BIJVOEGSEL Amersfoortsch Dagblad. Gemeenteraad AMERSFOORT. BIJ HET VAM Openbare vergadering van den Gemeente raad van Amersfoort op Dinsdag 20 Februari 1912 des namiddags te half twee ure. Voorzitter de heer burgemeester jhr. J. ,W. A. Barchman Wuytiers. Tegenwoordig: de hceren wethouders W. H. Kam, H. W. van Esveld en R. G. Rij- kens; de heeren: S. J. van Duinen, A. M. Tromp van Holst, J. W. Jorissen, D. Ruys, P. C. H. Briët, N. Veis Hcyn, II. Kroes, F. M. Houbaer, \V. Salomons, II. Koning, A. Eysink, A. H. van Kalken, D. Gerritsen, J. C. Rolan- dus Hagedoorn, M. R. N. Oosterveen en J. van der Wal Kzn.; en de secretaris mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. De notulen van de vorige vergadering wor den goedgekeurd. Ingekomen zijn de navolgende stukken: a. Schrijven van den Minister van Binnen- landsche Zaken van 25 Januari 1912, no. 403 afd. H. M. O. houdende bericht, dat de ver lenging van de tijdelijke benoeming van J. A. II. Iloogendoorn tot leeraar aan het Gymna sium wordt goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. b. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 22 Januari 1912, 3e afdeeling, no. 243/216 tot goedkeuring van het op 16 Januari 1912 vastgestelde 6e aanvullingskohier der in komstenbelasting dienst 1911. Als voren. c. Schrijven van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 29 Januari 1912, 3e afdee ling, no. 311/262 houdende toezending van het Koninklijk besluit van 23 Januari 1912, no. 8 tot goedkeuring van de verordening op de heffing van rechten op de algemeenc begraaf plaatsen te Amersfoort, vastgesteld op 29 Sep tember 1911, gewijzigd op 19 December 1911. Als voren. d. Van curatoren van het Gymnasium het verslag over 1911. Zal worden gedrukt en bij het Gemeen teverslag gevoegd. e. van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs het verslag over 1911. Als voren. f. Van de Commissie voor het fonds tot be vordering van de verzekering tegen de gelde lijke gevolgen van onvrijwillige werkeloos heid in de gemeente Amersfoort het verslag en de rekening en verantwoording over 1911. Gesteld in handen van B. en W. om prae- advies. g. Adres van den onderwijzer F. Veldhui zen met verzoek hem met ingang van 15 April eervol ontslag te willen verleenen als onder wijzer aan de school aan de Koningstraat. Als voren. h. Een adres van het bestuur van den Bond van Technici, waarbij verzocht wordt de trac- tementen van de technici, die in dienst van de gemeente zijn, te willen herzien. Voor kennisgeving aangenomen. i. Een adres van het Hoofdbestuur van de Vereeniging van leeraren bij het Middelbaar onderwijs, waarbij verzocht wordt een regle ment op het Middelbaar Onderwijs te Amers foort vast te stellen, dat, in de mate als overal elders, getuigt van vertrouwen in het leer- arencorps. Ter visie gelegd voor de leden van den raad. j. Een schrijven van de firma Engelsman en De Vries, betreffende ruiling van grond aan de St. Agathastraat en de Bolderstraat. Gesteld in handen van B. en W. om prae- advies. k. een adres van II. Bottelier en 48 anderen, bewoners van de Kampstraat en een adres van G. van Duin en 19 andere bewoners van de Langestraat nabij de Kamper binnenpoort bij welke adressen verzocht wordt zoo spoe dig mogelijk verbreeding der Kamperbin nenpoort over te gaan. Als voren. 1. Een adres van het bestuur der vereeni ging van leeraren bij het Middelbaar Onder wijs te Amersfoort waarbij verzocht wordt de eindbeslissing betreffende de reorganisatie van het Lager Onderwijs tot eene volgende vergadering te willen uitstellen, benevens een adres tot het herstellen van een fout in hun oorspronkelijk adres gemaakt. En een adres van B. J. van Enst en 19 anderen strekkende adhaesie te betuigen met het adres van het bestuur der Vereeniging van leeraren bij het Middelbaar Onderwijs te Amersfoort. Zullen worden behandeld bij punt 14 van de agenda. m. Een adres van den leeraar H. Corver, waarbij hij verzoekt hem met ingang van 16 April 1912 eervol ontslag te verleenen als leer aar in de Natuurkunde aan de Hoogere Bur gerschool en het Gymnasium. Gesteld in handen van B. en W. om prae- advies. n. Een adres van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers, waarbij verzocht wordt het nemen van eene eindbeslissing betreffende de voorstellen tot reorganisatie uit te stellen; en een adres van die afdeeling waarbij zij verzoekt het eer ste adres als niet ontvangen te beschouwen. Voor kennisgeving aangenomen. 0. Een adres van de afdeeling Amersfoort van den Algemeenen Nederlandschen Typo grafenbond waarbij zij verzoekt het druk- en bindwerk voor de gemeente, hetwelk dit jaar zal aanbesteed worden, slechts op te dragen aan die patroons op wier drukkerijen een loon wordt gegeven voldoende aan de eischen van den Algemeenen Nederlandschen Typo grafenbond en een adres van de R.-K. Typo- grafenverceniging St.-Carolus Borromeus-af- deeling van den Ned. R.-K. Typografenbond, waarbij adhaesie betuigd wordt met voor gaand adres. Gesteld in handen van B. en W. om prae- advies. p. Een adres van L. Ruitenberg, waarbij hij verzoekt den uitweg van zijne terreinen, gele gen aan het Zeisterspoor en loopende over den grond der gemeente, te mogen verbree- den. Als voren. q. Een adres van de firma Jacobs en Engels, waarbij zij verzoekt haar bleekerij en was- scherij, gelegen onder Leusden te mogen aan sluiten aan de rioleering in den Leusden- schenwcg. Als voren. Aan de orde is de agenda. lo. Benoeming van een leeraar in de Neder landsche taal en letterkunde aan het Gymna sium en de Hoogere Burgerschool (vacature A. J. de Jong). Door B. en W. worden aanbevolen: 1. S. Algera te Leeuwarden. 2. B. II. Peteri te Warfum; door het college van curatoren van het gymnasium worden aanbevolen: 1. S. Algera te Leeuwarden, 2. A. C. van Waveren te 's Gravenhage. De Voorzitter noodigt de heeren Tromp van Holst en Jorissen uit, met hem als stemopnemers te fungeeren. Uitgebracht wor den 19 geldige stemmen, waarvan S. Algera 16 en B. II. Peteri 3 op zich vereenigt, zoodat be noemd is S. Algera. 2o. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot benoeming van eene onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lage re school 3e soort in de Puntenburgcrlaan. Voorgedragen worden: 1. mej. A. G. van den Berg. 2. mej. G. Vonk, 3. mej. J. G. Salomons. Uitgebracht worden 18 geldige stemmen (de heer Salomons is gedurende deze benoeming afwezig), waarvan 14 op mej. v. d. Berg, en 4 op mej. Salomons, zoodat benoemd is mej. A. G. van den Berg. De Voorzitter dankt de hceren stemop nemers voor de genomen moeite. 3o. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot toekenning van de periodieke verhoo ging van jaarwedde aan den tijdelijken leer aar aan het Gymnasium A. K. Ilovens Greve, en tot vaststelling van diens jaarwedde en die van den tijdelijken leeraar aan het Gymna sium S. De Vries. De Voorzitter: De voordracht strekt om den heer Ilovens Greve de periodieke ver hooging toe te kennen, zijn wedde te bepalen op f2110, en die van den heer De Vries op f 240. Goedgekeurd zonder beraadslaging of stemming. 4o. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het verleenen van eervol ontslag op verzoek aan den leeraar in het Ilebreeuwsch aan het Gymnasium dr. A. J. Wensinck. De Voorzitter. B. en W. stellen voor, dr. A. J. Wensinck eervol ontslag te verleenen met ingang van 3 April 1912. Als voren. 5o. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het verleenen van eervol ontslag op verzoek aan den onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort in de Koningstraat J. van 't Slot. De Voorzitter. B. en W. stellen voor, aan J. van 't Slot eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 April 1912; en hen te mach tigen, door aanstelling van een tijdelijke leer kracht in het on<$rwijs te voorzien, indien de in plaats van den heer van 't Slot te benoe men onderwijzer niet op dien datum in func tie kan treden. Als voren. 6o. Rapport van Burgemeester en Wethou ders betreffende de regeling der jaarwedden van de leeraren in teekenen en gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool. (Zie Gedr. St Afd. I, no. 221). De wethouder R ij k e n s. Mijnheer de Voor zitter. Aangezien ik de minderheid van het college van Burgemeester en Wethouders uit maakte, waarvan in het betrokken stuk spra ke is, zou ik gaarne even mijn standpunt toe lichten. De meerderheid van ons college hoopt dat het rijk binnenkort deze materie zal ter hand nemen en meent daarin aanleiding te mogen vinden, voorloopig niet op het verzoek in te gaan. Ik sta zeer sceptisch tegenover dingen, waarsan men zegt, dat het rijk ze binnenkort zal doen. Ik zou haast zeggen: wanneer het rijk het binnenkort zal doen, word ik heelemaal huiverig, want dan gebeurt er in geen tien jaar iets. Andere gemeenten hebben dat ook ingezien, o.a. Den Haag, Utrecht en Amsterdam. Deze hebben de zaak zelf ter hand genomen en daar zijn de tractementcn gelijkgesteld; in Utrecht liefst met 26 tegen 5 stemmen. Mijnheer de Voorzitter! De heeren, die zijn tegen de gelijkstelling in salariéering van de teekenleeraren met de overige leeraren, gron den hun meening voornamelijk op drie pun ten: lo. dat de leeraar in het teekenen niet zoo veel voorstudie heeft te maken als de andere leeraren, 2o. dat hij geen correctie-werk heeft te ver richten. 3o. dat hij geen voorbereidende maatregelen behoeft te nemen voor zijn lessen. Wat de voorstudie betreft, ben ik het met de heeren in het geheel niet eens. Zooals men weet wordt de opleiding voor teekenleeraar I 2

Amersfoortsch Dagblad | 1912 | | pagina 5