BIJVOEGSEL Amersfoortsch Dagblad. Gemeenteraad AMERSFOORT. BLJ HET VAH Openbare vergadering van den gemeente raad van Amersfoort op Vrijdag 29 September 1911 des namiddags ten half twee ure. Voorzitter de heer burgemeester jhr. J W A. Barchman Wuytiers. Togenwoordig de heeren wethouders W. II. Kam H. W. van Esveld en R G. Rij kens do heeren D. Gerritsen, J. W. JorissenA. H. van Kalken A. M. Tromp van HolstS. J. van Duinen, N. Veis Heyn, J. C. Rolandus HagedoornD. RoysJ. van de Wal Kz. A. Eysink, F. M. Houbaer, H. Koning en P. C. H. Briët en de secretaris mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig de heeren M.' R. N. Oosterveen H. Kroos en W. Salomons, met kennisgeving. Do notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken a. Besluit van de Godoputeerdo Staten van Utrecht van 11 September 1911, 3o afdeeling, no 3681/2528, houdende verdaging van hunne beslissing op het raadsbesluit van l Septem ber 1911, no. 303, tot aankoop van Nimmerdor. Do V o o r z i 11 o r. Ik stel voor dit bosluit voor kennisgeving aan te nemen. De heer van Duinou. Mijnheer de voor zitter, «iaat er een termijn voor do beslissing van God. Slaton op de hesluiten van deze vergadering of kan do tormijn van onderzoek willekeurig worden verlengd De Voorzitter. Die termijn is onbe paald. Do heer van Duinen. Dank u. Wordt z. h. o. conform het voorstel van don voorzitter besloten. b. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 11 September 1911, 3e afdeeling, no. *740/2504tot goedkeuring van hot 3e gedeelte primitief kohier en 2de aanvullings kohier der inkomstenbelasting, dienst 1911. Aangenomen z. d. en z. h. o. voor kennis geving c. Van Burgemeester en Wethouders pro ces-verbaal van do opname van kas en boeken van den Gemeente-ontvanger op 19 Septem ber 1911. Wordt z. d. en z. h. o. ter secretarie ter inzage voor de leden gelegd. d. Dankbetuiging van het bestuur der Am bachtsschool voor de verleende subsidie voor don avond-teekencursus. Wordt z. d. en z. h. o. aangenomen voor kennisgeving. e. Eene dankbetuiging van de onderwijzeres mej. J H. L. S. Richard, voor hare benoeming als onderwijzeres iu do handwerken. Wordt z. d. en z. h. o. voor kennisgeving aangenomen. f. Een adres van G. van IJken, schipper, betredende verlichting van den Eemmond. Z. d. en z. h. o. in handen van B. en W. om prae-advies. g. Ee adres van het Amersfoortsch Drank- weer-comité, daarbij een subsidie verzoekende voor 1912. Z. d. en z. h. o. te behandelen! bij de be grooting. h. Een adres van A. M. Kerkkamp e. a. waarbij zij verzoeken het voorstel van Burge meester en Wethouders tot "wijziging van het Reglement op het Middelbaar onderwijs niet aan te nem«n en een onderzoek in te stellen naar de redenen die Burgemeester en Wet houders tot het doen van het daartoe strek kende voort-tel kunnen hebben geleid. Z. d. en z. h o. te behandelen bij punt 10 van de agenda. Aan de orde is 1. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het reglement van orde voor de vergaderingen van don gemeenteraad. Het voorstel strekt om aan art. 12 toe te voegen het volgende lid„Met uitzondering van den Voorzitter voert ieder lid niet anders dan staande vóór zijnen zetel het woord." De heer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter ik heb met groote belangstelling van dit voorstel kennis genomen. Maar mot het oog op de verschillende proefnemingen die gedaan zijn omtrent de plaatsing van de leden, en die, naar ik geloof, nog niet zijn afgeloo- pen, stel ik voor dit voorstel nog niet in be handeling te nemen maar de beslissing daar over voorloopig nog uit te stellen. Men moet op alle mogelijke wijzen het den leden van den raad zoo" gemakkelijk mogelijk maken om, als eene zaak aan de orde komthunne meoning daarover te zeggen. Voor sommige leden kan het een bezwaar zijn, dat er staande moet worden gesproken. Dan zou het achter wege kunnen blijven, dat zij aan de discussie deelnamen. Het is eene oude traditie in deze vergadering, dat de leden zittende hot woord mogen voerenen daarvan moet men liever niet afwjjken. Als er iets op kon worden gevonden om aan een lid, dat niet gewoon is staande te sprekende deelneming aan de discussie gemakkelijk te makendan zou dat wel aanbeveling verdienen. Als het noodig blijkt deze verandering aan te brengen dan zal ik met het voorstel meegaan. Maar voor 'toogenblik stel ik voor de beslissing te ver dagen. Do heer R ij k e n s. Mijnheer de voorzitter, de heer Gerritsen meent, dat wij nog niet aan het einde zijn van de proefnemingen om aan de leden goede plaatsen te bezorgen in doze zaal. Maar hoe men de verdeeling ook zal willen makenmen kan dat niet zoodanig doen, dat allen eene plaats innemen dicht bij de tafel van B. en W. Deze verandering is niet alleen in het voordeel van B. on W., die daardoor de leden beter zullen kunnen ver staan maar ook van de leden zelfdie een minder klankvol orgaan hebben. Die zullen gemakkelijker te verstaan zijn, als zij staande het woord voeren. Da heer Gerritsen sprak van oude .traditiën waaraan men liever niet moest veranderen. Ik had die opmerking van don hoer Gerritsen, die nog al vooruitstrevend is, niet verwacht. Maar zou hij dat over een jaar dan wel willen doen? Als men meent, dat dit een proefneming is, dan zou ik die willen nemen. Dan is daarvoor geen andere weg dan dat men dit voorstel aanneemt. Do heer van Kalken. Mijnheer de voor zitter, ik ben voor het voorstel van B. en W. Iu de eerste plaats omdat de leden, als zij zittende spreken, dikwijls niet verstaanbaar zijn voor mij. In de tweede plaats omdat het een voorschrift van beleefdheid is, dat men staande het woord voert tot den voorzitter. Do Voorzitter. Wordt het voorstel van don heer Gerri'son ondersteund? De heer Veis Heyn. Ja, mijnheer de voorzitter, ik wil het voorstel tot uitstel ondersteunen op dezelfde gronden, die door den heer Gerritsen er voor zijn aangevoerd. Er zijn enkele leden voor wie het geen be zwaar zal opleveren staande het woord te voeren. Maar voor velen zal het minder ge makkelijk worden om deel te nemen aan de discussie. De V o o r z i 11 e r. Ik zal eerst het voorstel van den heer Gerritsen, dat de verste strek king heeft, in omvraag brengen. Bij de stemming wordt het voorstel van den heer Gerritsen verworpen met 11 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren: Eysink, van de Wal, van Duinen, Veis Heyn en Ger ritsen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen met 15 steramen tegen 1 stem. Tegen stemde de heer van DuineD. Dl Voorz itter. Derhalve moeten, van dit oogenblik af, de heeren staande het woord voeren. De Voorzitter doet de vergadering overgaan in eene met gesloten deuren. De openbare vergadering hervat zijnde, is aan de orde: 2. Voorloopige vaststelling van de gemeente- rekening over 1910 De commissie, die belast is geweest mot het nazien van de rekeningstelt voor haar vast te stellen tot een bedrag van f 742.783.52 in ontvangsten en f 713.450.76 in uitgaven en dus met een batig saldo van f 29.332.76. Wordt voorloopig vastgesteld met 13 stem men. De drie wethouders hebben zich van medestemmen onthouden. 3. Goedkeuring van do rekening van het stratenfondB over 1910. De rekening bedraagt f 642.83 in ontvang sten en f 154.56 iu uitgavenbatig saldo f 488.23. Wordt goodgekeurd met 13 stemmen. De drie wethouders hebben zich van medestem men onthouden. 4. Goedkeuring van do rokening van het Burgerlijk armbestuur over 1910. De rekening bedraagt in ontvangsten en uitgavon f 17.< 50. Wordt goedgekeurd met 12 stemmen. Do heeren van Kalken, van Esveld, Veis Heyn en Rijkens, loden van het Burgerlijk armbestuur, hebben zich van medestemmen onthouden. 5. Goedkeuring van de rekening van het Burgerweeshuis over 1910. Do rekening bedraagt f 13.112.54} in ont vangsten on f 10.287.65} in uitgaven; batig saldo f 2.824.89. Wordt goedgekeurd mot 15 stommon. De heer van Esveld, rogent van het Burgerwees huis, heeft zich van medestemmen onthouden. 6. Benoeming van leeraren aan do Burger avondschool. De Voorzitter vorzoekt de heeren A. M. Tromp van Holst en J. W. Jorissen als stom- opnemers te fungeeren bij deze en do volgende stemmingen. Do aanbeveling luidt: E. II. Buytonliuys, N. Mooyen Jr., voor vaste en F. Faber, H. J. Iluurdoman, P. Nierop, D. Mus voor tijde lijke aanstelling. Op voorstel van den heer Gerritsen wordt besloten allo benoemingen op ó<5n briefje te doon geschieden. Do aatibevoleuen worden met algoraoono stemmon benoemd. 7. Benoeming van oeno onderwijzeres aan do openbare lagere school 3e soort aan de Puntenburgerlaan (vacature mej. Sinnigo). Do voordracht luidt: 1. mej. J. F. .1. van Schaik te Stoutenburg, 2. mej. W. J. lloore te Barger-Compascuum, 3. mej. C. M. van 't Wol te Haarlem. Mej. van Schaik wordt bonoomd met 11 stemmon. Verder zijn uitgebracht 4 stommon op mej. Heere en 1 stom op mej. van 't Wel. 8. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van jaarwedden en pensioensgrondslagen voor het personeel, verbonden aan het gym nasium en do Iloogere burgerschool. Wordt z. h. o. comform besloten. 9. Voorstel van B. en W. tot het geven van eervol ontsl g "aan den leeraar van het gymnasium en de Hoogere burgerschool W. Emmen8. Wordt z. h. s. verleend met ingang van 1 November of zooveel eerder als zijn opvol ger in functie zal treden. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging van hot reglement op het middelbaar onder wijs. Het voorstel strekt om het 2do en 4do lid van art. 5 te wijzigen, art. 10 te wijzigen en artt. 1112 en 13 te doen vervallen. Het adres van A. M. Kerkkamp e. a. komt hierbij in behaud-ling. De heer Jorissen. Mijnheer de voor zitter, het ernstige voorstel van B. on W. is misschien door sommige leden met eenigo be vreemding maar zeker door allen met be langstelling ontvangen. Het is namens alle aanwezige leden, dat ik tot B. en W. een woord wil richten. Deze ernstige maatregel is aan de leden, door ernstig onderzoek, ge bleken noodig te zijn. Zij zijn overtuigd, dat B. en W. noode dezen maatregel hebben voor gesteld, maar aileen en uitsluitend in het 15

Amersfoortsch Dagblad | 1911 | | pagina 5