64 Aanteekening van stukken. Aangeteekende stukken zijn die, waarvpor aan den afzender een bewijs van ontvangst wordt afgegev'en en welke slechts tegen een door den geadresseerde of zijn gemachtigde onder- teekend bewijs van ontvangst worden uitgereikt. Er kan gewone aanteekening en aanteekening met aan- gifte van geldswaarde plaats hebben. Gewone aanteekening en met a angif t e van waarde. Maximum der waarde. Gewone aanteekening kan geschieden van brieven, brief- kaarten, gedrukte stukken, nieuwsbladen en monstersaan teekening met aangifte van waarde alleen van brieven. De aangegeven geldswaarde mag een bedrag van f 12000 niet te boven gaan. Verschuldigd recht. Boven het gewone port, in verhouding tot het gewicht, is voor gewone aanteekening verschuldigd een vast recht van tien centvoor aanteekening met aangegeven geldswaarde een recht van 2'/2 cent voor elke honderd gulden of ge- deelte van honderd guldendit recht bedraagt echter in geen geval minder dan 12'/2 cent. Deze porten en rechten zijn bij vooruitbetaling te voldoen, door middel van postzegels op de stukken vast te hechten. Indien daartoe voor een brief meer dan een postzegel noodig is, behooren de zegels met eene tusschenruimte van ten- minste de halve breedte van een zegel te worden opgeplakt. Expresse-bestelling. Expresse-bestelling, dat is bestelling dadelijk na aankomst, kan gevorderd worden van gewone en aangeteekende brieven. (ook die met aangegeven waarde), briefkaarten, gedrukte stukken, nieuwsbladen en monsters, van postwissels en van pakketten met of zonder aangifte van waarde. Gaat de aangegeven waarde van brieven echter f 3000 te boven, dan wordt niet de brief, doch alleen de kennisgeving van aankomst per expresse besteld. Bij expresse-bestelling van postwissels, zoowel gewone als telegrafische, wordt tevens het geld uitgereikt. Ook de geadresseerde kan vorderen, dat een door hem verwacht wordend stuk, mits hij dit duidelijk aanwijze, per expresse besteld worde. De kosten daarvan kunnen, naar het hierna te noemen tarief, bij het indienen van het ver- zoek gevorderd worden. Het recht is voor elk stuk afzon- derlijk verschuldigd.

Adresboeken Amersfoort | 1914 | | pagina 74