingen worden ge sloten. Aan de orde zijn de artikelen. Op art 1 (dehnitie van sleenkouwersarbeid) licht de he-ir Heisdingen een amendement toe om dit polijsten zagen en schuren van sieen ook onuer steeimouwersarbeid te be grijpen in het belang der controle. De heer Van Doorn geelt in overwe ging de metselaarts uitdrukkelijk in de wet uit te zonderen. De heer van Idsinga betoog' dat wan neer men overgaat tot keuring men alle steenhouwers moet keuren en niet alleen steenhouwers bij ondernemingen. Artikel 1 dient dan daarmede in overeenstemming te worden gebracht. Spreker zal tegen het amendement stemmen, omdat hem dit te ver gaat. De heer Verhey zal er ook tegen stem men, mede omdat het hem te ver gaat. Het zagen en polijsten en schuren van steen levert geen gevaar op. Woensdag voortzetting. B o ekbeo or deeling. Avontuurtjes, door J. H. Specnhoff, uitg. W. L. en J. Brusse te Rotterdam. Een kleine ver zameling „liedjes in proza", die, blijken» bladz. 19 en 26 eerder in een courant worden opgenomen, en waarvan b.v. „Leelijke man" en „Komedie uien* sclien" een aardig kijkje geven op de ontmoetingen van dezen zanger. Offers, door Daan van der Zee, uitg. als voren. Verhaaltjes niet zonder tendenz. Met gevoel soms geschreven; b.v. „Jcan de Mier".«lleen doet zich dc vraag op of die beulen van 't idiote wijf de ware behartigers van de belangen en de ware ver dedigers van de rechten van den inensch ziju. Voorts bij dezelfde uitgever» Schuldig door H. Beer- stecher, Liefde 's Wraak, door Joh. Huizing en Snok en Sa m, door M. J. Brusse. Al deze boekjes verschijnen in de Sene „Een Boek van onze hedendaagsche schrijvers", waarvan thans reeds 22 deeltjes he licht zagen, en waartoe ook nog behoort M. J. Brusse's In de Nachtbuurt, schetsjes droevig leven, zooais „Zangeresjes" o.a. laat zien. De Diasenters, door Prof. Pont, uitg. Hol- landia Drukkerij (Serie „Uit onzen Bloeitijd"). Be knopt en duidelijk overzicht, waaruit wij leeren welke plaaU rij, die van gevoelen verschilden met de Religie van Staa4, in de 17de Eeuw hier inna men. Het Boeddhisme in Europa, door Dr. Bkhler, uitg. ala voren. (Serie „Kerk en Secte"). Dit is niet het eerste dat BShler over "t Boeddhis me schrijft, hij ia als voorstander er van genoeg bekend, ook door kerkelijk geschil dienaangaande Men kan het belangrijk geschrift lezen zonder 't nog met den schrijver eens te zijn, dat het Chris tendom in meer dan één opzicht bij het Boeddhis me achterstaat. Onderwijs aan achterlijke kinderen, door S. Wacrsma, uitg. al» voren (Serie „Zenuw en Zieleleven")a Voor ouders en onderwijzers een belangrijk geschrift. Het Oudste Christendom, naar Kautsky's opvatting, door dr. Bergh v. Eysinga, uiig. als boven. (Serie „Redelijke Godsdienst). De schrijver verzet rich tegen Kautsky's beweren dat Jezus een Zeloten-aanvoerder en de eerste Christel. Gemeente een communistische verbruiksvereeniging was. Kr kon ook al niet dwazer beweerd worden Verdraagzaamheid en Rationa lisme, Contra-polemiek tegen Bouquetje Polemiek van Bakels, door Mr. Doorninck (Serie: „Levens vragen") uitg. als voren. Is zeker vooral de toon van Bakel's woord, die aanstoot gaf en waardoor hij althans den schijn op zich laadt van onver draagzaam te zijn. Karakter, door Mr. Stipriaan LiM6cius, uitg. Brusse, Rotterdam. Het is reeds de 5de druk, wel ken dit boeksken beleeft en dat is op zich zelf een aanbeveling. Schoolhervorming. Van deze nieuwe Se rie gaf de Iloilandia Drukkerij het eerste dechje uit. „Schoolhervorming is een zaak van urgentie" daar zijn de meesten in den lande het over eens. „Op onderwijsgebied kan slechts een algehecle revo lutie tot het gewenschte doel loiden" dat wordt door velen gevoeld. Die hervorming voor te berei- deu en tot stand te doen komen, ziedaar dc bedoe ling, die voorzit bij de uitgave van deze serie. Lichamelijke tuchtiging op school (Serie „Pro en Contra"), schrijvers J. Lamers en P. v. d. Vos, uitgave Hohandia Drukkerij. Leo bro chure, die raakt aan laatstgenoemd onderwerp, ik voor mij ben tegen lijfstraffelijke rechtspleging ook op de school. Methodisch Spreken. De Gedipl. Ge meente Spraakleeraar te 's-Gravenhage geeft hier een reeks oefeningen, die gevolg zijn vau de op dracht van B. en W. dier stad om een cursus te geven in melhodisoh spreken aan de keellijders en slechtsprekenden onder de onderwijzeressen en on derwijzers. Het boek kan dienst doen als repetitie- boek, maar kan ook handleiding voor 't klasse- onderwijs zijn. Uitgever is P. Noordhoff te Gro ningen. Taaloefeningen voor Gymn. en "Middclb. Ond. door Leffertstra, uitg. als voren. Schrijven op Commando door v. Slog- teren, uitg. als voren. Reeds eerder vestigde ik op deze methode de aandacht. Een Dag, Cyclus voor S vrouwenstemmen, met begeleiding van klavier. Gedichten van Bené de Clercq, compositie van H. Zagmijn. Kun Je nog zingen, zi n g dan mee, voor vrouwenkoor, een 25-tal lieefmn, verzameld door Veldkamp en De Boer, in noten- en cijfer schrift, bewerkt door P. Jonker. TIJ D SCHRIFT EN. Uit de Remonstrantsche Broeder schap, red. Dr. J. A. Beijerman, uitg. A. H. Adriani te Leiden. De Men-afl. (dat is de zesde van den 22sten jaarg. 1) bevat een uitvoerig opstel van Prof. Groenewegcn over de Zwolsche kwestie, d. w. z. de tegenkanting die de stichting van een Retnon- strrntsche Vereeniging in de kringen der Vrij*. Hervormden al» wier woordvoerder ds. Bakker zich opwierp ondervond, terwijl de cx-pricster v d. Brink over het Altaar-sacrament een lezenswaard stuk schrijft. A. S. geeft een stichtelijk woord over „Een Grafschrift." A. Klaver schrijft een schetsje „Een laffe visscherman", dat te denken geeft. Een tijdschrift, dat zijn goeden naam handhaaft en ver dient gelezen te worden door Remonstrant en niet- Remonstrant. De Wachter, red. D. Drijver, uitg. J. Clausen te Amsterdam. De Mei-afl. bevat een stuk over De Opstanding, voorts Iets over de Cbr. Broederlijke Unie van 1696, die slechts in kort bestaan zich ver heugen mocht. Het Groene Kruis eu WitteKruis, red. F. Fleischer. De Mei-afl geeft het referaat van dr. Dekker„Wat ten plattcnlande te doen in den strijd tegen de Tuberculose." Voorts een art over Ziekentransport, en eindelijk de gewone rubriek an. Schoonheid en Opvoeding, red. Dyse- rinck, Hcijermans en Ros, uitg. Naaml. Venn. Uit- geversm. „Ontwikkeling" Den Haag. In de Mei-ufl. voortzetting van De Kunst in het Schoolleesboek en een stuk over Teekenonder wijs op de Gymnasia, dan mcdedeellngen urt bet Observatiehuis en eindelijk het begin van een art. over de opvoeding yan be gaafde leerlingen. Belang en Recht, red. H. Goudsmit (Kei- zeregr. 157 Amslerd.). In dit orgaan der Ver. „Thu- gater" schrijft De Jong over Armelui'» onderwijs (een belangrijke bijdrage) en H. G. over Fabrieks arbeid voor gehuwde vrouwen. In „Op den Uitkijk" treft ons vooral de uitvinding, die menige moeder van kleine kinderen van geluk zal io'en juichen en die ook bij verpleging van zieken van zooveel belang is. Luiers, onderkleéren enz. uit een nieuwe stof, die tal van voordeden biedt De Mullzcllfabriok te Kassei, Hohenzollernstrasse 43, zendt gaarne mon sters van deze zoo bruikbare, tevens goedkoope stof. Voor 't jonge volkje, de Kinder wereld, de Kinderkamer, de drie be kende tijdschriftjes, die zoo tknk geredigecid wor den door S. Abrainsx eu met zooveel zorg nitge- geven worden door P .van Belkum Az. te Zutfen, cn die in elke kinderkamer niet Uiteen op hun plaats, maar ook welkom zijn I Morks Magazijn, uitg. C. Monks te Dordt, red. C. v. Son. Inhoud: De Pinksterbruid, naar 't Duitsch door Alelta Hoog, Reizen voorheen en thans, Begraafplaatsen te Constautinopel, een Ara bische legende „De heilige ezel", dc Maatsch. v. Weldadigheid. Danvoortzetting van „het geschenk v. d. loovenaar" door v. Balen, en een stukje volken kunde „Ouder de Papoea's", en een sprookje van een Fiets. Voorts de gewone rubrieken. Verscheiden heid genoeg en overvloed van illustraties. De Vrouw en haaar huls, red. Elis. M. Rogge, Uitg. Holkema en Warendorf te Amster dam. De Mei-afL bevat bet eerste van een reeks artikelen over de Vrouw in de schilderkunet, voorts een artikel over Merklappen, dan een opstel over het Intern. Karakter der Vrouwenbeweging en eea over Woninginrichting, het omgaan met zieken, ent. Behalve vele illustraties bevat dit nr. oen groot pa« troon van een divankleed. Ntuw Vrouwenleven, red. Daisy E. Ju nius te Jleehum. 1>« Mei-afl. heeft opsteUru ovei Mannen wijsheid en Vrouwenkracht in de MiddeK eeuwenin „Cosmopolitische Caramels een cn an der over Napoleon's iwt.de vrouw, en iets over de Waaier, en onder „Ingezonden" een opstel over 't leven in onze Koloniën. De Hollandsche Lelie, red. jonkvr. Savornin Lohnian, uitg. L. J. Veen, Amsterdam. D( laatstverschenen all. bevat een uRvoerig artikel van Job. Schipperus over Padvinderij, hetwelk van wei nig sympathie voor deze nieuwigheid getuigt. Onder „Gedachtenwissehngen" een behartigenswaard stut over Bioscoopvoorstellingen. Voorts een Brief uil Dresden, die van bcteekenis is voor allen, die deze stad met een bezoek denken te verceren. Eindelijk een aardig stukje over Medaljes. Het Kind, red. Dr. Gunning en J. II. Ritte» (Tolseegsingel O.Z. 19). In het laatstverschenen nr. een art. over Bescherming van den Zuigeling (Voe ding aan de moederborst), waarvan de strekking ia, aan te toonen dat de beste zuigelingbeschcinuter de moederborst is. Voorts een stukje over Kinderlec tuur. Lotusk noppen, uitg. Theos. Genootsch. Gro. ningen. De Mei-afL bevat o. a. De Aroma van Athene, program van 't Atheensch bloemenfeent, gegeven door de Vrouwenafd. der internat. Broe derschap Liga. Voorts vervolg op StovchengOk Egypte en de Astronomie. Eindelijk een goed ge voeld vers „Aan de Avondster." Holland Express, uitg. C Gelcijns, Rot terdam. De laatste afi. handelen over de „l'adang sche Bovenlanden", „Waar de M.-ddellandschc Zee", „De Parel der Friesohe wouden", alles mooi go- illustreerd, terwijl voortgezet worden ,,De lirfde vaa Roolière Borgh" en „Het Nestje van Onze Lievt Heer." De Samenleving, Nedrrlandsch Weekblad, red. Dr. Fischer (Joh. Vcrhulststr. 157). De laatst verschenen nrs. bevatten i „De Eerste Kamer en da Berncr Conventie", .^Radium en Geneeskunde", „Va derlijke Eigenwijsheid" (het verwijderen van eca paar schilderijen door den Burgemeester der Hoofd stad), Zeepbellen" (dezelfde, kwestie). Voorts de gewone rubrieken, litteraire critleken, tooneelbo' schouwing, enz. A v 1 aeen nieuweling, die niet uitblijven kot in onzen tijd van Luchtscheepvaart. Uitgever is CL Geleijns te Rotterdam. Hot tijdschrift „gewijd aa» de luchtvaart", geeft portretten van bekende en nog niet algemeen bekende vliegers en allerlei vlieg machines cu luchtgevaarten. De eerste all. heed op omslag llilgera, de tweede Legagueux. Dit tijd» schrift zal zeker spocd-g een plaatsje veroverd bob. ben op de verschillende leestafels, in de divers» portefeuilles enz., waar hel dan ook een plaats be hoort in te nemen, mi aller belangstelling levendig is voor de luchtvaart en hen, die er zich aan wijdea. De Natuur, Populair, gellL Maandschrift, ge wijd aan de natuurkundige wetenschappen en haar toepassingen, red. Dr. Z. Boutnan, uitg. J. G. Broeaa te Utrecht. De Mei-afl. bevat lezenswaardige art. O. a. over De toekomstige lantaarnopsteker, mat vele foto's verduidelijkt. Vliegen en vliegmachines. De chemie van onze voeding. Tegenwoordig stand punt der draadlooze telephonlo, Kcgelslillevcn, ecu aardig groepje niet onderhoudende en leerzame be schrijving. Den Gulden Wlnckel, maandschrift voor de boekenvrienden in Groot Nederland, red. G. v. Eckeren, uitg. Iloilandia Drukkerij. De Mei-afl. hoeft art. over Willem Sohürmann (met portret) door A.tg Brunt, Lucifer (met illustraties) door S. Stokvis. Voorts boekenschouw en de gewone rubrieken, waarv bij o. a. onder „Wlnckelhout" een aardig zettere* kunstje, voor den betrokken dichter minder aardig! Naardco. F .W. DRIJVER. 60 VAK RUDOLF HERZOG. Hij bracht Hans, die wankelde als een zieke, naar zijn slaapkamer en hielp hem in bed. Toen liet hij zich de sleutels aan wijzen. Morgen tegen den middag breng ik ze je terug. Je hand erop, dat je in dien tusschentijd die dame niet terug zult zien. Te voorschijn met je Rijnlandschen trots!" Toen hij door het salon terugging, zag hij het portret van Rettina liggen. Hij nam het op en bekeek het lang me! een kunstenaars blik. ,,Zijn goeden smaak verloochent die ben gel nooit," bromde hij. „Pfui, duivel, wat mooi!" Het was reeds na middernacht, toen hij in het hotel aankwam. Hannes zat in een klein apart salon en wachtte. En weer straalden Springe's kunstcnaarsoogen. Dat vas toch nog iets anders! Die slanke, krachtige, mooigebouwde ge stalte, het fiere, intelligente hoofdje, waarop de roodblonde vlechten lagen als een krans van bruinroode wingerdblaren, en de die pe, zwijgende oogen, blauw als een berg meer dat was echt Germaansch bloed, even warm al» kuisch, «ven trouw als <x>- vvuaaagd. Goeden avond. Hannes!" Goeden avond, oom Springe!' Lieve kind, wil je me een groot genoe gen doen?" „Maar natuurlijk. Doch niet zoo ernstig, u maakt mij angstig!" „Jij bent voor mets bang. DusGa sla pen. Dat wilde ik je vragen. En morgen vroeg op. Dan kunnen we lang samen pra ten." Ze stond op en trad op hem toe. „Is Hans ziek? Is er iets met hem ge beurd? Toen u er om elf uur niet waart, be greep ik het." Hij legde den arm om haar schouders. „Als ik je de waarheid zeg, wil je ze mij dan ook zeggen?" „Ja, ja," zei ze dringend, „dat weet u toch wel. *Ik kan niet liegen." „Hans staat op het punt, over boord te gaan. Maar wij zullen dat niet toestaan, wij niet, niet waar? En nu op den man aft Heb je hem nog iiel?" „Ja, oom Springe, ik heb hem nog even lief als vroeger." „Goeden nacht, mijn dapper meisje. Tot morgen!" Toen ze bij de deur was, wendde ze zich nog eens om naar hem en knikte hen» glimlachend toe; alsof zij hem, den man, moed moest inspreken. HOOFDSTUK VI Pas laat In den nacht was Hannes inge slapen, en toen ze ontwaakte was het nog geen zeven uur. Haar gedaeisten gingen da delijk weer voort, daar waar ze den vorigen «vond waren afgebrokenbij Han». De armen onder bet hoofd gekruist, lag ze heel stil, met wijd geopende oogen. HansHoe dikwijls had ze dat woord bij zichzelf herhaald in al die jaren van zorg en hard studeereu, het eerste, angstige op treden en die groote trotsche overwinning in haar kunst. Hg wist het niet eens. 111, wist niet eens, dat ze hem alles te danken had, den gehcelen inhoud van haar leven. Hij had de liefde in haar wakker gekust, en die liefde had de eerzucht opgewekt van itaar grootsche ziel, niet onder te willen doen voor haar geliefde in drang naar ken nis, in drang naar schoonheid. Toen haci hij haar de eerste groote smart aangedaan, en die smart had den trots in haar doen opbloeien, te toonen, dat het voor den man geen afdalen geweest zou zijn naar het la gere, als hij zich onafscheidelijk met lichaam en ziel aan haar gebonden had. Om haar lippen gleed een zachte, innigc glimiach. Hans.... De wonden, die de plotselinge breuk tus- schtin hen geslagen had, waren geheeld, en in haar plaats was fiere vrouwenkracht ge treden. Eeats.... o, eens zou hij haar noo- dig hebben, evenals de lucht van zijn ge boortegrond, die geen zoon van het Neder- Rijnsche land op den duur missen kan, als hij tot de getrouwen van het land behoort. Ze geloofde vast aan dit verlaugcn naar den geboortegrond. Wacht slechts, wacht..! Ze had gewacht, en het wachten was haar niet zwaar gevallen. Alle krachten waren in haar ontwaakt, en langzamerhand week haar trots om plaats te maken voor het zui vere gevoel van eigenwaarde. Met heldere oogen doorzag ze de toestanden om haar been, en het werd haar duidelijk, dat de vele onbevredigde huwelijken die ze daar zag, dikwijls slechts waren voortgekomen daardoor, dat de vrouw na den dag van haar huwelijk was blijven staan op haar trap van ontwikkeling, ook wat betreft ltaar inner lijk leven, terwijl de man vooruit bleef gaan. Als een openbaring was het haar gewor den een vrouw moet den man, ook na de liefde-lente gelijkwaardig blijvenniet in de mate van kennis, maar in de male van begrijpen en gevoelen. Dan heeft ze rechl op hem, als zijn waarachtige strijdgenoot, die strijd cn overwinning met hem deelt, als een gelijkwaardigeniet als zijn onwetend klein meisje, voor wie hij een armband mee brengt voor een lach. Daarop was baar streven gericht geweest. Indien de dag kwam zij zou gereed zijn. De dag was niet gekomen. Zijn komst met listige klein« kunstgrepen te verhaasten, lag niet in haar aard. Het stond aan hean, den man en zij wachtte, al zou ze ook haar leven lang ver geefs wachten. Nu stond ze niet meer bij hem achter, noch in de kunst, noch in het leven. Plotseling verdween de zelfbewuste uit drukking op het gelaat van het meisje, er sprak een gevoel van onrust uilt haar oogen. Ze trok de armen onder het hoofd vandaan en zat rechtop in bed. Wat had oom Springe den vorigen avond gezegd? Wat was er met Han»? „Hij staat op het punt overtword te gaan Met een sprong wa» vt uit bed en kleedde zich aan. Ze belde het kamermeisje. „Ga dadelijk kijken, of mijnheer vo* Springe zijn kamer al veriaten heeft. Laat hem ander» direct wekken." Heinrich von Springe wachtte z(ju bond* genoote al in de ontbijtzaal. Hij had aan een apart tafeltje laten dekken „Goeden morgen .leeuwerikje!" Ze sloeg haar armen om zijn hal» en kust» hem harWhjk. „Daar is de kellncr. Nu goed tocgetask Wie een flink ontbijt ln zijn inaag hoelt; heelt- al half gewonnen. Kom Hanne», best gedaan." Na eenige oogenblikken vroeg hij. „Ver baast het jc niet, dat ik je geen compliment maak over je zingen. Daar reis ik me achfc uur uiig in den boemel treinom je na ja ren te hooren zingen, en als bet dan gebeurd is, zeg ik niets!" Ze streelde zijn hand en zag hem schalk van terzijde aan. „U moest zeker ceret de ochtendbladen er eens op ualczen?" „Plaaggeest!" lachte hij. „Maar dat heb lk inderdaad al gedaan. En ofschoon de herren critici in <len regel beter begrip valt instrumentale muziek hebben dan van een menschelgke stem, liebben ze zich nu toch vereenigd to4 één jubelkoor. Mijn kleiue meisje lnoeft hen diepgeroerd, moent hen wel roeren lk zelf ook, lk voelde sterk den drang ln mtj, iets goeds te doen dat ik spoorslag» naar Hans gcloopcn ben.* Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1911 | | pagina 1