14 L gehad of do gevolgen van dat ongeval zich hobben geopenbaard, schriftelijk kennis te geven aan den Burgemeester. Heelt de per- soon wien het ongeval is overkomen, binnen tweemaal 24 uren zijnen gewonen arbeid hervat, dan vervalt de verpliehting tot kennisgeving, tenzij de gevolgen van het ongeval eerst later blijken. Ilet hoofd of de bestunrder van eene fabriek of werkplaats zendt binnen eene maand na het inwerking brengen ervan, aan den Burgemeester eene opgave van: a. het bedrijf dat wordt uit- geoefend; b. de soort van drijfkracht en het aanlal krachtwerk- tnigen die gebezigd worden; c. van het aantal personen, die aldaar in den regel zullen verblijven en d. voor het geval de tabriek of werkplaats behoort tot de inrichtingen die gevaar, sehade of hinder kunnen veroorzaken van het gezag dat de vergunning tot het oprichten gaf en van de dagteekening dier vergunning. Overtreding wordt gestraft met hechtenis van hoogstens eene maand of geldboete van ten hoogste f 100. HERLEIDING VAN MUNTEN. Een gulden, Nederlandsche munt, staat gelijk aan 2 francs 12 centimes in Frankrijk en Belgie; aan 2 francs en 12 rappen in Zwitserland; aan 2 lire 12 centissime in Italie; aan 17 silber- groschen of 1 mark 7 pfenninge marktstelsel in Duitschland en aan 1 shilling 8 pence in Engeland. Een franc, Fransche munt ter waarde van 47'/* cents Neder- landsch, heeft. 100 centimes. Men heeft in kopergeld ook muntstukken van 2.5 en 10 cen times, in zilver van 25 en 50 centimes en van 1, 2 en 5 francs; in goud van 5, 10, 20, 40 en 100 francs. De goudstukken zijn in Belgie iet.s lager in koers. Een shilling Engelsche munt, ter waarde van 00 cents Neder- landseh, heeft 12 ponce. In koper heeft men muntstukken van '/8 penny (farthing ge- naamd) van b, en van 1 penny; in zilver van b;, ',4, 3, J/2, 1, 2'/j en 5 shillings; het muntstuk van 5 shillings heet een crown en dat van 2' shilling heet een halve crown. In goud heeft men de halve sovereign van 10 shillings, de sovereign van 20 shillings, de dubbele sovereign van 40 shillings en stukken van 5 sovereign of 100 shillings. Een pond sterling heeft 20 shillings. In Duitschland zijn nog enkele thalers in omloop, ter waarde van /1.75 Nederlandseh. Een thaler heeft 30 silbergroschen In 1875 word in geheel Duitschland het markstelsel ingevoerd„

Adresboeken Amersfoort | 1904 | | pagina 147