107 De oude rekeningen der rentmeesters van dc Malen in het archief aanwezig, beginnen met St. Margrietendag, 13 Juli 1552. Ook Meruit blijkt de oudheid der Malen. St. Margriet was tot in het begin der 16de eeuw den 13 Juli, volgens de tijdrekening in het Utrechtsch bisdom in gebruik; later, omstreeks 1526 is die dag verzet op 20 Juli. Uit gezegde rekeningen blijkt dat de jaarlijksche inkomsten aan land- en erfpachten, renten, thinsen schouwboetenmalenzegel en hout- gewas op St. Margrietendagoudtijds genoten zijn door de eigenaren van de 151/., Malen-hoeven of hofsteden, in het maalschap gelegen. Op de Veluwe gaf de eigendom van 1/a hoeve recht om als maalman optetreden. Te Hoogland was men eertijds, zooals uit het archief blijkt, geerfde in de Malen en daardoor medegerechtigd tot de inkomsten der Malen- landenwanneer men een part of deel in eene Malenhoefonver- schillig van welke groottein eigendom had. De navolgende 15 y2 hoeven erven of hofsteden te Hoogland worden blijkens de omstreeks het jaar 1648 opgemaakte en in het Malentrans- portboek voorkomende lijst als Malenhoeven opgenoemdte weten groot Lienderde Nieuwenhoef; de OudenhoefEmiclaar Luttike- Wede Schoonoort; Groot-Wede Klein-Wede; Klein- of Oost-Liender Klein-Emiclaar; Emiclaar en Langenoortde Hoef en Bijlerhoef (zamen i/2 hoef); Sylhorst Groot-WeerhorstBoelenhoefCattenbroek. Ter bevestiging dat de Malenrenten of inkomsten der Malenlanden voor het jaar 1580 hebben toebehoord aan de eigenaren van opge- noemde Malenhoeven, wordt nog het volgende meegcdeeld: Als eigenaar van Emiclaar was Wouter of Wather van Byler nog in 1579 geerfde in de Malenrenten, voor eene hoef of vier parten. Kort daarna ging Emiclaar in eigendom over aan 's lands advocaat Mr. Joan van Oldeubarnevelt, en nu vindt men in de rekening van 1590 Mr. Joan van Oldenbarnevelt in de plaats van eerstgenoemde vermeld voor de Malenrenten van eene hoef. Op den inventaris der in arrest genomen goederenna den dood van Mr. Joan van Oldenbarnevelt opgemaakt door Schout en Schepenen der jurisdictie van het Hoogland den 6 Juni 1619, staat onder de vele vaste goederen welke deze staats- man in het Sticht van Utrecht bezatook veriheld„het erve Emiclaar „groot omtrent 60 mergen, gelegen op het Hoogland,* met huis, schuui „en twee bergen, verhuurd voor 350 caroli guldens jaarlijksdoch als

Adresboeken Amersfoort | 1870 | | pagina 115