105 'tis bekend dat de abdij van St. Paulus in het jaar 1006 op den berg Hohorst, nu den Heiligenberg, onder Leusden door Ansfridus, XVIIIde bisschop van Utrecht, gesticht, later naar Utrecht is overgebracht. De abt van dit klooster was in groot aanzienbekleedde op de landdagen eene eerste plaatsvoerde het hoog gezag, had zijn eigen rechtsgebiedeigen leenmannen en leenhof; doch zijn rechtsgebied in het sticht van Utrecht bepaalde zich alleen tot burgerlijkegeen9- zins tot halszaken. TJit het archief der Malen nn blijkt dat de abt of abdij van St. Paulus te Utrecht nog in het jaar 1557 de grootste geerfde in de malengoederen was, en wel door het bezit der beide erven de Nieuwenhoef en de Oudenhoef, in het maalschap gelegen. Dit is echter niet meer in het archief der gewezen abdij nategaan, doordien het bijna geheel teloor- geraakt is. De rekeningen der abdij-goederen beginnen eerst van omstreeks het jaar 1770, en dus lang na den verkoop der kerkelijke goederen in Utrecht omstreeks 17131717 plaats gehad hebbende; ook daar- van zijn geene stukken meer in het provinciaal archief aanwezig. Dat intusschen de abt van St. Paulus eertijds een overwegenden invloed had in het bestuur der Malen-goederen blijkt uit het accoord en ver- drag, den 29 Juni 1580, het jaar waarin die abdij vernietigd werd, door den laatsten abt, Gerrit van Mierlo, met zijne medegeerfden in de Malen aangegaan, strekkende „om de Malen-goederen van stuk tot „stuk op de gemeene Malen-kosten te doen meten en leggen aan stuk- „ken en kampenzoo gelijk en effen mogelijk, en daarna aftescheiden „en doortedeelen, en voorts goede ordonnantie op hunne jaarlijksche ,,schouw te maken, om dit oud gebruik te onderhonden, en dit wel „ten spoedigste, vodrdat de goederen op nieuvv verhuurd zullen worden." Het komt derhalve zeer waarsehijnlijk voor dat de nog overgebleven Malengoederen te Hoogland oudtijds van de rijke abdij van St. Paulus afkomstig of door haar gegeven zijn, daar het bekend is dat die abdij in overoude tijden veel landeigendom in de omstreken van Amersfoort bezat, een vermoeden dat zeer versterkt wordt door het oud zegel der Malen, eertijds gebruikt door de thins- en rentmeesters tot bezegeling der overdrachten van eigendommen in het maalschap gelegen, blijkens acte van overeenkomst der geerfden van de Malen d.d. 13 Juli 1573; welk zegel voorstelde: het beeld van den abt van St. Paulus, ter halven lijve, houdende in de rcchterhand een opgeheven zwaard en in de

Adresboeken Amersfoort | 1870 | | pagina 113