3 om ik dit doen zal, heb ik in de vorige verga dering reeds uitgelegd en de wethouder voor het ouderwijs heeft thans duidelijk aangege ven, waarom dit een gemeentebelang is. Dat een voetpad hier niets zal geven, is, dunkt mij, duidelijk genoeg. Mei één regenbuitje is een voetpad op een modderigen weg weer een modderige weg. Op dien weg wordt gereden en het voetpad zal in een oogenblik kapot ge reden zijn. Willen wij den weg verbeteren, la ten wij het dan goed doen en dan is er geen andere oplossing dan het maken van een bree- den straatweg. De heer van D u i n e n. Mijnheer de Voor zitter. Ik wil graag, zij hel dan in het kort, hier even behandelen het ingezonden stuk in een van de bladen van den heer P. II. van Hasclen. Wanneer iemand zich opwerpt om het publiek voor te lichten, dan moet hij zor gen dat alle gegevens en argumenten die hij aanvoert, juist zijn; en hel is nu juist mijn grootc bezwaar dat dit in dit stuk niet het ge val is. De schrijver 'zegt dal heden door den Raad zal worden uitgemaakt, of de Raad bil lijk wil zijn tegenover alle grondeigenaars dan wel een groole onbillijkheid wil begaan ten opzichte van enkelen. Mijnheer de Voorzitter, wanneer de heer van Ilaselen beter gelezen had hel advies van Burgemeester en Wethou ders, dan had hij gezien dat de minderheid juist wel degelijk een gemeentebelang op het oog heeft, dat hier geen sprake is van het be lang van enkelen, maar van het belang van het algemeen. Dan zegt hij verder, dat iemand die aan den weg heeft gebouwd, vroeger wel wist dat dit een zandweg was en den weg maar moet ne men zooals hij is. Mijnheer de Voorzitter, dat - is ook niet vol te houden, Svanl zij die er ge bouwd hebben, hebben indertijd bij hun aan vraag aangeboden den grond kosteloos af te staan en een vierde in de kosten van verhar ding bij te dragen, zooals dit te doen gebrui kelijk is. Over deze zaak is wel degelijk ge sproken, maar dit is afgestuit op den onwil van enkele eigenaars en het gaal volstrekt niet aan, hier in de courant te zeggen dat die menschen dan maar niet aan dien weg had den moeten bouwen. Dit is dus ook al voldoen de weerlegd. Dan komt de schrijver mei een voorbeeld van het boomen-rooien, dat bier ten «enen male niet in aanmerking kan komen. Laten wij aannemen dat werkelijk last werd veroor zaakt door het rooien van boomen wat ik niet kan aannemen dan staat daar toch te genover de lust van zeer velen en dit stand punt gaal dus ook niet op. Alles bijeengenomen kan ik mij volkomen verecnigen met het voorstel van den wethou der, die de minderheid heeft uitgemaakt. Wanneer .wij nagaan dat in de Katholieke kerk des winters 's ochtends reeds om vijf uur dienst is en om zeven uur de tweede dienst en dat de menschen die in het donker van het Lomkwartier komen, die kerk niet anders kunnen bereiken dan langs dien vuilen mod derigen weg, waar zij niets kunnen zien; wan neer wij nagaan dat aan den anderen kant staat het evangelisatie-gebouw, dat gemeen lijk gebruikt wordt vooral op winteravonden als ik mij wel herinner is indertijd bij de oproeping lot hel inzamelen van giften, ver meld dal dit gebouw voornamelijk gesticht is voor hen, die in de verschillende wijken aan den Soesterweg wonen dan geloof ik dat hier wel degelijk een algemeen belang in het spel is en vap het bcvoordeelen van enkele eigenaars volstrekt geen sprake kan zijn. Ik zal dus meegaan met het voorstel van den wethouder Rij kens. De wethouder K a m. Mijnheer de Voorzit ter. Er is al sedert 1900, gewijzigd in 190§ en 1907, met heel veel zorg een verordening ge maakt, houdende bepalingen voor overdracht aan de gemeente van verkeerswegen, terrei nen, enz. Die verordening heeft tot heden toe wezenlijk goed gewerkt en daarin is vastge steld, dat, wanneer particuliere wegen ver hard en van rioleering, gas- en waterleiding voorzien werden, dit zou geschieden op kosten van de aanvragers. Deze verordening heeft tol heden toe wezenlijk goed gewerkt en daar in is vastgesteld, dat particuliere wegen op kosten van de aanvragers werden verhard en voorzien van rioleering, gas- en waterleiding; en om nu in dit geval die verordening maar uit l.e schakelen, gaat toch niet aan! Aan een dergelijk voorstel kan ik onmogelijk mijn stem geven. Gaan wij op die wijze door, dan zal dit, wanneer na verloop van eenige jaren tal van andere wegen in dezelfde conditie komen, de gemeente heel veel geld kosten. Dit beginsel wordt hier totaal verzaakt en ik kan den hee- ren niet genoeg op het hart binden, dit begin sel te handhaven. Ik ben meegegaan met bet voorstel om' hier een voetpad aan te leggen, ten einde nog eenige verbetering aan te bren gen en toch hel beginsel niet aan te tasten. De heer J o r i s s e n. Mijnheer de Voorzitter. Ik geloof dat het straks nog zoo ver zal komen dat de heer Kaïn voor het voorstel van den heer Rijkens zal stemmen. Wat de heer 'Kam daar voorleest erkent de juistheid van de re deneering van den heer Rijkens. Ilij leest voor wat er gedaan moet worden wanneer er. par ticuliere belangen in het spel zijn bij de over dracht van wegen; dan helpt de Gemeente niet. Maar hier geldt het 't algemeen belang, hel gemeentebelang. Als de heer Kam in deze zaak het algemeen belang goed inziet, dan moet hij het volkomen eens zijn met den heer Rijkens. Wal de heer Kam voorleest heeft hee- lemaal geen betrekking hierop; dat heeft be trekking op de overdracht van particulieren grond in hun eigen belang. De heer R ij k e n s. Mijnheer de Voorzitter, mag ik even antwoorden op hetgeen de heer Kam gezegd heeft. Ilij heeft gewezen op de mooie verordening die wij hier hebben, een verordening, die zeer zorgvuldig in elkaar ge zel is en waarvan wij niet moeten afwijken. In het algemeen ben ik dat natuurlijk met hem eens, maar w ij hebben geen verordening om ons zelf een strop dm te doen. In art. 1'2 staat: Dc Gemeenteraad kan in ieder geval zoodanige afwijking van het in art. 3—11 be paalde, vaststellen, als hij met het oog op bij zondere omstandigheden wenschelijk oor deelt. En wanneer dat het geval is, zie ik niet in waarom de Raad er in deze niet van zou kunnen afwijken. De heer van Duinen. Mijnheer de Voor zitter. Er wordt hier gesproken van bijzondere omstandigheden. Mij dunkt, door den heer Rijkens en door mij is uitvoerig aangetoond, dat die wcrkeljjk aanwezig zijn. Wat zijn an ders bijzondere omstandigheden, wanneer als zoodanig niet mogen gelden, dat hier twee kerken en vier scholen in de onmiddellijke nabijheid zijn? Dit is een bijzonder geval, waarin de Raad van den regel mag afwijken. De wethouder v a n E s v e 1 d. Mijnheer dc Voorzitter. Wij welen allen zeker, dat, wan neer een weg wordt aangelegd, de aanwonen- den hun bezitting enorm zien stijgen in waar de en wanneer de Gemeente dan een verbete ring wil aanbrengen, dan is het niet onbillijk, dal de gemeente daarbij rekent op de mede werking van dc omwonenden, die daar zoo veel voordeel van trekken; maar hier hebben Wij eer tegenwerking dan medewerking on dervonden. Een uitzondering moet ik maken voor de he eren regenten van het Capittel van St. Joris, die bereid waren een bijdrage te of feren. (Een stem: Die zijn toch rijk!) Dat doet er niets toe: Zij waren de èenigen en daarom wil Ik ze hier noemen. Alle overige aanliggenden hebben er zich geheel van af gemaakt. De loop van de discussie hier heeft den menschen de zekerheid gegeven, dat de weg er toch wel komt. De hceren hebben zich daar te direct over uitgelaten. De meerderheid van het dagelijksch bestuur heeft ook overwogen, wat hier het gemeente belang eischt en nu geloof ik niet dat het ge meentebelang hier een volledigen weg eischL wagens en karren, die de gemeenschap tusscben het Soester-kwartier en het Eem- kwartier moeten bewerkstelligen, kunnen dat geheel doen langs den Soesterweg, die geheel parallel loopt met de Puntenburgerlaan. Wat wel een gemeentebelang is, dat is het tege moetkomen van de bezoekers van kerken en scholen en voor deze kan men volstaan met een voetpad. Dit zal maar 2000 kosten, Ier- wijl een volledige weg, die ni. i. niet noodig is, 00 zal kosten. Daarom vind ik het nog wel eens de overdenking waard, of de gemeente voor iets, dat niet strikt noodig is en dat later toch altijd nog kan geschieden, zich die meer dere uitgave van f 6U0U mag getroosten. Mijnheer de Voorzitter, wij hebben in de laatste zittingen al heel wal duizenden gevo teerd en er moeten in de toekomst nog heel wat duizenden komen. Lr zal heel wat van onze financiën worden gevergd. Daarom wil ik den hecren op het hart drukken niet meer uit te geven dan strikt noodig is. Ik heb de vaste overtuiging dat met een voetpad aan alle' be zwaren wordt tegemoet gekomen. De heer Kroes. Mijnheer de Voorzitter! I 'l egen de woorden van den geachten wethou der moet ik met alle kracht protesteeren. Ilij beeft gezegd, dat alleen het Capittel \an St. Joris mede wilde werken lot verbetering van den weg, maar ik geloof dat hij het R.-K. Pensionaat in de allereerste plaats had moe ten noemen. Vroeger jaren is het Pensionnaat gevraagd, of het grond wilde afslaan en in de kosten wilde bijdragen en bet was direct bereid, dit te doen. De reden, waarom dit thans niet is geschied, behoeven wij hier niet te onderzoeken, maar toen is de toezegging gedaan. (De wethouder van Es veld. Maar nu niet!) Neen, nu in geen geval; daar waren redenen voor en die heb ik in een vorige vergadering gezegd. Ook heeft het Pensionnaat niet ge bouwd aan den Soesterweg maar aan de Wit- Loosstraat l!U aan de Borstraat. Ik wil Burge meester en Wethouders er nu geen verwijt van maken, maar er is aan een bouwonderne mer toegestaan te bouwen aan een niet-ver- hardeu weg. Die fout kennen wij allemaal; dit is geschied. Welke motieven hebben er toe geleid, dal toe te staan? Wanijeer er hier ge sproken wordt van onrechtvaardigheid, dan wil ik zeggen, dat het juist een groote onrecht vaardigheid zou zijn. wanneer die weg niet werd verhard. Hel gedeelte van den Spoor weg tot de school is reeds verhard op kosten van de Gemeente en de aanliggende eige naars hebben daarvoor niets betaald. Waarom is dat geschied? Juist om toegang te geven lot de school. (De wethouder van Es veld. Dal gebeur de vóór de verordening!) Dat doet er niets toe. Burgemeester en Wet houders kunnen van de verordening afwijken, wanneer het een gemeentebelang betreft en wij begaan een groote onrechtvaardigheid, wanneer wij niet doen, wat de minderheid van het dagelijksch bestuur voorstelt. Het voorstel van den wethouder Rijkens wordt aangenomen met 16 tegen 2 stemmen; die van de wethouders van Esvcld en Kam. 18o. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders naar aanleiding van een adres van de liriua Jacobs efi Engels te Lensden tot aanslui ting aan het gemeenteriool (Afd. I no. 407) De heer Joris sen. Mijnheer de Voorzit ter. ik zou graag een vraag willen doen. Wordt die slechte toestand van den Leusderweg niet veroorzaakt door het water dal van die ra- brieken naar den Leusderweg loopt? Deze firma wil zelf dc kosten dragen; men weet niet wat later in het riool zal komen. Zou er nu bezwaar tegen zijn, het verzoek Van de ze firma toe te staan onder beding dal ook an deren, die op het riool willen uitwateren, la ter in de kosten zullen bijdragen. Dc wethouder K a m. Mijnheer de Voorzit ter. De geachte spreker vraagt, of het water uit de fabrieken op den Leusderweg komt. Dit is niet het geval. Dat het waschwater uit het riool zou worden gevoerd naar:den Leusder weg, zou ik een zeer gevaarlijken toestand ach-

Amersfoortsch Dagblad | 1912 | | pagina 7