47 en welige drevenwaar ouderdom en jeugd zich komt ontspannen, waar ieder, van wat rang of stand hij ook zij, komt veradcmen van de zorgen des levens, neenzoo ik u konde vergetendan zoude mijn gemoed niet vatbaar zijn voor het ware schoone, niet gevoelig zijn voor het reinste genot den sterveling bereidvoor de schoonheid der natuur! Waar het oog ook heeft rondgeweid, waarhcen nieuwsgierigheid of zucht naar verandcring ons des zomers ook heeft heengevoerd, het zij wij het vorstelijk Soestdijk of het statige Zeist hebben bezocht, altijd keeren wij met even zoet gevoel naar het nahurig Leusden terng. Zie! hoe gelukkig die huismoeder daar is le midden barer dartelende kleinen, hoe vrij zijn die jongelingenhoe open die rnannen, hoe zalig die gelievenhoe wordt rang en stand liier vergetenbier vliedcn de zorgenbier is ieder een kind der natuur. Neen, nooit zal mijne ziel u vergeten liellijk gelegen Leusdeneenmaal rnoge mijn asch op uwe stille doodsakker ruslen. Doch de Vreemdeling verlangt naar den Amersfoortschen berg en hijgende klimmeri wij legen de hoogtc op. De plekdie cer- tijds als de strafplaats voor misdadigers werd geschuwd, lokt ons thans nit, orn van daar een vergezigt op en over de stad te genietcnrukte geene stad in ons Vaderland het vergelijk oog aanbiedt. Daar ligt zij, de stad, in het dal, en bij eenen heldercn gezigteinder sluit het oog op de in zee zeilende schepen. Na nog eenmaal den geheelen o/ntrek overzien te hebbendalen wij door het kreupelhout naar heneden en wandelen op den Arnhemschen weg langs het aan de hci ontwoekerde AHmmerdor zwenken wij hij den BerlenLoji het bosch van LoclJiorst in en vleijen ons hij de verkoelende heek onder het statige lommcr eenige oogcnblikken neder oin uit te rnslcn van onzen zwerftogt. Niet minder schoon echter dan de tot hicrtoe afgelegde is de wandeling langs Ueiligen Berg sladwaarts, en vcrrascht vraagt de vreemdeling, wie de toovenaar was, die liier zoo grootsch natuur en kunst heeft welen te vereenigen. Na den vorstclijkcn aanleg en de water- rijke overplaats te hebben bezigtigd, nadercn wij langs de nijvcrc kalocnblcckerijen van Klcarwaler en het als rustplaats van den

Adresboeken Amersfoort | 1851 | | pagina 111