110 terugbekoming van het recht dier schouw, welke, zooals in het adVes werd vermeld, gedurende het Fransch bestuur had opgehouden; maar dit verzoek is zonder eenig gevolg gebleven. Thans wordt de schouw over de Malenwetering buiten het college van de Malen gevoerd door een afzonderlijk .bestuur, gekozen door de ingelanden. Het oude archief der Malen is blijkens daarvan opgemaakten inventaris vrij volledig bewaard gebleven, waarschijnlijk ten gevolge van de omstan- digheid dat de rentraeesters der Malen jaarlijks aftraden, en dus de Malenkist, het archief bevattende, aan den opvolgenden rentmeester raoest worden overgegeven. Ware dit niet het geval geweest, dan zouden de. stukken der Malen wellicht het lot gedeeld hebben van vele oude documenten en papieren over Amersjoortwelke in der tijd onder berus- ting van Abraham van Bemmel zich bevonden, en bij diens overlijden, in 1784, alien door de erfgenamen zijn opgeruimd en vernietigd, en wel omreden genoerade van Bemmel, die in 1760 de „beschrijving van Amersfoort" in het licht gaf, een der rentmeesters van de Malen is geweest, n.l. in de jaren 1759, 1762 en 1766. In dat werk (deel I bl. 232) is dan ook eene korte beschrijving van het college der Malen gegeven. De notulen der vergaderingenvoorkomende in het resolutieboek dat met het jaar 1645 begintbevatten weinig belangrijks. Er blijkt uit dat de verteeringen der geerfden in de jaarlijksche ver gaderingen op St. Margrietendag in den Stads-doelen te Amersfoort, zoo buitengewoon toenamen dat ter vergadering van 13 Juli 1716 goed- gevonden werd te besluiten„0m alle sware verteeringen te eviteren „aan ieder der presente heeren tot deszelfs verteeringen uittebetalen „drie guldens". In de vergadering van 16 Nov. 1770 werd besloten de rent- en thins- meesters, in plaats van jaarlijks, voortaan voor den tijd van tien jaren te benoemen, - en in die van 13 Juli 1809, dat leden der Malen beneden den leeftijd van 18 jaar het presentiegeld van/3 niet genieten. Op 13 Juli 1864 is eene instructie voor den rentmeester vastgesteld. Overigens bestaan geene algemeene verorderingen of bepalingen voor het beheer der Malengoederen.

Adresboeken Amersfoort | 1870 | | pagina 118