O4* Jaargang. Donderdag 1 Juni 1911. BUITENLAND. FEUILLETON. DË NEDER-RIJNERS. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoort f l.OO. Idem franco per post - 1.90. Afzon-leriyk njnvoiera - 0.09. Deze Com aal verschijnt dage. ijk1»behalve op Zon- en Feest dagen. AdvertentiRn. mededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 'b morgens oij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 6 C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 60. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels f 0.90* Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen on aanvragen 25 cents b\) vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedryf bestaan zeer voordooligo bepalingen tot het herhaald advorteoron in dit Blad, by abonnement. Eone oiroulairobevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter ken- nis van de verlofgangers der Landweer, binnen deze gemeente woonachtig, dal zij ter geincente-sccre- tarie, Kamer no. 8, van af heden iederen werkdag, vin des morgens 9 tot des namiddags 3 uur, hunne zakboekjes, voorzien van de aangebrachte nieuwe bepalingen „opkomst met spoed" en de nieuwe last geving voor „opkomst met spoed", kunnen afhalen. Amersfoort, 29 Mei 1911. L)e Burgemeester voornoemd, wuirriERS. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat in de gemeenten Lo- pik en Zeist gevallen van mond- en klauwzeer ziji vc orgekomen. Amersfoort, den 31. Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJT1ERS. Politiek Overzicht Porfirio Diaz. lieden scheept Porfirio Dmx, de gevallen president van Mexico, zich te Veracruz in op het stoomschip, dat hem zal overurengen naar Spanje, het oude moederland van zijn geboor teland. Wij hebben onlangs hier üen veelbe wogen levensloop geschetst van dezen be windsman, die gedurende dertig jaren de hoogste macht heeft uitgeoefend en nu den g der ballingschap moei gaan, verjaagd i' r de zegevierende revoluLe. Zijn vertrek avert eene schoone gelegenheid voor be zegelingen over de broosheid van het men- scnelijk bestaan. Nog geen jaar geleden, in oepteinher van hei vorige jaar, was hij, siiiijnbaar in het volle bezit van zijne macht, de hoofdpersoon bij de viering van net eeuw- icest der onafhankelijkheid van Mexico, die samenviel met die van den lachUgsten verjaar dag van zijne geboorte, Er is minder tijd noodig geweest om hem van zijn voetstuk neer te balen dan om hem er op t" brengen. Wat Porfirio Diaz in Mexico heeft lot stand gebracht, is haasl zonder voorbee.d. De Neuc Preie Presse zegt daarvan: „Uni zijne econo mische politiek te taxeeren slechts weinige cijfers: In het jaar 1575 beuroeg totale waarde van de landbouwproducten in Mexico 73 miMioen pesos, in hel jaar 191U meer dan ;,uU imiLoen. Het Mexicaausche spoorwegnet omvatte in 1875 666 Kilometer, in 1910 25,000 .ulometer. Diaz heeft in de linanciên van heL .and, dat toen hij aan het bewind kwam voor tel staatsbankroet stond, orde gebracht en oalige saldo's verkregen, die hem in staat fielden een staand leger te houden, dat hem iiitusscben thans n;et meer kon lie.pen. Mei .jzeren hand hield hij zijne tegenstanders in oedwang, met hardheid behande.de hij zijne overwonnen vijanden. Men vcrnaait de vol gende anecdote van hem: Een kolonel had oaar aanleiding van een plaatselijk standje, als men wil een oproer, een tamelijk groot aantal personen in hechtenis laten nemen en was nu in 't onzekere wat hij met de gevan genen zou beginnen. Hij wendde zich per telegraaf tot den president en kreeg onmid dellijk het lakonieke antwoord terug: „Dood schieten!" Op deze wijze regeerde Porfirio Diaz. Hij was dictator, hij was tiran, maar het is de vraag of dat niet in den tijd, die nu voorbij is, de eenige mogelijke regeerings- vorm in Mexico was. llij heeft z.ch over de grondwet heengezet, die eene herkiezing van den president verbiedt, en hij heeft zich, wat hem het meest kwalijk genomen werd en wat eigenlijk de aanleiding gaf tot de uitbarsting van de laatste revolutie, ook beproefd het land in Ramon Corral, den vice-president, een opvolger op te dringen, die met hem van de- zelf t'e gezindheid was. „Porfirio Diaz verlaat zijn vaderland, waarvoor hij buitengewoon veel heeft ge daan, als een vluchteling, een verjaagde I Koning, wien de wisselvalligheid van de volksgunst misschien ook het laatste heeft ontroofd, het geloof aan de raenschheid. En hij moet zijn vaderland in ernstige bezorgd- beid verlaten. Kenners van de Mexicaansclie locstanden verzekeren ons, dat de toestand als zeer donker moet worden beschouwd, dat er naar alle waarschijnlijkheid geen vrede zal komen, maar eene reeks bloedige burger oorlogen, tuldat weder een man van de sterkte van Porfirio Diaz de overgroote me nigte van eerzuchtige woelgeesten de ijzeren vuist in den nek zet. Madero is deze persoon niet; zijn aanhang reikt niet verder dan zijne middelen. Ora het in één woord te zeggen: Waar is een man, steenhard en reusachtig als Diaz?" Ook de Temps wijst op den beuarden toe stand, waarin Diaz het land achterlaat. „Ais generaal Diaz minder om zich zelf had ge- uacht, als hij de toekomst had voorbereid, in volle kracüt zijn erfgenaam bad gekozen in plaats van eene leegte om zich heen te scheppen, zou Mexico het voordeel van der- ng jaren dictatuur hebben kunnen bevesti gen en zich vreedzaam toerusten tol de on vermijdelijk geworden evolutie. Juist liet te gendeel is geschied. Porfirio Diaz verdwijnt als overwonnene, zijn land overgeleverd la- lende aan onzekere lotgevallen, aan eene gevaarlijke mededinging, aan eene samenge raapte regeering en wat erger is aan vreemde invloe-uen. Er is geen reden om met hardop te zeggen wat iedereen denkt: Mexi co is heden geen meester meer van wat de dag van morgen zal brengen en in Washing ton zal de toekomstige president worden aan gewezen". Duitschland. Berlijn, 31 Mei.De Rijksdag heeft zijne zittingen verdaagd tot 10 October 1911, na dat nog 11 wetsontwerpen in derde lezing waren aangenomen, waaronder de wet op de invoering van de rijksverzekeringswet. De rijksverzekeringsw-t is bij de eindstem ming üootr den rijksdag met aanzienlijke meerdeimeid aangenomentegen de 232 slem- men, <lie zich voor de wet verklaarden, stemden slechts 58 leden. Tegen stemden de sociaal-democraten en een deel van de volks partij de 15 aanwezige Polen onthielden zich van de stemming. D:re wet is het werk van het zwart-blauwe blok, waarvan het den stempel draagt. Van- neer ook een deel van de linkerzijde bij de eindstemming er voer heeft gestemd, dan is dit geschied uit overweging, dat in vergelij king met den tegenwoordigen toestand de rneuwe wet toch nog groote verbeteringen brengt, die niet mochten worden prijsgege ven, inzonderheid door de uitbreiding van den kring der verzekerden. In de derde le zing is nog de verhooging van de verzeke- ringsgrens in de ziekteverzekering voor be ambten in het particuliere bedrijf van 2000 tot 2500 mark, aangenomen. Er werd met warmte gestreden voor de verlaging van de leeftijdsgrens in de pensioenverzekering van 70 tot 65 jaar. Dit stuitte echter af op den be slisten tegenstand van de rijksregeering, die alie daartoe strekkende voorstellen onaanne melijk verklaarde en in uitzicht stelde, dat de geheele wet zou mislukken als zij werden aangenomen. Het eenige waartoe de rijks- regeering bereid was mede te werken, was de opneming in de wet tot invoering van de rijfksverzekeringswet van eene bepaling, waarbij zij wordt uilgenoodigd in 1915 aan den rijksdag eene nieuwe voordracht over de leeftijdsgrens met betrekking tot het ouderdomspensioen te doen. Daarmee neemt de rijksregeering den plicht op zich van een nieuw onderzoek van deze zaak, waarvan de uitkomst hetzij in eene memorie hetzij in een wetsontwerp aan den rijksdag zal wor den voorgelegd. De Duilsohe gezant te Washington, graaf Berndorff, Itc-eift aan staatssecretaris Knox medegedeeld, dat de Duitsohe regeering be reid is onderhandelingen aan te knoop, n over een arbiitrageverdrag zooals door de Vereenigde Staten aan de Engelsche en de Fransche regeering werden voorgesteld. De gezai.L heeft verzocht om een afschrift van cle hoofdpunten van het Amerikaansohe ont- werp-verdrag. Frankrijk. De gevallen van kwaadwillige besohadl- gingc.i van voor den dienst benoodigde za ken (sabotage) nemen weder onrustbarend tot op den Weslers-poorweg, die nu door den staal geëxploiteerd wordt. In een enkelen nacht werden op de lijn naar Nantes 51 te lefoondraden doorgesneden, in het magazijn te Rue 1 brand geslicht, waardoor 601) dwars liggers vernield werden, is in Le Mau het station in brand gestoken, dat voor 't groot ste gedeelte afbrandde. Op de Noorder- spoorweg werden bij Rijssel telegraaf- er telefoondraden doorgesneden en op ver schillende plaatsen de wissels vastgezet. De autoriteiten twijfelen er niet aan, dat deze misdrijven worden gepleegd door bij wijze van straf ontslagen spoorwegbeambten. Alle lijnen van den Wcsterspoorweg worden door troepen bewaakt, die een zeer moeilij ken dienst hebben te verrichten, zonder dat he' hun, zooaJs de ondervinding leert, mo gelijk is het misdadig bedrijf te verhinde ren. Engeland. Londen, 31 Mei De Koning heeft twee vertegenwoordigers van friendly socie ties (vereeuigingen van onderling hulpbe toon) uilgenoodigd de kroning bij te wonen. Nadat het lagerhuis heeft besloten het wetsontwerp tot het verteenen van het poli tie' kiesrecht aan vrouwen, tot de tweede lezing toe le laten, hangt bet verdere lot van he' wetsontwerp af van de vraag of de re- geering voor de verdere behandeling den noodigen tijd toeslaat. Minister Lloyd Geor ge heeft nu namens den eersten minister verklaard, dat de regeering in deze zitting gf-ei tijd daarv-oor kan vinden; in de vol gende zitting echter zal zij eene week daar voor bestemmen en, als dit niet voldoende is, in de daarop volgende zitting verder ge legenheid geven. De voortzetting van <'o be handeling is dus een jaar uitgesteld. Londen, 31 Mei. In den loop van het algemeen debat, voorafgaande aan de verda ging op 2 Juni voor het Pinkslerrects, ves tigde Griffith Boscawen de aandacht .op de uitwerking van hel voorgestelde nieuwe ,ve- derlandschc tarief op Engelsche fabricaten en klaagde over de fiscale -ikheid van de c.u- geJsche regeering. Buxton zeide in zijn antwoord, namens de regeering, dat eene vertaling van hot ontwerp der tarief wet gezonden was aan 100 kamers van koophandel. Antwoorden waren ontvan gen van 40 kamers en nog meer worden ver wacht. Voordat de regeering zich wendt tot de Nederlauds.be regeering is het van belang, dat zij volledig is ingelicht over de vraag m hoever de nieuwe rechten schadelijk zuuen zijn voor den Engelschen handel. Als de regeeruig de inlichtingen, die zij behoeft, verkregen heen, zal zij tracuten de slappen- te doen, die z.j kan ondernemen. Zij zal zich tot de Nederlandsche regeering wen den met vriendschappelijke bedoelingen, met het doel, als het mogelijk is, eene schikking betreffende het tan J te bereiken. De regee ring is er zeker van, dat van hare vertoogen in denzelfden geest zal wordien kennis ge nomen. „Met betrekking tot de bewering, dat wij geen goede voorwaarden kunnen krijgen om dat wij geen vergelding kumien toepassen, zou het mij verwonderen als de Engelsche goederen zwaarder bleken te lijden dan uie van protectionistische landen. Wij kwamen er oven goed, zoo niet beter, af iii de laatste ou derhandelingen over het Fransche tarief. Oosten rij k-iiongarije« Gödöllö, 31 Mei. De Keizer heeft minister-president Khuen Hcdervary in audiëntie ontvangen en hem aan den lunch genoodigd. De Keizer vertrekt morgen naar Ween en. Weenen, 1 Juni. De aan den Keizer toegevoegde geneesheer is in alle opzichten tevreden over de uitkomsten van het ver blijf van den Keizer in Gödöllö. Kossuth, de vroegere Hongaarsohe minis ter van handel, is ernslig ziek. Hij heeft bij de onthulling van het gedenkteeken voor zijn vader, den in ballingschap gestorven vrijheidsheld, te Satsralja Oejilieiy heftige aanvallen van benauwdheid gehad en is in eengezakt. Rusland. Helsingfors, 31 Mei. De ontmoeting bussohen den Czaar en Keizer Wilhelm zal plaats hebben in Juni a.s. te Pitkapaasi tij deus hel gewone jaarlijksch bezoek van de Russische keizerlijke familie aan de Finsohe Scheren. Turkije. Konstantinopel, 31 Mei. De Ka mer heeft met 77 tegen 63 stemmen eene motie aangenomen, waarin de regeering wordt uilgenoodigd bij de hervatting der zittingen een wetsontwerp tot regeling van het tabaksvraagstuk in le dienen. De Ka mer onthield zich echter van het uitspreken van een oordeel over de banderol- of de monopolie-kwestie. Aan het departement van buitenlandsche zaken le Petereburg wordt verklaard, dat het door de Russische nota aan Turkije ten gu.isle van Montenegro verwekte incident door het Turksche antwoord, dat verleden Maandag is overhandigd, is afgedaan. üok uit Konstantinopel wordt bericht, dat hel Rus&isoh-Turksohe incident gesloten is. De betrekkingen tnssahen Montenegro en Tur kije zyn zóózeer verbeterd, dat een bezoek vaa Koning Nikita is bepaald. Dc dag van aankomst zal na de. terugkomst van den sub tan worden vastgesteld. De Neoe Freie Presse schrijftZooals in welingelichte kringen naar aanleiding van ds besprekingen over den Russiachen stap .a Konstantinopel wordt verklaard, was de Oos- tenryksch-llongaarsriic bij voor baat overtuigd, dat Turkije gi-ciu passieve bedoelingen tegen Montenegro koestert, fa- deze overtuiging, die het kabinet te Weenen in Cettinje kenbaar hoeft gemaakt nog voor» de Russische stap in Konstantinopel geschied de, heeft het zich bij dezen slap niet aange sloten. Over den oorsprong van dit merkwaardige incident loopon in tie diplomatieke kringen de meeningen ver uiteen. Duidelijk is alleen, dal deze stap in 't geheel niets hoeft uitge werkt, want met uitzondering van Frankrijk hebben alie niogondfoaden geweigerd aan dozen stap deel te nemen of hom te onder steunen en wel tamelijk overeenstemmend van het uit dc feiten voortvloeiende gezichts punt uit, dat er geen reden beslaat agressie ve plannen van Turkije tegen Montenegro te vermoeden. Het behoort tot de merkwaardig heden van het incident, dat men in Pe'ers- burg de afwijzende houding van de mogend- heden volstrekt niet kwalijk schijnt, te Rib ben genomen. Salonikl, 3 1 Mei. Montenegrijnen zijn begonnen versterkingen op te werpen bij Monako, ondanks de prolesten der Tur ken, die Mouako als Turksch gebied bo- schouwen. Cettinje, 31 Mei. De Turksche sok daten hebben gisteren dc vijandelijkheden tegon de Malissoren hervat. Zij hebben ker ken, huizen en geheele dorpen in brand gestoken en velden vernield. Egypte. Na jarenlang aandringen is het gelukt ds directeuren van het Suoz-kanaul te bewe gen een vermindering van rechten ad 50 centimes per ton toe te staan. Deze vermin- uering zal ingaan in Januari aa.. Er zal dan 6.75 francs per ton moeten worden betaald, een bedrag, dat trouwens nog veel hoogcr is dan het maximum, vastgesteld bij de overeenkomst van Londen van 1883.' Vereenigde Staten. Washington, 31 Mei. De regeermg der Vereenigde Staten heeft aan de belang hebbende staten dep len October voorgesteld als datum voor de internationale opiumcon- ferenlie te Gravenhage. Mexico. Over den toestand in Mexico wordt bericht, dat de hoofdstad rustig is. Daarentegen be staat in San Luis de l'olosi en Puebla liet gevaar van eene heerschappij van hot gepeu pel. In Torrcon zijn 274 .Ghineezen afgemaakt. Madero zal Donderdag van de volgende week in de hoofdstad Mexico aankomen, uen aanslag om den trein van Madero in de lucht te laten vliegen, die door eenige leden van de plutocratische partij, de zoogenaamd* Cientificos, was op touw gezet, is verijdeld. Allerlei. P a r ij s-R o m e—T u r ij n. Over de aankomst van Garros te Genua wordt mecgödeeld, dat de aviatcur van een hoogte van 250 M. in niooio vol plané daal de. Hij werd door den consul-generaal en de stedelijke autoriteiten gecomplimenteerd. 66 VAN RUDOLF HERZOG. „Wal is er toch met flans? Waarom komt bij niet dadelijk naar zijn moeuer toe? Ver tel me toch, hoe hij er uit ziet? *k ben toch zoo blij, dat hij er is! Zoo biijl U, zet toch niet zoo'n komisch gezicht. Naiuunijk ben ik ook blij dat jij terug bent. Ili-uscnl ..laar als Hans ziek is.... ik zou liefst dadelijk naar hem toe gaan. Toe, verlei dan tocnl" Nu was het aan hem, naar de nana op den «oud te leggen. „Wat is dat voor een ontvangst? liesta ik lau in het geheel niet meer? O, ik b.echt al >p. Dus ten eerste Hans. D.e is goed en wel in hef oude huis. En laat hem oaar nu /an avond alleen, LcJsie vrauw eu moeder, 'lij moest eerst een beetje op zijn vernaai tomen. Morgen vroeg is hij uij je. En aLs ,e me nu nog langer nongcr tuut ujden kan k onmogelijk venuei vertellenl Hij had haar om bet middel gepakt en «waaide haar in hef rond ais un lol. Mijn hemel, dacht Friedrich Leupoio, waar dijft nu de dame van de wereld 1 Maar toen trok hij zijn juin or aan de jas ti toen deze bier geen acht op sloeg Irok hij order en schuddo alkcurend hit Jio rid. „Mangot, Mar got," riep Heinrich Springe, «ie dan toch dien ouden heer eensl fieusch. t geloof dat hii jeloersch is!" „Hij weet nog niets; hij heelt er geen flauw vermoeden van," zei Friedrich Leopold met een knipoogje van verstandhouding tegen juffrouw Slahl. Margot zorgde, dat er nog eens opgediend werd voor haar man, en toen hij zijn honger gestild had gingen ze allen om den haard zit ten en Springe vertelde. „Wc hebben Hans nu dus hier. Hel is waar, een beetje verkouden, ook wat zijn innerlijk betreft, maar ik vertrouw op de vrouwen. Met kamillenlhee alleen zult ge het niet klaar spelen, maar gij vrouwen kenf nog andere geneesmiddelen, zooals het magnetisme door aanraking met de handzoo'n lieve, stille en toch veelzeggende vrouwenhand. Maar wat praat ik toch! Wat wij mannen zoeken met een ontleedmes, dat vindt gij vrouwen met hel instinkt! „En jouw meening, neinrich?" Hij streek zijn vrouw over het angstige ge laat, dat ze naar hem hield opgeheven. „Heimwee naar den Rijn, zei hij kort weg. Toen loosde ze een diepen zucht en drukte hem dankbaar de hand. „Weet je nog, dien avond, toen we ons ver loofden, daar, op de veranda? Ik had maar één voorwaarde. „Maak ook mijn Hans ge lukkig." Dan ontbrak mij niets meer, om ook aan mijzelf te denken." „En aan mij niet?" vroeg Heinrich Springe schertsend. „Mijn lieve man, als ik aan mijzelf denk, dan beteekent dat toch: aan jou! Toen kon Heinrich rich niet meer bedwin gen en ondanks de beide toeschouwers nam hij Margot in de armen. En weer stond Friedrich Leopold achter hem en toen junior het hoofd oohief knikte senior hem met stra lende oogen toe, alsof hij zeggen wilde: „ik wensch je geluk, ik wensch je geluk!" Nu wendde Heinrich Springe zich tot de oude vrouw, nam haar handen en verleide van Hannes. Wonderdingen! Hoe de voor naamste menschen ui' de hoofdstad, zelfs de dames van het haf, gejubeld hadden, zon der ophouden, tien-, twintigmaal. En hoe ze eruit gezien had. Nog veel mooier en voor namer dan dc voorname omgeving .,Loo echte Stahlsch,zei Heinrich met een buiging.- „En gezongen dal ze heelt, gezongen! Zooals alleen een menschcnkind zingen kan, dat hui len zijn schoonheid ook nog een diepe ziel bezit!" In de oogen der oude vrouw flikkerde een licht, en hoe langer de man vóór haar sprak, des te stralender werd het licht en haar np- pen prevelden onverstaanbare woorden. Waarschijnlijk dacht ze aan haar dochter, die haar moedergcluk missen moest, en ginds op het Goltzheimei*'kerkhof rustte, cn aan den eenzamen man, die hij Spichcrn lag, en ze gende zc hen om hun liefde. „En groeten heeft me het kind opgedragen, groeien, dat ik er morgen nog niet mee klaar zou zijn. Maar liet., beste is toch over zes weken hebben wij haar hier en tot den win ter zullen we haar behouden.' Margot voelde bijna een moederlijke jaloe zie. „En Hans?" vroeg ze haastig, „lloe lang /.uilen we Hans hier hebban?" Als hij zichzelf terugvindt voor goed. En hoe zou hij niet, onder de oogen van zulk een moeder!" Geloof je waarlijk, dat hij hier weer zou kunnen aarden?" ,De weldaden van den geboortegrond zul len het verbarder gemoed aacht en goed ma ken „Je weet 1 iet wat hij onder goed verstaat," zei ze peinzend. „Hij is zoo eigenaardig. de arme jongen." Nu viel echter Friedrich Leopold he* tweetal in de rade. „Daarover bestaat maar éen uitspraak," zei hij beslist. „Hoe zegt de philosoof ook weer: „Das Gute, dieser Satz stelit fest, 1st stets das Böse, das man last." Waaraan men zich tc houden heeft. Goe den nacht." En vroolijk lachend scheidde men. HOOFDSTUK VIII. Hans Steinherr was ontwaakt in zijn jon genskamer. Het duurde lang, voor liij zich den geheeien afstand volkomen bewust was. Hij lag op het zachte kussen, waarop hij acht uur onafgebroken cn vast geslapen had, en liet zijn oogen ronddwalen langs de wanden van het plafond tot aan den vloer en van den vloer tot aan het beschilderd plafond, dat hem zoo bekend voorkwam. Langzaam ontwaakte het bewustzijn. Hij was thuis. Do eerste gewaarwording was een gevoel van veilig geborgen zijn. Het gevoel van het kind, dat in het ou-dcrlijk huis de onneembare vesting ziet. Hij sloot de oogen en sliep rustig door. Plotseling schrok hij wakker. In zijn ziel was een gedachte geslopen, de gedachte, dat hij zijn moeder nog niet begroet had. Hij wilde opspringen en zich aankleeden. Toen aarzeklc hij en bleef liggen. Hij zou haar immers niet in dit huis vin- den. Dat hij dat zóó had kunnen vergeten! Dit huis behoorde hem nu alleen toe; maar zijn moeder hoorde hem nie* mee? «tic-* toe. Er was veel veranderd, terwijl hij weg Hijzelf was immers ook veranderd, wa;-. dan de anderen niet? Maar de anderen ha.: den daardoor gewonnen, en hij De kinderlijk onbezorgde stemming wa* ver vlogen. Hij lag stil e-n keek de kamer rond als een onbekende. Hij trachtte te doorgr on den, waarom hij eigenlijk naar huis gekomen was, en Bettina's gelaat weer voor zich le ha len. Maar het beeld liet hem volkomen koud, zóó koud, dat hem dil niet naar huis had kun nen drijven. Het moes* iets krachtigere ge weest zijn. De geboortegrond zelf? Een v:iag gevoel ';wam over hem, alsof hij ook hieraan ont groeid zou zijn. Alles was hem immers zoo vreemd geworden, inensohen en dingen. En met een hitter glimlachje bekende hij zich zelf „Hel zal weer een illusie zijn, waaraan je voorbarig geloof hebt geslagen; een illuoi* als zoovele in je leven I" Hij lag doodstil en wachtte, wachtte of er misschien ook iets antwoorden zou, van hutten af of in hem. Uur na uur verliep, en hij kon er niet toe komen op tc staan. AU lood drukte hesn het gevoel, niets, volstrekt niets te verzuimen to hebben. Toen hoorde hij dc gangklok, wier klank hem als kind zoo Hef was, tien «laan. Tien uurl Nu moest hij toch opstaan. IFordt vervo 1g&.

Amersfoortsch Dagblad | 1911 | | pagina 1