bloei tier Amersfoorlsche tabaksteelt niet wcdervinden nog altijd zet de nijvere bezigheid van dit bedrijf leven en beweging aan het landschap bij: en wij dwalenover den grijzen voortijd niijme- rende, den Hcssenweg op, doch bij den kopermolen naar den weg vragende, vernemen wij met schrik, dat wij ons op den ouden rijweg naar Barneveld bevinden en keeren over bet nederig Hoeve- lukenvoldaan over deze echt landelijke wandeling, opgeruimd en versterkt langs den binnenweg naar de stad terug. Naauwlijks echter rijst de morgen op nieuw aan de kimmen of de zon beschijnt ons buiten de Bloemendaalsche poort, en daar toeven ons even als in het menschelijk leven twee wegenwelken zullen wij inslaan besluiteloos begeven wij ons regts af en nu vinden wij den EngLiendert Landrust en zouden langs vrucht- bare akkers en bloeijende tabaksvelden over den ouden Nijkerker voerweg al spoedig in de Nijkerker Veenen aanlandenware bet niet, dat wij over de gemeente IJooqland door golvende koornvelden wenschten huiswaarts te keeren. De Vreemdeling staat verwonderd over zooveel afwisseling; zijn oog stuit te midden der graanvelden op vette weidende gezigteinder is helder, hoe wat is dat? zoude bij zich bedriegen neenl bet is werkelijkbeidbij is voortgewandeldzijn blik ontmoet de zee; vermoeid van de verre wandeling sleekt bij borst en hoofd in de verfrisschende zeewind en gevoelt zich versterkt. Zoo even bevond bij zich nog tusscben weilanden en graanvelden en plotseling vindt bij zich verplaatst te midden van een nijver en bedrijvig visschersdorp: daar is de zee en eene kleine vloot verlaat juist de haven; het is nog vroeg scharen van opgeruimde venters komen hem al zingende uit bet aan de Zuiderzee gelegen Spakenburg te gemoet de vischventers verliczen zich in drie wegen naar Baani naar riijkerk en naar Amersfoort. Wij volgen de laatsten en keeren langs den straatweg tot aan bet dorp Hoogland en vervolgens over lict adelijk Koelhorst langs den Eemstroom terug. Altijd nieuw altijd scboon blijft bet gezigt dat ons bij bet naderen der stad achter de zaagmolens om, buiten de bcide Koppelpoorten verbeidt cn vermoeid, maar dankbaar voor het gesmaakt genot, bereiken

Adresboeken Amersfoort | 1851 | | pagina 108