Steenen Kruis. 101 „Het steenen krniswaarop vermeld staat E. R. 1571, heeft eer- tijds als gedenkteeken gestaan op den grooten kei, aanwezig op den Lagenweg naar Hoevelaken leidendeen wel op een afstand van 15 minuten van de stad Amersfoort nabij het land tot dusver genaamd „het Kruisland." Dit kruis is in der tijd opgericht ter nagedachtenis van Evert Ram oudsten zoon van Philip Ram, in leven raad, burgemeester en schepen der stad Amersfoort en van Margaretha de Beer die op den lsten Maart 1571 door zekeren Willem Joachimszoon burger van Amersfoortjonggezeloud 19 jaren daar ter plaatse is dood- gestoken. In het register der crimineele sententiiinberustende ter griffie van bet provinciaal gerechtshof in Utrecht, loopende van 15711593, n°. 4, vindt men dienaangaande, onder n". 49 van de aldaar geregis- treerde stukken, „Interinement van remissie van Willem Joachimszoon „geboren te Amersfoort2) waaruit blijkt dat deze persoon, nadat hij met anderen ten huize van zekeren Jasper Henriis schout te Hoevelaken, goede sier had ge- maakt, door misverstand Evert Ram heeft doodgestoken. De moordenaar had op den weg balddadigheden gepleegd en uit scherts met zijne vrienden gesehermd. Evert Ram, denkende dat het boeren waren die eene vrouw mishandeldenvervolgde henen riep hun toe schelmendievengeeft u gevangen 1 Hij haalde ze in en bracht Willem Joachimszoon een slag toe, waarop deze hem doorstak. 1) Dit kruis sedert het jaar 1853 onder berusting van Jhr. J. F. L. Coenen van 's Gravesloot, is door dezen op 15 September 1869 wclwillend afgestaan ten behoeve van het gemeente-archief van amersfoort 2) Groot negen folio bladzijden dicht ineen gesclireven.

Adresboeken Amersfoort | 1870 | | pagina 109