108 cen afzonderlijk onroerend goed korat op den inventaris ^oor: „de vicr „parten van de Hoef-malenrentenzijnde eenige landerijen, gelegen op „het Hooglanddie verpacht worden door de rentraeesters van de Malen, dewelke 's jaarlijks opbragten omstreeks 60 caroli guldens" In 1620 zijn deze Hoef-malenrenten gekomen aan Jr. Theophiliu9 van Catsgehuwd met de kleindochter van Mr. Joan van Oldenbarnevelt, door wien ze blijkens het Malentransportboek den 8 Maart 1640 zijn verkocht en getransporteerd ten behoeve van Everarda Felderraans te Amersfoort. De gelijke verdeeling in 62 vierdeparten in de opbrengsten der Ma- lcnlanden is eerst omstreeks het jaar 1700 aangevangen. Op 13 Juli 1735 werd ten behoeve van het College van de Malen een vierde part in eene malenhoef aangekocht en getransporteerden is dientengevolge het aantal van 62 vierdeparten, of l51/2 hoevengekomen tot het tegenwoordig vast getal van 61 vierdeparten of 15y4 hoeven. De vroegere grootte der Malengoederen kan niet met juistheid wor den nagegaandoordien de kaart der Malenlanden, in 1591 en ver- volgens geraetenin het archigf wordt gemistnogtans blijkt uit het resolutie- en schouwboek dat ze in 1643 voor 63 mergen opgemeten zijn. Yerder blijkt dat de geerfden van de Malen op 4 Nov. 1656 drie morgen landsgelegen bij het Spyckelk te Hooglandvoor/ 900 hebben verkocht, en dat op 3 Jan. 1742 weder aangekocht werden 5 dammaten land, genaamd het Schippersland, onder Duyst, voor/645. De tegenwoordige grootte der Malenlanden bedraagt 75 hectaren (bunders)4 aren (roeden) en 90 centiaren (ellen.) Van ouds was het College of den geerfden van de Malen geprivi- ligeerd dat men geene onder hunne jurisdictie of maalschap gelegen landen anders mocht transporteeren dan ten overstaan van hunne thins- en rentmeesterswelke dan verplicht waren de overdrachten met het zegel der maalschap te bezegelenwaaraan voordeelen waren ver- bonden. Ook was het College gerechtigd jaarlijks uit zijn midden zes geerfden te committeeren tot het voeren van de voor- en najaarsschouw 1) De koopprys van eene portie cf partgemiddeld over een tijdvak van 30 jaren bedraagt f 600. De overboeking van den eigendom kan niet dan krachtens eene geregistreerde en overgeschreven acte geschieden. In de laatste 30 jaren is gemiddeld per jaar voor elke portie eene rente van f 81 ontvangenbehalve f 3 .preBentiegeld.

Adresboeken Amersfoort | 1870 | | pagina 116